Dodaj do ulubionych

Kolosalna podwyżka 100% - efekt koronawirusa :/

07.05.20, 19:37
Właśnie miałam telefon z przychodni, chodzimy tam prywatnie do ortodonty.
Pani zaprasza na odwołaną wizytę, jednocześnie informuje, ze teraz koszt wizyty to 200zł na głowę...
Świetnie.... bo przed koronawirusem w styczniu płaciłam 100zł. Aby tego było mało, to w listopadzie 2019 płaciłam 70zł, o podwyżce na 100zł nie zostałam poinformowana przed wizyta wcale. No to teraz chociaż powiedzieli wcześniej, a nie przy płaceniu...
Chodzimy tam od kilku lat, prowadzam dwoje dzieci, córka miała mieć teraz kolejny aparat na górne zęby...
Pani na mój jęk niezadowolenia, powiedziała ze teraz w związku z „tymi wszystkimi zabezpieczeniami” jest ta podwyżka.
Ciekawe gdzie jeszcze trafie na taka niespodziankę... sad
Obserwuj wątek
          • astrologia333 Re: Kolosalna podwyżka 100% - efekt koronawirusa 08.05.20, 13:40
            Wychodzi więc na to, że świadomie zrezygnowali z zysku bo od kosztu stałej ceny odliczyli te strasznie drogie środki, fotele za 15 tysięcy, lampy i inne cuda. To prawie jak za darmo.

A ile płaciłaś za aparat?
            Często jest tak, że ortodontyczne kosztorysty konkretnych aparatów i standarodwego 2,5 rocznego leczenia bez jakiś skomplikowanych są cenowo podobne. Różnie jednak są rozkładane cenowo na okres leczenia np Ortodonta który bierze więcej za aparat, bierze mniej za wizyty a Ortodonta, który proponuje aparat po najniższej cenie rynkowej bierze właśnie więcej za comiesięczne kontrole.
            Ortodonci sobie potrafią w całym planie odbić wszystko. Np mi w renecje wliczono umownie kilka stówek za ewentualne miesięcy gdzie nie będę na wizycie co = strata dla orto.
            • livia.kalina Re: Kolosalna podwyżka 100% - efekt koronawirusa 08.05.20, 14:54
              Nie umiem powiedziec "ile za aparat". Lekarz wycenił dwuletnie leczenie na 14-16 tysięcy. Aparat jest na górze i na dole, wada była ponoć skomplikowana i nakręcała sie na zasadzie spirali. Zęby wyglądały naprawdę źle, teraz są przepiękne. W kwietniu miał być właśnie koniec leczenia- ściąganie aparatu i tylko kontynuacja po aparacie (wkładki). Przesunęło nam sie na maj.
        • kryzys_wieku_sredniego Re: Kolosalna podwyżka 100% - efekt koronawirusa 08.05.20, 16:14
          U nas tyle samo co prywatnie się czeka a ortodonci są przekazywani "z rąk do rak" tak jak dentyści. Tak wiem, to nie możliwe, tylko biedacy chodzą, u mnie widzę wręcz odwrotną sytuację, ludzie "biedniejsi" płacą ci z gotówką korzytają z wizyt na nfz w gabinetach z polecenia.
          Ostatnio koleżanka dumna była że leczenie jej córki kosztuje około 10 tyś. no cóż leczenie mojego syna na razie jest darmowe, jak będzie trzeba dopłacić za coś ekstra to to zrobię na razie nic na to nie wskazuje.
          A i nie mówi nikomu, że ci dentyści czy ortodonci, laryngolodzy, alergolodzy, kardiolodzy czy okuliści przyjmują w gabinetach na nfz bo później odbija si to czkawką.
    • milupaa Re: Kolosalna podwyżka 100% - efekt koronawirusa 07.05.20, 20:35
      No już dawno słyszałam prognozy, afera z koronawirusem spowoduje ze biedni staną się jeszcze biedniejsi a majątek bogatych wzrośnie. To już się dzieje. Muszę dziecko zapisać do gastroenterologa, na razie wszędzie teleporady lekarskie na razie jeszcze ceny rozsądne. Państwowe terminy grudzień, podobno masakra dostać się do specjalistów.
      • kokosowy15 Re: Kolosalna podwyżka 100% - efekt koronawirusa 07.05.20, 21:35
        Na tym polega kapitalizm. Towary lub usługi trudnodostepne są droższe. Jest okazja do zwiększenia dochodów. Najlepiej zarabia się na wojnie, epidemii, powodzi. Trochę się nabrali producenci maseczek, bawełniane przeciwmandatowe były po 5 zł, teraz jest nadmiar, są po 2 zł i się nie sprzedają.
        • snajper55 Re: Kolosalna podwyżka 100% - efekt koronawirusa 07.05.20, 22:22
          kokosowy15 napisał(a):

> Na tym polega kapitalizm. Towary lub usługi trudnodostepne są droższe. Jest oka
          > zja do zwiększenia dochodów. Najlepiej zarabia się na wojnie, epidemii, powodzi
          > . Trochę się nabrali producenci maseczek, bawełniane przeciwmandatowe były po 5
          > zł, teraz jest nadmiar, są po 2 zł i się nie sprzedają.

Świetny przykład jak dochodzi się do ceny równowagi. Niedługo skończy się ręczne szycie, bo koszty będą wyższe od ceny sprzedaży.

S.
        • dyzurny_troll_forum Re: Kolosalna podwyżka 100% - efekt koronawirusa 08.05.20, 13:34
          kokosowy15 napisał(a):

> Na tym polega kapitalizm. Towary lub usługi trudnodostepne są droższe.

Przypomnijmy też na czym polega socjalizm. Towary lub usługi są zasadniczo niedostępne ewentualnie reglamentowane na kartki/bony/talony.

Zresztą po co przypominać, każdy miłośnik socjalizmu może przecież wybrać NFZ - "wszystko dla wszystkich za darmo"!
    • aandzia43 Re: Kolosalna podwyżka 100% - efekt koronawirusa 07.05.20, 22:22
      Środki ochrony i preparaty dezynfekujące podrożały od kilkudziesięciu do kilkuset procent, jeśli kiedyś przyjmowało się jednego pacjenta ortodontycznego co 15 minut teraz przyjmuje się jednego co godzinę, jeśli przyjmowało się pacjenta na leczenie zachowawcze lub chirurgię co pół godziny/godzinę teraz przyjmuje się co 1,5 godziny/2 godziny (nie dlatego żeby pić kawę i leżeć na fotelu czytając błądząc po fejsbuku tylko żeby umyć i zdezynfekować gabinet, zdjąć jedne szmaty, maski i plastiki, napić się wody, wytrzeć mokre włosy i załozyc czyste szmaty, maski i plastiki). W cholerę roboty, zarobki gabinetów kilka razy niższe niż przed zarazą. Proponuję kombinerki w OBI i mikstury pana Zięby.
      • astrologia333 Re: Kolosalna podwyżka 100% - efekt koronawirusa 08.05.20, 13:12
        Nie mogę już słuchać tego pieprzenia. Idź po cążki. Sama idź i walnij się nimi w głowę najlepiej. A jak cie w obi policzą 100 % więcej za cążki poradź palce. Da się i palcami. Do tej pory ortodonci inkasowali ogromne pieniędzy za swoje usługi. (U mnie zmiana drutu dwóch łuków to 5 minut) wizyta max 10 z pitu, pitu.
        A my pacjenci mimo ich opłacania byliśmy jak na taśmie produkcyjnej wciskani jak sardelki - jeden po drugim- szybko, szybko, szybko bo jeszcze jeden w godzinę to kolejna kasa, kasa, kasa. Nie raz i nie dwa zdarza się że nawet nie wchodzisz na umówioną godzinę i także nie dlatego, że Ortodonta siedzi na fb, tylko dlatego że pozapisywał ogrom pacjentów. ( I powoli dochodziliśmy do stanu takiego, że mimo że płacimy nie mało, to i tak ktoś nam robi łaskę. Prywatna branża medyczna).
        I nie wmawiajmy ludziom, że te ceny to były realne koszta i ciupka zysku dla ortodonty od pacjenta.
        Teraz nagle trzeba się ograniczyć do mniejszej ilości pacjentów, ale zarobić tyle samo, lub chociaż z zadowlajacym zyskiem prawda?
        Problem polega na tym, że koronawirus i ta cała szopka nie dotyczy jedynie dentysty, ortodonty czy Józefa kardiologa a całego społeczeństwa. My także mamy rachunki, zobowiązania finansowe, kredyty, straty, obcięte pensje, długi, działalności gospodarcze pozamykane lub bez zamówień a nawet te prace tracimy.
        Każdemu finansowo wiatr wieje w oczy. I teraz dlaczego po otwarciu WSZYSTKIEGO absolutnie każdy nie może wywindować cen usług i produktów? Módl się aby tak nie było bo ubrania będziesz szukać w śmietniku, z sklepu spożywczego odeślą cie do kamieniołomu po kamienie a z szpitala do kostnicy. No chyba, że jesteś taka bogata jak rasowa ematka.
        Pacjenci ortodontyczni mają jednak umowy. Ja w umowie mam, że płacę drożej za aparat na dwa łuki, za to później mam tańszą wizytę jako stałą cenę 2,5 letniego leczenia. A kosztorys leczenia to xxxx.
        Skaczesz jako jedna z wielu o tym jak środki ochrony podrożały o milion, a dlaczego jest taka rozpiętość cenowa? Jeden gabinet nie podnosi się wcale( tak są takie gabinety) drugi podnosi się o 30 zł, trzeci o 50, czwarty o 150 a piąty o 200 zł to o czym świadczy? O tym, że tak strasznie podrożały środki że jedenego to kosztuje 30 zł a drugiego 200 a trzeciego nic? A może pacjent ma utrzymać Ortodontę? Jak inaczej to możliwe? Chcesz powiedzieć, że Ortodonta wziął kredyt i przyjmuje charytatywnie?

Jeszcze nie widziałam ani jednego rachunku realnego kosztu jednego pacjenta?
        I dlaczego poza realnymi kosztami pacjent ma ponosić koszt utrzymania ortodonty?
        Czy mnie ktoś utrzymuje z racji tego, że obcięto mi pensję i zysk mam mniejszy?

Kolejna rzecz o ile pacjent stomatologiczny może iść na NFZ do stomatologa, czy poszukać kogoś kto mu także cenowo odpowiada, czy tam jednorazowo wydać x zł, a potencjalny pacjent ortodontycznym może poczekać z aparatem, to stały pacjent ortodontyczny z umową, nie ma możliwości jego zmiany, bez poniesienia kosztów nowego aparatu, ale także strat zdrowotnych. Niektórzy nie mają czwórek, są po operacjach szczęki, czy z rotatorami i innymi cudami. I także mogą być dotknięci niespodziewanym pogorszeniem sytuacji materialnej a nagle bez żadnej informacji, kompromisu, oświadczenia, podstawy prawnej unieważniającej umowy, które mają chronić interesy dwóch stron dostają spore podwyżki usług. Bez żadnego oświadczenia i informacji czy jest to zmiana chwilowa.
        Czy jeśli pacjenta nie będzie stać na wizytę która wzrasta do nawet 300/400 zł miesięcznie kogoś to interesuje? Czy bezczelnie powiesz komuś zdjemij aparat bez zębów 4 bo cie nie stać bo nie na takie ceny byłeś przygotowany i bo kryzys śmiał również dotknąć pacjenta?
        A umowę weź sobie do toalety i się nią podetrzyj?
        Nie dostaniesz się do szpitala - idź prywatnie. Nie stać cie idź do kostnicy.
        Nie stać cie na chleb, jedz ciasteczka.

Moja placówka jest zamknięta. Nie generuje więc zysku od miesiąca. Czy to oznacza, że upadła? Nie stać jej na nic? To bardzo uczciwa osoba i wiem, że ma problem. Ale ja też mam że swoją pracą.
        Z jeden strony czekam na otwarcie bo spadł mi drut, z drugiej ją rozumiem:
        - jest wiekowa, ma chorą córkę i podpisała wiele umów takich jak moja : większy koszt aparatu, tańsze wizyty.
        Jestem w stanie się dogadać, pójść na kompromis i nawet ponieść jakieś dodatkowe koszta tymczasowe z racji sytuacji ale kuźwa w granicach rozsądku i bez przerzucenia wszystkich kosztów na pacjenta. Sorry. Czy ja się także nazywam instytucja charytatywna?
        • dyzurny_troll_forum Re: Kolosalna podwyżka 100% - efekt koronawirusa 08.05.20, 14:21
          astrologia333 napisała:

Ależ piękna rzecz. Dawno takiej perły nie bylo na eMateczce!

Przyjrzyjmy się temu po kolei:

> Do tej pory ortodonci inkasowali ogromne pieniędzy za swoje
          > usługi. (U mnie zmiana drutu dwóch łuków to 5 minut) wizyta max 10 z pitu, pitu
          > .
          > A my pacjenci mimo ich opłacania byliśmy jak na taśmie produkcyjnej wciskani ja
          > k sardelki - jeden po drugim- szybko, szybko, szybko bo jeszcze jeden w godzinę
          > to kolejna kasa, kasa, kasa.

Chyba nie takie te pieniądze ogromne inkasowali skoro tylu chętnych. Znaczy można spokojnie podnieść cenę 2-3x razy i tyle nie zapie**alać. Tylko wybrać sobie pacjentów mniej awanturujących się, lepiej umytych i w ogóle takich bardziej....

> I powoli dochodziliśmy do stanu takiego
          > , że mimo że płacimy nie mało, to i tak ktoś nam robi łaskę. Prywatna branża me
          > dyczna).

Oooo do suwerena wreszcie dociera, że lekarze to prawdziwa elita społeczeństwa. Postępy!

> Każdemu finansowo wiatr wieje w oczy. I teraz dlaczego po otwarciu WSZYSTKIEGO
          > absolutnie każdy nie może wywindować cen usług i produktów?

Myślę, że każdy kto będzie mógł to podniesie ceny.
          A kto będzie musiał, będzie robił za miskę ryżu.To elementarne.

> Módl się aby tak nie było bo ubrania będziesz szukać w śmietniku,

Porównujesz szmatkę za 1.5USD uszytą przez 8 latkę w Bangladeszu z aparatem ortodontycznym zrobionym przez lekarza po 6 latach studiów i nie wiadomo ilu latach specjalizacji. Serio?

> Skaczesz jako jedna z wielu o tym jak środki ochrony podrożały o milion, a dlac
          > zego jest taka rozpiętość cenowa? Jeden gabinet nie podnosi się wcale( tak są
          > takie gabinety) drugi podnosi się o 30 zł, trzeci o 50, czwarty o 150 a piąty o
          > 200 zł to o czym świadczy?

Świadczy to o tym, ze nie ma już od kilku lat cen urzędowych.

> Jeszcze nie widziałam ani jednego rachunku realnego kosztu jednego pacjenta?
          > I dlaczego poza realnymi kosztami pacjent ma ponosić koszt utrzymania ortodonty
          > ?

Proponuję reaktywować Inspecję robotniczo - chłopską, która skontroluje realny koszt jednego pacjenta, i w przypadku wykrycia nieprawidłowości słuszny dowali domiar. A być może nawet rozkułaczy wrednego patoortodonę - spekulanta - wroga ludu pracującego!

> Czy jeśli pacjenta nie będzie stać na wizytę która wzrasta do nawet 300/400 zł
          > miesięcznie kogoś to interesuje? Czy bezczelnie powiesz komuś zdjemij aparat be
          > z zębów 4 bo cie nie stać bo nie na takie ceny byłeś przygotowany i bo kryzys ś
          > miał również dotknąć pacjenta?

Suweren odkrywa, że w krajach III świata leczenie ortodontyczne to luksus i przywilej. Duże postępy!

> Nie dostaniesz się do szpitala - idź prywatnie. Nie stać cie idź do kostnicy.

Suweren odkrywa, że w krajach III świata leczenie w ogóle to rarytas. Bardzo duże postępy!!

> Jestem w stanie się dogadać, pójść na kompromis i nawet ponieść jakieś dodatkow
          > e koszta tymczasowe

Suweren szczucie na Pana Doktora "pokaż lekarzu co masz w garażu" zastępuje dogadywaniem się z Panem Doktorem. Ogromne postępy!

> i bez przerzucenia wszystkich kosztów na pacjenta.

A kto ma niby pokryć wszystkie koszty? Z 500+ se dołóż.... jak nie masz...
            • niemaznaczenia Re: Kolosalna podwyżka 100% - efekt koronawirusa 08.05.20, 14:46
              On ma rację.Popyt robi cenę. To elementarz.

A z jakie racji pierdzistołki w korporacjach, po rozmaitych szkołach "byznesu", które za nic nie odpowiadają i zajmują się produkcją nikomu niepotrzebnych prezentacji i tabelek, zarabiają po 15 tysięcy i więcej miesięcznie?

Marzy ci się państwowa regulacja cen?
              • astrologia333 Re: Kolosalna podwyżka 100% - efekt koronawirusa 08.05.20, 15:10
                Jeśli nie jesteś trollem, to strasznie buraczane jest argumentowanie składające się z obsmiewania wartości grup zawodowych. Możesz się śmiać ze stolarza a nawet piekarza i rolnika wycigajac wyższość lekarza, ale bez TYCH ludzi nawet lekarz by Ci nie pomógł np na głód, na który nie masz lekarstwa na receptę. Mam nadzieję, że wszyscy przedsiębiorcy wywindują ceny aby zabezpieczyć się w dogodnym dla siebie zakresie i stopniu ryzyka. W końcu od braku zębów się nie umiera, jeść można suchy chleb 3 dni, palić świeczką. Każdy ma swój pułap cenowy. Ciebie też pewnie kiedyś dopadnie. A sorry, niektórzy wiedzą że jest konkurencja i wiedzą, że podnosząc ceny usług zniechęcają klienta, wszak nie mamy do czynienia z bogatymi ematkowymi Grażyna mi. Dzięki temu obudzą się z ręką w nocniku. Popyt jest jeśli jest pieniądz, nie ma pieniądza to i nie ma chętnych. Nie ma chętnych, nie ma zarobku. Proste.
                Ortodonta może przytrzymać tych co muszą zostać ale po roku, max 3 bierze się wyciski i kontroluje retencje tam gdzie nie ma naciągactwa. Wiadomo emamowa Grażyna zostanie, bo ją stać. A jak coś zawsze zmieni nicka albo opisze problem w imieniu kuzynki 😂

Pomijam już umowy, które mają chronić jedną stronę bo przecież nie jakiegoś pacjenta Mietka..
              • pulcino3 Re: Kolosalna podwyżka 100% - efekt koronawirusa 08.05.20, 16:09
                niemaznaczenia napisał(a):

> On ma rację.Popyt robi cenę. To elementarz.
                >
                > A z jakie racji pierdzistołki w korporacjach, po rozmaitych szkołach "byznesu",
                > które za nic nie odpowiadają i zajmują się produkcją nikomu niepotrzebnych pre
                > zentacji i tabelek, zarabiają po 15 tysięcy i więcej miesięcznie?
                >
                > Marzy ci się państwowa regulacja cen?

Nic z tych rzeczy, to nie jest popyt.To jest branie pacjenta za zakładnika, ktoś jest w trakcie leczenia i nagle mu ceny windują o 100%, bo "jest pandemia". Druga definicja to spekulowanie cenami- czyste, perfidne wykorzystywanie ludzi, ludzkiej paniki, sytuacji , żeby wywindować cenę w kosmos, to samo było w pewnym czasie z cenami cukru- bezzasadnie wyśrubowane do prawie 10 zł/kg. I jak jest dzisiaj? Nikt nie płaci dychy za kilogram.
                To samo będzie z ortodoncją, jak nie zejdą na ziemię, to sobie nawzajem będą mogli zęby prostować. W większości przypadków, ortodoncja to sprawa czysto estetyczna, kogo stać to robi piękny zgryz, kogo nie stać chodzi jak go bozia stworzyła i tyle. Jak ludzie nie będą mieli kasy na jedzenie, to ostatnim, o czym będą myśleć, to o prostych zębach, dlatego te usługi jako jedne z luksusowych odejdą w niszową odchłań.
            • dyzurny_troll_forum Re: Kolosalna podwyżka 100% - efekt koronawirusa 08.05.20, 14:53
              astrologia333 napisała:

> Z trolami nie gadam, więc zmarnuję 3 sekundy na odpisanie i ani jednej na przec
              > zytanie. Zmień nicka na jakąś Pamelę Krokomierz, kocią mamę albo chociaż na z
              > aczipowanąViolę Kołek - może chociaz zachęcisz mnie do przeczytania 2 zdań w ki
              > lku postach.

Jest mi bardzo wszystko jedno czy przeczytasz czy nie. To ty masz poważne deficyty w postrzeganiu rzeczywistości. I jest ci z tym źle, ale jednocześnie nie robisz nic, żeby to zmienić.

Typowy suwerenizm.

I na pewno dla twojego widzimisię nie będę rezygnował z mojego nicka.
    • epicentryczka Re: Kolosalna podwyżka 100% - efekt koronawirusa 07.05.20, 22:54
      Informowała mnie pani z recepcji, nie ona podejmowała decyzje o podwyżce, to nawet jeśli bym chciała, to zażalenie nie do niej. Ja wiem ze sytuacja jest trudna ale kurcze zapłacić dwa razy więcej to jest jednak różnica. Nie zrezygnowałam definitywnie, bo już sama nie wiem co robić.
      Rozumiem jak najbardziej te środki ostrożności. może wydłużyć godziny przyjęć... zrobić cokolwiek aby wzrost ceny nie był tak duży, jeśli zależy im jeszcze na tych pacjentach, którzy zostali...każdemu jest trudno... Wiem ze mogą podwyższyć sobie i na 1000zl...a ja nie mam obowiązku korzystania...

Przypomniała mi się jeszcze sytuacja z gabinetu depilacji wink dzwoni do mnie pani (w czasie kiedy gabinety zamknięte) i proponuje zakup pakietu. Mowie grzecznie, ze dziekuje ale nie potrzebuje, pani usilnie mnie namawia. Mowie wiec ze dopiero co pakiet wykupiłam i z powodu koronawirusa gabinet jest zamknięty, wiec z pakietu przecież skorzystać nie mogę. Pani mówi ze jeśli odkupię kolejny, to będę mieć większa zniżkę. Odmawiam i tłumacze ze już mam pakiet, z którego nie mogę skorzystać wink a ona do mnie ze ważny bezterminowo przecież...
    • marsalla Re: Kolosalna podwyżka 100% - efekt koronawirusa 08.05.20, 13:24
      Gabinet stomatologiczny, z którego usług korzystaliśmy do tej pory, dolicza 150 zł do wizyty. Inny gabinet dolicza 100, ale dla stałych pacjentów 50 zł. Jest stomatolog, który dolicza 30 zł, a dentystka mojego dziecka nie dolicza nic. Myślicie, że dwoje ostatnich nie dezynfekuje gabinetu i nie stosuje tych dodatkowych środków bezpieczeństwa? Zastanawiam się jak to jest i skąd te różnice.