Dodaj do ulubionych

Najlepsze karmy dla kotów

04.07.20, 22:12
Zainspirowana innym wątkiem, chciałabym Was zapytać: jakie karny kupujecie swoim kotom? Chodzi mi o rodzaj (sucha, mokra, przekąski i przysmaki) oraz nazwy producentów. Co dobrego jedza Wasze koty? 🙂
Obserwuj wątek
    • bazia8 Re: Najlepsze karmy dla kotów 04.07.20, 22:35
      Kot jest tylko gościnnie, ale jada mokre: purina, sheba (w zasadzie tylko wolowina i kurczak, ale musi byc mięsko w kawalkach a nie pasztet).
      Suche: josera i acana.
      Świeżego mięsa nie lubi.
      Przysmaki: catit i cos na siersc, chyba Brit.
    • mamtrzykotyidwa Re: Najlepsze karmy dla kotów 04.07.20, 22:39
      Mokra karma: Mac's, Mac's mono, Animonda carny, Animonda sensitive, Cosma (tylko tuńczyk), GranataPet, czasem Feringa - tylko karmy bez wołowiny i baraniny.
      Jako przysmak dla dwóch kotek sucha Applaws, po łyżce dziennie.
      Do tego surowa pierś i udziec z indyka, gotowane udka i polędwiczki z kurczaka, gotowana wieprzowina(karkówka, łopatka, golonka) i żółtka z gotowanych na miękko jajek, ale też tylko dla tych samych dwóch kotek, pozostałe koty jajek, tak jak i suchego nie lubią.
    • pierwszychleb Re: Najlepsze karmy dla kotów 04.07.20, 22:41
      Sucha: real nature wilderness

Mokra: purina gourment itp, zmieniamy bo sie nudzi. Ostatnio dzieki covid 19 jadla whiskas bo noe bylo wyboru w sklepie.

Przekasek nie kupujemy. Zeruje na nas a najbardziej na dzieciach. Uwielbia kabanosy, szynke, ser, zupy, miesa z obiadow nawet bardzo ostre (trzeba chowac), placki jogurtowe, ciastka maslane, herbate czarna. Kradnie jedzenie gdy sobie stoi takie niczyje.
    • thea19 Re: Najlepsze karmy dla kotów 05.07.20, 00:38
      kupuję tylko mokrą. Wszystkie najbardziej lubią wild freedom i granatapet, feringa i mac's może być, animonda od biedy ujdzie, catz finefood żaden kot nie chciał. Z przysmaków - miamor, poprzednie tymczaski w ramach dnia kota dostawały mus z tuńczyka gourmet ale to niezbyt dobra karma. Zadnych suchych nie daję, żadnych syfiastych puszek też nie.
      • aniani7 Re: Najlepsze karmy dla kotów 05.07.20, 00:48
        Jako przysmak- udko indyka pokrojone, kawalek poprzerastanej wolowiny i kiedy robie kaczke, tez troche dostaja, wszystko surowe. Staruszkowie lykaja jeszcze lespewet, zeby sie nie zatkali i nerki sprawnie im pracowaly.
    • mysiulek08 Re: Najlepsze karmy dla kotów 05.07.20, 04:32
      sucha teraz virbac, zwykla i weterynaryjna (mamy na stanie i struwity i IBD), bezzbozowe pasztety nutrience i surowa wolowina ale tylko czyste miecho bez grama tluszczu, powiezi itp, od czasu do czasu kurak z wolnego wybiegu

i przekaski, glownie liofilizowane kawalki miesa/ryby od cosmy, oorijena, thriveta, czesto psie bo wiecej w opakowaniu smile tutki miamora i kabanosy catessy, ale teraz zapasy sie skonczyly, poczta w PL do nas nie wysyla, koty nieszczesliwe
    • tol8 Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 00:43
      W szoku jestem, że tyle z was karmi koty suchą karmą, która jest dla nich niezdrowa.

Co dajemy?

Mokrą Animondę, Bozitę, Schesira, Dolinę Noteci, Kitty, Maca, GranataPet, Grau, Ocanis, Miamor, Applaws, Feringę... Codziennie coś innego, bo są rozpuszczone.
      Dodatkowo raz w tygodniu mysz WP, piersi, podudzia, wołowina.
      Że smaczków Cosma 100% mięsa i suchą karmą, która udaje ciasteczka 😁. Teraz Wild... (nie pamiętam nazwy), bez zbożowa oczywiście.

Kiedyś, lata temu, kupowałam niestety Kitę... , Whis... i She.. . Całe szczęście jest net i nauczyłam się żywić koty dobrze.
      A z drugiej strony koszt wykarmienia dwójki mnie powala 😭
    • magia Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 01:12
      Mokra:
      Catz finefood premium, mac's mono, Animonda Integra i czarny, czasem porta21
      Sucha: Wildcat bhadra, porta21 sensible, z domieszką RC veterinary sensitivity
      Smakołyków nie jadają bo jedna z kotek jest na wszystkie uczulona - czasem pasta odmładzająca, ale nie przepadają za nią. Mam w ogrodzie szpaler tras i kocimiętki dla nich jako deser smile
      Dużo wędek kupuje i poduszeczek z kocimiętka
    • taje Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 12:00
      Tylko mokra. Najlepsza składowo to niestety nie zawsze ta najbardziej smakująca kotu ale nie należy się poddawać.

Spośród bardzo dobrych składowo i smakujących mojej kotce mogę polecić Power of Nature (zwłaszcza seria Minka's Meat on Monday), Catz Finefood Kangur w saszetkach i GranataPet (seria Filet a la carte i Symphony.). Wszystkie są bardzo wilgotne a GranataPet ma dodatkowo teksturę, w której występują włókna mięsa (choć to pasztet).

Nie ma dobrych karm bytowych z kawałkami mięsa w sosie - te rzekome kawałki mięsa w marketówkach to nie jest wcale mięso...

Próbowałam też ZiwiPeak, skład rewelacyjny ale mojemu kotu niezbyt smakuje i droga straszliwie. Inne dobre karmy: Zooplus bio, Feringa (choć się popsuła), MAC's.
      • jagoda2 Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 12:21
        taje napisała:

> Nie ma dobrych karm bytowych z kawałkami mięsa w sosie

Naprawdę? smile
        >
        > Próbowałam też ZiwiPeak, skład rewelacyjny ale mojemu kotu niezbyt smakuje i dr
        > oga straszliwie. Inne dobre karmy: Zooplus bio, Feringa (choć się popsuła), MAC
        > 's.

Zainteresowałam się tą karmą Zooplus bio - czy ona też jest w formie pasztetu/mielonki?
        Feringa i Mac's, "Granaty" i inne nie wchodzą moim kotkom sad

• taje Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 13:11

>> Nie ma dobrych karm bytowych z kawałkami mięsa w sosie

> Naprawdę? smile

Naprawdę smile i to nie moim zdaniem, ale kocich dietetyków. Zajrzyj w skład tych sosików - zazwyczaj zboża plus 4% mięsa. Te kawałki "mięsa" to sklejone zbożami treści paramięsne dosmaczane różnymi uzależniaczami, stąd trudno potem kota odzwyczaić.... Bywają za to dobre i smaczne filetówki w sosie ale to tylko karmy uzupełniające a nie bytowe. Jeżeli Twoje koty lubią mokre karmy to najlepsza moim zdaniem jest Power of Nature.

>Zainteresowałam się tą karmą Zooplus bio - czy ona też jest w formie pasztetu/mielonki?
          >Feringa i Mac's, "Granaty" i inne nie wchodzą moim kotkom sad

Tak, pasztet/mielonka, trochę luźniejsza konsystencja niż MAC's. Według kocich dietetyków ma b. dobry skład. Mój kot jadł ale żeby z wielkim entuzjazmem to też nie powiem. A z GranataPet próbowałaś Symphony albo Filet a la carte? Moja kotka te dwie serie bardzo lubi a pozostałe z GranataPet co najwyżej toleruje, podobnie jak Feringę. Zauważyłam też dziwna prawidłowość, że im większa puszka tym mniej kotu jedzenie wchodzi, najlepsze są saszetki (i oczywiście najdroższe...).
          • thea19 Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 13:16
            ja się zastanawiam czym się różni większa od małej. Mam 800g puszki mac's - poprzednie tymczaski nawet nie powąchały, obecne nawet zjadły ale entuzjazm umiarkowany. Najchętniej jedzą 200g bo rozkładana na jeden posiłek dla starszych, dla maluchów na 2 razy, wypośrodkowałam i kupuję 400g puszki wszystkiego, chyba, że promo na 200g i cenowo jeden pies. Saszetek nie kupuję bo to rozbój w biały dzien - ok 2,5x droższe za 1kg od odpowiednika w puszce.
            • taje Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 13:22
              Może w większej puszce ta karma staje się bardziej zbita i mniej jest galaretki? W każdym razie ta sama karma w małej puszce (80g) czy saszetce zawsze mojemu kotu dużo bardziej smakuje niż to samo w dużej i też wygląda na bardziej soczystą. Saszetki drożyzna, fakt...
              • mamtrzykotyidwa Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 17:59
                O, też się już nad tym zastanawiałam, jak to jest. Czy w dużych puszkach jest inna karma niż w małych? Moje koty małe puszki jedzą bardzo chętnie, a z dużych nie chcą, choć to niby ta sama karma.
                Więc to nie tylko moje spostrzeżenie, że coś z tymi karmami jest nie tak?
                Widocznie, skoro duże są tańsze to muszą też być gorze.
                Jak był kryzys z zakupami, bo się wszyscy rzucili zapasy robić, to kupiłam trochę puszek po 400 gram, bo nie było wyboru no i do dzisiaj te puszki męczą, jedną daję co drugi dzień, z rana, wtedy gdy najbardziej głodne, ale i tak nie zjadają wszystkiego i muszę wyrzucać, a jak dam tę samą karmę z małej puszki, to znika natychmiast. Łatwiej by było jedną duża otwierać, niż dwie małe na raz, ale co zrobić, jak jeść nie chcą? Już nigdy dużych nie kupię.
                  • mamtrzykotyidwa Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 18:57
                    Kolejnego dnia, to nawet nie powąchają.
                    Jedzą tylko świeżo otwarte puszki, potem to już jest niejadalne.
                    Rano, gdy najbardziej głodne dostają dwie małe puszki, a czasem muszę dołożyć trzecią, jak widzę, że jeszcze się nie najadły. Duża puszka to odpowiednik dwóch małych, więc powinny ją zjeść, ale nigdy nie zjadają wszystkiego, zawsze z 1/3, albo i połowa zostanie. Jedzenie stoi, a one się kręcą koło talerza i czekają na lepsze.
          • jagoda2 Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 13:29
            Próbowałam GranataPety, ale już nie pamiętam które. Większość polecanych tu firm przetestowałam.
            Cóż, zacznę przymierzać się raz jeszcze do karmienia głównie mokrą karmą, opierając się na Waszych opiniach i opiniach Waszych kotów wink.
            Do tej pory sprawdza nam się suchy Purizon i Cosma Nature jako uzupełnienie/dodatek, ale skoro trzeba odwrócić proporcje, a Cosma nie może być karmą bytową, to muszę zacząć od początku.
            Póki co zaczęłam od zważenia kotek i ustalenia wielkości porcji. Waga kotów mnie osłabiła, ale one chyba zjadają poniżej swojego zapotrzebowania energetycznego, sama już nie wiem. Są niewychodzące, więc być może bardzo łatwo "przedawkować" ilość jedzenia.
    • vivyan Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 13:09
      Moje koty-dziewczyny są wychodzące, więc potrzebują więcej paliwa niż koty niewychodzace.(Spokojna okolica, siedzą głównie w ogrodzie i ogrodach sąsiednich, bez łażenia po ulicy.) Dostają dwa razy dziennie mokrą karmę, najchętniej jedzą Catz Finefood z dziczyzną, Feringę i Granatapet, nie gardzą Animondą i Smillą. Nie lubią MAC's. Bardzo lubią zupy Cosma, jak marudzą nad jakąś karmą, która im mniej podchodzi, to wymieszane z tą zupą zjedzą zawsze. Dostają też przy okazji gotowania surowe mięso i ryby. Mają też miseczkę z suchym (bezzbozowa Orijen albo Applaws) i w razie potrzeby dojadają, ale niedużo. Wodę piją chętnie, więc ta sucha od czasu do czasu jest ok. Przysmaki dostają bardzo rzadko, nie widzę potrzeby, no chyba że jako przysmak potraktujemy tuńczykasmile. Za to bardzo lubią pastę odkłaczającą smile Kocice są zdrowe, dorodne ale nie grube i mają piękne błyszczące futro (poza okresem linienia praktycznie wcale nie lecą kudły).
      W załączeniu zdjęcia królewien smile
    • jak_matrioszka Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 14:47
      Moj kot po wielu testach zostal ustawiony na Royal Canin (sucha) i podobno lepiej mu nic bokiem nie podawac, bo sie zrewanzuje problemami. Poniewaz karmienie zwierza jest jedna z glownych przyjemnosci zwiazanych z posiadaniem go, wiec powyzsze ostrzezenie olewam i kot dostaje jakies saszetki (Fine Catz chyba) i "resztki" z panskiego stolu wink Resztki to zazwyczaj te tluste farfocle przy miesie (szczegolnie filetach z kury), najbardziej plaska czesc dorsza lub lososia albo plasterek szynki. Na skutkach dlugofalowych sie nie znam, skutki krotkofalowe (te ktorymi straszono) sie u kota nie pojawiaja.
      • bialeem Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 19:15
        Takie grupy mają raczej wyznawców. Widać to po tym "nie polecamy suchej". Miałam kota, który na innej niż weterynaryjna sucha miał problemy z pęcherzem i co? I nico. Zadowolony, zdrowy koteł.
        Na liście nie ma bardzo dobrego applawsa np.
        • nikki30 Re: Najlepsze karmy dla kotów 07.07.20, 11:17
          >Na liście nie ma bardzo dobrego applawsa np.

Nie ma bo to nie karma bytowa a filetowa. Karma filetowa nie dostarcza kotu potrzebnych do życia składników. Kot w naturze samego kurczaka nie je. Masa kotów ma zresztą na kurczaka uczulenie. A Applaws to głównie kurczak, tuńczyk itp.

>Widać to po tym "nie polecamy suchej".

I dobrze. Pokaż w naturze kota, który je suche? Tym bardziej, że koty fizjologicznie nie pobierają wody inaczej niż z jedzenia. Kot to nie pies. Do tego według naszego weta badania pokazują, że karma sucha przyśpiesza tworzenie się kamienia na zębach. A przecież miało być inaczej?
          Mi to forum bardzo pomogło. Nasz kot jadł przez trzy lata swojego życia RC Sensitivity Control na problemy z jelitami. No i zaczęły siadać nerki, poleciało PH moczu, pojawił się kamień na zębach, co kilka tygodni problemy z pęcherzem ( u młodego kota!). Zamieniliśmy na karmę Mac's, odstawiliśmy suchą i cudownie zniknęły wcześniejsze problemy jelitowe, nerkowe. Drugi kot przestał mieć ataki padaczki co kilka tygodni a zaczął mieć je co 6 mcy. Koty robią połowę tej kupy jaką robiły wcześniej.
          • sy28 Re: Najlepsze karmy dla kotów 07.07.20, 11:28
            Mój jest wychodzący, łowi myszy, krety, nornice. W domu toleruje wyłącznie saszetki felix, czasem trochę suchego whiskas, uwielbia surowe mięso, każdy rodzaj, reaguje jak tylko usłyszy, że wyciągam deskę do krojenia. Saszetki testowałam różne i naprawdę nic innego niż felix nie wchodzi. Jest zdrowy, sierść gubi trochę teraz latem, zimą prawie nie.
    • mava Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 15:14
      ale to producentów mozna podawać?
      Mój je sucha royala ale ponieważ jest już wiekowy to specjalistyczna (na struwity+ dla starszaków+odklaczajacą, mieszanke taką mąż robi)
      "Na obiad" dostaje mokrą, tylko jedna saszetke i to taką, jaką lubi (z reguły...chyba że dzis nie). Felixa albo puszeczki Gourmeta. Zje albo nie zje....Surowego mięsa nie lubi, rybą i wątróbką gardzi...Czaaaasssem przychodzi jak kroje surowe, bardziej pro forma (starszy łasuch go nauczył), zje kawałek i odchodzi...
      Z przysmakow ma na zęby różne jakieś "cukerki" oraz Catessy, które dorzucam jak brakuje mi do darmowej dostawy (lubi je).
      Wszystkie polecane karmy wysokobiałkowe, mam wrażenie, że wrecz zaszkodziły moim kotom.
      Fakt, starszy rzucił sie na taka puchę ale przeszło mu po miesiącu -dwóch a jakos po pół roku miał wyraźne problemy z nerkami i musieliśmy przejsc na medyczna karme niskobiałkową! która niespecjalnie mu smakowała ale wyniki nerek poprawiły sie.
      Tak że...ja mam mieszane uczucia związane z propagowynym, takze tu, żarciem wysokobiałkowym, bezzbozowym, że niby "żadnych warzyw" a niedaj bosze ryż czy tam tam inne wypełniacze...no..mojemu kotu, 10-latkowi, jakos nie posłuzyło. Zreszta młodszy też nie przepadał za miesnymi wyłącznie puchami.
      I tu tylko zauważę, że mięso nie równa sie mieso. Puchy dla zwierząt, jak przejrzeć skład, to wiekszosc to podroby - a one akurat nie sa polecane w dużych ilosciach dla kotów.
      A puchy miesne nie były jakies marketowe, przeciwnie, zalecane nie tylko tu, animondy, majace dobre opinie.
      No niestety...
      W tej chwili jest już tylko mlodszy kot
      • taje Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 17:17
        Zgadza się, co do podrobów. Ale Animonda jest właśnie mocno podrobowa... Co więcej, Animonda Carny jest karmą najwyżej średnią a pozostałe karmy Animondy wręcz słabe. Jeżeli coś zniszczyło nerki twoim kotom to wiele lat na karmie suchej a przejście na mocno podrobową karmę w tej sytuacji bez zbadania kota (zrobiłaś jonogram i pełne badania?) i bez ustawienia diety u kogoś, kto się na tym zna pogorszyło sprawę. Suche karmy tzw. weterynaryjne może zaleczą problem z nerkami na chwilę poprzez ustabilizowanie poziomów fosforu i wapnia ale długoterminowo szkodzą jeszcze bardziej. Przy problemach z nerkami bezwzględnie karma mięsna bezzbożowa odpowiednio dobrana z właściwymi ilościami składników mineralnych, nie każda się nada. Powinnaś iść do jakiegoś specjalisty od żywienia kotów
        • mava Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 18:08
          no ale akurat dwa koty jedza (jadły) tę sama karmę (właśnie carny i tylko na obiad, poza tym suchą, te samą od lat) a nerki "zniszczone" mial jeden...taka ciekawostka...Z tym że młodszy od zawsze wolał suchą, za mokrą nie przepadał, tak jednym zębem cos tam ugryzł. Nie zgodzę sie więc, że to sucha karma zniszczyła kotu nerki.
          A kiedy kot zaczął mieć problem z nerkami (czyli wyraźnie schudł itd) to poszłam z nim do lekarza i był pod jego stałą opieką oraz miał zrobione wszystkie badania - a wet jest zaprzyjaźniony (od ponad 20 lat) i nie mam powodu wątpić. Parametry wrócily do normy, kot był na diecie niskobiałkowej (animondy he he...bo ona, jako nieliczna, produkuje taką karme...+ na suchej nerkowej)
          I akurat nie tylko animonda jest "mocno podrobowa". Wszystkie karmy sa "mocno podrobowe" (wystarczy poczytac sklady) czyli wg producentów = są miesne...
          wg. mnie to jednak pewne oszustwo...koty nie powinny żreć tyle podrobów a producenci dawać poczucie właścicielom, że dbaja "lepiej" bo koty jedzą mięso.
          W efekcie to bezpieczniejsze dla nich sa karmy miesno-warzywne, odnosze wrażenie
          • thea19 Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 18:59
            skoro jadły jednoczesnie suchą i mokrą to skąd przypuszczenie, że mokra załatwiła nerki? o kota trzeba dbać od początku, da się każdego przestawić na dobre jedzenie ale to zajmuje mniej lub więcej czasu i poświęcenia. Nawet idealnie karmiony kot może zachorować, to nie robot a żywy organizm. Karmiłaś kota ryżem w drogiej torbie, najgorszym badziewiem z marketu i żył tylko 10lat a powinien praktycznie 2 razy tyle. Dla kotów nerkowych trzeba stosować konkretne karmy (nie suche royale) wg wyników moczu.
            • mava Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 19:57
              >skoro jadły jednoczesnie suchą i mokrą to skąd przypuszczenie, że mokra załatwiła nerki

stąd, że jakies poł roku wczesniej zaczęłam kupować mokra animonde carny, wysokobiałkowa, pod wpływem tegoż forum. A drugi, młodszy i zdrowy kot, nie był milośnikiem karmy mokrej, głównie żywił się suchą i mokra bardziej zlewał.
              Oczywiscie, to może być zbieg okolicznosci.
              Niemniej sugrowanie, WIELOKROTNE, na tym forum, że suche i zbozowe to samo zuo, a mięsne to samo dobro, uważam za (co najmniej) naduzycie, w tym kontekście.
              I dlatego podaje, ku rozwadze (i mądrosci forumek)
              • mysiulek08 Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 23:51
                nie przekonasz , nie ma szans

choc ja tez uwazam, ze zboza to zlo, ale sa suche i mokre bez zboz

my mamy schemat: suche bezzbozowe(wiekszosc ferajny zle trawi kukurydze) i specjalistyczne, bezzbozowe mokre i miecho najwyzszego sortu

zyja, maja sie dobrze, na zarlo i przysmaki wydajemy okolo 300USD miesiecznie
              • nikki30 Re: Najlepsze karmy dla kotów 07.07.20, 11:05
                >Niemniej sugrowanie, WIELOKROTNE, na tym forum, że suche i zbozowe to samo zuo, a mięsne to >samo dobro, uważam za (co najmniej) naduzycie, w tym kontekście.

Pokaż mi w naturze kota, który je zboża?
                Kot to nie pies. Kot jest wyłącznie mięsożercą. Fizjologii nie zmienisz.
                • thea19 Re: Najlepsze karmy dla kotów 07.07.20, 11:12
                  przecież kotu mięso szkodzi, powinien być wegetarianinem bo inaczej ma chore nerki i tylko royal canin renal z mąki i ryżu jest w stanie kota wyleczyć. Tak w ogóle to psom zboża też zbędne bo od zbóż dupy im rosną i cukrzycy dostają.
                  • nikki30 Re: Najlepsze karmy dla kotów 07.07.20, 11:55
                    No nie myszka ma tyle zboża w swoim brzuszku, że na pewno jest to dowód, że koty potrzebują zbożasmile Notabene koty nie gustują w jelitach i żołądkach (chyba że są bardzo głodne) , za to uwielbiają nereczki, wątróbeczki, serduszka, bo mysz traktują jako uzupełnienie diety i jak już jedzą, to wartościowe części myszy z duża ilości kwasu mlekowego.
                  • taje Re: Najlepsze karmy dla kotów 07.07.20, 12:11
                    To, że kot w naturze zje kilka ziaren zboża niestrawionych w żołądku myszy (albo i nie zje, bo koty treść żołądka ofiar często zostawiają) oznacza, że należy karmic koty karmą o zawartości kilkudziesięciu procent węglowodanów, logiczne... Taki oto skład weterynaryjnej suchej karmy Royal Canin Urinary, ponad 30% węglowodanów (samo zdrowie!):
                    ryż, białko drobiowe (suszone), gluten pszeniczny*, mąka kukurydziana, włókna roślinne, gluten kukurydziany, składniki mineralne, tłuszcz zwierzęcy, białko zwierzęce (hydrolizowane), olej rybny, olej sojowy, fruktooligosacharydy, wyciąg z kwiatu nagietka (źródło luteiny).
                    • nikki30 Re: Najlepsze karmy dla kotów 07.07.20, 12:18
                      >Royal Canin Urinary, ponad 30% węglowodanów (samo zdrowie!):
                      >ryż, białko drobiowe (suszone), gluten pszeniczny*, mąka kukurydziana, włókna roślinne, >gluten kukurydziany, składniki mineralne, tłuszcz zwierzęcy, białko zwierzęce >cryinghydrolizowane), olej rybny, olej sojowy, fruktooligosacharydy, wyciąg z kwiatu nagietka >cryingźródło luteiny).

Samo zdrowiesmileA gdzie tauryna? Kurcze nie wiedziałam, że ma aż tyle węglowodanów!
                • mava Re: Najlepsze karmy dla kotów 07.07.20, 21:10
                  >Pokaż mi w naturze kota, który je zboża?

no błagam....
                  a kot, w naturze, NIE ŻRE TRAWKI z upodobaniem?
                  a kot, w naturze, nie wpier...la gryzoni w całosci, w tym jego żoładek przepełniony (także) zbozami?
                  poczytaj troche o "naturze", kobito.
                  (zaraz znowu usłyszę, że jestem chamką...)
          • taje Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 19:34
            Z kotami jak z ludźmi, uwarunkowania genetyczne mają znaczenie. Jeden człowiek będzie całe życie palił jak smok i dożyje setki a drugi zejdzie na raka płuc przed 40. Czy to oznacza, że palenie jest nieszkodliwe? Na pewno znajdzie się wiele kotów, które dożywają starości w relatywnym zdrowiu na suchej karmie ale nie zmienia to faktu, że chrupy przy problemach nerkowych to ogromny błąd. Co do podrobów, one są konieczne dla zdrowia byle w odpowiednich proporcjach. Nie wszystkie karmy wysokomięsne są wysokopodrobowe. Na pewno taki jest, owszem, MAC's, Animonda, Butchers, Smilla, teraz też już Feringa. Ale wiele innych już nie - np. Ziwi, PoN, Gussto, Pussy Deluxe. A najlepiej to oczywiście karmić BARF-em ale to wyższa szkoła jazdy... Zdrowia dla kotka życzę.
            • mava Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 20:05
              >Na pewno znajdzie się wiele kotów, które dożywają starości w relatywnym zdrowiu na suchej karmie ale nie zmienia to faktu, że chrupy przy problemach nerkowych to ogromny błąd.

tylko przypomne, że kot "nerkowy" nie lubił suchego żarcia. A ponieważ koty potrafia doskonale manipulowac to raczej wiecej jadł mokrego saszetkowego/surowego miecha.
              naprawdę, nic tu sie kupy nie trzyma, w świetle propagowanej wiedzy kocich forumek (ja nie jestem ortodoksem, w żadną strone - patrze rozsadnie)
              ps. są "chrupy" na nerkowe dolegliwosci (oraz inne...dolegliwości)
              Akurat kot mial sie dobrze z nerkami, po doprowadzeniu ich do porządku., wyniki bardzo dobre. Zszedł byl na zakrzep (serce). I tu ratunku nie było.
              • nikki30 Re: Najlepsze karmy dla kotów 07.07.20, 12:01
                Wiesz to nie tylko o nerki chodzi. W podrobach jest tauryna, bardzo dużo tauryny a kot tauryny potrzebuje do życia i to tej dobrze przyswajalnej. I wszystkie problemy z sercem, mięśniami u kota mają swoje podłoże w niedoborach tauryny.
                • mava Re: Najlepsze karmy dla kotów 07.07.20, 21:15
                  no dobra...
                  zacznijmy od początku - mam dwa koty (czy raczej miałam). Oba żywione tak samo. Problemy nerkowe (oraz sercowe) wyszły u jednego. Własnie u kota "od mokrej karmy", czyli tej którą wolał i jadł jej więcej niz drugi kot. Nie powinien miec wiec żadnych problemow z tauryną...
                  ktora zreszta jest dodawana do kazdej suchej karmy, nawiasem...wystarczy skład przeczytać
      • jagoda2 Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 18:21
        Wiesz, moja pierwsza kotka, ukochana, idealna, umarła właśnie z powodu nerek, bo całe życie - za namową weterynarzy - jadła wyłącznie suchą karmę. I co z tego, że dla kotek sterylizowanych i karmę mającą zapobiegać powstawaniu problemów z nerkami? Na nerki umarła. Podawałam tę karmę w najlepszej wierze i do dzisiaj nie mogę przeboleć jej odejścia (miała 7 lat). Nie jestem osobą, która wierzy w teorie spiskowe, ale po lekturze forum zaczęłam wierzyć, że to ja zaszkodziłam mojej ukochanej kotce karmiąc ją w taki, a nie inny sposób.
        Teraz mam dwie kolejne koteczki i za wszelką cenę chcę uniknąć poprzednich błędów. Jednak, jak się okazuje, pomimo zdecydowanie innego modelu żywienia, nadal karmię moje kotki w złych proporcjach i już zaczynam mieć schizę, że znowu im zaszkodzę i umrą przedwcześnie. A ja je tak bardzo kocham...
        • vivyan Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 18:59
          Tu jest list do fajnego rankingu dobrych karm, przeanalizowanych pod względem składu. Punktem odniesienia jest ...mysz. smile Mnie to przekonujesmile
          kicikot.com/pl/lista-karm-dla-kotow-karmy-mokre-ktore-warto-znac/
        • mysiulek08 Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 19:00
          nie do konca tak jest, ze suche to automatycznie chore nerki, wiele razy juz to pisalam, 12lat, wylacznje suche, mimo naszych wysilkow i kg zmarnowanego miesa i mokrej karmy, wyniki ideal, ale ona duzo pije

inny kot, kochajacy miecho i mokre, przezyl 4 lata, ciagle problemy z pecherzem, w koncu odszedl z powodu nerek, inny z diagnoza przebudowy nerek, juz, juz umierajacy, zyje ma sie dobrze, je mieszanie, bo tak lubi, a radosc zycia jest wazna u kota, stres jest zabojczy dla nerek

ale pewnie zaraz po glowie dostane 😀
          • jagoda2 Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 19:18
            mysiulek08 napisała:

>> inny kot, kochajacy miecho i mokre, przezyl 4 lata, ciagle problemy z pecherzem
            > , w koncu odszedl z powodu nerek, inny z diagnoza przebudowy nerek, juz, juz um
            > ierajacy, zyje ma sie dobrze, je mieszanie, bo tak lubi, a radosc zycia jest wa
            > zna u kota, stres jest zabojczy dla nerek
            >
            Też czasami myślę, że nasza pierwsza idealna i zdrowiuteńka kotka rozchorowała się ze stresu z powodu dokocenia sad W styczniu wzięliśmy nową malutką kotkę, a w listopadzie nasza pierwsza kotka była już ciężko chora, dzień przed wigilią odeszła od nas, pomimo wszystkich możliwych działań z naszej strony. Oczywiście, nie mam na to żadnych dowodów, ale wciąż szukam przyczyny i nie mogę się z tym pogodzić (mimo, że już ponad 1,5 roku minęło) i najczęściej winię siebie za ten stan rzeczy: a to zła karma (choć niby dobra, wedle zaleceń weterynarza), a to dokocenie, chociaż nasza kotka była totalnym introwertykiem. Wiem, że przyczyną przedwczesnej śmierci była przewlekła niewydolność nerek, a co ją spowodowało - tego już nigdy się nie dowiem.
            • mysiulek08 Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 19:28
              nasz Prosiaczek mial alergie na wszystko, na swiat, kot wesoly, bezstresowy, lubiacy towarzystwo, tylko ciagle cos nie tak bylo, szkodzilo mu wiele rzeczy, wszelkie zboza, kurczak, nawet za duzo wolowiny nie mogl jesc, a u nas nie ma europejskiego wyboru kociego jedzenia

minely dwa lata a tez ciagle mysle co poszlo nie tak z naszej strony

jednego dnia odeszly dwa koty....
          • jagoda2 Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 19:27
            mysiulek08 napisała:
            a radosc zycia jest wa
            > zna u kota,
            >
            > ale pewnie zaraz po glowie dostane 😀
            >
            Wiesz? Ja też tak myślę, że radosne, bawiące się, szczęśliwe koty, mają szanse na dłuższe życie. Teraz mam dwie wesołe kotki i mam nadzieję, że są szczęśliwe ze sobą.
            Chociaż, jak patrzyłam na moją pierwszą kotkę, zwłaszcza kiedy była zrelaksowana, to zawsze sobie myślałam, że w następnym życiu chcę być moim kotem i mieć takie spokojne i wygodne życie jak ona. Jednak umarła młodo, była totalnym introwertykiem, a my nie naruszaliśmy jej granic, szanowaliśmy jej zdystansowaną postawę, ale chyba jednak nie była u nas szczęśliwa... sad A tak jej zazdrościłam jej "dobrego" życia...
            Chyba nigdy nie pogodzę się z jej odejściem.
            • mysiulek08 Re: Najlepsze karmy dla kotów 06.07.20, 19:33
              po glowie za to, ze suche dostaja a Kicia.Yoda tylko na suchym, bo przeciez to nic trudnego kota przekonac do zmiany...

tak, widze po tym z bomba nerkowa, to jest czysta radocha, a najlepsza rzecza jaka moglismy mu sprawic bylo przygarniecie dwoch kocich sierot (matke pies zagryzl niemal na moich oczach, zostawil dwa maluchy)
    • nikki30 Re: Najlepsze karmy dla kotów 07.07.20, 11:00
      Suchej koty już nie dostają.
      Z mokrej Mac's, Mac,s Sensitive, Wild Freedom, Cats Finefood
      Przysmaki naturalne : Cosma, Applaws, Wild Freedom
      2 lub 3 razy w tygodniu wołowina z przerostami.
      Raz w tygodniu gęsi smalczyk oraz żółtko.
      Pożegnaliśmy problemy z jelitami, częste ataki padaczki (teraz raz na pół roku od czasu zmiany karmy), problemy z pęcherzem!
      • mysiulek08 Re: Najlepsze karmy dla kotów 07.07.20, 18:06
        to sie ciesz 😊 nasze dwa z IBD mialyby na takiej diecie takie biegunki, ze bys nie nadazyla ze sprzataniem i myciem kocich zadkow, moge wkleic zdjecie odbytu Mimi, z czasow kiedy wet proponowal juz tylko eutanazje....

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka