Dodaj do ulubionych

Jak grzecznie odmówić przyjęcia pracy

22.06.20, 20:17
No właśnie, od jakiegoś czasu szzukam pracy, pandemia, i pewna firma zadzwoniła do mnie z propozycją pracy. Niby wszystko ok, ale im bardziej mówili co i jak miałabym robić tym bardziej okazywało się, ze to raczej nie moja bajka. Przejrzałam ich stronę i utwierdziłam się w tym, że to zupełnie nie moja bajka.
Do jutra mam im emailem dać odpowiedź. I jak teraz, nie paląc za soba mostów, bo może kiedyś jednak..., odrzucić propozycję pracy. Doradźcie proszę.
Obserwuj wątek
    • pelissa81 Re: Jak grzecznie odmówić przyjęcia pracy 22.06.20, 20:32
      JAK? Napisać szczerze, ale grzecznie. Że bardzo dziękujesz za propozycję, ale jednak na tę chwilę podjęłaś inne decyzję, że nie podejmiesz tej pracy. Dziękujesz za poświęcony czas. Masz jednak nadzieję, że wasze drogi zawodowe mogą spotkać się w przyszłości.

Nie grzeczne - jest lepsze niż unikanie odpowiedzi.
    • hrabina_niczyja Re: Jak grzecznie odmówić przyjęcia pracy 22.06.20, 20:55
      Normalnie, dziękuję za ofertę natomiast obawiam się, iż obowiązki zawodowe na tym stanowisku nie są kompatybilne z moim doświadczeniem zawodowym. Gdyby w przyszłości pojawił się u państwa wakat bardziej odpowiadający moim kompetencjom i dotychczasowemu doświadczeniu zawodowemu (tu możesz wymienić krótko jakie stanowisko, obowiązki cię interesują) będę wdzięczna za informację. Pozdrawiam.
      A swoją drogą odpowiedź zajęła mi niecałe pół minuty. Naprawdę kuźwa nie umiecie sklecić dwóch zdań w ramach odpowiedzi?
        • ira_08 Re: Jak grzecznie odmówić przyjęcia pracy 23.06.20, 09:51
          >Aha, to po kij aplikowała na to stanowisko.

Często dopiero na rozmowie pracodawca łaskawie ujawnia niektóre szczegóły.

>Faktycznie pracodawca na pewno zatrzyma jej cv na później.

Często zatrzymują, pani biznesmenko, żeby później skrócić ewentualne szukanie.
          • mama_kotula Re: Jak grzecznie odmówić przyjęcia pracy 23.06.20, 11:16
            > >Aha, to po kij aplikowała na to stanowisko.

Często dopiero na rozmowie pracodawca łaskawie ujawnia niektóre szczegóły.

No oczywiście. Bywa też tak że rekruter opowiada rozmaite bajki z mchu i paproci, a potem na rozmowie kwalifikacyjnej się okazuje, że aplikuje sie w sumie na inne stanowisko i za połowę kasy, o której mówił rekruter. I tak, wtedy się zwyczajnie odmawia.
            Bywa też tak, że w połowie czy nawet tuz przed podpisaniem umowy człowiek się jednak rozmyśla i wtedy też się zwyczajnie odmawia. Rekruterzy i haery mają to wpisane w koszty, wiedzą, że tak może być, że do momentu podpisania umowy nie ma żadnej gwarancji, że człowiek pracę weźmie - więc odmawia się uprzejmie, ale bez jakiegokolwiek tłumaczenia się czy przepraszania (tak, znałam panią, która uniżenie przepraszała HRy, że zrezygnowała z dalszego postępowania rekrutacyjnego). Dziękuję za propozycję i poświęcony czas, na chwilę obecną nie jestem zainteresowana/y ofertą, nie wykluczam możliwości współpracy w przyszłości, koniec.
          • hrabina_niczyja Re: Jak grzecznie odmówić przyjęcia pracy 23.06.20, 21:06
            Właśnie Ira Pani biznesmenka i wieloletnia hrówa ci tłumaczy, że niekoniecznie zatrzymują, tym bardziej od osób, które wysłały dwa słowa odmowne dziękuję, pozdrawiam. A jak nawet cudem zatrzymają to autorka może kolejny raz dostać taka sama propozycje. Dlatego też napisałam, że dobrze sprecyzować czego konkretnie się szuka, bo wtedy takie cv może trafić do innej szufladki i niewykluczone, że by dostała pracę zgodna z oczekiwaniami. Ale co ja tam wiem, pfff, zwykła biznesmenka.
      • chersona Re: Jak grzecznie odmówić przyjęcia pracy 23.06.20, 12:38
        hrabina sformułowała poprawną gramatycznie wypowiedź, a Ty piszesz "na chwile obecną" zamiast obecnie
        "Zwroty na chwilę obecną, na ten moment, podobnie jak chyba najbardziej z nich znany na dzień dzisiejszy są używane w języku urzędowym. Językoznawcy mówią o takich zwrotach kancelaryzmy, co powinno być neutralną kategorią opisową, ale stało się piętnującym epitetem. Urzędowy charakter ma także zwrot w chwili obecnej, ale w przeciwieństwie do dwóch wyżej wymienionych przynajmniej nie budzi wątpliwości gramatycznych. Jeśli nie zależy nam na tym, aby tekst brzmiał bardzo oficjalnie, mówmy obecnie lub teraz. " Mirosław Bańko
    • mama-ola Re: Jak grzecznie odmówić przyjęcia pracy 22.06.20, 21:29
      To miło, że chcesz napisać odmowę. U nas w pracy często było tak, że osoba po prostu przestawała się odzywać, nie odpisywała na maile, nie odbierała telefonu. Zdumiewający brak kultury. W dodatku zabierało nam to czas, bo ciągle czekaliśmy na kontakt. Jesteśmy zawsze zadowoleni, gdy ktoś powie wprost (abstrahując od tego, że żałujemy, że nie podejmie pracy).
      Napisz krótko, bez niedomówień i dwuznaczności, że nie podejmiesz tej pracy. To najważniejsze. Grzecznie jest też podać powód, ale w drugiej kolejności.
    • swinka-morska Re: Jak grzecznie odmówić przyjęcia pracy 23.06.20, 14:40
      Firma zadzwoniła z propozycją udziału w rekrutacji czy z konkretną ofertą pracy?
      Post brzmi jakby firma zadzwoniła z informacją "robimy nabór, może jest Pani zainteresowana udziałem?".
      Oczwiście na to też wypada grzecznie odpowiedzieć, ale sytuacja jest zupełnie inna niż w przypadku kiedy wybrany, umówiony kandydat rezygnuje z rozpoczęcia pracy w ostatniej chwili.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka