Dodaj do ulubionych

Uczenie zasad demokracji

10.05.20, 21:50
Moim zdaniem obecnie demokracja wyślizguje nam się z rąk. Dla mnie jest to szok.
I teraz nasuwa mi się pytanie, jako belfrowi, jak nauczyć kolejne pokolenia tej demokracji? Jak wpoić te zasady, żeby były trwałe? Jak utrwalić odpowiedzialność za kraj?
Jakieś pomysły? Co może zrobić szkoła, a co rodzice?
Obserwuj wątek
    • tiszantul Re: Uczenie zasad demokracji 10.05.20, 23:15
      Nauczycielka pyta na forum, jak uczyć, przekonana, ze ocali demokrację dzięki poradom z ematki. Znakomita autoprezentacja "nauczyciela zatroskanego o demokrację" - patetyczne pustosłowie plus zaawansowana naiwność.
      Moja propozycja - czytajcie codziennie konstytucję na lekcjach. Hołownia czyta codziennie. Możesz się przy okazji rozpłakać jak Hołownia dla lepszego efektu.
      Rodzicom też zamierzasz przekazać porady uzyskane na forum? Na pewno już na nie czekają i zaraz wdrożą
      • mama.pracujaca Re: Uczenie zasad demokracji 10.05.20, 23:34
        A przeczytałaś choć raz zapisy konstytucyjne w całości? Wiesz kto jako pierwszy i kiedy ją uchwalił?... jestem przekonana o tym, ze w momencie kiedy czytasz to, co napisałam nawet w 50% nie ogarniasz tematu! I teraz grzebiesz i wyszukujesz w google... i dobrze, kolejną osobę zmusiłam do analizy.. a czy wyciagnie z niej konstruktywne wnioski? ... hmm to zależeć bedziw już od poziomu intelektualnego, po częsci nie zależnego od niej samej, genetyka i jej predyspozycje w tej chwili rządza!
    • asia_i_p Re: Uczenie zasad demokracji 11.05.20, 01:11
      Szkoła myślę, że powinna przekazać maksimum wiedzy. Na przykładzie działającego systemu, na przykład amerykańskiego (tak, wiem, wybrali Trumpa, są głupi, itd., ale mają to tak ustawione, że pojedynczy Trump ich nie cofa o 20 lat) albo brytyjskiego. Nawet bez podkreślania kontrastów, w końcu nie uprawiamy polityki - po prostu pokazać, jak jednak władza równoważy się z inną i w jaki sposób to chroni obywateli. Żeby załapali, że to nie kwestia ideologii tylko bezpieczeństwa.
      • bi_scotti Re: Uczenie zasad demokracji 11.05.20, 01:31
        Mysle, ze do brze jest uczyc youth sztuki dyskusji, debating. Szukania argumentow i skutecznego ich uzywania. Uczciwa dyskusja, practiced dispute to bardzo dobry poczatek konwersacji o demokracji wink I dobrze jest uczyc umiejtesci argumentowania wbrew (!) wlasnym pogladom, szukania/rozumienia racji/argumentow wspol-dyskutanta, adwersarza. Nikt nie ma monopolu na racje i warto uczyc przystepowania do dyskusji z pewna gotowascia do zostania przekonanym. It helps to build democracy smile Cheers.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka