Dodaj do ulubionych

ZUS tarcza antyrakietowa

25.03.20, 23:08
Wytłumaczcie mi, proszę, dlaczego do diabła w projekcie tej zasmarkanej „tarczy” ciagle się powtarza, że z ZUSu zwolnieni będą samozatrudnieni, którzy założyli działalność najpóźniej z końcem lutego.

Bo ja jednego nie pojmuję, ale ja w tych sprawach głupia jestem. Co z ludźmi, którzy założyli działalność na początku marca? Czemu ich nie obejmują te ochronne rozwiązania?

Na moją logikę to to jest bardzo nielogiczne, ale jak wspominałam, słabo ogarniam ekonomiczną rzeczywistość. Wytłumaczcie, jak komu dobremu.

Bo ja rozumiem, ze jest sobie osoba, której przez epidemię znacznie spadły zyski i w lutym zarobił „tylko” 13tys. Osoba ta, jako pokrzywdzona przez los dostaje od państwa prezent i trzy miesiące nie musi płacić ZUSu, żeby nie padła z głodu.

A ten kto NIE ZAROBIŁ w marcu nic, bo np 3
marca założył salon kosmetyczny, musi wyskoczyć z 1400.

Mówcie, gdzie popełniam błąd w myśleniu.
Obserwuj wątek
    • snajper55 Re: ZUS tarcza antyrakietowa 25.03.20, 23:19
      antonina.n napisała:

> Wytłumaczcie mi, proszę, dlaczego do diabła w projekcie tej zasmarkanej „tarczy
      > ” ciagle się powtarza, że z ZUSu zwolnieni będą samozatrudnieni, którzy założyl
      > i działalność najpóźniej z końcem lutego.
      >
      > Bo ja jednego nie pojmuję, ale ja w tych sprawach głupia jestem. Co z ludźmi, k
      > tórzy założyli działalność na początku marca? Czemu ich nie obejmują te ochronn
      > e rozwiązania?
      >
      > Na moją logikę to to jest bardzo nielogiczne, ale jak wspominałam, słabo ogarni
      > am ekonomiczną rzeczywistość. Wytłumaczcie, jak komu dobremu.
      >
      > Bo ja rozumiem, ze jest sobie osoba, której przez epidemię znacznie spadły zysk
      > i i w lutym zarobił „tylko” 13tys. Osoba ta, jako pokrzywdzona przez los dostaj
      > e od państwa prezent i trzy miesiące nie musi płacić ZUSu, żeby nie padła z gło
      > du.
      >
      > A ten kto NIE ZAROBIŁ w marcu nic, bo np 3
      > marca założył salon kosmetyczny, musi wyskoczyć z 1400.
      >
      > Mówcie, gdzie popełniam błąd w myśleniu.

Może granicą musiał być pierwszy dzień miesiąca (lub było to wygodne)? A nie chcieli stawiać granicy na 1 kwietnia, z powodu paranoidalnej obawy, że do kwietnia ludzie pozakładają dg, aby to zwolnienie wykorzystać.

S.
      --
      Sukces PiS! Spada liczba chorych na raka. Gdyż szybko umierają.
      • gliminstory Re: ZUS tarcza antyrakietowa 25.03.20, 23:24
        urzędy też nie są w stanie jeszcze zweryfikować czy firma założona w marcu faktycznie istnieje (sprawdzenie adresu itd), a jeśli poprzesuwają terminy składania deklaracji i płacenia podatków, to mogło by się okazać , że przez te kilka miesięcy dużo firm-krzaków urosło które w najlepsze wystawiają faktury w celu oszustw.
        • morekac Re: ZUS tarcza antyrakietowa 26.03.20, 07:00
          >wink, a jeśli poprzesuwają terminy składania deklaracji i płacenia podatków,

Przesunęli terminy tylko w płaceniu PITów rocznych za zeszły rok.

--
          -------------------------------------------------------------
          "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
      • antonina.n Re: ZUS tarcza antyrakietowa 25.03.20, 23:41
        To może to jest odpowiedz, ze początek miesiąca jest jakaś urzędową granicą, ze albo od 1 marca, albo dopiero od kwietnia.

Bo jak ja zakładałam DG z początkiem marca, to się jeszcze nikomu nie śniło, ze sytuacja się tak rozwinie. I byłoby logiczne, ze tarcza nie obejmuje firm załozonych po połowie marca, a wiec od ogłoszenia stanu zagrożenia epidemią.
        Potem wiadomo, ze kto zakładał działalność to ryzykował.

No bo ja na przykład straciłam pewnie z połowę klientów, których wcześniej miałam na umowie o pracę lub zleceniach. Ale z częścią mogę pracować zdalnie, wiec jakoś sobie poradzę. Ale jak ktoś założył, powiedzmy zakład fryzjerski 4. marca, to jest w ciężkiej d.pie.
      • antonina.n Re: ZUS tarcza antyrakietowa 25.03.20, 23:30
        hungaria napisał(a):

> Na początku jest preferencyjny zus w wysokości składki zdrowotnej, ok. 500 zł.

Ok 600. O ile z niego korzystasz, bo możesz być frajerem jak ja i zadeklarować, ze będziesz płacić w całości
          • antonina.n Re: ZUS tarcza antyrakietowa 25.03.20, 23:46
            Tak!!! Ponieważ jestem koncertową frajerką i chciałam mieć składki na emeryturę w przyzwoitej wysokości i nie mieć koszmarów sennych związanych z wysokością zasiłku chorobowym w przypadku zawału, udaru albo innego świństwa.

Powiem to jeszcze raz, niech świat się dowie: jestem frajerką.

A mówił mi chłop- doradca ze skarbówki, ze nią jestem, ale ja swoje wiedziałam. Trzeba państwu płacić, to państwo człowieka nie zostawi w potrzebie.

No i rzeczywistość niezwykle prędko zweryfikowała mój pogląd.
              • antonina.n Re: ZUS tarcza antyrakietowa 26.03.20, 00:14
                Jak nie będę miała wyjścia, to zawieszę. Póki co przeżywam psychologiczne zderzenie moich bujnych wyobrażeń i optymistycznych kalkulacji z brutalnà rzeczywistością. Szczęście dla mnie, ze jeśli nic się nie zmieni, to dam radę przeżyć i składkę tez jakoś opłacę. Niemniej wolałabym zostawić sobie 3x1400 na wypadek gdyby coś się zmieniło na gorsze. Gorzej z osobami, które w przeciwieństwie do mnie pracować zdalnie nie mogą.
              • antonina.n Re: ZUS tarcza antyrakietowa 26.03.20, 00:22
                aankaa napisała:

> tsza było chłopa słuchać
                >
                > słabo ogarniam ekonomiczną rzeczywistość.

> to widać
                >

Widać, widać. Plan był taki, że klepię sobię błogo zajęcia artystyczne z osobami, których mam od lat od groma, płacę sobie księgowej, która ogarnia to czego ja nie ogarniam, świat jest piękny, ZUS opłacony jak pan bóg przykazał, a państwo odwdzięcza mi się za moją nadgorliwość medalem dla przykładnej obywatelki.
                • nenia1 Re: ZUS tarcza antyrakietowa 26.03.20, 00:29
                  No ale litości, nic jeszcze nie zapłaciłaś nic z tej działalności a państwo ma ci się już odwdzięczać?
                  Wiesz, państwo na to bierze nie z maszynki do robienia pieniędzy którą kręci w piwnicy na Wolskiej tylko z pieniędzy nas wszystkich, ja prowadzę działalność wiele lat i z podatków jakie zapłaciłam miałabym dwa dodatkowe domy z ogrodem. Ty nie zapłaciłaś nawet 1 składki, na dodatek sama wybrałaś jej wysokość i państwo już powinno ci 3 kolejne pokryć?
                  • antonina.n Re: ZUS tarcza antyrakietowa 26.03.20, 00:42
                    Chciałam tylko nieśmiało wspomnieć, że nie spadłam z kosmosu, tylko podobnie jak ty wiele lat płaciłam podatki, tylko z umowy o pracę, między innymi i z tych podatków tez pewnie by mi się zebrało na jakiś mniejszy lub większy lokal.

Pytanie moje dotyczy jednak czego innego: czym zasłużył się samozatrudniony, który założył działalność 2. lutego, ze jest traktowany lepiej od osoby, która założyła działalność miesiąc później.

Informacja dodatkowa: zasięgam opinii, trzeba będzie to zapłacę, jak zwykle, ale ciekawa jestem skąd takie a nie inne przepisy. Mam wrażenie, ze sugerujesz roszczeniowość osobie, która z własnej woli deklarowała państwu wyższe wpłaty niż musiała.
                    • nenia1 Re: ZUS tarcza antyrakietowa 26.03.20, 01:00
                      Podatek z umowy o pracę płacił za ciebie pracodawca, dlatego w kosztach miał twoje wynagrodzenie brutto a nie netto. Czym sobie zasłużył ten z lutego ja ci nie odpowiem, również dobrze o to samo może zapytać ktoś kto otworzy w kwietniu, czym zasłużył ten z marca, a tej z maja mieć pretensje czemu dopłacają temu z kwietnia, musi być po prostu jakaś data, czy kwota. Może się tak czepiać wszystkiego, dlaczego ktoś kto zarobi 119.999 zł. może skorzystać z małego ZUS plus, a jak ktoś zarobi złotówkę i 10 groszy więcej już nie? Zadeklarowałaś wyższe wpłaty bo chciałaś mieć wyższe świadczenia, działałaś na swoją korzyść, a przedstawiasz to jakbyś z dobrego serca chciała oddać pieniądze ku chwale ojczyzny.
                      • antonina.n Re: ZUS tarcza antyrakietowa 26.03.20, 01:17
                        Mam wrażenie, ze jesteś bardzo nerwowa. Wyluzuj trochę. Jak widzisz, wybornie zadziałałem na własną korzyść, wiec możesz spać spokojnie, sprawiedliwości stanie się zadość.

Pisząc, weź jednak pod uwagę, ze podawałam rzecz jasna własny przykład, ale pisałam, że ja sobie poradzę, bo tak jest w istocie. Jest dla mnie jednak trochę dziwne, że nie potrafisz sobie wyobrazić osób w sytuacji analogicznej do mojej, z tą jednak różnicą, że one sobie NIE poradzą. I jakoś zionie z twoich wypowiedzi agresją, jak diabli. Niepotrzebnie, bo czasy są trudne i raczej trzeba by normalnie rozmawiać.
            • aankaa Re: ZUS tarcza antyrakietowa 26.03.20, 00:10
              chciałam mieć składki na emeryturę w przyzwoitej wysokości
              tzn minimalnej, z której za ... lat nawet minimum na przeżycie nie dostaniesz ? big_grin

--
              jako jedyny gatunek na ziemi znosimy jajo przed wybudowaniem gniazda - K. McCloud
              • antonina.n Re: ZUS tarcza antyrakietowa 26.03.20, 09:56
                Dodatkowe konto i zabezpieczenie na przyszłość mam. I nie mój ZUS jest tu problemem, ani nawet fakt czy rozsądnie było płacić duży (mogę go zresztą zmienić w każdej chwili, z miesięcznym wyprzedzeniem informując ZUS).

Ale jak czy inaczej wątek poszedł w trochę złym kierunku, bo moje pytanie nie do końca dotyczy mojej własnej sytuacji. Tzn nie miałam w planie biadolić, skąd ja wezmę na ZUSy i inne takie. Zarabiałam zupełnie sporo, wiec nawet po obecnej utracie klientów, jeśli nic się nie zmieni, stać mnie będzie i na ZUS, i na inne zobowiązania, i na przeżycie, choć oczywiście stracę sporo.

Raczej zastanawiałam się, co z osobami, które w obecnej sytuacji pozostają ze znacznymi zobowiązaniami, a nie mogą zarabiać wcale. Przyjmuję argument, ze po prostu „dla wszystkich nie starczy” i losowo wyznaczono datę zaporową z końcem lutego. Aż takich ograniczonych ekonomicznie horyzontów nie mamwink. Niemniej wyobrażam sobie, ze choćby i to 600zl ZUSu jest podobnym obciążeniem dla fryzjerki, która założyła działalność w lutym, jak i dla tej, co założyła w marcu. Stad moje rozważania dotyczyły raczej tego, czemu datą graniczną nie jest dzień ogłoszenia stanu zagrożenia epidemią, a początek miesiąca.l może są ku temu jakieś przesłanki organizacyjne, przypadkowo wyznaczony termin albo po prostu ochrona systemu przed nadużyciami.

Ale jednak postawa Neni, „póki nie zarobiłaś na prowadzeniu działalności tyle, co ja, to nie marudź” bardzo mi się nie podoba. Bo ja mogę nie marudzić, ale ktoś komu nie wystarczy na kredyt, a 600zl ZUSU to jedzenia dla dziecka, to już może jednak odczuwać większą, i moim zdaniem, zrozumiałą przykrość.
                • nenia1 Re: ZUS tarcza antyrakietowa 26.03.20, 11:59
                  antonina.n napisała:

> Ale jednak postawa Neni, „póki nie zarobiłaś na prowadzeniu działalności tyle,
                  > co ja, to nie marudź” bardzo mi się nie podoba. Bo ja mogę nie marudzić, ale kt
                  > oś komu nie wystarczy na kredyt, a 600zl ZUSU to jedzenia dla dziecka, to już m
                  > oże jednak odczuwać większą, i moim zdaniem, zrozumiałą przykrość.

Ach, czyli ty się tak o innych martwisz big_grin
                  Nie mam takiej postawy o jakiej piszesz, tylko pokazuję ci pewne różnice, piszesz o sobie
                  wypinając pierś do przodu, twierdząc, że jesteś frajerką bo DOBROWOLNIE zrezygnowałaś z ulg jakie
                  ci przysługiwały ku chwale ojczyzny.
                  Nie martw się więc o innych, bo zdecydowana ich większość nie strzeliła sobie samobója
                  bezmyślnie i zwyczajnie głupio rezygnując z przysługujących im ulg jak ty to zrobiłaś, tylko korzystają z "ulgi na start" czyli płacą 364 zł z groszami z czego 312,00 odliczą sobie od podatku, per saldo więc wychodzi 50,00 zł składki na ZUS. Kto otwiera działalność i nie ma na jedną małą składkę? Jeśli nie znasz się na ekonomii to trzeba było zapłacić komuś kto się zna a nie podejmować pozbawionej sensu decyzji ekonomicznej a potem ubolewać, że jesteś frajerką bo państwo (które przecież dało ci już raz prawo do ulgi, tylko ty z niej sama dobrowolnie zrezygnowałaś) niczym ci się nie odwdzięcza, choć z tej działalności nie zapłaciłaś jeszcze do wspólnego woreczka nic.

Na razie zresztą nic się jeszcze oficjalnie nie ukazało więc i daty nie są pewne. Niemniej zawsze się ustala jakąś datę, w 2018 weszła ulga na start, od 30 kwietnia, i też można roztrząsać jakie to niesprawiedliwe dla tych co zaczęli w przykładowo 2 kwietnia.

• antonina.n Re: ZUS tarcza antyrakietowa 26.03.20, 12:47
                    nenia1 napisała:

> Ach, czyli ty się tak o innych martwisz big_grin

To na serio jest dla Ciebie takie dziwne, ze się myśli o innych? Tak, myśle też o pani u mnie z osiedlowego, która od kwietnia nie będzie miała pracy i o mojej znajomej, która musi zamknąć przedszkole i zwolnić ludzi.
                    • nenia1 Re: ZUS tarcza antyrakietowa 26.03.20, 13:26
                      antonina.n napisała:

> nenia1 napisała:
                      >
                      > > Ach, czyli ty się tak o innych martwisz big_grin
                      >
                      > To na serio jest dla Ciebie takie dziwne, ze się myśli o innych? Tak, myśle też
                      > o pani u mnie z osiedlowego, która od kwietnia nie będzie miała pracy i o moje
                      > j znajomej, która musi zamknąć przedszkole i zwolnić ludzi.

I te panie założyły działalność w połowie marca?
                      • antonina.n Re: ZUS tarcza antyrakietowa 26.03.20, 13:41
                        Nie, jedna z nich nigdy nie miała działalności, przedszkole drugiej to duża firma działająca od kilkunastu lat, a nie samozatrudnienie. Żadna z nich nie jest mi bliską osobą, podobnie jak abstrakcyjne przypadki osób, które założyły działalność na początku marca.

Nie rozumiem co cię tak zadziwia w fakcie, ze można martwić się o siebie i jednocześnie myśleć o innych.
                        • nenia1 Re: ZUS tarcza antyrakietowa 26.03.20, 14:33
                          Nic mnie nie zadziwia w tym fakcie, że ktoś się o kogoś martwi, ale ten wątek nie jest o wszystkich ludziach, prawda? Wplatasz tu naglę pracowników na etacie o których się martwisz, tylko co to ma wspólnego z tematem wątku? Nic
                          Temat dotyczy tych, którzy zaczęli działalność w marcu, i do tego się odnoszę. Tłumaczę ci, że w ich przypadku nie musisz się martwić bo są objęci "ulgą na start" czyli płacą minimalne składki, już korzystają z ulgi. To, że ty zrobiłaś inaczej to był po prostu twój pomysł, sama zrezygnowałaś z ulgi, którą miałaś, bo tak chciałaś. Dlaczego uważasz, że państwo powinno ci teraz umarzać znacznie wyższe składki niż innym, podczas gdy ty sama nie zapłaciłaś nawet jednej z nich?
                          • antonina.n Re: ZUS tarcza antyrakietowa 26.03.20, 15:05
                            O rany. Jeszcze raz. Nie uważam, ze państwo powinno mi umarzac składki. Temat mojego wysokiego ZUSU był wątkiem pobocznym. Zdecydowałam się na taką składkę, bo mnie było na nią stać. Teraz stać mnie nadal, a jak przestanie, to ją zmniejszę.Oczywiście przyjmuje do wiadomości wasze opinie, ze logiczniej było korzystać z ulg.

A fakt, ze wszyscy jakoś tam się martwią o swoją obecną i przyszłą sytuację I w OBECNEJ SYTUACJI woleli by nie płacić niż płacić, to chyba nikogo nie powinien dziwić, nawet zaradnej i najbardziej na świecie przedsiębiorczej ematki.

Faktycznie temat dotyczył osób, które
                            rozpoczęły działalność w marcu. I rozważałam czysto teoretycznie, jak one sobie poradzą, skoro nie dostaną żadnej pomocy. Spróbuj przez chwile się nad tym pochylić, zamiast myśleć o mojej osobie, która ewidentnie ci działa na nerwy. Twoje prawo. Od pierwszej swojej wypowiedzi zaznaczam, ze ja sobie poradzę, więc uznaj tę cześć dyskusji za zamkniętą.

Z twoich wypowiedzi udalo mi się uzyskać jednak jakaś tam odpowiedz na moje pytanie: według ciebie osoby, które rozpoczęły działalność w marcu mają po prostu pecha, bo rząd musiał zastosować pewien czasowy ogranicznik i padło właśnie na początek marca czy tam lutego. Jest to Wg Ciebie o tyle logiczne, ze ze swojej działaności nie zdążyły jeszcze dołożyć się do budżetu państwa. I Ok. O taką opinię mi chodziło, choć i tak żal mi tych ludzi, bo ich położenie będzie trudne- podobnie jak zwolnionych z pracy na dowolną umowę, czy tych którym padną większe firmy. Mam nadzieję, ze teraz już wiesz, o co chodziło w moich wypowiedziach.
                            • nenia1 Re: ZUS tarcza antyrakietowa 26.03.20, 15:49
                              antonina.n napisała:

> O rany. Jeszcze raz. Nie uważam, ze państwo powinno mi umarzac składki. Temat m
                              > ojego wysokiego ZUSU był wątkiem pobocznym. Zdecydowałam się na taką składkę, b
                              > o mnie było na nią stać. Teraz stać mnie nadal, a jak przestanie, to ją zmniejs
                              > zę.Oczywiście przyjmuje do wiadomości wasze opinie, ze logiczniej było korzysta
                              > ć z ulg.
                              >
                              > A fakt, ze wszyscy jakoś tam się martwią o swoją obecną i przyszłą sytuację I
                              > w OBECNEJ SYTUACJI woleli by nie płacić niż płacić, to chyba nikogo nie powinie
                              > n dziwić, nawet zaradnej i najbardziej na świecie przedsiębiorczej ematki.
                              >
                              > Faktycznie temat dotyczył osób, które
                              > rozpoczęły działalność w marcu. I rozważałam czysto teoretycznie, jak one sobie
                              > poradzą, skoro nie dostaną żadnej pomocy. Spróbuj przez chwile się nad tym poc
                              > hylić, zamiast myśleć o mojej osobie, która ewidentnie ci działa na nerwy.

Nie sugeruj mi kolejny raz nerwów, bo od tego twoje argumenty nie robią się sensowniejsze.
                              W każdym przepisie musi być jakiś cenzus, kwotowy, czasowy, żeby można było go jakoś zastosować,
                              zawsze ktoś będzie miał przez to, jak określasz "pecha" bo znajdzie się poza nim. Tłumaczę ci, że ci
                              co rozpoczęli w marcu mają per saldo koszt składki 50,00 zł. bo 312,00 zł. i tak odliczą od podatku, więc oczywiście można ubolewać, że nie zostaną objęci umorzeniem składek (o ile nie zostaną bo oficjalnie przepisy jeszcze nie działają) niemniej obecnie będzie ogromna ilość potrzebujących a budżet nie jest z gumy.
                              Te osoby i tak już korzystają z ulgi, w odróżnieniu od tych co działalność prowadzą 3 lata i z ulg korzystać nie mogą tylko płacą pełne składki.
            • samawsnach Re: ZUS tarcza antyrakietowa 26.03.20, 09:20
              "i nie mieć koszmarów sennych związanych z wysokością zasiłku chorobowym w przypadku zawału, udaru albo innego świństwa." Antonina, ale zdajesz sobie sprawę, jaka jest wysokość zasiłku chorobowego nawet na tym "zwykłym" zus? Gdybyś płacąc niski zus oszczędzała tę resztę, to w razie choroby, nawet długotrwałej, wydaje się to sensowniejszą opcją.
    • nenia1 Re: ZUS tarcza antyrakietowa 25.03.20, 23:22
      Teraz większość zakładanych działalności korzysta z tzw. "ulgi na start" więc płacą tylko zdrowotne w kwocie 364 zł z groszami, z czego 312 odliczą od podatku (o ile wystąpi). Sama mam klientkę, która faktycznie założyła salon kosmetyczny w marcu, i drugą instruktorkę fitness, już mają zawieszone działalności, podejrzewam, że większość nowo założonych działalności o ile nie mogą wcale wykonywać usług, po prostu je zawiesza.
      Możliwe też, że niektórzy otwierali by fikcyjnie działalność, jak to jeszcze nie tak dawno z działo z "przedsiębiorczymi mamami" żeby dostać wysoki zasiłek macierzyński.
    • aerra Re: ZUS tarcza antyrakietowa 25.03.20, 23:38
      Na początku przez 2 lata masz mały zus, wiec nie z 1400.

--
      super_hetero_dyna: Ojciec (adopcyjny) jest jak krzesło (elektryczne), demokracja (liberalna) albo sprawiedliwość (społeczna).
      <*>
      • antonina.n Re: ZUS tarcza antyrakietowa 25.03.20, 23:51
        aerra napisał(a):

> Na początku przez 2 lata masz mały zus, wiec nie z 1400.
        >
        Ja nie mam. Ale mogę trzymać kciuki za innych, którzy wraz ze mną zakładali DG, ze okazali się mniejszymi niż ja idiotami.
          • antonina.n Re: ZUS tarcza antyrakietowa 26.03.20, 10:03
            Tak Arweno, ale tak jak pisałam, dla mnie samej ZUS nie jest problemem, zresztą mogę go zmniejszyc w każdej chwili, tak przynajmniej wynika z informacji z ZUSu.

Zabezpieczenie na przyszłość tez jakies mam, wiec moje rozważania miały raczej charakter ogólny i dotyczyły osób, które założyły DG niedawno i zostały ze zobowiązaniami, a bez środków do życia.
            • arwena_11 Re: ZUS tarcza antyrakietowa 26.03.20, 10:48
              No ale jak ktoś dopiero co założył działalność - to pół roku tylko zdrowotne płaci ( oczywiście jeśli nie ma pracowników ). Naprawdę obecnie chyba niewiele jest osób takich jak ty, które zdecydowały się zapłacić całą składkę.
    • biuroserwis Re: ZUS tarcza antyrakietowa 26.03.20, 11:03
      Czytam właśnie- pracownica była na urlopie wychowawczym. W związku z tym, że jest teraz specjalny zasiłek na koronowirusa to cwaiaczka chce załatwić że niby rezygnuje z wychowawczego na te kilka tygodni i "wraca do pracy" - czyli na zasiłek.
      Ludzie to mendy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka