Dodaj do ulubionych

Książki o filmach

13.05.20, 10:27
Sporo tu ematek, które lubią i książki, i filmy, to poproszę o polecenie książek o filmach.
Najlepiej takich o konkretnych filmach, w których będą różnego rodzaju ciekawostki z planu, kulisy kręcenia danego filmu.

Coś takiego jak np. "Piąta Aleja, piąta rano" Sama Wassona o tym, jak powstawał film "Śniadanie u Tiffany'ego" albo "Sami swoi. Za kulisami komedii wszechczasów" Dariusza Koźlenki. Obie zresztą gorąco polecam, nie tylko fanom tych filmów.
Mogą też być książki bardziej ogólne na temat filmów, również o pracy danych specjalistów - czyli np. o dźwięku w filmie, scenografii, itp.

--
"Pomyślę o tym jutro"
Obserwuj wątek
    • morgen_stern Re: Książki o filmach 13.05.20, 11:22
      Nie wiem, czy to się łapie, ale swego czasu uwielbiałam "Seans z wampirem" Kołodyńskiego. Historia horrorów od pierwszych w historii kinematografii do chyba początku lat 80. Żaden tam suchy kalendarz, świetnie napisana książka, czyta się jednym tchem. Mój egzemplarz tak zaczynałam, że musiałam książkę oddać do introligatora.
      Poza tym oczywiście "Roman" Polańskiego, ale to pewnie znasz.

--
      Moi drodzy, po co kłótnie,
      Po co wasze swary głupie,
      Wnet i tak zginiemy w zupie!
    • gulcia77 Re: Książki o filmach 13.05.20, 13:53
      Co do ksiązek, to nie znam niczego naprawdę wciągającego, ale ostatnio na Canal+ oglądałam świetny dokument o kręceniu "Gorączki sobotniej nocy". Od szczegółów technicznych, typu dlaczego taniec momentami nie pokrywa się z muzyką i dlaczego mieli zamiar wyciąć słynną solówkę Johna Travolty, po odpowiedź na pytanie, dlaczego drugi taki film już nie powstanie.

--
      "Emancipate yourselves from mental slavery
      None but ourselves can free our minds"
    • geigo Re: Książki o filmach 13.05.20, 16:34
      "Pulp Fiction" Jasona Baileya. Wiadomo o czym wink
      "Leksykon filmów postapokaliptycznych" Adama Horowskiego (wyszła póki co pierwsza część, druga miejmy nadzieję już w drodze).
      Rozmowy z Quentinem Tarantino zebrane przez Geralda Peary'ego.
      Ingmar Bergman "Obrazy", reżyser o swoich filmach (dosyć stare, ale pewnie do znalezienia w bibliotekach czy antykwariatach).

Anglojęzyczne też mogą być?
        • geigo Re: Książki o filmach 13.05.20, 18:58
          Tylko w międzyczasie doczytałam, że nie lubisz horrorów, a chciałam właśnie polecić książkę o nich wink - "Euro Gothic" Jonathana Rigby'ego.

I jeszcze parę z mojej działki maniaka włoskiego kina gatunkowego - "Cinema Italiano" Howarda Hughesa, "Any Gun Can Play" Kevina Granta (o eurowesternach), "Italian Crime Filmography 1968-1980" Roberto Curtiego i "La Dolce Morte" Mikela Kovena (o giallo).
    • 21mada Re: Książki o filmach 13.05.20, 16:40
      Lucyna Legut - była również aktorka i w książkach często opisuje swoje doświadczenia. "Czekając na dziurę w niebie" jest o kręceniu filmu z perspektywy statysty.
      Nie na temat, ale książka Andrzeja Mularczyka "Każdy żyje jak umie" opisuje losy samych swoich zanim dotarli na ziemie odzyskane.
    • stories_of_old Re: Książki o filmach 13.05.20, 16:41
      Ja tak trochę obok, ale może nikt kamieniem nie rzuci. Polecam Making of Roma na netflixie dostępny. Najpierw obejrzałam Rome. Film podobał mi się bardzo - jej rozmach i prawdziwość psychologiczna postaci (wiem wiem, brzmi trochę dziwnie). W drugiej kolejności obejrzałam ten dokument. I wtedy tak naprawdę docenilam wielkość Romy.
    • danaide Re: Książki o filmach 13.05.20, 18:55
      "The Disaster Artist" - o tworzeniu kultowego "najgorszego filmu świata: "The Room" i oczywiście o jego twórcy, bez którego by się nie obyło. Fabuła na podstawie książki przyjaciela i kolegi z planu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka