Dodaj do ulubionych

Zalecenia w sprawie matur

24.05.20, 20:25
Czytam tak sobie i na pierwszy rzut oka wyglądają rozsądnie, ale jak się człowiek wgłębi, to to jest gadanie teoretyka, a w praktyce sporo z tego albo nierealne, albo bez sensu.

1. Maseczki - podobno raz zdjętej nie powinno się zakładać z powrotem, tymczasem z opisu procedur wynika, że maturzysta powinien nią wymachiwać jak dziewiętnastowieczny dżentelmen kapeluszem na niedzielnej przechadzce - rozumiem, że w takim razie maseczka jest, żeby wyglądało epidemicznie, a to, czy się maturzysta zarazi, mamy w dupie.
2. Maturzysta ma mieć własny kalkulator. Kalkulatory szkolne leżą od dwóch i pół miesiaca niedotykane, nie wiem, co na nich mogło przetrwać, bo po takim czasie to chyba i karaluch by zdechł, nie tylko wirus, nijak nie pojmuję, jak rozdanie ich przez komisję w rękawiczkach zwiększa w jakikolwiek sposób ryzyko, łatwo je też zdezynfekować (w przeciwieństwie do słowników, których jednak maturzysta ma nie przynosić, ma się dezynfekować po użyciu słowników przeznaczonych dla wszystkich)..
3. Zdający ma mieć własny długopis - a jak nie ma albo mu się wypisał, to do cholery co? Skończył właśnie egzamin? Jakie jest prawdopodobieństwo zarażenia, jeżeli mu podam świeżo odpakowany długopis dłonią w rękawiczce (przypominam, że tablice matematyczne już mu podałam)?
4. Po każdym egzaminie należy zdezynfekować krzesła i stoły. Czy oni kiedyś doświadczyli, ile się wietrzy sale gimnastyczną? MIędzy zakończeniem rannego egzaminu a początkiem popołudniowego jest ze dwie godziny, godzina spokojnie zejdzie na przecieranie tego, nie wiem, czy to się w godzinę wywietrzy. Będą pisać z bólem głowy albo mdłościami.
5. Generalnie brakuje mi właśnie procedur typu "a jak nie, to co"? Oczywiście to jest zdroworozsądkowe - że jednak te popakowane długopisy i szkolne kalkulatory oraz jakiś płyn dezynfekujący do nich mam, że mam w komisji parę zapasowych maseczek, rękawiczki, itp. - tyle, że może się trafić obserwator zewnętrzny, który mi strzeli Rejtana i co wtedy? Oczywiście, że jak się całą komisją weźmiemy za argumentację, to długopis do ucznia dotrze, czy też gapa bez maseczki zostanie wyposażona w komisyjną, ale znowu - dzieciak już się zdąży zdenerwować.

NIe mają wyobraźni.
Obserwuj wątek
    • mika_p Re: Zalecenia w sprawie matur 24.05.20, 20:34
      Ad 3
      Kuweta z płynem dezynfekcyjnym - podchodzisz, wrzucasz długopis, odchodzisz, maturzysta podchodzi, wyławia zdezynfekowany długopis, wyciera o garnitur, rozpisuje na brudnopisie i pisze pracę.

Ad 5
      Trzeba będzie odwrócić uwagę obserwatora, może okrzyk "a co to za ptaszysko próbuje wlecieć tu przez okno? czy to wrona czy sroka?"

A poważniej, co do dezynfekcji krzeseł i stołów, czy to musi być ten płyn na alkoholu, czy wystarczyłby detergent? Nie śmierdzi tak strasznie.
    • ela.dzi Re: Zalecenia w sprawie matur 24.05.20, 20:34
      Serio, jest dezynfekowanie słownika 🙈 ? Współczuję, zdawałam nową maturę i pamiętam jakie już wtedy były obostrzenia dla zdających i pilnujących, ale takie coś to totalna porażka i niepotrzebny stres.
      • asia_i_p Re: Zalecenia w sprawie matur 24.05.20, 20:44
        Nie, słownika właśnie nie, ma siebie zdezynfekować przed dotknięciem słownika. Za to ja mu mam zdezynfekować krzesło i stolik.

Ale chyba największa granda z tą maseczką - ma ją mieć, kiedy przyjdzie do szkoły, zdjąć na chwilę, pokazując nam dowód tożsamości, włożyć, kiedy podejdę dać mu arkusz, zdjąć na pisanie, włożyć, kiedy mnie zawoła poprosić o wyjście do toalety, zdjąć z powrotem do pisania, włożyć przed oddaniem pracy. To już nikogo nie chroni przy takim użyciu, za to stresuje jak najbardziej.
      • paskudek1 Re: Zalecenia w sprawie matur 24.05.20, 21:06
        Ale nikt nie zmienił procedur a to idzie ODGÓRNIE. Rządzący i tym zpomnieli albo nigdy nie mieli pojęcia co obowiązuje na egzaminach.
        Zresztą matura to pikuś, ja chcę zobaczyć wytyczne na egzaminy zawodowe z wykonaniem 😀😀😀
        • ophelia78 Re: Zalecenia w sprawie matur 25.05.20, 12:27
          >Ale nikt nie zmienił procedur a to idzie ODGÓRNIE. Rządzący i tym zpomnieli albo nigdy nie mieli pojęcia co obowiązuje na egzaminac

Raczej to drugie... Obawiam się, że na ostatniej maturze na jakiej byli to ta, którą sami pisali...
          Co nie zmienia faktu, ze w tym roku te bezsensowne wędrówki ludów można by sobie darować. Choćby po to, ze jesli okaże się, ze któryś z nauczycieli jest zarażony, to był tylko w swojej szkole. A tak, to jeszcze był w innej ....
          • paskudek1 Re: Zalecenia w sprawie matur 25.05.20, 16:59
            Kochana ja idę o zakład że w całym MEN na w CAŁEJ CKE nie ma jednej, no dobra dwóch osób które by orientowały się w rodzajach i procedurach WSZYSTKICH egzaminów jakie ten szacowny kraj poprzez CKE organizuje uczniom na poziomie szkoły podstawowej i średniej. Ba, śmiem twierdzić że MEN nie ma pojęcia co robi CKE i wzajemnie.
    • hannibal_lectourer Re: Zalecenia w sprawie matur 24.05.20, 21:07
      Katolików z PIS to nie interesuje - oni mają czynić sobie ziemię poddaną - stąd polowania dla przyjemności (bo rozumiem redukcję pogłowia dzików czy lisów ale k..wa redukcja pogłowia kaczek czy bażantów???) i dbać o życie poczęte - stąd zakaz aborcji - a jak się już urodzi dziecko niepełnosprawne to katolicy w dupie mają - ich bóg tak chciał... Tak samo jak matka umrze przy porodzie - ich bóg tak chciał to dziecko oddadzą "siostrom bernadetkom" na wychowanie i wyruchanie przez przejęte wcześniej dzieci przyzwyczajane przez siostrzyczki do kleszego reżimu, katabasy muszą mieć coś do ruchania skoro świadomość ich zepsucia w społeczeństwie rośnie. Sieroty są idealnym celem. I kontrola domów dziecka powinna być pierwszym zadaniem ewentualnej komisji d/s pedofilii - wywiady z automatycznym i natychmiastowym zapewnieniem alternatywnego miejsca pobytu w bezpiecznym środowisku po złożeniu obciążających katabasów lub opiekunów zeznań. Bo jak komisja ewentualnie kogoś przesłucha z nieletnich i każe mu wrócić do miejsca, gdzie był molestowany to taka komisja jest po prostu do odstrzału.
        • hannibal_lectourer Re: Zalecenia w sprawie matur 24.05.20, 21:40
          Sposób traktowania "ludu" przez "władzę". W zeszłym tygodniu dostałem takie faszystowskie warunki posłania dziecka do szkoły, że stwierdziłem, że nie posyłam tylko na świetlicę. A tu nagle się dzisiaj dowiaduję, z info na librusie, że w zeszłym tygodniu OPRÓCZ tej ankiety, którą wysłała dyrektorka przez librusa tyczącej się opieki świetlicowej wychowawcy 1-3 mieli za zadanie zbadać ilu rodziców chce wznowienia zajęć stacjonarnych. I zagaduj zgadula - przez librusa żadna z wychowawczyń nie zrobiła tego "badania" - nagle jakimś cudem prawie każda wyskoczyła z pytaniem na WhatsApie czy przez mail (choć wcześniej oczywiście prawie żadna w to nie umiała) kto pośle dzieci do szkoły. Tu zaznaczenie - żadna się nie zapytała przez librusa - oficjalny kanał komunikacji kto jest chętny do wznowienia zajęć stacjonarnych, tylko każda pytała kto chce dzieci posłać do szkoły po tym jak dyrektorka wysłała swoje faszystowskie fantazje na podstawie nazistowskich zaleceń GIS. I nagle się dowiaduję z wiadomości dyrekcji na librusie, że te sondy wychowawczyń to było oficjalne zlecone przez dyrekcję badania ilu rodziców chce kształcenia stacjonarnego w szkole. No to k..wa się nie zdziwcie jak coś podobnego się zdarzy w czasie matur. Abiturienci przyjdą, ale nie będzie nikogo do pilnowania. Bo leśnicy czy strażacy mogą nie zdążyć na ostatnią chwilę a zakonnice mogą być zajęte w DSPach.
      • asia_i_p Re: Zalecenia w sprawie matur 25.05.20, 09:32
        Jednego używają maks dwie osoby, z dezynfekcją pomiędzy - suma zdających egzaminy rozszerzone z przedmiotów wymagających kalkulatorów nie jest większa niż liczba wszystkich uczniów, a my spokojnie mamy po jednym na łebka. Tablic matematycznych używają dwie osoby bez dezynfekcji pomiędzy (podstawa i rozszerzenie). Słownika używa kilkanaście, też bez dezynfekcji. To się nie trzyma kupy, randomowe zalecenia wrzucane na zasadzie, żeby były, bo wypada, żeby w czasie epidemii jakieś były.
    • memphis90 Re: Zalecenia w sprawie matur 25.05.20, 09:03
      2/3.Jako maturzystka starej daty naprawdę NIE widzę problemu w posiadaniu własnego długopisu czy kalkulatora. Jakoś nie wyobrażam sobie pisania sążnistej (jak to wówczas bywało) pracy maturalnej tanim bic'iem, kupionym po kosztach przez szkole, zamiast wygodnym, porządnym długopisem czy piórem. Za moich czasów KAZDY miał swoje długopisy i nikt od tego w histerie nie wpadał.

4.Jesli użyje się zwykłego płynu na bazie alkoholu, to wietrzyć dodatkowo nie trzeba. Naprawde, nikt się nie wprowadzi w stan upojenia przez przetarcie kilkunastu ławek. A nawet przecierać nie musi, wręcz należy spryskac i płyn zostawić. Chyba, że ktoś wpadnie na pomysł zakupienia płynu, który drażni, wtedy gorzej, ale i tak 2h od spryskania wystarczą aż nadto.
    • 45rtg Re: Zalecenia w sprawie matur 25.05.20, 10:35
      asia_i_p napisała:

> 1. Maseczki - podobno raz zdjętej nie powinno się zakładać z powrotem, tymczase

E tam, pierdoły. Już pomijając to, że są wielorazowe, to to są chyba jakieś reguły z sali operacyjnej. Co nawet jednorazowej maseczce szkodzi, że się ją zdejmie i założy?

> 2. Maturzysta ma mieć własny kalkulator. Kalkulatory szkolne leżą od dwóch i pó

Zawsze można było mieć własny kalkulator, przynajmniej dopóki nie pojawiło się za dużo programowalnych, w których dało się zapisywać ściągi.

> 3. Zdający ma mieć własny długopis - a jak nie ma albo mu się wypisał, to do ch

Przecież to jest absolutnie normalne.

> 4. Po każdym egzaminie należy zdezynfekować krzesła i stoły. Czy oni kiedyś doś
      > wiadczyli, ile się wietrzy sale gimnastyczną? MIędzy zakończeniem rannego egzam
      > inu a początkiem popołudniowego jest ze dwie godziny, godzina spokojnie zejdzie
      > na przecieranie tego, nie wiem, czy to się w godzinę wywietrzy. Będą pisać z b

Ileż można wycierać jeden stół i krzesło? 10 sekund? Pięć klas maturalnych jedna sprzątaczka obleci w góra pół godziny.

> za argumentację, to długopis do ucznia dotrze, czy też gapa bez maseczki zosta
      > nie wyposażona w komisyjną, ale znowu - dzieciak już się zdąży zdenerwować.

Dzieciak? Pełnoletni kloc - dzieciak? I co, że się zdąży zdenerwować? Najwyżej nie zda, kogo to obchodzi, że egzaminu DOJRZAŁOŚCI nie zdała osoba, która nie była w stanie przynieść ze sobą wszystkiego, co potrzebne i nie wytrzymała nerwowo chwilowego braku długopisu?
      • pyza-wedrowniczka Re: Zalecenia w sprawie matur 25.05.20, 11:20
        45rtg napisał:

> asia_i_p napisała:

> > 2. Maturzysta ma mieć własny kalkulator. Kalkulatory szkolne leżą od dwóc
        > h i pó
        >
        > Zawsze można było mieć własny kalkulator, przynajmniej dopóki nie pojawiło się
        > za dużo programowalnych, w których dało się zapisywać ściągi.

Mnie zastanawia, jakie jeszcze ściągi można mieć na maturze z matematyki, skoro sa tablice matematyczne do dyspozycji? Bo chyba nic więcej niż to, co w tablicach nie nadaje się do zapisania na ściądze.

>
        > > 3. Zdający ma mieć własny długopis - a jak nie ma albo mu się wypisał, to
        > do ch
        >
        > Przecież to jest absolutnie normalne.
        >

Ja pamiętam, że na swoją maturę zabrałam chyba ze 4 długopisy na wszelki wypadek. Teraz nie można? Trzeba mieć tylko jeden?
    • smillla Re: Zalecenia w sprawie matur 25.05.20, 13:17
      A kto ma mierzyć uczniom temperaturę i oceniać ich pod względem stanu zdrowia w celu wypuszczenia lub nie na egzamin?
      Czy jeśli będzie to nauczyciel, to czy w obawie narażenia się na pozew nie będzie wpuszczać nawet wyglądających na zainfekowanych? Bo nie jest fachowcem, a ma wydawać werdykt o czyimś zdrowiu.
    • jehanette Re: Zalecenia w sprawie matur 25.05.20, 13:56
      Ale on musi miec MASECZKE czy ma miec zaslonieta twarz? Bo zaslaniac to mozna i apaszka, s wtedy rozwazania o ilosci zaslon oraz ich dezynfekcji nie maja sensu. Ja zaslaniam jak musze apaszka i jakbym miala 18 lat to na bank robilabym tak samo.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka