Dodaj do ulubionych

Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment.

07.02.20, 11:09
Powiem szczerze, +27% robi wrażenie.
Podrzucam i zapraszam do dyskusji!

wyborcza.pl/7,75968,25673105,koszyk-dudy-czyli-dobra-zmiana-w-naszych-portfelach.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy
--
Nic nie zostało wybaczone!
Obserwuj wątek
    • iwoniaw Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 11:18
      dyzurny_troll_forum napisała:

> Powiem szczerze, +27% robi wrażenie.
      > Podrzucam i zapraszam do dyskusji!
      >
      > wyborcza.pl/7,75968,25673105,koszyk-dudy-czyli-dobra-zmiana-w-naszych-portfelach.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy

Nad czym tu dyskutować? Ja zaopatruję rodzinę w zakupy spożywcze od lat i widzę, jak wszystko drożeje. W niedawnym wątku apologeci dojnej zmiany pisali gromadnie, że to nieprawda, im nie drożeje, w zasadzie to jeszcze im z takiej samej kwoty przy takich samych zakupach jeszcze zostaje big_grin

--
      "Lubię muzykę poważną, ale nie jestem aż takim zwolennikiem klasyki, żeby puszczać ją sobie w domu." (Zbigniew Boniek)
      • natalia.nat Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 14:18
        No więc właśnie.
        Żałuję, że nie mieszkam przy granicy z Niemcami. W ostatnie wakacje będąc u siostry, obkupiłam się w tańsze niż u nas produkty, i spożywcze i kosmetyki i chemię. Przy dzisiejszych cenach w Polsce oraz tamtejszych zarobkach, to już w ogóle nie ma co porównywać, cud i miód. Ci ci dostają pincet mogą sobie to zrekompensować, i jeszcze może coś zostanie nawet. Tyle że ceny wzrosły wszystkim...
          • natalia.nat Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 19:44
            ride_like_the_wind napisał:

> Płaca minimalna z pewnością urosła bardziej niż ceny.

Trudno powiedzieć, bo ceny będą rosły nadal.
            A ci którzy zarabiali trochę więcej od minimalnej, albo inni średniacy, albo emeryci, wśród nich przynajmniej połowa nie ma pincetów. To są dla ciebie bogacze?
            Niestety ale jakbyś nie zaklinał rzeczywistości, wzrost cen uderza zawsze w najmniej i średnio zarabiających, a takich osób jest najwięcej.
            Nie wiem z czego tutaj się cieszyć.
            • nenia1 Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 19:54
              natalia.nat napisała:

> Nie wiem z czego tutaj się cieszyć.

To jest problem zdecydowanie bardziej złożony, pytanie czy zawsze "dobrze jak jest tanio".
              Tak się przywykło uważać, tymczasem taniość ma wiele negatywnych skutków, w tym również ekologicznych, problem w tym, że dyskusja na forum toczy się według sympatii politycznych, a wtedy nagina się argumenty zgodnych z sympatiami/antypatiami politycznymi a nie z rzeczywistością.
              • natalia.nat Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 20:34
                No nie. Dla mnie w porównaniu do moich zarobków i też w odniesieniu do średnich pensji, nie było tanio i wcześniej przed podwyżkami. W Niemczech kupowałam w ostatnich latach taniej niż u nas, a bywam tam często. Obecnie od nowego roku jest dla mnie zwyczajnie drogo i zaczynam się mocniej zastanawiać, czy muszę daną rzecz faktycznie kupić. Moja pensja nie wzrosła, a ceny wszystkiego owszem i to znacznie. Prąd, czynsz, opłata za śmieci, ubrania, rzeczy do domu. Nie wiem więc, w którym miejscu naginam argumenty niezgodnie z rzeczywistością? Może to ty naginasz?
                • nenia1 Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 21:20
                  natalia.nat napisała:

> No nie. Dla mnie w porównaniu do moich zarobków i też w odniesieniu do średnich
                  > pensji, nie było tanio i wcześniej przed podwyżkami. W Niemczech kupowałam w o
                  > statnich latach taniej niż u nas, a bywam tam często.

To bardzo ciekawe bo wszelkie dane np. z Eurostatu od lat pokazują, że ceny żywności w Polsce
                  są jednymi z najniższych w Europie.

Obecnie od nowego roku je
                  > st dla mnie zwyczajnie drogo i zaczynam się mocniej zastanawiać, czy muszę daną
                  > rzecz faktycznie kupić.

O widzisz i już mamy pierwszy wskazówkę czy zawsze dobrze to znaczy tanio, bo przez to, że ceny idą w górę, zaczynasz myśleć, a wraz z tobą inni, czy daną rzecz faktycznie musisz kupić.
                  Polska, podobno taka biedna jeśli chodzi o płace i z tego co tu niektórzy twierdzą, cenami żywności podobno droższymi niż w DE, a nawet w Szwecji czy Belgii, jest na 5 miejscu w Europie jeśli chodzi o marnowanie żywności. 42 proc. Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać żywność, 35 proc. z nich robi to kilka razy w miesiącu. - jak na biedny kraj z podobno drogą żywnością zadziwiające marnotrawstwo.
                  • bigzaganiacz Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 08.02.20, 12:41

To bardzo ciekawe bo wszelkie dane np. z Eurostatu od lat pokazują, że ceny żywności w Polsce
                    są jednymi z najniższych w Europie

Tyle ze promocje sa non stop i na wszystko
                    Zadko kiedy kupuje cokolwiek w pelnej cenie zazwyczej pol ceny i juz dane eurostatu mozesz sobie wsadzic w anusa

• nenia1 Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 08.02.20, 20:41
                      bigzaganiacz napisał(a):

> Zadko kiedy kupuje cokolwiek w pelnej cenie zazwyczej pol ceny i juz dane euro
                      > statu mozesz sobie wsadzic w anusa

Jasne, Eurostat konsekwentnie od lat fabrykuje dane na temat cen żywności w Europie
                      i nigdy nie trafia na promocje, które są non-stop czyli zawsze big_grin
                  • natalia.nat Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 10.02.20, 10:24
                    Jasssne. Ty już wiesz, że skoro teraz się muszę zastanawiać czy kupić daną rzecz to znaczy, że marnuję jedzenie. Nie, po prostu jestem zmuszona kupić tańszy zamiennik gorszej jakości.
                    W krajach skandynawskich i wielu zachodnich jest drożej niż w Polsce, zawsze tak było i nikt tego nie kwestionuje, ale tam tez zarobki są dużo wyższe. Natomiast w Niemczech było i jest taniej. Wiem, bo jestem tam regularnie od lat.
                    • nenia1 Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 10.02.20, 15:09
                      natalia.nat napisała:

> Jasssne. Ty już wiesz, że skoro teraz się muszę zastanawiać czy kupić daną rzec
                      > z to znaczy, że marnuję jedzenie.

Nie piszę o tobie, są też oczywiście ludzie, których zwyczajnie nie stać, piszę jednak bardziej ogólnie o tym, że narzekamy na ceny, a wywalamy jedzenie do kosza w tak dużej ilości, że zajmujemy 5 miejsce w całej Unii Europejskiej. Jak coś jest tanie ludzie tego nie szanują. Łatwo przyszło... Chociażby te wszystkie kosmetyki z Rossmana i tak tanie a jeszcze w promocji, kobiety wychodzą z całymi reklamówkami, albo tanie plastikowe pierdoły w sklepach "wszystko za 4 zł.", czy ciuchy z lumpeksu, taka niby ekologia, a koleżanka przynosi od razu z 8 bluzek bo wszystko było "takie tanie". Zakupy potrafią być jak nałóg, a niska cena i powszechna dostępność prowadzi do marnotrawstwa i spadku jakości, który odbija się również na zdrowiu.
                      • forumologin Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 11.02.20, 01:14
                        nenia1 napisała:

> natalia.nat napisała:
                        >
                        > > Jasssne. Ty już wiesz, że skoro teraz się muszę zastanawiać czy kupić dan
                        > ą rzec
                        > > z to znaczy, że marnuję jedzenie.
                        >
                        > Nie piszę o tobie, są też oczywiście ludzie, których zwyczajnie nie stać, piszę
                        > jednak bardziej ogólnie o tym, że narzekamy na ceny, a wywalamy jedzenie do ko
                        > sza w tak dużej ilości, że zajmujemy 5 miejsce w całej Unii Europejskiej. Jak c
                        > oś jest tanie ludzie tego nie szanują. Łatwo przyszło... Chociażby te wszystkie
                        > kosmetyki z Rossmana i tak tanie a jeszcze w promocji, kobiety wychodzą z cały
                        > mi reklamówkami, albo tanie plastikowe pierdoły w sklepach "wszystko za 4 zł.",
                        > czy ciuchy z lumpeksu, taka niby ekologia, a koleżanka przynosi od razu z 8 bl
                        > uzek bo wszystko było "takie tanie". Zakupy potrafią być jak nałóg, a niska cen
                        > a i powszechna dostępność prowadzi do marnotrawstwa i spadku jakości, który odb
                        > ija się również na zdrowiu.

wow nenia, logika jak u producenta proszkow do prania ktory rzuca na polski rynek gorszej jakosci proszek niz w zach Europie : "bo w Polsce kobiety wiecej wsypuja wiec w trosce o ekologie dajemy gorszy proszek"
                        niewiarygodne wprost, to zamydlanie rzeczywistosci! no ale "nikt nam nie bedzie mowil ze biale jest biale " prawda neniu?
              • fitfood1664 Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 08.02.20, 10:03
                Bzdura, ja w to sympatii politycznych nie mieszam bo ich nie mam. Obserwuję postępującą degrengoladę moralną świata polityki i widzę, że po prostu nie ma na kogo głosować, z tym, że sytuacja nie jest typowo polska. Po prosty wydaje mi się że politykom peron odjechał i przestali nas reprezentować.
                Widzę natomiast ile obecnie wydaję w supermarkecie. Włos się jerzy. Jakoś zarobki w mojej bliższej i dalszej rodzinie nie wzrosły. Może dlatego, że nie ma wśród nas najniższych krajowych??
                • koktajlowe Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 11.02.20, 09:37
                  "Po prosty wydaje mi się że politykom peron odjechał i przestali nas reprezentować.
                  Widzę natomiast ile obecnie wydaję w supermarkecie. Włos się jerzy. Jakoś zarobki w mojej bliższej i dalszej rodzinie nie wzrosły. Może dlatego, że nie ma wśród nas najniższych krajowych?? "

Mam identyczne obserwacje.
                  W ciągu ostatnich 5 lat moje dochody wzrosły o 5% (słownie PIĘĆ procent). W tym czasie moje wydatki na bieżące utrzymanie wzrosły o jakieś 20-25%.
                  Nie żyje mi się źle, ale, do cholery ciężkiej, idzie to w bardzo złym kierunku.
    • mia_mia Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 12:36
      Prawdziwe podwyżki jeszcze przed nami, ceny energii to dopiero będzie problem. Sama nie byłam świadoma, jakie ilości energii pochłania wytworzenie żywności, a szczególnie jej magazynowanie.
      Dobrze, że najbardziej (statystycznie) uderzy to wszystko w tych, którzy dopuścili do władzy tych co teraz rządzą.
    • mdro Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 12:43
      Szczerze mówiąc, to się zdziwiłam, że tak mało; Biedronka chyba coś kombinuje, żeby trzymać niższe ceny. W sklepach, w których ja kupuję, ceny podstawowych produktów o więcej wzrosły.

--
      "mam świadomość, że jestem sterowanym botem" - 1elka26 na forum emama
    • olena.s Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 12:46
      Indywidualnie może sieto róznić.
      Bo a) ludzie kupują różne rzeczy. Kurczak podrożał o wiele mniej niż wieprzowina, na przykład. b) ludziom zmieniają się potrzeby i upodobania. Dziecko wyrasta z pieluch - więc ich cena przestaje mnie interesować - za to zaczyna "konsumować" np. więcej gruszek. Albo ktoś zaczyna kupować więcej eko-organic. C) im mniejszy koszyk tym mniejsza jego wiarygodność. Poza jajkami i olejem mamy buty, listy, telefony, rozrywki, naprawę auta, nową lodówkę, itp. itd.
      Ale generalnie - cen rosną jak cholera, fakt.
    • chicarica Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 12:50
      Pisałam już o tym: od czasu, kiedy wyniosłam się do Szwecji, zawsze kiedy byłam w Polsce samochodem, robiłam większe zakupy - wiadomo, Szwecja drogi kraj, a skoro już i tak jestem, to czemu by się nie obkupić trochę w rzeczy/ marki których używam? W tym roku byłam w styczniu i po raz pierwszy takich zakupów NIE zrobiłam, z powodu cen właśnie. Kupiłam sobie tylko trochę tych rzeczy które lubię i nie mogę dostać w Szwecji, takich jak twaróg czy kosmetyki polskich marek. Reszty nie kupowałam, bo po co, skoro są albo droższe, albo nie na tyle tańsze, żeby mi się chciało ciągnąć. Po raz pierwszy wracałam prawie pustym autem. Jak Wy sobie przy tych cenach radzicie z polskimi pensjami - nie wiem, a już o ludziach biedniejszych, którzy nie są jak ematka wonskimi specjalistkami nie chcę nawet myśleć. Nie każdy ma 500+.

--
      ---
      Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
      • mayaalex Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 13:06
        U mnie podobnie, widze ze mnostwo rzeczy kosztuje tyle samo albo wiecej niz w Belgii. Kupuje tylko dlatego, ze jakies polskie marki akurat lubie a nie dlatego, ze jest tanio. Na tanie zakupy typu chemia gospodarcza jezdze do Niemiec, choc mam wrazenie ze i tam ceny troche wzrosly.
        • korniz Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 13:38
          Na całym świecie ceny idą w górę..Kuzynka w Niemczech też już kombinuje gdzie co taniej. Od niej syn już samodzielny żonaty i też zaciskają pasa,żeby móc do polski przyjechać ,bo mają tu rodzinę. Niezależnie kto by nie rządził i tak wszystko by poszło w górę.Jak jeden produkt np prąd pójdzie w górę to cała spożywka bez wyjątku idzie w górę (chłodnie ,przetwórstwa,rzeżnia ,piekarnia ,mleczarnia,lodówki na prąd) Koszty pracownika też idą w górę-nikt nie chciał przecież pracować za 1300-1600 zł.Wszyscy chcą podwyżek a mało wydawać.A tak się nie da.Wszystko się ze sobą łączy i zwiększa koszty.-wyprodukowania,utrzymania.I tak najgorzej się mają ci co najmniej zarabiają -ale oni zazwyczaj nie narzekają-cieszą się ,że jeszcze im starcza i cieszą się z dodatków które uzupełniają im budżet.
          .Ci co mają więcej sobie poradzą no chyba że lekkomyślnie wydadza pieniądze.Ale to inna bajka.
      • nenia1 Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 13:41
        chicarica napisała:

> Pisałam już o tym: od czasu, kiedy wyniosłam się do Szwecji, zawsze kiedy byłam
        > w Polsce samochodem, robiłam większe zakupy - wiadomo, Szwecja drogi kraj, a s
        > koro już i tak jestem, to czemu by się nie obkupić trochę w rzeczy/ marki który
        > ch używam? W tym roku byłam w styczniu i po raz pierwszy takich zakupów NIE zro
        > biłam, z powodu cen właśnie. Kupiłam sobie tylko trochę tych rzeczy które lubię
        > i nie mogę dostać w Szwecji, takich jak twaróg czy kosmetyki polskich marek. R
        > eszty nie kupowałam, bo po co, skoro są albo droższe

O to fajnie, ciekawe jak w Finlandii i w Norwegi, pewnie też taniej, będę miała tanie wakacje w tym roku.
        • chicarica Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 14:02
          W Norwegii nadal drogo, ale tam jest 2-3 razy drożej niż w Szwecji. Norwegowie jeżdżą na tanie zakupy do Szwecji właśnie.

--
          ---
          Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
        • chicarica Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 14:02
          Aha, to nie Szwecja staniała, ba - przeciwnie, ceny trochę wzrosły w ciągu ostatniego roku. Raczej będziesz mieć tak samo drogie wakacje plus drożyznę w domu.

--
          ---
          • nenia1 Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 15:02
            chicarica napisała:

> Aha, to nie Szwecja staniała, ba - przeciwnie, ceny trochę wzrosły w ciągu osta
            > tniego roku. Raczej będziesz mieć tak samo drogie wakacje plus drożyznę w domu.
            >
            To była lekka ironia, latami czytam na forum jak to wszędzie taniej, a w rzeczywistości gdzie nie pojadę tam drożej (Europa Zachodnia plus Skandynawia zwłaszcza).
            • chicarica Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 15:57
              Bo jak jesteś na wakacjach to kupujesz inne rzeczy niż jak jesteś w domu. Do tego jak jesteś w domu, to wiesz gdzie co kupić, żeby było dobre i w odpowiadającej Ci cenie. Na wakacjach raczej kupisz w sklepie który napotkasz, nie będziesz robić żadnego rozeznania. Oraz kupisz w małym opakowaniu a nie dużym ekonomicznym.

--
              ---
              • nenia1 Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 19:02
                chicarica napisała:

> Bo jak jesteś na wakacjach to kupujesz inne rzeczy niż jak jesteś w domu. Do te
                > go jak jesteś w domu, to wiesz gdzie co kupić, żeby było dobre i w odpowiadają
                > cej Ci cenie.

Niby co inne? Normalnie kupuję, przecież w Europie nie ma jakiejś egzotyki, może gotowców trochę więcej,
                bo w Polsce ludzie ciągle sami sporo gotują (na szczęście), nie ma np. jak w Belgii ugotowanych na twardo obranych ze skorupki jajek, ale tak ogólnie asortyment bardzo podobny i ni cholery nie udało mi się taniej jeść ani w Danii, ani w Holandii, Francji, ani w Szwecji, nie mówiąc o Norwegii czy Szwajcarii. Trochę taniej niż w Polsce jest w Rumunii i Bułgarii, ale po co to pisanie, że na Zachodzie czy w Skandynawii jest taniej?
                • chicarica Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 21:20
                  Ja mówię o wszystkim, nie tylko o jedzeniu.
                  Ceny ubrań: ubieram się w KappAhl, czasem H&M z linii plus, często Asos, Zalando czy ciuchy sportowe. Ceny dokładnie takie same jak w Polsce.
                  Ceny chemii domowej i podstawowych kosmetyków do mycia: takie same jak w Polsce. Oczywiście jeśli kupuję w droższym sklepie, to za proszek za który płacę 60 koron, zapłacę 100. I Ty będąc na wakacjach też pójdziesz do tego sklepu w którym jest po 100. Innych rzeczy też tak nie kupisz, tylko kupisz w tym drogim sklepie i będziesz myśleć że to drogi kraj. Za zwykły dezodorant Adidas którego używa mój mąż płacę 30 koron, czyli tyle samo co w Polsce, ale w drogim sklepie kosztuje on 40 koron i Twój mąż tam kupi na wakacjach jeśli będzie potrzebował.
                  Kosmetyki marek selektywnych - praktycznie są po tyle samo co w Polsce, ale tego też nie zauważysz na wakacjach. Meble z ikea (innych w sumie nie sprawdzałam, bo trudno porównać marka do marki), jakieś rzeczy do domu, sprzęty AGD i RTV - praktycznie te same ceny. Jasne, są rzeczy drogie, przede wszystkim usługi, ale na życie nie wydaję jakoś znacząco więcej niż w Polsce. Może po prostu w Polsce rozrzutnie żyłam i wydawałam za dużo, nie wiem. Aha, w Szwecji ludzie gotują w domu.

--
                  ---
                  • nenia1 Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 21:29
                    chicarica napisała:

> Ja mówię o wszystkim, nie tylko o jedzeniu.

To szkoda, bo wątek zaczął się od paragonów z jedzeniem i głównie o tym mowa,
                    ale ok wierzę, że wszystko w Szwecji jest tańsze bądź równe temu co w Polsce i cieszę się twoim szczęściem smile

• dyzurny_troll_forum Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 13:38
        tonik777 napisał:

> Szkoda, że opozycja nawet zakupów nie potrafi zrobić.

Po pierwsze to nie opozycja, tylko dziennikarze.

> Zwykłe 30 jajek zamienion
        > o na 10 zwykłych i 20 z wolnego wybiegu (droższych).

Jest wyjaśnione w artykule dlaczego. Ale oczywiście możesz wziąć 3x opakowanie 10 sztuk zwykły (niby tańszych) i sobie przekalkulować cały paragon.

--
        Nic nie zostało wybaczone!
      • mia_mia Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 13:43
        Trzeba powtórzyć ten eksperyment tydzień przed świętami, będzie bardziej wiarygodny.
        Ale i bez tego inflacji na żywności, dużo wyższej niż w innych obszarach, nie da się zamieść pod dywan, nawet jeśli władza wie, że wybrali ją ludzie kiepscy z matematyki. Jedyny plus tego wszystkiego, jest taki, że konsekwencje zaczęli ponosić sprawcy.
              • joanna_poz Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 14:26
                Iwles, pan prezydent to wyjasniał przecież:

Tak, ceny rosną. Ja sobie zdaję z tego sprawę, że ceny rosną. Ale musicie mieć państwo świadomość, że jak rosną wynagrodzenia, to, niestety, rosną też i ceny.

to są, niestety, normalne mechanizmy gospodarcze”, na które „nic nie zdołamy poradzić”.
                • natalia.nat Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 15:01
                  Przyznał, że wzrost cen to wina PiSu właśnie. Co zresztą jest prawdą. Zarówno podniesienie pensji minimalnej, jak i zakaz handlu w niedzielę, jak też pincety i inne tego typu rozdawnictwo mają ogromne znaczenie w tych "normalnych mechanizmach gospodarczych".
                    • natalia.nat Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 18:47
                      ride_like_the_wind napisał:

Jeśli 500+ sprawia, że mniej chętnych jest kobiet do zawodu kasjerki, i markety
                      > muszą podnosić wynagrodzenia, do dla mnie tylko efekt pozytywny.

Nie jest mniej chętnych, tylko mniej zatrudniają. I jest to raczej kwestia wzrostu płacy minimalnej. Muszą wyjść na swoje. I wychodzą, bo dodatkowo podnieśli bardzo ceny towarów dla wszystkich. A kupić musisz.

>Klasa robotnicza ma więcej do powiedzenia.

Dokładnie tyle samo, a nawet mniej.
                    • olena.s Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 18:54
                      Zwłaszcza takie beneficjentki zapłaczą potem baranim głosem jak będą usiłowały wrócić na rynek pracy po paru latach, albo jak dostaną wyliczenie emerytury z ZUS. Ale skoro twoim zdaniem oznacza to, że "klasa robotnicza" (nb kasjerki się do niej nie zaliczają raczej) ma "więcej do powiedzenia" - to proszę bardzo.
                        • olena.s Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 19:02
                          big_grin
                          "Jak wynika z badań GUS, aż 90 tys. miejsc pracy zniknęło w branży handlowej i firmach naprawiających samochody. To aż o 32 proc. więcej niż w 2018 roku.

Zdaniem ekspertów tak duży wzrost wynika głównie z wprowadzenia zakaz handlu w niedziele. Część sieci handlowych ograniczyła zatrudnienie ze względu na mniejszą liczbę dni, w których sklepy mogą być otwarte. Poza tym wiele etatów zostało zlikwidowanych w sklepach, które musiały się całkowicie zamknąć przez spadek przychodów."

• reinadelafiesta Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 19:19
                          "Do prostej pracy człowiek może wrócić zawsze." Pod warunkiem, że ta praca jeszcze ciągle będzie czekać. A nie sądzę by tak było, w wielu przypadkach taką ludzką pracę da się zastąpić maszyną. Ot, choćby tą kasą samoobsługową. A i pracodawca często gęsto będzie ją wolał, bo ZUS-u za nią płacić nie trzeba, na zwolnienia nie chodzi i do związków zawodowych nie zapisze się.

--
                          Żeby dojść do źródła, trzeba iść pod prąď
                        • morekac Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 08.02.20, 09:23
                          Józek, prostej pracy zaraz nie będzie.

--
                          -------------------------------------------------------------
                          "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
                    • olena.s Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 18:59
                      No i pozostaje problem najuboższych, którzy Józiowi jakoś umykają.
                      ""Wbrew obiegowym sądom, liczba dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie rośnie - z 325 tys. w roku 2017 do 417 tys. rok później. "
                      Zaś ogółem wygląda to tak:
                      "W 2018 r. w skrajnym ubóstwie żyły 2 mln osób, ale liczba ta w ciągu roku wzrosła o 400 tys. Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, w poprzednich latach liczba osób żyjących w nędzy spadała. W 2017 r. w skrajnym ubóstwie żyło 4 proc. Polaków, w 2018 r. – 5 proc."
                      • olena.s Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 19:08
                        Czy ty jesteś, Józiu, idiotą?
                        Ja nie przyznaję, ja czytam dane jeżeli mam do nich dostęp. Nie wiem, co rośnie albo nie najsłabiej zarabiającym, bo to muszą sprawdzić analitycy - także biorąc pod uwagę szarą strefę, na przykład, albo numery do jakich dochodzi w zakładach, których nie stać na zwiększenie wydatków więc zmniejszają etaty (niekoniecznie realnie skracając godziny/ilość pracy - vide budżetówka). O tym, że najniższa pensja została podniesiona wiemy - ale co z tego wyniknęło jeszcze NIE wiemy. Jeżeli grupa najuboższych wzrosła o 1/5 to jest to wysoce niepokojące. Ale nie też nie będę się wyrywała z opinią dlaczego w ostatnich dwóch latach nastąpił ten przyrost.
              • gaskama Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 14:31
                Dziennik wyjasnia: inflacja jest mniejsza niż wzrost płac (3 % contra 6%). Winna jest susza. Powtarzają to regularnie, zaraz po informacjach, że wygrywamy wojnę, która prowadzimy głównie z Niemcami, którzy nam zazdroszczą rozwoju gospodarczego.

--
                "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
              • sundace46 Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 08.02.20, 09:36
                iwles napisała:

>
                > no popatrz, a jak Pis przejmował władzę, to ceny były w miarę unormowane.
                > Wyjaśnisz, cóż takiego się stało, że zaczęły szybować w górę, i to znacznie ? m
                > ocno odczuwalnie ?
                >
                >
                >
                Nie wymagaj od niej myslenia, odpowiadania logicznie na pytania. Bez przesady. Ona potrafi tylko bo peło.
            • sundace46 Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 08.02.20, 09:35
              korniz napisała:

> Za niedługo wygra PO i chleb będzie wtedy po 20 zł. I wtedy powiedzą no ale to
              > wina pisu bo my nie umiemy zatrzymać podwyżek cen .Przecież PO nie pójdzie do m
              > leczarni i nie ogłosi że jogurt ma być po 50 gr.

Nie znasz innych partii niż PO? Taką uboga masz wiedzę, że nic innego tylko peło big_grin
              A wybory są za ponad 3,5 roku, nie wiem czy to "za niedługo" big_grin
      • hanusinamama Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 15:50
        TOnik rozumiem ze swoich zakupach nie widzisz wzrostu cen?? Ja widzę ze za te same produkty płace duzo wiecej. Za kazdym razem moj standardowy koszyk kosztuje wiecej (a akurat jajka mam od sasiada i cene mam stałą od lat).

--
        "Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu
        • tonik777 Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 10.02.20, 13:40
          W żadnym miejscu nie napisałem, że nie widzę wzrostu cen. W mojej wypowiedzi chodziło tylko o to, że jak się coś porównuje to trzeba to zrobić porządnie. Chociaż i tak porównywanie pojedynczych zakupów nie ma sensu. Z dnia na dzień na tych samych produktach w tym samym sklepie można mieć spore różnice cenowe (wystarczy, że jednego dnia będzie jakaś promocja, które kolejnego dnia już nie obowiązuje). Ponadto niektóre produkty mają ceny zależne od sezonu. W szczególności dotyczy to owoców i warzyw.
          • iwles Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 10.02.20, 14:18
            Nikt taki glupi nie jest, zeby brac pod uwage promocyjna cene dnia na dany artykul i porownywac z cena regularna.
            A pieczywo czy mieso/wedlina, ser, smietana, mleko, maslo itd NIE sa produktami sezonowymi.

--
            Paweł

Moje dziecko powiedziałosmile
    • gaskama Re: Wzrost cen - bardzo dobry eksperyment. 07.02.20, 14:08
      Szczerze mówiąc, nie wiem, o czym piszecie. W Dzienniku co drugi dzień pokazują, że inflacja wynosi 3% a podwyżki plac 6%. A ta drobna inflacja to wynik wieloletniej suszy, która to susza oczywiście nie jest wynikiem ocieplenia klimatu, bo ocieplenie klimatu to wymysl lewaków, podobnie zresztą jak smog, którego nie ma i nie powoduje to węgiel, którego to węgla Niemcy więcej wydobywają niż my, a smogu nie mają. I wszystko jasne?

--
      "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p