Dodaj do ulubionych

Słaba pamięć 3,5-latka - czy się martwić?

03.03.20, 22:58
Chłopiec 3,5 roku. Spędzamy gdzieś godzinę czy dwie, w drodze do domu pyta: gdzie byliśmy? Nie chodzi mu o nazwę miejsca, bo zna te miejsca. Ciągle gubi zabawki, odkłada i po chwili - jeśli straci je z oczu - nie wie, gdzie położył. Tata wychodzi z domu i mówi, że idzie do sklepu, a on za 2 minuty szuka taty, bo chce o coś spytać. Często zapomina o stałych miejscach, w których są jego rzeczy. Np. szuka skarpetek i przetrząsa wszystkie szuflady, chociaż zawsze są w tej samej. Z drugiej strony podaje miseczkę czy talerz z odpowiedniej szafki. Mówię: załóż kapcie, on idzie kierunku szafki, ale często kręci się potem jakby nie wiedział, czego chce, a jak pytam o co go prosiłam, to mówi, że zapomniał. Nigdy nie wspomina miejsc, w których kiedyś bylismy. Zna kolory, pokazuje niektóre literki, mówi wierszyki i piosenki (jeśli zacznę, to powtarza dalej, sam nie potrafi wystartować), ale tak jakby ma problemy w codziennym funkcjonowaniu. Od września chodzi do przedszkola i ma problem z imionami swoich pań, musi mocno się zastanowić (za to zna imiona kolegów). Starsze dziecko w jego wieku nie miało czegoś takiego, dlatego się martwię. Czytam im codziennie, po zamknięciu książki starsza opowiada, pamięta historię, on - często nie potrafi odpowiedzieć na pytania o podstawy w rodzaju: co robił Franklin. To jeszcze w normie w tym wieku, czy powinnam się martwić?
Dodam, że nie ma problemu z koncentracją - układa puzzle, słucha gdy czytam, interesują go słuchowiska, buduje z klocków lego, zajmuje się precyzyjnymi zajęciami, które wymagają skupienia.
Obserwuj wątek
  • turzyca Re: Słaba pamięć 3,5-latka - czy się martwić? 03.03.20, 23:02
   Poproś w przedszkolu o rozmowę indywidualną i omówienie rozwoju dziecka, taki bilans. Oni powinni robić takie rzeczy regularnie, dwa, trzy razy w roku. Omówią z Tobą wszystkie aspekty funkcjonowania dziecka, w kontekście norm rozwojowych i w porównaniu do grupy. Jak coś jest nie tak, to też powinni wiedzieć, do kogo Cię skierować i kto w Waszym mieście robi takie rzeczy.

   --
   "Zaproszenie wykonane jest z białego gładkiego papieru i ma zaokrąglone rogi. Na rzeczenie Klienta rogi mogą pozostać ostre."
  • aqua48 Re: Słaba pamięć 3,5-latka - czy się martwić? 04.03.20, 10:31
   Wygląda na zwykłego roztrzepańca, który zapamiętuje wyłącznie to co go interesuje (imiona kolegów), a resztę wyrzuca z pamięci bo po co ma sobie zaprzątać głowę sprawami które i tak ktoś za niego ogranie. "Odkłada i po chwili - jeśli straci je z oczu - nie wie, gdzie położył" - typowy facet smile Moi przez wszystkie lata szkolne nie byli w stanie zapamiętać, że w niedzielę po południu nie kupi się w sklepie papierniczym obok, zeszytu długopisu ani żadnej potrzebnej do szkoły na poniedziałek rzeczy, bo sklep jest w tym dniu zamknięty.
  • princesswhitewolf Re: Słaba pamięć 3,5-latka - czy się martwić? 04.03.20, 10:51
   nie przejmowac sie. Mam dziecko ktore ma rewelacyjne wyniki w szkole w wieku 7 lat, a zachowywalo sie podobnie w wieku 3.5 lat. Do lat 3 ledwo toto mowilo a teraz trajkocze jak najete. Ledwo kumaty byl bo "mial swoj swiat". Wiecznie biegal.

   Pogadaj z opiekunkami w przedszkolu bo one maja porownanie i dosc dobrze widza jesli dziecko ma powazne z czyms problemy.
  • katriel Re: Słaba pamięć 3,5-latka - czy się martwić? 04.03.20, 11:13
   Dla mnie brzmi niepokojąco. Nie tak, żeby panikować, ale jakieś ruchy bym wykonała. Na początek pewnie faktycznie pogadać z paniami w przedszkolu. Jeśli będą brzmiały jakby nie wiedziały o co chodzi, to psycholog/neurolog. W dowolnej kolejności, każdy z nich potrafi ocenić, jak bardzo zachowanie dziecka odbiega od normy i czy trzeba się martwić, a w razie potrzeby odeśle do tego drugiego. Zresztą psychiatra też by mógł być, co ci tam przypasuje.


   --
   Kaczki jedzą muchy; muchy jedzą robaki; Indianie jedzą kaczki, muchy i robaki; dzikie koty jedzą Indian; biali ludzie jedzą dzikie koty; i w ten sposób wszystko ślicznie się układa. (Mark Twain)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka