Dodaj do ulubionych

Brak kupy u niemowlaka

25.04.20, 08:49
Uwaga, temat z lekka obrzydliwy.

Młodszy (karmiony wyłącznie piersią), który lada chwila skończy 4 miesiące, nie zrobił kupy od 13 dni. Wcześniej były już okresy bez kupy po 9-10 dni, po czym wychodziła taka o normalnej konsystencji.
Byłam wczoraj u pediatry (szczepienie), mówiła, że norma to do 7 dni (acz w necie pojawiają się głosy, że nawet do 14 dni jest ok) i żeby podawać mu sok jabłkowy albo jakieś słoiczki, żeby dostarczyć trochę błonnika. Ja liczyłam, że może szczepionka na rota go trochę ruszy, ale wczorajszy dzień minął bez przełomu w sprawie wink
Problem w tym, że on kompletnie nie jest zainteresowany jedzeniem i wydaje mi się zupełnie nie gotowy na rozszerzenie diety...więc w grę wchodzi ewentualnie jakiś sok podawany strzykawką. Słyszałam od teściowej o "kompocie" z suszonych śliwek, stosowała to może któraś?
Aha, gazy idą normalnie, acz są dla niego trochę bolesne. "Rowerkowany" jest w związku z tym kilka razy dziennie. Przybiera bardzo dobrze, waży 7900 (przy wadze urodzeniowej 3,5 kg) i nie jest jakiś szczególnie marudny.
Macie jakieś pomysły na bezinwazyjne metody na wspomaganie kupy? wink
Obserwuj wątek
    • vodyanoi Re: Brak kupy u niemowlaka 25.04.20, 08:55
      Pamiętam, że moje dziecko dostało zaparć ok. 6 miesiąca. Już wtedy rozszerzałam dietę powoli i gotowałam razem jabłko (ze skrórą) i śliwki suszone, w niewielkiej ilości wody. Potem to miksowałam i przecierałam przez sitko.
      Wydaje mi się, że bardziej działały te śliwki niż jabłko. I działały na pewno. Ty po ugotowaniu możesz po prostu odlać tę wodę/kompot.
        • eliszka25 Re: Brak kupy u niemowlaka 25.04.20, 09:32
          Nie musi być surowe. Jabłko ucierane bez skórki musi być surowe, jabłko ze skórką może być gotowane. Poza tym w zależności od tego, które warzywa i owoce ze sobą połączysz, to otrzymasz mieszankę rozluźniającą stolec lub zapierającą. Moj starszy syn w wieku 5 miesięcy wylądował w szpitalu z rotawirusem, po którym pojawiły się zaparcia. Dostałam wtedy ze szpitala listę z opisem, co jak działa. Wszystkiego już nie pamiętam, bo było to 13 lat temu, ale pamietam, że na zaparcia najbardziej pomagał mojemu synowi właśnie kompot z suszonych śliwek i jabłek ze skórką. Kompot dawałam mu do picia, a owoce miksowałam i dodawałam do kaszki.
    • szarotka83 Re: Brak kupy u niemowlaka 25.04.20, 08:58
      Mój synek miał też takie długie okresy bez kupy. Faktycznie pomogło rozszerzanie diety. Taki maluszek nie musi zjeść dużo. Wystarczy 2-3 łyżeczki i po kilku dniach powinien być efekt. Doraźnie teraz możesz podać mu czopek glicerynowy.
    • trillian Re: Brak kupy u niemowlaka 25.04.20, 10:21
      Dziecko na piersi na ma zaparcia, to słaby moment na rozszerzanie diety i dokładanie mu nowych trudności. Daj mu wodę do picia ewentualnie. Jak mu to bardzo przeszkadza to ja bym użyła czegoś aptecznego, laktulozę (syrop, można niemowlakom dawać, tylko bardzo mało na początek) a jak problem większy to melilax (działa jak czopek)
    • annia_ko Re: Brak kupy u niemowlaka 25.04.20, 10:54
      Czy dziecko marudzi przy oddawaniu stolca? Boli go brzuszek? Czy lubi bawić się na brzuszku, czy powoduje to dla niego dyskomfort? Być może przyswaja bardzo dużo z mleka i niewiele pozostaje do wydalenia. Pomocne bywa przepajanie przegotowaną wodą. Pediatra nie zalecała czopków?
      4 miesiąc to bardzo wcześnie na rozszerzanie diety. Ja za namową pediatry rozpoczęłam rozszerzanie diety po 5 miesiącu i skończyło się to problemami jelitowymi właśnie - zaparciami i biegunkami na zmianę, jego układ pokarmowy nie był na to gotowy zupełnie. Jeżeli zdecydujesz się na słoiczki, to nam pomagał "suszona śliwka" Bobovity albo "burak z jabłkiem" Gerbera.
      Wagę ma piękną, mój prawie 8 miesięcy, waży 8300 wink
    • kornelia_sowa Re: Brak kupy u niemowlaka 25.04.20, 11:47
      Mój syn miewał takie przestoje.

Stresowalam się, bo on był karmiony mieszanie-co drugie karmienie kp (odciagalam do butli, nie chciał ssać, dopiero w pkolu logopeda poinformowała mnie o krótkim wedzidelku, lekarze nie zauwazyli), co drugie mm.

Kupy były normalne, potem robił codziennie już ale pamiętam ten stres i wyczekiwania.

Chyba koniec końców nic nie podawałam. U nas maks było 11 dni .
    • 1matka-polka Re: Brak kupy u niemowlaka 25.04.20, 11:56
      Moja córka na samej piersi też tak miała, takie długie przerwy ze 2/3 razy. Pamiętam też, że przez jakiś czas załatwiała się co 10 dni. I my notowaliśmy daty, żeby nie utknąć gdzieś na mieście z dzieciatkiem uwalonym aż po pachy😊
      A kupa wychodzila ostatecznie rzadka, więc nie były to zadne zaparcia.
    • hanusinamama Re: Brak kupy u niemowlaka 25.04.20, 12:33
      Skoro dziecko ptem robi normnalną kupę to nie są zaparcia. I po wuj słoiczki? Obie córki karmiłam 2 lata. I jedna i druga miały takie okresy. Starsza potrafiła 2 tygodnie nie zrobić kupy. Tez mi pediatra z poradni mówiła, zeby dać słoiczki, jabłko. Znajoma poradziła usg brzuszka. Nic nie wyszło. Inna pediatra (doradca laktacyjny) poiwedziała ze to jest normalne. Sa dzieci ktore tak robią kupę do 6 mca, jezeli kupka po tym czasie idzie normalnej konsytetncji to nie ma problemu.
      Mam wrażenie ze częśc pediatrów w PL ma znikomą wiedzę o karmieniu piersią. Ja usłyszałam od jednej "a kiedy chce Pani dać normalne mleko - czytaj modyfikowane" (dziecko miało rok i było na cycu plus normalnie rozszerzana dieta), inna " a kaszki Pani daje? Tak dziecko je kaszę jaglaną, gryczaną, jęczmienną, owsianą. Ale chodzi mi o takie kaszki dla dzieci ktore sie w mleku rozpuszcza?...runce opadły. Dziecko 11 miesieczne łądnie jadło kasze "normalne" a ta mi kazała dziecko paść kaszkami instant...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka