Dodaj do ulubionych

W lutym rząd sprzedał za grosze maski prywaciarzom

05.04.20, 20:36
A właściwie Agencja Rezerw Materiałowych, ale to rządowa agencja, a wyraz rząd jest krótszy - dlatego w tytule wątku jest rząd. Granda w biały dzień.

"W połowie lutego, gdy rząd już wiedział o nadciągającej pandemii, państwowa Agencja Rezerw Materiałowych wyprzedała za grosze prawie 63 tys. specjalistycznych masek ochronnych, których dziś brakuje w szpitalach."

"Maski sprzedawane były przez ARM po 10 zł za sztukę. W tym samym czasie w internecie kosztowały już 300-400 zł! Wszystkie poszły na pniu."

"– W sytuacji gdy przerabiamy do pracy maski do pływania, gdy ratownicy medyczni często dostają gogle, które do niczego się nie nadają, bo parują i nic w nich nie widać, gdy brakuje absolutnie wszystkiego, przyjęlibyśmy je z pocałowaniem ręki – mówi „Wyborczej” jeden z lekarzy z centralnej Polski."

wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25847474,panstwowa-agencja-rozsprzedala-za-grosze-specjalistyczne-maski.html#s=BoxWyboMT
--
Gdy jedna osoba cierpi na urojenia, nazywamy to szaleństwem.
Gdy wielu ludzi cierpi na urojenia, nazywamy to religią.
Obserwuj wątek
    • snajper55 Re: W lutym rząd sprzedał za grosze maski prywaci 05.04.20, 21:13
      asia-loi napisała:

> A właściwie Agencja Rezerw Materiałowych, ale to rządowa agencja, a wyraz rząd
      > jest krótszy - dlatego w tytule wątku jest rząd. Granda w biały dzień.
      >
      > "W połowie lutego, gdy rząd już wiedział o nadciągającej pandemii, państwowa Ag
      > encja Rezerw Materiałowych wyprzedała za grosze prawie 63 tys. specjalistycznyc
      > h masek ochronnych, których dziś brakuje w szpitalach."
      >
      > "Maski sprzedawane były przez ARM po 10 zł za sztukę. W tym samym czasie
      > w internecie kosztowały już 300-400 zł! Wszystkie poszły na pniu."
      >
      > "– W sytuacji gdy przerabiamy do pracy maski do pływania, gdy ratownicy medyczn
      > i często dostają gogle, które do niczego się nie nadają, bo parują i nic w nich
      > nie widać, gdy brakuje absolutnie wszystkiego, przyjęlibyśmy je z pocałowaniem
      > ręki – mówi „Wyborczej” jeden z lekarzy z centralnej Polski."
      >
      > wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25847474,panstwowa-agencja-rozsprzedala-za-grosze-specjalistyczne-maski.html#s=BoxWyboMT

Artykuł jest płatny, masz do niego dostęp? Nie zgadzają mi się pewne fakty i chciałbym je sprawdzić. Chciałbym porównać artykuł z tym dokumentem (zwróć uwagę na daty).

S.
      --
      Ave, Praeses, morituri te salutant! (by witek.bis)
          • snajper55 Re: W lutym rząd sprzedał za grosze maski prywaci 05.04.20, 21:24
            snajper55 napisał:

> asia-loi napisała:
            >
            > > snajper55 napisał:
            > >
            > >
            > > > Artykuł jest płatny, masz do niego dostęp?

> >
            > > Mam dostęp do całości, ponieważ mam prenumeratę.
            > > Co Ci wkleić?
            >
            > Najlepiej całość. smile

Nie, czekaj, sprawa się wyjaśnia. Napiszę.

S.
            --
              • asia-loi Re: W lutym rząd sprzedał za grosze maski prywaci 05.04.20, 21:36
                szafireczek napisała:

> Podobno 60 tys. maseczek...

Z artykułu wynika, że 63 tys.

"Tymczasem, jak ustaliła „Wyborcza”, w połowie lutego, a więc gdy już wiadomo było o nadciągającej pandemii (pisaliśmy, że Agencja Wywiadu informowała o zagrożeniu już w połowie stycznia), odpowiedzialna za zaopatrzenie na czas kryzysu Agencja Rezerw Materiałowych sprzedała prawie 63 tys. specjalistycznych całotwarzowych masek neoprenowych (Panoramasque, typ 1710395, produkcji francuskiej)."

"– Poszły wszystkie, co do jednej – przyznał w rozmowie z nami Józef Zaręba ze składnicy ARM w Szepietowie, która pozbyła się prawie 13 tys. masek neoprenowych. W Wąwale (13 tys. sztuk) masek też już nie ma. W Kamienicy Królewskiej (11 tys.) powiedzieli, że „wszystkie wykupili prywaciarze”."

--
            • snajper55 Re: W lutym rząd sprzedał za grosze maski prywaci 05.04.20, 21:43
              Były przynajmniej trzy przetargi ARM na sprzedaż masek neoprenowych Panoramasque typ 1710395 (producent Bacoua S.A z siedzibą we Francji):

03.10.2019 ------ 30.455 sztuk ----- po 14 PLN
              13.01.2020 ------ 62.885 sztuk ----- po 10 PLN
              07.02.2020 ------ 62.885 sztuk ----- po 10 PLN

Take maski można teraz kupić po 100 PLN.

Pewnie robili miejsce na skupywany w tym czasie miał węglowy.

S.
              --
              • asia-loi Re: W lutym rząd sprzedał za grosze maski prywaci 05.04.20, 21:50
                snajper55 napisał:

> Pewnie robili miejsce na skupywany w tym czasie miał węglowy.

Tak. W artykule pisze, że Agencja była głównie zajęta skupowaniem węgla, bo górnicy robili raban.

I jeszcze to:

"Kiedy Polska szykowała się na główne uderzenie koronawirusa, premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że jesteśmy do walki z nim dobrze przygotowani. 2 marca oznajmił wręcz, że nie ma potrzeby dodatkowych zakupów. Dwa dni później rząd zapowiedział jednak przeznaczenie dodatkowych 100 mln zł na zakupy dla Agencji Rezerw Materiałowych. 20 marca niespodziewanie wymieniono prezesa agencji. Zmianę tłumaczono „przyśpieszeniem i usprawnieniem działań agencji związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19”.:

--
                • szafireczek Re: W lutym rząd sprzedał za grosze maski prywaci 05.04.20, 21:56
                  Słyszałam dzisiaj w wiadomościach w publicznym radiu, że zostały zakupione duże tysiące nowych maseczek, na koniec było info, że Francja zakupiła 2 mld - spikerka która czytala newsy, aż się zachłysnęła, bo myślała, że się przejęzyczyla i drugi raz wolno przesylabizowala - miliardy ( ciekawe, czy jutro jeszcze będzie tam pracować smile)
              • snajper55 Ho, ho, ho! 05.04.20, 22:03
                snajper55 napisał:

> Take maski można teraz kupić po 100 PLN.

Ho, ho, ho! Pomyliłem się. Takie maseczki chodzą po 544 PLN brutto.

www.icd.pl/maska-panoramasque-1710395.html

Luty:
                62.885 x (544 PLN - 10 PLN) = 33.580.590 PLN

Dla takiej idei warto uwolnić ARM od zbędnego balastu niepotrzebnego sprzętu.

S.
                --
                • bistian Re: Ho, ho, ho! 05.04.20, 22:14
                  snajper55 napisał:

> Luty:
                  > 62.885 x (544 PLN - 10 PLN) = 33.580.590 PLN
                  >
                  > Dla takiej idei warto uwolnić ARM od zbędnego balastu niepotrzebnego sprzętu.

Tak się robi interesy! A wojna i kataklizmy, to najlepszy moment na robienie przekrętów
            • snajper55 Re: W lutym rząd sprzedał za grosze maski prywaci 05.04.20, 21:53
              aankaa napisała:

> Najlepiej całość
              > nie wydaje ci się, że byłoby to mało uczciwe ?
              > i nie chodzi o ukrywanie afery ale przekopiowanie artykułu

Niektóre media otworzyły dostęp do wszystkich materiałów związanych z koronawirusem. I to uważam za właściwe. Tylko czy ten artykuł jest związany z koroną? No OK, na priva byłoby na pewno uczciwiej.

S.
              --
              • asia-loi Re: W lutym rząd sprzedał za grosze maski prywaci 05.04.20, 22:01
                snajper55 napisał:

>
                > Niektóre media otworzyły dostęp do wszystkich materiałów związanych z koronawirusem. I to uważam za właściwe. Tylko czy ten artykuł jest związany z koroną? No OK, na priva byłoby na pewno uczciwiej.

Nie przekopiowałam całego artykułu, tylko spore fragmenty. Artykuł jest bardzo długi.
                A swoją drogą to ciekawe, bo jak się zaraza zaczynała u nas, to GW udostępniała swoje artykuły wszystkim, dopiero od jakiegoś czasu są tylko w całości dostępne dla prenumeratorów.

--
                • snajper55 Re: W lutym rząd sprzedał za grosze maski prywaci 05.04.20, 22:06
                  asia-loi napisała:

> snajper55 napisał:
                  >
                  > >
                  > > Niektóre media otworzyły dostęp do wszystkich materiałów związanych z kor
                  > onawirusem. I to uważam za właściwe. Tylko czy ten artykuł jest związany z koro
                  > ną? No OK, na priva byłoby na pewno uczciwiej.

>
                  > Nie przekopiowałam całego artykułu, tylko spore fragmenty. Artykuł jest bardzo
                  > długi.
                  > A swoją drogą to ciekawe, bo jak się zaraza zaczynała u nas, to GW udostępniała
                  > swoje artykuły wszystkim, dopiero od jakiegoś czasu są tylko w całości dostępn
                  > e dla prenumeratorów.

Zdziwiłem się, bo artykuł mówił o sprzedaży lutowej a ja wiedziałem o styczniowej i zacząłem się zastanawiać, która informacja jest fałszywa. Okazało się, że to jedynie moja wiedza była niepełna. Była i styczniowa, i lutowa, i październikowa. Może była i marcowa ale pewnie już bez ogłoszeń. wink

S.
                  --
                • taniarada Re: W lutym rząd sprzedał za grosze maski prywaci 05.04.20, 22:39
                  asia-loi napisała:

> snajper55 napisał:
                  >
                  > >
                  > > Niektóre media otworzyły dostęp do wszystkich materiałów związanych z kor
                  > onawirusem. I to uważam za właściwe. Tylko czy ten artykuł jest związany z koro
                  > ną? No OK, na priva byłoby na pewno uczciwiej.

>
                  > Nie przekopiowałam całego artykułu, tylko spore fragmenty. Artykuł jest bardzo
                  > długi.
                  > A swoją drogą to ciekawe, bo jak się zaraza zaczynała u nas, to GW udostępniała
                  > swoje artykuły wszystkim, dopiero od jakiegoś czasu są tylko w całości dostępn
                  > e dla prenumeratorów.
                  >
                  >Wysoki poziom ochrony przed koronawirusem zapewni półmaska filtrująca o klasie ochronnej FFP3 - zauważa ekspertka z Państwowego Zakładu Higieny dr Agnieszka Chojecka, cytowana w informacji przesłanej PAP. Koronawirus jest jednak dużo mniejszy niż 0,6 mikrometra (ma rozmiar wynoszący zaledwie kilkadziesiąt tysięcznych mikrometra). A 0,6 mikrometra to najmniejszy rozmiar cząstek, dla których standard FFP3 gwarantuje 99 proc. ochrony.

Ważne są też między innymi rozmiary maski – musi ona szczelnie zakrywać twarz, co może być utrudnione, szczególnie gdy ktoś ma zarost.
                  • asia-loi Re: W lutym rząd sprzedał za grosze maski prywaci 05.04.20, 22:50
                    taniarada napisał(a):

>
                    > Ważne są też między innymi rozmiary maski – musi ona szczelnie zakrywać twarz,
                    > co może być utrudnione, szczególnie gdy ktoś ma zarost.

Bardziej wierzę lekarzom niż tej pani.
                    Lekarze mówią, że te maski dla nich byłyby przydatne, wystarczyłoby tylko dołączyć do nich filtry przeciwwirusowe.
                    Wklejałam wcześniej wypowiedź profesora K. Simona. Ja uważam prof. Simona za super fachowca.

--
                  • aankaa Re: W lutym rząd sprzedał za grosze maski prywaci 05.04.20, 23:17
                    Ważne są też między innymi rozmiary maski – musi ona szczelnie zakrywać twarz, co może być utrudnione, szczególnie gdy ktoś ma zarost.

wiem, że czasu na prysznic nie wystarcza
                    ale, jeśli maseczka nie jest doskonała, można brodę zgolić smile

--
                    jako jedyny gatunek na ziemi znosimy jajo przed wybudowaniem gniazda - K. McCloud
          • taniarada Krzyczysz sprawdzam 05.04.20, 22:20
            snajper55 napisał:

> asia-loi napisała:
            >
            > > snajper55 napisał:
            > >
            > >
            > > > Artykuł jest płatny, masz do niego dostęp?

> >
            > > Mam dostęp do całości, ponieważ mam prenumeratę.
            > > Co Ci wkleić?
            >
            > Najlepiej całość. smile
            >
            > S.
            Myślisz że nikt nie może wykupić abonamentu.Zresztą co to ma do rzeczy?
            • asia-loi Re: Krzyczysz sprawdzam 05.04.20, 22:30
              taniarada napisał(a):

> Myślisz że nikt nie może wykupić abonamentu.Zresztą co to ma do rzeczy?

Każdy może kupić prenumeratę, ale Ty nie masz, bo jesteś skąpiradło.
              A jak nie masz prenumeraty, to nie możesz pisać komentarzy pod artykułami, zwłaszcza na lokalnej GW. big_grin

--
              • taniarada Re: Krzyczysz sprawdzam 05.04.20, 22:55
                asia-loi napisała:

> taniarada napisał(a):
                >
                > > Myślisz że nikt nie może wykupić abonamentu.Zresztą co to ma do rzeczy?
                >

> Każdy może kupić prenumeratę, ale Ty nie masz, bo jesteś skąpiradło.
                > A jak nie masz prenumeraty, to nie możesz pisać komentarzy pod artykułami, zwła
                > szcza na lokalnej GW. big_grin
                > A skąd ty wiesz ?Jak dziecko z przedszkola .A ty ,a ja.Mam wszystkie artykuły otwarte.Nie komentuje .Bo tam dyżurują tacy jak xyz.Już go kiedyś skarciłem bo gminnego pisał na FK ,a co innego pod artykułami Matyjaszczyka lub postów o kościele.Stwierdziłem że życie jest za krótkie by z każdym się kopać.
                >
    • taniarada Re: W lutym rząd sprzedał za grosze maski prywaci 05.04.20, 22:33
      Może byś Aśka poczytała wcześniej za nim coś napiszesz lub wklejasz z Wyborczej . Jasne że warto. Warto też przeczytać ogłoszenie o sprzedaży, a szczególnie treść kolumn "Data produkcji" i "Okres trwałości określony przez producenta".Kto był w wojsku wie jak wyglądają jakiekolwiek maski z zapasów mobilizacyjnych - i do czego się nadają.
      Niech redaktorzy z GW złożą wniosek do prokuratury.

• asia-loi Re: W lutym rząd sprzedał za grosze maski prywaci 05.04.20, 22:36
        taniarada napisał(a):

... Warto też przeczytać ogłoszenie o sprzedaży, a szczególnie treść kolumn "Data produkcji" i "Okres trwałości określony przez producenta"....

Może byś taniarada przeczytał, to co wkleiłam i posty innych forumowiczów w tej dyskusji. suspicious
        Zwłaszcza te o dacie ważności tych masek. wink

--
        • taniarada No i ? 05.04.20, 22:46
          asia-loi napisała:

> taniarada napisał(a):
          >
          > ... Warto też przeczytać ogłoszenie o sprzedaży, a szczególnie treść kolumn "Da
          > ta produkcji" i "Okres trwałości określony przez producenta"....
          >

> Może byś taniarada przeczytał, to co wkleiłam i posty innych forumowiczów w tej
          > dyskusji. suspicious
          > Zwłaszcza te o dacie ważności tych masek. wink
          >
          Ty też tak czytasz jak ja .To do artykułu o mojej rodzinie w Włoszech. No tak, mieli prawo. Mogli "w drodze bezpośrednich rozmów" je w dalszy obrót puścić, a kumaci handlowcy z "trwałością" już sobie przecież poradzą. Drogę tego "szmelcu" tym bardziej więc chyba warto prześledzić
          Pozostaje dalej pytanie, czy w chwili zbycia tych rezerw medycznych, zarządzający mieli już w magazynach nowe.
        • snajper55 Re: W lutym rząd sprzedał za grosze maski prywaci 05.04.20, 22:59
          asia-loi napisała:

> taniarada napisał(a):
          >
          > ... Warto też przeczytać ogłoszenie o sprzedaży, a szczególnie treść kolumn "Da
          > ta produkcji" i "Okres trwałości określony przez producenta"....
          >

> Może byś taniarada przeczytał, to co wkleiłam i posty innych forumowiczów w tej
          > dyskusji. suspicious
          > Zwłaszcza te o dacie ważności tych masek. wink

Ta istota, płci zmiennej, nie czyta, ona pisze. Ale częściej kopiuje i wkleja. big_grin

S.
          --
      • araceli Re: W lutym rząd sprzedał za grosze maski prywaci 05.04.20, 22:41
        taniarada napisał(a):

> Może byś Aśka poczytała wcześniej za nim coś napiszesz lub wklejasz z Wyborczej
        > . Jasne że warto. Warto też przeczytać ogłoszenie o sprzedaży, a szczególnie t
        > reść kolumn "Data produkcji" i "Okres trwałości określony przez producenta".Kto
        > był w wojsku wie jak wyglądają jakiekolwiek maski z zapasów mobilizacyjnych -
        > i do czego się nadają.

Personel medyczny w chwili obecnej 'chroni się' maseczkami bawełnianymi szytymi w czynie społecznym.

--
        - What if people try to corroborate all this information?
        - Don't worry. They won't.
      • araceli Re: W lutym rząd sprzedał za grosze maski prywaci 06.04.20, 07:27
        taniarada napisał(a):
        > "Data produkcji" i "Okres trwałości określony przez producenta".

2006r, 15l. Ile to jest 2006 +15 i dlaczego więcej niż 2020?

--
        Emigrancka troska o ojczyznę:
        araceli: Ty możesz sobie spalić Polskę - co Ci szkodzi! Ja tu mieszkam.
        black_halo: Na zlosc tobie spale.
    • cruella_demon Re: W lutym rząd sprzedał za grosze maski prywaci 05.04.20, 22:36
      Przyjrzałabym się dokładnie tym prywaciarzom...
      W sensie, czy im ptaszki nie zaćwierkały o planowanej wyprzedaży.

--
      Co tam uczyć, żyć! Dlatego na Śląsku nikt się nie uczy, po prostu ludzie się rodzą, kopią grób i czekają. A że to trwa to z nudów kopią dalej i taka jest geneza wydobycia węgla.
      (35wcieniu)
    • buldog2 Re: W lutym rząd sprzedał za grosze maski prywaci 05.04.20, 23:22
      Znaczy PISowcy robią to samo, co ich rosyjscy starsi bracia. Tamci o tyle lepsi, że sprzedawali prywaciarzom państwowe firmy pożyczając od nich pieniądze na wysoki procent. Prywaciarze brali na ten interes niskooprocentowane pożyczki w państwowym banku. PISowcy uczą się powoli, ale pilnie.

--
      Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
      Sztandar PiS dumnie powiewa - Końcówka Alfabetu
      Im bliżej polexit'u tym plepiej dla nas - piter125k, PIS Bùten z tobą!
      • buldog2 Re: W lutym rząd sprzedał za grosze maski prywaci 06.04.20, 10:38
        Poważnie?
        W 2006/2007 ABW i ABC robiły wszystko, żeby ukryć sprawców tajnego przepisania ustawy Gilowskiej, czyli udziałowców prawdziwej afery hazardowej PIS, na której SP stracił 1 miliard złotych.
        Później tak samo cały tongue_outIS bronił sprawców afery SKOKów, przy czym SKOK Wołomin reklamował J.Kaczyński, Amber Gold to też afera PISowska itd.

--
        Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
        Sztandar PiS dumnie powiewa - Końcówka Alfabetu
        Im bliżej polexit'u tym plepiej dla nas - piter125k, PIS Bùten z tobą!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka