Dodaj do ulubionych

skolioza i ślepota od siedzenia przy komputerze

17.06.20, 15:19
W wątku obok parę emam dramatyzuje, że nauka zdalna pokrzywi ich dzieciom kręgosłupy i popsuje wzrok.

Otóż, drogie panie, nie lękajcie się! To nie sam fakt korzystania z komputera powoduje problemy zdrowotne, tylko sposób w jaki się to robi.

Akurat jeśli chodzi o skoliozę, to Wasze dzieci mogą tylko skorzystać. W domu siedzą na wygodnych, dopasowanych do ich wzrostu krzesłach, w razie potrzeby mogą sobie poprawić komfort poduszkami albo w ogóle przenieść się w inne miejsce (dlatego kupujcie dzieciom laptopy, nie stacjonarki). W szkole tego luksusu nie mają, muszą siedzieć po kilka godzin w nie zawsze dopasowanych ławkach, a do tego taszczyć ciężkie plecaki. Kręgosłup nie krzywi się od miejsca pobytu właściciela, tylko od sposobu użytkowania.

Natomiast jeśli chodzi o wzrok, to najczęściej sprawę załatwi BHP. Porządny ekran, dobrze ustawiony (nie tylko fizyczne w pomieszczeniu i względem patrzącego, ale też parametrami), do tego dbanie o przerwy, a nie siedzenie kilka godzin ciurkiem - i zminimalizujemy problem.


Chcecie się martwić o negatywny wpływ komputerów na dzieci, to myślcie o ich mózgach i zachowaniu, bo tu akurat jest sporo badań pokazujących nieciekawe skutki przedawkowania. A i tak pamiętajcie, że co innego nauka online, co innego kreatywność, a co innego bezmyślne tłuczenie w gry. No i nie zapominajcie, że nie chodzi o czas stricte przed komputerem, ale w ogóle przed ekranami. Jeśli ktoś płacze, że 4 godziny nauki zdalnej to dużo, a potem pozwala dziecku obejrzeć kilka odcinków ulubionej bajki albo pograć na telefonie, to raczej nie powinien winić szkoły za to ile jego dziecko spędza czasu nad elektroniką.
Obserwuj wątek
  • nutella_fan Re: skolioza i ślepota od siedzenia przy komputer 17.06.20, 15:47
   Nie, nie zgadzam się. Dzieciom potrzebna jest normalna szkoła, z relacjami z rówieśnikami, z przerwami, bieganiem itd Kto ma pilnować tych przerw przy komputerze? Rodzice, którzy są w pracy? Komputer powoduje uzależnienia, jest bardzo duża pokusa otwarcia okna przeglądarki i odpalenia gier. Kto ma tego pilnować? Rodzice, którzy są w pracy? Eksperci mówili wcześniej, że max 1-2 h dziennie przed komputerem, bo więcej to szkodliwe. Gdzie są dzisiaj ci eksperci?
  • leann32 Re: skolioza i ślepota od siedzenia przy komputer 17.06.20, 16:21
   Jak dzieciak ma 12-14 lat niech sobie siedzi.
   Lekcje u mojego syna w 1 klasie polegaja na tym, ze ma zrobic dziennie jakies jedno prymitywne zadanie z matematyki plus np powiedziec do sebie co lubi bocian albo w co sie lubi bawic ( to jest wysylane codziennie jako nauka zdalna) zajmuje mu to jakies 5 minut.
   I codziennie lekcja na zoom. Oficlajnie spotkanie dziwci z nauczycielem i prowadzenie przez niego zajec przez 30 minut. W praktyce; 5-10 minut ogarniaja kto jest a kogo nie ma, konu siadl net, komu nie dziala mikrofon/ kamera/ komu skacze okienko/ plus kazdy probuje cos powiedziec, zoom wycisza panią z automatu i ona probuje dojac do glosu - a potem 15 uczniow drze sie i przekrzykuje bo juz zauwazyli ze podnoszenie rak nic nie daje i ich nie slychac ani dobrze nie widac. Mowia wszyacy na raz, ciezko utrzymac to w ryzach, materialu jest realizacja moze przez 5 kinut a ja musze synowi zamykac pokoj bo mi leb pęka od tych wrzaskow a on po lekcjach plakal ze nie chce w tym uczestniczyc. Pisze plakal / bo juz nie placze - pozwolilam nie laczyc mu sie na zoom. Sami robimy zadanie i zajmuje nam to 5 minut. To jesy szkola online w klasie pierwszej.
   Absurd.
  • ga-ti Re: skolioza i ślepota od siedzenia przy komputer 17.06.20, 16:33
   Ja tam nie wiem. Gdy były wątki o zdalnej nauce to wielkie krzyki, że nauczyciele się lenią i tylko wysyłają krótkie info, które ćwiczenie trzeba zrobić i który temat przeczytać. Ile odczytywanie takiej wiadomości może potrwać?
   A tu krzyk, że wszystkie lekcje na żywo, że dzieciak 5-8 godzin przed kompem siedzieć musi.
   Na początku tej nieszczęsnej zdalnej nauki dostaliśmy sporo wiadomości ze szkoły z różnymi wytycznymi ministerstwa min. i było tam info o maksymalnym czasie siedzenia przed kompem w danym wieku. Nawet tu kiedyś przytaczałam te wytyczne dla oburzonych mam, że nauczyciele sie obijają i wszystkich lekcji online nie robią.
   No to jak to jest?

   I tak, jak w poście założycielskim, w szkole urawniłowka, złe ławki, złe krzesełka, ciężkie plecaki, przerwy niedopasowane do potrzeb dziecka, na przerwach zakaz biegania, krzyczenia itd. No więc możemy się teraz wykazać tongue_out

   I jeszcze przytoczę żale jednej z mamuś z klasy mego dziecka, ojej, ile te lekcje trwają, ile czasu przed monitorem dziecko siedzi, olaboga. Na pytanie, czemu jej dziecko tyle czasu siedzi, gdy pozostałe się wyrabiają w czasie sporo krótszym, odpowiedziała, no bo wiadomo, dziecko sobie facebooka przejrzy, na mesengerze popisze, w jakąś gierkę zagra, no bo jak tu inaczej, gdy internet tak kusi.
   • jolie Re: skolioza i ślepota od siedzenia przy komputer 17.06.20, 16:47
    >Na pytanie, czemu jej dziecko tyle czasu siedzi, gdy pozostałe się wyrabiają w czasie sporo krótszym, odpowiedziała, no bo wiadomo, dziecko sobie facebooka przejrzy, na mesengerze popisze, w jakąś gierkę zagra, no bo jak tu inaczej, gdy internet tak kusi.

    A tak właściwie to dlaczego kpisz? Oczywiście, że w domu fb, messenger i instagram kuszą o wiele bardziej niż na normalnej lekcji. I tak, dziecko, które nie ma problemów z koncentracją nie straci na zdalnym, ale dziecko, które takie problemy ma będzie je miało o wiele większe przez zdalne nauczanie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka