Dodaj do ulubionych

Co zamiast trawnika?

05.07.20, 13:21
Pytanie do ogrodniczek. Mam ogród ok 10x10 m, który muszę jakoś zagospodarować tak aby był jak najmniej kłopotliwy w utrzymaniu. Miejsce to ma kilka godzin słońca z rana, ale potem to raczej półcień/cień.
Wiem, że można specjalny rodzaj traw, które nie wymagają dużo słońca, ale czy to w praktyce rzeczywiście się uda?
Myślałam o trawniku, bo na jesieni trzeba z ogrodu wygraniac tonę liści spadających z drzew na posesji sasiada, wiec jakas płożąca się roślinka chyba odpada ze względu na te liście? Chyba że jednak lepiej to niż kosić trawę?
Poradzicie coś plis. Jaki rodzaj trawy? Jak przygotować podłoże? Na razie jest mnóstwo chwastów, koniczyny, plus mnóstwo jakiś bulw w ziemi bez ładu i składu. Przekopać to? Nasypać nowej ziemi i ubić? Czy trzeba jakąś folie pod to kłaść itp?

Obserwuj wątek
    • magia Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 14:28
      Z trawą jest więcej roboty niż z jakimkolwiek krzakiem.
      Proponuje posadzić rośliny które nie będę wymagały cięcia. Ale zanim je posadzizz sprawdź jaki rozmiar osiągają. Np kolumnowe typu wiśnia Amonagawa, buk obelisk, sosna bośniacka do albo jakaś piecioigielna, cis, jarząb kolumnowy, do tego jakieś azalie, berberysy, tawuły czy krzewuszki, troche bylin typu tawulki, funkie, zurawki. Podsyp kora I masz ogród.
      Byliny gdy się rozrosną to zagłuszą chwasty, ewentualnie wyloz geowloknina i wysyp na to kamienie lub kore.

Jesli to za dużo to Wybetonuj.
      • brenya78 Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 15:53
        To zdecydowanie za dużo. Doceniam porady, ale to co opisalas wychodzi zdecydowanie poza moje umiejętności + łatwe utrzymanie. Przede wszystkim żeby zrobić taki ogród to mnostwo roboty, projektowania, której wykonać ani zlecić teraz nie mogę.
        • magia Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 16:06
          Oj nie, wg mnie to dużo prostsze niż zakładanie trawnika.
          Na taką przestrzeń to wystarczy kartka w kratkę i olowek.
          Wybierasz rośliny, sprawdzasz w sieci ich docelowa wysokości i objętość. Rysujesz na kartce ogródek w skali typu 1 kratka to pół metra., Rysujesz rośliny jako okręgi - ich maksymalny obwód.
          Przy każdej roślinie możesz sobie dopisać maks. Wysokość jaka osiąga, żeby upewnić się czy jest dobry układ.
          Realizacja to pewnie kilka godzin pracy.

A trawnik nawet jeśli na początku będzie ładny to z czasem się zachwasci, do tego wymaga podlewania regularnego, koszenia, jakaś aeracja i wertykulacja raz na jakiś czas.
          No więcej roboty jak nic.

• brenya78 Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 16:15
            Może wyjaśnię. Muszę ten ogród zrobić sama, opiekując się dzieckiem i niedługo wracając do pracy na pełny etat. Mam na to dzień/dwa. I kompletnie nie znając się na roślinach, zamawiając wszystko przez internet, łącznie z narzędziami, ziemia itp. A potem nie będę tego ogrodu widziała na oczy przez parę lat, bo się wyprowadzam.
            Dla kogoś doświadczonego, zabawa z kartką i projektowanie ogrodu, sprawdzanie wysokości, gleby jaka lubią rośliny, szerokości, projektowanie żeby nic niczego nie zasłaniało, które wiecznie zielone, a które nie itp. gdzie wysiać korę, gdzie co, to może jest parę godzin roboty. Dla mnie to brzmi jak projekt na cały miesiąc. A tego czasu nie mam. Dlatego pytałam o coś prostego pt. trawa na całość, albo jakiś płożący na całości.
            Czyli generalnie wniosek jest taki że nie da się raczej...?
          • brenya78 Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 16:17
            "Na taką przestrzeń to wystarczy kartka w kratkę i olowek."

Zresztą kompletnie nie wyobrażam sobie jak sądzę te rośliny na takiej przestrzeni. Co pół metra? I mam takie chaszcze 10x10m przed oknami? 20x20 roślin to 400 roślin mam posadzić?
            • magia Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 16:36
              Zaplanuj z grubsza przestrzeń czyli tu jakiś stolik i 2 krzesła, tu miejsce na piaskownice czy inna huśtawkę i tyle pustej przestrzeni zostawiasz. Reszta to rośliny.
              Mało która roślina do ogrodu (nie na skalniak ) osiada szerokość 20cm, średnia wśród bylin to pewnie ok 40cm, krzewy z 80cm a drzewa przynajmniej 1m w przypadku wąsko kolumnowych, ale te informacje znajdziesz w sieć w każdej chwili i takie kółko rysujesz na kartce.

Ale skoro nie czujesz tego to najlepiej zadzwoń do jakiegokolwiek ogrodnika w okolicy i powiedz że we 2 dni potrzebujesz adny bezproblemowy ogródek i ci zrobi, kwestia ceny.
            • jak_matrioszka Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 16:37
              No nie mow, ze nigdy w zyciu rododendrona nie widzialas? Jakie pol metra, jak to docelowo moze 2-3m srednicy miec? Co prawda po wielu latach, ale i tak co pol metra to miniatur sie nawet nie sadzi.
              Jalowce plazace - 1-1,5m srednicy. Posadzic mozna co 2m, przeciez nie musza na siebie zachodzic.
              Miedzy roslinami zostawia sie przerwe "powietrzna", lepiej sie wtedy prezentuja.
              Zrobienie ogrodu i zostawienie go na kilka lat bez zadnej opieki mija sie z celem. Rownie dobrze mozesz sypnac kilka garsci nasion bez planowania i te co przezyja, te beda.
              • brenya78 Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 16:47
                "Miedzy roslinami zostawia sie przerwe "powietrzna""

Tak, czy siak nie wiem jak to ma wyglądać roślina przy roślinie nawet z przerwą powietrzna na 10x10 m.
                Przerabiałam coś podobnego. W tych przerwach rosly chwasty, a wygrabianie liści spomiedzy takich nasadzonych gdzie popadnie roślin to był koszmar. Wyrwaliśmy większość tego w cholerę, bo chwaszczory były, nie dało się przejść, ani wypielic, ani zagrabić liści. Koszmar. Chce mieć teraz wolna przestrzeń. Ale ogród muszę zostawić na parę lat.
                Myślę o tej koniczynie, albo jakimś inwazyjnym płaczącym który mi to po prostu zakryje jak dywan.

Ja naprawdę chciałabym ładny ogród i jak wrócę to zatrudnię profesjonalna firmę planująca, ale teraz musi być coś na szybko, a z jakimś efektem. Tak, wiem, wyższa szkoła jazdy 😄
            • trillian Re: Co zamiast trawnika? 06.07.20, 17:23
              brenya78 napisała:

> "Na taką przestrzeń to wystarczy kartka w kratkę i olowek."
              >
              > Zresztą kompletnie nie wyobrażam sobie jak sądzę te rośliny na takiej przestrze
              > ni. Co pół metra? I mam takie chaszcze 10x10m przed oknami? 20x20 roślin to 400
              > roślin mam posadzić?

te pół metra to miała być skala: jedna kratka to pół metra.

Nie wiem po co w ogóle zakładać ogród, skoro nie masz czasu zaplanować, zrobić a potem nawet nie będziesz w tym domu mieszkać. Olej to teraz po prostu
              • brenya78 Re: Co zamiast trawnika? 06.07.20, 18:20
                No właśnie, żebym mogła olać, ale obecnie jest ściernisko a ja nie chcę tego tak zostawić żeby straszyło sąsiadów.

Chyba pójdę w ten kamienny ogródek. Najwyżej sąsiad będzie dmuchał w to to. Lepiej to niż kosić co tydzień...
        • jak_matrioszka Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 16:08
          To co magia i ja proponujemy, to najlatwiejsze w utrzyaniu co moze byc. Jak wylejesz beton to bedzie trudniej, bo trzeba bedzie zamiatac, a na korze liscie to mniejszy problem. Po za tym najpierw sadzisz kilka roslin, a jak za rok lub dwa uznasz, ze chcesz wiecej, to dokupisz i dosadzisz.
          Ja mam sasiadow wiecznie nieobecnych emerytow. Maja do ogarniecia ok. 6x3m, wiec troche mniej niz ty. Posadzili drzewo, rododentrony, kilka mniejszych zimozielonych i jedyne co robia, to zmieniaja na sezonowe kwiatki w trzech doniczkach przy drzwiach. Ich praca zwiazana z utrzymaniem tego ogrodka to moze 5h rocznie. Kore czasem trzeba uzupelnic, kwiaty z rododendronow usuwaja, i to wszystko. Zadnego ciecia, podlewanie sie u nas zalatwia samo (leje jak z cebra). Przy wiekszej powierzchni masz jeszcze mozliwosc zrobienia "klombu", hosty sa bardzo ciekawa opcja - rozne kolory i wielkosci lisci, pojawiaja sie same a na zime znikaja, lubia polcien.
          Projektowanie to zawsze jest wyzwanie, ale tego nie unikniesz przy zadnych roslinach.
    • berdebul Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 15:07
      Przekopać, rzucić łubin, jak wyrośnie, ale zanim zakwitnie przekopać jeszcze raz i dopiero posiać trawę. Są mieszanki do cienia i sprawdzają się bardzo dobrze. Mam posadzone pod dużymi drzewami i mam ładny trawnik.
      Możesz tez wysiąść więcej koniczyny, ona tworzy ładne dywaniki i nie trzeba kosić. Albo kwietną łąkę.
        • solejrolia Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 16:36
          Łąka kwietnia nie jest zbyt atrakcyjna . Inaczej:
          Ładna i atrakcyjna jest przez krótki okres czasu, bo poza tym to jest zwyczajne chwastowisko. A to juz masz TERAZ!
          Na taką łąkę trzeba mieć przestrzeń i sprzęt żeby potem zapanować nad taką łąką.
          Nie polecam
          ( mam sumarycznie 1ha łąki kwietnej i stricte naturalnej, co wyrosło to jest, więc uwierz w to co piszę, to nie nadaje się na mały ogródek i ogródek w bezpośrednim sąsiedztwie z domem!)

Chcesz łąkę ?
          Nawet taką z koniczyną, koniczyną zawsze można dosiać. , to to co masz teraz skoś.
          I koś raz w miesiącu. Podoba Ci się? Nie?
          To znaczy że to nie jest rozwiązanie dla ciebie.
          • solejrolia Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 18:06
            Trawa będzie lepiej rosła jak się ją podlewa, nawozi i często! kosi a nie zbiera do kosza kosiarki pokosu.

Przed założeniem trawnika nie ma sensu wysiewac przedplonow typu motylkowe na przeoranie. Wystarczy przekopac to co jest, wygrabic, wyrównać i zwałować.i wysiac nasiona trawy (odpowiedniej mieszanki pod stanowisko)
            • brenya78 Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 18:31
              "Trawa będzie lepiej rosła jak się ją podlewa, nawozi i często! kosi a nie zbiera do kosza kosiarki pokosu."

Sąsiad mi będzie kosił, choc on akurat tnie mi drugi ogród przy samej ziemi i skutek jest słaby, szczerze powiedziawszy.

"Przed założeniem trawnika nie ma sensu wysiewac przedplonow typu motylkowe na przeoranie. Wystarczy przekopac to co jest, wygrabic, wyrównać i zwałować.i wysiac nasiona trawy (odpowiedniej mieszanki pod stanowisko)"

A pod trawę też się jakaś mate daje?
    • solejrolia Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 16:27
      Zamiast trawnika to możesz zrobić kamienny ogródek.

Pozbywasz się chwastów mechanicznie, ręcznie, przekopujac, jakkolwiek.
      Ukladasz matę, po całości. Sadzisz kilka malo problematycznych roślin. Zasypujesz po całości żwirkiem, otoczakiem.
      Najprostszy sposób.

A rośliny do cienia?
      Dałabym jakiś duży rozanecznik , niech ma juz swoj wyglad i rozmiar, jeśli ogród nie jest zbyt wietrzny to spory klon palmowy Atropurpurea. Dereń Elegantissima ale tam gdzie najdłużej słońce
      ( ma ładne liście i rozjaśni ciemny ogrod) i hortensje np Limelight, Vanilla frise.
      I trochę bylin- bergenie, funkie, jakąś paproć wkomponowałabym, może muskanta. Tyle.

W miejscu gdzie chcesz postawić np lezak czy stolik nie sadzisz oczywiście roślin.
      I rośliny usadzasz tak, by powstawała ścieżka, możesz po prostej, możesz meandująco.
      • brenya78 Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 18:34
        "Zamiast trawnika to możesz zrobić kamienny ogródek.

Pozbywasz się chwastów mechanicznie, ręcznie, przekopujac, jakkolwiek.
        Ukladasz matę, po całości. Sadzisz kilka malo problematycznych roślin. Zasypujesz po całości żwirkiem, otoczakiem.
        Najprostszy sposób."

Podoba mi się. Mam parę roślin rosnących po obrzeżach, ale nie wiem jak się nazywają... Jest coś w rodzaju żywopłotu z przodu, i z jednego boku mam parę krzewów do rozrostu. Reszta miała być pusta, bo ja lubię przestrzeń i zaczynam się skłaniać ku tym otoczakom. Mata, otoczaki, nie będzie za bardzo pustynia?
      • brenya78 Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 17:24
        Podesty tarasowe? W dzień/dwa? Naprawdę? 😄
        Słuchajcie, ja muszę zrobić coś z niczego, szybko, prosto. Już i tak przekopanie tego ogrodu to wyzwanie.
        Ogród który zaprezentowałas jest absolutnie poza moim zasięgiem.
        • solejrolia Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 18:00
          Podesty w dwa dni nie dasz rady zrobić.

Ale to, co wyżej opisalam- jak najbardziej. Kupujesz matę. Kamień drobny. I kilkanaście roślin. Plus ewentualnie kilka worków torfu kwaśnego ( pod rododendrona czy hortensje). Jeden dzień pozbywania się chwastów i przekopanie, wyrównanie.
          Drugi dzien mata. sadzenie. i rozsypanie kamienia. Cześć pieśni.
          • brenya78 Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 18:29
            "Ale to, co wyżej opisalam- jak najbardziej. Kupujesz matę. Kamień drobny. I kilkanaście roślin. Plus ewentualnie kilka worków torfu kwaśnego ( pod rododendrona czy hortensje). Jeden dzień pozbywania się chwastów i przekopanie, wyrównanie.
            Drugi dzien mata. sadzenie. i rozsypanie kamienia. Cześć pieśni."

To już mi lepiej brzmi 😄
            Jak się nazywa taka mata? Rozumiem że się ja rozkłada pod kamień? Aha, nie zgrabie takiego drobnego kamienia jak te liście spadną? Może jakiś cięższy kamień?
            Korę już próbowałam ale 1) że się rozkłada, 2) miesza z liśćmi i efekt straszny.
            • solejrolia Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 18:48
              Agrowłóknina czarna w rolce.
              Z kamienia liści nie zgrabia się a wydmuchuje w jeden narożnik i zbiera do worka
              ( z kory nie trzeba zbierać, z kamienia niestety tak).
              Jeśli jako ściółke uzyjesz kore to ciężko będzie korzystać z ogródka, kamień lepszy.
              Cięższy kamień nie wiem co masz na myśliwink Może być grys granitowy, może być otoczak/ płukanka żwirowa. Itp drobny lub sredniodrobny kamyk. Kamień musi być po całości rozsypany, natomiast nie po całości powinny być sadzone rośliny a w grupach, i z przerwami, by zostało miejsce na przejście ( umowna ściezka) czy zeby mozna bylo cos postawic( np bujak).
              • brenya78 Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 18:57
                To jest ogródek z przodu domu, od ulicy, wiec typowo reprezentacyjny ale nie do lezenia, ani ogólnego używania. Wiec nie będzie stolików, leżaka itp. Tylko rośliny.
                Ciezszy kamień miałam na myśli takie większe otoczaki, które pod grabiami się nie przesuną, ale faktycznie można by ta dmuchawa te liście - może da się to ogarnąć.... Drogie są takie kamienie? Ile tego trzeba by nawiezc? I wtedy mogłabym może narożniki zrobić tylko w roślinach? Żeby w środku kwadratowego ogrodu powstał taki jakby romb z tych otoczaków, albo coś mniej regularnego, bo nie lubię pod linijke? Mogłoby tak być?
                • solejrolia Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 19:17
                  To na zdjęciach to jest mój prywatny ogród frontowy/ nie inspiracja z pinteresta/
                  kamień sprawdza się właśnie w takich miejscach jak przedogródek, ogród frontów.
                  Nie rób romba . Tylko kamień po całości rozsyp.
                  Ale rośliny oczywiście możesz posadzić po bokach a środek zostawić wolny. Taka kompozycja jest ok.
                  Kamień zalezy jaki wybierzesz, taka cena, i ilosc tez zalezy od kamienia, od wielkości kamienia (wylicza ci w punkcie sprzedaży ile masz wziac)
    • kryzys_wieku_sredniego Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 18:56
      Trawnik.
      Mogą sobie pisać, że jest kłopotliwy, ale 10*10 to skosisz w 15 min i to ładnie.
      Dasz kamienie i rośliny to będziesz wygrzebywać liście sąsiada na klęczkach, obsadzisz wysokimi trawami i zrobisz oczko - no piknie tylko komary.
      Ja bym na środku posadziła dobrą śliwkę czy jabłoń i trawę posiała.
    • tyggrysio Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 21:12
      A moze mech? U mnie rosnie na kawalku dzialki (tak bylo i tak zostalo, sama go tam nie sadzilam, wiec nie wiem czy ma jakies wady czy specjalne potrzeby) - jest zielono i kosic nie trzeba 🙂
    • unaluna Re: Co zamiast trawnika? 05.07.20, 23:03
      10x10 m to jest żadna powierzchnia do utrzymania. Żadne kamienie na taką powierzchnię. Posiałabym samozagęszczającą się trawę, łatwa do utrzymania, można chodzić na bosaka, liście łatwo wygrabić. Jak przyjdzie Ci do głowy zakładanie ogrodu to zawsze możesz dokupić krzewy,byliny, cokolwiek i zasadzić w dowolnym momencie w dowolnym miejscu. W przypadków kamyczków, nawet przy czarnej folii i agrowłókninie są cholerstwa, które pięknie zachwaszczają te kamyczki, a pielenie ich jest masakrycznie upierdliwe,nawet na 100 m2. Mam sporą część działki w takim rozwiązaniu...i szybko się pozbyłam złudzeń.
      Przy powierzchni 100 m2 to w ogóle wzięłabym jakąś firmę do zrobienia trawy/ogrodu, bo to koszt żaden (o ile jakaś się podejmie przy takim metrażu), a oszczędność czasu spora.
      • brenya78 Re: Co zamiast trawnika? 06.07.20, 09:32
        Unaluna. A jaka to samo zagęszczająca się trawa?w dodatku do cienia musi być. Jakiś gatunek? Nie znam się a musze w dodatku po angielsku to znaleźć ...

Co do firmy, to już się orientowałam w cenach tutaj. Za taki ogród jak mój chcą ok 5tys funtów, projekt, robota i rosliny. Nie chce tyle wydać. Może jak już wrócę, ale teraz nie.
    • scarlett74 Re: Co zamiast trawnika? 06.07.20, 09:46
      Chyba najlepszy pomysł ma solejrolia. Najtańszy , najszybszy i najmniej kłopotliwy w utrzymaniu. Otoczaki+niskie rośliny: niskie rododendrony, azalia, jakieś trawy, pierysy, bukszpan,a z boku hortensje.Lub inne zielone.
      • brenya78 Re: Co zamiast trawnika? 06.07.20, 17:01
        "Chyba najlepszy pomysł ma solejrolia. Najtańszy , najszybszy i najmniej kłopotliwy w utrzymaniu. Otoczaki+niskie rośliny: niskie rododendrony, azalia, jakieś trawy, pierysy, bukszpan,a z boku hortensje.Lub inne zielone"

Też mi się najbardziej podoba na razie. Tylko waham się odnośnie tego wybierania liści spomiedzy tych otoczaków. Oraz trochę się boję że tak duża przestrzeń wysypana kamieniem może być zbyt przytłaczająca?
        • solejrolia Re: Co zamiast trawnika? 06.07.20, 17:14
          big_grin

10x10 to nie jest duża przestrzeń. To po pierwsze. To zwyczajna popierdułka.
          A po 2. Spójrz na moje zdjęcie- tam jest o wiele więcej metrów , i wcale nie robi przytłaczającego wrażenia tongue_out Bo nie jest to pustynia kamienna, tylko przestrzeń wypełniona przez rośliny, a kamień to tylko wykończenie.
          po 3. już wspominałam- dmuchawą się wydmuchuje liście z takiej kamiennej rabaty.
          • brenya78 Re: Co zamiast trawnika? 06.07.20, 18:53
            No, niestety ale te otoczaki nie przejdą. Obliczyłam na kalkulatorze ile tego trzeba na 8x8m x 5 cm głębokości i mi policzyło jakieś 7 ton... Oczyma wyobraźni widzę ten kamien zwalony pod moim domem. Ani pojechać do sklepu obejrzeć, ani oddać jakby co. Boje się tego przedsięwzięcia 😄
            Jednak chyba będzie trawa. Jakoś łatwiej mi to ogarnąć wyobraźnia.
              • solejrolia Re: Co zamiast trawnika? 06.07.20, 23:27
                2-3 cm to za mało.

Zwykle daje się warstwę 5-7cm, drobny.
                10 i więcej, jak grubszy kamień.
                Dlatego nie pisałam konkretnie ile masz kupić kamienia, bo nie wiem, jaki kamień ostatecznie wybierzesz.

I założyłam, że sama, tylko swoimi rękami nie będziesz tego robić, że jednak jakieś męskie ramię będzie cię wspierać. Więc co to jest te 7ton wink tongue_out
                • brenya78 Re: Co zamiast trawnika? 07.07.20, 09:35
                  "I założyłam, że sama, tylko swoimi rękami nie będziesz tego robić, że jednak jakieś męskie ramię będzie cię wspierać. Więc co to jest te 7ton wink tongue_out"

To męskie ramię zarobione jest, nadgodziny i weekendy, bo key worker. Jak on mi ten ogródek przekopie to będzie sukces. Już widzę oczyma wyobraźni jak jeszcze 7 ton otoczaków musi zwalić na to 😄

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka