Dodaj do ulubionych

kampania reklamowa z gołą panią

02.03.20, 14:35
Moja znajoma zrobiła kampanię reklamową - reklamuje pewną rzecz, przy której stoi dziewczyna w stroju bikini. Zamieściła zdjęcia na FB. Zaczęłam pisać komentarz, ale potem postanowiłam zachować się taktownie i przeniosłam go do prywatnego komunikatora. Napisałam jej, że to seksizm. Inne komentarze pod jej postem to, czy osoba na zdjęciu też podlega sprzedaży, odpowiedź koleżanki, że na osobnej aukcji czy jakoś tak. Ową dyskusję nazwałam dnem. Odpowiedź znajomej sprowadza się do tego, że ma inne zdanie.
A ja mam takie, że dopóki kobiety same nie będą widziały nic złego w tym, że się coś reklamuje ciałem lasek, to nic się w tej kwestii nie zmieni.
Jest to post w duchu "co mnie dziś ugryzło".
Obserwuj wątek
        • buldog2 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 15:29
          To prawda. Ale niekonieczne musi to być wyraz bardziej przedmiotowego traktowania kobiet. Kobiety są piękne, dlatego z przyjemnością się na nie patrzy. Z przedmiotowym traktowaniem nie musi się to łączyć.

--
          Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
          Sztandar PiS dumnie powiewa - Końcówka Alfabetu
          Im bliżej polexit'u tym plepiej dla nas - piter125k, PIS Bùten z tobą!
            • buldog2 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 17:22
              Poznałem nowy skrót, ale nic to. Czy zechciałabyś tę opinię uzasadnić?

--
              Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
              • aandzia43 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 17:45
                Pomogę ci - nie urodą rozebranych (bądź obcisło ubranych) pań reklamuje się produkty dalekie od tych pań lata świetlne tylko seksualnymi skojarzeniami. Gdyby chodziło o urodę wiertarki reklamowałyby trzymiesięczne kotki rasy brytyjskiej albo kwiaty róży damasceńskiej.

--
                "Nie mam żalu do nikogo, sama sobie krzywdę zrobię"
                • buldog2 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 18:12
                  Czy ja wiem? Oczywiście jedno z drugim się łączy, ale czy aby na pewno dziewczyna na reklamie okien (w tym wątku) wywołuje skojarzenia z "przedmiotem łóżkowym"? Moim zdaniem nie.
                  Widziałem film, dawno dawno temu lutnik po śmierci swojej żony użył jej krwi do budowy skrzypiec i w kolejnych wcieleniach ona (żona) próbowała się z tą cząstką swojego ja połączyć. Film zawierał oczywiste skojarzenia, także seksualne. Ale to były podziw dla sztuki, zachwyt urodą, a czy było w tym coś niestosownego? Nie.

--
                • snajper55 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 18:22
                  aandzia43 napisała:

> Pomogę ci - nie urodą rozebranych (bądź obcisło ubranych) pań reklamuje się pro
                  > dukty dalekie od tych pań lata świetlne tylko seksualnymi skojarzeniami. Gdyby
                  > chodziło o urodę wiertarki reklamowałyby trzymiesięczne kotki rasy brytyjskiej
                  > albo kwiaty róży damasceńskiej.

A na reklamach pił łańcuchowych to już kobieta musi być obowiązkowo. big_grin Ciąg skojarzeniowy związany ze słowem rżnięcie jest oczywisty.

S.
                  --
                  Sukces PiS! Spada liczba chorych na raka. Gdyż szybko umierają.
      • mama-ola Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 15:27
        > Ciałami meczyzn też się wiele rzeczy reklamuje. I ciałami kotów.

No i nie jest to w porządku.
        Albo laska w bikini sobie stoi przy drogim aucie. To seksizm - tak czy nie? Prowokacja do pytań, czy jest w pakiecie / czy też jest na sprzedaż - podłe czy nie?

• mama-ola Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 15:35
            > Zależy kogo pytasz - faceta, który chce sobie kupić to autko, czy jego żonę.

Jeśli facet powie, że to nie jest seksizm, tylko normalna rzecz, to znaczy, że to jest seksizm.
            Jeśli jego żona powie, że to nie jest seksizm, tylko normalna rzecz, to znaczy, że to jest tragedia.
            A jeśli któreś z nich powie, że to jest seksizm, to znaczy, że jest nadzieja.
            smile
            • amast Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 15:43
              Może i jest nadzieja, ale to bardzo odległy cel. Seks od zarania dziejów sprzedaje się najlepiej.
              Mnie najbardziej wkurza ostatnio reklama jakiegoś samochodu, na której pani prawie dostaje orgazmu na wieść, że samochód jest cośtam (nie pamiętam ani co on jest ani nawet jaka to marka samochodu).
        • buldog2 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 15:34
          Dziewczyna przy drogim aucie to tylko chwyt na kretynów: Kupisz auto, będziesz miał taką dziewczynę. W tym sensie, że jak będziesz miał takie auto, to piękna dziewczyna na ciebie "poleci".

--
              • aandzia43 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 17:48
                kokosowy15 napisał(a):

> Czy gdy papierosy reklamowano przy pomocy cowboya, to był seksizm? A kosmetyki
                > z pół gołym facetem na koniu?

Z tego co wiem nie celowano reklamą ze spoconym kowboyem w gejów, wiec raczej nie seksizm wink

--
            • snajper55 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 15:56
              mama-ola napisała:

> Ale mnie nie interesuje, co sprzedawca chce osiągnąć tym chwytem.
              > Interesuje mnie jedynie ematki ocena chwytu.

Chwyt jest skuteczny, więc jest stosowany. Winą reklamotwórców by było niestosowanie skutecznych chwytów.

S.
              --
              • mama-ola Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 16:03
                > Winą reklamotwórców by było niestosowanie skutecznych chwytów.

Dobrze zrozumiałam? Zły to reklamodawca, co by tutaj gołej baby nie dał?

https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/8/f5/b4/4f3e45cf1f6ea_p.jpg?1353385246&fbclid=IwAR38KUKCBwfJnjZocQbKhEM1hYVriuxSNLNZxMEM-_EALLEg9KgNyx2op6o/4f3e45cf1f6ea_p.jpg?1353385246&fbclid=IwAR1A7KFEEDQnTgibD1SOj-77BNqiBs8ru45Ca41BcmsgnjJf9OekgsgKo7I
                • asia.sthm Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 16:37
                  W cywilizowanych krajach reklama eksploatujaca cialo nie na temat jest zabroniona. Duze sieci ubraniowe musza sie dostosowac, HM mial kilka skandali na przyklad i musieli wycofac "trefne" plakaty.
                  W Polsce tez mozna to zaskarżyć do Komisji Etyki Reklamy. Po prostu to sie kiedys skonczy jesli wystarczajaco zacznie sie z tym walczyc. Czasy sie zmieniaja i reklamy tez musza.

--
                  po prostu, prosto z mostu...
                  • buldog2 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 17:01
                    Niech będzie. Dla mnie, jeśliby kto zechciał wykorzystywać ciała (czy kawałki) facetów, ubrane rozebrane, do reklamy czegokolwiek, na sprzedaż (dodatek do rękawiczek czy apaszki), nie na sprzedaż czy tak jak na tym zdjęciu tutaj

https://fotoforum.gazeta.pl/photo/8/bg/cc/bxmt/VU0wu5yIELbIQr0aX.jpg

to niech reklamuje. Na zdrowie!
                    Co najwyżej odwrócę się (oglądać faceta żadna przyjemność) i tyle.

--
                    • buldog2 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 17:09
                      Na przykład.
                      Luksusowy samochód. Za kierownicą lokaj w lokajskiej czapce, garniturze, w zębach wędzidło. Wędzidło, dalej uzda i lejce. Obok samochodu Pani, w dłoniach trzyma lejce.
                      Opis głosi: Odpowiada na każdy twój ruch. Dobrze się prowadzi.
                      smile

--
                        • buldog2 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 18:31
                          "Gdzie widziałeś taką reklamę?"
                          Z drzewka już nie widać, do kogo pytanie. To do mnie?

--
                          • snajper55 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 18:33
                            buldog2 napisał:

> "Gdzie widziałeś taką reklamę?"
                            > Z drzewka już nie widać, do kogo pytanie. To do mnie?

No właśnie to jest wada niecytowania, tak popularnego na tym forum. W dłuższych wątkach nie wiadomo kto komu odpowiada i rozmowa się kończy.

S.
                            --
                            • buldog2 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 19:40
                              "Tak, gdzie widziałeś tę reklamę z samochodem, lokajem i wędzidłem."
                              Nie widziałem nigdzie, wymyśliłem na poczekaniu, niczego takiego że widziałem, nie napisałem. A gdybym taką zobaczyłbym, nie miałbym nic przeciw.

--
                              • amast Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 20:02
                                > Nie widziałem nigdzie, wymyśliłem na poczekaniu, niczego takiego że widziałem, nie napisałem. A gdybym taką zobaczyłbym, nie miałbym nic przeciw.

No właśnie. Nie widziałeś takiej reklamy. Wymyśliłeś. Poleciałeś samczym do bólu schematem dominacji, obcym większości kobiet. Obcym tym kobietom, które ewentualnie z nudów poszłyby do salonu kupić sobie samochód (być może nawet pod wpływem jakiejś reklamy). Być może taki schemat i taka reklama przemawiają do jakiejś grupy kobiet, ale są to kobiety, które nigdy w życiu sobie samochodu nie kupią właśnie dlatego, że myśląc takim schematem, same zostały w podobny sposób "nabyte". Wiem, nie zrozumiesz. I zaraz pewnie napiszesz, że bełkot. Ale to jest właśnie ta drobna różnica w myśleniu, która powoduje, że jedni widzą niestosowność reklamowania wszystkiego gołym cycem (i nie, nie mam nic do gołych cyców, jak ładne to potrafię docenić) a inni nie widzą i na dowód swojej racji upierać się będą przy dowolnym absurdzie.
                                • buldog2 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 20:26
                                  Muszę cię rozczarować, doskonale rozumiem, co napisałaś. Nie widzę w tym bełkotu, ale błąd. Napisałem, źe nie czuję chęci zwalczania żadnych tego typu reklam, z wykorzystaniem kobiet czy mężczyzn. Jedna taka, Hilfigera, została tu wymieniona, sam widziałem reklamę szekli, którą można było faceta "przypiąć", żeby nie zwiał, jakby się nie starał. Przedmiotowa? Tak, jak najbardziej przedmiotowa.
                                  Nie mam pragnienia komukolwiek czegokolwiek narzucać. Kto chce, niech robi reklamy z facetami. Co najwyżej odwrócę się, jeśli mi się nie spodoba. Ale nie będę żądał zakazu jej stosowania.

--
                                    • buldog2 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 20:41
                                      "Nie chodzi o zwalczanie. Chodzi o wewnętrzne poczucie zażenowania."

To zupełnie co innego, to kwestia gustu. Jeśli chodzi o mnie, takiej reklamy bym nie wyprodukował, ale to kwestia gustu, charakteru, bez związku z przedmiotowym traktowaniem czy żądzą dominacji. Ten obrazek wyżej (faceta z rozerwanymi gaciami z logo PO), oczywiście w zamierzeniu agresywny, jest bardziej żałosny, niż dowcipny, budzi lekkie zażenowanie poziomem i najprędzej nadaje się do wyśmiania tego, kto go używa (co w innym miejscu, na Kraj, zrobiłem). Ale nie śmiałbym zabronić komukolwiek stosowania takich obrazków.

--
                                  • buldog2 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 20:32
                                    "No właśnie. Nie widziałeś takiej reklamy. Wymyśliłeś. Poleciałeś samczym do bólu schematem dominacji, obcym większości kobiet."
                                    c. d.

Rób co chcesz. Ani ty, ani nikt inny nie jest moją własnością, nikogo nie chcę dominować, rozkazywać mu, czy go "ustawiać".

--
                • snajper55 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 17:00
                  mama-ola napisała:

> > Winą reklamotwórców by było niestosowanie skutecznych chwytów.
                  >
                  > Dobrze zrozumiałam? Zły to reklamodawca, co by tutaj gołej baby nie dał?

Zły to reklamotwórca, który nie robi reklamy maksymalnie skutecznej. Gdyby zamiast gołej baby dał zdjęcie gołej żyrafy, to reklama by słabiej na ludzi działała. Czy to wina reklamotwórcy, że na ludzi działają zgrabne, ładne, gołe baby podnosząc sprzedaż produktu?

S.
                  --
                  • sumire Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 17:18
                    Dobra reklama to jest reklama zapamiętywalna. Można dyskutować z tym, czy cycki w za małym bikini i wydęte usteczka są aż takie skuteczne. To, że niektórzy twórcy reklam zatrzymali się na początku lat 90. i wydaje im się, że jak nie wrzucą gołej baby w reklamę rur pcv, to rury nikt nie kupi, wcale nie znaczy, że są dobrzy w tym co robią.
                    • snajper55 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 17:26
                      sumire napisała:

> Dobra reklama to jest reklama zapamiętywalna. Można dyskutować z tym, czy cycki
                      > w za małym bikini i wydęte usteczka są aż takie skuteczne. To, że niektórzy tw
                      > órcy reklam zatrzymali się na początku lat 90. i wydaje im się, że jak nie wrzu
                      > cą gołej baby w reklamę rur pcv, to rury nikt nie kupi, wcale nie znaczy, że są
                      > dobrzy w tym co robią.

Sądzisz, że ludzie zmienili się od początku lat 90 i gołe baby już na nich nie działają?

S.
                      --
                        • buldog2 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 17:55
                          Tu chodzi o potencjalnych klientów. Kobiety kupują rury pcw pewnie równie rzadko, co mężczyźni damskie rękawiczki.
                          I powtórzę: w niczym nie przeszkadza mi reklama rękawiczek, w których kobieta twardą ręką trzyma faceta. Nic a nic, i żaden skrót typu jprdl nie przychodzi do głowy.

--
                        • aandzia43 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 17:59
                          sumire napisała:

> Którzy ludzie? Bo wiesz, kobiety to też ludzie, myślisz, że reklamy z gołą babą
                          > na nie działają?...

Raczej antydziałają - odmówiłam złośliwie współpracy z dostawcą co miał wyjątkowo obleśną reklamę big_grin

--
                          • buldog2 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 18:21
                            Oczywiście, miałaś prawo wyboru reakcji, tak samo jak dostawca prawo wyboru reklamy (jeśli tylko nie łamał prawa).

--
                        • snajper55 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 18:20
                          sumire napisała:

> Którzy ludzie? Bo wiesz, kobiety to też ludzie, myślisz, że reklamy z gołą babą
                          > na nie działają?...

Ci ludzie, do których adresowana jest reklama. Są prowadzone badania co na kogo działa i wynikiem tych badań są takie a nie inne reklamy. Widocznie zdjęcia półnagich kobiet bardziej działają na widza od zdjęć sarenek czy koni.

Czy działają na kobiety? Nie wiem. Całkiem możliwe, że tak. Może wyślą sobie - "Taką kocicą będę jak to kupię". Zresztą tu działa podświadomość, a nie myślenie. Obraz atrakcyjnej kobiety może także przywabiać wzrok kobiet. Choćby na zasadzie jedzenia w ustach aktora w jednej z reklam sieciowej restauracji.

Reklama to lustro. Nie podoba Ci się nasz widok? To nie wina lustra.

S.
                          --
                          • sumire Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 18:25
                            Jakimś cudem ogromna większość reklam z gołymi wypiętymi babami to reklamy rozmaitych Januszexów, którzy raczej nie robią badań. Po prostu wrzucają gołą babę, nieważne, że ma mało wspólnego z produktem.

A jeśli myślisz, że kobiety lubią patrzeć, jak z innej kobiety robi się przedmiot, to oj big_grin
                            • snajper55 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 18:32
                              sumire napisała:

> Jakimś cudem ogromna większość reklam z gołymi wypiętymi babami to reklamy rozm
                              > aitych Januszexów, którzy raczej nie robią badań. Po prostu wrzucają gołą babę,
                              > nieważne, że ma mało wspólnego z produktem.
                              >
                              > A jeśli myślisz, że kobiety lubią patrzeć, jak z innej kobiety robi się przedmi
                              > ot, to oj big_grin

Mnie nie oburza robienie z gołego mężczyzny przedmiotu i pokazywania takiego ciacha w reklamach. Co więcej, widok ładnego męskiego ciała nie budzi we mnie zazdrości, choć mojej figurze daleko do tych z reklam. Miło mi widzieć jaki mężczyzna może być, jaki mógłbym być, gdybym się zawziął. Mam wrażanie, że kobiety mogą podobnie odbierać obrazy kociaków w reklamach. Pozytywnie.

S.
                              --
      • nangaparbat3 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 15:50
        Faktem jest, że nie dalej jak wczoraj tak się zagapiłam na chłopaka na bilbordzie Tommiego Hilfigera, że o mało nie wjechałam w kogoś.
        Jednak to nie jest to samo: kontekst kulturowy jest inny dla kobiet, inny dla mężczyzn, jeszcze inny dla kotów.

--
        "Tolerancja u nas od wieków kwitła i dlatego nie musimy jej już praktykować."
    • jowita771 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 16:00
      Zgadzam się z Tobą. Niafawno jechalam za ciężarówką, na której bylo zdjęcie pani skąpo ubranej, lekko pobrudzonej smarem, z półotwartymi ustami. Aż sprawdziłam, co takiego pani reklamuje. Okazało się , że opony. Nawet córce mówiłam o tym zjawisku, że się reklamuje różne rzeczy używając kobiecego ciała. Tak, to jest seksizm.

--
      Zaszła w ciążę bez jego wiedzy
      /by rosapulchra/
    • ur-nammu Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 16:12
      mama-ola: Napisałam jej, że to seksizm.

Trudno się z tą opinią zgodzić na gruncie językowym.

Seksizm to dyskryminacja osób płci przeciwnej, a dyskryminacja to prześladowanie poszczególnych osób lub grup społecznych albo ograniczanie ich praw ze względu na rasę, narodowość, wyznanie, płeć itp.

Reklamowanie produktu z neutralnym wykorzystaniem wizerunku ludzkiego ciała nie jest żadnym prześladowaniem ani ograniczeniem praw, więc o seksizmie nie może tu być mowy – i to niezależnie od tego, czy taki zabieg się komuś podoba, czy nie.
        • ur-nammu Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 18:05
          nangaparbat3: Miałbyś może rację, gdyby to był NEUTRALNY wizerunek

Skąd wiesz, że ten wizerunek nie był neutralny? Widziałaś go?
          Pytam, bo ja go nie widziałem, a jedyny opis wyglądający na obiektywny sprowadza się do słów reklamuje pewną rzecz, przy której stoi dziewczyna w stroju bikini. To zdecydowanie za mało, żeby stwierdzić, że przekaz jest nieneutralny czy w jakiś inny sposób niewłaściwy.

PS: Byłoby dobrze, gdyby założycielka wątku zamieściła link do rzeczonej reklamy, bo rozmowa o cudzych wrażeniach z zasady większego sensu nie ma.
          • snajper55 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 18:27
            ur-nammu napisał:

> nangaparbat3: Miałbyś może rację, gdyby to był NEUTRALNY wizerunek
            > ]
            >
            > Skąd wiesz, że ten wizerunek nie był neutralny? Widziałaś go?
            > Pytam, bo ja go nie widziałem, a jedyny opis wyglądający na obiektywny sprowadz
            > a się do słów reklamuje pewną rzecz, przy której stoi dziewczyna w stroju bi
            > kini
            . To zdecydowanie za mało, żeby stwierdzić, że przekaz jest nieneutraln
            > y czy w jakiś inny sposób niewłaściwy.

Ale dlaczego ma być neutralny (cokolwiek to znaczy)? Reklama ma być skuteczna i tyle. A to jakie reklamy są skuteczne zależy od nas, od tego jacy jesteśmy i co nam się z czym kojarzy, od tego co nasz wzrok przyciąga. Gołe baby wzrok przyciągają - to w reklamach będą gołe baby. Już pisałem, reklamy to lustro, w którym widzimy jacy jesteśmy i co na nas działa. Nie podoba się komuś że to czy tamto na nas działa - trudno, ale niech nie żąda stłuczenia czy cenzurowania lustra.

S.
            --
            • ur-nammu Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 19:06
              snajper55: Ale dlaczego ma być neutralny (cokolwiek to znaczy)?

Neutralny w polszczyźnie oznacza niewyrażający ocen ani emocji.
              Jeżeli przekaz jest neutralny, z pewnością nie ma znamion seksizmu, a mój udział w dyskusji zaczął się od skomentowania uwagi o seksizmie; uwagę tę poczyniła założycielka wątku, lecz później się z niej wycofała, tak więc kwestia seksizmu jest tu obecnie bezprzedmiotowa.

Warto chyba zaznaczyć, że o ile przekaz neutralny z pewnością jest wolny od seksizmu czy innych treści powszechnie odbieranych jako negatywne, o tyle przekaz nieneutralny takie treści zawierać może, choć nie musi. Jak było w omawianej reklamie, raczej się już nie dowiemy, bo założycielka wątku odmówiła zamieszczenia stosownego linku, więc nie ma o czym mówić.

snajper55: Reklama ma być skuteczna i tyle.

Myślę, że oprócz skuteczności reklama powinna też odpowiadać pewnym standardom etycznym, a więc na przykład nie powinna propagować tego, co powszechnie jest potępiane (na przykład przemocy, pogardy dla określonych grup społecznych itd.).
              • snajper55 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 21:02
                ur-nammu napisał:

> Neutralny w polszczyźnie oznacza niewyrażający ocen ani emocji.
                > Jeżeli przekaz jest neutralny, z pewnością nie ma znamion seksizmu, a mój udzia
                > ł w dyskusji zaczął się od skomentowania uwagi o seksizmie; uwagę tę poczyniła
                > założycielka wątku, lecz później się z niej wycofała, tak więc kwestia seksizmu
                > jest tu obecnie bezprzedmiotowa.

No to obraz prawie nagiej kobiety jest neutralny, gdyż nie wyraża ocen ani emocji. Mam wrażenie, że określenie neutralny w takim rozumieniu nie ma zastosowania do reklam, gdyż one są z reguły neutralne.

> snajper55: Reklama ma być skuteczna i tyle.
                >
                > Myślę, że oprócz skuteczności reklama powinna też odpowiadać pewnym standardom
                > etycznym, a więc na przykład nie powinna propagować tego, co powszechnie jest p
                > otępiane (na przykład przemocy, pogardy dla określonych grup społecznych itd.).

Reklama powinna... Z punktu widzenia zamawiającego reklama powinna być skuteczna i zgodna z prawem. Z punktu widzenia widza reklama powinna być niewidzialna. Z punktu widzenia producenta reklama znów powinna być skuteczna i zgodna z prawem. Standardy etyczne? Są reklamy, które nie odpowiadają moim standardom etycznym, ale rozumiem, że każdy ma swoją etykę i nie aspiruję do tego, aby to akurat moja etyka stała się obowiązująca. Mogę jedynie dążyć do zmiany prawa, aby reklama niezgodna z moją etyką stała się reklamą niezgodną z prawem.

S.
                --
                • ur-nammu Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 21:40
                  snajper55: No to obraz prawie nagiej kobiety jest neutralny, gdyż nie wyraża ocen ani emocji.

Samo ukazanie nagości człowieka zwykle jest neutralne, tę neutralność może zaburzyć dopiero kontekst.

snajper55: Standardy etyczne? Są reklamy, które nie odpowiadają moim standardom etycznym, ale rozumiem, że każdy ma swoją etykę i nie aspiruję do tego, aby to akurat moja etyka stała się obowiązująca.

Etyka to wytwór zbiorowości; jej odmiany indywidualne są w omawianej kwestii nieistotne.

snajper55: Mogę jedynie dążyć do zmiany prawa, aby reklama niezgodna z moją etyką stała się reklamą niezgodną z prawem.

Rozumiem, ale, niestety, nie da się wszystkiego opisać przepisami prawa, bo po przekroczeniu pewnej granicy stałoby się ono zbyt represyjne, a to w społeczeństwach ceniących sobie demokrację jest nieakceptowalne. Dlatego warto się odwoływać do norm etycznych, znacznie „miększych” od prawnych, ale też pozwalających na łagodniejsze kontrolowanie tego, co się rozgrywa w przestrzeni publicznej.
                  • snajper55 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 22:58
                    ur-nammu napisał:

> Etyka to wytwór zbiorowości; jej odmiany indywidualne są w omawianej kwestii ni
                    > eistotne.

Etyka to zbiór zasad, które jednostka uważa za ją obowiązujące. Ponieważ te zasady są wpajane jednostce przez środowisko, zazwyczaj środowisko wypracowuje pewien kanon, który podziela większość jednostek tegoż środowiska. Środowisko prawników ma swój kanon, środowisko złodziei - swój, a środowisko ludożerców - swój. Jaka etyka jest etyką ludożercy będącego prawnikiem i złodziejem?

Dlatego wolę mówić o etyce jednostki.

> Rozumiem, ale, niestety, nie da się wszystkiego opisać przepisami prawa, bo po
                    > przekroczeniu pewnej granicy stałoby się ono zbyt represyjne, a to w społeczeńs
                    > twach ceniących sobie demokrację jest nieakceptowalne. Dlatego warto się odwoły
                    > wać do norm etycznych, znacznie „miększych” od prawnych, ale też pozwalających
                    > na łagodniejsze kontrolowanie tego, co się rozgrywa w przestrzeni publicznej.

Nie warto. Jeśli ktoś robi coś w naszych oczach nieetycznego, to odwoływanie się do jego etyki jest zazwyczaj pozbawione sensu. Gdyby to coś było sprzeczne z jego etyką, to by tego nie zrobił. A odwoływanie się do naszej etyki jest nieskuteczne a czasem nawet przeciwskuteczne. Lichocka pokazała palec. Co da zawstydzanie Lichockiej i odwoływanie się do jej etyki?

S.
                    --
                    • ur-nammu Re: kampania reklamowa z gołą panią 03.03.20, 18:18
                      snajper55: Etyka to zbiór zasad, które jednostka uważa za ją obowiązujące.

W takim razie autorzy Encyklopedii PWN nie wiedzieli, o czym piszą, gdy tworzyli artykuł poświęcony etyce:

w sensie potocznym — etyka to ogół norm moralnych uznawanych w pewnym czasie przez jakąś zbiorowość społeczną jako punkt odniesienia dla oceny i regulacji postępowania w celu integracji grupy wokół pewnych wartości, synonim moralności

Nigdy nie przestaną mnie zadziwiać ludzie, którzy wiele piszą, ale niewiele czytają.
                      • snajper55 Re: kampania reklamowa z gołą panią 03.03.20, 20:54
                        ur-nammu napisał:

> snajper55: Etyka to zbiór zasad, które jednostka uważa za ją o
                        > bowiązujące.

>
                        > W takim razie autorzy Encyklopedii PWN nie wiedzieli, o czym piszą, gdy
                        > tworzyli artykuł poświęcony etyce:
                        >
                        > [url=https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/etyka;3898956.html][i]w sensie potocznym
                        > — etyka to ogół norm moralnych uznawanych w pewnym czasie przez jakąś [
                        > b]zbiorowość społeczną[/b] jako punkt odniesienia dla oceny i regulacji postępo
                        > wania w celu integracji grupy wokół pewnych wartości, synonim moralności[/i][/u
                        > rl]
                        >
                        > Nigdy nie przestaną mnie zadziwiać ludzie, którzy wiele piszą, ale niewiele czy
                        > tają.

W sensie potocznym... W sensie potocznym, to Polska jest krajem katolickim w którym panuje katolicka etyka.

A z lektur, polecam Bergsona.

"Sięgając do H. Bergsona, czytamy: „Znaczna część naszej moralności zawiera obowiązki, których przymusowy charakter wyraża się przez nacisk społeczeństwa na jednostkę [...]; pozostała część moralności wyraża pewien stan emocjonalny, który nie ulega naciskowi, lecz upodobaniu.” Moralność otwarta, czyli moralność upodobania, pragnienia zawiera - zdaniem filozofa - implicite odczucie postępu. Z kolei moralność zamknięta, czyli moralność nacisku, ma na celu zachowanie samego społeczeństwa. Mimo że trudno natrafić na wyróżnione rodzaje moralności w stanie czystym, można próbować określić, jaką moralność preferuje przedstawiany system etyczny."

bazhum.muzhp.pl/media//files/Folia_Philosophica/Folia_Philosophica-r2002-t20/Folia_Philosophica-r2002-t20-s37-61/Folia_Philosophica-r2002-t20-s37-61.pdf

S.
                        --
                        • ur-nammu Re: kampania reklamowa z gołą panią 03.03.20, 21:39
                          snajper55: A z lektur, polecam Bergsona.

Nie polecasz Bergsona, którego prac pewnie nigdy nie czytałeś, lecz Adama Andrzeja Durę, który w swoim tekście Etyka prostomyślności – moralność otwarta – chrześcijaństwo zacytował krótki fragment z Bergsona. W tym, co przywołałeś w swoim wpisie, Dura zlał się z Bergsonem. Gdy udajesz oczytanie, rób to inteligentniej.

Dodam też, że warto uważniej czytać to, co się przywołuje, bo akurat podany cytat z Bergsona w niczym nie podważa tego, co ja napisałem.

Myślę, że na tym zakończymy, bo raczej już nie napiszesz o tym zagadnieniu niczego sensownego.
                          • snajper55 Re: kampania reklamowa z gołą panią 04.03.20, 01:29
                            ur-nammu napisał:

> snajper55: A z lektur, polecam Bergsona.
                            >
                            > Nie polecasz Bergsona, którego prac pewnie nigdy nie czytałeś, lecz Adama Andrz
                            > eja Durę, który w swoim tekście Etyka prostomyślności – moralność otwarta –
                            > chrześcijaństwo
                            zacytował krótki fragment z Bergsona. W tym, co przywołałeś
                            > w swoim wpisie, Dura zlał się z Bergsonem. Gdy udajesz oczytanie, rób to in
                            > teligentniej.

>
                            > Dodam też, że warto uważniej czytać to, co się przywołuje, bo akurat podany cyt
                            > at z Bergsona w niczym nie podważa tego, co ja napisałem.
                            >
                            > Myślę, że na tym zakończymy, bo raczej już nie napiszesz o tym zagadnieniu nicz
                            > ego sensownego.

Nie podważa? to przeczytaj go jeszcze raz.

S.
                            --
        • nenia1 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 17:01
          A według mnie nie ma racji, to jest przejaw dyskryminacja, kobiety traktuje się jak przedmiot, jak produkt, przedstawiane są w reklamach w kontekście seksualnym i jak dla mnie poniżającym, aczkolwiek są również reklamy z przedmiotowym traktowanie mężczyzn, tylko że różnica w proporcji i sposobie przedstawiania jest zdecydowanie na niekorzyść dla kobiet.
        • snajper55 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 17:02
          mama-ola napisała:

> Masz rację. Miałam na myśli uprzedmiotowienie oraz traktowanie kobiety jako obi
          > ekt seksualny. I sugestię, że też jest częścią towaru, co było tak czytelne, że
          > pojawiło się natychmiast w komentarzach.

Sugestie, że jest częścią towaru? Naprawdę uważasz, że reklama coś takiego sugeruje?

S.
          --
          • mama-ola Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 18:19
            Takie mrugnięcie okiem, że to pakiet. Stąd pytania w komentarzach, czy osoba na zdjęciu też jest w pakiecie. Takie się pojawiło. I komentarz znajomej, że najpierw chce sprzedać ów pojazd, a o osobie można pogadać osobno. Nie cytuję dosłownie.
            I nie pokażę właściwej reklamy, która mnie zbulwersowała, ponieważ to jest moja znajoma i jej firma. A jak wiadomo, gazeta lubi czasem coś z wątków wyciągnąć i o tym pisać. Nie będę znajomej syfu robić. Sama też do niej napisałam na priv. Nie zgadza się ze mną, że źle zrobiła, ale może się następnym razem zastanowi. W końcu też jest kobietą, inteligentną dodam.
            • buldog2 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 18:27
              Pakiet, ale tylko w wyobraźni. Nikt normalny nie weźmie tego serio. Czy pakiet, a właściwie skłamana obietnica "Kup jedno (np. samochód), wtedy życie przyniesie ci drugie", komuś robi krzywdę?
              Mnie reklama damskich rękawiczek, które trzymają krótko faceta, w niczym by nie przeszkadzała.

--
      • snajper55 Re: kampania reklamowa z gołą panią 02.03.20, 21:03
        makurokurosek napisała:

> Pamiętam jedną reklamę przy wjeździe do miasta " Najlepiej ciągniemy druta" i o
        > czywiście kobieta w skąpym ubraniu , była to reklama producenta drutów.

No widzisz jaka skuteczna! Do dziś ją pamiętasz. big_grin

S.
        --
    • boogiecat Re: kampania reklamowa z gołą panią 04.03.20, 20:19
      Autorko- masz zupelna racje.

Ktos wyzej pisal o cywilizowanym swiecie- powiedzialabym raczej w krajach z wieksza dojrzaloscia konsumencka/obywatelska nie tylko eksploatowanie ciala bez zwiazku z produktem jest wyautowane, ale tez wszelkie agresywne chwyty reklamowe sa reglamentowane/zabronione: kod kolorow, wszystko wokol alkoholu/szlugow, zbyt subiektywne i sugestywne przekazy, krzykliwosc przyciagajaca uwage, fotoszopowanie...
      Kazdy sektor podlega tez odrebnym przepisom- samochody, gry, leki, uzywki, zrodla energii itp.

Regulacje wokol reklamy dziela sie na te dotyczace: samych nosnikow reklamy, poszczegolnych produktow, targetu oraz argumentacji. Celem jest ochrona nie tylko konsumenta, ale i generalnie obywatela oraz przestrzeni publicznej.

Bo reklama nawet bez tego wszystkiego to jeden wielki syf. Z kazdego punktu widzenia.

Mowic wiec dzisiaj, w 2020 roku w Europie, ze reklama dachowki/samochodu z rozebrana kobieta jest ok bo skuteczna i to jej jedyny cel (to prawda- JEST skuteczna) i ze wogole takie prawa rynku i natury oraz wolnosc slowa i expresji- wiec to NORMALNE, a nawet ladne - to juz nawet nie skandal czy cos, tylko najzwyklejsza glupota (sory) polaczona z kompletna odpornoscia/bezrefleksyjnoscia nt. otaczajacej nas rzeczywistosci/problematyk spolecznych (nie wspominam nawet o dyskusji nad tym, czy to seksizm czy nie big_grin).

A mowic, ze sie ludzie i ich gusta nie zmienily od lat 90' wiec nie ma tematu- to zle zyczyc swojemu krajowi i jego mieszkancom.

Bo to co jest dozwolone w reklamie, odzwierciedla funkcjonowanie spoleczenstwa/panstwa- te slynne kanony etyczne i estetyczne, kwestie prawne i ekonomiczne, sile i pozycje organizacji pozarzadowych, stowarzyszen anty-dyskryminacyjnych itp. Po prostu na wielka skale, w tym w reklamie, political correct jest wyjatkowo przydatny bo tresuje wiekszosc niereformowalnych/szkodliwych osobnikow.

Widzialam ostatnio z rok temu polski blok reklamowy, w polaczeniu z tym co jest wywalone przy wszelkich drogach, na budynkach- gole baby, gigantyczne bilbordy, zaseptyzowane rodzinki, sztuczne++ sytuacje, lekarstwa- no w xuja lekarstw, alkohol, flasze swietlne... agresywne i wszechobecne- chaos i zanieczyszczenie.

--
      Pragnienia sa nieskonczone, ale zycie jest najwazniejsze.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka