Dodaj do ulubionych

Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictwo.

11.02.20, 18:03
W moim mieście gros nowych mieszkań wykupują młodzi ludzie, którzy skończylyli tu studia typu administracja czy pedogogika (to ważne, ale o tym później) i zachaczyli się do pracy w banku, szkole czy jakimś urzędzie. Wykupili mieszkanie bo ojciec sprzedał kawałek ziemi i za to pomógł również doprowadzić mieszkanie do użytkowania. Kwota ok 400 tys. Tak, tak kształtuje się rolna ziemia. Tacy ludzie w większości kupują mieszkania od developerów. I druga strona. Lokalersi posyłają swoje dzieci albo do miejscowych szkół wyższych i utrzymują je dość długo lub posyłają do stolicy czy nawet za granicę lekko wspierając finansowo. O dziwo nikt z Lokalersów nie posyła dzieci na studia w innym mieście na ww kierunki. Zazwyczaj są to specjalistyczne, których w mieście nie ma. Dwa. Większość, którzy kończyli lokalną politechnikę czy akademię medyczną wyjeżdża do większego miasta. Oczywiście jakiś mały procent zostanie, w tym ja. Większość jednak zmienia mniejsze na większe. I tak, stolica białostoczonami i Podlasianami stoi. Ale w większości wykształconymi. Nie widać tendencji powrotu, szkoda.
Obserwuj wątek
    • vodyanoi Re: Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictw 11.02.20, 18:10
      zahaczyli. Hak.
    • heca7 Re: Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictw 11.02.20, 18:14
      Rozrysuj mi to, proszę wink
    • angazetka Re: Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictw 11.02.20, 18:15
      Z mojej klasy licealnej ludzie pojechali studiować do Warszawy, Lublina, Poznania, Krakowa... Ale większość została studiować w Białymstoku - zwłaszcza że jest tam gdzie studiować na państwowych uczelniach.
      • angazetka Re: Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictw 11.02.20, 18:22
        I w ogóle "wysyłanie" dziecka na studia. Dziecko samo wiedziało, gdzie chce studiować, i czy ma do tego możliwości intelektualne i finansowe.
    • mikams75 Re: Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictw 11.02.20, 18:19
      bez obaw, te ziemie kupili miastowi, zeby moc pic kawe na tarasie.
      • lot_w_kosmos Re: Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictw 11.02.20, 20:35
        Dokładnie!
        😁
      • super_hetero_dyna Re: Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictw 12.02.20, 09:12
        I donosić na chłopów, którzy hałasują traktorami i smrodzą obornikiem.
    • premeda Re: Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictw 11.02.20, 18:24
      Weź sobie sprawdź ceny ziemii rolnej, bo 400tys za kawałek ziemi to nawet u mnie nie ma szans dostać, a ja z przemysłowego rejonu Dolnego Śląska jestem.
    • olena.s Re: Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictw 11.02.20, 18:25
      Ale to jest chyba ogólnoświatowa tendencja: prowincja pustoszeje, centra puchną. Nie ma co się dziwić.
    • kryzys_wieku_sredniego Re: Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictw 11.02.20, 18:30
      My mieszkamy przy granicy z Wrocławiem, to co zauważyłam to wszyscy znajomi z naszych okolic, studiowali we Wrocławiu, tu pracujemy, tu mieszkamy tu mamy rodziny, rodziców, babcie. Żyje się wygodnie, nie ma problemu z chorym dzieckiem, nie muszę się martwić czy moje dziecko wyjedzie juz jako 16 latek do szkoły średniej gdzieś daleko, uczelnie wyższe? Wrocław uczelniami stoi.
      Duże miasto, a w Polsce mamy ich trzy: Warszawa, Wrocław i Kraków gwarantuje dobre życie rodzinne. Fakt człowiek się późno usamodzielnia ale mając niezaborczych rodziców jest lepiej niż super!
      Na studiach człowiek spał gdzie popadnie po znajomych a pranie zawsze ogarnął sobie we własnym domu gdzie jeszczw czekał na ciebie ciepły obiad ;P
      Teraz mając lat 40 mieszkam sobie nadal w okolicy +-20 km, siostra ode mnie +-7km, znajomymi Wrocław stoi, kawa, kino, knajpa, nie problem zawsze ktoś chętny.
      No wygodnie mi tu i już.
      Ps. moja mama mnie potrafi do lekarza umówić jak ja czasu nie mam i z dzieckiem do dentysty podjedzie ;P
      Tak bycie stąd ma wielkie plusy.
      • mae224 Re: Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictw 11.02.20, 19:01
        Ale że tworzysz jakąś regułę, bo nie rozumiem. Ja mieszkałam rodzinnie jakieś 10 km od dobrego uniwersytetu i wydziału z kierunkiem, który mnie interesował. Ale wybrałam ten sam kierunek dużo dalej, bo mogłam i chciałam. I nie chciałam mieszkać z rodzicami. Co z tego wynika?
        • kryzys_wieku_sredniego Re: Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictw 11.02.20, 22:36
          Ale uciekłaś z Warszawy do Poznania czy na odwrót? Czy może to był wybór Wrocław - Warszawa- Kraków.
          Bo mój kolega z Poznania studiował we Wrocławiu, to samo co mógł na miejscu. Chodzi o to, że mieszkaniec dużego miasta raczej nie jedzie na "prowincje".
          Chodzi o miejsce studiowania - miasto.
          Moja przyjaciółka składała papiery tylko do Krakowa i Wrocławia nie biorąc pod uwagę kilku miast "po drodze", bo nie.
      • mallard Re: Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictw 12.02.20, 07:15
        kryzys_wieku_sredniego napisał(a):

> Duże miasto, a w Polsce mamy ich trzy: Warszawa, Wrocław i Kraków

Zapomniałaś słoneczko o Poznaniu i o Trójmieście.
        • frequenter.light Re: Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictw 12.02.20, 08:18
          Właśnie. Poznań jest nie gorszy od Wrocławia.
          Inna sprawa, że między Krakowem a Wrocławiem jest jeszcze Łódź. Ale raczej nie jest to mekka pracowników wink
    • mae224 Re: Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictw 11.02.20, 18:59
      Ale dokładnie o co chodzi?
    • milva24 Re: Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictw 11.02.20, 22:02
      Pitu, pitu, baju, baju. Ceny ziemi rolnej można sprawdzić choćby na stronie Arimr. Na 400 tys to trzeba sprzedać z dobre 10 ha. Znam kilka osób (co prawda przelotnie), które w moim mieście wykupują nowe mieszkania od deweloperów i są to ludzie którzy mają już kilka mieszkań na wynajem i szukają kolejnych. Czasem mam wrażenie, że ceny nadmuchują media do spółki z deweloperami i bankami głosząc "kup na kredyt, spłacaj z wynajmu". Ciekawa jestem kiedy to dupnie.
      • kryzys_wieku_sredniego Re: Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictw 11.02.20, 22:39
        Pitu, pitu. U nas 1 ha jest wart milion i to w dalszej wsi. Bo ziemia rolna dla rolnika to ziemia pod zabudowę w mpzp.
        A we wsiach większych to i 3 miliony jest hektar wart.
        I tak znam rolników co podzielili z 2 ha i ich dzieci mają apartamenty po 100m2 w centrum.
        • profes79 Re: Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictw 12.02.20, 11:00
          Ceny użytków rolnych za hektar ziemi I klasy to średnio w Polsce nieco ponad 50 tysięcy PLN. To nie działki budowlane a i odrolnienie nie jest zbyt proste.
    • bo_gna Re: Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictw 11.02.20, 22:50
      Wskazujesz normalną tendencję, z mniejszych do większych skupisk, ta tendencja jest już od lat. Nie wiem o co chodzi z tym wykształceniem, bo z mojego rocznika polibudy przytulały każdego, a jak miał bystry wzrok i dobrych kolegów to i stypendium. Tylko po polibudzie jednak praca głównie w dużym mieście. A znajomi lekarze akurat porozjeżdżali się po małych pipidówach.
    • frequenter.light Re: Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictw 11.02.20, 23:10
      Laaisa, widzę tu zazdrość, czy nawet zawiść. No mieli ojcowiznę, to sprzedali. Mieszkania są drogie, ale to raczej nie jest wina ludzi, którzy potrzebują gdzie mieszkać.
      Po drugie, nie wiem co studiowałaś, ale "zahaczyć" pisze się przez samo h.
    • bywalec.hoteli [...] 04.05.20, 19:40
      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
    • jagoda2 Re: Jak miasto rozwija się dzięki wsi. Budownictw 04.05.20, 20:04
      Ale jaki z tego wniosek? To dosyć normalne, że młodzi ludzie, którzy wyjechali do większego miasta, chcą tam zostać, zawsze tak było. W Poznaniu nawet jest taka akcja "Mieszkanie dla absolwenta", żeby zatrzymać tych młodych, wykształconych ludzi, w mieście.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka