Dodaj do ulubionych

Wynajem i przepisanie rachunkow

05.05.20, 22:04
Czy mozna przepisac na kogos nie tylko media ale i czynsz?
Obserwuj wątek
    • reinadelafiesta Re: Wynajem i przepisanie rachunkow 06.05.20, 07:57
     Z tego co ja wiem, wspólnota/spółdzielnia nie wystawi czynszu na inną osobę niż właściciel lokalu. Natomiast co do przepisywania energii: póki lokator mieszka, to jest zainteresowany płaceniem i jest to jakieś zabezpieczenie przed zadłużeniem. Tylko - z doświadczenia- bywa i tak: lokatorka zawarła umowę o energię z dwiema firmami (na dystrybucję i kupno), miała do tego prawo posiadając umowę najmu. Nie powiedziała właścicielowi z kim te umowy zawarła, a po rozstaniu zniknęła nie wypowiadając ich. Długów niby nie zostawiła, ale przepisanie energii na właściciela było sporym wyzwaniem. Trzeba było szukać firm w których kobieta umowy zawarła ( a udzielać informacji nie chcieli, bo RODO no i właściciel lokalu nie jest stroną umowy), w tzw.międzyczasie szukać miejsca do którego były wysyłane rachunki ( jak się okazało wcale nie wynajmowany lokal). Był problem, bo choć właściciel chciał, to nie wiedział ile, komu i na jakie konta, a niepłacenie groziło odcięciem prądu. Dlatego przy podpisywaniu umowy najmu, jeśli właściciel w ogóle godzi się na przepisanie energii, to radziłabym wpisać do umowy, że każdorazowo musi wyrazić zgodę na piśmie i od razu, z góry brać upoważnienie do rozwiązania takich umów. I pamiętać, że kiedyś wiadomo było, że ta umowa jest w firmie X bo tylko jedna była. Teraz można się narazić na długie szukanie jeśli najemca jest nieodpowiedzialny.
      • reinadelafiesta Re: Wynajem i przepisanie rachunkow 06.05.20, 08:09
       Mogli teoretycznie, tylko adres korespondencyjny do przysyłania rachunków był inny niż adres lokalu, więc nie było do rachunków dostępu. Dla wyjaśnienia: umowa była długoterminowa, podpisana wiele lat temu, kiedy jeszcze nikt o różnych dostawcach nie słyszał. O RODO zresztą też nie. Nikt wtedy takiej sytuacji nie przewidział.
     • droch Re: Wynajem i przepisanie rachunkow 07.05.20, 11:28
      > to radziłabym wpisać do umowy, że każdorazowo musi wyrazić zgodę na piśmie i od razu, z góry
      > brać upoważnienie do rozwiązania takich umów.

      Nie do obrony prawnie, nadmiernie ogranicza lokatorowi prawo do korzystania z lokalu.
      A zresztą, co to zmieniłoby, skoro i tak właściciel nie ma pojęcia, z kim lokator zawarł umowę?
      • reinadelafiesta Re: Wynajem i przepisanie rachunkow 07.05.20, 13:28
       Nie zgodzę się z Tobą: lokator może dysponować mieszkaniem tylko w pewnym, określonym stopniu. Zazwyczaj do umowy jest wprowadzany punkt, że najemca nie może go podnajmować, nie może dokonywać jego przeróbek, albo że właściciel nie zgadza się na trzymanie w mieszkaniu zwierząt lub ma prawo kontrolować raz na jakiś czas stan lokalu. I dla wszystkich jest oczywiste, że pewne ograniczenia obowiązują, nikt nie robi z tego zagadnienia jeśli dwie strony się tak umawiają.Więc albo najemca zgadza się na to, że muszę wyrazić zgodę na piśmie, albo nie. Obowiązku podpisywania takiej umowy nie ma, jeśli komuś ten punkt nie odpowiada. Natomiast jak już podpisze, to trudno mu będzie pójść z umową zawierającą taki ograniczający paragraf do energetyki i umowę przepisać na siebie bez osobnej zgody właściciela.
       • droch Re: Wynajem i przepisanie rachunkow 07.05.20, 13:43
        > Nie zgodzę się z Tobą: lokator może dysponować mieszkaniem tylko w pewnym,
        > określonym stopniu.

        Właściciel może narzucać lokatorom warunki, ale w ramach prawa. Równie skutecznie może próbować zapisać w umowie zakaz wymiany zamków przez lokatora czy wieszania obrazków na ścianach.
        Jedyne, co wynajmujący może, to zastrzec, że koszty przywrócenia do pierwotnego stanu ponosi najemca. W przypadku umowy z elektrownią - np. koszty poszukiwania dostawcy energii i zawarcia umowy z pierwotnym dostawcą.
        • reinadelafiesta Re: Wynajem i przepisanie rachunkow 07.05.20, 16:55
         Jako wynajmująca lokal mam np.obowiązek zawiadomić spółdzielnię o przeprowadzanych w mieszkaniu remontach i uzyskać zgodę na przedstawione prace (w przypadku np. chęci przestawienia ścian). Więc skoro ja, jako właścicielka muszę się do tego stosować, to jak wyobrażasz sobie, że przestawiać ściany może bez mojej zgody najemca? Jeśli wykażę, że mam interes prawny w takim zapisie umowy, to działam w granicach prawa.
            • reinadelafiesta Re: Wynajem i przepisanie rachunkow 08.05.20, 19:30
             To, że nie jesteś w stanie zrozumieć czegoś, nie oznacza, że moje wywody są od czapy, tylko że Ty masz problem ze zrozumieniem.Twoje stwierdzenia, że lokator może robić co chce, byleby doprowadził lokal do stanu początkowego są bzdurą. Nie, nie może robić wszystkiego, nawet gdyby przywrócił stan początkowy, np. nie może zmieniać układu mieszkania, choćby tylko na czas najmu. W moich umowach jest punkt o pisemnej zgodzie na zmianę dostawcy energii, najemcy bez problemu je podpisują, a ja w razie potrzeby również bez problemu zgodę wyrażam. To zastrzeżenie ma na celu nie ograniczanie wolności najemcy, tylko chronienie mnie przed niemiłymi niespodziankami po zakończeniu umowy. Jeżeli dalej nie jesteś w stanie zrozumieć, to trudno, nie zamierzam więcej tłumaczyć.
    • aqua48 Re: Wynajem i przepisanie rachunkow 06.05.20, 08:14
     czerwonylucjan napisał(a):

     > Na wypadek gdyby przestal placic?

     Przepisanie rachunków nawet tych które da się przepisać, wcale nie chroni przed niepłaceniem i zadłużeniami, a tylko powoduje dodatkowe kłopoty dla właściciela przy odkręcaniu tego.
  • morgen_stern Re: Wynajem i przepisanie rachunkow 07.05.20, 09:41
   W ogóle nie rozumiem idei płacenia prądu czy gazu bezpośrednio przez najemcę. Przecież wtedy Wynajmujący nie ma nad tym żadnej kontroli. Moi najemcy płacą sami tylko za kablówkę, resztę rachunków opłacam sama, oni przelewają mi tylko za nie odpowiednią kwotę (faktury są do wglądu, wysyłam im pdfy).
   • jowita771 Re: Wynajem i przepisanie rachunkow 07.05.20, 10:06
    Przepisanie rachunków ma sens. Jak umowy są na Ciebie, a państwo przestają płacić, odcina się im prąd, ale potem trzeba im podpiąć ten prąd z powrotem, nawet, jak nie płacą, tzn. nie wiem, czy zawsze, ale jak np. maja dzieci, to na pewno. I prąd mają, ale dług się powiększa. Twój dług. A jak umowa jest na nich, to dług jest ich i Tobie nic do niego.
   • sylwiastka Re: Wynajem i przepisanie rachunkow 07.05.20, 11:09
    A ja nie rozumiem rozliczania sie przez posrednika za media, ktore zuzywam jako najemca. Ale moje doswiadczenie jest niemal wylacznie zagraniczne. Gdy wynajmuje mieszkanie to albo rachunki sa przepisywane na mnie, albo podawany jest moj numer konta. Rachunki zawsze przychodza na adres mieszkania (a nie do wlasciciela). Wlasciciela nie obchodzi ile zuzywam i czy place na czas. Nie ma problemow z rozliczaniem. Wlascicielowi place czynsz, stalym przelewem, a rachunki bezposrednio.
    • kaka-llina Re: Wynajem i przepisanie rachunkow 07.05.20, 11:51
     Dokładnie ja też tak robię. W momencie jak sie wprowadziłam zmieniłam dostawcę, spisałam liczniki a zaległy rachunek po poprzednich najemcach odwołałam podając date kiedy sie wprowadziłam i ten rachunek poszedł do agencji i oni sie tym martwili. Właściciel dostaje czynsz i płaci jakieś ubezpieczenie (nie contents insurance to mogę sama). Długi za rachunki to tylko moje długi i właściciela to nie obchodzi, council tax też tylko moja sprawa.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka