Dodaj do ulubionych

Alergia - co nowego?

29.05.20, 22:29
Może pojawiły się nowe leki? Ktoś coś? Mam alergię na trawy i zboża. Od dziś jestem w fatalnym stanie (wiatr), załzawione oczy i kicham... Ludzie zaczęli się mnie bać 🤨. A może ktoś ma wiedzę, jak to jest z alergią krzyżową. Powinnam przestać jeść pomidory? Tak kiepsko się czuję, że zrezygnuję ze wszystkiego, co dodatkowo może mi szkodzić.
Obserwuj wątek
        • fil.lo Re: Alergia - co nowego? 30.05.20, 11:22
          Zrozumialam, że autorka wątku bierze leki i niezależnie od tego szuka nowych leków lub metod radzenia sobie z alergią. Ale jeśli jest inaczej, to dołączam się do apelu: leki przede wszystkim. Regularność to podstawa, nawet jeśli wydaje się, że przeszło 😉
          Biorę cezere i steryd do nosa, w tym roku jest ok. Info o alergii krzyżowej znajdziesz w sieci, ale tu przede wszystkim trzeba się obserwować.
          • alfa36 Re: Alergia - co nowego? 31.05.20, 00:35
            Nie brałam w tym roku, zanim mnie dopadło. A przerabiałam przez lata różne leki: ostatnio pronasal do nosa i clatrę, oczy polcrom. Od wczoraj biorę lirrę (została mi z zeszłego sezonu, jak clatra została zamieniona na lirrę) . Nic innego nie mam, zaniedbałam Zimą miałam olbrzymi problem z zatokami. Brałam dymistę i jeszcze wcześniej jakiś steryd (zresztą tu na emamie ktoś mi pomógł) .
            • fil.lo Re: Alergia - co nowego? 31.05.20, 00:42
              Może ten zestaw, który masz, przestał na Ciebie działać? Ja tak kiedyś miałam, musiałam zmienić substancję czynną, bo leki przestały działać.
              Jeśli zaczęłaś brać wraz z pojawieniem się objawów, to musisz kilka dni poczekać, aż pojawią się efekty.
              • alfa36 Re: Alergia - co nowego? 31.05.20, 00:58
                W sumie to zastanawiam się nad dymistą (tu kiedyś zachwalano) do nosa. Ale kompletnie nie wiem, co z oczami, tu mam duży problem a mam wrażenie, że polcrom nie działa na mnie .
                • magata.d Re: Alergia - co nowego? 31.05.20, 09:52
                  Ale to ty sama się zastanawiasz co brać? Idź do lekarza. I jeszcze raz powtórzę, leki musisz brać regularnie, o odpowiednich porach i odstępach od posiłków. A ty sobie chwile cos pobierzesz, stwerdzasz ze nie działa, zmieniasz itd., to pewnie ze nie działa. Leki doustne to podstawa. Ja w sterydzie do nosa musze robic przerwy i jest ok.
                • mus_tang1 Re: Alergia - co nowego? 01.06.20, 15:12
                  Dymista działa super, ale jest bardzo mocna. Jeśli na kilka miesięcy w roku potrzebujesz, to bym brała. Ale na cały rok, to już tylko z bardzo, bardzo dużymi objawami. Śluzówkę można sobie zrypać. Wycinka laserem nie należy do przyjemnych
    • magata.d Re: Alergia - co nowego? 30.05.20, 11:11
      Zacznij brać leki, dobrze dobrane i regularnie. Wtedy objawy powinny ustąpić. Ja mam silna alergie, bez leków czuje się fatalnie. Biorę clatre. Trzeba pamiętać , żeby ja regularnie brać albo rano godzinę przed posiłkiem, albo wieczorem dwie godziny po posiłku, cały sezon. I mój lekarz mów, ze to ważne. Przy bardzo nasilonych objawach mogę wziąć i rano i wieczorem. Plus steryd do nosa i krople do oczu. Dzięki temu funkcjonuje normalnie bez objawów lub z minimalnymi. Alergia krzyżowa to trudny i skomplikowany temat. Sama musisz obserwować co ci szkodzi z jedzenia.
        • joanna05 Re: Alergia - co nowego? 30.05.20, 11:36
          jdylag75 napisała:

> Tak jest. Tylko regularnie brane leki i to dobrze dobrane. Dobierałam metoda pr
          > ób i błędów, za 4 razem lekarz trafił w ten wlasciwy.
          No nie - ja biorę leki z 30 lat, dobrze dobrane. I z upływem lat alergia się pogarsza, a leki muszę zmieniać, bo przestają działać.
          • magata.d Re: Alergia - co nowego? 30.05.20, 14:21
            Ja alergię też mam ponad 30 lat. Przerabiałam różne leki, odczulanie, ciążę i karmienie bez leków (lub tylko wziewne minimalne dawki) i wiem co mówię. Jak lek przestaje działać, to trzeba go zmienić, albo lekarza.
          • fil.lo Re: Alergia - co nowego? 30.05.20, 14:36
            Też mam takie doświadczenia, bywa że leki przestają działać, trzeba wtedy zmienić. To bardzo indywidualna sprawa, nie na każdego zadziałają też te same substancje czynne.
      • mus_tang1 Re: Alergia - co nowego? 30.05.20, 17:49
        Tak jest. I dodam, że leki trzeba zaczynać brać przed rozpoczęciem sezonu i zanim zaczną się objawy. Regularnosc jest bardzo ważna, szczególnie przy kroplach sterydowych. Ludzie biorą byle jak, a potem mówią, że nie działają
        • joanna05 Re: Alergia - co nowego? 30.05.20, 19:46
          mus_tang1 napisał(a):

> Tak jest. I dodam, że leki trzeba zaczynać brać przed rozpoczęciem sezonu i zan
          > im zaczną się objawy. Regularnosc jest bardzo ważna, szczególnie przy kroplach
          > sterydowych. Ludzie biorą byle jak, a potem mówią, że nie działają
          Biorę praktycznie całe życie - przerobiłam już chyba każdy dostępny w Polsce lek, mówię o tych na receptę. Starej generacji, nowe, najnowsze. Codziennie, bez przerw, o stałej porze, bo muszę. I guzik, jest gorzej. Do kataru siennego dołącza powoli astma.
          Jaki sezon? Ja mam sezon cały rok.
          Jakie krople? Nikt mi nigdy na alergię wziewną żadnych kropli nie przepisał. Na co te krople? Do oczu?
          Niemal nie używam sterydów (poza wziewnymi, w wyjątkowych sytuacjach typu atak kaszlu nie dający się powstrzymać).
          • magata.d Re: Alergia - co nowego? 30.05.20, 21:05
            joanna05 napisała:

> mus_tang1 napisał(a):
            >
            > > Tak jest. I dodam, że leki trzeba zaczynać brać przed rozpoczęciem sezonu
            > i zan
            > > im zaczną się objawy. Regularnosc jest bardzo ważna, szczególnie przy kro
            > plach
            > > sterydowych. Ludzie biorą byle jak, a potem mówią, że nie działają
            > Biorę praktycznie całe życie - przerobiłam już chyba każdy dostępny w Polsce le
            > k, mówię o tych na receptę. Starej generacji, nowe, najnowsze. Codziennie, bez
            > przerw, o stałej porze, bo muszę. I guzik, jest gorzej. Do kataru siennego dołą
            > cza powoli astma.
            > Jaki sezon? Ja mam sezon cały rok.
            > Jakie krople? Nikt mi nigdy na alergię wziewną żadnych kropli nie przepisał. Na
            > co te krople? Do oczu?
            > Niemal nie używam sterydów (poza wziewnymi, w wyjątkowych sytuacjach typu atak
            > kaszlu nie dający się powstrzymać).
            Zadaj te pytania lekarzowi. Skoro jest gorzej, to nie masz dobrze dobranych leków. Może bierzesz o stałej porze, ale np. Zbyt blisko posiłku, a to tez ma znaczenie. Albo jeszcze cos innego. No musi być jakas przyczyna. Masz katar i nie dostalas kropli do nosa?

U mnie tez zaczęła się odzywać astma, musiałam dopasować sobie leki i stosować je o scisle określonych porach i dawkach, żeby dzialaly.

• joanna05 Re: Alergia - co nowego? 30.05.20, 21:50
              magata.d napisała:

> U mnie tez zaczęła się odzywać astma, musiałam dopasować sobie leki i stosować
              > je o scisle określonych porach i dawkach, żeby dzialaly.
              Muszę zrobić sobie znów testy i badania oddechowe, pewnie dobrać kolejne, mocniejsze leki. Miałam w planach, ale epidemia przeszkodziła. Na katar to leki antyhistaminowe działają, prawie nie kicham. Ale niestety nie na kaszel.
          • mus_tang1 Re: Alergia - co nowego? 30.05.20, 23:57
            Jeśli masz alergię całoroczną to pewnie roztocza. Tu niestety tylko odczulanie i to konkretne np 5lat.
            Nieleczona alergia na roztocza często przechodzi w astmę.. Alergie są różne, mają różne objawy, nasilenie.. Leki dobiera się po objawach. Stały zestaw zazwyczaj to: lek typu
            zyx, plus na katar krople sterydowe typu avamys, (na roztocza są super) , jeśli objawy oczne - krople do oczu, skurcze oskrzeli - wziewy,szybko działające l
            Sezon - ja pisałam odp autorce wątku o uczuleniu na trawy i owocach, które w tym czasie tzn w czasie pylenia traw, zjedzone dają objawy niepożądane.
            Krople sterydowe do nosa są super, ale też trzeba sobie dobrać metodą prób i błędów. I nie nadużywać. Robić 2 mies. przerwy, przy alergii całorocznej.

Jeśli masz katar sienny i lekarz ci nie zaproponował kropli sterydowych, to zapytaj o nie. Albo zmień lekarza. Dziwne, bo te krople od lat są w standardzie leczenia. No i pomyśl o odczulaniu. Szczególnie jeśli są objawy oskrzelowe.
    • joanna05 Re: Alergia - co nowego? 30.05.20, 11:35
      Nie, chyba nie - co gorsze, te, co istnieją, działają coraz słabiej.
      Jest kiepsko, zwłaszcza teraz, gdy każde kaszlnięcie publicznie budzi oburzenie.
      Odczulać się nie zamierzam - drogie, niekoniecznie działa, skutki uboczne mogą być - lekarz, któremu ufam, stanowczo mi odradził.
      Doraźnie po prostu zwiększam dawki, mam też awaryjnie steryd wziewny (na wyjątkowe przypadki). Ale generalnie po latach jest coraz gorzej.
      A czego do tej pory używałaś?
    • mus_tang1 Re: Alergia - co nowego? 30.05.20, 17:44
      Mój alergik uczulony na trawy, nie je jabłek w okresie pylenia.Nigdy. Był sezon, że nie jadł truskawek, pora oraz śliwkowych z pestką, - brzoskwinia, nektarynka. Objawy po zjedzeniu : puchnięcie ust, takie swędzenie, gilanie w gardle, do opuchlizny w gardle na szczęście nie doszło sad. Musisz sprawdzić metodą : bierzesz do ust- nie łykasz, czekasz, jeśli nic się nie dzieje, to ok.
      Jeśli coś dziwnego, wypluwasz, płuczesz wodą usta.
      • szafireczek Re: Alergia - co nowego? 30.05.20, 22:39
        Ja też m.in. na trawy. U mnie najbardziej kichanie, gul w gardle i spojowki. Odstawilam pomidory i jakby lepiej, chociaż tabsy biorę codziennie, ale sterydów nie używam. Częste kąpiele i oczyszczacz powietrza w ruchusmile i faktycznie w tym roku jakoś umiarkowanie, chociaż jak na początku nie mogłam się opanować i parę razy zjadłam te nieszczęsne pomidory, to dostałam pokrzywki alergicznejsad to teraz szlaban!
        • mus_tang1 Re: Alergia - co nowego? 31.05.20, 00:12
          Każdy ma inaczej smile mój alergik pomidory je, jabłka omija szerokim łukiem. Trzeba się obserwować i czasem uda się coś wyłowić.
          Jak puchną usta, to łatwo, bo najczęściej jest to szybka reakcja. Jak na skórze, to gorzej, czasem nigdy się dojdzie..
      • sandrasj Re: Alergia - co nowego? 31.05.20, 00:44
        Mam uczulenie na wszystkie owoce z pestką poza nektarynami, jabłka, gruszki, na surowe ziemniaki, na wszystkie orzechy poza ziemnymi. Cały rok, nie tylko w okresie pylenia, więc już nawet nie próbuję. Pomidory kocham, i nie mam po nich żadnych dolegliwości. Dobrze że chociaż to mi w życiu pozostało sad
        • alfa36 Re: Alergia - co nowego? 31.05.20, 01:18
          A robiłaś badania? Mi z pokarmowych wyszedł seler i pomidor ale nie mam po tych warzywach objawów nieporządanych. Zastanawiam się, czy to jednak nie jest tak, że w sezonie pylenia te pomidiry mi szkodzą (a normalnie to nie).
          • magata.d Re: Alergia - co nowego? 31.05.20, 10:04
            A jakie robiłaś testy pokarmowe? Z krwi, czy skórne? Ja nie robiłam pokarmowych, ale czasem podejrzewam ze nasilone objawy właśnie mogą wynikać tez z alergii krzyżowej. Niestety nie mam pewności co z pożywienia mi szkodzi. Mam tez alergiczne problemy skórne, nie wiem od czego. Natomiast sa rzeczy, których nie mogę zjeść bo od razu mam mdłości np. Migdały czy orzechy laskowe, takie surowe. To ze zeszłego lata lubiłam i jadłam brzoskwinie, raz zjadłam mała brzoskwinie i tak mnie zemdlilo, ze więcej nie zjem. Kiedyś bardzo lubiłam owoce, teraz nie mam na nie ochoty. Czy mdłości to tez alergia?
            • alfa36 Re: Alergia - co nowego? 31.05.20, 23:15
              Ja robiłam pokarmowe skórne i weszedl. Pomidor i seler. Poza tym, jak wspomniałam, uczulona jestem na trawy i zboża oraz bylicę ale przy pyleniu bylicy nie mam objawów.
            • mus_tang1 Re: Alergia - co nowego? 31.05.20, 21:32
              Czasem pokarmowe w teście nie wychodzą. Albo wyjdzie coś, na co objawów się nie obserwuje.
              Jeśli wychodzi alergia pokarmowa tzn są objawy w trakcie pylenia tylko, to jest to alergia krzyżową.
              Są tabelki i można sprawdzić, z czym dany alergen wziewny jest powiązany. Tu też jeden może dawać objawy, albo nic.. I też różnie w różnych sezonach. To nie jest na stałe, wg alergolog.
    • koko8 Re: Alergia - co nowego? 30.05.20, 21:50
      U mnie w tym roku jest tragicznie. Katar niewielki, ale za to pieczenie i łzawienie oczu monstrualne. Praktycznie najlepiej czuję się w pracy, gdzie jest klimatyzacja nie ma dostępu świeżego powietrza😲. Radzę sobie wpuszczając krople do oczu, które do niedawna były na receptę, doustnych środków unikam.
        • fil.lo Re: Alergia - co nowego? 31.05.20, 00:52
          Oczy dobrze jest regularnie przepłukiwać, nawet jakimiś zwykłymi kroplami nawilżającymi. Chodzi o usunięcie/wypłukanie alergenów. Ja się nie patyczkuję, leję do oczu ile wlezie, aż mi się polepszy tongue_out Na najgorsze sytuacje oczne mam Cortineff, ale to bardzo rzadko i niechętnie (steryd, do tego w maści, brrr).
          • magata.d Re: Alergia - co nowego? 31.05.20, 10:08
            fil.lo napisała:

> Oczy dobrze jest regularnie przepłukiwać, nawet jakimiś zwykłymi kroplami nawil
            > żającymi. Chodzi o usunięcie/wypłukanie alergenów. Ja się nie patyczkuję, leję
            > do oczu ile wlezie, aż mi się polepszy tongue_out

Ja tak samo robię smile pomaga.
            Tak mi zaleciła okulistka. Wypłukać porządnie oko z alergenów kroplami nawilzajacymi, odczekać parę minut i dopiero krople przeciwalergiczne. Na mnie działa opatanol.
        • koko8 Re: Alergia - co nowego? 31.05.20, 08:10
          Zabak, kiedy już nie mogę otworzyć oczu. Ulgę czuję juz po kilku minutach. Kiedy jestem na łonie natury wspomagam się jeszcze jovesto doustnie. U mnie płukanie się niestety nie sprawdza, mimo to zawsze mam przy sobie ampułki z solą fizjologiczną i krople zwykłe. Ostatnio planowałam zabrać na spacer do lasu okularki pływackie wink
    • sandrasj Re: Alergia - co nowego? 31.05.20, 00:41
      Biorę Clatrę (wcześniej Xzyal), Montelukast (ale mam też astmę) do oczu Alergodill, do nosa Nasometin (na receptę). Mam się generalnie dobrze, o ile leki przyjmuję skrupulatnie.
      Może czas pomyśleć o odczulaniu?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka