Dodaj do ulubionych

Szwecja prawie jak UK. Koronawirus

05.05.20, 19:37
Pod względem liczby chorych na milion mieszkańców uwielbiana na tym forum Szwecja zbliża się do UK. A teraz spamujcie mi wątek, bo śmiałem się znowu źle napisać o stawianej tu za wzór Szwecji, która staje się dzikim zachodem Skandynawii.
Obserwuj wątek
     • olena.s Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 06.05.20, 10:35
      >Porównamy, za rok i wtedy dopiero się okaże kto miał rację.<
      Otóż to.
      Jesteśmy w tym koronawirusie nadal ignorantami. Nie wiemy jakie będą na dłuższą metę efekty działań poszczególnych państw. Osobiście szanuję te kraje, które działaja w sposób transparentny, konsekwentny, racjonalny, oparty o wiedzę ekspercką.
      Ale ta ekspercka wiedza, jak widać, może sugerować sprzeczne kierunki działania.
      I zwracam uwagę, że w kotle potencjalnych konsekwencji oprócz zgonów jest też potencjalnie cała reszta: anarchie, zamieszki, nędza, przestępczość, upadek gospodarczy, wykluczenie, a nawet, a niech to, wojny. Nie ma co udawać, że rządy mogą nie brac pod uwagę tego wszystkiego.
      Myslę, że jesteśmy nieprzyzwyczajeni - to hipokryzja obronna - do otwartego przyznania, że owszem, są i muszą być podejmowane decyzje skutkujące na przykład zgonami w DPSach. Albo bezdomnością Józków, którzy stracą mieszkanie. To są koszmarne decyzje i osobiście bardzo się cieszę, że nie jestem odpowiedzialna za ich podejmowanie.
      Ostatnio wlazłam w temat tureckiego sułtanatu. W ich systemie sułtan miał harem, płodził szeroko, a kiedy umierał następca tronu otwarcie i formalnie mordował wszystkich pozostałych synów, nawet pełnych braci. Z pałacu wynoszono uroczyście bardzo piękne trumny - kilka, kilkanaście, nawet kilkadziesiąt. W trumnach były także dzieci: zamordowani niewinni chłopcy.
      Koszmarne prawda? Ale turecka historyczka zauważa, że pozostawienie konkurentów oznaczałoby wysokie ryzyko wojny domowej. Więc na jednej szali leży kilkanaście pomordowanych dzieci, na drugiej - tysiące żołnierzy i cywilów, którzy zginęłyby w walce o tron.

      • ultimate.strike Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 08.05.20, 10:54
       Zdanie:
       Osobiście szanuję te kraje, które działaja w sposób transparentny, konsekwentny, racjonalny, oparty o wiedzę ekspercką.

       jest sprzeczne z:

       Jesteśmy w tym koronawirusie nadal ignorantami.

       Ale ta ekspercka wiedza, jak widać, może sugerować sprzeczne kierunki działania.

       Kierunki działania są wyznaczane przez rozhisteryzowany tłum.

       anarchie, zamieszki, nędza, przestępczość, upadek gospodarczy, wykluczenie, a nawet, a niech to, wojny.

       I to są zagrożenia o wskaźniku śmiertelności znacząco przekraczającym wirusa.

       Ale turecka historyczka zauważa, że pozostawienie konkurentów oznaczałoby wysokie ryzyko wojny domowej.

       W USA generalnie, poza jednym, nie zabija się rodzeństwa prezydentów, wojny domowej nie stwierdzono. Winni nie byli bracia tylko koszmarny system. Systemy maja to do siebie, że można je poprawiać lub zmieniać w przypadku zbyt dużych kosztów aktualizacji.
      • bo1 Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 09.05.20, 10:10
       olena.s napisała:

       > Koszmarne prawda? Ale turecka historyczka zauważa, że pozostawienie konkurentów
       > oznaczałoby wysokie ryzyko wojny domowej. Więc na jednej szali leży kilkanaści
       > e pomordowanych dzieci, na drugiej - tysiące żołnierzy i cywilów, którzy zginęł
       > yby w walce o tron.
       Dlatego też zawsze dziwiło mnie, dlaczego sułtanat przez tyle wieków utrzymywał porządek prawny, gdzie wszyscy męscy potomkowie władcy mieli takie same prawa do tronu. Czemu nie skorzystał z któregoś trybu wyznaczania następcy stosowanego np. w Europie, gdzie na ogół już za życia króla było wiadomo, który z synów odziedziczy koronę? Nie eliminowało to wprawdzie całkowicie ewentualnej walki o tron, ale jednak znacznie ją ograniczało. A w sułtańskiej Turcji barbarzyńskie wyrzynanie braci po dojściu do władzy latami miało się dobrze.
       • olena.s Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 09.05.20, 10:24
        Pojęcia nie mam. Ale zauważ, w przeciwieństwie do prawa starszeństwa, dawało to władcy szansę na wybranie najlepszego kandydata (nie wiem, czy z niej korzystali, ale jednak). Tyle, że dziś w zasadzie to samo (minus trumny) masz w przypadku monarchii w Zatoce Perskiej. No i ryzyko, że któryś z synów odwali Konrada Mazowieckiego jest jednak mniejsze w przypadku np. trzech konkurentów, niż w przypadku 12. Zresztą jak wynika z awantury między kolegami Pepinen II, Karolem Łysym i Lotarem wynika, że i trzech wystarczy, żeby namieszać.
        • bo1 Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 09.05.20, 10:40
         Wszystko to prawda. "Wielożeństwo" sułtanów pozwalało mieć znacznie więcej potomków niż monogamia królów. Tym bardziej mnie dziwi, że tureccy sułtani beztrosko produkowali sobie potomków, z góry wiedząc, że spośród spłodzonych chłopców przeżyje tylko jeden, zamiast zmienić ten chory i okrutny system obejmowania tronu.
  • daniela34 Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 05.05.20, 19:46
   Mówisz, żeby Ci pospamować? No skoro tak ładnie prosisz to... nie pospamuję Ci 😀
   Szwecja wybrała zbliżoną strategię do tego, co wcześniej było w Wielkiej Brytanii. Kto miał rację, to się zapewne okaże za kilka miesięcy. Nasza - zamykanie wszystkiego przy małej liczbie zachorowań i otwieranie teraz, kiedy ta liczba wcale nie spada nie jest żadną strategią tylko dowodem pustki w kasie.
    • bananananas Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 05.05.20, 22:48
     majenkir napisała:

     > Wniosek mam taki, ze Szwecja faktycznie na emamie jest traktowana ulgowo. Gdyby
     > GB albo boze uchowaj USA robilo to samo, potepiajace watki bylyby kilometrowe.

     Ale ulgowość uzasadniają jak na razie liczby. Nadśmiertność w Szwecji między 16 marca a 19 kwietnia 24%, w GB między 14 marca a 17 kwietnia 55%.
    • snajper55 Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 06.05.20, 05:43
     majenkir napisała:

     > Wniosek mam taki, ze Szwecja faktycznie na emamie jest traktowana ulgowo. Gdyby
     > GB albo boze uchowaj USA robilo to samo, potepiajace watki bylyby kilometrowe.
     >
     > Koronośmierci na milion jest w Szwecji juz wiecej niz w Stanach.

     Każde państwo inaczej kwalifikuje chorych i zmarłych. Inaczej kwalifikuje do testów. Porównywanie takich danych to fikcja. Na przykład w Polsce jeśli nie ma się pozytywnego testu to można się udusić na kwarantannie i nie będzie się zaliczanym do ofiar koronawirusa. W Belgii osoba z objawami koronawirusa jest uznawana za chorą na koronawirusa. Efekt? Polska - 381 chorych/milion, Belgia - 4.358 chorych/milion. Już pomijam to: Polska - 10.418 testów/mln, Belgia - 39.362 testów/mln.

     S.
     • bananananas Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 06.05.20, 08:57
      snajper55 napisał:

      > Każde państwo inaczej kwalifikuje chorych i zmarłych. Inaczej kwalifikuje do te
      > stów. Porównywanie takich danych to fikcja.

      Już są dostepne dane o nadśmiertności (zgony powyżej wieloletniej średniej), nie z wszystkich krajów, ale te można porównywać ze sobą.

      Pisałam o Szwecji i GB , inne (nie chce mi się wypisywać dat, chodzi o okres paru tygodni):
      Hiszpania 82%
      Belgia 62%
      Francja 47%
      Ekwador 82%
      Holandia 52%
      Niemcy 3% (!!!)
      Nowy Jork 309% (z dedykacją dla ultimate)
      www.nytimes.com/interactive/2020/04/21/world/coronavirus-missing-deaths.html


  • gaskama Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 05.05.20, 20:34
   W chwili obecnej nie ma co porównywać. Jesteśmy wszyscy po kolejnych bataliach. Wojna będzie jeszcze długo trwala. Oceny można będzie dokonać za rok, może za dwa. Są teorie, że druga fala nie będzie zbierała w Szwecji żniwa, bo odpowiednią liczba mieszkańców będzie już zarazona i odporna. Naczelny epidemiolog Szwecji jest pewny swoich decyzji, chyba większość Szwedów go popiera.
  • astrologia333 Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 05.05.20, 23:42
   Świat jest dziwny. My krzyczymy aby nas wypuścili, oddali nam wolność i otworzyli kraj. Ci bardziej intieigienientni domagają się wręcz aby w końcu przyznali, że covid 19 to oszustwo.
   WHO stawia Szwecję za wzór - podobno.
   A sama Szwecja krzyczy zróbcie coś bo umieramy na covid 19. To ludobójstwo.
   Ciekawe czy za kilka lat nie będą znów za to wypłacać odszkodowań.

   www.google.com/amp/s/wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/7687498,szwecja-rosnie-bunt-ofiary-koronawirus-liberalne-panstwo-ludobojstwo.html.amp
   • umi Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 06.05.20, 03:48
    To co on pisze ma sens tylko jesli covid nie jest niebezpieczny dla ludzi ponizej 60-tki i jesli zaklada sie poswiecenie wszystkich 60+. Bo:

    "Każda osoba na świecie w którymś momencie się z nią zetknie. 98,5 proc. zakażonych przejdzie ją bezobjawowo albo lekko, tak jak w przypadku ciężkiej grypy. " - ciezkiej grypy to sie raczej lekko nie przechodzi. Nie mam pojecia co facet mial na mysli. W tym kontekscie nie wyglada na literowke wiec tym bardziej nie wiem o.O

    "Choroba jest już w Polsce czy we Francji, więc po co zamykać granice? Przecież wirus jest już w każdym z tych państw.' - Np. po to, zeby nie rozprzestrzenial sie jeszcze bardziej.

    Teraz to:

    "Ponieważ mamy do czynienia z ekstremalnie zaraźliwą chorobą. Wystarczy, że jedna osoba popełni błąd, że dotknie jakiegoś przedmiotu, którego potem dotknie ktoś inny, i wirus zaczyna się rozprzestrzeniać. Naprawdę mały błąd jednej osoby może spowodować wybuch epidemii w domu opieki."

    vs to:

    "Uważam, że naukowe argumenty i dowody powinni mieć ci, którzy decydują o zamknięciu szkół. Badania naukowe nad grypą sugerują, że efektywność takiego rozwiązania jest bardzo wątpliwa.". Taaak????? Nie jest, skoro powiedziales, ze to jest tak zarazliwe, ze wystarczy dotknac i sie przeniesie???

    Jednoczesnie stwierdza to:

    "Z doniesień naukowców wynika, że nie jest jasne, jak trwała jest odporność na wirusa i czy dotyczy wszystkich. Jeśli tej odporności nie daje przechorowanie, wtedy jesteśmy w ogromnych tarapatach. W większości chorób lepsze dla układu odpornościowego jest przejście choroby niż szczepionka, bo przechorowanie daje silniejszą odporność niż zaszczepienie. Jeśli przechorowanie Covid-19 nie daje odporności, nie mamy szansy stworzyć szczepionki."

    a wczesniej mowil to: Moim zdaniem to polska strategia wiąże się z większym ryzykiem. Nie wiecie jeszcze, jakie mogą być rezultaty tak drakońskich ograniczeń. 

    Czyli jestesmy w ogromnych tarapatach, ale to olejmy? Chyba o to chodzi, bo mowi tez to: „Ludzie i tak umrą, tylko później, bo w którymś momencie trzeba będzie lockdown uchylić”.

    "Jeśli władze ogłaszają, że należy myć ręce 20 razy dziennie i zachować odległość od siebie, większość ludzi na świecie to rozumie.' - No nie wiem. Jak na razie doniesienia o zachowani ludzi pokazuja, ze raczej nie bardzo.

    Poza tym znow: "Ponieważ mamy do czynienia z ekstremalnie zaraźliwą chorobą. Wystarczy, że jedna osoba popełni błąd, że dotknie jakiegoś przedmiotu, którego potem dotknie ktoś inny, i wirus zaczyna się rozprzestrzeniać."

    To zależy od czasu trwania lockdownów - utrzymywanie restrykcji przez dłuższy czas opóźnia zachorowania. Rozmawiałem z głównym epidemiologiem Finlandii, gdzie udało się znacznie ograniczyć liczbę zachorowań. Ale teraz jest obawa o to, co stanie się jesienią. W którymś momencie trzeba będzie zdjąć lockdown. Jak długo będziecie w stanie utrzymać go w Polsce? Trzy, cztery miesiące? - No przeciez to jest k.wa wirus. Nie namnozy sie sam jak go nie naprodukuja ani nie przywioza znowu z zewnatrz.

    „Pewnie byłoby dla pani lepiej przejść chorobę jak najszybciej i mieć to za sobą. 

    I to:

    „Myślę, że odporność będzie się utrzymywać od sześciu miesięcy do roku. Są cztery inne rodzaje koronawirusa, które dają dobrą odporność, ale nie na długo.”

    w kontekscie tego: „Szwecja w ciągu trzech tygodni zdołała potroić możliwości oddziałów intensywnej terapii. W Polsce też możecie to zrobić.”

    Czyli puscie ludzi na zywiol i nastawcie się na to, ze slozba zdrowia sie zakorkuje.

    Jedyy sens tych argumentow (pomijajac kilka niescislowsi w ogole) bylby taki, ze covid nie jest niebezpieczny dla mlodych, a starych poswiecamy bo nie oplaca sie ich ratowac. W innym przypadku on sobie sam przeczy.
     • snakelilith Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 06.05.20, 12:06
      i_m.norwood.3 napisał:

      > Szwecja nie chce powiedzieć wprost, ale starych oni poświęcają. Po prostu k.rwa
      > poświęcają. Tam często dzieci nie odwiedzają swoich starych rodziców i nie bio
      > rą udziału w ich pogrzebach. Naprawdę Szwecja to nie jest żaden wzór.

      Przestań k.rwa szczuć pajacu. Goowno wiesz o Szwecji i o ludziach, którzy tam żyją. O szwedzkich seniorów też się goowno martwisz, siedzisz w tej swojej norze i przepisujesz tylko głupoty z faszystowskich gadzinówek. Szwecja zostanie otwartym, tolerancyjnym krajem z ludźmi z wysokim, niedoścignionym dla Polaków stopniem zadowolenia ze swojego życia, a ciebie kiedyś po latach jęczenia, jacyś obcy ludzie wywiozą do anonimowego grobu, bo nie masz nikogo, komu jesteś ważny.
       • asia.sthm Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 06.05.20, 13:21
        olena.s napisała:

        > On popełnia te wątki tylko z dwóch powodów: żeby podzielić się propagandą nazio
        > lską, albo żeby wzbudzić i utrzymać zainteresowanie swoimi przypadłościami.

        I jedno i drugie - nieposkromiony odruch i jedyna mozliwosc osiagniecia namiastki orgazmu.... z braku laku czy spoconego budowlanca.
       • iwoniaw Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 06.05.20, 19:10
        i_m.norwood.3 napisał:

        > Pożyjemy i zobaczymy, kto się będzie śmiał ostatni. Jak Szwecja stanie się slum
        > sem pełnym kolorowych bezrobotnych to wspomnisz moje słowa.

        Już w kilku wątkach zadano ci proste pytanie: jak dbasz o swoich rodziców? Kiedy im zakupy zrobiłeś? Czy jeśli będą wymagać opieki i pomocy w najprostszych czynnościach, planujesz się zwolnić z roboty i osobiście im zmieniać pieluchy? Choć raz na dwa lata fundujesz im jakieś wczasy w sanatorium dla podreperowania zdrowia? Okna starej matce myjesz choć na święta? Opowiedz o tym, zamiast konfabulować o Szwedach, których co najwyżej na obrazku widziałeś.
       • asia.sthm Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 06.05.20, 21:10
        i_m.norwood.3 napisał:

        > Pożyjemy i zobaczymy, kto się będzie śmiał ostatni. Jak Szwecja stanie się slum
        > sem pełnym kolorowych bezrobotnych to wspomnisz moje słowa.

        A ciebie szlag na miejscu trafi jak kazdemu z tych kolorowych bezrobotnych bedzie o niebo lepiej zyc niz tobie, bialemu przegrywowi. Jako naziol i rasista bedziesz wtedy tak cierpial jak belzebub w wodzie swieconej. big_grin
     • morekac Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 06.05.20, 22:52
      >Szwecja nie chce powiedzieć wprost, ale starych oni poświęcają.

      Tak samo jak inne europejskie (i nie tylko) narody, w tym Polacy. W Belgii połowa ofiar śmiertelnych to staruszkowie w domach opieki, u nas też tam dobrze kosi, tak samo we Włoszech czy Hiszpanii.
       • iwoniaw Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 07.05.20, 12:28
        i_m.norwood.3 napisał:

        > Tylko część krajów chce możliwie mininamalizować ryzyko, a Szwecja jawnie manif
        > estuje że starców im nie szkoda.

        Niby w jaki sposób to manifestuje i w czym lepszy jest los starców w PL? I, po raz kolejny zapytam, co robisz dla swoich starych sąsiadów? Jak wspierasz rodziców? Jakie masz plany na czas, gdy będą wymagać opieki 24/7?
         • iwoniaw Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 07.05.20, 13:05
          asia.sthm napisała:

          > > Jak wspierasz rodziców?
          >
          > Jozio raz wzruszajaco zadeklarowal swoja milosc do rodzicow: Nie chcialbym smi
          > erci mojego ojca.
          >
          >
          >
          A ponieważ ma dużo do powiedzenia, jakie postawy wobec starych rodziców są godne pochwały, a jakie odstręczające, chciałabym się dowiedzieć, jakie praktyczne działania w tej kwestii podejmuje. Niestety, mimo że wielokrotnie go o to pytałam i ja sama i kilka innych osób, z którymi dyskutuje (więc nie jest to kwestiaa, że tych pytań nie widzi, bo np. wygasił autorki), czemuś nie chce się podzielić doświadczeniem dobrego syna, człowieka w pełni sił i możliwości, głęboko zatroskanego o dobrostan nie tylko własnej matki i ojca, ale nawet zupełnie obcych starców w dalekiej Szwecji. Aż przykro pomyśleć, że powód mógłby być taki, jak wszyscy podejrzewają 😂😂😂
        • ritual2019 Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 07.05.20, 12:55
         Za wczesnie wyslane. Tak starzy kosztuja, zyja dlugo, potrzebuja opieki w zyciu codziennym, medycznej, maja przeciez roznego rodzaju schorzenia - sa bardzo duzym obciazeniem dla budzetu. Rzadom jest na reke wiec jesli czesci co prawda niewielkiej (ten wirus nie zabil ich wielu) ale jednak sie pozbeda.
         To nie jest kwestia pikajacych serduszek I szkoda nie szkoda, to jest ekonomia. Szwecja jako jeden z nielicznych krajow nie wprowadzila lockdown, nie sparalizowala gospodarki, nie odebrala podstawowych praw swoim mieszkancom kreujac koronahisterie, straszac ludzi I wmawiajac im ze to dla ich dobra. Szkoda ze UK nie pozostala przy pierwszej strategii.
         • snakelilith Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 07.05.20, 13:37
          ritual2019 napisał(a):

          Tak starzy kosztuja, zyja dlugo, potrzebuja opieki w zyciu
          > codziennym, medycznej, maja przeciez roznego rodzaju schorzenia - sa bardzo du
          > zym obciazeniem dla budzetu. Rzadom jest na reke wiec jesli czesci co prawda ni
          > ewielkiej (ten wirus nie zabil ich wielu) ale jednak sie pozbeda.
          > To nie jest kwestia pikajacych serduszek I szkoda nie szkoda, to jest ekonomia.

          Wiem, polemizujesz z trollem, ale nie używaj przy tym absurdalnych argumentów. Nigdzie, jeszcze raz, nigdzie w Europie żaden rząd nie planuje pozbyć się starych. Wszędzie właśnie ze względu na starszych i chorych wprowadzono przeróżne, mniej lub bardziej surowe reguły dystansu społecznego mające na celu chronić szczególnie zagrożonych przed zarażaniem. Nawet we Szwecji nikt na straruszków nie kicha, bo naczelny wirolog doradzający szwedzki rząd, profesor Johan Giesecke jest, słusznego poniekąd zdania, że lockdown przesuwa tylko w czasie ciężkie wypadki korony. Bez względu więc na to, czy chcemy tego, czy nie chcemy, niektórzy i tak umrą. Tylko później. Umierają bowiem także ci w wypasionych niemieckich klinikach pod respiratorami. I nikt tam tych ludzi do umierania nie odstawia, tylko dlatego, że są starzy. Bo nawet z tym, czy starzy są bezwartościowi dla systemu jak opisujesz, bardzo bym polemizowała, w wielu krajach jak np. w Szwecji i Niemczech seniorzy są zamożną grupą społeczną, nakręcają gospodarką podróżami i konsumpcją, i mają w bankach grube konta. To nie powojenne sieroty siedzące pod kościołem.
          A wracając do różnych reguł społecznego dystansu, to kraje zastosowały te, które uważały u siebie za konieczne, ale nie zawsze ze świadomością, które są naprawdę skuteczne. Czasem bardzo na wyrost w stosunku do faktycznych warunków, co kazuje się po fakcie. Już niektórzy w Niemczech na przykład mówią, że totalny lockdown nie był w tym kraju konieczny, a przynajmniej nie we wszystkich regionach Niemiec i należało regować bardziej lokalnie i elastycznie, bo spadek zachorowań zaczęto obserwować już przed wprowadzeniem lockdownu. I inaczej należy oceniać też sytuację we Włoszech, a inaczej we Szwecji. W każdym razie wielu wirologów jest zdania, jak np. ci z uniwersytetu Zurych, że akurat lockdown wcale nie jest najbardziej efektywną metodą i inne czynniki są ważniejsze. I każdy lockdown ma też swoje granice, po pewnych czasie powoduje bowiem wzrost ofiar kolateralnych, co sensowny rząd musi też uwzględnić, czy podoba nam się myśl przeciwstawiania jednej grupy ludzi przeciwko innej, czy nie. Nie jest jednak tak, że automatycznie poświęca się wtedy starych.
          • ritual2019 Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 07.05.20, 14:01
           Zaden rzad otwarcie nie przyzna ze ma nosie starych i chorych, to jest oczywiste. W rzeczywistosci ma bo zdecydowana wiekszosc nie ma milionow na kontach za to ma choroby ktore sporo kosztuja budzet, wiekszosc tez korzysta z oplacanych czesciowi czy w calosci uslug opiekunczych. Tak, jakas tam grupa sobie swietnie radzi bo ma zasoby ale to jest zdecydowana mniejszosc. Grup ryzyka a zwlaszcza ludzi w domach opieki nie zdolano ochronic pomimo cyrku z lockdown ktory rzekomo mial to na celu. Tak, nie bedac wirusologiem uwazam ze lockdown nie jest najbardziej skuteczny jako glowna forma walki a wirusami (a tak jest w tym przypadku) w szczegolnosci nie jest w przypadku tego wirusa. Przypadki smiertelne sa glownie wsrod osob starych ze wspolistniejacymi powaznymi chorobami I glownie mieszkajacych w domach opieki co swiadczy o tym ze pozbawienie praw milionow ludzi nie zapobieglo temu podobnie jak nie objeto tych ludzi szczegolna ochrona a to drugie moznabylo zrobic. Czy moze jednak to jest dobitny dowod na to ze lockdown w przypadku tego wirusa nie mial zadnego sensu, podobnie jak czesc ograniczen ktore beda po lockdown nie beda wplywac na smiertelnosc w grupie ryzyka. Mysle ze scientists podobnie jak rzady wielu krajow doskonale o tym wiedza, ale coronahisteria jest jednak przykrywka dla osiagniecie nieco innych celow przy okazji
           • snakelilith Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 07.05.20, 17:29
            ritual2019 napisał(a):

            > Zaden rzad otwarcie nie przyzna ze ma nosie starych i chorych, to jest oczywist
            > e.

            Sorry, ale ty masz nie po kolei w głowie. Kupa rzeczy kosztuje masę forsy, ale to nie znaczy, że kraje z tego rezygnują. Funkcjonujące społeczeństwo to bowiem trochę więcej niż tylko prawo silniejszego i szybkie dobijanie mniej wartościowych i generujących koszty. Coś ci się pomyliło dziewczyno, chyba przespałaś ostatnie 70 lat.
            Ale twoje zdanie zresztą w ogóle jest mało istotne, bo kręcisz się jak wiatraczek, najpierw lockdown był be, a teraz cacy, jak ci tam w UK akurat rewolwerowe media podpowiedzą, syndorm sztokholmski się kłania. Ale w jednym masz rację, Brytyjczycy, niby tacy dumni z swojej zamożności, tak radykalnie zminimalizowali koszta systemu zdrowotnego w swoim kraju, że teraz są zmuszeni poświęcać życie ludzkie, ale to nie jest w żadnym wypadku wzorem dla reszty Europy.
  • bib24 Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 06.05.20, 10:58
   i_m.norwood.3 napisał:

   > Szwecji, która staje się dzikim zachodem Skandynawii.

   o ile lepiej brzmialby twój post, jakbyś nie napisał zacytowanego wyżej zdania. a tak pokazujesz swoją zgorzknialą złośliwość i aż się prosisz o spamowanie.
    • morekac Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 09.05.20, 16:14
     Nie wiem, czy to aż taka głupota, zważywszy na to, że na razie nie ma ani lekarstwa ani szczepionki. Szczepionka będzie może za rok - a nie da się zamknąć na rok (albo dłużej) wszystkiego. Epidemia przestanie nas dręczyć wtedy, gdy większość ludzi będzie na to odporna- czyli albo przechorują albo się zaszczepią. Trzeciego wyjścia (czyli że wirus zniknie) już raczej nie ma.
     • morekac Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 10.05.20, 07:57
      W każdym razie prorokuję, że wszystkie kraje skończą z podobną liczbą zachorowań, tylko nie wszędzie będzie to liczba oficjalna.
      No chyba, że wcześniej będzie szczepionka.
      BTW: Józek, słyszałeś może, że pierwszy potwierdzony przypadek coronawirusa był w Europie w grudniu? Jeszcze nim Chińczycy ogłosili, że mają jakikolwiek problem?
  • princesswhitewolf Re: Szwecja prawie jak UK. Koronawirus 06.05.20, 19:15
   Nie klam. Pod względem liczby chorych na milion Belgia ma najwiecej chorych ( po San Marino?nadal a nie Szwecja czy UK. Przestan wprowadzac ludzi a blad. Szwecja ma 10 miejsce

   www.worldometers.info/coronavirus/

   na prawo patrz na Per milion cases i ustaw od najwyzszej ilości

   Co za nieuk