Dodaj do ulubionych

Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD

18.02.20, 13:16
Taki artykuł dziś i wpadł w oko:
Tekst linku

w skrócie, dla nieposiadających prenumeraty:
jest sobie kawiarnia we Wrocławiu, która zatrudnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Właścicielka największy problem ma z gośćmi, niektórzy nie potrafią ukryć swojego braku akceptacji albo piszą w internecie, że kawiarnia ma fatalną obsługę. Dodam, że kawiarnia prowadzona jest przez terapeutów, który robią co mogą, aby zachowania podopiecznych były jak najlepsze.
No przyznam, że opadła mi szczęka. Co trzeba mieć w głowie, w jak szczelnej bańce żyć, żeby być takim burakiem?
Obserwuj wątek
      • cruella_demon Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 13:36
        Na bank ma.
        Tyle, że to nie jest zwykły komercyjny loklal, tylko ma być terapią dla upośledzonych.
        Przyznam, że jestem zdumiona. Po cholerę ktoś tam włazi i jeszcze się dziwuje, że obsługa jest jaka jest. Ja bym po prostu do takiego lokalu nie poszła.
        Ci opisani goście, zwłaszcza pani od chrzcin, sami mają nie za wysokie IQ, a do tego są chamscy.

--
        Co tam uczyć, żyć! Dlatego na Śląsku nikt się nie uczy, po prostu ludzie się rodzą, kopią grób i czekają. A że to trwa to z nudów kopią dalej i taka jest geneza wydobycia węgla.
        (35wcieniu)
        • alpepe Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 13:43
          Piszę na podstawie tego, co napisałaś, bo w artykuł nie weszłam. Sama zresztą podkreśliłaś, że terapeuci czuwają nad poprawnym zachowaniem personelu. Czyli coś się może zdarzyć. Ja bym po prostu, gdybym wiedziała, ominęła taką kawiarnię, nie mam ochoty być pikającym serduszkiem biorącym udział w takim eksperymencie. I mam do tego prawo.
          Natomiast praca w usługach jest ciężka sama w sobie, a już dobre kelnerowanie jest IMHO niedoceniane i ja tylko oczekuję dobrej usługi. Dlatego, gdybym wdepnęła przez przypadek do takiej kawiarni, być może po wszystkim opisałabym, że byłam niezadowolona, bo obsługa jest specyficzna, by przestrzec innych.

--
          "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit
          • hellen Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 13:55
            alpepe napisała:

> Piszę na podstawie tego, co napisałaś, bo w artykuł nie weszłam. Sama zresztą p
            > odkreśliłaś, że terapeuci czuwają nad poprawnym zachowaniem personelu. Czyli co
            > ś się może zdarzyć. Ja bym po prostu, gdybym wiedziała, ominęła taką kawiarnię,
            > nie mam ochoty być pikającym serduszkiem biorącym udział w takim eksperymencie
            > . I mam do tego prawo.
            > Natomiast praca w usługach jest ciężka sama w sobie, a już dobre kelnerowanie j
            > est IMHO niedoceniane i ja tylko oczekuję dobrej usługi. Dlatego, gdybym wdepnę
            > ła przez przypadek do takiej kawiarni, być może po wszystkim opisałabym, że był
            > am niezadowolona, bo obsługa jest specyficzna, by przestrzec innych.
            >

No to ja już nie mam żadnych pytań do Ciebie. Żyj dalej w swojej bańce.
            • alpepe Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 13:59
              Ależ nie, to ty żyjesz w swojej bańce pikającego serduszka. Po to zresztą utworzyłaś ten wątek, bo równie dobrze mogłaś się masturbować swoją przewagą moralną nad burackimi klientami pod tamtym artykułem, w końcu wykupiłaś prenumeratę, jak mniemam. Masz w dupie ludzi upośledzonych i kalekich, chciałaś się popisać, jaka to jesteś wspaniała. Otóż, nie jesteś.

--
              "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit
              • hellen Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 14:11
                Utworzyłam ten wątek żeby podzielić się moim zdumieniem zachowaniami ludzi opisanymi w artykule. Daleko mi do pikającego serduszka, bo nie pracuję z ludźmi niepełnosprawnymi, nie udzielam się w żadnym wolontariacie itd.
                Dla mnie obsmarowanie w internecie kawiarni z niepełnosprawną obsługą za poziom tej obsługi to dno dna jeśli chodzi o poziom empatii oraz jakichkolwiek ludzkich uczuć.
                Jeśli tak zajebiście zależy Ci na poziomie obsługi, bo masz w sobie coś ze szlachty, której należy usługiwać bez mrugnięcia okiem, to proszę sprawdzaj przed wyjściem gdzie idziesz. Żebyś nie trafiła na jakichś niepełnosprawnych, albo do knajpy, w której jest samoobsługa, bo Twoja duma może tego nie znieść. Taka rada, nie musisz dziękować, że uchroniłam Cię przed buraczanym zachowaniem.
            • piekna_remedios4 Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 19.02.20, 11:52
              dlaczego? bardzo dobrze napisała, ja tez nie poszłabym do takiej restauracji. Upośledzeni ludzie wywołują we mnie poczucie dyskomfortu, nie wiem jak ich traktować, jak rozmawiać, czy rozumieją co mówię i takie tam. Natomiast jeśli ktoś wie kto obsługuje i idzie tam świadomie oczekując obsługi rodem z Michelina to nie rozumiem.

--
              Cien años de soledad
              • cruella_demon Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 19.02.20, 13:24
                Też bym nie poszła, nic osobiście do nich nie mając, ale do kawiarni idę się zrelaksować i odpocząć w miłym towarzystwie (w sensie, że zwykle idę z kimś) a nie użerać się z dziwacznymi zachowaniami obsługi.
                Gdybym weszła przez przypadek, to pewnie bym wyszła, normalnie , bez zbędnych komentarzy, a nie plując przez lewe ramię i żegnając się znakiem krzyża.

--
                Co tam uczyć, żyć! Dlatego na Śląsku nikt się nie uczy, po prostu ludzie się rodzą, kopią grób i czekają. A że to trwa to z nudów kopią dalej i taka jest geneza wydobycia węgla.
                (35wcieniu)
      • asia_i_p Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 15:55
        Autystyk może nie być ideałem kelnera, ale jeśli idziesz do kawiarni, która ogłasza wszystkim, że zatrudnia autystyków, to znaczy, że się z tym liczysz.
        Ten numer z żaleniem się w mediach społecznościowych na fatalną obsługę, to jak kupić kartkę pocztową na kiermaszu w szkole podstawowej i wrócić z reklamacją, że są ślady kleju.

--
        The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
        • alpepe Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 16:01
          Jeśli idziesz przypadkiem ulicą i widzisz kawiarnię i nachodzi cię ochota na kawę, a tam obsługa jest co najmniej dziwna, a nie masz obowiązku znać tej kawiarni, czyż nie?, to i owszem, możesz się zżymać na obsługę.
          Ja prawdopodobnie bym po prostu wyszła, gdyby mi coś na pasowało na starcie, ani celowo bym nie weszła do tej kawiarni. Tu się wypowiedziałam z przekory, bo mierzi mnie ta hipernowoczesność i pikające serduszka i nie ma to żadnego związku z tym, kto w opisanej kawiarni obsługuje.

--
          • asia_i_p Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 16:12
            No ja mam trochę inną perspektywę i każda inicjatywa, która daje szansę niepełnosprawnym, zwłaszcza nieneurotypowym, na normalne lub w miarę normalne życie, budzi we mnie radość i nadzieję na to, że niezależnie od tego, jak się dalszy rozwój mojego dziecka posunie, znajdzie się dla niego miejsce w świecie. Tak mało go jest, że czasem warto swoją nieufność wobec świata i alergię na górnolotnosć zawiesić właśnie dla takich inicjatyw.

--
            The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
            • dyzurny_troll_forum Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 19.02.20, 11:46
              asia_i_p napisała:

> No ja mam trochę inną perspektywę i każda inicjatywa, która daje szansę niepełn
              > osprawnym, zwłaszcza nieneurotypowym, na normalne lub w miarę normalne życie,

Ale przecież ta konkretna inicjatywa im tego nie daje!
              Trzeba ich nadal trzymać pod kloszem, odezwać się nie można, wymagać podstaw nie można, tylko ma być aplauz i zaakceptowanie, tego, że po prostu są.
              Co to niby ma wspólnego z normalnym życiem? Przecież to zwykły teatr jest!

--
              Nic nie zostało wybaczone!
              • asia_i_p Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 20.02.20, 23:53
                Czytałeś artykuł, czy tak sobie gadasz?

Pani wyraźnie mówi, że jak najbardziej zwracać im uwagę, domagać się dobrej usługi, tylko nie krytykować w necie po całości, bo czytają, i się załamują.

Tak, jak ktoś jest w jakimś stopniu niepełnosprawny, to trzeba mu trochę przynajmniej na początku obniżyć wymagania, stopniowo wdrażać do samodzielności.

--
          • minniemouse Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 19.02.20, 01:03
            alpepe napisała:
            Jeśli idziesz przypadkiem ulicą i widzisz kawiarnię i nachodzi cię ochota na kawę, a tam obsługa jest co najmniej dziwna, a nie masz obowiązku znać tej kawiarni, czyż nie?, to i owszem, możesz się zżymać na obsługę.

jeżeli ktoś wchodzi do kawiarni i widzi ze obsługa w niej jest "co najmniej dziwna" a mimo to zostaje, zamawia kawę a potem się "zżyma na obsługę" - to jest skończonym idiota.
            i tyle.

Minnie
            --
            Savoir Vivre czyli jak się zachować
            • alpepe Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 19.02.20, 09:33
              No to jest. Skoro osoba z ZD ma prawo do życia w społeczeństwie, to i skończony idiota również. DOTARŁO WRESZCIE?

--
              • minniemouse Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 20.02.20, 00:39
                alpepe napisała:
                No to jest. Skoro osoba z ZD ma prawo do życia w społeczeństwie, to i skończony idiota również. DOTARŁO WRESZCIE?
                >
                szkoda, ze do ciebie wciąż nie dociera różnica pomiędzy ZD a byciem skończonym idiota - z braku pomyślunku wiec w sumie - z własnego wyboru ...

Minnie

--
            • vodyanoi Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 19.02.20, 10:14
              Idiota to człowiek upośledzony umysłowo w stopniu znacznym.
              Przyznam, ze wątek jest bardzo ciekawy - jak się różnicuje ludzi z niepełnosprawnością intelektualną na dobrych i złych. Dobrzy, to ci, którzy pracują w kawiarni. Źli to ci, co nie chcą z niej skorzystać, dziwią się, nie potrafią się w niej zachować (dla takiego aspergera to mógłby być duży problem).

O dobrych można mówić tylko jako o „niepełnosprawnych intelektualnie”, żadnych dałnów, idiotów, upośledzonych umysłowo. Za to o drugich - och, tu już można popłynąć jak się chce.
              • dyzurny_troll_forum Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 19.02.20, 11:47
                vodyanoi napisał:

> Idiota to człowiek upośledzony umysłowo w stopniu znacznym.
                > Przyznam, ze wątek jest bardzo ciekawy - jak się różnicuje ludzi z niepełnospra
                > wnością intelektualną na dobrych i złych. Dobrzy, to ci, którzy pracują w kawia
                > rni. Źli to ci, co nie chcą z niej skorzystać, dziwią się, nie potrafią się w n
                > iej zachować (dla takiego aspergera to mógłby być duży problem).
                >
                > O dobrych można mówić tylko jako o „niepełnosprawnych intelektualnie”, żadnych
                > dałnów, idiotów, upośledzonych umysłowo. Za to o drugich - och, tu już można po
                > płynąć jak się chce.

1 000 000 000 / 10

--
              • 1matka-polka Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 19.02.20, 12:27
                "Przyznam, ze wątek jest bardzo ciekawy - jak się różnicuje ludzi z niepełnosprawnością intelektualną na dobrych i złych. Dobrzy, to ci, którzy pracują w kawiarni. Źli to ci, co nie chcą z niej skorzystać, dziwią się, nie potrafią się w niej zachować (dla takiego aspergera to mógłby być duży problem).

O dobrych można mówić tylko jako o „niepełnosprawnych intelektualnie”, żadnych dałnów, idiotów, upośledzonych umysłowo. Za to o drugich - och, tu już można popłynąć jak się chce. "

Taki już jest ten neomarksizm, że brakuje mu spójności, logiki i naturalnych ciągów przyczynowo-skutkowych, za to posiada mądrości etapu big_grinbig_grinbig_grin

--
                "W lokalnej dyskotece spotykasz szatana - co mówisz? Zareaguj spontanicznie na zadaną sytuację."
                Dorota Masłowska
              • minniemouse Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 20.02.20, 00:48
                vodyanoi napisał:

(dla takiego aspergera to mógłby być duży problem).

dla aspergera problemem może być każda obsługa w każdej kawiarni.

> O dobrych można mówić tylko jako o „niepełnosprawnych intelektualnie”, żadnych dałnów, idiotów, upośledzonych umysłowo. Za to o drugich - och, tu już można popłynąć jak się chce.

słaba, wręcz nieudolna ta twoja erystyka. zobacz - tylko trolle ci przyklaskują.

Minnie

--
                    • vodyanoi Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 21.02.20, 08:55
                      Zanim nazwiesz mnie trollem i betonem, to wiedz, że w rodzinie mam osobę, która na pierwszy rzut oka jest jak najbardziej normalna. To dziewczyna. Wygląda świetnie, jest wysoka, szczupła, ładna. Na drugi rzut oka - też normalna. Mówi logicznie, czysto, z piękną składnią.
                      Niestety, jest chora. Na tyle chora, że nigdy nie założy rodziny, nigdy nie zamieszka sama. Ona do sklepu i kawiarni pójdzie sama, jednakże może zachować się bardzo nietypowo. I wielokrotnie takie osoby jak ty, Minnie, wyzywały ją od idiotek, dziwek, chamek itp. Ona nie ma na czole napisane, że jest chora. Nie jest w tak "komfortowej" sytuacji, że jest jej chorobę widać od razu. Wręcz przeciwnie - przez to, że nie widać i że jest skrajnie naiwna, mnóstwo osób chce ją wykorzystać, bo przecież sama się o to prosi, a przecież "normalną" to można. "Normalną" to też można od idiotek pozywyzywać.

Jest mnóstwo chorób, których nie widać na twarzy, które nie rzucają się w oczy. Całe mnóstwo. I takie osoby nie są ubezwłasnowolnione, nie są przykuwane do kaloryferów w domu, normalnie wychodzą, często żyją samodzielnie. A wielkie panie wyzywają ich od skrajnych idiotów, bo w sytuacjach odbiegających od normy zachowują się.. odbiegając od normy. W sytuacjach typowych też potrafią się zachować odbiegając od normy. A ty, Minnie, widzisz świat zerojedynkowo. Jak Zespół Downa, to należy się z wrażliwością pochylić, bo tak dobre panie robią. Bo ZD WIDAĆ. A jak niepełnosprawności nie widać, to jak najbardziej można wyzwać od skrajnych idiotów, prawda?
    • gaskama Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 13:45
      No cóż, jak zwykle lewacki pomysł, w końcu żydorcza o tym pisze. Nie lepiej byłoby tych ludzi gdzieś zamknąć, by nie psuli nam pięknych widoków i nie powodowali dyskomfortu? Zaraz się pojawią pytania, czy aby pani terapeutka nie stara się zbić kasy na lewackim pomyśle.
      Jestem lewaczką, pomysł zajebisty. Zamiast wywalać kasę na przeloty rodzin marszałka Kuchcińskiego, na wspieranie TVPiS, i pompować bezsensownie kasę w kieszenie ludzi, którzy sami spokojnie mogliby popracować, to można by było więcej kasy z budżetu wydać na takie inicjatywy.

--
      "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
      • dyzurny_troll_forum Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 19.02.20, 11:50
        gaskama napisała:

> Jestem lewaczką, pomysł zajebisty. Zamiast wywalać kasę na przeloty rodzin mars
        > załka Kuchcińskiego, na wspieranie TVPiS, i pompować bezsensownie kasę w kiesze
        > nie ludzi, którzy sami spokojnie mogliby popracować, to można by było więcej ka
        > sy z budżetu wydać na takie inicjatywy.

Wyjaśnij mi proszę czym się konkretnie różni wywalanie kasy na przeloty Kuchcińskiego od wywalania kasy na "takie inicjatywy"? Rozumiem, że Twoim zdaniem, wywalanie kasy na "takie inicjatywy" jest lepsze, potrzebne i ogólnie wzniosłe, ale nie wiem dlaczego?

--
          • dyzurny_troll_forum Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 19.02.20, 12:09
            gaskama napisała:

> Ha, ha, ha …. ha, ha, ha … zabawny jesteś. Chociaż nie, głupi nie może być zaba
            > wny. Cofam to "ha, ha".

Dzięki, że mi pomogłaś i wyjaśniłaś jaka jest różnica miedzy jednym wywalaniem kasy a drugim!
            Super! Piona!
            Jesteś taka mądra i masz takie czułe serduszko, a ja taky gupi!

--
            • gaskama Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 19.02.20, 12:19
              To nie czułe serduczko ciamciaku, to czysta kalkulacja. Społeczeństwie OPŁACA się integracja osób niepełnosprawnych, to czysty zysk, wymierny finansowo i psychologicznie (poprawienie jakości życia całej rodziny, umożliwienie odetchnięcia opiekunom itd. itp.). Aspekty zwykłego człowieczeństwa pomijam. Wożenie doopy żony i dzieci Kuchcińskiego rządowymi samolotami to czysta strata, do której ty też się dokładasz (zakładające optymistycznie, że nie jesteś bezrobotny). Proszę bardzo! Nie ma za co! Wątpię byś od tej wiedzy zmądrzał.

--
              "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
        • dr.amy.farrah.fowler Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 20.02.20, 07:40
          Choćby tym, że takie osoby zdobędą jakieś tam umiejętności społeczne i opiekunowie w tym czasie będą mogli zająć się czymś innym albo po prostu odpocząć. Wygenerują też jakiś przychód, nawet jeśli on będzie mizerny, to nie będzie żaden, jak w przypadku jakiegoś ośrodka pobytu dziennego, gdzie takich ludzi oddaje się na przechowanie.

--
          – Słyszeliście może o kolesiach, którzy wyskakują z krzaków w parku na Jasnej Górze i pokazują pindola? (...)
          – To teraz pomnóżcie to przez tysiąc. Tym właśnie jest blogosfera.
      • prezent_urodzinowy Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 19.02.20, 20:30
        Ja nie jestem lewaczką i tez uważam, ze to pomysł zajebisty.
        Jak ktoś ma alergie na koty, nie chodzi do kawiarni z kotami. Jak nie lubi dzieci, nie idzie pracować w przedszkolu. Jeśli nie lubi patrzeć na ludzi upośledzonych a idzie do prowadzonej przez nich kawiarni i ich potem obsmarowuje, to jest zwyczajnie chamem. I niech nikt tu nie wciska kitow, ze wszyscy niezadowoleni mieli aspergera albo inny syndrom. Jakoś dali radę dodać recenzje i wyrazić swoje obrzydzenie.
    • 1matka-polka Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 13:57
      A co to znowu za gófnoburza z dudy? Gdzie te negatywne opinie na temat obsługi? Bo np. w googlach nic takiego nie ma:

www.google.com/maps/place/Cafe+R%C3%B3wnik/@51.119116,17.0382037,19z/data=!4m12!1m6!3m5!1s0x470fe927ac4d975f:0x4b49ffafbfed35be!2sCafe+R%C3%B3wnik!8m2!3d51.119116!4d17.0387509!3m4!1s0x470fe927ac4d975f:0x4b49ffafbfed35be!8m2!3d51.119116!4d17.0387509
      --
      „porzuciwszy tradycyjne formy religijności i duchowości... zyskaliśmy jakąś gigantyczną lukę, która zasysa wszystkie śmieci, które znajdują się w polu naszego widzenia” D. Masłowska
        • 1matka-polka Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 14:34
          Czyli jak zwykle, zero konkretów. Ostatni wpis na fb też daje do myślenia. Zwykłe uwagi klientów urastają do rangi hejtu, a za chwilę się poskarżą, że nieznani faszyści napisali im niecenzuralne hasła na witrynach...

--
          W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?
          Fryderyk Nietzsche
    • majaa Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 14:26
      Z tego, co czytam w internecie, to zdecydowana większość klientów bardzo pochwala taką inicjatywę, a tylko niektórzy mają jakieś ale. I to Cię tak strasznie bulwersuje? Że nie ma jednomyślności? No cóż, jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził. No tak to w życiu jest, że jednym coś się podoba, a innym zupełnie nie. Ja uważam, że ludzie mają prawo do własnej opinii, także tej negatywnej, i do jej wyrażenia, oczywiście w kulturalny sposób.
      • hellen Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 14:35
        odpowiedziałam w sumie wyżej, ale powtórzę:
        dziwi mnie, że niektórzy ludzie są tak zapatrzeni w siebie, że nie potrafią wykrzesać z siebie tej odrobiny zrozumienia dla niepełnosprawności. Jeżeli ktoś naprawdę ma poczucie, że powinien być przez obsługę traktowany jak królowa angielska to niech unika takich miejsc, a nie utyskuje na poziom obsługi.
        To jak pójście do wegańskiej knajpy i narzekanie, że nie mają w menu steka. Rozumiesz?
        • 1matka-polka Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 14:39
          "To jak pójście do wegańskiej knajpy i narzekanie, że nie mają w menu steka."

Raczej na odwrót, to jak pójście do zwykłej knajpy i narzekanie, że nie ma nic dla wegan.

--
          "W lokalnej dyskotece spotykasz szatana - co mówisz? Zareaguj spontanicznie na zadaną sytuację."
          Dorota Masłowska
          • aandzia43 Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 15:45
            1matka-polka napisała:

> "To jak pójście do wegańskiej knajpy i narzekanie, że nie mają w menu steka."
            >
            > Raczej na odwrót, to jak pójście do zwykłej knajpy i narzekanie, że nie ma nic
            > dla wegan.
            >

Dobrze napisała twoja przedpiśczyni - rzeczona knajpa nie jest zwykła, jest inna niż wszystkie zwyczajne. Jak komuś przeszkadza obecność kotów to nie idzie do kawiarni z kotami łaźącymi po stołach, jak się nie lubi zapachu curry nie idzie się do restauracji hinduiskiej.

--
            "Nie mam żalu do nikogo, sama sobie krzywdę zrobię"
            • 1matka-polka Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 15:59
              "Jak komuś przeszkadza obecność kotów to nie idzie do kawiarni z kotami łaźącymi po stołach"

Podobno, z tego co pisze cruella_demon, bo ja nie czytałam arta, to właściciele mają również pretensje do klientów, którzy tylko wchodzą, rzucają okiem i wychodzą...

--
              "Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo ja jestem największym skurkowańcem w tej dolinie."
              Psalm 23
        • majaa Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 14:48
          Nie wiem, może te opinie pisali ludzie, którzy nie mieli świadomości, jakiego rodzaju jest to niepełnosprawność i ich to zaskoczyło, w ich pojęciu taki pomysł to już była przesada. I wcale niekoniecznie dlatego, że uważają się za "angielską królową" albo że generalnie nie mają zrozumienia dla niepełnosprawnych.
      • asia_i_p Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 16:06
        Toteż moja opinia, negatywna, a wyrażona w kulturalny sposób, brzmi następująco: jeżeli ktoś wybiera się do kawiarni, która ogłasza się jako zatrudniająca osoby niepełnosprawne, po czym oczekuje od obsługi, że będzie pełnosprawna, to daje wyraz albo złej woli albo niezbyt wysokiej inteligencji.

I podejrzewam, że to czasem może być to pierwsze, zła wola. Chodzi mi o tę sytuację z panią, która spytała o ciasto, autystyczny kelner pobiegł do kuchni spytać, jakie są, zapomniał uprzedzić, po co idzie, i ona się obraziła. Z tempa powstania obrazy podejrzewam, że ona mogła tam pójść po to, żeby pokazać, że nie da się z autystyka zrobić dobrego kelnera. No chyba, że miała wyjątkowo zły dzień.

--
        • amast Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 16:48
          Ale zdajesz sobie sprawę, ze nie każdy ma na co dzień do czynienia z autystykami, nie wie jakie zachowania są dla nich "normalne" i jak w związku z tym reagować? A klient, który o coś prosi, po czym zostaje bez słowa zostawiony sobie samemu, ma prawo być zdezorientowany.
          Podstawowa sprawa, bo tego w tekście nie doczytałam, czy ta restauracja jest jakoś, jakkolwiek, oznaczona, że "jest inna"? Bo jeżeli nie, jeżeli człowiek wchodzi jak do przeciętnej kawiarni, to nie ma się co dziwić, że może być zdziwiony/niezadowolony/wychodzi. Każdy, także nieobciążony szczególnymi chorobami, ma jakiś swój bagaż problemów i nie ma obowiązku być zawsze dla wszystkich dookoła uważny. Zwłaszcza, jak po całym męczącym dniu chciał tylko w spokoju wypić kawę w niemęczącym otoczeniu. Co innego, jeżeli ta kawiarnia się w krzyczący sposób reklamuje ze swoją innością.
          • asia_i_p Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 19:10
            Zdezorientowany OK, ale od razu obrażony? Chłopak wrócił z informacją, ona powiedziała, że teraz to już nie chce i na Facebooku poskarżyła się na fatalną obsługę.

--
            • amast Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 19:22
              Ja potrafię uznać za fatalną obsługę dużo łagodniejsze zachowania niż pójście sobie bez słowa po tym, jak próbowałam coś zamówić. Na FB co prawda z tym nie lecę (głównie dlatego, że nie mam tam konta), ale swoje pomyślę, napiwku nie dam, więcej nie przyjdę, być może złożę skargę "wyżej". Klient też człowiek, ma prawo do swoich dziwactw i zachowań. No i oczywiście w odwecie można go obsmarować w jakimś artykule. Ale to wygląda na zwyczajną spiralę agresji. I na pewno nie służy podopiecznym pani terapeutki.
        • vodyanoi Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 16:52
          "jeżeli ktoś wybiera się do kawiarni, która ogłasza się jako zatrudniająca osoby niepełnosprawne, po czym oczekuje od obsługi, że będzie pełnosprawna, to daje wyraz albo złej woli albo niezbyt wysokiej inteligencji."
          Ktoś, kto daje wyraz niezbyt wysokiej inteligencji, nie jest w normie intelektualnej, a poniżej jej. Czyli bliżej mu do tej obsługi niż np. piszącej tutaj ematki. Jednakże według komentujących obsługa niepełnosprawna intelektualnie jest ok, zaś klient niepełnosprawny intelektualnie to cham i burak big_grin
        • asia_i_p Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 19:19
          Tak wprost nie jest, jest napisane "Pomóż mi przyjąć zamówienie". W ten sposób to wygląda
          streetfoodpolska.pl/cafe-rownik-najzwyklejsze-miejsce-z-najniezwyklejsza-obsluga/

W połączeniu z tym, że niektórzy kelnerzy mają Zespół Downa, raczej widoczny, można się domyślić, że będzie nietypowo.

Natomiast to nie jest jedyny problem, pani mówiła, że podczas praktyk niektórzy klienci wprost zgłaszali, że nie życzą sobie kelnerów z Zespołem Downa, bo wywołują u nich dyskomfort, tak samo nie życzyła ich sobie pani, która w lokalu chciała zorganizować chrzciny. Czyli w tym przypadku już wiedzieli o niepełnosprawności i właśnie ta niepełnosprawność im przeszkadzała.

--
      • cruella_demon Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 15:10
        Dobre porównanie. To tak, jakby iść do kociej kawiarni i żądać usunięcia kotów big_grin

--
        (35wcieniu)
    • abecadlowa1 Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 14:38
      Bywam w kawiarniach, restauracjach i hotelach prowadzonych przez spółdzielnie socjalne i organizacje pozarządowe. Slużbowo zamawiam w takich firmach druk i katering. Nigdy nie doświadczyłam niskiej jakości usług. Bywało czasami wolniej zrealizowane.
      Celem tworzenia takich miejsc nie jest zysk tylko zapewnienie możliwości pracy i reintegracji osobom, które inaczej nie mogłyby pracować.
      Nie ma obowiązku korzystania z ich usług.
    • lauren6 Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 15:07
      Przecież w Google ta kawiarnia ma ocenę 4.8 przy 273 opiniach. Prawie same 5/5, ciepłe komentarze i chwalenie obsługi. Niezadowolony klient czy jakiś troll trafi się zawsze, nie ma lokali z oceną 5.0 przy tylu opiniach.

Jak dla mnie to GW kręci goooofnoburzę. Jedna czy dwie osoby na 200 napisały coś chamskiego i hurr durr Polacy to taki nietolerancyjny naród i hejcą niepełnosprawnych.

Cafe Równik na pewno jest wdzięczne za darmową reklamę.
    • cruella_demon Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 15:49
      Nie rozumiem tylko czepiania się ludzi, którzy wejdą i po oblukaniu lokalu wychodzą.
      Póki co nie ma obowiązku spożywania w pierwszej knajpie do której się weszło.

--
      (35wcieniu)
    • 35wcieniu Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 16:36
      Przeczytałam te negatywne komentarze na google.
      Takie z treścią znalazłam 2. Jeden że wolna obsługa - pozostawiam bez komentarza, faktycznie liczyć na szybką obsługę w takim miejscu to absurd.

Drugi - cytuję: "W życiu nie jadłam tak jałowego, wręcz szpitalnego jedzenia - zamówiłam naleśnika z kurczakiem i warzywami - zero soli, przypraw, kurczak miejscami niedosmażony.
      Po zjedzeniu mniej niż połowy dania, bo więcej zjeść się nie dało, rozbolał mnie żołądek.
      Zapowiadało się dobrze ale wyszła klapa....
      "

I nie widzę z tym komentarzem nic nie tak - nie ma żadnego hejtu, żadnych docinek pod kątem pracowników, zwykła opinia że niesmacznie i można się nabawić problemów gastrycznych. Jak dla mnie bardzo pożyteczna recenzja.

I tyle. Żadnych negatywnych opinii więcej. To gdzie ten hejt i o co ta aferka?

--
      "Komunikacja jest bardzo dobra. Od domu przstanek to 2minuty pieszo, 5-10 minut autobusem, potem przesiadka I jakies 40 -50 minut i 15-20 minut pieszo do szkoly. Plus czas oczekiwania, sprawdza online o ktorej ma autobus ale czasem sie spozni albo nie przyjedzie wiec czeka na nastepny."(najma/ritual)
      • hellen Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 17:34
        Podejrzewam, że negatywne komentarze z Fb zostały usunięte na prośbę właścicieli kawiarni, lub autor/ka sama wycofała komentarz po interwencji.

Aferka? A może po prostu zwrócenie uwagi ludziom, że jeszcze sporo mamy do zrobienia w zakresie tolerancji i akceptacji?
        • lauren6 Re: Kawiarnia integracyjna - kelnerzy z ZD 18.02.20, 17:55
          Czyli właściciele postępują nieuczciwe, bo kasują negatywne opinie, a zostawiają tylko pozytywne.

"Innym razem goście wchodzą do lokalu i widząc osoby z zespołem Downa, nagle wychodzą. Czy ludzie nie mogą patrzeć na osoby z zespołem Downa? W takim razie nie jest różowo z tą naszą tolerancją - stwierdza założycielka Cafe Równik."

Ile razy ja weszłam do kawiarni czy restauracji po czym wyszłam, bo np wolne stoliki były tylko w takim miejscu, które mi nie odpowiadało lub np nie odpowiadał mi zapach. Ale ta pani już wie, że na 100% chodziło o niepełnosprawnego kelnera.

Tutaj właściciel sam dorabia ideologię do zachowania potencjalnych klientów. Żal.