Dodaj do ulubionych

ciągle koronawirus a inne choroby?

21.03.20, 16:46
dlaczego nikt nie spyta ministra Szumowskiego jak w czasach koronowirusa dostać się do kardiologa, neurologa itp. Co z operacjami które sa odwoływane? Za chwile więcej ludzi umrze na inne choroby niz na koronowirus z powodu braku dostepnosci do lekarza.
Obserwuj wątek
    • afro.ninja Re: ciągle koronawirus a inne choroby? 21.03.20, 16:54
      Co tam inne choroby, jak ten wirus rozwalil światowa gospodarkę w miesiac, a u nad w dwa tygodnie. Kto by sie tam innymi chorymi przejmował?!
      A na serio, to wesoło pewnie nie jest, bo wszyscy w panice, na czele ze służbą zdrowia. Jak oni teraz nie wyrabiaja?!
    • angazetka Re: ciągle koronawirus a inne choroby? 21.03.20, 18:12
      O, raz założyłaś wątek z sensem.
      Jak czytam, że z powodu koronawirusa problem z dostaniem się do lekarzy i na terapię mają pacjenci onkologiczni, to szlag mnie trafia. Na nowotwory w Polsce umiera 100 000 osób rocznie. To jak były te dane z Włoch, że w ciągu doby na korona umarło 300 osób, to u nas tak jest z rakiem CODZIENNIE.
      • saszanasza Re: ciągle koronawirus a inne choroby? 21.03.20, 18:20
        Dzisiaj o tym samym myślałam i nawet swoimi przemyśleniami podzieliłam się z mężem.
        Generalnie ofiar koronowirusa będzie więcej (chociaż nie scricte covid).
        Dodatkowo uważam, że aktualnie nie należy obawiać się tylko zarażenia koronawirusem. Obecnie każda infekcja to problem (z dostępnością lekarzy, z przyjęciem do szpitala) a już infekcje z gorączką to tragedia. Zwykli lekarze bedą się bali przyjać takiego pacjenta. I tu chronić należy się nie tylko przez covidem, co przed każdą inną infekcją, już nie wspomnę o tym, ze każde „przeziębienie” osłabia system immunologiczny a wtedy prawdopodobienstwo że covid dopadnie nas w ostrej odmianie jest duże.
        Ps. wlaśnie dzisiaj odnotowano pierwszy potwierdzony przypadek covid w mojej miejscowości (podwarszawska)

--
        Gdy tysiąc ludzi przez miesiąc wierzy w jakąś zmyśloną opowieść, jest to fake news. Gdy miliard ludzi wierzy w nią przez tysiąc lat, jest to religia ...Y.N.Harari
      • na_deszczu Re: ciągle koronawirus a inne choroby? 21.03.20, 18:52
        300 umierało kilka dni temu. Co dzien wzrasta o 100. Dziś zmarło 800. Pewnie nie jedna osoba pracująca w służbie zdrowia w rejonie Lombardii będzie zmagała sie ze stresem pourazowym jak juz epidemia minie. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości ze to nie jest zwykla grypa?
    • buldog2 Re: ciągle koronawirus a inne choroby? 21.03.20, 18:39
      Ale problem jest niepoprawnie postawiony, bo nie dlatego wywraca się świat na opak, żeby walczyć z koronawirusem, a tylko żeby schlebiać gustom panikarzy i podobnych, nakręcać ludzi i wykorzystać ich prymitywizm do kreowania fałszywego zbawcy narodu i sterowania wynikami wyborów.

--
      Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
      Sztandar PiS dumnie powiewa - Końcówka Alfabetu
      Im bliżej polexit'u tym plepiej dla nas - piter125k, PIS Bùten z tobą!
    • mama-ola Re: ciągle koronawirus a inne choroby? 21.03.20, 20:14
      Ja mam ten problem sad Mój syn ma mieć rezonans 30 marca i nie wiem, czy będzie miał. Dwa dni temu dzwoniłam do przychodni i powiedzieli, że większość badań odwołują, ale nie wszystkie. Badania mojego syna jeszcze nie odwołali, ale to się może zmienić. Tak się martwię sad
      • saszanasza Re: ciągle koronawirus a inne choroby? 21.03.20, 21:20
        mama-ola napisała:

> Ja mam ten problem sad Mój syn ma mieć rezonans 30 marca i nie wiem, czy będzie
        > miał. Dwa dni temu dzwoniłam do przychodni i powiedzieli, że większość badań od
        > wołują, ale nie wszystkie. Badania mojego syna jeszcze nie odwołali, ale to się
        > może zmienić. Tak się martwię sad

Mój mąż w nast. tyg. jedzie na jakieś badanie przy uzyciu izotopu. Przez 1 dzień będzie „się świecił”. Muszę go odizolować od córki😬☹️ Będę więc miała kwarantannę w kwarantannie😏

--
        Gdy tysiąc ludzi przez miesiąc wierzy w jakąś zmyśloną opowieść, jest to fake news. Gdy miliard ludzi wierzy w nią przez tysiąc lat, jest to religia ...Y.N.Harari
        • buldog2 Re: ciągle koronawirus a inne choroby? 21.03.20, 23:00
          Nie przejmuj się tym odizolowaniem od córki aż tak. To są promienie gamma chyba poniżej 0,5MeV, ściana powinna wystarczyć. Poczytałem co tam zalecają lekarze i zgroza. Na wp ABCzdrowie jest tekst na temat.
          Sprawdziła go pani doktor
          JOANNA GŁADCZAK
          Lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.

W artykule sprawdzonym przez panią doktorkę czytamy:

Po zakończeniu badania izotopowego pacjent powinien dokładnie wypłukać resztki pierwiastków poprzez wypicie jednego litra wody.
          Gratulacje, pani kretynko. Nie chce mi się komentować tego nonsensu, jak i tego cuda:
          Używany jest w tym celu jod promieniotwórczy (stosuje się zazwyczaj Technet 99m lub Jod 131.) lub czasami inne pierwiastki.
          Podpowiem tylko, że nazwy pierwiastków (np. wodór, żelazo, jod itd.) w języku polskim piszemy małą literą. Ale to najmniejszy mankament, podobnie jak podawanie, w nawiasie, odmian jodu promieniotwórczego, wśród których wymieniony jest technet. Brak natomiast śladu informacji na temat okresu półrozpadu stosowanych pierwiastków.
          W przypadku najbardziej popularnego produkowanego w Świerku jodu 131 okres półrozpadu wynosi ok. 8 dni i izolacja córki przez 1 dzień to kretynizm. Znacznie ważniejsze jest picie jak największej ilości płynów, po prostu tyle ile się da.

Na szczęście są publikacje, np. na medonet, w których podobnych dezinformacji przy pobieżnym czytaniu nie zauważyłem. Jest tam zalecenie podawania jak największej ilości płynów.

Jeszcze kilka zdań z bardzo rzeczowej strony Medycyna Nuklearna:

Jod-131 jest nuklidem o czasie połowicznego zaniku 8,02 dnia. Poprzez rozpad β- przekształca się w ksenon-131 (jeden z gazów szlachet­nych). Zasięg tej cząstki beta w tkan­kach człowieka wynosi około 0,5 mili­metra (średnio; maksymalnie do ok. 2 mm).

Jądro atomu jodu-131 wysyła również kwanty promieniowania γ. Powoduje to, że narządy położone daleko od tkanek doce­lowych (zazwyczaj tarczycy), jak również osoby przeby­wające w nie­wielkiej odleg­łości od pac­jenta, otrzymują niewielką dawkę promie­niowania. Dawka ta jest jednak bardzo mała (dziesiątki-setki tysięcy razy mniejsza) w porów­naniu z dawką osiąg­niętą w tkankach doce­lowych. Promie­niowanie γ pozwala również na obra­zowanie groma­dzących jod (lub inne radio­farma­ceutyki znakowane tym pier­wiastkiem) narządów.

Zwracam uwagę na rozpad beta, który jest tu najbardziej szkodliwy dla pacjenta. (Jeszcze gorszy jest rozpad alfa, np. z pocisku ze zubożonego uranu. Przy uderzeniu w cel uranowy rdzeń rozpada się w pył, który może trafić do płuc człowieka czy zwierzęcia, takie przypadki odnotowano np. w b. Jugosławii.) 1 litr płynów znaczy tu tyle co nic. Dlatego (przez tydzień-dwa) należy pić jak najwięcej płynów moczopędnych (piwo?), żeby się świństwa pozbyć. Po dwóch tygodniach to chyba nie ma co robić już z tego problemu.

Jeszcze raz gratulacje dla kretynki dr Joanny Gładczak.

--
          Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
            • buldog2 Re: ciągle koronawirus a inne choroby? 22.03.20, 12:13
              Przeczytajcie stronkę Medycyna Nuklearna:
              www.nuk.org.pl/index.php?la=pl&go=fizyka#fizyka
              tam jest mnóstwo informacji, być może wszystko co warto ci wiedzieć, jeśli nie jesteś specjalistką. Także o tym, dlaczego rozpad alfa taki wredny (ale tylko, jeśli zachodzi w ciele pacjenta, zawinięty w papier taki blok uranowy może sobie stać).

Dowiedz się, jakiego konkretnie izotopu promieniotwórczego (liczba masowa) użyto do badania (jakie badanie), to poradzimy konkretnie. Chyba najczęściej stosuje się jod 131, ale są i inne.

--
                • buldog2 Re: ciągle koronawirus a inne choroby? 22.03.20, 21:07
                  Okres półrozpadu 6 godzin podają, np. tu:
                  en.wikipedia.org/wiki/Technetium
                  W czasie rozpadu emituje promieniowanie o energii 140 keV, czyli takie jak zwykłym aparacie rentgenowskim nastawionym na diagnostykę twardych tkanek, znaczy bardziej przenikliwym.
                  Męża umieść w gorącym pokoju, żeby się pocił i jak najwięcej pił, dostarcz napoje moczopędne i się nie przejmuj. Najważniejsze pierwsze kilka godzin. Nie chce mi się liczyć, ale pewnie w tym badaniu zaliczy rekombinacji nie więcej, niż przy konwencjonalnym prześwietleniu z kliszą, bo podają że badanie bezpieczne.
                  Przez ścianę tego promieniowania przejdzie tyle co nic, a następnego dnia po kłopocie.
                  Pozdrowienia.

--
      • saszanasza Re: ciągle koronawirus a inne choroby? 21.03.20, 21:22
        mama-ola napisała:

> Ja mam ten problem sad Mój syn ma mieć rezonans 30 marca i nie wiem, czy będzie
        > miał. Dwa dni temu dzwoniłam do przychodni i powiedzieli, że większość badań od
        > wołują, ale nie wszystkie. Badania mojego syna jeszcze nie odwołali, ale to się
        > może zmienić. Tak się martwię sad

ola, a bardzo istotne są te badania?

--
    • noemi29 Re: ciągle koronawirus a inne choroby? 21.03.20, 21:28
      Podziękuj też bezmózgim obywatelom. Przykład: rodzinka z Niemiec odwiedza 4 tygodniowego maluszka. Po ich wyjeździe spanikowani rodzice pędzę do szpitala w Chełmie. Rezultat: lekarz w kwarantannie. Takich przypadków zatajania informacji jest masa.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka