Dodaj do ulubionych

Emerytura z USA w czasie pandemii (ostani miesiąc)

07.06.20, 20:21
Nie bardzo się w temacie orientuję na dzisiaj, ale może ktoś ostatnio przerabiał. Powrót osoby 70 lat, formalności w stanach dopełnione w social service, adres w Polsce podany. Według kolesi z ss - po powiadomieniu mailowym konsulatu w ciągu 10 dni miała być przelana na konto wraz z wyrównaniem za 4 lata (po 66 r.ż. w stanach nie pobierana emerytura). Mail wysłany 1,5 miesiąca temu, bez odpowiedzi.
Co robić - wysyłać ponownie monit mailowy, starać się o osobiste widzenie w konsulacie/ambasadzie (można sobie wybrać placówkę? (na "teraz" nie wiem gdzie pierwszy mail był wysyłany bo było załatwiane przez rodzinę poza zasięgiem tel. a sprawa wypłynęła dzisiaj), a na dziś dzień punktem kontaktowym jeśli chodzi o osobiste stawiennictwo byłby konsulat na Stolarskiej w Krakowie.
Obserwuj wątek
  • al_sahra Re: Emerytura z USA w czasie pandemii (ostani mie 07.06.20, 21:30
   Od razu napiszę, że niestety nie pomogę, bo nie znam odpowiedzi (chociaż myślę, że jeśli ta osoba jest obywatelem USA, to wizyta w konsulacie na pewno nie zaszkodzi, a może coś się wyjaśni).

   Chciałam tylko sprostować, że pobierając Social Security od 70 roku życia zamiast od 66 nie dostaje się wyrównania za cztery lata, tylko po prostu wyższą miesięczną wypłatę.
   • hannibal_lectourer Re: Emerytura z USA w czasie pandemii (ostani mie 07.06.20, 21:40
    Nie jest obywatelem USA - polka, przez Kanadę z 25 lat temu wjechała do USA i pracowała jako opiekunka starszych ludzi. Miała własne, kupione mieszkanie, które teraz legalnie sprzedała przy wyjeździe, płaciła ubezpieczenie i podatki, prawo jazdy też miała i nie raz była kontrolowana. A z tym wyrównaniem to jej powiedzieli w USA jak w social service załatwiała sprawy emerytury przed powrotem. Być może im chodziło o to, że wyrównanie zacznie od razu dostawać wraz z pierwszą emeryturą. Ale tez dostała info, że jak pobierając emeryturę będzie mieszkała poza USA to oni dostosują tą emeryturę do miejscowych warunków i wyszło, że w Polsce dostanie jakieś 80% tego co by w stanach dostała. Tyle mam informacji na teraz.
     • riki_i Re: Emerytura z USA w czasie pandemii (ostani mie 07.06.20, 23:25
      Ja nie rozumiem po co się przyznawać do tego, że się na emeryturze będzie mieszkało poza Stanami. Konto w citibanku, karta do bankomatu i wuj kogo obchodzi, że kasa z konta wyciągana kartą gdzieś tam na świecie. Bank się nie będzie spowiadał Social Security.

      Notabene, coraz gorzej się tam robi. Wdowa nie dostanie emerytury po mężu, jeśli nie mieszkała przynajmniej 5 lat w Stanach. Kiedyś tak nie było.
         • szafireczek Re: Emerytura z USA w czasie pandemii (ostani mie 08.06.20, 11:02
          OK

          Tak ogólnie - dowiedzieć się czegoś konkretniejszego możesz w Oddziale Świadczeń Federalnych - Federal Benefits Unit US Embassy - w Wawie - myślę, że z krakowskiego konsulatu zostaniesz przekierowany na głowny - właśnie w Wawie. Możesz jeszcze raz napisać do nich maila - FBU.Warsaw@ssa.gov

          Drugi tor - to ZUS, albo do Centrali ZUS do Departamentu Rent Zagranicznych, ale jeszcze lepiej od razu do właściwego Oddziału ZUS - tego na Senatorskiej (no cóż też Wawasmile) do Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych.

          Kwestia otrzymywania zredukowanych emerytur amerykańskich, w przypadku pobierania świadczeń w Polsce może wynikać z amerykańskich przepisów Windfall Elimination Provision Act (WEP- Klauzula eliminująca nieoczekiwany dochód).

          Historia ustawy, która wprowadziła WEP jest tu: www.govtrack.us/congress/bills/98/hr1900/text/enr.
          Warto też przeczytać opracowanie Social Security: The Windfall Elimination Provision (WEP), przygotowane przez Congressional Research Service: fas.org/sgp/crs/misc/98-35.pdf.          • hannibal_lectourer Re: Emerytura z USA w czasie pandemii (ostani mie 08.06.20, 13:06
           I będę robił to, co piszesz wyżej, jak tylko otrzymam odpowiedź od zainteresowanej czy jej przypadkiem ta emerytura po prostu nie wpłynęła na konto... Bo jak dzisiaj się chciałem upewnić czy zrobili rzecz najbardziej chyba oczywistą - czyli czy sprawdzali stan konta po tych 10 dniach od wypełnienia formularza (a nie wysłaniu maila, jak pisałem w poście startowym) na stronie to usłyszałem, że nie... Kobita na 14 w banku umówiona to ma się pytać o stan konta...
           • hannibal_lectourer Re: Emerytura z USA w czasie pandemii (ostani mie 08.06.20, 20:50
            I się okazało, że nie było nowych wpływów, czyli jednak emerytura nie przyznana. Dzwoniłem na warszawski numer ambasady - 15 minut pitolenia autosekretarki, z którego wynika, że (tak zrozumiałem, bo mi dzieć bruździł) dolnośląskie podlega obecnie pod konsulat na Stolarskiej w Krakowie. A na stronie mają, że tylko małopolskie i podkarpackie są podpięte do Krakowa. Nic to Baśka... Jutro przed lapkiem stawiam komórę , nagrywam bezprzecinkowy bełkot autosekretarki do pliku i puszczam w zwolnionym tempie - może coś wyczaję, a przynajmniej będę miał możliwość zatrzymania i powtórzenia tego bełkotu. Dodzwonić się oczywiście nie da do FBU bo w grudniu zeszłego roku zlikwidowali telefon. Został formularz, mail lub fax...
        • riki_i Re: Emerytura z USA w czasie pandemii (ostani mie 08.06.20, 11:45
         ichi51e napisała:

         > Mozna miec skrzynke pocztowa i przekierowanie

         Chyba skrytkę pocztową... wydaje mi się, że to bardziej prawidłowe określenie. IMO znaleźć firmę, która zaoferuje podobną usługę to banał.

         PS. Znam osobę, która pobiera prywatną emeryturę od amerykańskiego ubezpieczyciela, tam też są klauzule kraju wypłacania tego świadczenia. Niestety oni potrafią żądać osobistego stawiennictwa w dowolnym oddziale nawet dwa razy w roku (oficjalnie - celem udowodnienia że się jeszcze żyje).


         • kryzys_wieku_sredniego Re: Emerytura z USA w czasie pandemii (ostani mie 08.06.20, 13:29
          No ale jak się to ma do zachodniego modelu emigrowania na emeryturze do cieplejszych krajów. Powiedzmy, że taki amerykanin postanowi dokonać żywota w Chorwacji, bo kiedyś tu był i się zakochał w tym kraju. Sprzedaje majątek, wyjeżdża, kupuje dom nad morzem i ....
          Nagle dostaje 80% swojej ciężko odłożonej emerytury? To jest ...pip... normalne?
          Anglicy też tak mają na emeryturze?
          • al_sahra Re: Emerytura z USA w czasie pandemii (ostani mie 08.06.20, 18:30
           kryzys_wieku_sredniego napisał(a):

           > No ale jak się to ma do zachodniego modelu emigrowania na emeryturze do cieplej
           > szych krajów. Powiedzmy, że taki amerykanin postanowi dokonać żywota w Chorwacj
           > i, bo kiedyś tu był i się zakochał w tym kraju. Sprzedaje majątek, wyjeżdża, ku
           > puje dom nad morzem i ....
           > Nagle dostaje 80% swojej ciężko odłożonej emerytury? To jest ...pip... normalne

           W takim wypadku jak opisujesz, obywatel amerykański dostaje pełną emeryturę. Ograniczenia wynikają albo z faktu, że ktoś nie jest obywatelem tylko rezydentem (a pełne przywileje rezydentury przysługują tylko osobom zamieszkałym w USA), albo jest jednocześnie obywatelem innego kraju, gdzie przysługują mu świadczenia (co Szafireczek wspominała powyżej). Jeszcze inne ograniczenia obowiązują jeśli ktoś pobiera emeryturę innej osoby (np. zmarłego współmałżonka).
       • al_sahra Re: Emerytura z USA w czasie pandemii (ostani mie 08.06.20, 18:32
        hannibal_lectourer napisał:

        > Bo raz w roku przysyłają jakiś formularz pocztą, który należy odesłać bo inacze
        > j przestaną wypłacać. Trzeba by mieć jakiś pewny adres w Stanach i kogoś pewneg
        > o żeby ten formularz odsyłał do Polski a potem ze Stanów nadawał... tyle wczora
        > j wyczytałem.

        Zawsze można próbować oszukać system. Legalnie to należy poinformować SSA o swoim miejscu zamieszkania za granicą.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka