Dodaj do ulubionych

KORONA-Niemcy kupili szczepionke

15.06.20, 11:22
NIemcy , Francja, Wlochy i Holandia zawarly wspolnie umowe z firma AstraZeneca, ktora to pracuje nad szczepionka przeciw koronie. Umowa ta gwarantuje dostarczenie az do 400 mln szczepionek, gdy szczepionka zostanie dopuszczona do obrotu. Firma AstraZeneca ma rozne opinie w srodowisku ( czesciowo niestety nie za dobre). Ponoc ta szczepionka ma byc dopuszczna do obrotu jeszcze pod koniec tego roku, jesli dobrze wszystko pojdzie. 400 mln szczepionek to (prawie) cala Unie Europejska mozna zaszczepic. Naprawde bedzie az tyle chetnych ???? Jest az takie zapotrzebowanie? Informacje ta potwierdzilo oficjalnie niemieckie Ministerstwo Zdrowia. Tutaj linki, powazne zrodla/gazety, niestety po niemiecku:
rp-online.de/panorama/coronavirus/corona-impfstoff-deutschland-schliesst-vertrag-mit-astrazeneca-ab_aid-51630883
boerse.ard.de/aktien/eu-bestellt-bei-astra-zeneca-corona-impfstoff-in-grossem-stil100.html
www.morgenpost.de/vermischtes/article229307786/Deutschland-und-EU-Partner-sichern-300-Millionen-Impfdosen.html
Obserwuj wątek
    • hanusinamama Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 12:30
     Chodzi o to ze zeby opanować wirusa mysi być zaczepione wiekszosc sopłeczeństwa. Tak sie opanowuje wieksze epidemie. Ospę? Mowisz o wiatrówce (ospa wietrzna ) chyba? Bo na ospe własnie są obowiażkowe i dlatego ta choroba jest w zaniku. Natomiast zwykła wiatrówka ma sie doskonale...moje dzieci zaszczepione, w grupie przedszkolnej córki zaszczepiona była ona i jeden chłopiec reszta przeszła.
    • madami Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 13:26
     Jest spora różnica w szczepionce na Odrę, która jest bardzo skuteczna a szczepionką na grypę ( ze względu na skutczność ma sens), której skutecznośc wynosi ok 30% ( ze względu na niską skuteczność nie ma sensu)
     • hanusinamama Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 14:21
      Matura zdawałam dawno temu. Z biologii...Pisałam o odporności populacji. W zalezności od szczepionki aby taką osiągnąc musi być zaszczepione 80 do nawet 98% ludności. Jezeli to ma byc na zasadzie szczepinia dla chętnych (jak np na wiatrówkę) to nie wiem po co robić takie halo....tak szczepienie na iwatrówke jest dostępne, niektorzy szczepią reszta choruje...
      • princesswhitewolf Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 14:38
       >W zalezności od szczepionki aby taką osiągnąc musi być zaszczepione 80 do nawet 98% ludności.

       w sensie by wyeliminowac wystepowalnosc wirusa. I zapewne szczepienie bedzie obowiazkowe z wyjatkiem osob ktore maja przeciwskazania ( choroby immunologiczne, antyszczepowa paranoje itd)
       • umi Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 16:12
        Nie moze byc obowiazkowe, bo w razie powiklan beda placic milionowe odszkodowania. W dodatku zrobi sie panika i ludzie przestana sie szczepic na cokolwiek, bo dostana potwierdzenie ze to grozi smiertcia lub kalectwem, a na rzadzie nie mozna polegac.

        Poza tym nie potrzeba obowiazkowych szczepien - neichs ie szczepi kto chce, jezeli uwaza, ze jest sens. Co go obchodzi reszta? Jesli szczepionka bedzie dzialala, to przeciez nie zachoruje.
        • ola5488 Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 16:16
         umi napisała:

         > Poza tym nie potrzeba obowiazkowych szczepien - neichs ie szczepi kto chce, jez
         > eli uwaza, ze jest sens. Co go obchodzi reszta? Jesli szczepionka bedzie dziala
         > la, to przeciez nie zachoruje.

         O, frakcja antyszczepionkowców?
         • snakelilith Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 16:23
          To nie frakcja antyszczepionkowców, a normalne zachowanie. Większość szczepień w dorosłym wieku jest dobrowolnych i możesz twoje indywidualne ryzyko oraz wszelkie za i przeciw omówić z lekarzem i podjąć osobistą decyzję. Zwłaszcza przy szczepionkach, które nie dają 100% bezpieczeństwa, jak jest np. przy grypie.
          • ola5488 Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 16:54
           snakelilith napisała:

           > To nie frakcja antyszczepionkowców, a normalne zachowanie. Większość szczepień
           > w dorosłym wieku jest dobrowolnych i możesz twoje indywidualne ryzyko oraz wsze
           > lkie za i przeciw omówić z lekarzem i podjąć osobistą decyzję. Zwłaszcza przy s
           > zczepionkach, które nie dają 100% bezpieczeństwa, jak jest np. przy grypie.
           >

           A mnie posty w tym wątku przypominają jazgot antyszczepionkowców i brak merytoryki. Szczepionki nie ma, ale na pewno będzie ,,byle co, nieprzetestowane i pod przymusem". Rozważania laików mają takie znaczenie, że nadmuchują balon strachu i puszczają w obieg głupoty.
            • ola5488 Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 17:50
             madami napisała:

             > A mnie posty w tym wątku przypominają jazgot oszołomów i histeryczek, które nie
             > bawem "umrą na covida" szczepionka jest święta, najlepsza i dobra na wszystko

             Kto tak twierdzi? Ja widzę duży sceptycyzm nawet co do tego, że ta szczepionka powstanie w przeciągu najbliższych kilku miesięcy. I informowanie o dużej liczbie testów, jakie musi przejść w trakcie dopuszczenia do obiegu.
          • sylwiastka Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 16:41
           Po co siac dezinformacje o przymusowych szczepieniach? Czy jest juz szczpionka przeciw SARS-Cov2, czy jakiekolwiek panstwo wprowadzilo obowiazkowe szczepienia na COVID-19?
           Na razie to sa intensywne prace nad szczepionkami, w calosci finansowane przez koncerny farmaceutyczne lub wspierane przez rzady niektorych krajow. Szacowane jest zapotrzebowanie i mozliwosci spelnienia go.
           • umi Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 16:52
            Tja... Takie mamy przeludnienie, ze Europa ma ujemny, zdaje sie, przyrost naturalny i brakuje pracownikow.
            Gdzie jest przeludnienie, tam jest, ale i tak z tego przeludnienia nic nie wynika bo bieda tam az piszczy a cywilizacja taka, ze psy szczekaja ogonami suspicious
            Zmniejszanie jeszcze bardziej i tak juz malego przyrostu naturalnego wsrod ludnosci najwyzej rozwinietej cywilizacyjnie, morlanie i umyslowo to strzelanie swiatu w stope i sztuczne cofanei sie do epoki kamienia lupanego. Metoda doslownie rodem z Idiokracji.
             • umi Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 17:27
              Nie mamy przeludnienia na swiecie. W Europie mamy niedobor ludnosci, w Indiach czy Chinach maja przeludnienie. Ale ilosc nie rowna sie jakosc. Zmniejszanie przyrostu naturalnego w krajach, ktorych mieszkanicy sa najbardziej rozwinieci zeby ci najmniej rozwinieci, zarabujacy sie na zywca maczetami mieli przestrzebn do zycia to raczej mocno slaby trop.
              A Przyrost naturalny spadnie w krajach ubogich dosc szybko jak im sie podniesie poziom zycia. To nie przyrost naturalny trzeba ograniczac, a pomagas ludziom wyjsc z nedzy - rownoczesnie umyslowej i materialnej.

              A korzystanie z osigniec medycyny musi przebiegaz z zachownaiem ostroznosci i zdrowego rozsadku. Jak na razie uszami wychodzi wsyzstkim bezmyslne stosowanie antybiotykow na wszystko. Co nie znaczy, ze same antybiotyki byly zlym rozwiazaniem. Zle bylo wykonanie.
              Tak samo mozna sp.przyc kazda dobra idee, szczepionki tez.
              • rexona_sport Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 17:31
               Obrzydliwy wpis, w tych „rozwiniętych, wyższych moralnie i umysłowo” krajach ludzie o myśleniu podobnym tobie zrywaliby boki ze jakaś polaczka się czuje równa z nimi. Jeśli twoja umysłowa wyższość pozwala ci na czytanie obcojęzycznego internetu to poszukaj sobie co rasiści mówią o stopniu zaawansowania, rozwinięcia czy co tam chcesz Polaków. I idź sobie z nimi przybić piątkę, jesteś na tym samym poziomie.
              • olena.s Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 17:37
               Mamy przeludnienie na świecie. Niestety. Mordujemy naturę - głównie pod rolnictwo -= szybciej niż ma ona szanse reagować. Wsio.
               W Europie nikt o ile wiem nie prowadzi działań antyurodzeniowych - to ludzie, Europejczycy nie chcą mieć w ogóle dzieci, chcą mieć mniej dzieci, a także decydują się na związek i/lub dzieci na tyle późno, że nie są w stanie zrealizować swoich planów reprodukcyjnych.
               • turzyca Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 16.06.20, 01:54
                >Mordujemy naturę - głównie pod rolnictwo -=szybciej niż ma ona szanse reagować.

                Poprawka: głównie pod hodowlę.                >W Europie nikt o ile wiem nie prowadzi działań antyurodzeniowych - to ludzie, Europejczycy nie chcą mieć w ogóle dzieci, chcą mieć mniej dzieci, a także decydują się na związek i/lub dzieci na tyle późno, że nie są w stanie zrealizować swoich planów reprodukcyjnych.

                Teraz to może i nie, ale przez lata owszem prowadzono. Może nie do końca świadomie, ale bardzo skutecznie. Mało rzeczy tak bardzo zniechęcało mnie do prokreacji jak opowieści o walce o miejsce w żłobku i przedszkolu. 16 miesięcy macierzyńskiego i brak miejsc w placówkach, to co Polska oferowała rocznikom wyżu stanu wojennego w okresie ich zainteresowań prokreacyjnych to była konkretna polityka antyurodzeniowa. Co więcej miejsca w żłobkach były masowo likwidowane ledwie kilka lat wcześniej!
                A teraz prowadzi się kolejną odsłonę, bo znowu roczniki wyżu, mogłyby się zastanowić nad drugim, bardzo późnym dzieckiem, gdyby nie fakt, że to są już ciąże ryzykowne, potrzebne są wszystkie opcje medyczne, a na szali dodatkowo jest szczęście pierworodnego, więc w obecnej sytuacji politycznej nikt w ciążę nie zajdzie.
                • snajper55 Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 16.06.20, 02:32
                 turzyca napisała:

                 > >Mordujemy naturę - głównie pod rolnictwo -=szybciej niż ma ona szanse reag
                 > ować.
                 >
                 > Poprawka: głównie pod hodowlę.

                 Pod rolnictwo, hodowlę, budownictwo, górnictwo, komunikację, pod wszystkie dziedziny działalności człowieka.

                 S.
            • rexona_sport Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 17:27
             Hej mam nadzieje ze reszta forum zgłasza ten rasistowski post Umi, najwyżej rozwiniętej moralnie i umysłowo, nie to co jacyś niemoralni mieszkańcy Ghany czy innych krajów których przewinieniem jest ubóstwo. Gratulacje Umi, szczycie rozwinięcia umysłowego 🤮
          • ola5488 Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 16:55
           umi napisała:

           > Frakcja antyczepionkowcow to sie wlasnie rozwinei z takiej polityki. Ludzie sie
           > w ogole przestana szczepic ze strachu przed doslownie kazda szczepionka.

           Z jakiej polityki? Finansowania badań naukowych? No litości....
          • turzyca Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 16.06.20, 01:43
           >Frakcja antyczepionkowcow to sie wlasnie rozwinei z takiej polityki. Ludzie sie w ogole przestana szczepic ze strachu przed doslownie kazda szczepionka.

           Uwzględniając fakt, że frakcja antyszczepionkowców zaczęła się w XVIII wieku, to wątpię w podaną przez Ciebie przyczynę.
      • te_de_ka Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 14:43
       Matury z biologii nie zdawałam smile a koronnym argumentem mojego pediatry w dyskusji nt szczepienia było zapobieganie powikłaniom w wyniku ospy. Twierdził, że większych niż ospa spustoszeń w organizmie mogą dokonać właśnie powikłania, bo są nieprzewidywalne. Niska wyszczepialność nie przekłada się na odporność populacji ale indywidualne znaczenie ma.
       • hanusinamama Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 14:52
        Mnie tego mowic nie musz, obie córki zaszczepione na ospę wietrzną. Ja pisałam o szczepieniu obowiązkowym bo na tę szczepionkę wiele osob czeka, licząc ze to "załatwi sprawe Coronawirusa", a żeby tak było musiałoby to być szczepienie obowiązkowe i wiekszość społeczeństwa musiałąby sie zaszczepić.
         • snakelilith Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 15:42
          Nie będzie obowiązkowe, bo tego nie da się przepchnąć. Zaraz pojawią się obrońcy praw obywatelskich i według w wielu krajach obecnie obowiązującej konstytucji przed sądem wygrają. Poza tym, nie da się argumentować obowiązkowych szczepień przy chorobie, która tak naprawdę jest niebezpieczna tylko dla niektórych grup pacjentów. Więc będzie tak jak przy grypie, znaczy zalecania dla seniorów, ludzi z obniżoną odpornością i personelu medycznego. Ale zalecanie nie oznacza obowiązku.
          • szalona-matematyczka Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 18:18
           Oczywiscie, ze obowiazek szczepienia da sie przepchnac. Po takiej histerii, lockdown itp. tym bardziej. Dalo sie przepchnac w Niemczech obowiazek szczepienia przeciw odrze i to bez histerii, to da sie i to. Od marca dziecko nie dostanie miejsca w przedszkolu/szkole, nauczycielka nie.moze uczyc i caly personel szpitala nie wejdzie do miejsca pracy bez poswiadczenia na szczepienie przeciw odrze. Przepchnieto obowiazek bez specjalnych krzykow. Wiec obowiazkowe szczepienie przeciw koronie przepchnie sie z latwoscia.
           • madami Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 16.06.20, 11:44
            I tu się niestety zgadzam, poziom histerii siegnął zenitu co doskonale widać chocby i na forum - jedna przez drugą ujadały jak to wszyscy umrzemy to i teraz jedna przez drugą będą ujadać, że trzeba wprowadzić obowiązkowe szczepienie dla wszystkich... uncertain
        • snajper55 Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 16.06.20, 02:17
         hanusinamama napisała:

         > Mnie tego mowic nie musz, obie córki zaszczepione na ospę wietrzną. Ja pisałam
         > o szczepieniu obowiązkowym bo na tę szczepionkę wiele osob czeka, licząc ze to
         > "załatwi sprawe Coronawirusa", a żeby tak było musiałoby to być szczepienie obo
         > wiązkowe i wiekszość społeczeństwa musiałąby sie zaszczepić.

         Wiele osób czeka aby zaszczepić siebie i swoich najbliższych, aby nie zachorować. To jest dla nich załatwienie sprawy koronawirusa. Aby to osiągnąć wystarczy że oni się zaszczepią. Nie musi być zaszczepiona większość społeczeństwa.

         S.
         • hanusinamama Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 16.06.20, 13:12
          Nie do konca, nie kazdy uzyskuje pełną odporoność. Zalezy od szczepionki ale najcześciej 10% zaszczepionych nie uzyskuje odporności...zeby i oni byli bezpieczni zaszczepic sie powinna cała populacja. Nie mowie ze trzeba zmuszać do szczepienia...pisze jak to działa
       • myelegans Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 15:28
        zmien pediatre, przebieg choroby jest nieprzewidywalny, nie oslabione antygeny w szczepionkach. Poza tym po przechorowaniu ospy wirus pozostaje w organizmie w stanie uspionym i czesto powraca dekady pozniej jako polpasiec, ktory moze sie wysypac wszedzie. Mama kolezanki miala zagrozenie utraty wzroku, bo polpasiec na oku sie pojawil......
       • myelegans Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 15:29
        zmien pediatre, przebieg choroby jest nieprzewidywalny, nie oslabione antygeny w szczepionkach. Poza tym po przechorowaniu ospy wirus pozostaje w organizmie w stanie uspionym i czesto powraca dekady pozniej jako polpasiec, ktory moze sie wysypac wszedzie. Mama kolezanki miala zagrozenie utraty wzroku, bo polpasiec na oku sie pojawil......
       • memphis90 Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 16:29
        >Twierdził, że większych niż ospa >spustoszeń w organizmie mogą >dokonać właśnie powikłania, bo są >nieprzewidywalne
        Miał na myśli, rzecz jasna, powikłania ospy? Np zapalenie mózgu? Bo te rzeczywoscie są nieprzewidywalne i mogące kosztować życie...
   • snakelilith Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 13:53
    Wyżej wymieniona informacja nie dotyczy tylko Niemiec, a umowa z firmą AstraZenca została zawarta przez Niemcy, Francję, Włochy i Niederlandy. Jak wyraził się minister zdrowia Włoch Roberto Speranza te 400 milionów szczepionek byłoby dla całej Europy.
  • gyubal_wahazar Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 13:16
   Wiruchy potrafią mutować co parę dni, czyli przez pół roku które upłynie od dziś do końca roku, zmutują kilkudziesięciokrotnie - wiedza na poziomie 5 klasy podstawówki.

   Co więc ta frajernia ma pod kopułą, by płacić cwaniaczkom z bigfarmy za to ciężkie grajcary ?
   Proste - mają dolę w tym kolejnym, po urojonym śmiercionośnym wiruchu - scamie.

   15 czy 20% przychodów ze sprzedaży pójdzie na lecące od rana do nocy reklamy i kryptoreklamy z tuzinami profesorów i innych nabzdyczonych konowałów, by gawiedź się w kolejki ustawiała i pół emerytury oddawała.

   Podobno strzyc barany można wiele razy, ale oskalpować tylko raz. Ciekawe czy się kiedyś sprawdzi to karciane przysłowie

   • princesswhitewolf Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 13:49
    >Wiruchy potrafią mutować co parę dni, czyli przez pół roku które upłynie od dziś do końca roku, zmutują kilkudziesięciokrotnie - wiedza na poziomie 5 klasy podstawówki.

    Epidemiologu,

    1. To nie grypa a wirusy sa rozne. HIV tez sie nie mutuje szybko
    2. SARS-COV-2 mutuje sie znacznie wolniej niz wirusy grypy Link.
      • princesswhitewolf Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 15:42
       z artykulu wynika cyt Specifically, SARS-CoV-2 seems to have a mutation rate of less than 25 mutations per year, whereas the seasonal flu has a mutation rate of almost 50 mutations per year.

       Ma wielki sens. Nadaza z kolejnymi szczepionkami lepiej niz w przypadku grypy. Tu o tym jest. A moze uda sie calkowicie wyeliminowac przy obowiazkowych szczepieniach i nie bedzie trzeba kolejnych.
       • myelegans Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 16:08
        mutacja mutacji nierowna, zdecydowana wiekszosc mutacji to mutacje ciche... czyli nie zmieniaja sekwencji i struktury bialka, ktore koduja.
        niektore szczepionki, RNA/DNA sa opracowywane racjonalnie na podstawie conserved sequences, te struktury ktore sa konserwatywne
        Jest wiecej niz jeden antygen, wiec coverage sie rozciaga na wiecej sekwencji bialek
        przeciwciala produkowane w organizmie sa polyclonal, wiec beda oblepialy cala powierzchnie kapsuly wirusa i skutecznie atakowaly komorki ktore sa zainfekowane

        nawet czesciowa odpornosc jest lepsza niz zadna, bo przebieg choroby bedzie lagodniejszy i nizsza zarazalnosc

        wirusy korony sa znane i mozna przewidziec ich mutowalnosc ergo jak dlugo szczepienia bedz chroniace, dla COVID-19 to co najmniej 2 lata.

        itd. itp

        Prosze siegnijcie do rzetelnych zrodel naukowych, nie opinii domoroslych epidemiologow, znajomej lekarki, czy kolezanki w Niemczech....

        PS. pracuje w biotechnologii w Stanach od 20 lat, nie w szczepionkach....
      • sylwiastka Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 15:45
       Tak maja, bo wszystko zalezy od tego w ktorym miejscu genomu wirusa pojawiaja sie mutacje i czy maja one wplyw na rozpoznanie antygenow wirusa i odpowiedz ukladu immunologicznego.
       To jest analizowane i brane pod uwage podczas pracy nad szepionka. Nie mart sie, naukowcy nie teorza hipotez na podstawie 15 minutowego surfowania po internecie.
       Wirusy grypy maja kilka typow (A,B,C,D) i w obrebie samego typu A istnieje wiele serotypow (np H1N1, H7N9). Litery H i N to bialka (glikoproteiny) wystepujace na powierzchni wirusa odpowiadajace za jego rozpoznanie przez uklad immunologiczny o ta zmiennosc jest powodem wielosci potencjalnych antygenow.
       W przypasku COVID-19 jest jeden patogen odpowiedzialny za ta chorobe i nie wystepuja ja jego powierzchni tak zmienne glikoproteiny.
       Wiec zamiast wyciagac pochopne wnioski i watpic w sens szczepien lepiej zdac sie na wiedze naukowcow, biologow molekularnych i wirucologow oraz ekspertow od szczepionek.
       • umi Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 16:28
        Wiec zamiast wyciagac pochopne wnioski i watpic w sens szczepien lepiej zdac sie na wiedze naukowcow, biologow molekularnych i wirucologow oraz ekspertow od szczepionek. - Nie do konca tak. Ludzie nie sa nieomylni, a tam gdzie wchodzi argument zysku plus presja czasu, jeszcze latwiej o bledy.
        Przede wszystkim zespoly opracowujace szczepionki nie testuja ich na sobie. Kazda pomylka jest dla nich zrodlem informacji, ale dla osoby zaszczepionej ich blad oznacza osobista tragedie. Dlatego nie mozna wierzyc slepo i przede wszystkim pozwalac odebrac sobie prawo wyboru. Taka prawda, ze dobre rozwiazania bronia sie same i nie potrzebuja reklamy, a juz tym bardziej przymusu. Pod przymusem wciska sie kit, ktoregonikt nie chce.
        Eksperci od czegokolwiek rowniez podlegaja ocenie i rozliczeniu, zwlaszcza, jesli chca ingerowac w innych. I jesli sie pomyla, musza poneisc adekwatne konsekwencje - i to powinno byc egzekwowane.
        • sylwiastka Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 16:37
         Dlatego istnieja testy kliniczne, 3 fazy w ktorych testowane sa przerozne parametry lekow czy szczepionek.
         Nikt bez testow nie wprowadzi szczepionki do masowego uzytku.
         Link do przeprowadzanych na ochotnikach testow podala myelegans
         www.raps.org/news-and-articles/news-articles/2020/3/covid-19-vaccine-tracker
         A tytul postu jest mylacy. Nikt jeszcze szczepionek nie kupil, bo nie ma takiej mozliwosci, a najwyzej rzady krajow zgodzily sie finansowac projekty badawcze lub sa zainteresowane kupnem i zglaszaja zapotrzebowanie.
        • sylwiastka Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 16:37
         Dlatego istnieja testy kliniczne, 3 fazy w ktorych testowane sa przerozne parametry lekow czy szczepionek.
         Nikt bez testow nie wprowadzi szczepionki do masowego uzytku.
         Link do przeprowadzanych na ochotnikach testow podala myelegans
         www.raps.org/news-and-articles/news-articles/2020/3/covid-19-vaccine-tracker
         A tytul postu jest mylacy. Nikt jeszcze szczepionek nie kupil, bo nie ma takiej mozliwosci, a najwyzej rzady krajow zgodzily sie finansowac projekty badawcze lub sa zainteresowane kupnem i zglaszaja zapotrzebowanie.
         • umi Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 16:45
          Mimo testow, przy swinskiej grypie popelniono blad. Cene zaplacili zwykli ludzie, nieswiadomi ze ich wpuszczono w kanal. Niezaleznie od wysokosci odszkodowan, ich zycie nie bedzie juz normalne. Takze trzeba zachowac rozsadek i zasade ograniczonego zaufania.
          Dlatego szczepionki nie moga byc obowiazkowe. Manipulacja biologia wymaga pokory, rozsadku i duzej dozy ostroznosci. Ingerujac w swiat zywy, ingeruje sie w zycie innych. Mozna im albo pomoc, albo zrobic z ich zycia pieklo. Mam wrazenie, ze niektorym pieniadze i pewnosc siebie za bardzo rzucaja sie na mozgi. Moze dlatego, ze sami nie testuja tego na sobie?
        • memphis90 Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 16:49
         >Ludzie nie sa nieomylni,
         Ludzie nie są nieomylni, ale tu nie mamy 3
         zapalencow pracujących w garażu, tylko wiele międzynarodowych zespołów naprawdę doskonale wyedukowanych specjalistów, wymieniających się doświadczeniami z innymi i korzystających z już istniejącej wiedzy. I te dziesiątki specjalistów mają większe szanse na nieomylność niż pseudospecjaliści z googla. I wierz mi - immunolodzy wcale nie są tacy hurraoptymistyczni odnośnie szczepionek, jak to sugerują tabloidy.

         >Kazda pomylka jest dla nich zrodlem >informacji, ale dla osoby zaszczepionej ich >blad oznacza osobista tragedie.
         No już nie przesadzaj... "Błąd" najczęściej oznacza brak skuteczności albo krótkotrwałą skuteczność, a nie kazdorazowo bolesny zgon ochotnika testującego lek. To, że lek nie zadziałał to nie zadna "osobista tragedia" . Choć, rzecz jasna, na etapie testów trudno przewidzieć wszystkie działania niepożądane, czego świadomość mają (powinni mieć) testerzy.

         >Dlatego nie mozna wierzyc slepo i przede >wszystkim pozwalac odebrac sobie prawo >wyboru.
         Na razie nikt nikomu żadnego wyboru nie odbiera.

         >Pod przymusem wciska sie kit, ktoregonikt >nie chce.
         Jeszcze żadna szczepionka nie została opracowana, a Ty już wiesz, że kit i że wciskany na siłę....
         • umi Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 17:00
          Ludzie nie są nieomylni, ale tu nie mamy (...) - Miedzynarodwowosc nie chroni przed bledem i nie powinna byc wymowka dla leniwych zeby nie patrzec na rece.

          No już nie przesadzaj.. - Powiedz to tym Szwedom, ktorych zaszczepiono wadliwa szczepionka na swinska grype. A ochotnik to ochotnik, skoro jest gotowy na ryzyko, to jednak jakies tam podjal. Ja pisze o nie-ochotnikach, osobach, ktore wprowadza sie w blad albo szczepi przymusowo.

          eszcze żadna szczepionka nie została opracowana, a Ty już wiesz, że kit i że wciskany na siłę. - Nie rozumiesz. To jest stwierdzenie ogolne. Goofniany produkt musisz ubierac w kolorowe opakowanko i reklamowac, kazdy. Ze sprzedaniem porzadnego produktu nie ma problemow i jesczze sie klienci zapisuja w kolejkach. Jakos broni sie sama, nie trzeba przymusu czy naganianai. I to nie jest jakas tajemna wiedza. Jako waska specjalista powinans to zreszta wiedziec z wlasnego doswiadczenia - jelsi jestes ekspertem, to pracodawcy bija sie o Ciebie. Na poczatku kariery bylo pewnie na odwrot i to Ty szukalas jak najlepszego miejsca, zeby sie rozwinac.

          Przede wszystkim ja NIE PISZE ze szczepienia maja byc obowiazkowe. Ja pisze, ze TO BY BYLO DZIWNE GDYBY BYLY. Bo to by bylo bez sensu.
    • gyubal_wahazar Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 15:11
     Bibliotekarko,

     1. Nigdzie nie pisałem że to grypa, ani że wszystkie wirusy są takie same, ani że HIV mutuje się szybko.
     Na marginesie, co to znaczy szybko ? Dla kupujących nieskuteczną szczepionkę, nawet 1 mutacja rocznie to będzie za szybko, bo średni czas badań klinicznych to ponad rok

     2. Cytat z linkowanego przez ciebie artykułu:
     'SARS-CoV-2 seems to have a mutation rate of less than 25 mutations per year, whereas the seasonal flu has a mutation rate of almost 50 mutations per year.'

     Czyli zamiast zmutować się przez ponad pół roku 52 razy, zmutuje się tylko 26.
     Przy czym, choćby tylko jedno zmutowanie oznacza innego wirusa, niż ten na którego przygotowali szczepionkę.

     Czy więc w czymkolwiek ten przytoczony w artykule fakt zmienia moją tezę ?
     • princesswhitewolf Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 15:45
      A wiesz, ze we wczesnej mlodosci w latach 1996-1999 faktycznie pracowalam w British Library?

      Poza tym, Epidemiology drogi ,wyzej juz odpowiedzialam na ten temat

      >Czy więc w czymkolwiek ten przytoczony w artykule fakt zmienia moją tezę ?

      tak. A taki ze wolniejsze mutacje= bardziej aktualna szczepionka w danym roku
      Wolniejsze mutacje poslubione z obowiazkowymi szczepieniami= wyeliminowanie wirusa w ogole.
      • gyubal_wahazar Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 16:41
       > A wiesz, ze we wczesnej mlodosci w latach 1996-1999 faktycznie pracowalam w British Library?

       Teraz wiem i b sympatycznie mi się panie bibliotekarki kojarzą smile

       > tak. A taki ze wolniejsze mutacje= bardziej aktualna szczepionka w danym roku

       Nie czytasz ze zrozumieniem. Pomogę:

       > Wiruchy potrafią mutować co parę dni, czyli przez pół roku które upłynie od dziś do końca roku, zmutują kilkudziesięciokrotnie

       Dla skuteczności szczepionki nie ma znaczenia, czy wirus zmutuje się 1 raz w roku czy 10 razy na godzinę, jeśli zmutuje się przed podaniem jej pacjentowi. A z linkowanych przez Ciebie faktów w oczywisty sposób wynika, że koronawirus mutuje co 15 dni, a szczepionka będzie za stokilkadziesiąt.

       Bez urazy, ale do przeprowadzenia tego dowodu nie potrzeba tytułu z epidemiologii

       > Wolniejsze mutacje poslubione z obowiazkowymi szczepieniami= wyeliminowanie wirusa w ogole.

       Jak sprawisz że wirusy będą mutowały się wolniej ?
       Skąd wiadomo, że obowiązkowe szczepienia wyeliminują wirusa, jeśli szczepienie jest na pojedyńczego a w przyrodzie występują ich tysiące ? Będziesz przymusowo kłuć od niemowlaka do staruszka po 10 razy dziennie, jak dr Mengele ?
       • sylwiastka Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 16:47
        >> Wiruchy potrafią mutować co parę dni, czyli przez pół roku które upłynie od dziś do końca roku, zmutują kilkudziesięciokrotnie

        >Dla skuteczności szczepionki nie ma znaczenia, czy wirus zmutuje się 1 raz w roku czy 10 razy na godzinę, jeśli zmutuje się przed podaniem jej pacjentowi. A z linkowanych przez Ciebie faktów w oczywisty sposób wynika, że koronawirus mutuje co 15 dni, a szczepionka będzie za stokilkadziesiąt.

        Najwazniejsze jest w jakis sposob mutuja. Czy wiesz czym jest mutacja, jakie sa jej rodzaje i jakie konsekwencje? Jak mutacje w kodzie genetycznym wirusow wpywaja na ich immunogennosc czy rozpoznawanie antygenow?

        Do tego potrzebna jest wiedza z generyki, biologii molekularnej, biochemii, wirusologi. Zostalo to juz nakreslone w tym watku.

        Nie przeprowadzaj lepiej "dowodow" bo jest to bardzo nieudolne. To ksiazkowy przyklad efektu Krugera-Dunninga.
        • gyubal_wahazar Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 17:14
         Możesz zasłaniać się dowolną ilością nazw dyscyplin naukowych, ale ich wspólną cechą jest że stoi za nimi elementarna logika. Jeśli tak nie jest, wszystkie te wyrafinowane zaklęcia można spuścić do Wisły. I tak jest (bez urazy) z Twoją argumentacją

         Podsumuję: koronawirus mutuje w 15 dni, zrobienie szczepionki na niego - półtora roku, czyli 550 dni. Jakiej ekwilibrystyki użyjesz by dowieść, że szczepionka będzie skuteczna na wirusa po jego 37 mutacjach ?

         Wrzucenie kolejnych paru nazwisk bez związku z dowodem, uznam za białą flagę z twojej strony
         • sylwiastka Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 17:50
          >ale ich wspólną cechą jest że stoi za nimi elementarna logika.
          Blad, stoi za nimi wiedza zdobyta na podstawie eksperymentow oraz obliczen, faktow i dowodow naukowych. Logika jest raczej oddzielna dyscyplina naukowa niezwylke wazna w filozofii i matematyce. " Elementara logika" ktora tu przytaczasz to odpowiednik pojecia zdrowy rozsadek. I musze cie rozczarowac, to nie sa cechy dyscyplin naukowych.

          Podsumuję: koronawirus mutuje w 15 dni - mutacje sa sobie nierowne, nie kazda bedzie miala znaczenie dla rozpoznawiania wirusa przez uklad immunologiczny i produkcji specyficznych przeciwcial. Tylko takie mutacje sa niebezpieczne z punktu widzenia skutecznosci szczepionki.

          , zrobienie szczepionki na niego - półtora roku czyli 550 dni.

          Jakiej ekwilibrystyki użyjesz by dowieść, że szczepionka będzie skuteczna na wirusa po jego 37 mutacjach ?

          Wystarczy dowiezc, ze nie liczba mutacji, a ich rodzaj sa wazne. Mutacje nie sa sobie rowne. Nie ma liniowej zaleznosci miedzy liczba mutacji, czasem wytwarzania szczepionki a jej skutecznoscia.
          Wlasnie padles ofiara wiary w "elementarna logike", ktora choc przydatna w codziennym zyciu zwodzi na manowce w przypadki nauki.
          • gyubal_wahazar Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 20:10
           > Wystarczy dowiezc, ze nie liczba mutacji, a ich rodzaj sa wazne

           Mylisz się. Ważne jest i jedno i drugie. Na złożoność układu składa się tak złożoność poszczególnych elementów, jak i złożoność ich multiplikacji.

           Innymi słowy: dam Ci sposób mutacji zbioru 3-elementowego ale nie będziesz znała ich ilości. Podasz mi zbiór wynikowy ? No to zapraszam: masz liczby od 1 do 3 i ostatnią za każdym powtórzeniem ustawiasz na początku. Chyba trudno o banalniejszy algorytm.

           Podaj mi ciąg wynikowy nie znając ilości powtórzeń ?

           Rozumiesz teraz, że bez liczby powtórzeń nie policzysz wyniku ostatniej jutacji ?

            • sylwiastka Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 21:58
             I jeszcze nie kazda zmiana w danych otrzymanych w wyniku sekwencjonowania jest faktyczna mutwcja, a nie bledem. Wiec faktycznych mutwcji moze byc mniej, co znow wplywa na zlozonosc ukladu oraz wyklucza zastosowanie zasad “elementarnej logiki”.
             www.ebi.ac.uk/about/news/announcements/issues-with-SARSCov2-sequencing

             Dlatego tym zajmuja sie zespoly bioinformatykow, biostatystykow, biologow molekularnych i wirusologow wykorzytujacy skomplikowane algorytmy i sprzet o duzej mocy oblicziowej, a nie domorosli czempioni googlowania.
             • ola5488 Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 22:38
              sylwiastka napisała:

              > I jeszcze nie kazda zmiana w danych otrzymanych w wyniku sekwencjonowania jest
              > faktyczna mutwcja, a nie bledem. Wiec faktycznych mutwcji moze byc mniej, co zn
              > ow wplywa na zlozonosc ukladu oraz wyklucza zastosowanie zasad “elementarnej lo
              > giki”.
              > www.ebi.ac.uk/about/news/announcements/issues-with-SARSCov2-sequencing
              >
              > Dlatego tym zajmuja sie zespoly bioinformatykow, biostatystykow, biologow molek
              > ularnych i wirusologow wykorzytujacy skomplikowane algorytmy i sprzet o duzej m
              > ocy oblicziowej, a nie domorosli czempioni googlowania.

              10/10. I mówię to jako jedna z bandy tych powyżej.
           • sylwiastka Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 21:45
            Najpierw sprecyzuj czym sa te mutacje I jakie moga byc ich rodzaje.
            Jakie mutacje moga byc w kodzie generycznym wirusa SARS-Cov-2?
            W jaki sposob mutacje wplywala na zmiany sekwencji powstalych bialek?
            Czy wszystkie mutacje skutkuja zmiana sekwencji i czy kazda zmiana sekwencji ma konsekwencje w postaci zmiany struktury czy funkcji bialek?
            Czy mutacje powstaja w roznych czesciach genomu wirusa z taka sama czestotliwoscia?
            Jak te mutacje moga wplywac na wystepowanie bialek powierzchniowych w kapsydzie wirusa?
            Jak to wszystko wplywa na rozpoznawanie wirusa przez przeciwciala wytworzone na kutek immunizacji szczepionka?
            Na koncu zauwaz, ze genom wirusa to 29903 nukleotydy.
            Teraz mozesz przeprowadzac obliczenia i analizy.
            Tyle w zakresie tylko niektorych elementow ukladu. Jak ci sie sprawdzily zasady “elementarnej logiki”? Czy juz obliczyles jak sie ma liczba mutacji na prawdopodobienstwo wynalezienia szeczepionki?
     • snajper55 Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 16.06.20, 02:23
      gyubal_wahazar napisał:

      > Przy czym, choćby tylko jedno zmutowanie oznacza innego wirusa, niż ten na któr
      > ego przygotowali szczepionkę.

      Nieprawda. To zależy co w wirusie się zmieni. Jeśli się nie zmienią fragmenty wirusa odpowiedzialne za jego rozpoznawanie, to szczepionka będzie skuteczna.

      "Mutacje koronawirusa SARS-CoV-2 nie powinny wpłynąć na skuteczność przyszłej szczepionki przeciw COVID-19 - poinformował dr Soumya Swaminathan z WHO.
      - Mutacje nie były jak dotąd obserwowane w tej części wirusa - białku szczytowym, które jest odpowiedzialne za interakcję z receptorem na powierzchni atakowanej komórki - które wpływałyby na wydajność szczepionki - powiedział Swaminathan w piątek odpowiadając na pytania internautów w czasie sesji pytań i odpowiedzi."

      www.rp.pl/Covid-19/200619815-WHO-Mutacje-wirusa-nie-wplyna-na-skutecznosc-szczepionki.html

      S.
     • sylwiastka Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 16:04
      Nie powstala, bo nie bylo ku temu motywacji i srodkow. Tylu naukowcow i firm farmaceutycznych (tylko one maja mozliwosc przprowadzenia i sfinansowania testow klinicznych i masowej produkcji szepione.
      Tu masz wypisane firmy prowadzonce badania nad szczepionka
      blogs.sciencemag.org/pipeline/archives/2020/06/11/coronavirus-vaccine-update-june-11
       • sylwiastka Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 17:00
        Tutaj masz to wyjasnione www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7177048/
        Takie fakty: Na SARS zmarlo 774 osob, na MERS 858. To znacznie mniejsze liczby niz 436297 ofiar COVID-19. Te szczepionki nie byly priorytetem dla firm farmaceutycznych, jednak inne instytucje badawcze prowadzily pewne prace. Te badania sluza za drogowskaz w przypadku prac nad szczepionka na COVID-19.
       • olena.s Re: KORONA-Niemcy kupili szczepionke 15.06.20, 17:02
        Oś czasu. Kiedy badania zaczynano (i finansowano) prognozowany zysk do nakładów był wystarczający, ponieważ SARS miał wysoką śmiertelność oraz dość dużą zakaźność. Kiedy relacja się zmieniła, inwestorzy woleli skierować fundusze na bardziej obiecujące pola. Analogicznie - choć z innych przyczyn - postępowały ciała, które finansują badania z powodów niemerkantylnych.
        Państwo, WHO, organizacja charytatywna etc. pakują środki tam, gdzie mogą spodziewać się najistotniejszego efektu.