Dodaj do ulubionych

Czynne prawo wyborcze - próg wieku

29.06.20, 10:08
Jeszcze do niedawna próg wieku w czynnym prawie wyborczym równy pełnoletności, wydawał mi się aksjomatem, elementem nie budzącym wątpliwości.
Zmieniam zdanie. Wczoraj rozmawiałam ze starszakiem o <znalezione w internetach> pomyśle obniżenia wieku czynnego prawa wyborczego do 16 lat. Kiedyś byłabym przeciwna, teraz dostrzegam czynnik demograficzny i przewagę liczebną ludzi starych, od dekad niepracujących i słabiej wykształconych niż pokolenia młodsze. Roczniki młodych ludzi, ze względu na ich coraz mniejszą liczebność, są skazane na ponoszenie skutków wyborów, dokonywanych przez starych i bardzo starych ludzi, ukształtowanych w innej rzeczywistości ekonomicznej, edukacyjnej, politycznej.
IMO współcześni 16-17-latkowie są w wielu wypadkach bardziej racjonalni i zorietnowani niż grupa 75+ czy 80+.
Obserwuj wątek
    • sofia_87 Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 10:15
      Ja bym raczej była za przyznawanien większej ilości głosów osobom placacym większe podatki.
      Rządy wybrańców programu z cyklu Menel+ to kiepska opcja. Znacznie uczciwiej by było aby ci, którzy płacą więcej mają także więcej do powiedzenia
            • wapaha Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 10:51
              Jesli szczegółowo interesuje cię zagadnienie i wydajesz się nie rozumieć/lub nie chcesz zrozumieć tej figury stylistycznej- poszukaj sobie wątku nt abrocji, w którym autorka twardo stała na stanowisku matki która córkę nastolatkę zmusza /prowadzi/zawozi/załatwia do lekarza, który dokonuje aborcji bez pytania nie tylko o zdanie ale bez najmniejszych skrupułów i prawa wyboru.
              Ta sama autorka która decyduje za 17 latkę bo nie uważa za istotne pytać ją o zdanie nt jej własnego ciała chce dać takim nastolatkom prawo wyborcze..
              • matacznik Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 12:07
                wapaha napisała:

> autorka twardo stała na stanowisku matki która córkę nastolatkę
                > zmusza/prowadzi/zawozi/załatwia do lekarza,
                >
                Nie chce mi się szukać bez sensownych parametrów (ramy czasowe, jakieś hasła mniej powszechne niż "aborcja"). Jeśli zmusza, to rzeczywiście widzę rozdźwięk między tym stanowiskiem, a chęcią przyznania młodzieży czynnych praw wyborczych. Jeśli jednak prowadzi/zawozi/załatwia, to tego rozdźwięku nie widzę.
                • wapaha Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 13:45
                  Odpowiem, mimo, że zupełnie nie jestem przeciwniczką aborcji. Dziecku - pigułka po. Jeżeli już zaistniałaby ciąża, to ginekolog natychmiast, bez podejmowania tematu czy może jednak chciałaby urodzić. Tylko ciężko patologiczni rodzice pozwalają na donoszenie ciąży przez 14-latkę czy 15-latkę.

N, 09-10-2016 Forum: emama Wątek: Re: Do przeciwniczek aborcji Autor: triss_merigold6

to tez jest świetne, zwłaszcza końcówka

triss_merigold6
                  Re: Jeszcze o ciąży nieletnich i aborcji
                  04.03.16, 12:24
                  Ale nie może. Właśnie dlatego prawo pewne przywileje i obowiązki daje stosownie do wieku, ponieważ przyjęto, że osoby mające mniej niż X lat nie są zdolne do przewidywania skutków swoich czynów i pokierowania nimi.

Nastolatek pewne kwestie może mieć przemyślane i doprecyzowane np. jaką szkołę wybiera, jakiego języka obcego woli się uczyć, czy chce odłożyć pieniądze na obóz językowy za granica kosztem np. rezygnacji z nowego komputera etc., ale nie jest jeszcze zdolny do podejmowania decyzji o skutkach wieloletnich i ponoszenia konsekwencji z tego tytułu.

triss_merigold6
                  04.03.16, 09:35
                  W wypadku nastolatków każdy będzie nieodpowiedni, czy ten czy inny, to nie ma znaczenia. Każdy, z powodu wieku, już bez brania pod uwagę innych czynników czy cech.

Nie chodzi też o karierę, co o umożliwienie nastolatce takiego życia, jakie mają jej rówieśnice, takich samych szans, możliwości spędzania czasu, nauki, zabawy, poznawania innych ludzi, rozwoju etc.

W wypadku nieletniej rodzice po prostu sprzątają bałagan, jakiego sobie z nieuwagi czy głupoty czy naiwności narobiła.

urocze
                  oqoq74
                  04.03.16, 09:41
                  Pytam wprost, co byś zrobiła, gdyby córka po aborcji, do której ją zmusiłaś, latami to przeżywała, miała wyrzuty sumienia, itd.
                  Odpowiedz Cytuj Link Zgłoś

triss_merigold6
                  04.03.16, 09:44
                  Kazała ogarnąć się i iść do psychiatry.
                  Jakieś decyzje podjąć trzeba i to szybko, po każdej można latami pielęgnować dysonans postdecyzyjny i bawić się w rozkminy.

triss_merigold6
                  04.03.16, 10:09
                  Nie wiem, w tej chwili nie będę teoretyzować.
                  W sumie nie bardzo widzę sytuację w której nastolatka - jeśli dotąd miała normalne kontakty z rodzicami i nie było dramatycznych konfliktów - nagle upiera się, żeby rozwalić w drobiazgi dotychczasowe życie całej rodziny i podporządkować wszystko swojej fanaberii, bo ona chce mieć dziecko już natychmiast.

Wyrzucić bym nie wrzuciła, ale nie bredziłabym radośnie, że ach pomogę we wszystkim, bo to nieprawda.

triss_merigold6
                  04.03.16, 10:17
                  15-16-latka? Jak najbardziej powinna być wdzięczna rodzicom za to, że sprzątają za nią bałagan.
                  Widzisz, ja się staram nie upiększać szczególnie rzeczywistości i nie lubię jak ktoś sobie - zwłaszcza sobie - i bliskim kłamie.

Otóż, prawda jest taka, że gdyby przykładowa 15-letnia Marysia ograniczyła się do zrobienia loda nieletniemu Jasiowi zamiast "dawać mu dowód swej miłości", a przynajmniej zapytała rzeczonego Jasia o gumkę, to nie musiałaby ryczeć, że jest w ciąży i niech rodzice pomogą.

Tak jak pisałam wielokrotnie, wszystko ma swoją cenę, podejmuje się decyzje = są jakieś skutki. A że te skutki bywają czasem nieprzyjemne, bolesne, kłopotliwe, żenujące, trudne etc.?
                  Witamy w prawdziwym życiu.

triss_merigold6
                  15-16-latka? Jak najbardziej powinna być wdzięczna rodzicom za to, że sprzątają za nią bałagan.
                  Widzisz, ja się staram nie upiększać szczególnie rzeczywistości i nie lubię jak ktoś sobie - zwłaszcza sobie - i bliskim kłamie.

Otóż, prawda jest taka, że gdyby przykładowa 15-letnia Marysia ograniczyła się do zrobienia loda nieletniemu Jasiowi zamiast "dawać mu dowód swej miłości", a przynajmniej zapytała rzeczonego Jasia o gumkę, to nie musiałaby ryczeć, że jest w ciąży i niech rodzice pomogą.

Tak jak pisałam wielokrotnie, wszystko ma swoją cenę, podejmuje się decyzje = są jakieś skutki. A że te skutki bywają czasem nieprzyjemne, bolesne, kłopotliwe, żenujące, trudne etc.?

triss_merigold6

triss_merigold6
                  04.03.16, 11:11
                  Na takim etapie, to w ogóle nie ma dyskusji nad terminacją zdrowej ciąży.

Zakładam, że jeśli nastolatka nie jest kompletnie bezmyślna, to jednak powie od razu, bo od razu kupi test w aptece i zrobi

Cały uroczy wątasek

Tekst linku

Złoto
                  triss_merigold6
                  Re: Ciąża 15 latki - obserwacja społeczna
                  02.03.16, 21:22
                  Ano. Chyba nie sądzisz, że decyzję, termin czy adres w jakikolwiek sposób konsultowalibyśmy z rodzicami chłopaka? Interesowałoby mnie rozwiązanie problemu w mojej rodzinie, a nie uczucia obcych ludzi.

triss_merigold6
                  Re: Co w takiej sytuacji (ciąża nastolatki)?
                  19.04.14, 13:04
                  Qźwa, ale 17-latka z racji wieku i nikłego doświadczenia, nie ma prawa być tego świadoma. Ktoś życzliwy powinien jej to centralnie wypunktować.

Oto najlepszy przpeis jak zmarnować 20 minut życia.
                  Sory, więcej mi się nie chce -

• wapaha Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 16:01
                      Niestety/stety dla Triss przy połowie wymiękłam. W wyszukiwarkę wrzuciłam tylko samo słowo klucz "aborcja"- niestety wspominana dulska ma na swoim koncie więcej tego typu popisówek.
                      No i, Któż by teraz tak oficjalnie przyznał się do zrobienia skrobanki w wieku nastu lat ?
                      • wapaha Myśl przewodnia wątku 29.06.20, 16:03
                        Tyle w temacie mundrości autorki

Qźwa, ale 17-latka z racji wieku i nikłego doświadczenia, nie ma prawa być tego świadoma. Ktoś życzliwy powinien jej to centralnie wypunktować.
                        • umi Re: Myśl przewodnia wątku 29.06.20, 18:21
                          Jak dla mnie, to te zalinkowane wypowiedzi wcale nie sa takie glupie. Jak przy porodzie cos pojdzie nie tak, to rodzice beda z taka dziewczyna latac po lekarzach, jak sie zmieni w warzywo, oni beda sprawowac opieke (na pewno nie rownie nieletni ojciec dziecka). Ba, ona prawnei nawet nie moze byc opiekunem wlasnego dziecka. Nie jestem za ubezwlasnowalnianiem takich osob, ale uwazam, ze rodzice maja prawo glosu i uswiadomienia nastolatce co nawyczyniala (przy okazji nastolatkowi tez). Bo i tak to oni poniosa konsekwencje glupoty mlodych, nie glowni zainteresowani. W zyciu nie slyszalam o nastoletnim ojcu, ktory rzucil szkole i jak dorosly mezczyzna utrzymywal rodzine. Nastoletnim matkom zdarza sie rzucac - wtedy zyja najczesciej na koszt rodzicow.
                          Za to nie zgadzam sie z tym obecnym watkiem.
                          • wapaha Re: Myśl przewodnia wątku 29.06.20, 21:02
                            Wypowiedzi to jedno
                            Wypowiedzi w kontekście to drugie- tu byś musiała przeczytać więcej dyskusji niż te wybrane kawałki
                            Wypowiedzi takie jak wyżej w kontekście popierania prawa wyborczego nieletnim- mocno niespójne i trącą hipokryzja
                            • hrabina_niczyja Re: Myśl przewodnia wątku 29.06.20, 23:10
                              A bo to pierwszy raz. Świat powinien się Trisi do stóp rzucać z każdą jej nowa wizją i poglądem na życie. Problem w tym, że ona ma poglądy i jakiekolwiek zdanie wyłącznie na forum. W realnym życiu, śmiem sądzić, że jej jak to nazwała pragmatyzm skutecznie jest stłamszony. Już dawno mówiono, że krowa, która dużo ryczy mało mleka daje.
      • lauren6 Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 17:19
        > prawa wborcze dla 16-latków i zamiast Trzaskowskiego będzie do wyboru Bosak

A wiesz dlaczego głosują? Młode pokolenie wchodzące na rynek pracy widzi, że haruje na śmieciówkach, za pensję minimalną po to by rząd z ich podatków rozdawał pieniądze pokoleniom 30+ i emerytom. Młodym nie należy się nic. A to w nich najbardziej uderza inflacja czy rosnące ceny mieszkań. Oni od państwa nic nie dostają, a mają tylko dawać i patrzeć jak inni balują za pińcetplusy. Jednocześnie ich głos się nie liczy, bo i tak zostaną przegłosowani przez roczniki wyżu powojennego.

Rośnie nam pokolenie neoliberałów, którzy wiedzą, że nie mogą liczyć na państwo, więc nie chcą od państwa nic, ale oczekują, że państwo nie będzie ich okradało.

Jedyny kandydat, który obiecuje ukrócenie rozbuchanych wydatków budżetowych to Bosak. Dlatego na niego głosują. Tyle, że w pakiecie z liberalizmem gospodarczym Bosak proponuje bardzo niebezpieczne reformy społeczne.

I to jest w tym wszystkim najgorsze. Starsi ludzie głosują tak, żeby w końcówce życia nałapać pieniędzy budżetowych. Cenę za to wszystko zapłacimy my za 15-20 lat. W końcu młodzi dojdą do głosu i to mogą być jeszcze gorsze czasy niż rządy PIS.
        • triss_merigold6 Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 17:25
          Przede wszystkim, starych ludzi zwykle nie interesują inwestycje w oświatę i badania, standardy w edukacji nie są dla nich żadnym tematem. Kwestia utrzymania bezpłatnych studiów, żeby jednak mniej zamożni mieli szansę na wykształcenie akademickie czy politechniczne - również nie. Badania i żałosne miejsce polskich uczelni w rankingach światowych - poza obszarem zainteresowań leśnych dziadków z PRL.

Jedyny kandydat, który obiecuje ukrócenie rozbuchanych wydatków budżetowych to Bosak. nie trawię Bosaka i w ogóle narodowościowego ideolo, bo uważam turbopatriotyzm za żałosny, ale ukrócenie rozdawnictwa grupom, które są wyłącznie biorcami jest konieczne
          • dramatika Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 17:29
            triss_merigold6 napisała:

> ukrócenie rozdawnictwa grupom, które są wyłącznie
            > biorcami jest konieczne

To jest w ogóle warunek konieczny, aby myśleć o lepszym szkolnictwie itd. Wszelkie inne sprawy światopoglądowe są całkowicie wtórne.
          • lauren6 Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 19:23
            Dokładnie tak. A emateczki załamują ręce, że młodzi głosują na narodowca.

Nie, młodzi oczekują głębokich zmian, które wcale nie są głupie. Czasami warto posłuchać co mają do powiedzenia, zamiast załamywać ręce jacy to zmanipulowani idioci.
            • snajper55 Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 22:16
              lauren6 napisała:

> Dokładnie tak. A emateczki załamują ręce, że młodzi głosują na narodowca.
              >
              > Nie, młodzi oczekują głębokich zmian, które wcale nie są głupie. Czasami warto
              > posłuchać co mają do powiedzenia, zamiast załamywać ręce jacy to zmanipulowani
              > idioci.

Bo każdy kto głosuje inaczej niż my to idiota i powinno mu się odebrać prawo głosu. To dość powszechny pogląd.

S
        • dramatika Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 17:33
          lauren6 napisała:

> w pakiecie z liberalizmem gospodarczy
          > m Bosak proponuje bardzo niebezpieczne reformy społeczne.

Ludzie wbrew pozorom mają w tyłku, czy promil promila gejów będzie mógł zawierać związki partnerskie i bynajmniej nie upatrują tego w kategorii "bardzo niebezpiecznej reformy".
            • dramatika Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 17:47
              sumire napisała:

> Ale ciśnienia na zakaz aborcji i powszechny dostęp do broni już nie mają w tyłk
              > u, a twój wyśniony kandydat to pożyteczny idiota Ordo Iuris.

Wytłumacz mi kwiatuszku, kogo obchodzi jakiś ordo iuris? Chyba tylko tęczowych działaczy.
              Nie będzie w Polsce żadnego zakazu aborcji ani dostępu do broni - zakazowi aborcji sprzeciwia się społeczeństwo, a prawo dostępu do broni reguluje UE. Natomiast gdybyś bezpośrednio posłuchała Bosaka, a nie filtrowała go przez swoje lewackie szczujnie to wiedziałabyś, że Konfederacja nie jest za opuszczeniem UE na całkowity rympał, to wymaga co najmniej utworzenia nowego sojuszu międzynarodowego (Międzymorze), nie mówiąc o w ogóle chociaż zaczątkach suwerenności, niezalezności i przemodelowaniu gospodarki.
              • sumire Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 18:00
                dramatika napisał(a):

> Wytłumacz mi kwiatuszku, kogo obchodzi jakiś ordo iuris?

Mnie. Nie podoba mi się, że organizacja z tajemniczymi finansami, uważana w wielu krajach za sektę, ma w Polsce realne wpływy.

> Nie będzie w Polsce żadnego zakazu aborcji ani dostępu do broni - zakazowi aborcji sprzeciwia się społeczeństwo

I co z tego?

> a prawo dostępu do broni reguluje UE.

I co z tego? Przecież Krzyś nie lubi UE. Konfederacja twierdzi, że polskich sądów nie powinna obowiązywać wykładnia sądów międzynarodowych, zatem dopuszczona do władzy mogłaby uznać, że regulacje UE w Polsce nie mają znaczenia.
                Rozczulają mnie te próby robienia z Bosaka sympatycznego, postępowego chłopca, który wszystkich kocha i nie chce żadnego zaostrzania prawa w żadnej sprawie.
                • dramatika Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 18:17
                  sumire napisała:

> Konfederacja twierdzi, że polskich sąd
                  > ów nie powinna obowiązywać wykładnia sądów międzynarodowych, zatem dopuszczona
                  > do władzy mogłaby uznać, że regulacje UE w Polsce nie mają znaczenia.

O czym ty bredzisz. Nie wiem w ogóle po co wdaję się w tę dyskusję - o konfederacji wiesz tyle, co ci napisze jakiś lewacki propagandysta. Gdybyś miała choć minimalne pojęcie to wiedziałabyś, że kuce to legaliści i traktaty zobowiązują, dlatego właśnie sa za wyjście z UE, żeby polskie prawo było ustanawiane w Polsce.

> Rozczulają mnie te próby robienia z Bosaka sympatycznego, postępowego chłopca,
                  > który wszystkich kocha i nie chce żadnego zaostrzania prawa w żadnej sprawie.

Zmartwię cię, ale właśnie tak jest - cała konfa poza szołmenem Korwinem to normalni goscie, a nie jacyś ONR-owsko katolscy fundamentaliści, jak ich przedstawiają szczujnie.
                  • sumire Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 18:35
                    dramatika napisał(a):
                    >
                    > O czym ty bredzisz. Nie wiem w ogóle po co wdaję się w tę dyskusję

Nie musisz. Nie rozumiem, po co tracisz na mnie, tęczową lewaczkę, swój cenny czas smile

> Gdybyś miała choć mnimalne pojęcie to wiedziałabyś, że kuce to legaliści i traktaty zobowiązują,
                    > dlatego właśnie sa za wyjście z UE, żeby polskie prawo było ustanawiane
                    > w Polsce.

Polskie prawo JEST ustanawiane w Polsce.

> cała konfa poza szołmenem Korwinem to normalni goscie, a nie jacyś ONR-owsko katolscy fundamentaliści, jak ich przedstawi
                    > ają szczujnie.

Oczywiście, to sami sympatyczni chłopcy. Z żonami wspierającymi katolskich fundamentalistów.
                    Najbardziej mi się podobało, jak Winnicki podczas ubiegłotygodniowej konwencji Bosaka trzymał parasol tak, że woda zeń ściekała wprost na działaczkę obok, która niestety parasolki nie miała. Dobre wychowanie aż z uszu dymiło. Sama przyjemność znaleźć się w takim towarzystwie.
                    • dramatika Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 18:51
                      sumire napisała:

> Polskie prawo JEST ustanawiane w Polsce.

Nie. Około 70% tego, czym zajmuje się sejm to implementacja unijnych dyrektyw.

> Winnicki podczas ubiegłotygodniowej konwencji
                      > Bosaka trzymał parasol tak, że woda zeń ściekała wprost na działaczkę obok, któ
                      > ra niestety parasolki nie miała.

To na pewno wstęp do zamykania kobiet w rozpłodowych obozach koncentracyjnych tongue_out
                      • sumire Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 19:01
                        Nadal, misiu patysiu, unijne dyrektywy nie biorą się z kosmosu. Za ich przyjęciem lub odrzuceniem głosują między innymi Polacy zasiadający w PE. Tak, tak. Drugiej części twojego komentarza nie skomentuję, bo żenua bardzo, ale fajnych tam macie chłopców w tej Konfie, takich z lekka buraczanych.
                        • dramatika Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 20:26
                          sumire napisała:

> Nadal, misiu patysiu, unijne dyrektywy nie biorą się z kosmosu. Za ich przyjęci
                          > em lub odrzuceniem głosują między innymi Polacy zasiadający w PE.

Tak, nie biorą się z kosmosu, tylko z Komisji Europejskiej. PE nie ma nawet inicjatywy ustawodawczej. A jak wygląda owo "głosowanie" w PE to pokazywał Sośnierz, to tylko teatrzyk dla naiwnych. Wyniki "głosowania" są wcześniej ustalane w prywatnych gabinetach. Kwintesencja demokracji tongue_out

> giej części twojego komentarza nie skomentuję, bo żenua bardzo

No ale o co ci chodzi, przecież Konfederacja to diabły, które zgotują kobietom Gilead.
                          • sumire Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 30.06.20, 08:37
                            dramatika napisał(a):

> . A jak wygląda owo "głosowanie" w PE to pokazywał Sośnierz,

Wtedy, gdy mu ta goła baba wyskoczyła na pulpicie?

> to tylko teatrzyk dla naiwnych. Wyniki "głosowania" są wcześniej ustalane w
                            > prywatnych gabinetach. Kwintesencja demokracji tongue_out

A myślisz, że w polskim parlamencie partie nie dogadują się za drzwiami? I że Konfederacja w tym nie bierze udziału?...

> No ale o co ci chodzi, przecież Konfederacja to diabły, które zgotują kobietom
                            > Gilead.

Tak, wiemy, że obejrzałaś Opowieść Podręcznej, gratulacje. Są kobiety, które kręcą szowiniści, więc krzyżyk na drogę i powodzenia dla Krzysia.
                • dramatika Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 20:33
                  zona_glusia napisał(a):

> Bosak twierdził jakieś pół roku temu, że za 10 lat Polacy będą gotowi opuścić U
                  > E i przekonanie ich do tego to cel. Słyszałam to na własne uszy w wywiadzie rad
                  > iowym.

Potworne, zamierza Polaków do czegoś przekonywać przez 10 lat, a nie zmuszać terrorem tydzień po objęciu władzy tongue_out
                    • dramatika Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 20:49
                      kokosowy15 napisał(a):

> Gdyby dysponował władza przekonywanie poszło by szybciej. Bo on by nas tak mocn
                      > o i długo kochał, aż byśmy go też pokochali.

Tak tak, na pewno.
                      Zburzenie tego mitu naro-kucy jako potworów czyhających by tylko wyssać krew z biednych ludzi wymagałoby przezwyciężenia potężnego dysonansu poznawczego, więc nie liczę, że kogokolwiek tutaj przekonam tongue_out
                    • dramatika Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 20:49
                      kokosowy15 napisał(a):

> Gdyby dysponował władza przekonywanie poszło by szybciej. Bo on by nas tak mocn
                      > o i długo kochał, aż byśmy go też pokochali.

Tak tak, na pewno.
                      Zburzenie tego mitu naro-kucy jako potworów czyhających by tylko wyssać krew z biednych ludzi wymagałoby przezwyciężenia potężnego dysonansu poznawczego, więc nie liczę, że kogokolwiek tutaj przekonam tongue_out
    • kaka-llina Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 10:42
      Zgadzam się, najlepiej to było widać (co prawda nie w Polsce) ale przy referendum Brexitowym, kiedy mnóstwo dzieciaków wręcz błagało rodziców i dziadków by nie głosowali za wyjściem... Wielu rozwalili plany na przyszłość (studia zagranica i inne takie)
      • yuka12 Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 12:35
        Właśnie w UK toczy się od kilku lat dyskusja nad rozszerzeniem prawa wyborczego na 16 lat +. Większe dyskusje zaczęły się od szkockiego referendum, brexitowe tylko potwierdziło głosy "za". Ale wątpię, by konserwatyści mieli odwagę cokolwiek zmienić.
        Ps. Też dużo rozmawiam z dziećmi i śmiem przypuszczać, że moja prawie 15-latka wyraża rozsądniejsze przemyślenia nt. polityki i życia społecznego niż moja 70-kilku letnia teściowa czy 80-letni ojciec, którzy swoje wiedzą i już, a po reszcie może przejść potop (czyli zero myślenia chociażby o przyszłości wnuków).
    • te_de_ka Re: Czynne prawo wyborcze - próg wieku 29.06.20, 10:42
      właśnie napisałam o tym w innym wątku. Przeklejam sama siebie, może mnie moderacja nie wykasuje:

Brama do uzyskania prawa wyborczego? Dzisiaj to jest kryterium wieku, proponuję wprowadzić jeszcze jeden wymóg: zdanie egzaminu maturalnego z wosu. O ile sobie dobrze przypominam, wynik matur z wosu w ub. roku to 27% a wos nie jest obowiązkowy. NO więc, niech kartkę w wyborach wrzuca choćby i 16-latek o ile potrafi zdać maturę z wosu na min. 30%. Dla wszystkich innych obywateli bon taki pińcetsmilena kurs wos w systemie kształcenia ustawicznego. Zdasz, masz zaświadczenie, możesz iść do urny. Jak z prawem jazdy: masz prawko, możesz siadać za kierownicą. Egzamin z wosu na wyborcę może sobie każdy obywatel zdawać tyle razy, ile chce, aż zda. Bon od państwa dostaje raz np. w dniu 18 urodzin albo razem z dowodem osobistym.