Dodaj do ulubionych

Jedzenie i zakupy spozywcze

05.04.20, 08:38
Ograniczylam do minimum zakupy spozywcze. Majac dziecko, niestety ale musze wprowadzic pewne zmiany. Nie chodzi o to, ze nas na cos nie stac, chodzi o czestotliwosc wykonywania zakupow spozywczych.
Np.chlep - zamrazarka ma okreslona wielkosc.
Musze zrezygnowac z jedzenia owocow, warzyw, chleba, jajek i picia mleka.
Bo niestety: albo ja albo dziecko.
Od dzisiaj jem tylko kasze, platki owsiane na wodzie, makarony. Mleko pije jedynie raz dziennie do kawy. (Do tej pory kawe pilam 5 x dziennie). Bede zjadac resztki po dziecku.
Mleko oszczedzam ze wzgl.na dziecko - lubi kakao.
A kazdy wyjazd do sklepu to ogromny stres.
Slodycze w calosci zostawiem tylko dla dziecka.
Taki trudny czas. W najgorszym wypadku schudne 15 kg. Nie jestem szczuplutka, 1,62 waze 69kg a zatem wyjdzie mi na dobre.
A wy stosujecie jakies ograniczenia aby zminimalizowac ryzyko zakazenia sie covid19?
Obserwuj wątek
      • oasis.42 Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 08:51
        Warzywa i owoce szybko zjadamy. Chleb rowniez, potrafie zjesc duzo chleba a dziecko raptem 4 kanapki w ciagu dnia. Ostatnia wizyta w sklepie 27.03, w tym tyg jestem zmuszona jechac ponownie - moja wina bo pozwolilam sobie na zjedzenie chleba, wypilam mleko i wyjadlam slodkosci dziecku.
        Przeze mnie mozemy pochorowac sie.
      • jak_matrioszka Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 09:56
        Niepopadanie w paranoje, o ile ktoś daje rade, to bardzo dobra opcja!
        Owoce jeść trzeba, i warzywa, dieta złożona z chleba i makaronu wykończy na dłuższa mete każdego.
        Jeżeli wcześniej jadałaś słodycze regularnie a teraz tniesz do zera zupełnie nagle, to też sobie robisz pod górke, a i dziecku na zdrowie przekarmienie słodkim nie wyjdzie.
      • oasis.42 Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 08:53
        fitfood1664 napisał(a):

> Jak się chcesz ograniczać, to chociaż mądrze.

Jak to zrobic? Mam mleko w kartonie o dluzszym terminie waznosci, mogace byc w temp pokojowej. Ale to tez szybko idzie...bo albo moja kolejna kawa, albo kakao.
        • memphis90 Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 09:30
          To kup 50 litrów UHT i 100 jaj uncertain To się naprawdę nie psuje (jajka trzeba 2x w tyg odwrócić do góry nogami) . Poza tym poza "oto ja, heroicznie zmierzająca do spozywczaka, bo wypiłam mleko do kawy, czemuż, ach czemuż sprowadzam zagładę na wlasną rodzinę" naprawdę może tylko irytować, a nie wzbudzać współczucie.

--
          "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń"
        • ykke Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 11:51
          oasis.42 napisała:

> fitfood1664 napisał(a):
          >
          > > Jak się chcesz ograniczać, to chociaż mądrze.
          >
          > Jak to zrobic? Mam mleko w kartonie o dluzszym terminie waznosci, mogace byc w
          > temp pokojowej. Ale to tez szybko idzie...bo albo moja kolejna kawa, albo kakao
          > .
          Akurat z tego syfu w kartonie zwanego błędnie mlekiem nawet powinnaś dla zdrowia swego i dziecka zrezygnowac. Słodycze możesz robić sama, piec pyszne bułki sama.
          To, o czym piszesz to jakas paranoja....

--
          Izka

"Dzień bez śmiechu to dzień stracony"
        • mikams75 Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 17:54
          nie mozesz obliczyc ile tego mleka potrzebujesz na kakao i do kawy dziennie, pomnozyc razy 7 dni i razy 3 tygodnie? I kupic np. na tydzien pasteryzowene a na reszte uht?
          Serio nie przyszlo mi do glowy, zeby zrezygnowac teraz z takiej przyjemosci jak latte z duza iloscia mleka. Dla dziecka na kakao tez wystarcza.
    • evee1 Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 08:53
      Czy Ty masz lodowke wielkosci piekarnika, czy chodzisz na zakupy raz w miesiacu, ze stoisz przed takim dylematem?

--
      Before internet, it was thought the cause of the collective stupidity was the lack of access to information. Well, it wasn't that.
    • edycja_kopiuj_wklej Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 09:18
      Może robisz za małe zakupy. Ja raz na tydzień kupuję zgrzewkę mleka i dla 5 osobowej rodziny starcza spokojnie na tydzien. Jesli chodzi o chleb, to jak zauwazylas na ematce... piecze wieksza czesc. Chociaz moja dzieciarnia srednio podchodzi do chleba na zakwasie, wiec dosc czesto robie tez mufinki. No i zawsze przy zakupach biore przynajmniej 4 paczki tostowego i do tego maslo orzechowe. Tu musiałam się trochę poddać, bo zawsze brałam eko bez oleju palmowego i nie dosladzany, no ale teraz po niego nie pojade. U mnie pojawil sie problem z zupami, bo do tego najczesciej trzeba ziemniakow, a przy ostatnich zakupach zapomnialam. No i oczywiscie tez najwiekszy problem z owocami, ostatnio kupilam 10 kilo jablek i starczylo na 3 dni. Ale tutaj ratuja mnie mrozonki jeżyn i truskawek. Owoce glownie dla dzieciakow, ja sie witaminizuje kapusta kiszona, ktorej moje mlode pokolenie nie docenia wink
      Ogolnie mi pomogly przewidywania ematek i zanim sie zaczaly ograniczenia przy kazdych zakupach staralam sie brac troche wiecej suchych, czyli kasz, ryzow i straczkowych, wiec wlasnie teraz idac na zakupy na razie moge sie skoncentrowac glownie na warzywach i owocach
    • kosmos_pierzasty Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 09:20
      Duże zakupy raz w miesiącu, uzupelnienie raz w tygodniu najczęściej, choć nie zawsze, bo mi się nie chce robić zakupów w tych warunkach. Warzywa i owoce w miarę możliwości trzeba jeść, bo to witaminy, a jabłka w lodówce przechowują się długo. Że słodyczy tylko gorzka czekolada dobrej jakości - lubię, ale nie na tyle by się nie moc pohamowac, więc jem 2 kostki dziennie maksimum, czasem co drugi dzień. Słodycze dla dziecka tylko w dzień zakupów trochę , zapasów nie robię.
    • aurinko Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 09:21
      Nie popadaj w paranoję. Owoców i warzyw można kupić więcej i trzymać w ogródku/na balkonie/w piwnicy (zawinięte w papier). Mleko uht nie wymaga lodówki, ma długi termin, można dużo kupić na zapas. Można też kupić mleko w proszku takie zwykłe, nie dla niemowląt, i "rozrabiać" małe porcje. Pieczywo można upiec samemu (chleb i bułki naprawdę są proste przepisy także na chleby IG; drożdże i mąki można zamówić np na Allegro z dostawą kurierem). Kupić raz na jakiś czas porządną kurę czy dobrej jakości kurczaka, indyka, wołowiny czy co tam kto lubi i ugotować duży gar mocnego rosołu, zamknąć na gorąco w słoikach - może stać parę tygodni, to dobra baza pod różne zupy. Mięso wykorzystać do innych potraw (pierogi, krokiety, potrawka z warzywami, z sosem do makaronu czy ryżu itp). Nie kupuj słodkości, skoro potrzebujesz chleba dla cukrzyków to nie powinnaś jeść sklepowych słodyczy. Wygląda tak jakbyś żywiła się samym chlebem, mlekiem, owocami i słodyczami. Nie gotujesz obiadów? Jesz chleb zamiast obiadu?
      • oasis.42 Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 11:06
        Gotuje dla dziecka, ktore jest niejadkiem i wlasciwie ma kilka ulubionych dan.
        Maz sam ogarnia diete cukrzycowa, lubi gotowac. A mnie zadowalam sie chlebem zazwyczaj, obiad jem raz na tydzien. Nie lubie gotowac i nie gotuje dla siebie.
        • ritual2019 Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 11:57
          Dlaczego maz nie gotuje dla rodziny tylko dla siebie? Nie jadacie razem posilkow? Dobrze zbilansowana sensowna dieta przyniosla by korzysci waszej rodzinie w tym dziecku ktore juz ma problemy z dieta.
          Pomijam juz fakt nie jadania razem posilkow, to bardzo negatywne.
        • eliszka25 Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 12:00
          A w jakim wieku jest to twoje dziecko? Naprawdę musisz gotować 3 różne obiady? Nie możesz zjeść tego, co ugotujesz dla dziecka albo tego, co ugotuje mąż? Mój ojciec ma cukrzycę i mama gotuje dla nich jeden obiad. Jak jesteśmy u rodziców z dziećmi, to wymyślamy takie obiady, żeby wszystkim smakowały i nie szkodziły cukrzykowi. To się naprawdę da pogodzić. Dieta cukrzycowa nie jest trująca dla ludzi bez cukrzycy.
        • mikams75 Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 18:07
          dzieci w pewnym wieku trudne sa do wyzywienia, ale na twoim miejscu pomyslalabym o jedzeniu tego co je maz, przeciez dieta cukrzycowa nie jest nieodpowiednia dla zdrowej osoby, mozesz cos tam zmodyfikowac lub jadac to co dziecko, badz laczyc. Albo ugotowac i mrozic porcje np. ja tak robie z zupami, ktore ja lubie ale moi domownicy nie.
    • thea19 Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 09:28
      zakupy robię raz w tygodniu, pieczywo co drugi dzień mąż kupuje a przy okazji coś zielonego. Mleko kupuję po 2 zgrzewki bo starszy i małż rano jedzą płatki, co drugi dzień kasza manna i regularnie naleśniki są na liście zamówień. Ja mleka używam tylko do kawy i bez laktozy, mi zgrzewka starcza na kilka miesięcy. Jajek też dużo idzie, kupuję zwyczajnie od razu 2 pudełka. Pieczywa nie zamrażam, gdyby mnie przycisnął głód, to mam mąkę na chleb i maszynę oraz zamrożone drożdże. Dziś o 8 byłam w lidlu, w środku może ze 4 osoby były nie licząc obsługi. Założyłam maseczkę antysmogową, rękawiczki i tyle.
    • alicia033 Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 09:29
      oasis.42 napisała:

> A wy stosujecie jakies ograniczenia aby zminimalizowac ryzyko zakazenia sie covid19?

Tak, wychodzimy na zewnątrz w maseczkach, w sklepach zakładamy rękawiczki.
      A jemy normalnie, to, co przedtem. Zakupy (na sześć osób) robimy dwa razy w tygodniu.

--
      volta2 o uczestnictwie angazetki w białostockim Marszu Równości:
      "a powiedz, po co tam poszłaś? jesteś lgbt+ i te wszystkie łkające licealistki też?
      czy po prostu poszłaś po to, co chciałaś dostać? niczym ten motylek na procesji w łodzi? (podobny poziom wzięcia udziału?). w podsumowaniu: chcącemu nie dzieje się krzywda."
    • kropkacom Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 09:34
      Nie robimy zakupów raz na tydzień. Nawet z okazji pandemii. Raz, mam mozliwość robienia normalnych zakupów. Jeszcze. Dwa, przy czterech praktycznie dorosłych osobach to jest dużo jedzenia i dużo planowania. Nie chce jeszcze w tym momencie przysparzać nam samym stresów zakupowych. Przykro mi, nie chcę i nie potrzebuję.

--
      Usiądź, podaj mi swoją dłoń Przepowiem ci przyszłość
      Widzę Cię żyjącego z kimś, Kto naprawdę do Ciebie pasuje
      Kimś takim jak ja ...
      • kanna Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 11:36
        My od dawna robimy zakupy co 4-6 dni.
        Czasem chleb częściej.
        Robię listę na bieżąco w komórce, potem mąż jedzie.

--
        Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy.
        Pół wieku poezji
    • yuka12 Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 09:35
      Jemy lepiej 😀. Chleb najczęściej na śniadanie, bochenek starcza nam na 2-3 dni. Kakao też tylko na śniadanie. Kolacja głównie na gorąco, dużo warzyw. Rodzina 2+2 (nastolatki). Zakupy robimy, kiedy potrzeba, tak jak zawsze i koronowirus nic w tym nie zmienił. Poza tym że zrezygnowaliśmy z zakupów w supermarketach ze względu na kolejki (kupujemy w małych sklepach typu rzeźnik czy lokalny spożywczak).

--
      "najlatwiej patrzec przez etykietki, ktore rozdano, swiat jest wtedy taki prosty, a zycie nieskomplikowane" by Undoo
    • chococaffe Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 09:36
      Wyjadasz dziecku kaszę i makarony? Wstydziłabyś się!!!

A serio - żywność, która nie wymaga lodówki i zamrażarki to znacznie, znacznie więcej niż kasze i makaron, nie wiem dlaczego akurat przy nich się uparłaś. Dla przykładu

mleko i śmietanka uht (nie, nie umiera się od niego)
      mleka roślinne w kartonach
      soki warzywne i owocowe
      przyprawy i sosy w słoikach
      warzywa i owoce suszone, ziarna i pestki
      warzywa i owoce w słoikach i w puszkach (np pomidory, ciecierzyca , fasola, groszek, kukurydza, ananas, mango, jabłka pieczone, itd)
      konfitury, powidła, miód
      pieczywo chrupkie z różnymi dodatkami,
      szynka i różne ryby w puszkach
      sałaty i zioła w doniczkach
      masła roślinne np migdałowe
      pasztety wegetarianskie w słoikach
      warzywa i owoce świeże, które trzeba umiejętnie przechowywać
      itp itd

Trollem jesteś, że tego "nie wiesz"? wink
      • alicia033 Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 09:57
        pomijając punkty:
        przyprawy w słoikach (na których brak autorka wątku nie narzeka)
        suszone warzywa i owoce, ziarna i pestki
        sałaty i zioła w doniczkach

wszystkie twoje propozycje to droga żywność wysoko przetworzona, o wątpliwych wartościach odżywczych.
        A z przechowywaniem świeżych owoców i warzyw autorka ma właśnie problem.

--
        www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=YFs7-MQ-sug
        • chococaffe Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 10:16
          Tak, zwłaszcza krojone pomidory eko ciecierzyca eko w słoikach. Ananasy w sosie własnym w słoiku takowoż. I maslo 100%migdałow i miody prawdziwe. Sok z buraków czysty w butelce. I pasztet z soczewicy. I tak dalej i tak dalej.

Wysoce przetworzone. I zdecydowanie mają mniej wartosci odżywczych niż płatki owsiane na wodzie pomieszane z resztkami slodyczy i chleba po dziecku.

Nie, autorka nie ma problemu z przechowywaniem świeżych owoców i warzyw (które też notabene sugerowałam) - tylko ma problem z głową. Lub co chyba oczywiste - trolluje.
          • alicia033 Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 11:17
            chococaffe napisała:

> Wysoce przetworzone.

no niestety: drogie, wysoko przetworzone i o niskich wartościach zdrowotnych.
            Ale oczywiście możesz się upierać, że fabryczny pasztet sojowy czy ananas z puszki są super zdrowe!

--
            "Do wierzących, jazda samochodem"
            "Zawsze jak wsiadam do samochodu odmawiam krotka modlitwe.Wiem,ze nie raz zawierzenie uratowalo mi/nam zycie.Jak kiedys jadac na slasku, ruszajac na zielonym, kierowca z lewej z ogromna predkoscia wjechal na czerwonym i smignal nam przed maska.[...] I wiele innych pomniejszych." (ortografia oryginalna by mama.nygusa)
    • m_incubo Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 09:37
      Ile lat ma to dziecko i czy żywicie się tylko mlekiem, chlebem, kawą i słodyczami, że powstaje dylemat ja albo dziecko? Jak do tej pory robiłaś zakupy?
      Kakao na okrągło, słodycze, chleb, jak wyglądają u was posiłki?
      Kto ma cukrzycę, ty czy mąż?
    • leni6 Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 09:51
      Jakaś głupota straszna, przede wszystkim powinniście się dobrze odżywiać, każdy według potrzeb. Rozumiem że to nie Ty masz cukrzycę, specjalny chleb kupowałabym tylko dla tej osoby, na pewno nie powinna zjadać 15 bochenków tygodniowo. Warzywa i owoce powinni jeść wszyscy, dobra jest kapusta kiszona, ogórki kiszone, cebula, jabłka, suszone owoce, orzechy. Jak masz się ograniczać to nie wyjadaj dziecku słodyczy, kup sobie własne np gorzka czekolada, zajmuje mało miejsca i jest stosunkowo zdrowa.
    • nangaparbat3 Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 09:54
      Musze zrezygnowac z jedzenia owocow, warzyw, chleba, jajek i picia mleka.

Warzywa, owoce i jajka to podstawa, doprpwadziłabyś do jakiejś awitaminozy dziecko i siebie, gdybyś na szczęście nie była, a raczej nie był, trollem.

--
      "Zło jest silne. A ta jaśniejsza strona jest taka bardziej niezorganizowana, rozleziona. I jest bez noża w zębach." Ewa Frysztak-Szemioth
      • roks30 Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 10:06
        Kobieto jeśli Cie stać tak jak piszesz i mieszkasz na wsi, czyli pewnie masz dom to kup sobie duża lodówkę door in door, albo druga zamrażarkę. I Przestań tak wariować bo prędzej popadniesz w paranoję niż zachorujesz na koronawirusa. I żeby nie było też mieszkam na wsi i co 1,5 tygodnia jeżdżę do dyskontu typu Biedra i 2 razy do wiejskiego sklepu. Wyluzuj trochę.
    • molik28 Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 09:57
      Szafę w przedpokoju przerobiłam na spiżarnię. Zimowe buty i ciuchy upchaliśmy w piwnicy. Mleko UHT stoi tam w ilości 2 zgrzewek, tak samo soki, mąka, kasze, makarony, ciastka, słodycze, warzywa marynowane, warzywa konserwowe. Warzywa i owoce spokojnie tydzień poza lodówką. Mleko w proszku, cukier kakao i margaryna = domowa czekolada. Mąka, drożdże, woda = bułki albo chleb. Zamiast na zatłoczony bazarek mąż jeździ do chłopa z olx poza miasto = worek ziemniaków na balkonie i inne warzywa. Raz w miesiącu można pojechać. Zamrażalnik zawalony mięsem i mrożonkami. Można zakupy robić raz w tygodniu i mieć wszystko co trzeba. Na pewno jak się skończy izolacja pozostaniemy przy kartoflach od chłopa. Znaleźliśmy takiego do którego mamy 20 km. To nasze odkrycie. Ziemniaki super, obiad od razu inaczej smakuje.
      • evee1 Re: Jedzenie i zakupy spozywcze 05.04.20, 13:50
        Coś Ci się chyba pomyliło? To noszenie spodni jest bardziej szkodliwe od koronawirusa.

--
        Before internet, it was thought the cause of the collective stupidity was the lack of access to information. Well, it wasn't that.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka