Dodaj do ulubionych

Zmiany w maturach

02.07.20, 20:48
Pojawiają się pierwsze zapowiedzi zmian. Tu artykuł, głównie dotyczy języka polskiego.

www.gazetaprawna.pl/amp/1485092,koniec-z-milosierdziem-i-wodolejstwem.html
Moim zdaniem zmiany idą w dobrym kierunku - wydłużenie czasu i długości wypracowania oraz brak narzucania formy, ja bym pewnie jeszcze progi podstawowej podniosła, chociaż to, że wypracowanie ma stanowić od 2023 roku połowę punktów to nie wiem, czy dobry pomysł.
Obserwuj wątek
  • iwoniaw Re: Zmiany w maturach 02.07.20, 20:55
   Cóż, można się było spodziewać, że efektem deformy będzie też spierniczenie matury. Najlepszy jest brak klucza, wg którego egzaminator będzie oceniał 😂 Pozostaje z zapartym tchem piczekać na antologię tekstów, która pojawi się lada rok, może nawet i ze dwa tygodnie ptzed maturami 2023 😂😂😂
   • raczek47 Re: Zmiany w maturach 02.07.20, 21:43
    Obecna matura z polskiego jest patologiczna i zmiany są konieczne.To,co jest napisane w artykule,te propozycje zmian,brzmią dobrze.
    A jak się sprawdzą,wiadomo,będzie można ocenić po pierwszym,eksperymentalnym roczniku zdających.
    • iwoniaw Re: Zmiany w maturach 02.07.20, 21:52
     Bądźmy poważni, zapowiedź zmian w kierunku braku klucza, wg którego ma być oceniany egzamin państwowy to jest kpina, a nie poprawianie standardów. Nie chce mi się też nawet komentować faktu, że "trwają prace" nad ustalaniem formy egzaminu, który mają zdawać osoby właśnie mające za sobą pierwszy rok teoretycznie przeznaczony na początki przygotowania do tegoż egzaminu.
     • raczek47 Re: Zmiany w maturach 02.07.20, 22:06
      Nie przesadzaj ,matura będzie zmieniona w pewnych aspektach, nie całkiem inna.
      Zostają kompetencje,które są ćwiczone: rozumienie tekstu,znajomość lektur.
      Jedną pracę sprawdzać ma dwóch egzaminatorów.
      Klucze, obecnie stosowane też mają niedociągnięcia i często poleca się egzaminatorom podejście intuicyjne,bo klucz nie przewidział odpowiedzi.

   • maniaczytania Re: Zmiany w maturach 03.07.20, 08:31
    Nie 'antologię tekstów' , tylko wybór wierszy. Nie wiesz, na czym polega różnica? I nie ma potrzeby, żeby były już, bo przecież te wiersze i tak analizują w trakcie nauki. To ma być jako pomoc na maturze, bo trudno przecież, żeby je zapamiętywać.
    Z tego, co pamiętam, za moich czasów, takie zbiory wierszy były na pewno na ustnych, czy na pisemnych to nie wiem.
    • iwoniaw Re: Zmiany w maturach 03.07.20, 08:46
     Jasne jasne, nie ma potrzeby, antologia tekstów to nie wybór wierszy, a w ogóle nie pamiętam na wszelki wypadek, jak to kiedyś było 😂

     Klucza odpowiedzi, wg którego ma być oceniany wgzamin państwowy też nie ma potrzeby, nic to, że sporządzanie takowego jest podstawą podstaw przy układaniu dowolnego egzaminu z każdej dziedziny. 😂
      • iwoniaw Re: Zmiany w maturach 03.07.20, 13:06
       maniaczytania napisała:

       > Jasne, jasne, już wiem, że nie zrozumiałaś po co te zbiory wierszy miałyby być
       > na maturze, nie musisz się powtarzać.
       >

       Nie dość, że nie jesteś zbyt bystra, to jeszcze próbujesz gryźć po kostkach? Baw się dalej, pełna zrozumienia dla braku wcześniejszego przygotowania materiałów dla uczniów i zasad oceniania klakierko dojnejzmiany.
       • maniaczytania Re: Zmiany w maturach 03.07.20, 17:14
        Trzeci raz udowadniasz, że nie łapiesz, o co chodzi, ale mam dziś dzień dobroci, więc wytłumaczę.
        Lista lektur (wierszy też) obowiązkowych i uzupełniających dla podstawy oraz rozszerzenia jest znam od najmniej roku. Jest więc dużo czasu na przygotowania, można już zacząć. Tyle że o ile powieści czy dramaty i motywy z nich, jak się je przeczyta, łatwo zapamiętać, to wierszy już nie. I po to ten zbiór wierszy na maturze, legalnie na stole. I nie ma potrzeby go już przygotowywać. Chociaż oczywiście im szybciej, tym byłoby fajniej.
         • maniaczytania Re: Zmiany w maturach 03.07.20, 17:58
          Ach, cóż za 'wielkoduszność'. Jakoś egzamin ósmoklasisty zdało dobrze, więc sądzę, że i z tym sobie poradzi. A teraz pewnie Cię zdenerwuję wink - tym razem nie będzie zdawało w pierwszym roku obowiązywania nowej matury, więc będzie mogło skorzystać z doświadczeń rocznika przed, a i egzaminatorzy będą już trochę zapoznani z formą egzaminu.
          • iwoniaw Re: Zmiany w maturach 03.07.20, 18:02
           A teraz pewnie Cię zdenerwuję wink - tym razem nie
           > będzie zdawało w pierwszym roku obowiązywania nowej matury, więc będzie mogło s
           > korzystać z doświadczeń rocznika przed, a i egzaminatorzy będą już trochę zapoz
           > nani z formą egzaminu.
           >

           Pewnie nawet nie widzisz, jak bardzo żałosne jest to, co właśnie napisałaś i jak bardzo pięknie podsumowuje dalszy ciąg deformy i pokazuje, gdzie #dojnazmiana ma uczniów i ich przygotowanie do matury. Ale spoko, nikogo chyba nie dziwi, że "doświadczalny" rocznik dzieci innych niż twoje bez skrupułów byś wrzuciła do śmietnika.
           • maniaczytania Re: Zmiany w maturach 03.07.20, 18:26
            Przecież moje dziecko właśnie jest doświadczalnym rocznikiem, od pierwszej klasy, do której poszło jako sześciolatek. Ma jedynie to szczęście, jak wielu, że nie poszło do liceum, tylko do technikum. Ale nawet gdyby, to przecież już mnie znasz, też bym się nie martwiła.
  • ichi51e Re: Zmiany w maturach 03.07.20, 08:33
   Koniec z wodolejstwem a ma byc jeszcze dluzsze i wiecej czasu? Ciekawe jak to osiagna...
   Pytanie brzmi caly czas co ta matura ma sprawdzac - czy wiedze czy umiejetnosci wypowiadania sie czy obie te rzeczy na raz...
   • araceli Re: Zmiany w maturach 03.07.20, 08:48
    ichi51e napisała:
    > Pytanie brzmi caly czas co ta matura ma sprawdzac - czy wiedze czy umiejetnosci
    > wypowiadania sie czy obie te rzeczy na raz...

    Powinna być osobna matura z języka polskiego i osobna (nieobowiązkowa) z literatury polskiej.

    Zdawałam starą maturę i zawsze uważałam ją za totalny bezsens w edukacji.
   • molik28 Re: Zmiany w maturach 03.07.20, 16:52
    No jak to co ma sprawdzać? Znajomość lektur. Tych starych grzmotów, których nikt nie czyta o ile nie musi. No i oczywiście co autor miał na myśli, chociaż co miał na myśli to tylko on wie. Interpretacja wg klucza bez miejsca na osobiste przemyślemia. Broń boże 'do kosza z tym'.
  • asia_i_p Re: Zmiany w maturach 03.07.20, 09:48
   Trochę mnie martwi dodanie testu ze znajomości lektur - oby był zrobiony inteligentnie.Bardzo trudno jest ułożyć inteligentne pytania badające znajomość lektur. No i 3,5 godziny to miało sens przy starej maturze, kiedy się roznosiło kanapki, w nowych, bardzo ostrych warunkach, będzie obciążające. Uczniowie są proszeni o przyjście nawet godzinę przed egzaminem, jeśli sala jest duża, więc w praktyce to 4,5 godziny bez jedzenia, w dużym stresie.
   Jeżeli nie zrezygnują z popołudniowego egzaminu w tym dniu, to w sumie zostaje też bardzo krótka przerwa na regenerację. 13:15/ 13:30 najpóźniej trzeba być przed egzaminem, a ten będzie się kończył 12:35-12:40 (w zależności jak sprawnie komisja poprowadzi czynności początkowe).

   Kurcze, spece z ministerstwa i z CKE powinni mieć ustawowy obowiązek przetestowywania swoich światłych pomysłów na sobie.
   • droch Re: Zmiany w maturach 03.07.20, 16:30
    > Bardzo trudno jest ułożyć inteligentne pytania badające znajomość lektur.

    Ale można takie.
    Przez ile lat Horeszkowie władali zamkiem? A. 100 lat B. 200 lat C. 300 lat D. 400 lat.
  • 123zielona123 Re: Zmiany w maturach 03.07.20, 10:09
   A mnie się marzy sytuacja gdy mama 6-latka będzie wiedziała do jakiej szkoły ( w sensie ilu letniej) będzie chodzić jej pociecha, jakie egzaminy i w jakiej formie będzie zdawał.
   Jedyną zaletą obecnej matury jest jej anonimowość w ocenianiu i brak mozliwości ściągania. Reszta do poprawy ale niech to będzie jakieś systemowe , konkretne i zaplanowane.
  • joaz Re: Zmiany w maturach 03.07.20, 11:14
   jeśli ta nowa matura będzie opierała się na kanonie lektur zatwierdzonych dla 4 letnich LO to kiepsko. Mało współczesnej literatury. Żadnej literatury bezpośrednio odnoszącej się do problemów współczesnego świata. Utworów napisanych w 21 wieku prawie nie ma.
  • mid.week Re: Zmiany w maturach 03.07.20, 17:17
   Zmiany idą w kretyńską stronę znajomości książek wybranych przez oświeconych decydentów, znajomość choćby miliona innych spoza kanonu nie da uczniowi najmniejszych forów. Tak - dobra zmiana wie jak zniechęcić do samodzielnego myślenia, kocha wolność wyboru oraz bazuje na zaufaniu big_grin
   Równie cudowne jest zmuszanie do przebrnięcia przez wyżyny literackie wszystkich maturzystów wiążących swoją przyszłość z budowaniem mostów, zarządzaniem gospodarką wodną czy programowaniem. Wiadomo, że pisarz i znawca biblijnych motywów zrobi to lepiej niż byle inżynierzyna po brykach. Z drugiej strony - co tam forma! Kto by zwracał uwagę na takie detale jak umiejętność odróżnienia rozprawki od streszczenia...
   Jak wynika z rozmów z ekspertami, taka forma nowej matury wymusza na szkołach kształtowanie czytających inteligentów. ....pasków w Wiadomościach big_grin
   A to wszystko okraszone brakiem klucza przez co Rzetelna ocena pracy będzie więc wymagała większego wysiłku od sprawdzających. Co przy szkalowaniu nauczycieli, traktowaniu ich jak roszczeniowych debili, obcinaniu wynagrodzeń, ignorowaniu petycji o promowanie doszkalania zawodowego i wynagradzania zgodnego z kompetencjami i wynikami zwiastuje jeden wielki sukces na miarę Janowa Podlaskiego.
  • lwica_24 Re: Zmiany w maturach 03.07.20, 18:49
   1. Zdający będzie musial nie tylko przystąpić, ale i osiągnąć 30% z egzaminu na poziomie rozszerzonym. Słusznie, tyle, ze nie powinno byc to 30% a 51%.
   2. Nie bardzo wiem jak będzie wyglądało zadanie z fragmentami utworow do rozpoznania. Może być to łatwe, ale może być bezsensowne i trudne.
   3. Zadanie typu "przedstaw i uzasadnij" jest ok
   4. Pisanie eseju ok
   5. Test ze znajomości lektur - może być ułozony sensownie, ale obawiam sie, że będą to pytania np. o kolor opłatka na wigilii u Boryny
   6. Kolorowe arkusze - nie bardzo wierzę, że wpłyna na róznorodność zadań, bardziej się boję nieczytelnego koloru ( zielony i niebieski zleja sie w jeden)
   7. Matura na poziomie podstawoym i rozszerzonym powinna znacznie(!) bardziej sie od siebie róznić
   8. Zmian wymaga część ustna.
   A PRZEDE WSZYSTKIM: jak już zdecyduje się na zmianę to niech ona będzie na lata, a nie nowa matura, nowsza matura, najnowsza matura, zmiany w najnowszej maturze, zmiany w zmienionej najnowszej maturze itd. Tzw nowa matura weszła w życie chyba w 2005 roku ( czyli 15 lat temu). Konia z rzędem temu ile było zmian od tego czasu. A urodzone w 2005 roku dzieci do matury jeszcze nie dotarły.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka