Dodaj do ulubionych

Czy ematki wiedza,

09.03.20, 07:34
ze niektore szpitale w Polsce dzialaja jak w czasie wojny.Zadne planowane zabiegi sie nie odbywaja,poniewaz lekarze czekaja na koronowirusa(jprdl)
Najnowsza informacje z frontu.Bliska mi osoba miala miec operacje.Operacja sie nie odbedzie.Lekarz prowadzacy probuje znalezc termin w szpitalu,ktory jeszcze dziala w normalnym trybie,dzis sie dowiemy czy znalazl.
W sanatoriach zamkniete baseny ze strachu przed koronawirusem.
Absurd goni absurd.

--
"Decyzja o poczeciu nazlezy do dziecka. Jak nie zechce, to sie nie pocznie." by plater-2
Obserwuj wątek
      • edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 07:40
        Tak absurd,jaki jest WG ciebie powod odwolania planowanej operacji,ktora musi sie odbyc w najblizszym czasie,bo inaczej pacjentowi wszystko wrosnie na amen? Nie ma nawet pol ludzika z koronawirusem w okolicy,wiec odwolanie OP na ktore ludzie czekaja czesto latami jest absurdalne.

--
        "Decyzja o poczeciu nazlezy do dziecka. Jak nie zechce, to sie nie pocznie." by plater-2
        • edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 07:48
          W Gdansku przewidywany czas oczekiwania na operacje mial termin roczny,wiec szukano Terminiu w malym miescie.Termin udalo sie zdobyc,tylko nastapil wyzej opisany zonk.Raczej watpie,ze Szasera Ma wolne terminy😬

--
          • ginger.ale Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 12:07
            Wystarczy legitymacja weterana (po misjach Afganistan, Irak etc) i masz termin praktycznie z dnia na dzień, do wyboru i koloru, jeśli nie odpowiada. Czyli mają wolną pulę, którą blokują. Plus trochę na przypadki ad hoc. Mogliby w takich sytuacjach przyjmować przekierowanych pacjentów.

--
            come to the dark side, we have cookies!
      • edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 07:43
        Napisalam,ze niektore.Za operacje jest odpowiedzialna chirurgia,co ma chirurgia do koronawirusa?

--
        • szeptucha.z.malucha Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 07:49
          edelstein napisała:

> Napisalam,ze niektore.Za operacje jest odpowiedzialna chirurgia,co ma chirurgia
          > do koronawirusa?
          >
          Robią przeszczepy płuc?
          Myślę, że niektóre szpitale zostały wytypowane i postawione w stan gotowości.
          • edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 07:58
            Nie robia,to szpital powiatowy zajmujacy sie konczynami glownie,wstawianiem roznych czesci zamiennych,wyciaganiem zelastwa po zlamaniach.Problem w tym,ze zelastwo powinni byli wyciagnac juz z 3miechy temu,ale Termin w Gdansku za rok.Zelastwo JUZ zaroslo za bardzo i zarosnie jeszcze bardziej,bo operacja sie nie odbedzie.Takich szczesliwych posiadaczy Terminu jest mnostwo.Miecho leci az Milo,a lekarze rozkladaja rece.

--
        • 35wcieniu Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 07:51
          Mobilizują siły wink
          Oszczędzają materiały i środki higieniczne "w razie wu" - od samego początku były przewidywania że to pójdzie w tym kierunku. Szybko, nie powiem. I absurd, owszem, bo wszyscy ci którzy czekają na operacje przecież magicznie nie znikną. No chyba że jednak i o to chodzi wink

--
          "Komunikacja jest bardzo dobra. Od domu przstanek to 2minuty pieszo, 5-10 minut autobusem, potem przesiadka I jakies 40 -50 minut i 15-20 minut pieszo do szkoly. Plus czas oczekiwania, sprawdza online o ktorej ma autobus ale czasem sie spozni albo nie przyjedzie wiec czeka na nastepny."(najma/ritual)
          • edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 08:01
            No to poszlo w tym kierunku.Jak wiadomo kolejki sa na pare lat do przodu.Nie znikna,ae pojawi sie sporo ludzi z komplikacjami.NFZ bogaty,zaplaca🤦

--
            • 35wcieniu Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 08:27
              W ramach ciekawostki mogę też dodać że niektóre szpitale prowadzą (bez związku z wirusem, tak po prostu) politykę odwoływania operacji i zabiegów pacjentom, którzy nie są... idealnie zdrowi. Na czym polega? Wyjaśniam: ot, idzie człowiek do szpitala na zabieg nieratujący (bezpośrednio) życia, ot, usunięcie torbieli, wycięcie migdałków, skorygowanie przegrody nosowej itd. I jak mu w badaniach przed operacją wyjdzie jakaś pierdoła typu podwyższone ciśnienie, minimalnie za niska hemoglobina itp., to po prostu mu ten zabieg odwołują i każą się zapisywać na kolejny termin (za kolejne kilka miesięcy/lat). big_grin

--
              "Komunikacja jest bardzo dobra. Od domu przstanek to 2minuty pieszo, 5-10 minut autobusem, potem przesiadka I jakies 40 -50 minut i 15-20 minut pieszo do szkoly. Plus czas oczekiwania, sprawdza online o ktorej ma autobus ale czasem sie spozni albo nie przyjedzie wiec czeka na nastepny."(najma/ritual)
              • edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 08:32
                Kolacja w Sanatorium😂nie jest to sanatorium dla osob z nadwaga.Osoba,ktora sie teraz sanatorjuje😬zastanawiala sie nad dieta lekkostrawna,w koncu wybrala normalna.Nie Wiem czy chce wiedziec Jak wyglada lekkostrawna.Lisc salaty?

--
                • 35wcieniu Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 08:36
                  Jest na fejsie (albo była) strona z posiłkami ze szpitali. Wierz mi - to co wrzuciłaś jest całkiem spoko big_grin big_grin
                  A przy okazji - mam zabieg pod koniec roku, jak ematki mają rady jak zrobić żeby mieć idealne wyniki wszystkiego żeby mi nie odwołali to będę wdzięczna. big_grin

--
                  • edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 08:48
                    Ja mam jedna rade,omijaj sanatoria.Bedziesz miala niedobory wszystkiego😂na marginesie Po kij placic za wczasy odchudzajace i stosowac miliony diet Jak mozna pojechac do Sanatorium😂

--
                    • yuka12 Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 09:40
                      Ale wiesz, że sanatoria są różne? Bliska osoba jeździ dość często, dwa lata temu odwiedziłam go i nawet załapaliśmy się rodzinnie na obiad (po obiedzie innych kuracjuszy). Był pyszny, jak domowy. Podobnie wyglądają tam i inne posiłki, bliska osoba wróciła do domu wyraźnie zaokrąglona 😊.

--
                      "najlatwiej patrzec przez etykietki, ktore rozdano, swiat jest wtedy taki prosty, a zycie nieskomplikowane" by Undoo
                    • alpepe Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 13:52
                      Moi rodzice jeżdżą do sanatoriów różnych od lat. Zawsze jedzenia jest do wypęku i matka tylko narzeka, że wszystko takie dobre.

--
                      "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit
                  • jowita771 Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 11:57
                    >- mam zabieg pod koniec roku, jak ematki mają rady jak zrobić żeb
                    > y mieć idealne wyniki wszystkiego żeby mi nie odwołali to będę wdzięczna. big_grin
                    >

I nie zrobią Ci, bo bedziesz miała podejrzanie dobre wyniki. suspicious

--
                    w ukladzie wolna kobieta-niewolny facet co sie maja ku sobie:
                    czlowiek z wagina to scierka i szmata
                    czlowiek z penisem to odpowiedzialny i przetestowany ojciec i maz /by k1k2/
        • werdipurke Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 17:37
          edelstein napisała:

> Napisalam,ze niektore.Za operacje jest odpowiedzialna chirurgia,co ma chirurgia
          > do koronawirusa?
          >

jak chirurgia to blok, a na bloku i popie/otit-ie mamy respiratory itp. a to musi byc w gotowości bo jest zagrożenie epidemiologiczne. nie mozna stwarzać innych potrzebujących tego sprzętu.
        • cruella_demon Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 10:05
          E tam, u nas co roku odkąd pamiętam w sezonie grypowym jest ograniczenie odwiedzin, a np. z dzieckiem może przebywać tylko jeden opiekun, a dzieci do 15 czy 16 roku życia to w ogóle mają zakaz odwiedzin.

--
          Co tam uczyć, żyć! Dlatego na Śląsku nikt się nie uczy, po prostu ludzie się rodzą, kopią grób i czekają. A że to trwa to z nudów kopią dalej i taka jest geneza wydobycia węgla.
          (35wcieniu)
          • cruella_demon Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 10:06
            Więc ograniczenia były zanim w ogóle temat koronawirusa wypłynął smile

--
            Co tam uczyć, żyć! Dlatego na Śląsku nikt się nie uczy, po prostu ludzie się rodzą, kopią grób i czekają. A że to trwa to z nudów kopią dalej i taka jest geneza wydobycia węgla.
            (35wcieniu)
            • cruella_demon Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 13:27
              Ja też i mógł wejść tylko ojciec i to w określonych godzinach. Drugiego w lecie, tylko jeden odwiedzający do jednej matki między 13 a 18.
              Do tego zakaz wchodzenia w kurtkach, zakaz wchodzenia dzieci. Jak matka chciała mogła wyjść poza oddział do rodziny, ale był bezwzględny zakaz wynoszenia dziecka.
              Podobne zasady na innych oddziałach. Jak dla mnie super rozwiązanie.

--
              (35wcieniu)
    • cruella_demon Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 07:40
      U mnie w mieście wszystko normalnie działa, póki co imprezy też się odbywają. W sklepach pełne półki. Jedyny znak, to widoczne informacje, że jak ktos podejrzewa wirusa u siebie niech nie łazi nigdzie i nie przychodzi na SOR czy do rodzinnego, tylko albo zadzwoni pod podany numer albo zgłosi się do szpitala zakaźnego.

--
      (35wcieniu)
        • edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 08:11
          W Ustce tez wedlug informacji z wczoraj,ale podobno Slupsk jeszcze ma normalny tryb i lekarzy probuje uzyskac tam Termin.
          Chory jezdzi po calym wojewodztwie z nadzieja na operacje.Bareja normalnie

--
          • edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 08:23
            Ciekawe,ze w mediach cisza.Tzn,ze w TVP nie mowia to jest jasne,ale ze inni jeszcze nie dotarli do tych informacji to mnie dziwi.Moze sa za bardzo skupieni na tych 11osobach z koronawirusem.

--
          • 35wcieniu Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 08:30
            A inne jakie? Chirurgia? Laryngologia?

--
    • bei Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 08:17
      Moja teściowa (Kraków) dostała skierowanie na operację biodra (protezowanie). Była przekonana, ze czas oczekiwania to dwa, trzy lata. Tymczasem czas oczekiwania to miesiąc. Miała mieć zabieg w kutym, ale zrezygnowała. Termin ja zaskoczył, nie zdążyła przygotować się do niego psychicznie. Będzie miała operacje jesienią (jak się nic nie zmieni, a zmienić się niestety może).
      • edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 08:25
        Bedzie miala bardzo duzo czasu,by sie psychicznie przygotowac.Moj sie przygotowuje psychicznie od pol roku😬

--
      • majenkir Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 15:41
        bei napisała:
        > Miała mieć zabieg w kutym, ale zrezygnowała. Termin ja zaskoczył
        > , nie zdążyła przygotować się do niego psychicznie.

Widocznie nie jest jej az tak zle wink.

--
        https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/re/qd/3acg/EyS38bArbyduwnye7X.jpg
        Abby&Prada
      • milka_milka Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 22:52
        Nie rozumiem rezygnacji z powodu braku przygotowania psychicznego. Dają termin już, to brać, nie marudzić.

--
        Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
    • mary_lu Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 10:25
      To nie jest absurd, choć pewnie dla osoby czekającej na zabieg to może tak wyglądać.

Niestety, tak trzeba działać, skoro musimy w perspektywie kilku- kilkunastu dni być gotowymi na przyjęcie pacjentów z koronawirusem.

Gdyby za dwa tygodnie nie było łóżka i personelu dla Twojego bliskiego z niewydolnością oddechowa, to czułabyś gorsza złość.

Jak będę miała dzisiaj chwile przerwy w pracy, to postaram się dokładniej to wyjaśnić.
      • edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 10:34
        Na normalnym lozku nlbez respiratora pacjent z niewydolnoscia oddechowa i tak umrze.Ciekawe kto poniesie koszty bardziej skomplikowanej operacji,q w efekcie dluzszej rehabiltacji.Jakos w Niemczech gdzie ten koronawirus faktycznie jest zabiegi sie odbywaja.

--
        • mary_lu Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 10:47
          Będę pisać po kawałku. Kilka procent po każdym niemal zabiegu to powikłania nie do unikniecia, wymagają zaangażowania internistów, anestezjologów, łóżka oiomowskiego, nadzorowanego, pielęgniarek anestezjologicznych. To blokuje miejsce na dni a nawet tygodnie.

Nikt nie wie teraz jak sytuacja się rozwinie, nie możemy blokować miejsc, bo mamy ich rozpaczliwie mało. Adaptujemy teraz sale pooperacyjne i oddziały z salami intensywnego nadzoru na miejsca dla niewydolności oddechowej.
          • edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 11:42
            Powiklania nie do unikniecia Beda za chwile Jak mu zelastwa z nogi nie wyjma.Chca miec 28letniego renciste czy Jak?

--
        • mary_lu Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 10:50
          Personel ze specjalizacjami a takiego jest dużo na oddziałach zabiegowych, ma już przydziały do szpitalu zakaźnych i zaaranżowanych oddziałów dla korona w innych szpitalach. Za kilka dni na zabiegowkach może być minimalna obsada.
    • aguar Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 10:35
      Ja to raczej pozytywnie odbieram, po tym co dziś przeczytałam. Jeśli było już, to sorry. Przez wszystkie wątki o koronawirusie nie przebrnęłam.

Apel lekarza ze szpitala Humanitas Gavazzeni, zamieszczony w mediach społecznościowych. Ważny głos w sprawie realnego zasięgu koronawirusa i lekarzy, którzy toczą wojnę, aby walczyć z zagrożeniem.

"W mailach z wytycznymi, które obecnie codziennie otrzymuję z departamentu zdrowia, jest także akapit zatytułowany „Odpowiedzialność społeczna” - zawiera zalecenia, które w pełni popieram. Długo zastanawiałem się, czy opisać to, co się dzieje u nas i uznałem, że milczenie jest dalekie od odpowiedzialności. Postaram się więc opisać ludziom „nie zaangażowanym w sytuację” i bardziej odległym od naszej rzeczywistości, jak naprawdę wygląda sytuacja w Bergamo w ciągu ostatnich dni pandemii Covid-19. Rozumiem potrzebę powstrzymywania paniki, ale czuję powinność, aby przekazać informację o zagrażającym niebezpieczeństwie. Kiedy słyszę o osobach, które narzekają, że nie mogą chodzić na siłownię, albo nie mogą zagrać meczów piłkarskich, drżę. Rozumiem także szkody ekonomiczne i również martwię się sytuacją gospodarczą. Po epidemii, tragedia zacznie się na nowo.

Jednakże, pomimo faktu, że w zasadzie dewastujemy także ekonomicznie nasz system opieki zdrowotnej, wykorzystam swoje prawo do wypowiedzi, aby ostrzec o niebezpieczeństwie dla zdrowia, które prawdopodobnie dotknie cały kraj. Przyprawia mnie o dreszcze fakt, że czerwone strefy nie zostały jeszcze wyznaczone dla regionów Alzano Lombardo i Nembro, pomimo wyraźnych zaleceń (zaznaczam, że jest to wyłącznie moja osobista opinia). Jeszcze w zeszłym tygodniu, sam ze zdumieniem patrzyłem na reorganizację całego szpitala, gdy nasz wróg jeszcze pozostawał w cieniu: oddziały powoli pustoszały, wybrane procedury medyczne przerwano, przygotowywano jak najwięcej wolnych łóżek na intensywnej terapii.

Wszystkie te nagłe zmiany wniosły na szpitalne korytarze atmosferę surrealistycznej ciszy i pustki, której jeszcze w tamtym czasie nie rozumieliśmy, oczekując na wojnę, która dopiero miała się rozpocząć, a wiele osób (także ja) nie przypuszczało, że przyjdzie nam się zmierzyć z tak zaciekłym wrogiem (nawiasem mówiąc: wszystko to działo się w ciszy, bez szumu medialnego, zaledwie kilka gazet miało odwagę stwierdzić, że prywatna służba zdrowia nie jest wystarczająco przygotowana).

Nigdy nie zapomnę mojego nocnego dyżuru tydzień temu, na którym nawet nie zmrużyłem oka, czekając na telefon od laboratorium mikrobiologii w Sack. Czekałem na wynik wymazu pierwszego podejrzanego pacjenta w naszym szpitalu, zastanawiając się nad tym, jakie konsekwencje będzie to miało dla nas i dla kliniki. Teraz kiedy o tym myślę i po tym wszystkim, co już widziałem, moje poruszenie spowodowane tym jednym podejrzanym przypadkiem wydaje się wręcz śmieszne i nieuzasadnione.

Mówiąc wprost, sytuacja jest dramatyczna. Żadne inne słowa nie przychodzą mi na myśl, aby to opisać. Dosłownie wybuchła wojna - w dzień i w noc toczymy nieprzerwaną walkę. Jedni po drugich, nieszczęśni pacjenci przychodzą na szpitalne oddziały ratunkowe. Ich powikłania są dalekie od powikłań przy grypie. Należy przestać mówić, że to „gorsza” grypa. W ciągu tych ostatnich dwóch lat już się nauczyłem, że chorzy ludzie w Bergamo nie przychodzą do szpitala. Tak samo było i tym razem. Przestrzegali podanych zaleceń: tydzień albo dziesięć dni w domu z gorączką bez wychodzenia, aby nie ryzykować zakażania innych – ale tym razem nie dają rady. Nie mogą oddychać, wymagają tlenoterapii.

Jest zaledwie kilka lekarstw, którymi można próbować leczyć wirusa.

Przebieg choroby zależy głównie od naszego organizmu. Jedyne, co możemy zrobić, to wspierać go, kiedy już nie daje rady. Mówiąc wprost, przeważnie po prostu mamy nadzieję, że organizm sam pozbędzie się wirusa. Dostępne terapie antywirusowe są eksperymentalne i codziennie otrzymujemy nowe informacje na temat zachowania się wirusa. Pozostawanie w domu do czasu, kiedy objawy się pogorszą, nie wpływa na postęp choroby.

Niestety teraz borykamy się jeszcze z dramatyczną sytuacją ze względu na brak wolnych łóżek. Opustoszałe oddziały, jeden po drugim zapełniły się w niesamowitym tempie. Ekrany wyświetlające nazwy pacjentów i przydzielające kolor poszczególnym przypadkom w zależności od tego, jak poważny jest ich stan i na który oddział mają zostać przydzieleni – świecą teraz całe na czerwono, a my zamiast wykonywać operacje dokonujemy diagnozy, która ciągle powtarza cztery przeklęte wyrazy: „obustronne śródmiąższowe zapalenie płuc”. Proszę mi powiedzieć, który wirus grypy w takim tempie powoduje taką tragedię.

Jest różnica (muszę zagłębić w techniczne szczegóły): w klasycznej grypie, poza faktem, że zaraża dużo mniej osób w ciągu kilku miesięcy, powikłania zdarzają się dużo rzadziej, wyłącznie, kiedy wirus zniszczy barierę ochronną płuc, sprawiając, że bakterie atakują górne drogi oddechowe i oskrzela, powodując poważniejsze przypadki powikłań. U wielu młodych ludzi Covid 19 ma łagodne skutki, ale dla wielu starszych ludzi (ale nie tylko), jest jak Sars – niszczy pęcherzyki płucne i prowadzi do ich infekcji, upośledzając ich funkcjonowanie. Niewydolność oddechowa, będąca następstwem, jest często bardzo poważna i wymaga kilku dni hospitalizacji, zwykłe podanie tlenu na oddziale może nie wystarczyć. Przepraszam, ale mnie jako lekarza nie uspokaja stwierdzenie, że poważne przypadki zdarzają się głównie u ludzi starszych z innymi chorobami. Populacja ludzi w podeszłym wieku w naszym kraju stanowi najliczniejszą grupę społeczną i ciężko byłoby znaleźć kogoś, kto powyżej 65 roku życia nie zażywa tabletki na nadciśnienie albo cukrzycę.

Zapewniam także, że widok młodych ludzi, którzy kończą zaintubowani na intensywnej terapii, albo jeszcze gorzej podpięci do ECMO - maszyny do ciągłego pozaustrojowego natleniania krwi – czyli urządzenia, które w najgorszych przypadkach pobiera od pacjenta krew, ponownie ją natlenia i wtłacza z powrotem do organizmu, po czym czekamy w nadziei, że organizm sam uzdrowi płuca – w takich przypadkach cały ten spokój odnośnie waszego młodego wieku mija. W tym samym czasie, kiedy w mediach społecznościowych nadal są osoby, które szczycą się tym, że nie uważają na siebie i ignorują zalecenia, buntując się przeciwko zaburzeniu ich codziennych przyzwyczajeń – w tym samym czasie jesteśmy świadkami katastrofy epidemiologicznej, która dzieje się na naszych oczach. I nie mamy więcej chirurgów, urologów, ortopedów – jesteśmy tylko lekarzami, którzy nagle stali się częścią samotnego zespołu, który musi zmierzyć się z tsunami, które nas przerasta.

Przypadki się mnożą, doszliśmy do poziomu 15-20 hospitalizacji dziennie, wszystkie z tego samego powodu. Wyniki wymazów przychodzą teraz jeden po drugim: pozytywny, pozytywny, pozytywny. Nagle szpitalny oddział ratunkowy nie daje rady. Wprowadzone są procedury awaryjne: potrzebna jest pomoc na izbie przyjęć. Szybkie spotkanie, aby przeszkolić nowe osoby, jak działa oprogramowanie i za chwile pomagają pracownikom na dole, kolejni wojownicy na froncie wojny. Objawy dające podstawy do przyjęcia na oddział są zawsze takie same: gorączka i trudności z oddychaniem, gorączka i kaszel, niewydolność oddechowa itd… Badania, zdjęcia rentgenowskie cały czas dają tę samą diagnozę: obustronne śródmiąższowe zapalenie płuc. Wszystkie przypadki muszą być hospitalizowane. Ktoś już zaintubowany trafia na oddział intensywnej terapii. Jednak dla innych jest już za późno. Oddział intensywnej terapii się zapełnia, choć stale jest poszerzany.

Jest to dla mnie nie do pojęcia, a przynajmniej mówię z puntu widzenia szpitala Humanitas Gavazzeni (w którym pracuję) – jak to jest możliwe, że wymaga się przemieszczenia i reorganizacji zasobów, które przecież projektowano właśnie po to, żeby radzić sobie w przypadkach takich katastrof.

Każda reorganizacja łóżek, oddziałów, personelu, zmianowości i zadań jest nieustannie poprawiana, abyśmy mogli dać z siebie wszystko i jes
    • sniyg Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 11:12
      edelstein napisała:

> ze niektore szpitale w Polsce dzialaja jak w czasie wojny (...)
      > Najnowsza informacje z frontu.Bliska mi osoba miala miec operacje.
      > Absurd goni absurd.
      >
      >
      Nie wiedzą ale dobrze ze znowu kogoś znasz i masz najnowsze wieści. Swoją drogą co się w DE dzieje bo Bałtycki ostatnio coś pisał że mu ciągle zabieg przesuwają a zdaje się, że jest poważnie chory?
      >
      >
    • agonyaunt Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 11:24
      A ja nie rozumiem Twojego zdziwienia? Masz wysoce zakaźny wirus z wysoką śmiertelnością zwłaszcza u osób starszych i osłabionych innymi chorobami. I w ogóle nie pokojarzyłaś, że dla pacjenta po operacji taki wirus może być zabójczy? Popatrz na liczby z Włoch (tak, wiem, Włochy Cię nie obchodzą), ale uświadom sobie, że za chwilę tak może być u nas.
      • 35wcieniu Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 11:27
        Dobrze że brak operacji mu nie zaszkodzi.

--
        • edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 11:47
          Automatycznie wyzdrowieje😂 niech sobie sam operacje przeprowadzi d.. nie zawraca.

--
          • olena.s Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 11:53
            Ale czego ty się ciskasz, w zasadzie? Polska służba zdrowia jest od lat niedowinwestowana, PiS też wolał kupować głosy niż ładować w NFZ. ('Ekonomistka Alicja Defretyka (ciekaweliczby.pl)
            - Liczba łóżek szpitalnych w Polsce: w latach 2005-2007 (PiS) zmniejszyła się o 4 470, w latach 2007-2015 (PO-PSL) zwiększyła się o 11 971, w latach 2015-2018 (PiS) zmniejszyła się o 5 262.))
            Przeczyć temu mogą tylko trolle i Szydła.
            Natomiast w sytuacji, jaka jest teraz, twój krewny przestał być priorytetem i tyle. Pech, wyrazy współczucia.
            • edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 12:16
              Bo mnie wqrwia,ze mlody chlopak siedzi z zelastwem w nodze powodujacym Bol i nie bedzie mial operacji.Jak nie chca operowac to niech nfz sfinansuje OP poza Polska.

--
              • olena.s Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 12:25
                To się wqurwiaj na koronowirusa. Vis major i tyle. Facet ma pecha i tyle, ma go obecnie cała masa osób, które musiały ustąpić miejsca z zaplanowanymi zabiegami. Jak źle pójdzie, to będą go mieli uczniowie, którym staną na głowie lekcje, egzaminy, egzaminy na uczelnie. Będą go mieli wywaleni z roboty pracownicy i zbankrutowani przedsiębiorcy. I tak dalej.
                • 35wcieniu Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 13:20
                  Gdyby musieli "ustąpić miejsca" to by pewnie nie mieli nic przeciwko. Gorzej że ustąpili miejsca czemuś co póki co nie istnieje, ot szpitale stoją i czekają. big_grin

--
                  • little_fish Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 13:46
                    Jak wyobrażasz sobie ustąpienie miejsce już po zaistnieniu sytuacji? Pacjent ma komplikacje po operacji planowej (wszak zawsze jest takie ryzyko) i ląduje na OIOM. Po 4 dniach lub tygodniu do szpitala trafia pacjent (albo kilku) z koronawirusem i też potrzebuje łóżka na OIOM. Jak wyobrażasz sobie ustąpienie miejsca?
                    • edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 13:51
                      Na Oiomie jest 10lozek,a bedzie dwunastu pacjentowi to bedzie ciagniecie losow?na serio ludzie pobpla owanych zabiegach nie trafiaja masowo na Oiom.Te dwie osoby w te czy Wewte statystyk zwalczania koronawirusa nie poprawi.

--
                  • olena.s Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 15:31
                    >Gorzej że ustąpili miejsca czemuś co póki co nie istnieje,<
                    No sorry, ja wiem, że u nas planowanie jest czymś malo popularnym, ale zatrzymaj się na pięć minut i pomyśl. Planowe zabiegi to kilkudniowa przynajmniej hospitalizacja, zajęcie łóżka, lekarza, pielęgniarek, oiomu, postopu.
                    Prawdopodobieństwo, że w Polsce, która jest imho słabo przygotowana na takie przygody, wirus sobie odpuści jest nikłe. Prawdopodobieństwo, że będzie bajzel i to groźny bajzel jest duże. W takiej sytuacji pozbawianie się kart byłoby skrajną głupotą.
                    Jeżeli nie mam racji, a wirus przejdzie bokiem, to za trzy tygodnie wszystko wróci do normy.
                    • edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 17:25
                      Moj zabieg wymagal 2dni w szpitalu,1dzien operacja.Z oiomu nie korzystalam.No qrwa bardzo Mi przykro,ze ludzie smia chorowac gdy jest koronawirus🤐

--
                      • mia_mia Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 17:50
                        Jeśli‚ odpukać, dopadnie kogoś z Twoich bliskich i będzie wymagać leczenia to będziesz pomstować na tych, którzy łóżka zajmują na ortopedii czy innej laryngologii. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
                        • 35wcieniu Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 17:55
                          Żeby zająć łóżko na ortopedii czy laryngologii trzeba odczekać, czasami kilka lat. Jak czekasz 2 lata na zabieg, a później Ci go odwołują bo szpital OCZEKUJE na wirusa, to masz prawo się w*rwić.

--
                          • astrologia333 Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 18:30
                            Jak czekasz 2 lata na zabieg na kolano, a zachorujesz na raka to też masz prawo się zirytować.
                            Jakie to zadziwiające. Proponuję znajdź zarażonego koronawirusem i poproś aby dał Ci porozmawiać z nim. Powiedz mu jak w..a ludzi.

Jak oczekujesz rok na zabieg a Utkniesz na drugim końcu polski, szpital zbankrutuje, chirurg umrze a anestezjolog wyjedzie do Niemiec. No normalnie szok.
                            • 35wcieniu Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 18:33
                              "Proponuję znajdź zarażonego koronawirusem i poproś aby dał Ci porozmawiać z nim. Powiedz mu jak w..a ludzi."
                              Caluteńki ten wątek jest o tym że tych chorych póki co nie ma, a szpitale OCZEKUJĄ. Drukowanymi ci trzeba pisać czy jak?

--
                        • edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 18:06
                          Nie ma dla mnie znaczenia gdzie Beda lezec,na ortopedii nie ma respiratorow,wiec Jak oiom bedzie zajety to i tak dupa blada

--
                      • olena.s Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 17:59
                        I, jak rozumiem, miałas gwarancje od Trójcy Świętej, że pójdzie wszystko super, że nie dostaniesz zapaści, że ci nie zaszyją chusty, i że nie wda się sepsa, a ty wesoła jak szczygiełek wyskoczysz po dwóch dniach na własnych nóżkach jak ten królik z nory?
                        (mój sarkazm podyktowany jest m.in. znajomością przypadku, w którym facet jeszcze młody i w pełni sił miał drobny zabieg na rzepkę. Umarł po 6 godzinach od zabiegu - piorunująca sepsa. Takie przypadki też wchodzą w racjonalne gospodarowanie zasobami).
                        Szpitale i tak muszą przyjmować porody, złamania, oparzenia, wypadki samochodowe, zatrucia, samobójstwa, a także sperforowane wrzody, udary, zawały i zatory, ciężkie pobicia, perforacje jelit i wyrostki robaczkowe.
                    • 35wcieniu Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 17:43
                      "Jeżeli nie mam racji, a wirus przejdzie bokiem, to za trzy tygodnie wszystko wróci do normy."
                      Będzie dokładnie odwrotnie, wirus nie przejdzie bokiem, ale wszystko wróci do normy bo się okaże że i tak nie umiemy z nim walczyć więc prościej będzie zaakceptować. Tak jak teraz powszechnie akceptujemy odwoływanie zabiegów i operacji oraz terminy wyznaczane za 5 lat- co tam, ktoś umrze, ktoś zostanie inwalidą, w sumie bez różnicy.

--
                      • olena.s Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 18:01
                        Owszem, jeżeli się okaże, że wirus tworzy jakąś mniej więcej trwałą rzeczywistość, to działania szpitale zostaną do tego dostosowane w mniejszym czy większym stopniu. I owszem, może tak być, że będzie to jakiś trzeci stan skupienia - ani ten przedwirusowy ani ten wirusowy.
      • edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 11:46
        Na pewno bez tej operacji bedzie bardziej zdrowy.Nie jest nawet w grupie ryzyka,bo Jets mlodym facetem po skomplikowanych zlamaniacg.Jakos trzeba usprawiedliwic beznadziejna polska sluzbe zdrowia.

--
          • 35wcieniu Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 12:23
            Za to świetnie mu zrobi na odporność jak będzie łaził po przychodniach i aptekach po doraźną pomoc - leki przeciwbólowe czy jakiekolwiek tam mu potrzebne. Naprawdę mało jest osób, które mogą czekać latami, większość jednak w jakiś sposób cierpi w związku ze swoim schorzeniem/kontuzją.

--
              • 35wcieniu Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 12:56
                No, no, bo wiadomo że na poważne schorzenia wystarczy apap, kto słyszał o lekach na receptę...

--
      • snakelilith Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 12:36
        Aktualna grafika przedstawiająca liczby na świecie aktualnie zarażonych (żółte), już zdrowych po infekcji (niebieskie) i zmarłych (czerwone). Większość zarażonych nie potrzebuje też łóżka w szpitalu. To ludzie w domowej kwaranntanie. Ludzie opanujcie się, sytuację należy traktować poważnie, ale panika nie jest w żadnym wypadku wskazana. TO NIE JEST EBOLA.

--
        http://s19.rimg.info/465add77b59cebdc25f7ad6c03cc2f4a.gif
      • edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 12:13
        NRW,OP przeprowadzane i na biezaco wyznaczane kolejne terminy.Kolezanka Ma za miesiac.Babcia innen kolezanka byla operowana 4dni temu,nowe biodro.

--
      • sniyg Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 12:34
        frequenter.light napisał:

> Nie wiedziałem. A jak to wygląda w Niemczech, w szczególności w Bawarii, Badeni
        > i i Nadrenii?
        Pytać edelstein jak wygląda w DE to jak pytać snakelilith albo najmę co się dzieje w UK. Z góry wiadomo jaka będzie odpowiedź. Bałtyckiego zapytaj bo poważnie chory i pisał ostatnio że mu ciągle w DE operacje odwołują, nowy termin ustalają i znowu odwołują, i tak w koło Macieju.
        • snakelilith Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 12:52
          Nie ciągle kłamco, a odwołali mu RAZ. I nie wiemy z jakiego powodu. Może nawet medycznego. W każdym razie, termin dostał zaraz po podejrzeniu, a diagnozy jeszcze nie było, nie wiesz więc, czy jest poważnie chory. Jak na razie Bałtycki się nie zgłasza, prawdopodobnie jest już dawno po zabiegu. I jeżeli faktycznie jest chory, czego mu nie życzę, to w trakcie terapii.

--
          • sniyg Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 13:10
            snakelilith napisała:

> Nie ciągle kłamco, a odwołali mu RAZ. I nie wiemy z jakiego powodu. Może nawet
            > medycznego. W każdym razie, termin dostał zaraz po
            >
            Sama klamczuszko wróć do jego wątku i doczytaj czy raz. Podejrzenie rak płuc. Faktycznie ostatecznej diagnozy nie było czyli lajcik, można przekładać.
            • snakelilith Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 14:29
              Podejrzenie to nie diagnoza, ignorancie. I nie odniosłeś się do tego swojego "w kółko Macieju", wredny kłamco. Bałtycki pisał o odwołaniu tylko raz i bardzo krótko. Nie wadomo dlaczego i na kiedy ustalono nowy termin.

--
              • sniyg Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 14:52
                snakelilith napisała:

> Podejrzenie to nie diagnoza, ignorancie. I nie odniosłeś się do tego swojego "
                > w kółko Macieju", wredny kłamco. Bałtycki pisał o odwołaniu tylko raz i bardzo
                > krótko. Nie wadomo dlaczego i na kiedy ustalono nowy termin.
                >
                Bałtycki może i pisał raz, ale odwołane miał co najmniej dwa razy, post wisi, sprawdź sobie. Jakby wiedział dlaczego to by pewnie napisał, najwyraźniej go nie poinformowano, a on jedynie napisał, że ma nadzieję,ze kolejny raz się uda. Diagnoza czy podejrzenie... można się spierać o słowa, w każdym razie mówimy o raku płuc, a nie o schodzącym paznokciu w stopie. Ale broń dalej broń sielankowej wizji, nikt się czego innego po tobie raczej nie spodziewa.
                • snakelilith Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 15:38
                  sniyg napisał:

> Bałtycki może i pisał raz, ale odwołane miał co najmniej dwa razy,

Bałtycki napisał:
                  A operacja..
                  Termin ustalany-odwolany, ustalany-odwolany, kolejny jutro-moze nie odwolaja.
                  Znaczy - w droge.

A to nie wiadomo co znaczy. Ale ty oczywiście musisz sobie wyciągać wnioski z doopy, byle pasowały do twojej germanofobicznej wizji świata. Chciałbyś mieć taką służbą zdrowia, jak mają Niemcy, zgryzliwy trollu.

--
          • edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 13:26
            Oho domyslam sie snake,ze dyskutujesz z ktoryms z germanofobow,ze tez co sie chce.Ja ich powygaszalam.

--
    • morekac Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 15:54
      Jesli juz, o to nalezy mieć pretensje do rządu, bo szpitale same sobie tego nie wymyśliły.

--
      -------------------------------------------------------------
      "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
    • astrologia333 Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 15:59
      Jaka ty jesteś strasznie agresywna, zacietrzewiona i zapatrzona w siebie. Ja rozumiem irytacje bo pojawił się jakiś syf i wszystkim komplikuje życie. Ludzie panikują, co może nasilać irytację. A będzie pewnie gorzej. Zresztą sama też siejesz zamęt, w drugą stronę. ( czytam od rana)
      W Polsce akurat jestem zdecydowanie za prewencją bo jeśli ten pimpek się rozprzestrzeni jak w innych krajach (co zapewne masz w nosie) to nasza służba zdrowia tego nie udźwignie. Wtedy to nam, mieszkającym w Pl dopiero zgotują życie...bo nie dość że kasy, miejsc i sprzętu nie będzie to i rąk do pracy nie będzie żeby ratować życie zagrożone z innego powodu niż pimpek.

Skąd masz informacje, że lekarze siedzą i czekają na koronowirusa bo to jest ważniejsze?
      • edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 17:31
        Gowno mnie obchodzi ten caly koronawirus,terminy operacji maja byc dotrzymywane.Zasranym obowiazkiem jest zajac sie pacjentem i jesli jego Stan tego wymaga zoperowac,a nie czekac bo moze przywioza jakiegos goscia z koronawirusem.
        Nieudolnosc polskiej sluzby zdrowia powala.Nie powierzylabym im osobiscie nawet chomika.Jeszcze jecza jak im ciezko,ciezko to jest pacjentom.

--
        • mia_mia Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 17:46
          A ja wchodziłam na stronę prowadzoną przez matkę dziecka z bardzo ciężką wada serca. Pod koniec lutego miało mieć drugi etap korekcji. Do tej pory nie miało i nie ma nowego terminu, bo nie było łóżka na oiomie, wiesz gdzie tak się stało? W Niemczech.
        • astrologia333 Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 18:19
          Kolejna seria z karabinu pt: " biegunka Niagara ".
          A kogo obchodzi co ciebie gówno obchodzi? Tak serio? Cały świat ma dostosować się do twojego ja, czy co?
          Napisz do prezydenta a że mamy jakiego mamy, to może do opozycji lub jakiegoś stowarzyszenia kryzysowego- zaproponuj, że przejmiesz dowodzenie na tej wojence bo masz doświadczenie w postaci zamieszkania na terenie Niemiec i nagle biegunka Niagara zamieni się w kolorową tęczę z wiadrem maseczek na jej końcu.
          Jak niżej, na świecie odwołuje /przesuwa się miliony planowych zabiegów bez koronowirusa w tle. A ty panikujesz i rzucasz się jakby zamknęli szpitale w całej Polsce i ludzie zostali bez pomocy.
          Zasranym obowiązkiem jest zminimalizowanie skutków pimka tak aby przy jego ewentualnaym rozprzestrzenieniu się nie rzutowało to na brk fachowej pomocy i zarażonym i innym którzy potrzebują pomocy.
          Byłoby mi abyś także opublikowała oficjalne stanowisko szpitala w kontekście odwoływania planowych zabiegów. Nie powierzył abyś im chomika a od rana jęczysz, że mają zasrany obowiązek wykonać zabieg u kogoś z twojej rodziny?
            • astrologia333 Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 18:57
              No ale to jest rzekomo bliska Ci osoba? Niejako tutaj wręcz wymagasz w sposób kategoryczny i dość agresywny, żeby ta nieudolna służba zdrowia wykonała mu zabieg.
              Dorośli ludzie zawsze mają wybór. Wystarczy uczynić to co ty, spakować manatk i... Nie przygarniesz bliskiej osoby?
              Skoro nie musisz się leczyć jakim prawem chcesz decydować za Polaków, którzy muszą się leczyć tutaj jak mają funkcjonaowac w zaistniałej sytuacji procedury medyczne? Czy to ty tutaj nie uzyskasz pomocy bo okaże się, że pierdzielisz farmazony?

Hahaha, potwierdziły Ci, że śmierdzę pisem na kilometr ( na piśmie) czy te twoje histeryczne wypociny?

Dalej czekam na oficjalną informację nt tego z jakiego powodu szpital zawiesił planowe zabiegi.

PS najnowsze informacje, tylko z jednego źródła:

"Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia, że globalny wybuch nowego śmiertelnego koronawirusa może stać się pandemią - informuje agencja AFP.

"Groźba pandemii stała się bardzo realna" - powiedział dziennikarzom szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

#BREAKING Threat of coronavirus pandemic now "very real," the World Health Organization says pic.twitter.com/ycJTrFylJ8 — AFP news agency (@AFP) March 9, 2020

No ale wiem że masz to w nosie.

Jesteś strasznie prymitywna.

• edelstein Re: Czy ematki wiedza, 09.03.20, 18:29
            Aha dopiero co wymagal,nagle przestal.Slodkie.Szkoda,ze lekarz jest innego zdania i szuka miejsca gdzie ten zabieg wykonaja,bo on nie moze gdyz czeka na koronawirusa 🤐nastepnym razem laska przeczytaj Post startowy

--