Dodaj do ulubionych

jak przygotowac sie na pieska

01.06.20, 23:45
Psiary, doradzcie, jak dobrze przygotowac sie na pieska, co trzeba miec, kupic? Jak nalezy sie pieskiem opiekowac?
Obserwuj wątek
    • 3-mamuska Re: jak przygotowac sie na pieska 02.06.20, 00:22
      Znaleść dobra hodowle ,sprawdzonego dobrego weta w okolicy.
      Kupić legowisko obroże i smycz zależności od wielkości psa. Jakiś koc miski zabawki. Nie za dużo bo czasem paja maja swoje ulubione rzeczy.
      Kupić karmę jaka była karmiony w hodowli.
      Maty ma siku żeby zabezpieczyć podłogę.
      Zabezpieczyć kable i ulubione buty.
    • joanna05 Re: jak przygotowac sie na pieska 02.06.20, 10:49
      Dowiedzieć się czegoś więcej o psach. Poczytać, porozmawiać z innymi właścicielami - sprawdzić, czy jest się na to gotowym psychicznie, na tę odpowiedzialność i pracę. Z pytań wynika, że jeszcze nie - wiedza o psach to jednak podstawa.
    • purchawka2017 Re: jak przygotowac sie na pieska 02.06.20, 11:01
      Ustalić zakres obowiązków każdego członka rodziny - kto, kiedy wyprowadza, kto wozi do weterynarza , kto sponsoruje karmę .
      Bez tego po około roku wszytsko wokół pieska robić będzie jedna osoba.
      U nas to działa, oczywiscie zmieniamy się w spacerach ale "dyżury " są stałe i jeśli jest sytuacja, zę nikomu się nie chce to wiadomo na kogo przypada "z urzędu". Ja rano, córka po południu, mąż wieczorem na długi spacer ( ale tu się zmieniamy albo chodzimy razem dla relaksu).
      Trzeba mieć karmę, miski, smycz i obroże, podkłady do sikania ( jeśli to szceniak)., posłanie.
      jesli to szczeniak, to dobrze zeby nie zostawał sam na bardzo długo w domu.
      Ja na psa wzięłaqm pół roklu "urlopu wychowawczego" czyli pracowałam głównie z domu, dzięki czemu pies jest nauczony higieny, nie ma problemów wychowawczych itd.
      POczytac o rasie , czego oczekwiać - jedne potrzebuja nap. przynajmniej godziny dziennie i jeśli im tego nie zapewnisz będzie dewastował chałupe z nudów.
      Zaopatrzyć się w dużą ilośc rolek do zdejmowania sierści z ubrania i odkurzacz.
    • bulzemba Re: jak przygotowac sie na pieska 02.06.20, 12:22
      Rozejrzyj się po domu i pożegnaj porządek. Oraz zapach domu w którym pies nie mieszka. Możesz stanąć na głowie, prać dywany, prać psa wink a obcy wchodząc do ciebie zawsze będzie w stanie wyczuć, że masz psa. Bo pies pachnie psem tak jak człowiek człowiekiem.
    • chabry.polne Re: jak przygotowac sie na pieska 02.06.20, 12:36
      Przede wszystkim przemyśleć raz jeszcze, czy temperament danej rasy/mieszańca, odpowiada domownikom wink
      Z perspektywy czasu wybrałabym pieska lubiącego spać jakieś 20 z 24 godzin na dobę...( chyba shih-tzu kwalifikuje się smile)
      Potrzebujesz kojca, koca, szczotki, szamponu ( p/alergicznego), miski na karmę, miski na wodę ( najlepiej z antypoślizgową gumą), ręcznika, zabawek, gryzaków, odpowiednią karmę dla szczeniąt ( mój uwielbia mokre karmy z puszki), maty na podłogę ( zanim nauczy się sygnalizować potrzebę wyjścia).
      Potrzebujesz też dobrego weterynarza ( książeczki szczepień) i czasu dla psa.
      P.s. Co to za pies?
      • alexis1121 Re: jak przygotowac sie na pieska 02.06.20, 13:47
        Jestem właścicielką dwóch shih tzu, jeden śpi sporo, ale i tak chętnie spaceruje, a drugi ma osobowość owczarka collie- spacery, pływanie, spacery, pływanie. Szczerze to nie ma co zakładać, że pies będzie przesypiał 20 h, tylko może zdecydować się na inne zwierzątko, nie krzywdząc tym samym psa i jego natury.
      • hrabina_niczyja Re: jak przygotowac sie na pieska 03.06.20, 00:51
        Shihtzu to może i wygląda jak przytulna ciapa, ale bys się mocno zdziwiła. Miałam. 20 godzin snu? Bez żartów. Spała w nocy jak ludzie spali i to by było na tyle. Zresztą żaden pies tyle nie przesypia. Moja kundelka funkcjonuje podobnie. Śpi w nocy, budzi się z domownikami i może utnie sobie drzemke po porannym spacerze o ile nic ciekawego się w domu nie dzieje. Ale wcześniej zasypia, o 21 już chrapie, ale też jeszcze młodziak z niej.
    • mama-ola Re: jak przygotowac sie na pieska 02.06.20, 14:24
      Ja mam psa od 2 miesięcy smile
      Maty na siku nie kupowałam, pies i tak sika gdzie chce, poza tym na te parę tygodni chyba nie warto wydawać pieniędzy.
      Legowisko dostała dopiero wczoraj, przedtem miała koc.
      Na początek miska, obroża i smycz.
      Ręczniki papierowe w dużych ilościach.
      Woreczki śniadaniowe do zbierania kup na dworze.
      Zabawki to maskotki i piłki tenisowe.
      Sucha karma.
      Na obiady daję ryż gotowany wraz z odrobiną startej marchwi, po ostudzeniu wymieszany z surową wołowiną.

• chabry.polne Re: jak przygotowac sie na pieska 02.06.20, 16:06
        mama-ola napisała:

> Maty na siku nie kupowałam, pies i tak sika gdzie chce

Norma smile
        Cytuję: ''Szczeniaczek to rzeczownik odczasownikowy oznaczający osobę, która robi siku tam, gdzie stoi. Ogromne szczęście, że posiada ona przy tym cechy kompensujące tę przykrą przypadłość. Są to ogromne oczka, okrągły różowy brzuszek, niezdarne łapki, ogólna bezbronność i niemierzalny urok. Nie zmienia to jednak faktu, że szczenięctwo to czas kałuż oraz, a jakże, mniej płynnych oznak, że nasz podopieczny prawidłowo trawi.
        Pocieszające jest, że szczeniaczy stan nie trwa wiecznie i kiedy bliscy już jesteśmy odkałużowego załamania nerwowego, piesek przestaje być siusiumajtkiem i wkracza w wiek młodzieńczy, niosący za sobą zupełnie inne problemy''.

• thea19 Re: jak przygotowac sie na pieska 02.06.20, 16:19
        moja suczka załapała wypróżnianie i sikanie na dworze mając równo 6mcy. Wcześniej się bała, za dużo psów na osiedlu. Co do karmienia, to nie paś psa ryżem bo to nie kura tylko porządną karmą. Jak chcesz surowiznę, to barf.
      • joanna05 Re: jak przygotowac sie na pieska 02.06.20, 16:25
        mama-ola napisała:

> Ja mam psa od 2 miesięcy smile
        > Maty na siku nie kupowałam, pies i tak sika gdzie chce, poza tym na te parę tyg
        > odni chyba nie warto wydawać pieniędzy.
        > Legowisko dostała dopiero wczoraj, przedtem miała koc.
        > Na początek miska, obroża i smycz.
        > Ręczniki papierowe w dużych ilościach.
        > Woreczki śniadaniowe do zbierania kup na dworze.
        > Zabawki to maskotki i piłki tenisowe.
        > Sucha karma.
        > Na obiady daję ryż gotowany wraz z odrobiną startej marchwi, po ostudzeniu wymi
        > eszany z surową wołowiną.
        >
        Nie zgadzam się - nauka siku tam, gdzie pańcia chce, to ważny element treningu.
        Co do żywienia - wiadomo, że pies wszystko zje, ale nie karmiłabym non stop ryżem z wołowiną i marchewą. Odchudzasz go?
        Jednak porządna psia karma bardziej zrównoważona, ma wszystko to, czego psu trza. U mnie ryż + marchewka i gotowany kurczak wjeżdża tylko jako lekkostrawna dieta po chorobach. A gdzie tłuszcze? Olej jakiś? Nie jest to dobre i kompletne żywienie, poradź się zresztą weterynarza.
        • mama-ola Re: jak przygotowac sie na pieska 02.06.20, 18:24
          Poradziłam się hodowcy psów. On mówi, że każda karma to zło. Wiem, ematka pisze: zuo smile
          Mówił, żeby dawać ryż/makaron/ziemniaki, a kaszy nie. Plus oczywiście mięso. A karmę to tylko po to, żeby pies znał i umiał trawić, bo się przyda, gdy nie będziemy mogli gotować, np. na wyjeździe. On sam swoim psom daje karmę wyłącznie z takich powodów. Mówił, żeby poczytać skład karmy i że to syf jest.
          Fakt, że mój pies miał ciągle rozwolnienie, a jak zaczęłam dawać ryż, to się poprawiło. Głupio to brzmi, ale miałam marzenie, żeby wreszcie zwartego klocka z trawy sprzątać. Jak się spełniło (po ryżu), zwierzyłam się z tej radości sąsiadowi, który też wyszedł na spacer z psem. Na swoje usprawiedliwienie mam to, że była 6 rano, a ja byłam zaspana. Ale sąsiada wolałabym już nie spotkać, bo się trochę wstydzę tych kupozwierzeń smile
          Daję też kości wołowe.
          Nie odchudzam psa, wręcz przeciwnie. Moja suczka jest dość masywna.
          • thea19 Re: jak przygotowac sie na pieska 02.06.20, 19:14
            psu zboża do niczego nie są potrzebne i nie znam żadnego hodowcy psów z hodowli ZKwP, który poleca karmić czymś takim. To prosta droga do niedoborów, cukrzycy i nadwagi. Skoro nie chcesz kupić worka dobrej karmy, to zaprzyjaźnij się z barfem.
          • joanna05 Re: jak przygotowac sie na pieska 02.06.20, 21:10
            mama-ola napisała:

> Poradziłam się hodowcy psów. On mówi, że każda karma to zło.
            No nie ma racji. Zapytaj jednak weterynarza. Dobra, sucha karma to kupy idealne, bez gotowania. Jasne, można gotować też, ale to trzeba cudować, dodawać witamin, olejów itd., generalnie sporo zabawy. Na pewno dieta: sam ryż + mięso + marchew i nic więcej długofalowo nie jest dobra, serio. Nie rób tego swojemu psu, on się nie poskarży, ale nie będzie w pełni zdrowy.
            • joanna05 Re: jak przygotowac sie na pieska 02.06.20, 21:27
              berdebul napisała:

> I nie zalecił żadnych suplementów? Źródeł tłuszczu? Morskich ryb? Bo to co opis
              > ałaś to mega uboga dieta. Nawet mój pies emeryt z alergiami dostaje bardziej zr
              > óżnicowaną paszę.
              Mój rosnący intensywnie szczeniak je specjalne, szczeniacze karmy (drogie, dobre, z porządnym składem), suche + czasem mokra, typu raz na parę dni, bo kocha. I do tego: codziennie porcja oleju z łososia (parę kropel), 1 w tyg. żółtko na piękną sierść - to zalecenia właśnie od hodowcy. I pełno smaczków, zdrowych, naturalnych, podczas treningów. A chciałby jeść - mój obiad, ziemniaki, szynkę, ser żółty, tosty dzieci, no to, co my. Nie dostaje (no, prawie nie dostaje), ale żebrze, bo jest koszmarnym żarłokiem.
              Rozgotowany ryż (kleik w sumie) z kurakiem i marchewą to jego dieta na problemy z żołądkiem, superlekkostrawna, ale też i bardzo mało kaloryczna, taki kolejny krok po głodówce leczniczej. Do stosowania 1-2 dni maks., bo przecie byłby okropnie głodny.
      • berdebul Re: jak przygotowac sie na pieska 02.06.20, 16:31
        Tylko to? Jeżeli dajesz mięso bez kości, to mało wapnia i prosta droga do problemów z układem kostnym. Plus wołowina jest chuda, a młode psy potrzebują sporo energii.

Pies uczy się, że sikanie na macie jest fajne i nie brudzi całego mieszkania, ale co kto lubi.
        • joanna05 Re: jak przygotowac sie na pieska 02.06.20, 21:11
          berdebul napisała:

> Tylko to? Jeżeli dajesz mięso bez kości, to mało wapnia i prosta droga do probl
          > emów z układem kostnym. Plus wołowina jest chuda, a młode psy potrzebują sporo
          > energii.
          No ja bym choć łyżkę oleju do tego dała. A gdzie żółtko, na ładną sierść? Zdecydowanie zbyt uboga, odchudzająca dieta, na pewno koszmarna dla szczeniaka. Nie urośnie, nie będzie mieć sił.
      • hosta_73 Re: jak przygotowac sie na pieska 02.06.20, 22:05
        Kiepsko ta dieta wygląda 😒 Pewnie karmisz wg "starego" schematu 1/3 mięsa, 1/3 warzyw, 1/3 wypełniacza? Poczytaj o tym, chociaż w necie jest sporo artykułów promujących taki sposób więc łatwo się naciąć. Ważysz jedzenie by było w odpowiednich proporcjach do wagi psa? Jeśli sama gotujesz psu to koniecznie dodawaj dobrej jakości olej np. łososia i zmielone skorupki jajek (ja daję tak ok. 1/4 łyżeczki dla psa ok 11 kg). Odpowiednia podaż wapnia jest ważna przy małym psie (kości i zęby).
        Jak znajdę to podrzucę link do fajnego artykułu o żywieniu psów "domowym" jedzeniem.
      • hrabina_niczyja Re: jak przygotowac sie na pieska 03.06.20, 01:03
        Aha. No jak ci nie przeszkadza zasikana chałupa. Nie, pies nie sika gdzie chce, bo pies szybko łapie, że się sika w jednym miejscu na macie. Miałam zimowego szczeniaka po przejściach i chyba bym oszalała, gdyby mi od grudnia do kwietnia lał gdzie stoi. Dwa, łatwiej potem nauczyć sikać na dworze. Spanie na kocu chyba wygodne też nie jest, można było położyć poduszkę i kocyk, wygodniej. Co do żywienia, zmień i to szybko. Moje na suchej karmie, to jest podstawa. Ludzkie jedzenie wyłącznie jako przekąska, bo lubią. Jajko, twarożek, warzywo, owoc, mięso tylko specjalnie dla nich gotowane i bez przypraw.
        • myelegans Re: jak przygotowac sie na pieska 03.06.20, 03:13
          Co wy z tymi matami do sikania? Wyprowadzalam szczeniaka co 2-3 godziny na sikanie, noce przesypial w crate Od poczatku (6godzin) o czym mnie hodowca poinformowal przy odbiorze.
          Zdarzylo mu sie kilka razy nie utrzymac, ale to byla moja wina.
          W nocy spal w kojcu do roku, bardzo lubil, tak jak beda Tylko w domu, pozniej wyrosl, teraz spi ze mna.
          Przede wszystkim wet, bo na poczatku duzo szczepien I roznych prewencyjnych lekarstw. W ksiazeczke zdrowia musiala bym zagladnac.
      • purchawka2017 Re: jak przygotowac sie na pieska 04.06.20, 10:58
        Maty na siku ( takie podkłady higieniczne dla ludzi) u nas się sprawdzały - po jakims czasie pies załapał i w 70% udawało mu się nalać na matę. Do ukończenia pierwszego roku zdarzało mu się jeszcze nie wytrzymać - wtedy szedł na matę.Więc rzezc gusty - u nas dobrze było , ze mata leżała na płytkach i tam biegł sikać a nie lał tak czesto na drewniany parkiet.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka