Dodaj do ulubionych

Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu

12.05.20, 12:29
wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25937595,fatalna-sytuacja-w-stadninie-w-janowie-podlaskim-to-czym.html#s=BoxOpMT
Czy coś czego ten rząd nie zdemolował?

--
"Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu
Obserwuj wątek
    • asfiksja Re: Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu 12.05.20, 12:53
      Czy jest jeszcze ktoś, kto twierdzi, że ten rząd to (może trochę nieudolni, ale jednak) patrioci? Hodowla koni arabskich to międzynarodowa duma Polski, a poza tym w przeszłości kura znosząca złote jajka.
      A blog Szewczyka "Hipologika" jest faktycznie bardzo ciekawy.
      • gulcia77 Re: Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu 12.05.20, 17:54
        Też mnie to zastanawia. Na czym rzeczony patriotyzm miałby polegać. Sytuacja międzynarodowa gorsza niż w 89. Gospodarczo leżymy i kwiczymy, bo kryzys na kreatywną księgowość nie pozwoli. Wszystko w dziedzinie kultury, co jest doceniane na arenie międzynarodowej, jednocześnie jest przez rządzących opluwane, a działania PFN, to zwykła pralnia kasy. Erwenem Hodżą się inspirują, czy ki diabeł?
        Swoją drogą, polskiej hodowli konia arabskiego nie załatwili nawet hitlerowcy, choć Heck z Goerungiem w pobliskiej puszczy się w stwórców tura bawili, a nasi "patrioci" zarżnęli JEDYNĄ rozpoznawalną, polską, luksusową markę. Normalnie jakby Szwajcarzy sami zegarki Patek po 2 dolary za 10 szt. zaczęli sprzedawać.

--
        "Emancipate yourselves from mental slavery
        None but ourselves can free our minds"
    • paskudek1 Re: Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu 12.05.20, 13:48
      Pamiętam jak się wtedy ścinałam z niejaką asmarabis i jak ona pluła że przecież do prowadzenia stadniny żadna specjalistyczna wiedza potrzebna nie jest. Ciekawe co by teraz napisała? Wina Tuska?

--
      nagle się okazało, że link do innego forum gazety w sygnaturce to spam smile
      • daniela34 Re: Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu 12.05.20, 14:06
        1. Z Asmarabis nie na co dyskutować.
        2.  "przecież do prowadzenia stadniny żadna specjalistyczna wiedza potrzebna nie jest" 😀😀😀
        Wiesz, jest tu taki, ktory twierdzi, że do gry na fortepianie nie jest potrzebny słuch muzyczny, naciskasz klawisze i grasz. Proste? Proste
        • paskudek1 Re: Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu 12.05.20, 14:08
          Wiem, że dyskusja z asmarabis jest bezcelowa ale mimo wszystko ciekawa jestem co by powiedziała. Zresztą było wtedy więcej osób broniących decyzji władzy ale nie chce mi się odkopywać wątków

--
        • morekac Re: Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu 12.05.20, 19:28
          >Wiesz, jest tu taki, ktory twierdzi, że do gry na fortepianie nie jest potrzebny słuch muzyczny, naciskasz klawisze i grasz. Proste? Proste

W sumie ma rację. Rzekłabym, że w takim waleniu w klawisze słuch wręcz przeszkadza.

--
          -------------------------------------------------------------
          "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
      • asfiksja Re: Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu 12.05.20, 14:14
        Oczywiście wiedza zootechniczna jest konieczna. Ale chyba tej skali dramatu nie da się wyjaśnić tylko obniżeniem lotów kadry. Raczej sądzę, że większe szkody wyrządziło celowe wyprowadzanie pieniędzy i celowe niszczenie cudzego dorobku. Tzn. nie była to sama głupota. To było typowo pisowskie połączenie głupoty ze złą wolą i chciwością.
        • daniela34 Re: Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu 12.05.20, 14:25
          asfiksja napisał:

> Oczywiście wiedza zootechniczna jest konieczna. Ale chyba tej skali dramatu nie
          > da się wyjaśnić tylko obniżeniem lotów kadry. Raczej sądzę, że większe szkody
          > wyrządziło celowe wyprowadzanie pieniędzy i celowe niszczenie cudzego dorobku.

Nie tylko tym. To jest bardzo specyficzny "towar" i specyficzni klienci. Wiedziałam, że tak będzie.
    • kub-ma Re: Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu 12.05.20, 16:02
      hanusinamama napisała:

> Czy coś czego ten rząd nie zdemolował?

Ja to optymistką jestem z natury. Zawsze w takiej sytuacji myślę, że gorzej być już nie może. A później rządzący wymyślą coś takiego, że szybko okazuje się, jaka ja naiwna jestem.
      Teraz też myślę, że już nic nie da się zepsuć, ale poczekajmy kilka dni.

--
      "Matematyka zawiera w sobie nie tylko prawdę, ale i najwyższe piękno – piękno chłodne i surowe, podobne do piękna rzeźby." Bertrand Russell
        • taniarada Widział 12.05.20, 18:55
          hanusinamama napisała:

> Nic dziwnego. facet był specjalistą. Aktualny "konia kiedys na wsi widział"...
          >
          U Pawlaków.Trzeba dodać że wszystkie Zoo też mają ciężko i to bardziej od stadniny w Janowie.Zoo w Wrocławiu przeżywa dramat.Tam proponuje i uronić łezkę.
          • woman_in_love Re: Widział 12.05.20, 19:38
            E tam. Uwaga bez znaczenia.

ZOO utrzymują się z biletów sprzedawanych odwiedzającym. Skoro ich nie ma to i tak PiS powinien wyłożyć kasę na ratowanie.

A Janów to stadnina, która zyski miała (miała - dopóki PiS jej nie zniszczył) z innego typu działalności i jej problemy z żaden sposób nie są podobne do problemów ZOO.

Tak czy siak, w obu przypadkach wina Kaczyńskiego i złodziei z PiS.
          • morekac Re: Widział 12.05.20, 19:44
            >Zoo w Wrocławiu przeżywa dramat

Ktoś wyrwał zdanie z wypowiedzi dyrektora wrocławskiego zoo z kontekstu i fake poszedł. Nic strasznego się tam nie dzieje na razie.

--
            "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
          • asfiksja Re: Widział 12.05.20, 19:49
            >Zoo w Wrocławiu przeżywa dramat.Tam proponuje i uronić łezkę.
            Czyli przyznajesz, że tarcza jest dziurawa, a pieniądze już przehulane na TVP i inne zbytki?
        • maadzik3 Re: Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu 12.05.20, 22:58
          mógł tam być od lat ale chciał prowadzić Janów, chciał rozwijać polską stadninę na najwyższym poziomie. była jego życie. to ON jest patriotą i przez 30 lat to udowadniał.

--
          Prawdziwy przyjaciel to ktoś, do kogo możesz zadzwonić o trzeciej w nocy i powiedzieć: 'Jestem w więzieniu w Meksyku" a on odpowie "Nic się nie martw. Zaraz tam będę"
          • martishia7 Re: Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu 12.05.20, 23:49
            > mógł tam być od lat ale chciał prowadzić Janów, chciał rozwijać polską stadninę na najwyższym poziomie.

Oczywiście. Nie mam wątpliwości, że to nie pierwszy raz, gdy dostał taką ofertę. Po prostu wcześniej życie nie zmusiło go do tego, żeby z niej korzystać. Na bardzo wielu poziomach jest dla mnie zrozumiałe, że wcześniej wybierał tak jak wybierał. Żeby nie było wątpliwości - ani jednego centa, którego zarabia teraz mu nie żałuję.
    • taniarada Re: Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu 12.05.20, 20:37
      Zanim coś napiszesz szanowna założycielko wątku to warto o tym poczytać.Bo tak jesteś robiona w konia .Przypomnijmy, że we wrześniu 2014 roku NIK opublikował bardzo niekorzystny dla państwowych stadnin koni raport. Mogliśmy w nim przeczytać, m.in., że: "Państwowe stadniny nie posiadają przejrzystych procedur sprzedaży koni, w efekcie czego ich wartość rynkowa jest często zaniżana na rzecz kupujących, a sprzedażą zajmują się nieupoważnione osoby. W pogoni za zyskami jedna ze stadnin sprzedała nielegalnemu pośrednikowi zdrowe konie na rzeź. Większość stadnin nie dbała o stan techniczny budynków, w tym także stajni. Ponadto wystąpiły przypadki nie zapewnienia odpowiednich warunków weterynaryjnych, które są wymagane przy hodowli koni".
      To jednak nie był główny powód zwolnienia Marka Treli z funkcji szefa słynnej stadniny koni w Janowie Podlaskim. Okazało się, że organizatorem Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi oraz Aukcji Pride of Poland od 2001 roku, czyli od czasu, kiedy Trela został dyrektorem stadniny w Janowie, była spółka Polturf. I pewnie nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie szczególne warunki umowy jaka wiązała janowską stadninę ze wspomnianą spółką. Po pierwsze - do organizacji tak ważnej i prestiżowej imprezy została ona wybrana w trybie bezprzetargowym. Po drugie - zgodnie z raportem CBA spółka Polturf czerpała z tego tytułu olbrzymie dochody, a wynikało to wprost z konstrukcji umowy. Zgodnie z jej treścią Polturf miał zagwarantowane 10 proc. od ceny netto ze sprzedaży każdego zgłoszonego i skatalogowanego konia. W 2010 roku umowa została zmieniona - firma dostała 12 proc. od sprzedanego konia, a ponadto zagwarantowała sobie w umowie minimalny dochód równy 550 tys. złotych.
      • stasi1 Re: Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu 12.05.20, 21:00
        taniarada napisał(a):
        W pogoni za zyskami jedn
        > a ze stadnin sprzedała nielegalnemu pośrednikowi zdrowe konie na rzeź.

Ciekawe w jaki sposób ta stadnina wychodziła na swoje skoro takie rzeczy robiła?
        Najmarniejszy zdrowy koń pewnie kosztuje przynajmniej 5 tys złotych, na rzeź pewnie 2 tysiaki
        • asfiksja Re: Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu 13.05.20, 10:42
          >Najmarniejszy zdrowy koń pewnie kosztuje przynajmniej 5 tys złotych, na rzeź pewnie 2 tysiaki
          Nie do końca. Cena żywca końskiego jest wysoka, szczególnie w przypadku młodych koni, nawet powyżej 10 zł za kg. Oczywiście konie arabskie nie są jakieś bardzo wydajne jako konie rzeźne, ale jest to dużo więcej niż 2 tysiaki za konia. To jest (niestety) sztuka, żeby koń jako zwierzę użytkowe (sportowe, pokazowe, hodowlane itd.) był więcej wart niż jego mięso. Oczywiście sprawę załatwiłby ogólnoeuropejski zakaz uboju koni (podobnie jak istnieje zakaz uboju psów czy kotów), ale bądźmy realistami.
      • morekac Re: Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu 12.05.20, 21:05
        Faktem jest, że pod rządami PISu dobrze prosperująca stadnina stała się bankrutem.

--
        • paskudek1 Re: Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu 13.05.20, 07:11
          No właśnie. Założy że te zarzuty były prawdziwe. Że W Janowie było złe zarządzanie, że kolesiostwo, że kradli i....... rok w rok stadnina przynosiła wielomilionowe dochody. Z roku na rok WIĘKSZE. Już nie mówiąc o prestiżu na calutkim świecie w dosyć hermetycznym środowisku. I nagle przyszedł PiS i tak zaczął poprawiać że w kilka lat z wielomilionowych zysków zrobiły się wilomilionowe STRATY a o prestiżu możemy sobie powspominać żewnie. Ot dobra zmiana

--
      • maadzik3 Re: Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu 12.05.20, 23:01
        to co piszesz jest pomówieniem jako że tzw. śledztwo w tej sprawie prokuratura fefnasty raz przedłuża, zarzutów nikomu nie przedstawiono bo nie ma czego i tylko kalumnie PIS rzucał na Pana Trelę. Bo akurat g... rzucać potrafi i jest w tym dobry. więc pisanie jakby to były rzeczy dowiedzione (a parę lat śledztwa na nic i prokuratura co ma umorzyć dostaje polityczne polecenie przedłużenia) to po prostu naruszenie dóbr osobistych. realnych ludzi więc weź pod uwagę realne konsekwencje prawne.

--
        W świecie, w którym możesz być wszystkim bądź życzliwy
    • taniarada Re: Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu 12.05.20, 20:40
      Cześć druga Agenci CBA mieli również stwierdzić, że spółka Polturf czerpała korzyści nie tylko z prowizji od sprzedawanych koni, ale również z opłat za stoiska zorganizowane w oparciu o infrastrukturę stadniny w Janowie. W praktyce miało to wyglądać tak, że Agencja Nieruchomości Rolnych (która jest właścicielem Stadniny w Janowie) płaciła za wstęp na de facto własną imprezę. Opłacała bilet, karty VIP oraz stoiska prezentujące osiągnięcia Janowskiej stadniny.
      Umowa ze spółką Polturf miała stawiać w niekorzystnym świetle dyrektora stadniny koni w Janowie Podlaskim, który nie robił nic, aby zmienić jej niezbyt korzystne zapisy. Może się zatem okazać, że cały establishment III RP, który do tej pory twardo stał za Trelą, niebawem od tej obrony mocno się poparzy..Amen. www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://forum.nto.pl/grube-miliony-ze-stadniny-w-janowie-podlaskim-poszly-na-konta-prywatnej-firmy-t122513/&ved=2ahUKEwi1jJXo-q7pAhVnwqYKHY1fBo0QFjABegQIAhAB&usg=AOvVaw1-46Fvp0fg_BMODeTU1hyM&cshid=1589308771862
      • woman_in_love Re: Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu 12.05.20, 20:49
        E tam, mokry kapiszon. Może i jakaś tam spółka "czerpała korzyści nie tylko z prowizji od sprzedawanych koni, ale również z opłat za stoiska zorganizowane w oparciu o infrastrukturę stadniny w Janowie". Ale najwyraźniej to dobrze, skoro i sama stadnina przynosiła wielomilionowe zyski.

A teraz? Phi... katastrofa i bankructwo. Najwyraźniej ta spółka dobrze wykonywała swoją pracę big_grinbig_grinbig_grin.
    • lukrecja46 Re: Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu 13.05.20, 07:22
      No cóż..obawiam się, że suwerena nie interesuje jakaś tam stadnina, upadek kultury, łamanie konstytucji ( a co to konstytucja??), zniszczenie wszystkiego co dobre i wartościowe. Suwerena interesuje 500+ i zenek martyniuk.
      Mam takiego kolegę w pracy. Głosuje na pis i dudę, bo dostał podwyżkę w czasie ich rządów i jak otwarcie twierdzi tylko to go interesuje- żeby jemu było dobrze. On nie dopuszcza do siebie, że za chwilę ta podwyżka nie będzie nic warta.

--
      http://emotikona.pl/gify/pic/pajak.gif
        • woman_in_love Re: Stadnina w Janowie -kolejna ofiara PISu 13.05.20, 10:06
          Myślę, że suwerena zamieszkałego w okolicach tych stadnin może to jednak trochę obchodzić.

Nie łudź się. To jest naprawdę hołota 500+ i gorszy sort Polaka B:
          1) wyniki wyborów samorządowych 2018: wygrał PiS
          2) wyniki wyborów do Europarlamentu 2019: PiS –> 68.03 %
          3) wyniki wyborów do Sejmu 2019: PiS -> 77.19 %
          4) wyniki wyborów do Senatu 2019: PiS -> 75.95%

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka