Dodaj do ulubionych

przygotowania do matury bez korepetycji

04.07.20, 22:54
A dokładniej na profilu biol-chem-mat. Czy można te 3 przedmioty zdać na maturze bez korepetycji na tyle dobrze, aby dostać się na medycynę?
Czy znacie kogoś, komu to się udało? Wszędzie naokoło słyszę i czytam, że bez korepetycji ani rusz, niezależnie od poziomu liceum.
Dane wyjściowe w interesującym mnie przypadku: zdolny i bardzo pracowity uczeń. Przed liceum laureat lub finalista konkursów kuratoryjnych m. in. z matematyki i biologii. Topowe LO. Skończył właśnie klasę 1 (po SP). Zestaw bardzo wymagających nauczycieli z przedmiotów profilowych. Nauka online w ostatnim czasie bez zwalniania tempa. Po pierwszej klasie komplet piątek z tych przedmiotów. Uczeń świetnie czuje się na zajęciach mikroskopowych oraz w laboratorium chemicznym (zajęcia na uczelni wyższej organizowane dla uczniów tej szkoły). Z matematyki napisał sobie w ramach zadania dodatkowego tegoroczną maturę (podstawową) na 80%.
Czy taki uczeń ma szansę dostać się na medycynę bez korepetycji?
Obserwuj wątek
      • te_de_ka Re: przygotowania do matury bez korepetycji 05.07.20, 10:29
        Wszystkim wyluzowanym:

Zadanie z podstawki 2020:

Ile jest wszystkich dwucyfrowych liczb naturalnych utworzonych z cyfr: 1, 3, 5, 7, 9, w których
        cyfry się nie powtarzają?

i rozszerzonej matematyki 2020:

Oblicz, ile jest wszystkich siedmiocyfrowych liczb naturalnych, w których zapisie dziesiętnym
        występują dokładnie trzy cyfry 1 i dokładnie dwie cyfry 2.

Nie radzę wyluzowywać tym bardziej, że nie wiadomo, jak do 2023 roku zostanie zmieniona sama formuła matury.
        • iwoniaw Re: przygotowania do matury bez korepetycji 06.07.20, 07:38
          te_de_ka napisał(a):

> Wszystkim wyluzowanym:
          >
          > Zadanie z podstawki 2020:
          >
          > Ile jest wszystkich dwucyfrowych liczb naturalnych utworzonych z cyfr: 1, 3, 5,
          > 7, 9, w których
          > cyfry się nie powtarzają?
          >
          > i rozszerzonej matematyki 2020:
          >
          > Oblicz, ile jest wszystkich siedmiocyfrowych liczb naturalnych, w których zapis
          > ie dziesiętnym
          > występują dokładnie trzy cyfry 1 i dokładnie dwie cyfry 2.
          >

Mójtyświecie, ale że to mają być przykłady na niemożność napisania dobrze matury bez korepetycji? 😵
          Tzn. ja sobie zdaję sprawę, że jakiś koszmarny odsetek maturzystów w skali kraju nie daje rady nawet dobić do tych 30% z poziomu podstawowego, ale nie udawajmy, że to są zadania trudne dla licealisty, który choć raz zadał sobie trud zrobić zadania ze zbioru i na jakiś jutub w razie wątpliwości popatrzeć, a tym bardziej dla takiego, który się uczy na bieżąco i myśli o medycynie.

W kwestii pytania startowego: oczywiście że można się przygotować bez korepetycji, tylko trzeba pracować, a nie czeka, aż olśnienie samo spłynie.
    • mamamisi2005 Re: przygotowania do matury bez korepetycji 04.07.20, 23:07
      Nie wiem. Kiedyś na pewno, ale teraz po prostu wszystkie znane mi dzieciaki (czyli kilka raptem) biorą dodatkowe kursy przed maturą, ale czy to z potrzeby czy owczego pędu to nie wiem. W szkole córki takie dodatkowe lekcje są dla maturzystów w ramach zajęć, mam nadzieję że to wystarczy.
      Czasem mam wrażenie, że niektórzy zamiast przysiąść i się uczyć to biegają po różnych lekcjach w tym czasie 🙄
      • mysiaapysia Re: przygotowania do matury bez korepetycji 04.07.20, 23:14
        No właśnie. Nauczyciele z tych 3 przedmiotów ciągle powtarzają, że nie ma zmiłuj - trzeba robić dużo różnych zadań z danego działu, aby dobrze opanować materiał. Z matematyki i chemii są obowiązkowe zbiory zadań. Z biologii nauczyciel poleca książkę z zadaniami maturalnymi z kluczem odpowiedzi. Pracowity uczeń ma z czego się uczyć i czuć się w miarę pewnie podczas sprawdzianów. Te są trudne, zadania zazwyczaj wymagają wskazania argumentacji, nie ma typowych testów a,b,c,d.
        • mamamisi2005 Re: przygotowania do matury bez korepetycji 04.07.20, 23:38
          U młodej w LO taktyka podobna. Biologia na sprawdzianach oceniana wg klucza maturalnego. Spowodowało to cięzki szok klasy po pierwszej kartkówce, ale z czasem sie ogarnęli. Mam nadzieję, że tak oceniane sprawdziany dają przełożenie na maturę. Chemia i matematyka - nacisk ilość zadań.
          Moja córka tez po I LO po SP, czyli będzie nowa matura - niespodzianka.
    • mia_mia Re: przygotowania do matury bez korepetycji 04.07.20, 23:26
      Oczywiście, że to możliwe, ale nie gdybałabym co będzie za 3 lata. Niech się po drodze trafi jakaś miłość, kiepski nauczyciel i sytuacja może się zmienić, nie mówiąc o tym, że może się zmienić zdanie na temat studiowania medycyny i potrzebne będą korki z geografii czy historiiwink
    • jagoda2 Re: przygotowania do matury bez korepetycji 05.07.20, 00:34
      Wypowiedzi tutaj przeczą zupełnie temu, co było poruszone w jednym wątków kilka dni temu, ale bardzo miło mi je czytać, bo przywracają wiarę w młodych, zdolnych, pracowitych ludzi, ale również w szkołę jako instytucję - a to był generalnie główny problem tamtego wątku - że bez korepetycji ani rusz, chociażby to Batory, czy inny Lelewel był (nie wiem, co tam w Warszawie jeszcze jest topowego jest, ale podejrzewam, że niemało).
    • lot_w_kosmos Re: przygotowania do matury bez korepetycji 05.07.20, 07:05
      Za moich czasów, lata 90 te - nikt nie brał korków i każdy gdzieś się na studia dostał, większość tam gdzie chciała.
      Teraz słyszę, że aby zagwarantować dziecku miejsce, zwlaszcza na obleganym kierunku, trzeba wysyłać na korepetycje, kursy przygotowawcze, itd
      • mamamisi2005 Re: przygotowania do matury bez korepetycji 05.07.20, 07:25
        No właśnie. Mam podobne doświadczenia. Teraz nawet zdolne dzieciaki z dobrych szkół "gdzieś" chodzą. No nadal się temu dziwię, ale może takie czasy.
        We wspomnianych latach 90-tych również wybór LO nie miał takiej wagi jak obecnie. Chociaż też się dziwiłam, to na szczęście w tej kwestii słuchałyśmy uważnie starszych koleżanek swoich i córki. Młoda jest w topowym LO i jest zadowolona. Szkoła oferuje znacznie więcej niż przeciętna.
      • afro.ninja Re: przygotowania do matury bez korepetycji 05.07.20, 07:41
        Za moich czasów na medycynę, bardzo trudno bylo.sie dostać. Teraz jest o wiele łatwiej, keat jeden egzamin i wiecej miejsc. Pamietam piatkowe, szostkowe maturzystki, co mialy pelno szostek na świadectwie i egzamin na medycyne oblaly. Mysle, ze w systemie, który jest teraz miałyby indeks w kieszeni.
      • solejrolia Re: przygotowania do matury bez korepetycji 06.07.20, 06:00
        lot_w_kosmos napisała:

> Za moich czasów, lata 90 te - nikt nie brał korków i każdy gdzieś się na studia
        > dostał, większość tam gdzie chciała.
        > Teraz słyszę, że aby zagwarantować dziecku miejsce, zwlaszcza na obleganym kier
        > unku, trzeba wysyłać na korepetycje, kursy przygotowawcze, itd

W latach 90tych ? Nie zartuj. Wszyscy na nie chodzilismy. Tak samo trzeba było brać korki, a i to nie dawalo zadnej gwarancji.
        Kurde, głupi angielski którego ja do dziś nie znam za dobrze , bo w szkole nie było ( w podstawówce mialam ruski w technikum niemiecki) a na studiach jednak już angielski był, i warto było chociaż podstawy znać
    • 123zielona123 Re: przygotowania do matury bez korepetycji 05.07.20, 23:44
      czasy są dziwne. Jak to się ładnie mówi za moich czasów korepetycje praktycznie nie istniały. I co gorsza podręczniki niewiele tłumaczyły. Było zadanie z matmy i odpowiedz ale jak i dlaczego nie było. Teraz podręczniki są łopatologiczne, a dzieciaki i tak nie potrafią przeczytać ze zrozumieniem. Piszę to jako korepetytorka.
      • solejrolia Re: przygotowania do matury bez korepetycji 06.07.20, 05:50
        Chyba żart. Za moich czasów każdy kto chciał zdać na dobre studia brał korepetycje. A juz zwlaszcza na oblegane kierunki. Bo szkoła nie przygowywala do egzaminów na studia. ( do matury tak ale na studia? Nie).
        I nie pisze tylko o medycynie czy stomatologii na którą było jeszcze więcej chętnych niż na medycyne. I bardzo trudno bylo dostac sie i szóstkowi uczniowie odpadali. Pisze też o politechnice, czy topowych kierunkach na uniwerku, pamiętam że za moich czasów na psychologię było 16 osób na 1 miejsce.
    • waleria_s Re: przygotowania do matury bez korepetycji 06.07.20, 02:42
      Ma szansę, jeśli nauczyciel bardzo dobrze uczy pisania pod klucz na maturze i omawia arkusze z zeszłych lat. To się tyczy biologii i chemii, z rozszerzoną matmą styczności nie miałam, trudno powiedzieć. Nie jestem zwolenniczką jechania na korepetycjach od pierwszej klasy liceum, czy trzeba/czy nie, bo każdy chodzi, tego owczego pędu. Jeśli jednak rodzinę stać, to jestem jak najbardziej za kilkoma lekcjami 1 na 1, gdzie maturzysta spokojnie dopyta o najtrudniejsze kwestie, przećwiczy problematyczne zadania.
      • grey_delphinum Re: przygotowania do matury bez korepetycji 06.07.20, 09:33
        Moja córka od zeszłego roku studiuje medycynę. Miala korepetycje z biologii (z perspektywy czasu córka ocenia, ze niepotrzebnie) i matmy (bardzo się przydały). Chemię corka ogarnęła sama. Maturę zdała świetnie- mogla wybierać między Krakowem, Warszawą, Wrocławiem i kilkoma mniejszymi miastami. Mówiąc krotko, dostała się wszędzie, gdzie składała papiery.
        Chodzi mi o to, że duzo jeszcze zalezy od tego, w ktorym mieście Twoj syn chce studiowac, bo np. dostać się na medycynę w Katowicach jest latwiej niz do Warszawy czy Krakowa.
        Wszystkie osoby z jej kręgu znajomych mialy korepetycje choc z jednego przedmiotu.
    • la_mujer75 Re: przygotowania do matury bez korepetycji 06.07.20, 10:17
      Mając takie dziecko (zdolne,pracowite, ambitne ), uczące się w topowym liceum, gdzie nauczyciele juz od I klasy nastawieni są na nauke pod maturę, w ogóle nie brałabym pod uwagę korków.
      Oczywiście, że sa i topowe licea, gdzie dany nauczyciel się "nie sprawdza" od przedmiotu, które dziecko ma zamiar zdawać na maturze, ale u was ( u dziecka) ten problem nie występuje.
      Rok temu Ci pisałam, że z całego serca zazdroszczę takiego dzieciaka smile
      I nie należy się sugerować , że "wszyscy" dają korki.

Milion lat temu, mój brat chodzący do słabego liceum, w II klasie liceum, zdecydował, że pójdzie na medycynę.
      Chodził na kursy (III i IV klasa). Brat dostał sie bez problemu (był w samej czołówce zdających).Na te kursy uczęszczały dzieciaki z samych topowych ogólniaków. Ale wtedy inaczej przecież wyglądały matury i egzaminy na studia.
      Myślę, że absolutnie nie musisz się martwić o przyszłość swojego dziecka.
      Chociaż zdarza się, że ktoś idzie na medycynę, a potem dochodzi do wniosku, że jednak on nie da rady ciągnąć tych studiów. I nie ze względu na braki intelektualne. Ale to już zupełnie inna bajka.
      • grey_delphinum Re: przygotowania do matury bez korepetycji 06.07.20, 10:32
        Jeszcze dodam, ze Twoj syn jest w innej sytuacji niz młodzież jeszcze rok temu, bo cztery lata liceum pozwolą mu na spokojne opanowanie materiału i powtorki. W trzyletnim liceum klasy druga i trzecia to byl morderczy maraton przygotowań do matury (corka zdawala 4 rozszerzenia). Dlatego mimo ze byla zdeterminowana i.pracowita, chodzila do topowego liceum 😉, a nauczyciele byli żyletami, zdecydowała się na korki, by miec większy komfort psychiczny.
    • solejrolia Re: przygotowania do matury bez korepetycji 06.07.20, 10:53
      W sumie, nie do końca rozumiem problem.
      ???

Masz bardzo zdolne i pracowite dziecko, GRATULUJĘ (zwłaszcza, że mam licealistkę w domu, i widzę, jak można mieć ehhh inne podejście do nauki) . I co, chcesz mu załatwić korki, bo uważasz, że ...,
      ale dziecko opiera się? I teraz zastanawiasz się, czy aby to twoje ambitne dziecko na pewno poradzi sobie?
      Czy nie chcesz? Uważasz, ze są zbędne.
      I co chcesz przez to udowodnić? Że się da bez korków? (Nieważne jakim kosztem)
      Ale skoro można dziecko wspomóc w nauce, to dlaczego nie?

Czy jeszcze coś innego?

Nie rozumiem problemu.
      • mysiaapysia Re: przygotowania do matury bez korepetycji 06.07.20, 12:26
        Przecież nie pisałam, że mam problem. Po prostu zapytałam, czy da się teraz napisać maturę na tyle dobrze, aby dostać się na oblegane studia bez korepetycji. Podałam przykład pracowitego dziecka, aby zawęzić nieco pole. Bo oczywiście co innego, gdy uczeń nie do końca wcelował się w profil albo ma takich sobie nauczycieli.
        Zgadza się - nie mam zamiaru puszczać na korepetycje tylko dlatego, że inni to robią.
    • mava Re: przygotowania do matury bez korepetycji 06.07.20, 11:01
      mat? kiedys niezbędna była fizyka.
      mój syn zdawał w czasach, kiedy przyjecia były mocno ograniczane. W Warszawie zabrakło mu kilka punktów (własnie z fizyki), niektórzy składali papiery poza Warszawą, tam było łatwiej.
      Nie brał korepetycji, chodził tylko na jakies kursy przygotowawcze z fizyki.
      Ale teraz limit przyjęc ma zostać zwiększony, podobno..bo jednak lekarzy brakuje...
      W czasach "ograniczenia przyjęć" mozna było studiować, na tej samej uczelni, komercyjnie (chyba ze 20 tys. zł/semestr a było ich chyba 3 w roku) ale jakieś horrendalne pieniadze wychodziły! I chyba o to chodziło w tym limicie...Niestety, to dla nas było jednak za drogo., jak na 6-letnie studia...
      ps. na biotechnologie dostał sie bez problemu..a do medycyny nie miał specjalnego przekonania (koledzy zdawali to i on...) wiec próby (za rok) nie powtarzał
      • mava Re: przygotowania do matury bez korepetycji 06.07.20, 11:08
        acha, skoro "Uczeń świetnie czuje się na zajęciach mikroskopowych oraz w laboratorium chemicznym " to biotechnologia bedzie dla niego lepsza bo tam głownie labie sie siedzi.
        Tylko uprzedzam, potem w Polsce kasa z tego żadna (a w rodzinie mam, razem z synem, 3 młodych biotechnologów! tak wyszło...). Ale jesli ma być takim sobie lekarzem....(w koncu lekarz przy mikroskopie raczej nie siedzi...) to moze niech lepiej będzie doskonałym biotechnologiem, a przyszłośc wiąże z praca poza Polska?
        Może wynajdzie lek na covida? albo co innego?
          • mava Re: przygotowania do matury bez korepetycji 06.07.20, 14:16
            no tak....ale jednak nie jest w potocznym znaczeniu, lekarzem. "Lekarzem" jest osoba, która ma bezposredni kontankt z pacjentem.
            Syn zreszta tez w pewnym momencie myslał o tym zawodzie, w kryminalistyce - bo po biotechnologii też mógł, wybierajac odpowiednią specjalizacje...jednak dał sobie spokoj. Stwierdził, po kilku latach studiów, że ślęczenie kilka godzin w labie jednak potwornie go nudzi i to nie dla niego
            Osobiscie, jesli juz miałabym wybierać to jednak wole badawczą prace biotechnologa, niz jedynie analizowanie materiału przez patomorfologa.
            No i nie wiem, jak wygladaja możliwosci zawodowe (finansowe) patomorfologa. Z pobieznego rozeznania wynika, że równie kiepsko.
              • mava Re: przygotowania do matury bez korepetycji 06.07.20, 16:54
                >a praca bynajmniej nie nudna

to zalezy co kto lubi - jak we wszystkim....

>Patomorfolog - finansowo bardzo ok

znaczy ILE OK.? bo dla mnie "ok" to byłoby 5 tys zl netto, na dzis. Dla mlodego człowieka (lub starszego, byle bez rodziny i koniecznosci utrzymywania małoletnich....)
                • mamamisi2005 Re: przygotowania do matury bez korepetycji 06.07.20, 17:44
                  Ten konkretny patomorfolog, którego mam na myśli to mój kuzyn i w PIT mu nie zaglądam 😉, ale patrząc na stopę życiową to raczej wielokrotność. Z tym że na starcie w tym zawodzie nie jest już się specjalnie młodym człowiekiem (studia + specjalizacja), ale to już specyfika lekarskiej ścieżki zawodowej. W każdym razie w zamierzchłych czasach naszej młodości patomorfolog i np anestezjolog czy radiolog to były mało intratne zawody, a obecnie - wręcz przeciwnie
                  • mava Re: przygotowania do matury bez korepetycji 06.07.20, 19:09
                    wiesz...no nie wiem...u sąsiada trawa zawsze bardziej zielona...
                    moj syn zrezygnował w ogole z tej sciezki i zajał się całkowicie czymś innym.
                    Jego kuzynka, która też studiowała biotechnologie, uzyskała tytuł doktora, raczej finansowo kiepściunio. Siedzi nad badaniami, finansowo raczej tragedia.
                    Ta kuzynka wyszła za maz za kolege ze studiów, oczywiście biotechnologa. Fajnyy chlopak. Ogólnie finansowo też tragedia bardziej. Sa juz 30 +, na dziecko nie zdecydowali sie (nie stac ich).
    • agusiah Re: przygotowania do matury bez korepetycji 06.07.20, 11:10
      Moje dziecko, teraz na medycynie, bralo korki w maturalnej klasie. Matematyki nie potrzebował, ale chemia i biologia dużo mu dały. Z tego co mówił, rozjeżdża się trochę to co robili na lekcjach z tym, czego potrzeba na testach. Ale nie miał takich dobrych ocen. Więcej niż rok na korkach bym nie przewidywała.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka