Dodaj do ulubionych

Belgia/Holandia inaczej

16.06.20, 11:54
Polećcie jakieś nieoczywiste miejsca do zwiedzenia w Belgii i Holandii. Z atrakcjami dla 10 latka.
Gdzieś poza wielkimi miastami. Jedynym miastem jakie chcielibyśmy zobaczyć to Liege.
Chcielibysmy tam spędzić tydzień w lipcu.
Obserwuj wątek
    • black_halo Re: Belgia/Holandia inaczej 16.06.20, 12:12
      Oprocz Liege to polecam zdecydowanie Brugie. Byc w Belgii i nie zobaczyc to powinno byc karalne przestepstwo. Jeszcze Gandawa jest piekna. Bruksela ma tez sporo do zaoferowania ale musze zapytac: co rozumiesz przez "miejsca nieoczywiste". Bo na przyklad w Mechelen jest muzeum kart tarota, bardzo nieoczywiste i rzeba sie specjalnie umowic, zeby zwiedzic.
        • black_halo Re: Belgia/Holandia inaczej 16.06.20, 12:27
          No to zdecydowanie zamiast to Liege polecam sie wybrac do Brugii. Jest piekna. Ale od razu zaznaczam, ze droga jak cholera.

Niedaleko Brugii mozna isc do polsko-kanadyjskiego muzeum:
          www.canadamuseum.be/static/PL/index.html

Jest tam tez piekny ogrod oraz herbaciarnia. Polecam.

Dalej - wycieczka do ogromnego zoo parku Pairi Daiza - caly dzien chodzenia (polecam wygodne buty, zadne klapki i sandalki na cienkiej podeszwie bo jest duzo kamieni i polecam pojechac i byc przed otwarciem bo chodzenia jest naprawde duzo).
            • black_halo Re: Belgia/Holandia inaczej 16.06.20, 12:58
              W sezonie jest duzo turytow, bardzo duzo. Ale plus jest taki, ze wokol sa darmowe parkingi i mozna do centrum dojechac autobusem, zdaje sie ze nawet gratis jesli zaparkujesz na park&go.

Jedzenie w centrum wypada dosc drogo, zwlaszcza w okolicach Grote Markt, gdzie kreci sie duzo turystow wiec od razu mowie, ze lunch moze kosztowac 15-25 euro od osoby, obiadokolacja czesto 25-35 euro od osoby, kawka 3-4 euro, dwa nalesniki 8-12 euro, jakies gofry podobnie. Po prostu warto byc przygotowanym mentalnie na te ceny. Absolutnie warto tez miec ze soba butelki z woda bo w Belgii w knajpach przewaznie jest mala woda 200 ml w cenie 2-2.5 euro albo litr za 7-10 euro. Dlatego w upalne dni mozna latwo zbankrutowac.

Nie wiem jak jest z noclegami teraz ale jesli znajdziesz cos w okolicy ponizej 100 euro za noc to bierz.
        • rexona_sport Re: Belgia/Holandia inaczej 18.06.20, 01:12
          Tylko nie zamknięte delfinarium gdzie delfiny żyją 1/10 normalnego czasu życia, tak bardzo się męczą bez wolności. To jakby w jakimś „obozie rozrywki” ludzie średnio dożywali 8 lat bo warunki „nie są idealne”. Delfiny tylko w morzu!
          • rexona_sport Re: Belgia/Holandia inaczej 18.06.20, 01:14
            Równie humanitarna rozrywka byłoby zaprowadzić dzieci do fabryki cielęciny gdzie cielaczki stoją w takich plastikowych budkach bez możliwości ruchu (delfin na wolności dziennie przepływa ok 50 km - to tortura zamykać je w basenach)
      • black_halo Re: Belgia/Holandia inaczej 16.06.20, 13:06
        Muzea sa narazie zamkniete do konca czerwca, mam nadzieje, ze po tym terminie beda otwarte. Tak poza tym kawiarnie i restauracje sa czynne.

Poza tym od kilku lat w lipcu w Belgii sa szalone upaly wiec radze zabrac duzy kapelusz, lekkie i przewiewne ubranie oraz krem przeciwsloneczny.
    • berdebul Re: Belgia/Holandia inaczej 16.06.20, 13:40
      Madurodam. Targ serów. W Amsterdamie jest Scheepvaartmuseum warte zobaczenia. Może NemoScience (tez Amsterdam).
      I muzeum Delta Works - zapór przeciwpowodziowych, z parkiem z tematycznymi zabawkami, lwami morskimi, akwarium itd. W ogóle prowincja Zelandia jest warta zobaczenia.
    • nenia1 Re: Belgia/Holandia inaczej 16.06.20, 21:13
      W Holandii bardzo podobał mi się targ sera w Alkmaar, samo miasteczka też bardzo ładne, rozumiem, że pomijamy atrakcje typu Amsterdam, choć dla 10 latka mógłby być ciekawy gabinet figur woskowych na placu Dam. Poza wielkim miastem jest Zaanse Schans, skansen wiatraków i starych holenderskich domów, bardzo ładne miejsce, sporo sklepików z różnymi przysmakami, może zjeść coś smacznego, Kasteel de Haar - bardzo ładny zamek z dużym parkiem, Kinderdijk - mała wioska z wiatrkami wzdłuż rzeki, niektóre wiatraki można zwiedzać, Apenheul – park/ogród małp, sporo małpek wędruje wśród ludzi, sądzę, że dla 10 latka to może być fajne doświadczenie, do spacerów polecam szerokie plaże nad morzem, jak dopisze pogoda, np. Bergen aan Zee, mnie się też bardzo podobało na wyspie Marken, jest tam przeurocza wieś i sam dojazd groblą fajny, syna może też zaciekawi Efteling - baśniowy par rozrywki, o ile lubicie takie miejsca.

Belgia to głównie miasta - powtórzę za innymi, przede wszystkim Brugia, Gandawa ładna ale szału nie ma, w okolicach Ardenów można zwiedzić małe miasteczko Dinant, nad morzem jak dla mnie nieco dziwnie bo budują wieżowce przy samej plaży, ale można znaleźć trochę dzikich miejsc. Warto zjeść mule i napić się belgijskiego piwa.
    • stephanie.plum Re: Belgia/Holandia inaczej 16.06.20, 21:21
      Belgia jest taka malutka, że wszędzie można dojechać, i pozwiedzać, w 1 dzień.

W Ardenach bardzo nam się podobało Bouillon, jak baza wypadowa na włóczęgi po górach i miasteczkach. zamek mają fajny.

Brugia, z włażeniem na wieżę i oglądaniem oraz słuchaniem carillonu.
      i czemu młody nie miałby obejrzeć sobie Het Lam Gods w katedrze św. Bawona (tak!) w Gandawie.

nad morze warto wszędzie, tylko nie w Ostendzie. wzdłuż całego wybrzeża, praktycznie po plaży, można przejechać się tramwajem (kusttram) od De Panne (przy granicy francuskiej) do Knokke-Heist (dalej już jest Holandia). trasa trwa trochę ponad dwie godziny, wysiadacie, gdzie się wam spodoba, a potem jedziecie dalej...

fajna jest też przejażdżka promem przez ujście Skaldy, z Breskens do Vlissingen, to już w Holandii. z Vlissingen (samo w sobie urokliwe) warto zrobić sobie wycieczkę na wybrzeże, albo do pięknego miasteczka Veere.
      • black_halo Re: Belgia/Holandia inaczej 17.06.20, 11:49
        Tramwaj to fakt, warto. Natomast mimo, ze Belgia jest malutka to jednak warto poswiecic wiecej niz jeden dzien bo w jeden dzien nie zwiedzisz nic. Ja tu 13 lat mieszkam, rzadko siedze w domu a moja lista miejsc do odwiedzenia jest jeszcze dluga.
      • danaide Re: Belgia/Holandia inaczej 17.06.20, 12:00
        Kurczę, z eksem wyjechaliśmy z domu w mieście X w Walonii (czy to nas usprawiedliwia?), postaliśmy w korkach, dojechaliśmy na obrzeża Gandawy, zjedliśmy obiad w knajpie wybranej przez eks z cokolwiek powolną obsługą, zaparkowaliśmy w centrum i ruszyliśmy obejrzeć Ołtarz Gandawski. Dotarliśmy kwadrans po zamknięciu kas, bramek czy schodów, nie pomnę big_grin

W kwestii wątku nie pomogę, bo moje dziecko zwiedza tam głównie domy krewnych i znajomych Królika. Ale polecam muzeum fotografii w Charleloi wszystkim czytającym wątek.
    • iliri Re: Belgia/Holandia inaczej 16.06.20, 21:49
      Uwielbiam belgijskie miasta. Jak wiele osób polecam Brugia i Gandawe. Ale jesli chcesz coś mniejszego, to może Leuven? Mnie się bardzo podobało. A w ubiegłe wakacje byliśmy w Holandii. Mieszkaliśmy obok parku narodowego Hoge Veluve, który bardzo polecam- piękne, zróżnicowane krajobrazy, a w środku muzeum sztuki! I rowery w cenie biletu. Odwiedziliśmy tez muzeum wiatraków, targ serów w Goudzie, park małp, Arnhem. Ogólnie Holandia jest dla mnie super na wakacje z dzieckiem. Tylko Amsterdam nas trochę zmęczył, ale może dlatego, ze młodsza dziewczyna miała dopiero 3 lata i ten wszechobecny tłum był dla niej uciążliwy.
    • gazdzina Re: Belgia/Holandia inaczej 17.06.20, 03:40
      Atrakcyjna w Holandii i sąsiedniej Belgii jest na przykład cała Limburgia. Śliczne miasteczka, jak Tongern (najstarsze w Belgii), Hasselt, dla całej rodziny świetny jest olbrzymi skansen Bokrijk niedaleko Genk. A w Holandii oczywiście Maastricht, Valkenburg i wiele innych. Gorąco polecam, bo to piękne miejsce 😀 I rzut beretem od Luksemburga, który też warto odwiedzić.
    • lajtova Re: Belgia/Holandia inaczej 17.06.20, 10:45
      Mamy już wstępny plan podróży. Pisałam, że nie ma być miast ale znalazłam hotel na północy Amsterdamu i jak już tam będziemy no to jeden dzień poświęcimy na zwiedzanie miasta.
      W Belgi będziemy nocować w Gandawie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka