Dodaj do ulubionych

Lubicie podcasty?

19.06.20, 18:04
Ja niestety zawsze jestem z nowinkami w tyle, wiec dopiero teraz odkrylam podcasty.

Musze przyznac, ze je uwielbiam. interesuje sie kryminologia wiec slucham wszystkich sluchowisk odnoscie zbrodni.

Sluchacie? Macie jakies ulubione?
Obserwuj wątek
  • kkalipso Re: Lubicie podcasty? 19.06.20, 18:11
   UWIELBIAM.
   Często mam wrażenie, że już wszystkich posłuchałam....ale nie (!) zawsze się znajdzie coś nowego lub starego. Mowa o sprawach kryminalnych. Obecnie mam fazę na polskie sprawy. Pożytek ma z tego nasz dom, bo zawsze przy słuchaniu muszę chodzić (lub ćwiczyć) więc ogarniam jakieś zapomniane szafki, półeczki, podlewam kwiatki, prasuję i takie tam.
   • bistian Re: Lubicie podcasty? 19.06.20, 22:02
    kkalipso napisała:

    > Pożytek ma z tego nasz dom, bo zawsze przy słuchaniu muszę ch
    > odzić (lub ćwiczyć) więc ogarniam jakieś zapomniane szafki, półeczki, podlewam
    > kwiatki, prasuję i takie tam.

    Widzę, że się pojawia nowa definicja podkastu. smile Na początku, jakieś 20 lat temu, może 15, były to audycje nagrywane i odtwarzane o dolnej porze, więc to nie były strumienie, ale zwykłe nagrania gadających głów w odcinkach, również wszystkie te na YT. Teraz już się definiuje jako słuchowiska, bez wizji. Ciekawe, jak się język zmienia. smile
    • mmoni Re: Lubicie podcasty? 20.06.20, 12:35
     Nie. Podcast to była u swego zarania audycja audio, odcinkowa, oparta na technologi kanałów internetowych (na ogół XML), dzięki której aplikacje mogły ściągać kolejne odcinki automatycznie. Teraz definicja się rozmyła i podcastem nazywa się też audycje zamieszczone przez stacje radiowe do odsłuchania w streamingu. Nagrania gadających głów na YT to dla mnie wideoblog.
  • cauliflowerpl Re: Lubicie podcasty? 19.06.20, 18:25
   Ja jestem bardziej audiobookowa, ale może to dlatego, że nie chce mi się podcastów szukać, a jak już znajdę to się muszę męczyć ze ściąganiem bo z telefonu nie lubię słuchać, słuchawek bezprzewodowych nie mam, muszę to na stare, dobre mp3 wrzucać.

   Polecam te:
   www.polskieradio.pl/8/405,Klub-Ludzi-Ciekawych-Wszystkiego
   www.polskieradio.pl/8/4822,Kryzys-wieku-sredniego
  • ursydia Re: Lubicie podcasty? 19.06.20, 18:31
   Kocham poodcasty i audiobooki, korzystam ze Storytel (właśnie słucham polecane na tym forum "Gdzie śpiewają raki" i Empik Go a na Spotify słucham: Kryminatorium, Piąte nie zabiaj, 8. podcast, z morderstwem im do twarzy, archiwum zbrodni i ten podcast Larka - tytułu teraz nie pomnę oraz SzeptHanki.Z lżejszych to Okuniewskiej oba podcasty i słuchowisko pogadajmy o życiu Justyny Mazur.
   Dzięki podcastom i tym aplikacjom to wszystkie nielubiane czynności czyli droga do pracy, sprzątanie i takie tam inne nabierają nowej jakości. Mój biedny Kindle leży gdzieś taki biedny, zapomniany i rozładowany.
  • 21mada Re: Lubicie podcasty? 19.06.20, 18:33
   Chodzi o słuchowiska? Chciałam kiedyś korzystać ze strony ze słuchowiskami, ale było to strasznie skomplikowane i większość nie działała więc się zniechęciłam.
   Słucham tylko tych na jutubie.
  • bread_pita Re: Lubicie podcasty? 19.06.20, 18:36
   Ja jestem w miarę na bieżąco i obserwowałam kilka kanałów od startu. Ktoś mi polecił kryminalny Piąte nie zabijaj i całkiem mi podeszło. ALE podcasty idą w stronę youtuba i skoro nie mogą żebrać o lajki, żebrzą o patronite. Każdy odcinek tego kanału teraz zaczyna się od "dej" na patronite, to będę nagrywać więcej. Weszłam tam zobaczyć co i jak, a babka zgarnia 4 tys. miesięcznie od ludzi, a nagrywa jeden-dwa odcinki miesięcznie. I zamiast cieszyć się, że taka kasa wpada praktycznie za friko, to ona straszy ludzi, że musi dostawać więcej, żeby nagrywać. Jakby te podscasty to jakaś wybitna twórczość była, a to tylko zebrane do kupy doniesienia medialne o konkretnych sprawach i przedstawienie ich "swoimi słowami". Albo i nie swoimi, co jakiś czas poznaję cytaty z prasy.

   Ale są i podcasty autorskie i bardzo interesujące, bardzo polecam np. Polimaty 2 smile
    • bread_pita Re: Lubicie podcasty? 19.06.20, 18:54
     Mówisz? Nie wydaje mi się. Kilka dni temu zrobiłam się patronem Sekielskich, bo wiem, że ich działka jest ważna i trzeba ich wspierać w tym, co robią. A żebractwo na byle kanalikach traktuję tak, jak żebrolajki na YT. Jak ktoś zaczyna i kończy odcinek od "płaćcie, płaćcie, a teraz wymienię tych, co płacą" to bardzo się zniechęcam.
     • ursydia Re: Lubicie podcasty? 19.06.20, 19:08
      Nie wymyślaj bo nikt tam nie mówi :płaćcie, płaćcie bo wam odsłuch odetnę jak nie będziecie i znajdę tych co nie płacą tylko proszą o wsparcie jeśli ktoś ma ochotę a ci którzy mają ochotę są wymienieni na końcu podcastu i możesz to sobie wyłączyć jeśli to dla ciebie takie bolesne. Na patronite są ustawione cele i wiadomo na co kto zbiera. Spójrz Sekielscy cię nie wymienili to musiałaś to zrobić na forum.
      • bread_pita Re: Lubicie podcasty? 19.06.20, 19:15
       Gdzie mnie mieli wymienić, jak kilka dni temu zrobiłam subskrypcję? Zresztą oni nie wymieniają (chyba), bo wszyscy działamy nie dla ich osobistej korzyści, tylko dla wspólnej sprawy. Nie widzisz różnicy z kanalikami na yt, gdzie autorzy po prostu odczytują cytaty z prasy?
       • ursydia Re: Lubicie podcasty? 19.06.20, 19:41
        Ale zauważyłaś, że sama tam weszłaś, osłuchałaś całość piątego (przyznałaś się tam na górze) i jak już odsłuchałaś to przestało Ci się podobać bo proszą o wsparcie? I jeszcze coś tam sobie ubzdurałaś, że oni wszyscy na zasadzie "dej" co absolutnie prawdą nie jest. Po prostu proszą o wsparcie ale tych co nie wspierają psami nie szczują więc nie wiem o czym dyskusja?

        Daj spokój i nie słuchaj po prostu.
        • bread_pita Re: Lubicie podcasty? 19.06.20, 19:58
         Tak, skończyłam na odcinku Miliony powodów. Totalnie schrzaniony research, stronniczość i błędy w ocenie sytuacji, co zresztą wypomina jej pod nagraniem mnóstwo osób.
         • ursydia Re: Lubicie podcasty? 19.06.20, 20:12
          Rozumiem, że swój research zrobiłaś przeglądając komentarze? Brawo. Tam gdzie pajace różnej maści wklejają linki do artykułów internetowych pisanych przez profesorów pajaców?
          Poza tym, jak wcześniej wspomniałaś podcasty ok, płacić za pracę nie ok i tego się trzymaj.
          • bread_pita Re: Lubicie podcasty? 19.06.20, 21:06
           A ty myślisz, że Justyna z czego korzysta? Z akt sądowych? big_grin Ona w tych rozmowach uczestniczy, tam pod odcinkiem. Prosi o źródła, przeprasza, że nie doczytała. Raz napisała nawet, że nawet lepiej, że zrobiła taki jednostronny odcinek, bo lepiej się dzięki temu dyskutuje XD
           • ursydia Re: Lubicie podcasty? 19.06.20, 21:56
            Ale przepraszam o czym ty tu dyskutujesz? O jej podcaście? Podkreślę - jej podcaście?
            Bo ja nie zaczęłam dyskusji o merytorycznej stronie jej podcastu, gdzie prezentuje swój punkt widzenia nie posiłkując się artykułami z portaliku newsbook (taktak, komentatorzy z uwielbieniem linkują właśnie artykuł z tamtego źródła) tylko zaczęłam o twojej januszowatej naturze, która pozwoliła sobie wysłuchać wszystkie odciniki i pod koniec stwierdzić, że jest fe bo oni chco monet!
            no daj spokój, uderz się w pierś, jak ci nie pasuje to nie słuchaj. Ale ty zaznaczyłaś, że nie słuchasz bo oni chcą guldenów a ty za takie coś płacić nie będziesz. I nie płać. A słuchać i tak będziesz bo to fajne słuchowiska są i prawie wszyscy z nich są na patronite.
            • bread_pita Re: Lubicie podcasty? 19.06.20, 22:20
             No przecież napisałam Ci, że zakończyłam słuchanie na jakimś tam odcinku zatytułowanym Milion powodów. Potem coś jeszcze pewnie nagrywała, ale mam odlajkowane w apce podcastowej.
             Nie wiem kompletnie o jakimś newsbooku mówisz, nie znam, choć pracuję w mediach. I nie wiem, co ma jakaś januszowata natura to tego, ze słuchałam czegoś xx miesięcy temu, gdy trzymało poziom (zresztą było jednym z niewielu na polskim rynku) i przestałam, gdy się skiepścił i zaczął jawnie sępić.

             Owszem, wielu podcasterów jest na Poatronite. A czy wyobrażasz sobie Jaśmin mówiącą tym tysiącom swoich wiernych fanów: chcecie więcej odcinków? sponsorujcie mnie, to będę nagrywać. No jakoś nie bardzo? Jeśli ma patronite, to informuje o nim może gdzieś w napisach, ale nie zaczyna od tego nagrania i nie kończy. No po prostu nie.
   • zarin Re: Lubicie podcasty? 21.06.20, 20:12
    Mam podobne zdanie co do Po piąte. Kanał się zapowiadał bardzo dobrze, ale poszedł w złym kierunku: słaby research, pomijanie kluczowych informacji, wydawanie wyroków (często sprzecznych z ustaleniami policji).

    I też rozumiem co do Patronite. Nie ma w tym nic złego, wiele twórców z niego korzysta, ale strasznie mnie razi ta hipokryzja typu pokreślenie milion razy "jest mi tak ciężko o tym mówić, kompletnie nie potrafię prosić o pieniądze" przy jednoczesnym bombardowaniu tymi prośbami co krok i podsuwaniu w reakcji na każdy zwykły komplement numeru konta.

    Niestety, to jest ogólnie problem z wieloma kanałami kryminalnymi. Jest ich już kilkadziesiąt, a takie, którym można zaufać, że podają sprawdzone informacje można wciąż policzyć na palcach.
    • ursydia Re: Lubicie podcasty? 21.06.20, 21:04
     Ja natomiast nie mogę zdzierżyć lubianego tu Stanowo i tej Jaśmin z absolutnym brakiem szacunku do słuchającego (którego ma za idiotę i takim językiem do niego mówi) i ofiar (nie zapominajmy, że jednak mówi o tragediach ludzkich a niektórzy - mówię tu o rodzinach ofiar - jeszcze przecież żyją) używanie tak kolokwialnego a raczej pospolitego języka, że aż po prostu razi no i (co już nie jest jej winą) wady wymowy, którą to jednakże mogłaby po prostu spróbować skorygować.
  • myelegans Re: Lubicie podcasty? 19.06.20, 18:44
   Bardzo... ja caly czas ze sluchawkami w uszach jak: sprzatam, spacer z psem, podczas biegow, podcasts, albo audiobooki z biblioteki

   Jak po ang. to polecam
   Black tapes,
   the teachers pet
   up and vanished
   serial
   snap judgement
   weird things

   a jak cos z nauki to:
   Stuff you should know
   TED talks
  • mrs_jedi Re: Lubicie podcasty? 19.06.20, 20:36
   O dzięki za wątek. Chętnie skorzystam z linków, bo lubię posłuchać wieczorem przed snem.Bardzo mnie wyciszają i uspakajają audiobooki i podcasty, a do tego można się sporo dowiedzieć.
   • cauliflowerpl Re: Lubicie podcasty? 19.06.20, 20:39
    Mnie też! Gdyby nie to gadanie to mieliłabym i mieliła jakieś głupie myśli przed snem, a tak to sobie odpływam.
    Teraz słucham do zasypiania "Rok w podróży" Frances Mayes, po raz drugi. Tak mnie cudownie przenosi na ciepłe, śródziemnomorskie wakacje, że to jest jeden z moich ulubionych momentów w ciągu dnia.
  • hungaria Re: Lubicie podcasty? 19.06.20, 20:37
   Lubie srednio, bo wole czytac. Podcasty traktuje troche jak radio. Jesli kogos interesuje taka tematyka, swietne sa Raport o stanie swiata D. Rosiaka i Dzial zagraniczny Olszewskiego. Kawal rzetelnej roboty, za ktora warto zaplacic.
  • m_incubo Re: Lubicie podcasty? 20.06.20, 13:19
   Nie. Nie lubię, nie słucham. Nie lubię też audiobooków, wszelkie tego typu słuchowiska najdalej po 5 minutach zmieniają się dla mnie w biały szum, jestem wybitnym wzrokowcem.
   • vodyanoi Re: Lubicie podcasty? 22.06.20, 09:35
    Ja myślałam, że nie lubię do urodzenia pierwszego dziecka. Nigdy nie byłam słuchowcem, usypiałam z nudów na wszystkich wykładach na studiach (po prostu odpływałam po 15 minutach), miałam świetną pamięć wzrokową.
    Przed urodzeniem dziecka miałam taką wizję - idę z dzieckiem w wózku do parku, siadam na ławce, wyjmuję książkę... Wizja rozpadała się w drobny mak po pierwszych 30 sekundach od zatrzymania wózka. Przez pierwsze trzy miesiące nie przeczytałam NIC. A potem odkryłam, że te audiobooki są jednak całkiem przyjemne. Moje dziecko potrafiło spać, jak jechało. No to tak czasem jechało i trzy godziny, a trzy godziny to czasem połowa książki. Nigdy nie przeczytałam (wysłuchałam) tyle, ile na spacerach z wózkiem.
    A potem odkryłam, że słuchanie sprawdza się u mnie podczas wszystkich zajęć domowych - prasowanie, gotowanie, sprzątanie chałupy. Mój umysł, zajęty słuchaniem, nie podsuwał podczas sprzątania łazienki pomysłów typu "a może pomaluję teraz sufit?", w związku z czym stałam się dużo bardziej zorganizowana.
    Poza tym odkryłam, że dużo łatwiej mi podejść do pozycji, które są trudniejsze i przy których w wersji papierowej po prostu usypiałam. Do dzisiaj pamiętam, z jaką przyjemnością słuchałam "Ja, Klaudiusz" w wykonaniu Mirosława Baki. A wiem, że w wersji papierowej by mnie to po prostu znudziło.

    Wszelkich filmików nadal nie lubię, bo to jest jednak siedzenie i oglądanie. Zajmuje czas, a nic się nie da zrobić w trakcie.
  • notting_hill Re: Lubicie podcasty? 22.06.20, 10:01
   Wydaje mi się, że słuchania trzeba się nauczyć. Na początku też tak miałam, że tempo było dla mnie za wolne i odlatywałam z myślami gdzieś w trakcie. Ale stopniowo się przyzwyczaiłam i uważam, że to super sprawa jest. Wysłuchałam prawie całego Harrariego w audiobookach, a dam głowę, że książek nie chciałoby mi się przeczytać. Przy Miłoszewskim zrobiłam dwa swetry smile.
   Z podkastów słucham oczywiście Okuniewskiej smile, chociaż zupełnie nie jestem jej targetem, ale uważam, że robi dla młodych kobiet świetną robotę. No i mój guilty pleasure, czyli Vogule Poland.
   Traktuję też podkasty w innych językach jako doskonały trening językowy. Tylko trzeba znaleźć coś odpowiedniego, co nas zainteresuje i wciągnie.

   Fascynuje mnie ten fenomen, że w tak obrazkowej kulturze w jakiej żyjemy, raptem, zupełnie znikąd cała rzesza ludzi odnalazła przyjemność w słuchaniu.

   Jak najbardziej słucham przed zaśnięciem. Super sprawa, pozwala się wyciszyć i uspokoić myśli.
  • koraleznasturcji Re: Lubicie podcasty? 22.06.20, 10:51
   Musiałam się przekonać po tym, gdy zbieg niefortunnych okoliczności wygnał z ramówki kilka moich ulubionych audycji radiowych. Z tym, że wcześniej też często mi się zdarzało słuchać ich ze strony/aplikacji nadawcy w wygodnym dla mnie terminie. W pewnym sensie to już wtedy były podcasty.

   Lubię słuchać. Nie ma dla mnie dużej różnicy między słuchaniem a czytaniem, wartość zależy bardziej od treści niż formy. Ale zgadzam się, że łatwiej o dobrą książkę niż o dobre słuchowisko. Zgadzam się też, że czytanie książki jest, samo w sobie, przyjemniejszą czynnością - lubię mieć książkę w ręku, widzieć litery i czuć zapach papieru.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka