Dodaj do ulubionych

Zaskoczyli mnie znajomi na prowincji

24.05.20, 13:06
Niby mówi się że prowincja jest taka pisowska a ostatnio rozmawiałam ze znajomymi, którzy są nauczycielami i mówią że u nich miasteczku wśród swoich znajomych jest dużo zwolenników opozycji. Ich znajomi to nauczyciele, lekarze przedsiębiorcy, urzędnicy czyli trochę taka elita miasteczkowa. Zaczęło mnie to zastanawiać może jednak wynik wyborów w małych miastach i miasteczkach, nie jest taki pewny na korzyść obecnego prezydenta.
Obserwuj wątek
    • myfaith Re: Zaskoczyli mnie znajomi na prowincji 24.05.20, 13:17
      Prześledź jak ludzie głosowali (po grupie "działalności) - to zobaczysz ze tzw "elita" to od zawsze głosowała w mniejszości za PiS.
      Najwięcej głosowało rolników i robotników a potem emeryci/renciści i pracownicy administracji i usług.

• iwoniaw Re: Zaskoczyli mnie znajomi na prowincji 24.05.20, 13:38
        mooimeisje napisał(a):

> Bose elita, jak to ludzie lubia sie dowartosciowac. Przyjaznic tylko z elita. P
        > okazywac sie z elita. Myslec o sobie jak o elicie. Nawet sr...c jak elita.

A inni tacy egalitarni, ale nie daj Panie użyć hasła "elita", to się od razu zagotują. Ciekawe, czemu 😂
        • mooimeisje Re: Zaskoczyli mnie znajomi na prowincji 24.05.20, 17:05
          Nie da sie? Biedactwo. Nie pozwola jej, a ona by tak bardzo chciala sie dowartosciowac, Choc minutke poczuc sie elita.
          W watku wystarczyloby skonczyc na informacji ze chodzi o jakis tam lekarzy czy przedsiebiorcow i kazdy wie co powinien wiedziec odnosnie watku. Dodawanie do tego "elity"nie jest dodatkowa istotna informacja dla czytajacego, sa jedynie informacja jak duze sa kompleksy piszacego.
          Nie martw sie, nikt ci nie zabroni sie w ten dosc smutny sposob dowartosciowywac.
        • pola84 Re: Zaskoczyli mnie znajomi na prowincji 24.05.20, 22:40
          iwoniaw napisała:

> mooimeisje napisał(a):
          >
          > > Bose elita, jak to ludzie lubia sie dowartosciowac. Przyjaznic tylko z el
          > ita. P
          > > okazywac sie z elita. Myslec o sobie jak o elicie. Nawet sr...c jak elita
          > .
          >
          >
          > A inni tacy egalitarni, ale nie daj Panie użyć hasła "elita", to się od razu za
          > gotują. Ciekawe, czemu 😂
          >
          A z czego się ta polska elita wywodzi?
          • olena.s Re: Zaskoczyli mnie znajomi na prowincji 24.05.20, 23:41
            O, jeszcze jedna co nie łapie.
            Dla faktu bycia elitą pochodzenie ma zerowe znaczenie. Patrz przytoczona wcześniej definicja.
            Elitą może być grupa przedszkolaków, jako jedynych posiadających jakieś ekstramodne zabawki.
            Elitą może być grupa najlepiej ustosunkowanych więźniów danego KK.
            Elitą było KC PZPR, a superelitą - jego Biuro Polityczne.
            Elitą - bez względu na wszystkie inne okoliczności, jak buty z cholewami etc. - byli wszelcy władzodzierżcy z klas niższych, łącznie w Witosem.
            Elitą może być grupka najatrakcyjniejszych, najbardziej pyskatych, najlepiej tańczących, najbardziej forsiastych albo najbardziej kreatywnych licealistów.
    • ira_08 Re: Zaskoczyli mnie znajomi na prowincji 24.05.20, 15:07
      Myślałaś, że jak ktoś mieszka w małym mieście czy wsi to musi być pisowiec? Sam nadprezes wybierany jest przecież przez warszawiaków, a nasza naczelna formurowa suwerenka szczyci się warszawskim pochodzeniem od pokoleń. To, że na wsiach jest proporcjonalnie większe poparcie dla PiS, nie oznacza, że za rogatkami miasta to sam tępy suweren.
      • tiszantul Re: Zaskoczyli mnie znajomi na prowincji 24.05.20, 15:18
        W tej rytualnej dyskusji nie może zabraknąć klasycznego wątku:

"PO to partia ludzi wykształconych? Połowa jest po podstawówce"

I to polowa z tych 70%, którzy zechcieli zdradzić dane o wykształceniu

wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/438204,ilu-czlonkow-po-to-ludzie-po-podstawowce.html
      • tiszantul Re: Zaskoczyli mnie znajomi na prowincji 24.05.20, 15:23
        Jak Wam w ogóle podoba się dezawuowanie czyjegoś sukcesu wyborczego tłumaczeniami, ze może PiS zdobył głosy, ale są to głosy ludzi starych, niewykształconych, ze wsi i małych miasteczek, którzy nie dorośli do demokracji?
        Zwróćmy uwagę, ze ci wyborcy odrzucili niezwykle atrakcyjną ofertę Platformy - "zagłosujcie na nas, a nie będziemy was obrażać", "zagłosujcie na nas, a nazwiemy was młodymi wykształconymi z wielkich miast". Co w ogóle uważacie o takiej ofercie i jak myślicie, dla kogo ona może być atrakcyjna?
        • olena.s Re: Zaskoczyli mnie znajomi na prowincji 24.05.20, 16:22
          Nie umiesz myśleć, kolego, za to wciąż ta sama śpiewka o "dezawuowaniu" i osmiorniczkach. Ni enudzi ci się po tylu latach?.
          W każdych badaniach wiek, adres, wykształcenie, dochody, forma zatyrudnienia, płeć są normalnymi kategoriami demograficznymi - to raz. Obiektywnymi kategoriami, a nie wartościującymi, choć tacy zakompleksieńcy pewnie nie uwierzą w to do końca świata.
          Należący do tych kategorii miewają rózne preferencje, rózny język i różny rytm życia. Na przykład piękna letnia pogoda upośledza wyniki elit, bo wybory są w niedzielę - elity na wypadach weekendowych, a wieś - do kościoła i do urn.
          Dwa - jeżeli na partię x chcą głosować najczęściej starzy, a na partię y młodzi, to możemy poczynić rozmaite projekcje - na przykład że przy normalnym ruchu demograficznym partia x zniknie a partia y przejmie władzę za 10 lat. Jeżeli na partię A głosuje wieś, ale wieś jednocześnie wyludnia się w związku z np. uprzemysłowieniem miast, to owszem, w ciągu paru- parunastu lat imigranci ze wsi będa coraz częściej przejawiać upodobania i poglądy miasta. I odwrotnie.
          Cztery. W głosowaniu na Brexit grupa wymierająca zagłosowała za wyjściem, najmłodsi - za pozostaniem w EU. Ten przypadek w ciekawy sposób pokazuje ułomności demokracji związane właśnie z demografią: starzy zrobili młodym "a kuku" , w ciągu parunastu lat położą się do trumien, a młodzi zostali z niechcianym wyborem starców, który uważają za szkodliwy dla swoich interesów.
          • kokosowy15 Re: Zaskoczyli mnie znajomi na prowincji 24.05.20, 16:33
            Po pierwsze, z partia srarych i młodych zrobiłaś błąd zakładając, że poglądy są stałe. Młodzi po latach będą starzy (będzie ich coraz więcej w społeczeństwie) i będą mieli preferencje starych. W Brexicie również tak było. Pierwsza decyzja za wyjściem była osiągnięta bardzo niewielka przewaga starych. Ostatnie wybory miały mieć wynik odwrotny, bo starzy wymarli a młodzi zachowają poglądy. Co się okazało?
            • olena.s Re: Zaskoczyli mnie znajomi na prowincji 24.05.20, 17:28
              ? Nie zrobiłam żadnego błędu. Mówiłam o perspektywie kilku- kilkunastu lat, anie nie 70. Jasne, że poglądy będą się zmieniać zarówno wraz z przechodzeniem do róznych kohort wiekowych, jak i zgodnie ze zmieniającą się sytuacją. Natomiast poglądy niekoniecznie stają się wstecznie i konserwatywne wraz z wiekiem.
              Nie przykładaj też tak prymitywnej miary do UK. TO nie jest ZSRR, tam rózne opinie o brexicie miały obie partie, nie PiSowskie, nie-wodzowskie i dopuszczające różnice poglądów. Konserwatyści (politycy) byli łącznie z Theresą May w dużej częśąci przeciwko brexitowi, ale przyjęli i realizowali wynik referendum. Z drugiej strony Partia Pracy była miotana swoimi skandalami - i bynajmniej nie była też jednolicie antybrexitowska.
    • konsta-is-me Re: Zaskoczyli mnie znajomi na prowincji 24.05.20, 22:35
      To takie wschodnie...
      Elita i plebs.
      Krol i podani.
      Pan i pacholek (z prowincji oczywiscie ).
      I te nieustanne kompleksy o "swiatowosci" lub jej braku...
      Czasem marze zeby tak wschodnia Polske odlaczyc ( a np.Warszawa to wschodnia Polska ) albo nejlepiej zrobic cos w rodzaju landow albo stanow...
      Wtedy wschodnia kisilaby sie we wlasnym sosie,marzac o carach i baciku nad soba a zachodnia moglby zyc swobodnie...
      I wschodnia kisilaby sie we wlasnym

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka