Dodaj do ulubionych

To jest matematyka?

25.06.20, 08:28
Kangur. Bardzo się zdziwiłam gdy zobaczyłam zadania na ten konkurs. To jest matematyka? To raczej rebusy. Rewia Rozrywki.

Od lat zaglądam córce w ćwiczenia i nadal nie pojmuje: to jest matematyka?
Obserwuj wątek
    • monique_alt Re: To jest matematyka? 25.06.20, 09:02
      Tak to też jest matematyka a dokładniej myślenie matematyczne.
      I takie rebusy są dla dzieci bardziej rozwijające niż to co robi się w szkole czyli uczenie schematów rozwiązywania zadań. Dziecko powinno nauczyć się kombinować i szukać własnych rozwiązań.

• ichi51e Re: To jest matematyka? 25.06.20, 09:31
      tak to jest matematyka. Na tym wlasnie polega problem wielu rodzicow pierwszakow ci zagladaja dziecku do ksiazki i mowia - co jakies szlaczki? szeregi? gdzie mnozenie? dzielenie? dodawanie i odejmowanie do 1000? Moj Jas to juz dzieli i mnozy droga pani...
      • mdro Re: To jest matematyka? 25.06.20, 09:50
        Eeee, przecież ci rodzice pierwszaków sami mieli w pierwszej klasie te same szlaczki i zbiory... No chyba że tatuś 60-letni.

Inna rzecz, że program matematyki w klasach pierwszych jest obecnie zbyt okrojony (w ogóle program matematyki w podstawówce jest zbyt okrojony).
        • ichi51e Re: To jest matematyka? 25.06.20, 11:05
          Nie wiem na razie jestem w pierwszej klasie i nie wydaje mi sie zeby specjalnie dzieci mialy luzy i sie nudzily. Poznaja cyfry, poznaja liczby, dodaja I odejmuja do 20, poznaja pojecie pojemnosci, dlugosci, parzystosci i nieparzystosci, zbiory, zadania z trescia, ucza sie mierzyc czas i odczytywac godzine - kurcze to nie jest malo.
          • hanusinamama Re: To jest matematyka? 25.06.20, 11:13
            Przez cały rok w zakrecie 20? To nie jest mało? Czytanie zegara - tylko pełne godziny. Koniec 1 klasy zadanie: Jaś miał 20 zł, kupił mamie gerberę ( 3 zł), goździka (2 zł) i różę (8 zł). Ile mu zostało pieniędzy....
            • ichi51e Re: To jest matematyka? 25.06.20, 11:25
              Przypominam ze mowimy o 7 latkach o zdolnosciach przecietnych nie o ich matkach po studiach. Gdyby to bylo dla nich latwe to dzieci nie mialyby problemow z matma. Te pierwsze lata sa kluczowe zeby dziecko ZROZUMIALO (w odroznieniu od zapamietania) pewne procesy np przekraczanie progu 10 i liczenie w systemie dzisietnym. Co wcale nie jest proste. Pamietajmy ze one sie dopiero ucza co to tak naprawde znaczy liczyc
              • berdebul Re: To jest matematyka? 25.06.20, 11:30
                Dzieci nie maja problemów z matmą, bo jest trudna. Maja problemy z matmą bo nauczyciele uczący matematyki maja niskie kompetencje. Plus bezsensownie ułożony materiał, często nie uwzględniający etapów rozwoju mózgu.
                • ichi51e Re: To jest matematyka? 25.06.20, 11:54
                  Matematyka nie jest trudna. Jest prosta. Tyle ze trzeba umiec myslec matematycznie widzec automatycznie pewne rzeczy. Np rozumiec ze 3+4 to jest to samo co 4+3. Ze zeby odjac 9 od 16 nalezy dodac 1+7 (albo 6 do 3) a nie odejmowac 9. To naprawde wymaga czasu i wielu cwiczen.
              • kochamruskieileniwe Re: To jest matematyka? 25.06.20, 11:43
                Ichi, jest tu grono ematek, które uważa, że należy zdecydowanie zwiększyć zakres materiału w pierwszej klasie. Nie przetłumaczysz...(odsyłam do dyskusji z marca, z początków szkoły w TVP....).
                I dziwiących się dlaczego liczby parzystej nie można pierwszoklasiście wytłumaczyć, że to liczba, która dzieli się przez dwa suspicious
                • hanusinamama Re: To jest matematyka? 25.06.20, 12:17
                  Widziałas ostatnio podręcznik do klasy 1? Nie chodzi o to aby geniuszy małych z dzieci robić...chodzi o to aby ten materiał był ciekawy ( nie ejst), dobrany do wieku dzieci (czytanki tematycznie dla 5 latków), zeby był rozwijający i jednak troszkę wymagający. Jak dziecko nie musi sie wysilać to serio tak dobrze działa? Przez cały rok dodawanie i odejmowanie w zakresie 20, kolejne 2 klasy tez podobnie (przy czym wiedza przyrodnicza totalnie bez sensu przekazywana). I nagle w 4 klasie wielki skok. Program jest beznadziejny, dzieci w tych klasach naprawdę chociażby z edukacji przyrodniczej mogłyby mieć dużo ciekawsze rzeczy. Nie wspomnę o nauce ortografii...
                    • hanusinamama Re: To jest matematyka? 25.06.20, 12:29
                      Dokładnie plus zrezygnować juz w tym wieku z tematów typu "oznaki wiosny"...bo to serio było maglowane w przedszkolu do bólu (nawet ciekawiej). Ok nie wszystkie dzieci były w przedszkolu, zrobić wiec temat ale jednak odpowiednio do wieku. Dzieciaki 8-10 letnie są juz wystarczająco duże aby dostać ciekawszy materiał. Spokojnie częśc materiału z przyrody z 4 klasy mozna wprowadzić wczęsniej...potem jest płacz bo na biologii dzieciaki maja za dużo.
                      • berdebul Re: To jest matematyka? 25.06.20, 12:34
                        Mam wrażenie, że te podręczniki zatrzymały się na rzeczywistości z przed helikopterowych rodziców, których celem jest rozwijanie dziubdziusia, oraz przed powszechnym dostępem do ciekawych źródeł.
                        Przeciętny siedmiolatek teraz i z przed 30 lat to dwa światy.
                    • hanusinamama Re: To jest matematyka? 25.06.20, 12:31
                      Nie to samo..tak samo. Jak zobaczysz jaka wiedza np z zakresu przyrody jest przekazana przez 3 lata...to to jest żenada. To jest fajny czas kiedy dzieci bez spiny mogłyby miec przekazywany duzo ciekawszy materiał. Przez 3 lata takie pitu, pitu a potem nagle wymagania w starszych klasach.
                      • kochamruskieileniwe Re: To jest matematyka? 25.06.20, 13:06
                        Widzę. I uwazam że dość sporo. Łącznie z obiegiem wody w przyrodzie, charakterystyką rzek itp.
                        Całkiem sporo.

I przypominam. jest to program szkoły powszechnej. Ogólnej - dostępnej dla wszystkich dzieci. Siłą rzeczy uwzględniający również dzieci nie będące geniuszami (jak przecietne dziecko ematki).
                        • hanusinamama Re: To jest matematyka? 25.06.20, 14:01
                          I własnie mi chodzi o to zeby szkoła przekazywała (jako ogólnie dostępna) ciekawsze i szersze wiaodmości. Bo to ze ja moge sama to wiem...ale nie wszystkim dzieciom rodzice to przekaża. Nadal uwazam, ze materiał 1-3 jest nijaki, mało ciekawy i zbyt infantylny.
                • droch Re: To jest matematyka? 25.06.20, 13:14
                  > I dziwiących się dlaczego liczby parzystej nie można pierwszoklasiście wytłumaczyć, że
                  > to liczba, która dzieli się przez dwa

Raczej dziwią się, że nauczycielka mówi o "liczbach mających parę".
              • hanusinamama Re: To jest matematyka? 25.06.20, 12:12
                Przypominam ze to juz prawie 8 latki albo 8 latki...to sa tez lata gdzie dziecko mzoe sie zniechcic do nauki bo jest mało i nudno. Tak rodzic moze rozwijać...nie kazdy rodzić może lub chce.
                • ichi51e Re: To jest matematyka? 25.06.20, 12:59
                  Zgadzam sie ze biologia z d. Tak moze komus sie naraze ale po grzyba dziecku odrozniac buka od klonu? Przeciez to jest kompletnie niepotrzebne. Po cholere uczyc sie ze wiewiorka je orzechy a dzieciol korniki a zaba zyje na lace, po co informacja ze w zimie dni sa dluzsze bo slonce jest nizej nad horyzontem (nowa era). Niczemu to nie sluzy a jest to wiedza ktora dzieci juz maja po przedszkolu. Zamiast tego powinny byc obserwacje przyrodnicze wyciaganie wnioskow myslenie, hodowanie roslin i zwierzat. O ile uwazam ze matmy nie ma co przyspieszac (bo do pewnych rzeczy mozg musi dojrzec) to przyroda to takie pitu pitu. Chociaz geografia mialaby wiekszy sens na tym etapie. A pierwsza klasa z geografii to „tak wyglada Polska tu Wisla tu morze a to Tatry” no bezsensu.
                  Co do polskiego to tez - wiecej zapisywania swoich mysli pamietnikow opowiadan robienia notatek z badan a mniej przepisywania i doskonalenia pisma. Wiele rzeczy jest z kosmosu - pojecie gloski sylaby spolgloski samogloski ó/rz wymienne, zmiekczenia - a dzieci i tak nie rozumieja tylko powtarzaja „litera to znak graficzny, litere widzimy a gloske slyszymy” i przyklady zeby bylo z czego odpytac...
                        • hanusinamama Re: To jest matematyka? 25.06.20, 14:11
                          Nieiwele kojarzy bo Polska pokazana...a potem nic. Raz pokazana Kanada, raz Japonia, potem znowu Afryka ...nie kazdemu w domu wytłumaczą co jest kontynent a co kraj. To są bardzo ciekawe tematy zrobić je konkretnie...przyroda przedstawiana w klasach 1-3 infantylnie, ez żadnego ładu i składu ( tu troche tego, tam troche tamtego) a potem dzieci nagle muszą uczyc sie duzo na biologii i geografii...
                      • berdebul Re: To jest matematyka? 25.06.20, 15:37
                        Program jest od dudy strony. To wymaga zmian w programie nauczania w ogóle. Plus imho przedszkola od 3 roku życia, niechby na zasadzie klubiku, ale z sensownym programem, czytaniem przez nauczycielkę (rozwój słownictwa) Itd.
                    • hanusinamama Re: To jest matematyka? 25.06.20, 14:05
                      Pokazywać!!! U mnie pod koniec podrecznika był dział :ktaje świata. Po pierwsze zrobione od Sasa do lasa: raz kraj (Japonia) raz kontynent (Afryka). I serio jakby nie mozna w ksiazce wstawić rysunek globu z zaznaczeniem gdzie ta Kanada jest. Tak ja wziełam globus i pokazałam. W sumie zrobiłyśmy to po mojemu, bo co jak co ale wiedza ile jest kontynentów, jak sie nazywają i gdzie są...to jest tematyka odpowiednia dla 8 klasistów. W Podreczniku informacje o tych krajach/kontynentach na poziomie 5 latka....przypominam ze miedzy 5latkiem a 8 latkiem różnica wielka.
    • mia_mia Re: To jest matematyka? 25.06.20, 12:51
      A jak Ty definiujesz matematykę? Akurat ten konkurs jest bardzo fajny, bo nie sprawdza tylko znajomości matematyki, a też myślenie matematyczne, logiczne, a nie jest tylko kolejną klasówką. Przy zadaniach z wyższych poziomów wielu dorosłych musi pogłówkować, a do tych z najwyższych większość nawet nie wie z której strony się zabrać.
    • szeera Re: To jest matematyka? 25.06.20, 13:33
      "To jest matematyka? To raczej rebusy. Rewia Rozrywki."

Jestem bardzo ciekawa, co uważasz za prawdziwą matematykę dla małych dzieci?

Jako osoba interesująca się nauczaniem małych dzieci matematyki hobbistycznie uważam kangura za najlepszy dostępny konkurs dla tej grupy wiekowej. Co nie znaczy, że bym uczyła dzieci tylko z tego typu zadań, są bardzo dobre materiały dla małych dzieci wprowadzające i rozwijające bardziej skomplikowane koncepcje.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka