Dodaj do ulubionych

utrata wagi, osłabienie nastolatki

22.02.20, 12:05
córka - 18 lat - w maju matura.
Jest bez energii, nic się jej nie chce (tak mówi, ale tak naprawdę robi dużo w związku z przyszłymi studiami, chodzi na dodatkowe zajęcia, uczy się do matury), ciągle niedospana (śpi ok 7-8 godzin dziennie ale twierdzi, że się często budzi i nie może zasnąć), w ciągu kilku miesięcy zeszczuplała 5 kg (ma 170 cm i obecnie waży 50 kg). Badania z krwi wyszły wszystkie w normie (ob, morfologia, cukier, próby wątrobowe, tarczyca, żelazo, ferrytyna, mocz, kreatynina) jedynie ma podniesiony ciut poziom potasu - norma 5,5 a ma 5,75. Ma często zimne ręce. Nie narzeka na żadne inne dolegliwości , nic ją nie boli, nie kręci się w głowie, ciśnienia ma zawsze niskie.
Do lekarza się wybieramy ale nie wiem czy coś jeszcze zbadać (USG jamy brzusznej?, dodatkowe badania z krwi?) czy jest to po prostu zmęczenie wiosenne i przemęczenie przez maturą?
Coś polecacie?
Obserwuj wątek
    • kropkacom Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 22.02.20, 12:10
      Psychologa.
    • berdebul Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 22.02.20, 12:58
      Lekarz dla spokoju sumienia, a poza tym relaks i dbanie o siebie, ćwiczenia aerobowe (spacer, joga, rower). Dałabym melatonine, będzie lepiej spała.
    • snakelilith Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 22.02.20, 13:04
      Pierwsze co mi przyszło do głowy, to anoreksja. Matki dowiadują się często jako ostatnie, bo dziewczyny świetnie się kryją.
      • folivora Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 22.02.20, 14:53
        Tak, ja może mam spaczony punkt widzenia, bo sama przeszłam zaburzenia odżywiania, ale zdecydowanie to pierwsze mi przyszło do głowy. Może nie, może schudła ze stresu po prostu i od tego jest osłabiona, ale tak czy siak ja bym się wybrała do psychoterapeuty. Nawet jeśli to nie zaburzenia odżywiania, to taki silny stres też nie jest niczym dobrym i warto działać, zanim dziewczyna wpadnie w depresję.
    • la_mujer75 Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 22.02.20, 13:16
      A dlaczego schudła? Ze stresu? Czy odchudzała się?
      "Zapasiona" nie była. W jej przypadku, taka utrata kilogramów, może wpływać na funkcjonowanie. Jest osłabiona.
      • deedee0 Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 22.02.20, 13:21
        Nie, nie odchudzała się. Bardziej - stres. Może też to, że jej nie ma często cały dzień w domu, rano zje śniadanie a po przyjściu obiad, a w ciągu dnia twierdzi, że sobie kupuje najczęściej kanapki. Ale co tak naprawdę zjada to nie wiem... Generalnie nie je dużo, ale to się nie zmieniło jakoś radykalnie, a 5 kg mniej jest...
        • la_mujer75 Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 22.02.20, 13:46
          Jak kiedyś schudłam 7 kg w stosunkowo krótkim czasie, to ciągle czułam zmęczenie. Nie odchudzałam się, był to wynik stresu. A przyrzekam, że miałam z czego zrzucać smile
          • hanusinamama Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 22.02.20, 15:04
            Ja przed matura schudłam 7 kg, a jadłam naprawde duzo. Na mnie tez tak stres działa...
          • mrs.solis Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 22.02.20, 15:06
            Przed matura w ciagu miesiaca schudlam 10 kg. Wyladowalam w szpitalu. Okazalo sie, ze to tylko stres. Do tej pory duzy stres tak na mnie dziala, nie jestem w stanie jesc, a jak sie zmusze to zwymiotuje.
            • hanusinamama Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 23.02.20, 12:15
              U mnie ciekawiej: żarłam (bo tego jedzneiem nazwać nie mozna) jak smok a i tak schudłam bardzo.
          • sylwik7 Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 22.02.20, 18:50
            Ja w najgorszym momencie swojego życia schudłam 6 kg w niecałe dwa tygodnie. Zorientowałam się gdy pewnego ranka spadła mi do kostek spódnica, która chciałam założyć. Normalnie stres nie działa na mnie jakoś bardzo odchudzająco, raczej pocieszam się pychotkami. Wtedy jednak zawalił mi się świat. Jakby co to ta spódnica jest już znowu na mnie w sam razsmile
            • agniesia331 Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 23.02.20, 11:38
              Kabanosy, żurawiną suszona, orzechy dawaj jej to do szkoly
        • mama303 Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 23.02.20, 12:21
          a zjada te obiady? jestes pewna/
    • te_de_ka Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 22.02.20, 14:08
      Stres przedmaturalny. Do matury dwa miechy a poźniej miesiąc matur, ja bym dopilnowała, żeby się dobrze wysypiała i odpowiednio jadła a jednocześnie relaks umożliwiła np w weekendy wyjazdy, na których może się uczyć ale przede wszystkim aktywność fizyczna. Do spa bym ją zabrała, na jogę. No i ciekawe, czy w szkole nie stosują presji na wynik matur.
    • mikams75 Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 22.02.20, 14:18
      braki wit. D?
    • hanusinamama Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 22.02.20, 15:04
      Moze byc łagodna hiperkalemia. Tutaj osłabienie jest jednym z objawów ale tez problemy ze snem czy własnie zimne ręce, stopy (tez napady zimnych potów).
    • princy-mincy Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 22.02.20, 15:26
      A może się zakochała?
      Ja się zakochałam na 3 mce przed maturą i schudłam wtedy z tego haju właśnie 5 kg.
      Oczywiście nauka, dużo nauki też zrobiło swoje.
    • banowanyzaprawde1 Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 22.02.20, 16:17
      Polecam odstawić śmartfuna, tableta i komputra. Aha, jeśli nie je mięsa to natychmiast wprowadzić do diety.
      • waleria_s Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 22.02.20, 20:16
        Tak, pozbawić dorosłą maturzystkę smartfona i komputera, dobre sobie.
        Spytałabym lekarza o suplementy, może żeń-szeń na energię? Dobrze na takie przemęczenie i stres działa różeniec górski. Myślę, że odetchnie po maturze, spadek wagi to prawdopodobnie przez to, że dużo jest poza domem, nie je wtedy dobrego i kalorycznego posiłku, a chwyci byle kanapkę. Dawaj jej w domu dużo orzechów- są kaloryczne, bogate w tłuszcze, dobrze robią na mózg- dosyp do porannej owsianki, wieczorem do sałatki.
        • memphis90 Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 23.02.20, 11:51
          Jeśli chudnie to raczej Nutridrinki do picia. Z suplementów na energię Geriavit, który kojarzy się... no, geriatrycznie, ale skład ma taki, że pasuje właśnie maturzystom i studentom.
          • helka.pentelka Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 23.02.20, 12:11
            Dodać do diety omegi 3, magnez z wit b, (przez pierwszy tydzień podwójne dawki), cynk, coś z adaptogenów i pyłek kwiatowy. Wypróbowany zestaw - stawia na nogi w 2-3 tygodnie.
      • hanusinamama Re: utrata wagi, osłabienie nastolatki 23.02.20, 12:17
        Tak dorosłej juz osobie zabrać monitorki...zeby jeszcze wiecej nad ksiązkami siedziała. Swoja droga ja codziennie przed kompem siedzę dobre 8 h...i od tego nie chudnę.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka