Dodaj do ulubionych

Można rozważyć formę opiekuńczą kl.1-3

29.04.20, 10:51
Niech mi ktoś wyjaśni, jak oni zamierzają to przeprowadzić? Zrobią zajęcia opiekuńcze w szkole dla niektórych dzieci, inne będą w domach. Jeśli zajęcia opiekuńcze, to nie nauka, czyli co? Dzieci w szkole pod opieką pań ze świetlicy i nauczycieli do np.16, a potem i dzieci i panie wracają do domu i nauka zdalna dla tych, co byli w szkole i dla tych, co nie byli???
Obserwuj wątek
      • mika71 Re: Można rozważyć formę opiekuńczą kl.1-3 29.04.20, 11:45
        Myślę że jeszcze na trochę za zasiłki państwo by wydaliło. Bardziej chodzi o to żeby rodzice mogli wrócić do pracy bo za chwilę już nie będzie do czego wracać sad

adzik27 napisała:

> Dokładnie tak. Przecież tu chodzi o to żeby zasiłku opiekunczego nie wypłacać.
              • sarah_black38 Re: Można rozważyć formę opiekuńczą kl.1-3 29.04.20, 18:52
                kamin napisał(a):

> Co z pozostałymi godzinami z pensum?

Wiesz to zdalne nauczanie i online można se wsadzić ... . Ja spędzam przy komputerze 4-5 godzin codziennie. Uczę 17 klas ( ok. 450 uczniów), zadaję kartkówki, prace domowe, prace dodatkowe, czytam maile i odpisuje. Uczniowie przysyłają prace często bardzo nieczytelne, zdjęcia bokiem, do góry nogami ( żeby to odczytać zrzucam na pulpit, obrabiam w jakimś programie żebym mogła cokolwiek zobaczyć nie trzymając laptopa do góry nogami ), przysyłają prace, mimo wyraźnej prośby - podpisz imieniem i nazwiskiem i z klasą, np. podpisaną marta 321 ... kto to u licha jest ... piszę grzecznego maila ,,kim jesteś?", napisz proszę swoją godność. Uczniowie dostają termin ... pół klasy nie wysyła... kolejne maile przypominające, bo przecież jedynki nie postawię, bo rodzice mnie zjedzą. Wysyłam połowie klasy poraz drugi .... bo internet się zaciął ... bo słabo poszło ... bo zapomniał .... bo chory był ... Proszę wyraźnie napisz pracę domową jako treść maila, nie w załączniku. Załączniki długo się otwierają ... internet wolno chodzi, bo wszyscy są w pracy ... bo w załączniku nie potrafię bazgrołów odczytać ... .

Przygotowuję lekcje na cały tydzień, wysyłam przez internet na stronę szkoły, do wielu osobiście. Dwa projekty zrobiłam online, prowadzę grupę na mediach społecznościowych dla swoich uczniów.

Dyrekcja żąda miliona tabelek, sprawozdań, systematycznego uzupełniania dziennika elektronicznego - oceny i tematy. Miąłam 3 rady pedagogiczne online. Byłam na kilku szkoleniach, webinariach ... . Oczy w komputerze wypatrzyłam ... i wylazły mi już z orbit ... . Tak, tak wiem, że wszyscy mają 40-sto godzinny tydzień pracy, a ja raptem 25 godzin. Przez pozostałe mogę prowadzić zajęcia opiekuńcze w świetlicy .

Nie zapominajmy, że wszędzie są zachowane szczególne środki - klient co pół godziny ( u mojego męża) , 1 osoba na 15 m2 w sklepie, maski, dezynfekcja. A szkole jak to zorganizować? W klasie 2 dzieci? Świetlica czynna od 6.30 do 16.30. Ile to godzin? Ilu potrzeba nauczycieli? Ilu sal - dwustu sad ? U mnie w nauczaniu jest ponad 400 uczniów, w całej szkole ponad tysiąc . Moja koleżanka jest dyrektorem przedszkola na 200 dzieci, do dyspozycji ma kilka sal, pokój nauczycielski, pokój intendentki i schowek na szczotki. Gdzie ona upcha te dzieci, aby było bezpiecznie? Chciałabym się mylić, ale żeby przedszkola i szkoły nie były drugimi DPS-ami ???

Żeby nie było - nie narzekam, tylko opisałam rzeczywistość.
      • mika71 Re: Można rozważyć formę opiekuńczą kl.1-3 29.04.20, 11:47
        A dlaczego dzieci, które będą w szkole nie mogę miec transmisji albo wręcz być na tej lekcji w szkole?
        I mimo wszystko w klasach 1-3 nauka on-line to nie jest jakiś super masowy standard.
        kochamruskieileniwe napisała:

> Ciekawe co z lekcjami on-line....
        > Sporo dzieci takowe ma.
        > Widzę dwie opcje:
        > - dzieciaki nie będa w nich uczestniczyć
        > - będzie "druga"zmiana dla nauczycieli.
        >
        > Bo jakoś słabo wierzę w to, by dzieci uczstniczyły w takich lekcjach w czasie t
        > rwania zajęć opiekuńczych.
    • mikams75 Re: Można rozważyć formę opiekuńczą kl.1-3 29.04.20, 11:53
      u nas (nie pl) byla opieka w szkole, nie nauka, ale tez nie bylo typowych lekcji online tylko rozne prace do wykonania. Ja mam starsze dziecko, wiec i pracy ma wiecej, mysle, ze dla mlodszych pracy bylo o wiele mniej, ale tez myslalam, ze ciezko musi byc dzieciom - dzien w placowce a wieczorem jeszcze przerabianie materialu szkolnego.
      Ja bym jednak takiemu dziecku kazala robic co sie tylko da w tym czasie na swietlicy i bym wymagala, zeby szkola zapewnila warunki - albo oddzielna sala na ciche zajecia, albo wyznaczanie czasu na prace. Dzieci bez prac domowych moga w tym czasie czytac ksiazke.
      • iwoniaw Re: Można rozważyć formę opiekuńczą kl.1-3 29.04.20, 14:17
        malia napisała:

> Już się któryś wypowiedział, że nikt nie broni szkołom robić dla tych dzieci za
        > jęć dydaktycznych, bo to nie będzie zakazane. Ha ha ha

To rozumiem w najbliższym rozporządzeniu odwołują zamknięcie szkół do 24 maja? Oh wait, znowu tak tylko coś rzucili w przestrzeń bez żadnego trybu... No bardzo ciekawa jestem, kiedy ujrzymy rozporządzenie i czy wcześniej niż 30 kwiietnia wieczorem. Przypomnę tylko nieśmiało, że bez zmiany przepisów żaden dyrektor nie ma cienia podstawy, by cokolwiek zmieniać w organizacji teraźniejszej pracy placówki.
          • iwoniaw Re: Można rozważyć formę opiekuńczą kl.1-3 29.04.20, 14:36
            paskudek1 napisała:

> Od dłuższego czasu w tym kraju podstawą prawną jest pyerdolenie różnych osobnik
            > ów na Tweeterach, konferencjach prasowych itp. Każdy kto domaga się PODSTAWY PR
            > AWNEJ uznawany jest za oszołoma
            >

No niestety. 😤 A jak coś pójdzie nie tak z improwizacją, to za to można takiego podejmującego decyzje bez podkładki ukarać przykładnie, prawdaż.
          • iwoniaw Re: Można rozważyć formę opiekuńczą kl.1-3 29.04.20, 16:06
            malia napisała:

> To Piontkowski mówił, że jak będą zajęcia opiekuńcze, to przecież nikt nie będz
            > ie nauczycielom zabraniał robić normalnych lekcji, jak już będą pilnowali dziec
            > i w szkole. Jak to ma być zrobione nie powiedział.

😂 Przyszła mi jeszcze do głowy straszna myśl, że mogliby te dzieci posadzić w należytych odstępach przed szkołą TVP i w ten sposób "nauczać" oraz unieruchomić uczniów jednocześnie...
    • ginger.ale Re: Można rozważyć formę opiekuńczą kl.1-3 29.04.20, 14:33
      skarolina napisała:

> Niech mi ktoś wyjaśni, jak oni zamierzają to przeprowadzić? Zrobią zajęcia opie
      > kuńcze w szkole dla niektórych dzieci, inne będą w domach. Jeśli zajęcia opie
      > kuńcze, to nie nauka, czyli co? Dzieci w szkole pod opieką pań ze świetlicy i n
      > auczycieli do np.16, a potem i dzieci i panie wracają do domu i nauka zdalna dl
      > a tych, co byli w szkole i dla tych, co nie byli???
      >
      >

Już wyjaśniam. W szkole funkcję opiekuńczą sprawuje świetlica, a nie wychowawca.
      Np. w naszej szkole rejonowej(Warszawa) klasy mają po 18 dzieci, a każdy rocznik w klasach 1-4 ma osobną świetlicę i Panie (po 4 na grupę) świetliczanki.
      Przy założeniu, że mało osób wyśle tam dzieci (ja nie zamierzam, znajomi też nie, zresztą spora część jest obecnie poza miastem), to u nas jest szansa zapewnienia takiej opieki. Świetlice można rozdzielić na jeszcze mniejsze grupy (sale lekcyjne są wolne), dodatkowo zaangażować cztery Panie, które normalnie prowadzą zajęcia w świetlicy klas IV...
      • ga-ti Re: Można rozważyć formę opiekuńczą kl.1-3 29.04.20, 14:40
        Fajne macie warunki. W szkole mego dziecka dużo gorsze. Ale gdzie słyszeliście, że otwierają świetlice w szkołach? Była mowa tylko o żłobkach i przedszkolach. Zagwozdką mogą być zerówki w szkołach, bo te wszak pod przedszkola podchodzą.

Osobiście uważam, że szkoły na początek powinny zostać otwarte dla klas 8, żeby dzieciaki mogły się przed egzaminem podszkolić.
      • paskudek1 Re: Można rozważyć formę opiekuńczą kl.1-3 29.04.20, 14:40
        A w naszych szkołach jest JEDNA w porywach do dwóch sal świetlicowych i GÓRA troje nauczycieli opieki świetlicowej. A na świetlicę zapisane jest często po 100 i więcej dzieci w szkole. Tylko w normalnych warunkach nigdy tyle na raz w świetlicy nie siedzi.
        Jak się planuje rozwiązania dla kraju to trzeba je przemyśleć tak, żeby działało to WSZĘDZIE a nie tylko w najlepiej przystosowanych placówkach. Wręcz przeciwnie, to ma być dostosowane warunkami granicznymi do NAJSŁABSZYCH. Ci silniejsi sobie i tak poradzą.
        • ginger.ale Re: Można rozważyć formę opiekuńczą kl.1-3 29.04.20, 15:41
          Paskudku, ja nie twierdzę, że rządowe rozwiązanie jest słuszne, albo nie, piszę jak jest w mojej szkole.
          Będą żerować na tym, że większość ludzi nie będzie jednak chciała puścić tak szybko dzieci plus nie jest to obligatoryjne, tylko dla najb.potrzebujacych. Nie było chyba mowy o tym, że wszystko na raz, bez limitu. Mają chyba otwierać stopniowo, z uwzględnieniem możliwość danej placówki.
          U nas jakby się uparli, to mogą.

Jak ktoś ma do wyboru stracić pracę, albo robić "dopiero" po południu 2 strony ćwiczeń z polskiego i ćwiczyć granie na dzwonkach (albo i nie), a rysunki robić w weekend, to co wybierze? Chyba w 1-3 przepuszczą z klasy do klasy nawet bez 100% zadań.

Ja cały czas pracuję, naprzemiennie z mężem, tydzień w pracy, tydzień zdalna, ale nie każdy ma taką możliwość. Jak w sierpniu się nic nie zmieni, to co z jesienią?
      • iwoniaw Re: Można rozważyć formę opiekuńczą kl.1-3 29.04.20, 14:41
        Opiekę w szkole to chyba wręcz łatwiej zapewnić niż w przedszkolu, szkoła ma większy budynek z reguły, a bez starszych klas to i miejsca więcej. Ja się raczej zastanawiam, czy jeśli szkoła zapewni opiekę dla klas 1-3, to równocześnie ci nie korzystający zostaną pozbawieni nauczania zdalnego (i co wtedy, formalny wcześniejszy koniec roku?), czy też ci ze świetlicy będą musieli wieczorem nadrabiać?
          • paskudek1 Re: Można rozważyć formę opiekuńczą kl.1-3 29.04.20, 15:50
            KOGO skieruje??? Jak nie ma nauczycieli? Do licha ciężkiego nauczyciele przedmiotowcy uczą w starszych klasach zdalnie. I NIE nie siedzą i nie dłubią w nosie tylko starają się ogarnąć lekcje. W różnych formach. Jak mają w tym czasie jeszcze dyżurować jako opiekunowie świetlicy?
              • paskudek1 Re: Można rozważyć formę opiekuńczą kl.1-3 29.04.20, 18:03
                Nauczyciele klas 1-3 geniuszkoo to teraz zapieprzają trzy razy tyle co zwykle bo przygotowanie materiałów dla dzieci to jest mnóstwo roboty. Tylko ostatni kretyn i ograniczony idiotka może uważać że wszystko sprowadza się do zwykłego napisania a teraz drogie dzieci przeczytajcie sobie od strony do strony
                • kochamruskieileniwe Re: Można rozważyć formę opiekuńczą kl.1-3 29.04.20, 18:54
                  Paskudek - uczciwie rzecz biorąc.

Nauczyciel ze stażem ma przygotowane materiały z lat ubiegłych. Mniej więcej. (Tak samo mam przygotowane materiały dla studentów suspicious). Nawet jeżeli program się zmienia - to nie na tyle, że szlag trafia wszystko co było przygotowane.
                  Owszem - obecnie przygotowywane jest więcej spraw np filmików z youtuba, czy innych - gotowych prezentacji.

Nauczyciele bardziej zawaleni sa sprawozdawczością (zarówno dzieci, jak i do wyższych instancji). Ale w sumie to się wyrównuje - on-line nie wyrabiają całego tablicowego pensum, więc sumarycznie wychodzi ok . Bo przecież jest czas poza tablicowy. Etat to nie tylko godziny tablicowe...

Nie, nauczyciele nie są zarobieni więcej niż inni etatowcy, którzy zdalnie pracują...

A odczuciom, że niewiele robią - nie dziwię się. Jak rodzic dostaje wiadomość na librusie - cwiczenia te te oraz praca plastyczna na temat jakiś tam i więcej nic? Zadnej odpowiedzi zwrotnej? Było parę wątków na ten temat. Bo takie sytuacje się zdarzają, wcale nierzadko, niestety.
                  I nie mów, że nauczyciele I-III zasypywanie są wiadomościami od dzieci na Librusie....Z pytaniem o wytłumaczenie/wyjaśnienie... W trakcie godzin lekcyjnych, bo w to nie uwierzę. Dużo dzieci z tych klas nie ma jeszcze własnych kont i Librusa to raczej rodzice obsługują. Myślę, że dotyczy to ok 90 procent dzieci.
      • skarolina Re: Można rozważyć formę opiekuńczą kl.1-3 30.04.20, 11:51
        Ja nie pytałam o sposób zapewnienia opieki w szkole (choć myślę, że Wasza szkoła raczej należy do mniejszości, jeśli chodzi o warunki), ale o to, jak w takiej sytuacji będzie realizowana nauka zdalna, skoro w szkole mają się odbywać zajęcia opiekuńcze, a nie dydaktyczne.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka