Dodaj do ulubionych

Zachowanie dziecka z aspergerem?

17.06.20, 11:42
Chłopiec u mojego młodszego syna w klasie ma aspergera. Z pozoru miłe, sympatyczne dziecko. Ale nie do końca- nie chce się w ogóle uczyć, pyskuje i ubliża matce. Nie ma mowy, aby matka z nim odrobiła lekcje, trzeba było wynająć korepetytora, aby wszystko z nim robił. Teraz, gdy trwało wirtualne nauczanie- wszyscy mogli obserwować jak matka niesie zaspanego, potarganego ucznia przed monitor a on krzyczy, że nie chce.
Poczytałam trochę o aspergerze i zastanawiam się na ile jego zachowanie jest spowodowane aspegerem, a na ile rozpieszczeniem dziecka przez matkę? Bo to, że matka mu pozwala na wszystko wie cała klasa i wychowawczyni.
Obserwuj wątek
    • pytajacakinga Re: Zachowanie dziecka z aspergerem? 17.06.20, 12:11
      To jest tak że dziecko z as ciężej jest okiełznać w sensie że takie dziecko nie reaguje na normalne wychowanie tłumaczenie itd więc łatwiej jest ulec w sensie że olewac nie reagować na te zachowania i tak to potem wygląda jak rozpieszczanie. Wiem bo mam córkę już 13 lat z tym i np prawie zawsze mówi nie miłym tonem do wszystkich i na uwagi żeby mówiła miłym tonem mówi że przecież mówi i po iluś tam latach już mi się nie chce do niej tego mówić bo wiem że to bezsensu a np Ty zobaczysz nas usłyszysz jaka jest i powiesz ze pozwalam jej na wszysko. To jest As w skrócie dziwne dziecko niby normalnue inteligentne a nie do końca.
        • pytajacakinga Re: Zachowanie dziecka z aspergerem? 17.06.20, 12:28
          petatoppana napisała:

> O, sensowne wyjaśnienie. Bardzo dziękuję.

Sama jeszcze nie do końca rozumiem te zachowania ale ich nie da się zrozumieć.
          Moja córka znająca perfekt 4 języki mądra a od 13 lat np pytana czy lubi koleżanki z autentycznym zdziwieniem odpowiada że po co miała by je lubić albo po co koleżanki miały by ja lubić. Można jej to tłumaczyć latami ona nie zrozumie To samo z zachowaniami które są uznawane potocznie za niegrzeczne.
    • princesswhitewolf Re: Zachowanie dziecka z aspergerem? 17.06.20, 12:17
      > Ale nie do końca- nie chce się w ogóle uczyć, pyskuje i ubliża matce.

arogancja nie jest jednym z typowych objawow Aspergera. Niekoniecznie to tez wynik rozpieszczenia

Mam dziecko ze spokojnym bardzo kulturalnym Aspie. Objawia sie to u niego niechecia do zmian przede wszystkim i nawykami.

• princesswhitewolf Re: Zachowanie dziecka z aspergerem? 17.06.20, 16:32
          >Ale trudności w panowaniu nad emocjami i dekodowaniu reguł społecznego funkckcjonowania już tak.

opisujesz chyba nie przypadki wysokiego spektrum aspergera. Ojciec mojego dziecka jest zdiagnozowanym Aspie i jak mowilam nie ma mowy o trudnosciach w opanowaniu emocji. Jest bardzo spokojnym czlowiekiem. Szybciej mnie wkw wezmie niz jego, a tez nie jestem specjalnie emocjonalna.

Nie ma zadnego z nim problemu z dekodowaniem regul spolecznych. Raczej odwrotnie. Ciezko jest z nim gdy wyjedziemy co samo w sobie jest wyzwaniem i najchetniej by nie wyjezdzal a jesli juz to ciagle w te same miejsca. Na miejscu okazuje nie ma mozliwosci sortowania smieci bo fleje francuskie nie sortuja wszedzie. Konsternacja. No ale jak? a gdzie? Ide szukac kublow? Nie znalazlem... I co teraz? Ide zapytac w recepcji. Nie ma! No ale jak to? I co?
          I tak to leci....
          • brynhildr Re: Zachowanie dziecka z aspergerem? 17.06.20, 16:56
            I to jest właśnie przykład nieumiejętności dekodowania reguł społecznych. Reguła społeczna to nie to samo, co „pisana” norma (regulamin, zalecenia, etc).
            Przenieśmy się ze śmieciowej Francji do koronawirusowej Polski: czyli świr na urlopie.
            Regulamin/zalecenia: utrzymujemy dystans społeczny, kryjemy ryj, dezynfekujemy wszystko.
            Świr (wysokofunkcjonujący!) przyjeżdża (z radością, bo lubi) do obiektu noclegowego usytuowanego pośrodku niczego w powiecie o niskiej wirusoobecności.
            Dekodowanie reguły społecznej – w dziurze pośrodku niczego wszyscy mają widać wylane na zalecenia, więc widząc recepcjonistę bez maski i rękawiczek nie wzywam sanepidu, zakładam, że tu tak po prostu jest, a jak mi się coś nie podoba, to używam własnego spirytusu.

Co nie oznacza, że jestem globalnie wyżej funkcjonująca niż ojciec Twojego dziecka, bo może mi odbijać szajba w innych aspektach.
    • lauren6 Re: Zachowanie dziecka z aspergerem? 17.06.20, 12:35
      Myślę, że matkę powinno się zamknąć w więzieniu, a dziecko w ośrodku dla wariatów z aspergerem. Jeśli takiego nie ma to zawsze możesz go założyć i prewencyjnie sama w nim się zamknąć, żeby więcej nie trollować na forum.
    • leann32 Re: Zachowanie dziecka z aspergerem? 17.06.20, 12:38
      Żal mi matki. Nie dość że ma chore dziecko, wymagające troski, cierpliwości i wzmożonej opieki to jeszcze otacza ją gwiedź, która pewnie z radością w oczach miała okazję obserwować swoje grzeczne bombleki przed ekranikiem i umęczoną matkę która musiała donosić swojego.

Wszystkim lepiej z tego powodu? Obrobiliście jej tyłek na lokalnej grupie whatsaapowej ale to za mało? Na forum mamy jeszcze ją obgadać jak okropnego bachora wychowała i jak wiele winy jest jej w tym, że się tak zachowuje?
      Daruj.
      Ciesz sie swoim zdrowym i grzecznym dzieciątkiem i na tym poprzestańmy.
    • enigma81 Re: Zachowanie dziecka z aspergerem? 17.06.20, 13:26
      Każde dziecko ze spektrum jest inne.

Mój syn ma ZA i tak się nie zachowuje, ale na początku, dopóki go nie ustabilizowaliśmy w miarę lekami i ćwiczeniami, kiedy był przeciążony to reagował autoagresją i potokiem przekleństw.
      Może to wina ZA, może matka niewydolna wychowawczo a może coś innego. Na pewno nie jest to twoja sprawa.
    • brynhildr Re: Zachowanie dziecka z aspergerem? 17.06.20, 16:22
      Dobrze, że nikt nie widzi, jak ja siebie samą niosę do pracy przed monitor i krzyczę, że nie chcę...
      Edukacja zdalna (lub - w moim przypadku - możliwość pracy w domu) to może być koszmar dla osoby z ZA z uwagi na brak rozłączności systemów. Praca to praca, szkoła - szkoła, a dom to dom. Kiedy to wszystko się zlewa, nie ma ostrych granic - mózg się zawiesza. Już jest źle przy odrabianiu lekcji - bo niby dom, a szkoła, niby mama, a nauczyciel (matka wykonała świetne posunięcie z korepetytorem, rozgraniczając w ten sposób szkołodom na dwie odrębne części). Dziecko na poziomie intelektualnym wie, jaka jest sytuacja i że teraz czas na naukę - ale oprogramowanie mózgu utrudnia przełączenie się na tryb szkolny. Zaprawdę, powiadam Ci: ja, świr, uwielbiam tryb swojej pracy i bardzo się cieszę, że nie muszę na siłę wyrabiać doopogodzin. Jestem dorosła, mam dojrzały układ nerwowy i wiem co mam poprzestawiane w mózgu i co robić, żeby to jakoś działało - ale i tak rano muszę sobie tłumaczyć jak dziecku, że wczoraj tak ładnie pracowałam i dzisiaj na pewno mi się uda i po prostu trzeba zacząć i jakoś pójdzie. I tak za każdym razem. Ale przez pierwsze miesiące w obecnej robocie siedziałam w biurze po 8 h jak stachanowiec, bo w domu nie umiałam, q, zacząć.
      No ale co ja tam wiem w porównaniu z wiedzą całej klasy i wychowawczyni i osób, które poczytały trochę o aspergerze.
    • mokka39 Re: Zachowanie dziecka z aspergerem? 17.06.20, 16:49
      ja myślę na podstawie obserwacji w kilku szkołach, że częściowo może ZA, ale częściowo błędy wychowawcze. Miałam w klasie dziecko, które gdy się zirytowało rzucało przedmiotami, ławkami, krzesłami, wyzywało nauczycieli, psychologów, rodziców itd. Diagnoza ZA. Kiedyś gdy z nim rozmawiałam, powiedział, że miał ochotę w ataku szału rzucić krzesłem w szybę w gabinecie psychologicznym, ale się powstrzymał, bo za to to już by ojciec mu zabrał komputer na całe ferie. Czyli jednak jakaś kontrolę nad swoim zachowaniem ma. Zasugerowałam, żeby może spróbował liczyć do dziesięciu i oddychać, kiedy ma te momenty wściekłości, to odpowiedź była " jeszcze czego, mi to akurat nie przeszkadza, to wy macie problem" tongue_out Czyli zespół zespołem, ale u niektórych dzieci komponenta manipulacyjna jest. Poza tym wszystkim to jest bardzo fajny i bystry dzieciak, ale od początku miałam wrażenie, że jednak te ataki to w jakimś stopniu wymuszanie swojej woli na otoczeniu.
    • katriel Re: Zachowanie dziecka z aspergerem? 17.06.20, 20:21
      Weź się zdecyduj. Albo-albo.
      Albo matka mu pozwala na wszystko (w szczególności na nieuczestniczenie w lekcjach, kiedy młody nie ma na to ochoty),
      albo niesie protestującego ucznia przed monitor (bo wymaga od niego uczestnictwa w lekcjach, niezależnie co młody o tym myśli).
      A jak już ogarniesz elementarną logikę, to wtedy możesz się brać za czytanie o aspergerze.
      • petatoppana Re: Zachowanie dziecka z aspergerem? 17.06.20, 20:25
        Czy coś niejasnego w moim poście? Młody nie chce się uczyć, matka taszczy go przed monitor a on w tym czasie wrzeszczy, krzyczy że nie chce i okłada ją pięściami ( jak mi dziś inna matka doniosła).W iluś tam lekcjach też nie uczestniczył.
        • petatoppana Re: Zachowanie dziecka z aspergerem? 17.06.20, 20:49
          Owszem taszczy, bo szkołą mama się przejmuje, wynajęła korepetytora aby mu pomagał w lekcjach. Ale poza szkołą dziecku wolno wszystko. Chce po ciemku o 21-22 jeździć na rolkach po osiedlu, stoi pod drzwiami i wrzeszczy, ze chce wyjść. Matka z nim biegnie na te rolki. W sklepie jak się czegoś domaga, musi to dostać , bo wyzywa matkę przy ludziach od idiotek i szmat ( dosłownie). Matce ( jest rozwiedziona) pomagali jej rodzice, teraz nie przychodzą, bo on ich nie lubi i ubliża im.Przyszedł do nas kiedyś to pociągnął psa za ogon, a gdy zwróciłam mu uwagę- rzucił się na łóżko syna i przeleżał tak bitą godzinę, twarzą do ściany ciężko obrażony mamroczac " debilka". To tylko niektóre przykłady.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka