Dodaj do ulubionych

Po co głosuje Polonia?

30.06.20, 01:16
Jakie jest sens żeby człowiek który mieszka 20-30 lat poza granicami głosował w wyborach w PL?? Rozumiem ze ktoś wyjechał na chwile i będzie wracał ale cała reszta która mieszka daleko w świecie? Dla mnie nielogicznie
Obserwuj wątek
    • snajper55 Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 01:21
      beverlyja90210 napisała:

> Jakie jest sens żeby człowiek który mieszka 20-30 lat poza granicami głosował w
      > wyborach w PL?? Rozumiem ze ktoś wyjechał na chwile i będzie wracał ale cała r
      > eszta która mieszka daleko w świecie? Dla mnie nielogicznie

A po jakim czasie powinien tracić prawa wyborcze? Czy jeśli co roku przyjeżdża na 2 dni to powinien je zachować, czy stracić?

S.
        • jan.kran Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 08:41
          Zacznijmy od tego że pojęcie Polonia istnieje tylko w PL i jest pozostałością po komuniźmie gdzie były dwie kategorie obywateli i dwa paszporty, zwykły i konsularny.W DE,Norwegii czy Francji każdy obywatel ma takie same prawa czy mieszka w Paryżu czy Mogadiszu ,czy płaci podatki czy nie i czy wyjechał rok temu czy kilkadziesiąt . Ja jestem obywatelką francuską,od 1986 roku nie zapłaciłam grosza podatku we Francji i tam nie mieszkam,dostaję zaproszenie na wszystkie wybory od komunalnych po po prezydenckie.Moja znajoma Peruwianka mieszkająca od lat w DE ma wręcz obowiązek głosowania i musi co kilka lat udać sie do ambasady.Norwegowie mieszkający od lat poza krajem nie są traktowani jak inny gatunek i mogą głosować,mieszkać gdzie chcą ,nikt sie nie zastanawia.Prawo do głosowania to prawo konstytucyjne a nie to co sie pani Malinowskiej wydaje,mówię o PL ale sądzę że podobnie jest w innych krajach. Dzisiaj emigruje sporo różnych ludzi i wielu z nich jest tak samo związanych z krajem emigracji jak i Polską.Ja po wyjeździe z kraju nie byłam tam siedem lat a do 1989 raz na rok i to bylo było jak wyprawa na Księżycsmile Teraz podróż do PL to codzienność.Wielu Polaków w kraju widzi nas jako Latarników,górali z Jackowa i wujków z Ameryki którzy w kraju nie byli 50 lat.Dziś w dobie internetów,tanich lotów ,globalizacji Polonia często orientuje się co najmniej tak dobrze na temat sytuacji w PL jak miejscowi i działa na rzecz demokracji ,praw kobiet i LGTB w PL.Ja mieszkając w Oslo mam na pewno wyższą średnią krajową chodzenia na demonstracje niż przeciętny Polak.W norweskich gazetach ukazało się kilka artykułów ostatnio na temat sytuacji osób LGTB, pisanych przez tutejszych Polaków.Polonia berlińska i londyńska też są bardzo aktywne.Poza tym jakim prawem o naszym prawie głosowania i tym czy jesteśmy prawdziwymi Polakami decydują osoby mające zerowo pojęcie o emigracji? Wielu z nas włożyło wiele trudu w nauczenie dzieci języka i patriotyzmu, inwestuje w Polsce,utrzymuje z nią więź.Na emigracji jesteśmy z reguły postrzegani jako Polacy i jeżeli nasz rząd i prezydent robią rzeczy ktore szokują i zaskakują obywateli innych państw to my jesteśmy pytani o sytuację w PL i w czujemy sie za nią odpowiedzialni.Poza tym nigdy nie wiadomo co sie przydarzy w życiu,ja nigdy nie miałam zamiaru wracać a obecnie za lata dwa planuję zamieszkanie we Wrocławiu,wyjechałam w 1983 roku.Decyzja zapadła dwa lata temu bo mi się zmieniła sytuacja życiowa.Emigracja to nie stan stały ale dynamiczny a obywatelstwo i prawa do głosowania to punkt stały i normalny w wielu krajach dla ich obywateli.Ale młode pokolenie myśli globalnie a nie regionalnie ,przynajmniej wielu a Polska jest bardzo miłym do zamieszkania krajem dla niektórych emigrantów.Pięć moich francuskich przyjaciółek zbliża się do emerytury ,mają rodziny we Francji ale wszystkie planują pół roku mieszkać we Wrocławiu a pół w Paryżusmile
          • kocynder Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 15:43
            Bardzo mi wszystko jedno hak mają Norwegowie, Peruwiańczycy czy Marsjanie. Uważam, że w przypadku emigracji (podkreślam - emigracji, a nie wyjazdu na np dwuletni kontrakt) prawa wyborcze powinny być zawieszane i przywracane np pół roku po powrocie do kraju. Bo siedząc w Anglii, Szwecji czy Hondurasie - guzik wiesz o tym co się dzieje w kraju i to kompletnie niezależnie od uczucia patriotyzmu, wkładu pracy w nauczenie dziecka języka itd. Nie wiesz o ile ten czy tamten rząd podniósł ceny za bochenek chleba i jakie nowe podatki wprowadził. Nie wiesz bo cię to nie dotyczy. Wróć, poczuj, ppsmakuj - i WTEDY wybieraj, nie zręcznie hasełka showmana czy świetlany PR speców od reklamy.
              • sniyg Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 21:11
                gryfna-frelka napisała:

> Twoim zdaniem Polacy poza Polska nie maja dostepu do internetu, telewizji i rad
                > ia? Wow..
                Mnie wisi czy emigracja głosuje czy nie, ale przekonanie że po latach życia na emigracji wie się co faktycznie dzieje się w kraju i jak się tu żyje ludziom, bo się ma dostęp do mediów, jest totalną iluzją.
              • kocynder Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 23:56
                Boziu, Boziu! Serio?! Pooglądałaś tv i już "bingo" - wiesz co się dzieje w Polsce! Geniusz, psia kostka... A ja ostatnio oglądałam "Speed" - i tam autobus przeleciał nad dwudziestometrową wyrwą w drodze - czyli autobusy w USA latają? Czy tylko o ile prowadzi je Sandra Bullock? wink Serio - tv NIE ODDAJE realiów. Nigdy. I oglądanie polskiej lub polskojęzycznej tv może być, owszem, chwalebne, może ułatwić naukę języka itd - ale jeśli idzie o znajomość codziennych realiów ma się jak szpital w Leśnej Górze do NFZ. I właśnie dlatego uważam, że osoby, które wyjechały na stałe - czyli nie na kontrakt na czas określony - powinny mieć z automatu zawieszane prawa wyborcze, a odwieszane dopiero po półroczny6m pobycie w kraju. Właśnie kiedy już taka "pańcia" zauważy różnicę między Leśną Górą a NFZ. tongue_out
                • kaka-llina Re: Po co głosuje Polonia? 01.07.20, 00:17
                  A tam tv... Nie mam polskiej telewizji, mam internet i rodzinę w Polsce i akurat "zupełnie przypadkiem" całkiem spora wiedzę.. a i najważniejsze!!! od jakiś 10 lat jestem na ematce, a jak wszystkim wiadomo ematka wie wszystko! Moge głosować? (mam dokładnie w dupie co ty uważasz zawsze głosowałam i będę głosować).
                  • kocynder Re: Po co głosuje Polonia? 01.07.20, 07:08
                    Mam dokładnie w dupie czy głosujesz czy nie - masz takie prawo i już. Uważam, że tego prawa mieć nie powinnaś, ale dopóki je masz - nic mi do tego. Skoro "wiedzę" o realnym życiu w Polsce czerpiesz z e-matki to faktycznie, nie mam pytań... big_grin
                • poniedzialek111 Re: Po co głosuje Polonia? 01.07.20, 00:56
                  Chyba sie zagalopowales. Uwazasz nas za idiotow? A moze slyszales o internetowych wydaniach gazet np Gazeta.pl, Polityka, Newsweek? Czy wiesz, ze papierowa Polityka jest wydawana w Polsce w srody a w czwartek jest dostepna w conajmniej kilkunastu sklepach w Toronto? I zwykle w piatek juz jej nie ma.
                  • kocynder Re: Po co głosuje Polonia? 01.07.20, 07:13
                    No i co z tego wynika? Kupując "Politykę" w Toronto wiesz co uzgodnili radni miasta Gdańsk o np lokalizacji wychodków w okolicy plaży, ile na ten cel przeznaczają kasy i jak wygląda realizacja? No nie wiesz. Wiesz, i owszem, o niektórych decyzjach polityków, ale nie odczuwasz na własnej skórze skutków tych decyzji. Bo nie mieszkasz. I za pytaniem w poście startowym. Nie czy emigranci mają prawo itd (bo mają) tylko CZEMU chcą urządzać życie w de facto nie swoim kraju, w którym ani nie mieszkają ani nie bywają poza ewentualnie wakacjami?
                    • sylwiastka Re: Po co głosuje Polonia? 01.07.20, 08:48
                      Widac, ze nie jestes zorientowana w temacie w jakich wyborach jest organizowane glosowanie w obwodach za granica. W parlamentarnych, w prezydenckich i do Parlamentu Europejskiego. Natomiast nie dotyczy to wyborow samorzadowych (czyli wyborow radnych w Gdansku).
                      Na terenie UE aby wziac udzial w wyborach samorzadowych trzeba byc mieszkancem ale nie obywatelem kraju. Radnych wybieraja Polacy mieszkajacy w Polscy i obywatele UE mieszkajacy w Polsce (Hiszpanie, Niemcy itp). Polacy mieszkajacy za w UE biora udzial w wyborachv w krajach UE, w ktorych mieszkaja. Nie martw sie Polacy z Toronto nie wybieraja radnych w Gdansku.
                      www.google.com/amp/s/europa.eu/youreurope/citizens/residence/elections-abroad/municipal-elections/indexamp_pl.html
                      Natomiast wybor prezydenta, parlamentu i reprezentantow do PE ma bezposredni wplyw na zycie Polakow za granica. Np maja majatki czy nieruchomosci w Polsce, moga miec firmy, moga mies swiadczenia emerytalne, polityka zagraniczna wpywa na regulacje prawne (przynaleznosc do UE i wizy do roznych czy chocby na temat praw i obowiazkow obywatelo (to polityka wewnetrzna). I po to Polacy mieszkajacy za granica glosuja, nie aby decydowac o kiblach w Gdansku a o swoim statusie w Polsce i zagranica.
            • pola84 Re: Po co głosuje Polonia? 01.07.20, 09:30
              kocynder napisała:
              . Nie wiesz o ile ten czy tamten rz
              > ąd podniósł ceny za bochenek chleba i jakie nowe podatki wprowadził.

Rząd podnosi cenę za chleb? smile A jak to robi? Rozporządzeniem, że cena konkretnie za chleb wzrasta? Jestem ciekawa ilu polityków wie jaka jest cena chleba, czy Lewandowski to wie, odbieramy im prawa wyborcze?
              O podatkach rozumiem w ogóle nie można się dowiedzieć z internetu, jak człowiek nie żyje w Polsce to tego po prostu nie ma szansy się dowiedzieć.
              Szczerze mówiąc, to twój wpis tylko dowodzi bardzo ograniczonej wizji tego co wpływa na decyzję o wyborach i wybieranych politykach, jak się okazuje kluczowa jest cena za chleb.
          • kurt.wallander Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 16:18
            jan.kran napisała:

Poza tym nigdy nie wiadomo co sie przydarzy w życiu,ja nigdy nie
            > miałam zamiaru wracać a obecnie za lata dwa planuję zamieszkanie we Wrocławiu,
            > wyjechałam w 1983 roku.Decyzja zapadła dwa lata temu bo mi się zmieniła sytuacj
            > a życiowa.[...]Pięć moich franc
            > uskich przyjaciółek zbliża się do emerytury ,mają rodziny we Francji ale wszys
            > tkie planują pół roku mieszkać we Wrocławiu a pół w Paryżusmile

Planujesz, planują, ale na planach i zamiarach zazwyczaj sie kończy. Ja mam wśród krewnych jedną rodzinę, która wróciła z emigracji do Polski (z GB po Brexicie). Koleżanka ze Stanów juz z 10 lat temu mówiła, że "myślą" o powrocie. I tak myslą i myslą a w międzyczasie od 20 lat decydują o polskiej polityce, mieszkając tam.
          • prezent_urodzinowy Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 16:19
            Wiesz co Jan Kran, na demonstracje dotyczące lgbt to sobie możesz chodzić gdziekolwiek. Natomiast głosując w polskich wyborach decydujesz pośrednio o podatkach, polityce zagranicznej, szkolnictwie, i milionie innych rzeczy, które mają bardzo konkretne znaczenie dla ludzi w Polsce, dla ich codziennego życia.

Nie jestem za odbieraniem praw wyborczych emigrantom, myślę że było o to trudno wykonalne choćby z praktycznego punktu widzenia.
            Ale argumentacja "chodzę na demonstracje i wiem, gdzie was boli" jest śmiesznie naiwna.
            • jan.kran Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 16:46
              Prezent urodzinowy od lat czytam WSZYSTKIE programy głownych polityków na urzędy w PL, jeżdzę do Polski ,dyskutuję z ludźmi w PL na temat polskiego życia i polskich problemów, wiem ile kosztuje bób i czereśnie i dlaczego rosną ceny.Natomiast ci ktorzy chcą nam odebrać prawa głosu wiedzą zero lub niewiele na temat naszego życia na emigracji, zaangażowania lub nie w sprawy polskie, w to czy wspieramy finansowo polskie organizacje czy dbamy o wizerunek Polski za granica.To jest cholernie niesprawiedliwe,zwłaszcza w świetle ostatnich wyborów kiedy sporej części społeczeństwa nie chciało sie ruszyć dupy do lokalu wyborczego na rogu a Polonia włożyła masę czasu , energii i pieniędzy zeby móc głosować.Ale to co mnie satysfakcjonuje że wy popiszczycie po raz kolejny przed wyborami bijąc pianę o odebraniu nam prawa głosu ale nie robicie nic żeby to zrobić.A my głosujemy ,frekwencja Polonii zapowiada sie na wyższą w drugiej turze niż w pierwszej mimo utrudnieńsmile
              • prezent_urodzinowy Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 18:01
                Ja nie mówię, że się nie interesujesz polityką albo że się nie znasz. Mówię, że Ciebie to NIE DOTYCZY bezpośrednio. Możesz sobie gadać co chcesz, nie dotkną Cie ceny czereśni. A argument, że chcesz głosować, żeby Polakom było dobrze, zupełnie do mnie nie przemawia - z zewnątrz każdy wie świetnie, jak innym ułożyć życie. Nie tylko w polityce zresztą.
                • evee1 Re: Po co głosuje Polonia? 01.07.20, 01:18
                  Ale jak sie ma mieszkanie w PL, to czy juz temat sytuacji w PL dotyczy? Ja uwazam, ze tak, bo nie chcialabym, zeby ktos w PL podjal decyzje, ze Polakom zamieszkalym za granica nalezy mieszkania odebrac, bo ich nie uzywaja. Albo na przyklad zeby emerytowi, ktory w PL nie mieszka, nie trzeba bylo wyplacac emerytury?
          • ritual2019 Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 18:20
            jan.kran napisała:

>Polonia berlińska i londyńska też są bardzo aktywne.

??? W jaki niby sposob i co ty w ogole przez to rozumiesz? Co to jest wg ciebie polonia londynska czy berlinska?
            W UK emigracja starej generacji to sa glownie starzy ludzi, czesc juz nie zyje bo to glownie emigracja powojenna. To sa osoby ktore sie tu zaadaptowaly bardzo dobrze, ci ludzie najczesciej wchodzili w malzenstwa mieszane a ich dzieci ledwo co po polsku troche rozumieja. Natomiast najwieksza grupa to Polacy ktorzy przyjechala tu po 2004r a ci zyja jedna noga w Polsce, menatalnie na pewno . To sa ludzie ktorzy wyjechali calymi rodzinami, czesto z dziecmi, rodzenstwem itd.

Poza tym jakim prawem o naszym prawie głosowania i tym czy jesteśmy
            > prawdziwymi Polakami decydują osoby mające zerowo pojęcie o emigracji?

A kto decyduje? Przeciez to tradycyjny watek na ematce w czasie wyborow.

Na emigracji jesteśmy z reguły postrzegani jako Polac y i jeżeli nasz rząd i prezydent robią rzeczy ktore szokują i zaskakują obywate
            > li innych państw to my jesteśmy pytani o sytuację w PL i w czujemy sie za nią o
            > dpowiedzialni.

Serio? Mnie nikt nigdy nie pyta, bo nikogo to nie interesuje nie mowiac juz o tym ze nie mam poczucia odpowiedzialnosci za to co sie dzieje w Polsce.

Poza tym nigdy nie wiadomo co sie przydarzy w życiu,ja nigdy nie miałam zamiaru wracać a obecnie za lata dwa planuję zamieszkanie we Wrocławiu, wyjechałam w 1983 roku

A co ma z tym glosowanie wspolnego? Obywatelstwa nikt nie zabiera, Polska uznaje podwojne swoich obywateli I jesli maja ochote to moga zamieszkac w Polsce.
        • pola84 Re: Po co głosuje Polonia? 01.07.20, 09:32
          aerra napisał(a):

> Stracić, ale z możliwością odzyskania, jeśli planuje powrót na stałe do Polski.
          >

Jak się to "planowanie" ma udowadniać? Jak w dobie globalizacji i jej wpływie na gospodarkę, gdzie przychodzi koronawirus i możesz stracić pracę i Twoją jedyną możliwością będzie robota za granicą, masz udowadniać jakieś długofalowe planowanie.
    • mikams75 Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 01:25
      bo chce na emeryture wrocic;
      pytanie dziwne, przeciez jak kogos po latach nie interesuje, to nie glosuje, niewielki procent emigrantow tak naprawde glosuje. Jak bys ustalila konkretnie kryteria, komu wolno glosowac, a komu nie?
        • snajper55 Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 14:00
          natalia.nat napisała:

> Kryteria są proste. Nie mieszkasz w Polsce, nie głosujesz. Jeżeli wrócisz, w ko
          > lejnych wyborach głosujesz.

To nie jest proste kryterium. Ile czasu według ciebie mieszkać w Polsce w czasie kadencji organu wybieranego, aby mieć prawo głosu. Czy musi to byc okres ciągĺy, bez zagranicznych wyjazdów? Kto ma to kontrolować?

S.
          • natalia.nat Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 14:53
            To wszytko można doprecyzować, gdyby była wola zmiany. Tak jak ze wszystkim. Ja nie widzę jakichś wielkich trudności. Wróciłeś, zgłaszasz w gminie ten fakt (wypełniasz druk) i w kolejnych wyborach już głosujesz. Bardziej skomplikowane rzeczy są prawnie uregulowane. Jak się chce znaleźć dziurę, to się oczywiście znajdzie.
            Według mnie, co podkreślam, osoby mieszkające poza granicami Polski na stałe w danym momencie, nie powinny głosować i urządzać życia Polakom w kraju. Ty uważasz inaczej, OK.
            • snajper55 Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 15:08
              natalia.nat napisała:

> To wszytko można doprecyzować, gdyby była wola zmiany. Tak jak ze wszystkim. Ja
              > nie widzę jakichś wielkich trudności. Wróciłeś, zgłaszasz w gminie ten fakt (w
              > ypełniasz druk) i w kolejnych wyborach już głosujesz. Bardziej skomplikowane rz
              > eczy są prawnie uregulowane. Jak się chce znaleźć dziurę, to się oczywiście zna
              > jdzie.
              > Według mnie, co podkreślam, osoby mieszkające poza granicami Polski na stałe w
              > danym momencie, nie powinny głosować i urządzać życia Polakom w kraju. Ty uważa
              > sz inaczej, OK.

Czyli wystarczy przyjechać na wybory?

S.
        • pyza-wedrowniczka Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 14:09
          Jak zweryfikować mieszkanie w Polsce? Muszę mieć zameldowanie (to nie zawsze oznacza zamieszkanie)? Muszę pracować w Polsce (a co z bezrobotnymi albo tymi, co wyjechali na 3 miesiące akurat)? Pojęcia mieszkania w danym miejscu nie da się zweryfikować.
          • snajper55 Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 14:37
            pyza-wedrowniczka napisała:

> Jak zweryfikować mieszkanie w Polsce? Muszę mieć zameldowanie (to nie zawsze oz
            > nacza zamieszkanie)? Muszę pracować w Polsce (a co z bezrobotnymi albo tymi, co
            > wyjechali na 3 miesiące akurat)? Pojęcia mieszkania w danym miejscu nie da się
            > zweryfikować.

To bezdomni też by stracili prawo głosu?

S.
        • mikams75 Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 02:14
          To ustal jak bys chciala - po 30 latach bez prawa wyborczego? Czy jak ktos na moment wyjechal to tez? A moze przymusowe wymeldowanie? A co ze spafkiem, dorobkiem rodzinnym? Tez z emigracji nie mozna miec na to wplywu? A rodziny wesprzec nie mozna?
          A zwrocilas uwage, jak niski odsetek jest tych glosow z emigracji? Zauwazylas z czego bierze sie ta niby wysoka frekwencja na emigracji?
                • pola84 Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 11:03
                  ophelia78 napisała:

> Jaki na przykład?
                  > Co takiego moze zrobic rzad w pl zeby mialo tonwplyw na zycie kogos od lat na e
                  > migracji?

Wyprowadzić Polskę z organizacji międzynarodowych, nakazać obowiązkową służbę wojskową, zmienić zasady zachowania polskiego obywatelstwa, w tym w kolejnym pokoleniach, nałożyć uniwersalny podatek na wzór amerykańskiego, etc etc
                • gazdzina Re: Po co głosuje Polonia? 02.07.20, 15:21
                  Jeśli masz nieruchomości w Polsce, jeśli masz rodzinę, po której możesz coś odziedziczyć? Jeśli płacisz podatki od praw autorskich? To wszystko władza może ci odebrać/znacjonalizować.
            • ophelia78 Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 09:32
              Zdecydowanie powinno to byc uzalwznione od podatków. Po rzad, który wybieramy wydaje pieniądze z podatkow. Wiec glosujesz tam gdzie placisz podaki.

Swoja droga w kraju tez tak powinno byc. Wowczas wyeliminowaloby sie wszystkie madki i innych zyjacych z zasilkow. Nic do gara nie wkladaja wiec dlaczego maja wspoldecydowac kto z tego gara wydaje, jak i na co.
              • pyza-wedrowniczka Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 10:02
                Mam w rodzinie wujka, który kiedyś mieszkał we Włoszech i tam prowadził firmę. Obecnie na stałe mieszka w Polsce, ale firmę zostawił i pracuje dużo zdalnie + lata raz/dwa razy w miesiącu. Czy on, spędzając większość czasu w Polsce, wydając tutaj pieniądze, mając tutaj dzieci w szkole nie miałby prawa głosować, bo pracuje we Włoszech?
                • brenya78 Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 12:05
                  Jesli mieszka na stale w Polsce, to w Polsce ma rezydenture podatkowa i w Polsce powienien placic podatki, bez wzgledu na to gdzie osiaga dochod. Jesli tego nie robi to niestety ale lamie prawo podatkowe.
        • nessy Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 09:16
          beverlyja90210 napisała:

> Nie chodzi mi tu o to czy młody czy stary ale jak nie mieszka w danym kraju nie
          > żyje to na codzień to nie powinien decydować o życiu innych

A mogłabyś odpowiedzieć na pytanie, na kogo powinna według ciebie, głosować Polonia?
            • fibi00 Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 09:45
              beverlyja90210 napisała:

> Na nikogo bo nie powinna tego robić,świetnie ktoś napisał wyżej ze tylko Ci któ
              > rzy płaca podatki w danym kraju powinni mieć prawni głosu reszta powinna decydo
              > wać o sobie tam gdzie faktycznie przebywa

Dokładnie tak!
            • pola84 Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 11:04
              beverlyja90210 napisała:

> Na nikogo bo nie powinna tego robić,świetnie ktoś napisał wyżej ze tylko Ci któ
              > rzy płaca podatki w danym kraju powinni mieć prawni głosu reszta powinna decydo

Czyli mogłoby się zdarzyć, że nie mają żadnego prawa głosu i żadnego udziału w życiu demokracji, na nic nie mają wpływu, chyba że chcesz narzucać innym państwom że mają dać prawo głosu tym, którzy płacą tam podatki. Btw, głosowanie dla obcokrajowców w Polsce wprowadzasz w imię tej zasady?
            • nessy Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 11:21
              beverlyja90210 napisała:

Serio?
              Gdyby Polonia głosowała na twojego faworyta, to pewnie ten wątek by nie powstał , bo głosowałaby po twojej myśli, prawda?
              No to na kogo powinna głosować Polonia ? Odpowiesz?
        • snajper55 Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 13:53
          beverlyja90210 napisała:

> Nie chodzi mi tu o to czy młody czy stary ale jak nie mieszka w danym kraju nie
          > żyje to na codzień to nie powinien decydować o życiu innych

Co to znaczý na codzień? Przepisy prawa muszą konkretnie określić komu zabiera się prawo do głosowania.

S.
    • evee1 Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 01:34
      Dla mnie logiczne jest glosowanie Polonii jezeli ma ona jakies zwiazki z PL. Na przyklad jezeli ktos zamierza wrocic do PL, nawet na emeryture, to jak najbardziej moze glosowac, bo to jakos tam reprezentuje jego interesy.
      Moja 84 letnia mama glosowala. Dostaje polska emeryture, wiec jej byt niejako zalezy od tego jaka jet sytuacja w PL. Z tym, ze ona zaglosowala akurat wbrew swoim interesom raczej wink.
      PS. Ja nie glosowalam. Sytuacja w PL nie wplywa bezposrednio na moj byt.
        • eliszka25 Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 09:28
          Ja akurat nie głosuję już od lat. Nie śledzę polskiej sceny politycznej na tyle, żeby z pełnym przekonaniem oddać mój głos na konkretnego kandydata. Takie wątki pojawiają się zawsze w okolicach wyborów i na zmianę albo namawia się emigrantów do głosowania albo wyklina za to, że głosują, a często przed wyborami jedno, a po wyborach drugie, jak w tym przypadku. Ogólnie bez względu na to, co by nie zrobiła Polonia, to i tak jest źle 😄
        • eliszka25 Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 09:55
          Akurat ja nie głosuję, ale na emigracji żyją nie tylko ci, którzy wyjechali dziesiątki lat temu i nie mają zamiaru wracać. Jest cała rzesza emigrantów czasowych, którzy są poza krajem przez kolka lat, a potem wracają. Decydują więc o sobie i dla siebie.
            • eliszka25 Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 10:11
              Emigranci zwykle nie spadają z kosmosu, tylko mają w Polsce rodzinę - rodziców, rodzeństwo, czasem dzieci. Bardzo często motywacją jest właśnie chęć wspomożenia tej rodziny. Czy do rodziny w Polsce emogranci też już nie powinni mieć prawa?
                • eliszka25 Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 13:00
                  Jeśli jest również obywatelem tego kraju, to najczęściej ma też prawa wyborcze. Polska naprawdę nie jest ewenementem na skalę światową. Natomiast jeżeli tobie to aż tak strasznie przeszkadza, to nic nie stoi na przeszkodzie żebyś zebrała 100 tys. podpisów pod projektem ustawy, która to zmieni. Tylko jak znam życie, jedynie na forum jesteś taka odważna 😄
                  • pola84 Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 13:15
                    eliszka25 napisała:

> A masz obywatelstwo tych krajów? Bo w w polskich wyborach tez nie mogą brać udz
                    > iału wszyscy, którzy mają w Polsce rodzinę, tylko ci, którzy mają polskie obywa
                    > telstwo. Czaisz różnicę?

I przecież posiadanie tej rodziny w kraju pochodzenia też jest ważne dla emigranta z punktu widzenia działań rządu, bo może będzie musiał rodzinę wspomagać finansowo, zająć się nimi w różnych okresach życia, etc. Więc go to też obchodzi, głosuje więc za siebie. I jestem ciekawa jak wychodzi sprawdzanie na ile ktoś chce wrócić do kraju pochodzenia smile która forumka chętna ułożyć testy? A co z tymi którzy są w Polsce a marzą o emigracji, czemu oni mają mieć prawo głosu?
                    • eliszka25 Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 13:35
                      Oczywiście, że tak. Nie chodziło mi o jakichś pociotków typu „piąta woda po kisielu”, z którymi ostatni kontakt, to była kartka na święta 20 lat temu, tylko np. o rodziców, którym opłacam prywatne wizyty u specjalistów, bo obawiam się, że mój ponad 80-letni ojciec wizyty na NFZ za 5 lat może już nie dorzyć. Jego samego z emerytury na taką wizytę nie byłoby stać.
                      • pola84 Re: Po co głosuje Polonia? 30.06.20, 14:30
                        beverlyja90210 napisała:

> Bo płaca podatki

Skąd wiesz? Może są zatrudnieni na czarno, zarejestrowani na bezrobociu i nic nie płacą. I co z obcokrajowcami? Też płacą w Polsce podatki, dostaną prawo głosu?
                  • beverlyja90210 Re: Po co głosuje Polonia? 02.07.20, 01:15
                    Glosuja = decydują no nie wiem jak mam Ci to bardziej wyjaśnić smile)) może rozrysować czy coś?

Dla mnie w świecie idealnym głosują tylko pracujące płacąca podatki osoby a cała reszta może sobie „popatrzeć”
                    • mikams75 Re: Po co głosuje Polonia? 02.07.20, 01:42
                      czyli wykluczasz studentow, emerytow, kobiety na wychowawczym? Przeciez nie pracuja.

Ja sie po prostu nadziwic nie moge, ze ta garstka glosow z emigracji tak kole w oczy a miliony olewusow w kraju zupelnie nie przeszkadzaja. Jakby wszyscy przeciwnicy glosujacej emigracji ruszyli do urn, to glosy emigrantow stanowilyby jeszcze mniejszy odsetek.
                • pola84 Re: Po co głosuje Polonia? 02.07.20, 08:00
                  beverlyja90210 napisała:

> Rodzine mogą mieć chces wspomagaj ja sobie finansowo czy jak Ci się podoba ale
                  > nie decydując o życiu innych ludzi np.moim tego sobie nie życzę

W wyborach prezydenckich ty decydujesz o życiu tysięcy żołnierzy dla których prezydent jest realnym szefem. Oni sobie też mogą tego nie życzyć. To co opisujesz Beverly to autokracja, nie mająca nic wspólnego z demokracją. Więc trochę śmiesznie wychodzi to w dyskusji właśnie o demokracji.