Dodaj do ulubionych

Właścicielu firmy-jesteś Januszem/Grażyną biznesu?

20.03.20, 19:31
Zostałem sprowokowany do wypowiedzi przez właścicielkę jednej z firm.
Myślę, że można zapytać, bo mamy tu dużo właścicielek i właścicieli własnych firm.
Właścicielko/właścicielu firmy: czy jesteś Januszem/Grażyną biznesu?

Pracuję szczęśliwie w dużej korpo, ale nie uważam ogółu właścicieli mniejszych firm za Januszów, szanuję również sektor małych przedsiębiorstw. Więcej, korzystam z ich usług zarówno prywatnie i służbowo i myślę, że jestem dobrym klientem. Takie małe firmy często są dostawcami dla dużych. Niestety miałem okazję pracować w małej firmie przed laty, gdzie było kilku współwłaścicieli i byli to typowi Janusze biznesu.

Janusze to ci którzy:
- oszukują pracowników na czasie pracy (każą pracować 10-12 godzin za pensję 8),
- nie płacą za nadgodziny, każą odbierać,
- oszukują na podatkach, wypłacają oficjalnie część płacy pod stołem a opodatkowane tylko minimalna,
- nie zapewniają bezpieczeństwa i higieny pracy,
- nie potrafią przyznawać podwyżek dobrym pracownikom, bo mają węża w kieszeni i widzą już stratę w kieszeni,
- nie potrafią zrozumieć, że pracownik może zachorować, pójść na 3 tygodniowy urlop w okresie letnim,
- narzekają na koszty pracy w Polsce, które są śmiesznie niskie w porównaniu z zachodem (w Niemczech etat to 35 godzin, urlopu jest 30 dni, a pensje są wciąż 2-4 razy wyższe) a sami kupują 3 dom,
- kłamią pracownika i nie dotrzymują danego słowa (np. umówił się na pensję netto 8000 a jest 8000 brutto, miał obiecaną premię albo podwyżkę, spełnił wymagania a podwyżki brak).

Jesteś Januszem / Grażyną biznesu?
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka