Dodaj do ulubionych

ematkowa infolinia - pieniądze z OFE do ZUS

21.06.20, 19:02
Może ktoś wie, co jest grane.
Od 1 czerwca do 1 sierpnia można składać deklaracje gdzie chce się przenieść swoją kasę.
Chciałam właśnie wysłać i za diabła nie mogę znaleźć wzoru druku ani info gdzie to wysłać.
Ktoś coś ?...
Obserwuj wątek
    • riki_i Re: ematkowa infolinia - pieniądze z OFE do ZUS 21.06.20, 19:56
      Wyszukiwarka postów.

Ale pomogę od razu. Ustawa poszła do kosza, ponieważ z racji koronawirusa giełda poleciała na pysk. I nie dość, że 15% opłaty przekształceniowej dałoby dużo mniej do budżetu niż się spodziewał się rząd, to jeszcze gros osób wybraloby ZUS (po wycenie z kwietnia 2019r.), czego decydenci bardzo nie chcieli.
    • myfaith Re: ematkowa infolinia - pieniądze z OFE do ZUS 21.06.20, 20:11
      Tekst linku

Tak się ma obecnie ustawa ad 2019 - czyli nie wyszła poza Sejm.

Natomiast to o czym piszesz to wynika z reformy z roku 2014 - czyli teraz od kwietnia do 31 lipca możesz przenieść swoje środki z OFE do ZUS w pełni legalnie. Co pod roku - powinien być na stronie ZUS ale to jak z mitycznym jednorożcem - podobno gdzieś jest ale nikt go nie widział.

Zatem jak ktoś wie jak wyglada ten druk to dajcie linka.
      • riki_i Re: ematkowa infolinia - pieniądze z OFE do ZUS 21.06.20, 20:18
        Nie, nie. To dotyczy tylko przyszłych składek. To co już zawędrowało do OFE nadal tam zostaje, nawet jeśli złożysz deklarację.

A druk jest na pue.zus, ciężko go odnaleźć, ale jest. Wiem, bo dwa razy korzystałem (wpierw wybierając OFE, a potem po 2 latach ZUS)
      • myfaith Re: ematkowa infolinia - pieniądze z OFE do ZUS 21.06.20, 20:19
        ZUS 2014

"Czy podjętą decyzję będzie można zmienić?
        Tak. Począwszy od 2016 r., co 4 lata otwierane będzie „okienko transferowe” od 1 kwietnia do 31 lipca.
        Jeżeli Państwa składka jest odprowadzana do OFE lub ZUS zapisuje ją na subkoncie, będą mogli Państwo w tym okresie złożyć do ZUS oświadczenie o przekazywaniu bieżących składek do OFE lub w całości na subkonto w ZUS."
        • riki_i Re: ematkowa infolinia - pieniądze z OFE do ZUS 21.06.20, 20:32
          No to właśnie potwierdźmza to, co napisałem. A ja w 2014 wybrałem OFE, a w 2016 ZUS. Od tego czasu wszystkie środki idą do ZUS, na konto główne i na subkonto. Co nie zmienia faktu, że na OFE zostało mi nadal 50 tys zł. (przed pandemią, teraz jest pewnie połowa z tego).
          • myfaith Re: ematkowa infolinia - pieniądze z OFE do ZUS 21.06.20, 20:39
            Tak masz rację, dotyczy to przyszłych składek ( czyli jak deklaruję w lipcu 2020 ze chce aby wszystkie składki szły do ZUS to będą szły od lipca 2020 ) - to co obecnie jest w ofe będzie sukcesywnie przekazywane do ZUS w miarę zbliżania się czasu emerytury i proces ten rozpocznie się dopiero na 10 lat wcześniej przed emerytura.

Riki - wiesz może czy te środki (które sa u Ciebie przekazywane od 2016 roku na subkonto ZUS ) są waloryzowane? i mogą być dziedziczone?
            • riki_i Re: ematkowa infolinia - pieniądze z OFE do ZUS 21.06.20, 22:46
              Tak, na tym to polega, że akurat te pieniądze są dziedziczone. Chcą to znieść, ale na razie cisza.

Co do waloryzacji, to owszem jest, ale inna niż na koncie głównym ZUS, bo zależna od średniej wzrostu PKB za ostatnie 5 lat.

W ostatnich latach waloryzacja konta głównego ZUS była znacznie korzystniejsza niż waloryzacja subkonta.
              KONTO GŁÓWNE SUBKONTO

2016 r. 6,37 % 3,39 %
              2017 r. 8,60 % 3,99 %
              2018 r. 9,20 % 5,01 %
              2019 r. 8,94% 5,73 %

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka