Dodaj do ulubionych

Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina

15.02.20, 17:31
Prezydent Duda powiedział, że celem jego prezydentury i partii rządzącej jest to, zeby Polakom zyło sie lepiej. Kpina.
Abstrahując od tysięcy "dobrych zmian" Polakom zyje się coraz gorzej, bo za pensję kupia coraz mniej.
Ceny mieszkań szaleją.
Inflacja ma się znakomicie.
Gospodarka spowalnia.
I, pozwole sobie na osobistą refleksję. Należę do klasy średniej wyższej. Zarobki moje i męża niezłe, praca pewna, niepolityczna.
Raz w tygodniu robimy zakupy na pobliskim targu. Jarzyny, owoce, sezonowo kwiaty, jajka. Nic więcej. Na dwie osoby. Nie ograniczamy się, ale nie wyrzucamy pieniędzy w błoto. Wybieramy towar z najwyższej półki, ale bez zapasów - zwykle koszyk jest podobny.
Od lat na nasze tygodniowe zakupy takie jak wyżej starczało mniej więcej 120 - 170 złotych. Pod koniec roku było to 200-220 zł. Dzis wydałam prawie 300. To nie zrujnuje mojego budżetu, nie zamierzam się, póki co, ograniczać, ale jest to ogromna podwyżka. Rozumiem- nietypowa pogoda, susza, itd, ale...... Polakom raczej żyje się gorzej i zyć będzie.
Jarzyny, owoce , jajka, kwiaty... Jabkła co najmniej 4,50 zł ( spady nic niewarte 3 złote), 1kg dobrej kiszonek kapusty 8 zł. Ratunku.
Obserwuj wątek
   • lwica_24 Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 15.02.20, 19:53
    Tak, jest bardzo, bardzo długa, ale..... suwerena raczej nie interesuje "jakiś" Trybunał Konstytucyjny ( a w ogóle co to jest), "jakieś" sądy itd. Suwerena interesuje co jest tu i teraz.
    Wzrost cen nie jest najgorszą kpiną dla ludzi żyjących powyżej przeciętnej - grozi im, że następny samochód będzie o segment niższy, że kupią trochę mniej ciuchów, że wyjadą na gorszy urlop. Tego rodzaju ograniczenia.
    Dla ludzi o niższym uposażeniu ( w tym tych dotknietych haniebną ustawą "dekomunizacyjną") to już dramat.
    Bedą odchodzić od okienek aptecznych bo leki okażą się za drogie
    Bedą ograniczać jedzenie bo wydatek rzędu800 zł pochł;onie lwią część dochodów.
    Będą żyć w biedzie.
    P.S.
    Pamiętam czasy i wczesnego Gierka i tego późnego. Do czego doprowadziła polityka rozdawnictwa- wiemy. Pamiętam poprzednią włądzę, mam do niej mnóstwo zastrzeżeń, ale nie była tak arogancka.
  • disco-ball Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 15.02.20, 20:17
   Ja jestem podłamana wzrostem cen spozywki. W pobliskim sklepie : ser edamski 135g z 3,99 na 5.49 papryka 16,90!!! Jabłka 4,50! Mleko roślinne wczoraj 7,99 dzis 8,99. Codziennie cos.
   Kolejna sprawa, która mnie dotyczy: prywatna służba zdrowia: rok temu wizyta u specjalisty 170, teraz 250sad
   • dramatika Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 15.02.20, 20:29
    peonies napisała:

    > Klasa średnia wyższa.... należy się medal z kartofla.


    Yep.

    Jeszcze rozumiem podnoszenie tematu wzrostu cen, bo to naprawdę problem (zresztą był do przewidzenia) i należy o tym mówić i kąsać tym pisowców, ale płakanie nad tym, że coś zdrożało z 2,99 na 3,99 w wykonaniu wąskiej Ą Ę specjalistki z klasy średniej wyższej jest po prostu śmieszne.
    No i co teraz zrobią totalni, aby jakoś uwiarygodnić, że ten wzrost cen, dotykający głównie najuboższych, ich obchodzi? Całe lata najeżdżanie na patologię 500+, a teraz nagle zmartwieni, że się ciemnocie z czworaków byt pogorszył?
    • black_halo Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 15.02.20, 20:36
     Wzrost cen jest w całej Europie. Idzie kryzys po prostu. Pamiętam doskonale rok 2008 i kilka miesięcy przed upadkiem Lehman Brothers stałam w Lidlu w Belgii i zastanawiałam się jak to możliwe, że paczka sera żółtego kosztuje już prawie 3 euro, masło prawie 2 euro a litr paliwa prawie 1.5 euro... Potem wszystko pizgło i ceny spadły o połowę.

     Dzisiaj ser znowu kosztuje 3 euro, masło znów prawie 2 i litr paliwa też wrócił do ceny sprzed pierwszego kryzysu.

     O ile zakład, że za pół roku wybuchnie kolejna bańka na rynku? Nie jest to wina PiSu to ogólnej sytuacji na świecie.

     --
     memphis90: Są mężczyźni, którzy chwalą się wszem i wobec, ze owszem, czasem trzasną w stół jak trzeba. Ale nie mówią przy tym, że robią to głową, kiedy probują "wstać z kolan"
     • dramatika Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 15.02.20, 20:47
      black_halo napisała:


      > O ile zakład, że za pół roku wybuchnie kolejna bańka na rynku? Nie jest to wina
      > PiSu to ogólnej sytuacji na świecie.

      Nie gadaj. Akurat 500+ wybitnie przyczyniło się do inflacji, bo to wynika z zależnosci czysto ekonomicznych. Rzucili pusty pieniądz dłużny z samolotów, wiadomo było jak to się skończy. Kupili sobie głosy spadkiem siły nabywczej pieniądza. Do tego masa nowych podatków, więc przedsiębiorcy muszą to sobie odbijać wzrostem cen. Tak się po prostu kończy socjalizm.
      No i zauważ, że praktycznie cała Europa jest socjalistyczna.
      Co do kryzysu - no nie wiem. Jak wszyscy huczą, że będzie kryzys to raczej właśnie go nie będzie, przynajmniej w najbliższym czasie. Powolna degrengolada.
      • black_halo Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 15.02.20, 21:41
       A co przyczyniło się do inflacji na zachodzie Europy? Też 500+?

       Na świecie nakręca się kolejna bańka i tyle. A teraz pomyśl w jakiej sytuacji byłoby spoleczenstwo bez tego 500+. Podpowiadam - w jeszcze gorszej bo ceny i tak by wzrosły ale nie byłoby żadnej pomocy państwa.

       --
       memphis90: Są mężczyźni, którzy chwalą się wszem i wobec, ze owszem, czasem trzasną w stół jak trzeba. Ale nie mówią przy tym, że robią to głową, kiedy probują "wstać z kolan"
       • dramatika Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 15.02.20, 22:01
        black_halo napisała:

        > A co przyczyniło się do inflacji na zachodzie Europy? Też 500+?

        Przecież tam też mają swoje socjale, a i beneficjentów więcej (tam często inżynierowie i chirurdzy też pobierają)

        > Na świecie nakręca się kolejna bańka i tyle. A teraz pomyśl w jakiej sytuacji b
        > yłoby spoleczenstwo bez tego 500+. Podpowiadam - w jeszcze gorszej bo ceny i ta
        > k by wzrosły ale nie byłoby żadnej pomocy państwa.

        Proszę cię... Chcieli dać, to wystarczyło nie zabierać - ulga podatkowa, albo dać naprawdę potrzebującym, a nie wszystkim jak leci, czy Karyna, czy Kulczyk i ściemnianie, że to ma być na zachętę do rozrodu.
        A przyczyny globalne oczywiście też istnieją i nazywa się do życie na kredyt. Cały świat zachodu żyje na krechę - to nie jest normalne i dlatego co jakiś czas zalicza doła.
     • araceli Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 15.02.20, 20:47
      black_halo napisała:
      > O ile zakład, że za pół roku wybuchnie kolejna bańka na rynku? Nie jest to wina
      > PiSu to ogólnej sytuacji na świecie.


      Tak tak - wszystko związane z kryzysem 2008 było wina PO ale wszystko co związane obecnie - żadna wina twoich kochanych piśdzielców! big_grin Banieczka na nieruchomościach nie ma niiiiic wspólnego z niskimi stopami procentowymi... big_grin      --
      Co inni myślą o Tobie to nie Twój interes.
     • olena.s Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 00:35
      "Nie jest to wina PiSu to ogólnej sytuacji na świecie."
      Wina PiSu jest oczywista - w mojej optyce jest nią pozbawienie się wielu narzędzi do reagowania, kiedy nadejdzie ew. światowa recesja. PiS rozdawał, czym a) pozbawił państwo kasy by kupić sobie głosy, b) osłabił zaufanie inwestorów, c) znieczulił biorców pińcseta na impulsy pro-konsumpcyjne.
     • personifikacjaa Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 02:48
      >Wzrost cen jest w całej Europie. Idzie kryzys po prostu

      mozliwe.
      Tyle ze "w calej Europie" zarabia sie podobnie jak w Polsce ale w €!!!
      A ceny sa porownywalne, szczególnie właśnie towarów pierwszej potrzeby, czyli spozywczych.
      Tak że wiesz...w Polsce nie za bardzo jest z czego 'schodzic", Europejczycy, nawet wydając więcej na żarcie, i tak mają wiecej w portfelu - Polakowi zostaje niewiele albo nic.
      Taka różnica.
      ps. 3 € za ser? znaczy, za ile sera? kostka kupowana w markecie (+/- 300g) to u nas normalna cena. Masło też po 5-6 zł za kostke...A zarobki są w złociszach...średnia polska to ok. 4800 zł, czyli niewiele podan 1000 €.
      Tak że nie płacz kobito...
      • iwles Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 03:01
       Tylko 17% Polakow przyznaje, ze zarabia srednia krajowa.
       Większosc zarabia ponizej sredniej.
       Poza tym 4800 zl to kwota brutto. Po odjeciu wszystkich obowiazkowych skladek wynosi 3400, a to juz jest 700 euro. Inaczej to wyglada niz 1000 prawda? Szalu nie ma, tyle to wynosi zasilek w niektorych krajach.


       --
       Paweł

       Moje dziecko powiedziałosmile
      • 21mada Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 09:06
       Kobieto, to pomieszkaj na zachodzie i zobacz jak jest tanio. Ile kosztuje w Polsce dom a ile na zachodzie? Na zachodzie ludzie płacą z własnej kieszeni za świetlice szkolna dla dziecka. Wynajmują nianie żeby była dostępna jak dziecko jest chore. W Posce jak dziecko ma katarek to po prostu siedzisz z nim w domu do 60 dni w roku i masz jeszcze za to płacone (!!!). Takich przywilejów to nawet Grecja nie miała. Utrzymanie dziecka praktycznie was nic nie kosztuje. Na zachodzie ludzie ponoszą te wszystkie wydatki sami z tej swojej ogromnej pensji w euro. Produkty spożywcze tez są droższe niż w Polsce. Wszelkie usługi tym bardziej. Ale jak się ma wszystko dotowane i za pół darmo to boli jak trzeba z wlanego portfela zapłacić za masło czy ser, prawda? Powinni jedzenie tez rozdawać, no bo co w końcu?
        • 21mada Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 09:34
         A żebyś wiedziała! Oni myślą ze w Polsce jeździ się furmanką i mieszka w chacie krytej strzechą.
         Kiedyś był taki program w brytyjskiej TV o emigrantach którzy maja problem z językiem i nie radzą sobie z szukaniem pracy etc. No i ci lokalni im pomagali. Była tez jedna Polka, której nie chciało się tyrać na zmywaku i wolała się obijać. Zaprosiła te swoje 'opiekunki' do Polski, a tym oczy wypadły z orbit jak zobaczyły dom jej rodziców pod Poznaniem 3 razy większy od ich własnego. 😂
       • dramatika Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 09:19
        21mada napisała:

        > Kobieto, to pomieszkaj na zachodzie i zobacz jak jest tanio. Ile kosztuje w Pol
        > sce dom a ile na zachodzie?

        Wszystko jest kwestią lokalizacji. Natomiast jeśli chodzi o oprocentowanie kredytów, to na tle Europy Polska przoduje. Na przykład Niemcy - 1,83%, Polska - 4,40%, średni wynik europejski 2,75% (w 2017)
        g.forsal.pl/p/_wspolne/pliki/3916000/3916751-wykres.jpg
        forsal.pl/artykuly/1367612,dlaczego-kredyty-hipoteczne-w-polsce-sa-prawie-najdrozsze-w-europie.html
       • ritual2019 Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 09:47
        21mada napisała:

        > Kobieto, to pomieszkaj na zachodzie i zobacz jak jest tanio.


        Porownujesz to do czego? Ile lat mieszkasz w UK I wciaz przeliczasz na zlotowki? Dom/mieszkanie jest o wiele latwiej kupic czy wynajac i to nie tylko tym bardzo dobrze zarabiajacym.

        INa zachodzie ludzie płacą z własnej kieszeni za św ietlice szkolna dla dziecka. Wynajmują nianie żeby była dostępna jak dziecko je
        > st chore. W Posce jak dziecko ma katarek to po prostu siedzisz z nim w domu do
        > 60 dni w roku i masz jeszcze za to płacone (!!!). Takich przywilejów to nawet G
        > recja nie miała. Utrzymanie dziecka praktycznie was nic nie kosztuje. Na zachod
        > zie ludzie ponoszą te wszystkie wydatki sami z tej swojej ogromnej pensji

        Tiaaa, a jak te 'przywileje' sie koncza I ile osob faktycznie moze z nich korzystac to juz pominelas.
        To popattz na te polskie szkoly i swietlice przechowalnie. Na dzieci uczace sie na 2 zmiany, na poziom zorganizowania tego bajzlu. Swietlica tak ale tylko dla klas 1-3, zreszta przelelniona a potem klucz na szyje i do galerii. Na katar opieki nie trzeba, pomijajc juz ze na to moga sobie pozwolic glownie osoby pracujace w budzetowce, cala reszta upycha dzieci gdzie moze bo pracodawca raczej szczesliwy nie bedzie gdy mu pracownica (tak to glownie kobiety) zwolnienie lekarskie bedzie wciaz przynosic.

        Produkty spożywcze tez są droższe niż w Polsce. Wszelkie usługi tym bardziej
        > .

        Jeszcze raz, przestan przeliczac. Poza tym czesto nawet przeliczajac okazuje sie niekoniecznie jest drozej.

        Ale jak się ma wszystko dotowane i za pół darmo

        Co jest w pl dotowane?
        Opieka zdrowotna lezy i kwiczy, kto moze a nawet jesli nie moze to leczy sie prywatnie. Nowoczesne szczepionki czesto w pl sa dodatkowymi i platnymi. Leki dla dzieci sa platne, okulary tez. Szkoly takie bezplatne tez nie sa, rodzice placa za sporo rzeczy wystarczy poczytac watki we wrzesniu. Zlobki i przedszkola darmowe tez nie sa, sa dotowane ale miejsc malo.
        Jak wyglada system pomocy spolecznej dla starych, faktycznie samotnych rodzicow itd to wiadomo .
         • ritual2019 Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 10:03
          21mada napisała:

          > Za co płacą rodzice we wrześniu? Jakieś grosze na radę rodziców z których kupuj
          > ą potem prezenty dzieciom?

          Nie tylko prezenty i nie takie grosze.

          > A w Anglii kupują mundurek. 250 zł za sama marynarkę, nie wspominając o całej r
          > eszcie.

          Wow, mnie caly uniform na dwoje nigdy nie kosztowal tyle. Uniformy do primary school drogie nie sa, tanio wiekszosc elemntow kupisz w supermarkecie. W secondary school jest drozej ale bez przesady.
          A teraz uwaga, w Polsce rodzice nie musza kupic ubran do szkoly? Jasne moga na bazarze w miare tanio byle jakie albo porzadne lepszej jakosci ale drogie . Akurat produkty dla dzieci w pl sa drogie, zreszta jak wszystko inne.
         • memphis90 Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 10:17
          Oj nie ściemniaj, Princess co rok we wrześniu pisze jak tanie są mundurki i w ilu budżetowych sklepach typu tesco można kupić stosowne bluzki za 10zl.

          --
          "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
          • ritual2019 Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 10:29
           memphis90 napisała:

           > Oj nie ściemniaj, Princess co rok we wrześniu pisze jak tanie są mundurki i w i
           > lu budżetowych sklepach typu tesco można kupić stosowne bluzki za 10zl.
           >

           Uniformy do primary school nie sa drogie, wiekszosc mozna kupic tanio w supermarketach. Jumper zazwyczaj kupuje sie w sklepach z uniformami ze wzgledu na logo. Secondary school sa drozsze ale tez bez przesady. Marynarka na £250 ...caly garnitur w next tyle kosztuje.
           A watpie ze dzieci mady (ma jakies?)chodza do eksluzywnych super drogich szkol prywatnych.
           Oczywiscie zdaje sobie sprawe ze pojawi sie youka albo ktos podobny i popra made ale wisi mi to, mieszkam to ponad dwie dekady, jedno dziecko mam w 6th form drugie w secondary .
            • ritual2019 Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 10:39
             21mada napisała:

             > Napisałam 250zl za marynarkę. Tak - przeliczam tutaj dla celów forum żeby uzmys
             > łowić narzekającym jak to w Polsce jest drogo a w Anglii zaś tanio.

             W jakim celu to robisz? Ceny i zarobki w Polsce i UK sa zupelnie inne, waluty sa inne, sila nabywcza jest inna. Polacy maja sie cieszyc ze zarabiajac w zlotowkach moga kupic taniej cebule (np maslo to niekoniecznie) niz w UK?
             • 21mada Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 10:42
              W takim celu żeby porównywać jabłka z jabłkami. Bo tu niektóre piszą ze na zachodzie są zarobki takie jak w Polsce tyle ze w Euro. No i niby tyyyle za to euro można kupić. Więc uzmysławiam ILE człowiek musi wydać w Anglii ze swojej kieszeni. Ser i masło są tez droższe niż w Polsce.
              • ritual2019 Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 10:49
               21mada napisała:

               > W takim celu żeby porównywać jabłka z jabłkami.

               😂 zartujesz oczywiscie

               Bo tu niektóre piszą ze na zachodzie są zarobki takie jak w Polsce tyle ze w Euro.

               Raczej ze w pl ludzie zarabiaja tyle lub prawie tyle co na Zachodzie. Ale to jest ematka, wiec raczej nie mozna tego brac serio, bo realia zadna tajemnica nie sa.               Ser i masło są tez droższe niż w Polsce.

               Nie bylabym taka pewna. Ktos tu napisal ze kostka masla to nawet 9 zl a zdaje sie kostka w pl to 200g. Kostka masla u mnie to srednio £1.80 I kostka to 250g wiec biorac pod uwage kurs funta taniej nie jest w pl
              • lwica_24 Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 17.02.20, 09:52
               Kłamiesz.
               W Polsce lekarz Z JAKIMS JUZ STAŻEM pracujący wyłacznie na etacie ( bez dyzurów, gabinetu czyli pracy DODATKOWEJ) ZARABIA 6 tys złotych. 6 tys: 4,4= niecałe 1300 euro.
               Żaden, nawet początkujący lekarz w Niemczech nie spojrzy na takie uposażenie. Rozmowa zaczyna się od 2500 euro. Potem im dalej tym wyżej.
               Koleżanka pracując mniej zarabia więcej. Jest anestezjologiem, a anestezjolodzy w Polsce zarabiają sporo.
         • mamabianusi Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 22:58
          Oj tak, kiedy moja corka szla do secondary, za glowe sie zapalam bo marynarka £36 a spodnica £16..do tego strój na PE kolo 60...
          Po uniform ach w primary to byl szok. Ktory mi minal po niemal 3 latach, kiedy wciaz nosi te same rzeczy..
          Dokupuje tylko koszule itp..

          --
          Bianka 24.02.2006
          Agatka 18.09.2008
       • lwica_24 Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 17:24
        Mój syn mieszka w Niemczech więc wiem jak tam jest. Bywam często. Ceny są istotnie wyższe, ale zarobki również. pRZY DOŚĆ PODOBNYCH KWALIFIKACJACH SYN ZARABIA CO NAJMNIEJ DWUKROTNOŚĆ MOJEJ PENSJI i ma perspektywę awansu finansowego. Drobiazg, mój staż pracy jest sporo większy.
    • mia_mia Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 15.02.20, 21:05
     Był do przewidzenia i władza zamiast zapobiegać zrobiła wszystko, żeby wystąpił. Jeśli wąska Ą Ę specjalistka zauważa problem to tym bardziej zauważa go emeryt czy „specjalista” pracujący za minimalną krajową.
     Wzrost cen jest przez 500+ i inne ruchy i od początku było wiadomo, że w końcu konsekwencje najmocniej dotkną najbiedniejszych. No trudno, teraz najmocniej dostaną po tyłku suweren i dobrze.
     • dramatika Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 15.02.20, 21:23
      mia_mia napisał(a):


      > . Jeśli wąska Ą Ę specjalistka zauważa problem

      Ta, jasne, tu mi tym paluchem Lichockiej pociąg jedzie. Daleko mi do poziomu wąskiej specjalistki, ale o wzroscie cen w spożywczaku to się z ematki dowiedziałam. Nie dlatego, ze nie wzrosły, ale od pewnej poziomu po prostu się nie patrzy na ceny w spożywczaku - chleb i masło po prostu się kupuje i tyle.

      > No trudno, teraz najmocniej do
      > staną po tyłku suweren i dobrze.

      I to by było na tyle w kwestii troski o najuboższych. Nawet jak zrozumieją, że to przez socjalistyczny rząd, to prędzej zagłosują na Korwina niż na towarzystwo, które ich traktuje z pogardą.
    • lwica_24 Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 15.02.20, 21:06
     Wiesz, może nie wąskiej, ale jakiejś tam specjalistki. W moim przypadku drugiego stopnia, jesli ci to coś powie.
     Jeśli nie wiesz co to jest średnia klasa wyższa to się doucz. Warto.
     Tak, tu drożeje o złotówkę tam o pięć, jeszcze gdzie indziej o 3 zł... i robi się sporo.
       • mia_mia Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 15.02.20, 21:22
        Odkąd PiS doszedł do władzy ostrzegano jak się skończy realizacja tzw. obietnic, jaki będzie rachunek za kupowanie głosów. Efekt taki, że w zeszłym roku podbito stawkę i po wyższej cenie kupiono kolejną partię głosów, w maju będzie kupiona kolejna transza. Jakoś nie mogę wykrzesać siebie współczucia dla ludzi, którzy sobie, a przy okazji innym to robią.
        • smillla Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 15.02.20, 22:44
         W dodatku po długich rządach opartych o demoralizujące zasady, zbiegające się do tego, że zabiera się pracowitym i oszczednym po to, by dać leniwym i nieodpowiedzialnym, trudno będzie odbudować się ekonomicznie krajowi. Ludzie się uczą. Także równania w dół. Bo skoro nie opłaca się równać w górę.
         ..
  • 21mada Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 15.02.20, 20:42
   Weź mnie nie rozśmieszaj. Polakom nie tylko żyje się lepiej ale w d... się poprzewracało. Macie wszystko za darmo - przedszkola, szkoły, studia(!!!). 500 co miesiąc na każde dziecko, 300 zł na wyprawkę, podręczniki za darmo, autobus za darmo. W ciąży można nie pracować bite 8 miesięcy i dostawać kasę za darmo. Plus macierzyński, plus karmienie piersią - godzinka dziennie z głowy. Sanatoria za grosze - to ewenement żeby państwo sponsorowało wczasy obywatelom. W którymś z ostatnich wątków dowiedziałam się jeszcze o "gruszy" która się należy jak się bierze 2 tygodnie wolnego. I tak jeszcze mogę wymieniać. Prawie wszystko macie za darmo, to po co wam pieniądze? W innych krajach ludzie za to wszystko PŁACĄ, moi państwo.
   • personifikacjaa Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 03:01
    >Macie wszystko za darmo -

    w doopie ci sie poprzewracało????
    owszem, sa pincetki na dzieci choc akurat ja nie doświadczyłam...
    Ale gdzie te autobusy za darmo? to dopiero chyba dla poźnych emerytów, gdzies po 70-75 rż i to też jest tylko w niektórych miastach (ktore na to stać) a nie, że oblig.
    Sanatoria za jakie grosze? owszem, mozna skorzystać za darmo ale tylko kiedy lekarz skieruje = co dzis nie jest wcale proste. Normalnie to sa pełnoplatne i ja własnie sobie wykupilam - koszt (poza wysokim sezonem), za 2 tygodnie, to ok, 3 tys. zł (pominawszy dojazd).
    Grusza to są oplaty ponoszone przez FIRMY!!! u mnie tez jest "grusza" ale, po pierwsze, te koszty ponosi w całości moja firma i wyplacane sumy zaleza od jej zasobnosci. A po drugie - na te wypłaty skladają wszyscy pracownicy bo co miesiac odprowadzają jakąs składke na ten fundusz.
    Mało wiesz (że nie będę lichocką, pokazujac na ile mało), cos tam ci sie o uszy obilo i pieprzysz 3 po 3, kobito
    • personifikacjaa Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 03:08
     >I jeszcze obowiązkowe badania okresowe w pracy.

     badania okresowe sa po to, żeby nie zatrudnic ślepego na stanowisku obsługujacego monitoring miejski, np. Albo niezrownoważonego psychola na stanowisku kierowcy miejskiego autobusu. Chyba nigdy nie pracowałaś w firmie, skoro cie to dziwi.. Chcialabys, żeby twoje dzieci do szkoły woził psychol???

     > Dostęp do ginekologa i każdego specjalisty od razu i za darmo.

     zadziwiające!!! a nie słyszałaś o wieloletnich kolejkach do specjalistów na (darmowy) NFZ?
     Owszem, specjalisci sa dostępni "za darmo" i "od razu" w prywatnych firmach, jesli ta firma zaoferuje pracownikowi abonament medyczny.
     Naprawdę....porażająca indolencja
     • 21mada Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 08:52
      Pracowałam w Anglii w wielu firmach i w żadnej nie było badań okresowych. Nie było także "gruszy" ani bonów na święta, ani trzynastej pensji.
      Polacy dostają socjal i od państwa, i od prywatnych firm. Dlatego im się w d... poprzewracało i nie potrafią docenić ile mają!
      • memphis90 Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 10:31
       A w ilu firmach w Polsce dostawałaś 13, 14, bony na święta czy gruszę? Bo ja póki co w żadnej, poza gruszą, ale jak pisałam - grusza to pieniądze odciągane z pensji i wypłacane 1x w roku, więc żaden cymes.

       --
       "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
       • wapaha Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 18:04
        Moja matka ( budżetówka) miała badania okresowe co roku- dzięki nim wyszły nieprawidłowości, była wzywana by powtarzać , lekarz ich nie podpisał i skierował na dalsze leczenie ( w efekcie szpital i przetaczanie krwi )

        Ja w poprzedniej firmie również musiałam zrobić pracownicze badania, książeczkę , rtg płuc - i zajęło mi to 3 dni a nie jedną krótką rozmowę

        Chyba nie można uogólniać, ale osoby mające kontakt z szeroko pojętą żywnością i handlem mają te badania rzetelne, podobnie służby, nie wiem jak np. nauczyciele
        • mari.sol Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 18:57
         Jestem nauczycielką i co dwa lata mam robioną morfologię, cukier + badanie moczu a na koniec rozmowa z laryngologiem, która wygląda tak: zdrowa pani jest? Tak? To wszystko, do widzenia.
         Raz załapałam się jeszcze na RTG płuc, ale to było kilkanaście lat temu.
         Właściwie to badania okresowe nic mi nie dają bo morfologię i tak sama robię co roku.
         • maslova Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 19:42
          Skierowanie na badania okresowe wydaje pracodawca na podstawie oceny ryzyka zawodowego - ma obowiązek zapoznać pracowników z ryzykiem na danym stanowisku pracy, możesz dowiedzieć się, jakie są to czynniki. Czynniki te (konkretne) wpisuje w skierowaniu i na tej podstawie lekarz medycyny pracy decyduje, jakim badaniom pracownik musi się poddać.
          Badania RTG powinno wykonywać się raz na 4 lata. Jeśli laryngolog wydaje diagnozę na podstawie nie badań, a tylko wywiadu, to oznacza jedynie, że pracodawca powinien albo wystosowac do ZOZu żądanie o rzetelne przeprowadzanie badań (bo za takie płaci), albo podpisać umowę z innym ZOZem.
          BTW dziwię się bardzo, że takie praktyki jeszcze się zdarzają, obecnie ZOZy są solidnie kontrolowane pod kątem rzetelności wykonywania badań profilaktycznych. Jesli pracownik miałby wypadek przy pracy, to w pierwszej kolejności sprawdzane jest orzeczenie lekarskie potwierdzajace zdolność do pracy. Szczegółowo sprawdza się również badania przy ubieganiu się przez pracownika o stwierdzenie choroby zawodowej. A ZUS obecnie jest bardzo dociekliwy i niechętny wypłacania odszkodowań czy rent. Rzadko który lekarz chce teraz ryzykować poważne konsekwencje, jakie mogłyby go czekać w przypadku zaniedbania swoich obowiązków (np. pozwybo odszkodowanie).
      • ritual2019 Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 10:44
       21mada napisała:

       > Pracowałam w Anglii w wielu firmach i w żadnej nie było badań okresowych.

       Cale szczescie ze nie wydaje sie pieniedzy na cos takiego.

       Nie było także "gruszy" ani bonów na święta, ani trzynastej pensji.
       > Polacy dostają socjal i od państwa, i od prywatnych firm. Dlatego im się w d...
       > poprzewracało i nie potrafią docenić ile mają!

       Teraz pytanie ile ludzi z tego korzysta? Zatrudnieni w budzetowce? A bony na swieta bywaja, w zaleznosci od firmy. Bonusy roznego rodzaju takze wiec wszystko zalezy gdzie pracujesz.
     • ira_08 Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 10:34
      >Owszem, specjalisci sa dostępni "za darmo" i "od razu" w prywatnych firmach, jesli ta firma zaoferuje pracownikowi abonament medyczny.

      Już nawet prywatnie nie dostaniesz się do lekarza od razu, no chyba, że chorujesz przewlekle i masz "swojego" specjalistę, który przyjmie cię po prostu z dobrego serca.
    • 21mada Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 08:54
     >Sanatoria za jakie grosze? owszem, mozna skorzystać za darmo ale tylko kiedy lekarz skieruje
     Właśnie o tym mówię! Nigdzie na świecie państwo nie wysyła ludzi na trzytygodniowe wczasy tylko dlatego ze mają problemy zdrowotne! A prawie każdy po 60, 70 jakieś tam ma.
   • memphis90 Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 10:25
    > Macie wszystko za darmo - przedszkola, >szkoły, studia(!!!).
    Eeee, przypomnij mi, krynico mądrości, od kiedy to przestaliśmy płacić PODATKI?

    >W którymś z ostatnich wątków dowiedziałam >się jeszcze o "gruszy" która się należy jak się >bierze 2 tygodnie wolnego
    A doczytalas, golebico intelektu, że grusza pochodzi z pieniędzy obligatoryjnie ODCIĄGANYCH przez pracodawcę z pensji i wypłacanych raz do roku?

    --
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
     • olena.s Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 17:01
      Są to pieniądze firmy, którymi zadysponował ustawowdawca. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Jeżeli pracodawca go nie tworzy, firma może przeznaczac więcej pieniędzy na rozwój, wypłatę zysku, pensje, rezerwy. ("Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą obowiązkowo pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Pracodawcy, którzy nie spełniają kryterium zatrudnienia 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą utworzyć ZFŚS na zasadzie dobrowolności. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest obowiązkowo tworzony (bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników) przez pracodawców prowadzących działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. ZFŚS wiąże się z obowiązkiem naliczania i odprowadzania odpisu, a także gospodarowania tymi środkami."

      • maslova Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 18:06
       Wiem, jak działa fundusz socjalny, naprawdę zbędne jest tu cytowanie przepisów. Nieprawdą jest po prostu, że odpis na fundusz jest potrącany z pensji pracownika. Pracodawca ma obowiązek dokonania ODPiSU na fundusz w ramach budżetu zakładu. To, że pracodawca w określonych warunkach ma obowiązek tworzenia funduszu nie oznacza wcale, iż gdyby nie musiał tego robić, to pieniądze przeznaczylby na większe pensje dla pracowników.
       • olena.s Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 16.02.20, 18:28
        "gdyby nie musiał tego robić, to pieniądze przeznaczylby na większe pensje".
        Owszem. Nie oznacza również, że gdyby nie musiał tego robić, to te pieniądze ominęłyby pracowników. Ani że byłyby wydane optymalnie.
        Ale nie chciałam cię pouczać, tylko wskazać że są to:
        a)pieniądze firmy, (nie państwa), pochodzące z bieżących przychodów tej firmy,
        b) którymi państwo zadysponowało (choc tylko wobec części pracodawców, a prywatni, nawet duzi, mogą się z tego wymiksować),
        c) pieniądze, których suma zależy nie od wysokosci pensji czy zysków w danej firmie, ale od GUSowskiej średniej.

        Jest to więc pewien benefit obejmujący niewielką część pracowników, głównie państwowych.
   • bei Re: Żeby Polakom zyło sie lepiej - kpina 17.02.20, 11:56
    Mada, w karierze edukacyjnej moich dzieci tylko najmłodszy korzystał z wypożyczonych książek w klasie siódmej i ósmej. Szkoła dostała je wystarczająco późno (w kl 7 w listopadzie, w klasie ósmej w październiku)- ze i tak musieliśmy sporo podręczników kupić by miał się z czego uczyc w domu -by nie robił zaległości.
    Za przedszkole prywatne płaciłam, teraz uczy się w szkole prywatnej, za basen placilam- gmina nie fundowała takich atrakcji, służba zdrowia działa tak, ze korzystamy z centrum medycznego, nie znam autobusu za darmo- karta ucznia na 5 miesięcy to kilkaset zl. Sanatorium za darmo-raz na trzydzieści kilka miesięcy, za darmo dwa zabiegi- wiem, bo teściowie maja po 80 lat i już dwa razy korzystali.
    W PRL płaciłam za przedszkole zakładowe- za jedno dziecko opłata większa niż inni za troje- bo mieliśmy wysoką średnią. Rodzinnego nie dostawałam, bo wysoka średnia.