Dodaj do ulubionych

Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile

05.07.20, 13:43
Kiedy zaczęłyscie pozwalać dzieciom oglądać bajki w tv? Czy istnieje bezpieczna ilość czasu, ile dziecko może spędzać przed tv bez strat dla rozwoju? Nie ukrywam, że istnieje pokusa by włączyć mini mini czy tam baby first, sama zobaczyłam, że treści tam są przyjemne, kolorowe, mile, sama się wciągnęłam, więc co dopiero roczniak. Na razie jeszcze nie włączam bajek, jednak są takie dni gdzie przydałoby się chociaż 15 minut.
Tv jest cale dnie wyłączony, więc jak tylko jest włączony, maluch żywo się nim interesuje.
Obserwuj wątek
  • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 13:52
   Ja włączam prawie roczniakowi Baby Club CBeebies - do znalezienia na YouTube jeśli nie masz dostępu do BBC iplayer. Jest przeznaczony dla niemowląt, występują w nim malenkie dzieci, prowadzacy który śpiewa piosenki, eksploruje jakieś rzeczy, czyta bajkę. Pozwalam na ok 20 min dziennie. Po tym dziecko traci zainteresowanie.
  • gru_z_gru Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 13:55
   Ma trzy lata i jeszcze nie ogląda, uważam że przyjdzie na to czas, na razie lepiej niech się zajmuje rzeczywistością trójwymiarową. Za minimum bez ekranów uważałam 2 lata, ale w sumie po drugich urodzinach nie widziałam potrzeby włączania i tak leci
   • bywalczyni.hosteli Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 14:05
    Uuu, bardzo fajnie, podziwiam za wytrwałość. Ja sobie założyłam 1,5 roku,gdzieś wyczytałam, że to minimum. Nie wiem czy tyle wytrwam, z całą pewnością chce. Sama niemalże nie oglądam tv,ale siedzę w tablecie, wiec przykład daje słaby.
    Muzykę z jakich nośników puszczasz? Ja też tablet, głównie yt.
    • gru_z_gru Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 14:15
     Muzykę albo z płyt albo z pendrive'a z MP3 włożonego do wieży. Córka ma też swój głośnik z wgrana muzyką i sama sobie włącza. To w sumie żadna wytrwałość z mojej strony, większość tych kreskówek jest dla mnie strasznie irytująca więc mi ich nie brakuje smile
     • bywalczyni.hosteli Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 14:24
      Dzięki, pomysł z własnym głośnikiem bardzo mi się podoba, może uskutecznimy smile bardzo muzykę lubi (chyba jak większość dzieci ), szkoda wiec to zatracac smile
      Wytrwałość mam na myśli z uwagi na to, ponieważ jak rozmawiam ze znajomymi, puszczanie bajek daje chwilę wytchnienia, dziecko wpatruje się w ekran a rodzice mają spokój. Oczywiście nie chce tego, tylko boje się, że i mnie to dosięgnie.
      Co do bajek nie zgodzę się, grafiki są tak piękne, że sama siedziałam z rozdziwioną gębąwink Fabuła wiadomo - uczymy się pukać do drzwi wink
      • gru_z_gru Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 14:58
       Ja po prostu zakładałam że roczniak na niczym się nie skupia za długo i nie spodziewałam się tego. A jak miała około półtora roku to już bawiła się chwilę klockami, książeczką... Jak dziecko nie zna ekranów to umie się zająć innymi rzeczami - głównie dlatego mi zależało na takim modelu. I widzę że to bardzo dobra decyzja była i dobrze działa na dzieci. Więc mi się do bajek zupełnie nie śpieszy
       • trampki-w-kwiatki Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 15:04
        Potwierdzam. Moja młoda po każdej chorobie, gdy przy inhalatorze można ją było utrzymać tylko przy pomocy bajki czy piosenki, miała problemy z koncentracją. Teraz ma 3, 5 roku i nie dostrzegam takiej zależności. Tyle, że bajki uzależniają. Będziesz słyszeć "Mamoooo, bajkeeeeeeeee!". Jak dłużej ma post telewizyjny to tego nie słyszę.
        • marszawka Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 19:34
         Mam dokładnie te same doświadczenia z synem, 3 latkiem. Do inhalacji jest bajka na tablecie. Niestety później jest histeria jak inhalacja sie kończy a ja chcę zabrać ekran. Po starszym dziecku też widzę jak strasznie ekrany mogą uzależniać. U niego jest histeria jak po godzinie zamykam komputer.Syn 9 lat. Także ja bym byla ostrożna i bajki ewentualnie włączała w ostateczności np wspomniana inhalacja.
        • gru_z_gru Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 19:48
         Bardzo często czytam o tych inhalacjach czy podróżach, że się nie da bez bajek. Tak się zastanawiam - jak rodzice leczyli dzieci i podróżowali z nimi jak nie było smartfonów czy tabletów? Nie piszę złośliwie, żeby Cię skrytykować tylko naprawdę mnie to zastanawia. Przecież jakoś musieli to robić.
          • obrus_w_paski Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 20:16
           Ja kiedyś widziałam może maks 2 letnie dziecko s Spacerówce, a na uchwycie gdzie zazwyczaj wisi jakaś pluszowa gąsiennicę, tym razem był zamontowany stojak na telefon, telefon tez był i leciały bajki. Scenka w pięknym parku naturalnym nad morzem, zieleń, piękne widoki, jelenie, ptaszki.
           danaide napisała:

           > Widzialam scenę w tramwaju: matka pokazuje dziecku w wózku smartfon. Dziecko po
           > nizej 2 lat. Jak tylko zabiera smartfon dziecko reaguje złością. Kurczę, myśla
           > łam ze w tramwaju to się widoczki za oknem ogląda ...
         • kiddy Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 07.07.20, 14:35
          Nie wiem, jak podróżowali, ale nie sądzę, żeby choćby w czasach naszego dzieciństwa istniały takie inhalatory jak teraz i by tak namiętnie używano tej formy leczenia. Nie miałam oporów przed posadzeniem rocznej astmatyczki z inhalatorem przed bajką, bo w takiej sytuacji bardziej liczyło się skuteczne podanie leku. Płaczącemu, zdenerwowanemu dziecku nie byłabym w stanie pomóc, jak trzeba. Starszak zaczął oglądać bajki gdzieś koło 2 roku życia, krótko, może 10 minut. Teraz dzieci mają 7 i 4 lata, bajki oglądają codziennie po ok. 40 minut.
          Co do zależności między uzależnieniem od ekranów (cokolwiek to znaczy) a wczesnym udostępnieniem bajek powiem tak. Mój syn jest zafiksowany na punkcie telefonów, komputera, mniej - TV. Ale on jak tylko odkrył, że jest coś takiego, jak telefon, czyli ok. roku życia, wykazywał takie skłonności. Młody jest wzrokowcem, uwielbia się dostymulowywać wzrokowo (lubi jasne, mocne światło, filmy np. z rollercoasterów itd.),do tego elektronika nie ma dla niego tajemnic, ma do niej niebywałą intuicję. Natomiast córka, ta, która oglądała bajki wcześnie, ma elektronikę w nosie. Bajki owszem, ogląda, lubi, ale telefony i komputer zupełnie jej nie interesują. Dzieci wiedzą, że mają określony czas na bajkę, że mogą oglądać to, co lubią i nie ma u nas histerii, że wyłącza się telewizor.
       • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 15:17
        "Ja po prostu zakładałam że roczniak na niczym się nie skupia za długo i nie spodziewałam się tego. A jak miała około półtora roku to już bawiła się chwilę klockami, książeczką."

        Dziwne to co piszesz. Książeczka, klockami swobodnie bawią się już 6msczniaki.
         • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 17:32
          "Oczywiście, nie wątpię że półroczne dzieci ematek same bawią się klockami i książeczkami, a w wieku trzech lat to już obsługują LEGO Technics a książki to nie tyle czytają co piszą big_grin moje są zupełnie zwyczajne a nie genialne"

          Nic takiego nie napisałam. Ale dziwi że dziecko potrafi się samodzielnie bawić książeczka dopiero w wieku półtora roku. Nie jest to norma rozwojowa.
           • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 18:40
            "A jaka jest norma rozwojowa? Tylko że źródłem proszę. Półroczne dziecko często nawet nie siedzi..."

            No to leży na brzuszku i łapie zabawki i się zajmuje nimi. W wieku ok 10 msc raczkuje, przemieszcza się i w tym wieku już powinno umieć się zająć książeczka (moja lubi typu peekaboo, w wieku 11 msc umiała przewracać grubsze strony, oczywiście nie po jednej ale na chybił trafil), zabawka, coś wciskać, ciągnąć, walić łyżką w garnek. Naprawdę, ale dziecko półtoraroczne które dopiero wtedy potrafi się CHWILE zająć książeczka to nie jest normalne. Co robilo do tej pory?? Siedziało i patrzyło?
            • gru_z_gru Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 19:16
             Tak, przez półtora roku moje dziecko tylko się patrzyło a potem z dnia na dzień zmiana big_grin jak miała pół roku to owszem, 5 minut się skoncentrowała na czymś, nie więcej. Dla mnie nie problem, nie oczekiwałam od niemowlęcia samodzielnej zabawy. Teraz ma 3 lata i długo zajmuje się sobą, jest bardzo samodzielna
           • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 18:46
            Piszesz że roczniak się nie skupia na długo NICZYM. To naprawdę nie jest normalne. Przecież już dziecko leżące na macie potrafi pacac jakieś zabawki łapka przez jakiś czas i nie wymaga przy tym ciągłej obecności doroslego. Roczne dziecko swobodnie powinno umieć się samo zająć nawet ze 20 minut (jak robię obiad, albo jeszcze dłużej jak np. pracuje obok niej). Nie wyobrażam sobie że dopiero w wieku półtora roku dziecko umie się samo bawić przez chwilę! Nie wiem, chyba że nigdy nie zostawiano go samego.
            • gru_z_gru Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 19:51
             psycholog-zawitowska.pl/2017/12/03/ile-moze-trwac-koncentracja-uwagi/
             U młodszych przedszkolaków skupienie uwagi na kwadrans uważa się z normalne.
             Oczywiście bywają bardzo różne dzieci, moja dziś na blisko godzinę przepadła z ciastoliną. Ale gdyby bawiła się nią kwadrans to byłoby jak najbardziej zgodne z normą rozwojową.
   • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 15:43
    "Ma trzy lata i jeszcze nie ogląda, uważam że przyjdzie na to czas, na razie lepiej niech się zajmuje rzeczywistością trójwymiarową"

    Jest tyle fajnych programów dla dzieci, rozwijających, że naprawdę nie wiem w jakim celu takie ograniczanie dziecka.
      • gru_z_gru Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 17:40
       Owszem, rozwijają się zupełnie zgodnie z normą, choć każda z moich córek w nieco inny sposób. Normy są bardzo szerokie i przypuszczam, że ich nie znasz, prezentujesz klasyczna postawę: ojej, a czemu jeszcze nie mówi, moja to już... Tak zwana pedagogika babcio-sąsiadkowa czyli nie zna się to się wypowiem. Tak jak napisałam - możesz swoim dzieciom od pierwszych dni życia puszczać edukacyjne filmy o tym, jak się buduje z klocków, żeby w wieku pół roku już budowały, przecież to Twoja decyzja. możesz też poczytać książki o tym, jak się rozwijają dzieci i jakie są normy. Albo filmy edukacyjne na ten temat sobie znajdź smile
       • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 18:49
        "prezentujesz klasyczna postawę: ojej, a czemu jeszcze nie mówi, moja to już... T"

        Jestem ostatnia osobą którą można posadzić o porównywanie dzieci i ściganie się umiejętnościami. Ale powtórzę, jeśli dziecko dopiero w wieku półtora roku potrafi na chwilę zająć się książeczka, to to nie jest norma.
          • gru_z_gru Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 20:36
           Spędzało czas na spacerach, słuchało muzyki, bawiło się prostymi instrumentami, wrzucała rzeczy do pojemników, szybko polubiła zabawy plastyczne, bawiła się w wodzie, bawiła się w piasku, eksplorowała mieszkanie, lubiła piłki... Potem weszły książki i klocki.
           • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 20:42
            "Spędzało czas na spacerach, słuchało muzyki, bawiło się prostymi instrumentami, wrzucała rzeczy do pojemników, szybko polubiła zabawy plastyczne, bawiła się w wodzie, bawiła się w piasku, eksplorowała mieszkanie, lubiła piłki... Potem weszły książki i klocki."

            No to nie pisz że do półtora roku nie umiała się zająć sama nawet na chwilę. Skoro wrzucała rzeczy do pojemników, eksplorowała mieszkanie, lubiła piłki to chyba jednak potrafiła się zająć czymś. Napisałaś tak, jakby z poktoraroczniakiem trzeba było coś bez przerwy robić bo się sobą nie zajmie.
            • gru_z_gru Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 20:45
             Nie pisałam, że nawet na chwilę. Na chwilę umiała. Na 20 minut nie. Zresztą zwykle robiłyśmy te rzeczy razem. Lubię spędzać czas z dziećmi i to nie jest dla mnie priorytet, żeby trenować niemowlę do jak najdłuższej samodzielnej zabawy.
              • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 21:02
               "Attention span roczniaka to 3-5 minut."

               Co nie znaczy, że po 5 minutach nie może zająć się kolejna zabawka/książeczka/klockiem. Moja biega z łyżką drewniana i wali we wszystko po kolei, ściąga książeczki, przewraca strony, potem idzie pooglądać świat przez szybę, pokrzyczec na kota, potem idzie do chodzika i się na nim uwiesza, bawi się pojemnikiem z kaszą, idzie po piłeczkę. Może tak z godzinę. Czasem przychodzi do mnie, wspina się po mnie, bawimy się razem czytamy książkę, i off she goes again. Wydawało mi się że to normalne, ale widzę że mam genialne dziecko...
               • dolcenera Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 21:12
                Środowiskowe naprowadziły Cię na pedagogikę RIE Magdy Gerber, czy Janet Lansbury już bardziej współcześnie. Wszystko o self-directed play, independent play. Poprowadziły Cie w kierunku modelu rodzicielstwa, którY ma wiele zalet, ale posiada tez pewne pułapki, mam nadzieje ze jesteś ich świadoma / ze te panie Cie uświadomiły...

                Jeżeli temat Cie interesuje to przejrzyj „No bad kids” albo „Elevating child care” .

                20 minutowy attention span u roczniaka nie jest normą rozwojową, teraz sprecyzowałaś ze są to multiple activities, to całkiem co innego, jest to norma.
                • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 21:27
                 "Poprowadziły Cie w kierunku modelu rodzicielstwa, którY ma wiele zalet, ale posiada tez pewne pułapki, mam nadzieje ze jesteś ich świadoma / ze te panie Cie uświadomiły..."

                 Staram się zachować zdrowy środek, mam nadzieję. Dlatego mamy czas i na rodzicielstwo bliskości, i karmienie piersią, samodzielne zasypianie i wspólne spanie, i spacery, wspólne zabawy, puszczanie baniek, jak i samodzielne zabawy, podczas gdy jestem obok, ale córka bawi się sama.
                 Potrzebuje też czasem w ciągu dnia zająć ja na 20 minut, żeby np. wziąć prysznic albo zrobić jakiś bardziej wymagający uwagi obiad. I wtedy ogląda Baby Club, bijąc brawo, śmiejąc się i podskakując do piosenek, pokrzykując do dzieci puszczających banki. No trauma normalnie. Strach się bać.
                 Wiec mam odrobinę czasu dla siebie - a o tym jest wątek. A jak zwykle zaczęło się udowadnianie jak to straszny wpływ na psychikę dziecka ma telewizja i licytowanie która dłużej wytrzymała i nie pozwoliła dziecku oglądać. Nie rozumiem czemu ma służyć to odcięcie od telewizji i udowadnianie że 20 minut dziennie jak dziecko poogląda puszczanie baniek mydlanych, to straszna zbrodnia, bo przecież matka na dupie ma siedzieć i te banki puszczać dziecku.
                  • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 21:40
                   "Och, a to nie o to szło, że dziecko pozbawione tv by BBC, koniecznie, głupieje? Nie. Co za ulga..."

                   Wskaż uprzejmie gdzie tak napisałam...
                   Owszem uważam, że pozbawianie dziecka jakiegoś fajnego programu przeznaczonego dla niego i ogólnorozwojowego... jest właśnie pozbawianiem go czegoś wartościowego. Tak jak można dziecka pozbawiać w imię ideologii innych przyjemności, na przykład słodyczy do 16 roku życia, albo jeżdżenia na rowerze itp. Niektórzy nie pozwalają dzieciom słuchać muzyki, bo ponoć deprawuje ich młode mózgi. No różne ideologizmy istnieją na tym świecie.
                   • danaide Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 21:58
                    Obejrzałam fragmenty. Bez oglądania wyszlo mi na to samo. To filmiki instruktażowe dla dorosłych. Twoja wspierająca Cię wioska A.D. 2020. Ok, dzieci lubią też patrzeć jak inne sie bawią choć diabli i neurolodzy jedynie wiedzą co widzi w takim filmiku Twoje dziecko.

                    Całe szczęście, że same z gru jakoś wpadlysmy na te bańki, kredki, błotka.
                 • dolcenera Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 21:45
                  No to ok, działasz zgodnie z własnym przekonaniem, ok. Nikt nie będzie lepsza matka dla Twojej córki od Ciebie samej.

                  Jeżeli chodzi o tv czy ekrany ogólnie to problem tkwi w szybkości migawki obrazu i intensywności stymulacji neuronów w płacie czołowym, który u niemowlaków / toddlersow jest jeszcze w stadium archaicznym / jaszczura. Wystawienie na białe czy niebieskie światło stymulację kortyzol, wiec warto włączyć night shift. Oczywiście krótki filmik, żeby wziąć prysznic czy podgrzać zupę to nie zbrodnia, ale walorów edukacyjnych to to nie ma żadnych.

                  Jeżeli temat Cie interesuje to Serge Tisseron i jego zespół + Catherine Gueguen ( neuropsychology) dokładnie wyjaśniają problem szkodliwości ekranów ogólnie, nie tylko tv poniżej ( umownie ) 3 lat.
                  • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 21:50
                   "Jeżeli chodzi o tv czy ekrany ogólnie to problem tkwi w szybkości migawki obrazu i intensywności stymulacji neuronów w płacie czołowym, który u niemowlaków / toddlersow jest jeszcze w stadium archaicznym / jaszczura. Wystawienie na białe czy niebieskie światło stymulację kortyzol, wiec warto włączyć night shift. Oczywiście krótki filmik, żeby wziąć prysznic czy podgrzać zupę to nie zbrodnia, ale walorów edukacyjnych to to nie ma żadnych."

                   Czy ty w ogóle zajrzałas do linku który podałam??? Tam nie ma szybkości migawki obrazu! Tam są inne niemowlęta śmiejące się z telewizji, miś, śpiewająca pani/pan i banki mydlane!
                   Jest lock-down. Moje dziecko praktycznie od marca nie widziało rówieśników na żywo, z wyjątkiem z daleka. Widzę jak reaguje na dzieci z telewizji i nie mam zamiaru odbierać mu tej przyjemności, bo jakąś paniusia na forum myli wartościowy program z kreskówka bo nie raczy jej się zajrzeć do linka.
                   • dolcenera Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 22:07
                    Znam ten program i jego odpowiedniki w innych krajach.

                    Obraz jest sztucznie wzmocniony kolorystycznie i zbyt szybki w stosunku do percepcji niemowlaka, która przypominam nie przekracza 3-5 minut w tym wieku. Po tym czasie niemowlę przed tv widzi tylko migające światełka.

                    Za paniusię - EOT.
                    • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 22:34
                     "Obraz jest sztucznie wzmocniony kolorystycznie i zbyt szybki w stosunku do percepcji niemowlaka, która przypominam nie przekracza 3-5 minut w tym wieku. Po tym czasie niemowlę przed tv widzi tylko migające światełka."


                     Jjjjjjasne. Idź i się zatrudnij w BBC, oni z pewnością padną na kolana przed Twoja eksperckoscia, co widzi roczne dziecko patrząc na panią śpiewająca piosenkę 😄😄

                     To co zobaczyłaś, to kompilacje piosenek. Na YouTube nie ma właściwych programów (tych z puszczaniem baniek). Te można obejrzeć tylko na BBC.
                 • gru_z_gru Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 06.07.20, 08:41
                  Przede wszystkim ja nie udoeadnialam że ma straszny wpływ, choć są badania o dużej szkodliwości. Odpowiedziałam po prostu na pytania zadane przez autorkę wątku. To Ty widzisz w tym licytację. Nie twierdzę że oglądanie puszczania baniek to zbrodnia.To Ty przekonujesz że brak tego odcina dziecko od czegoś ważnego. Chyba Twoim zdaniem powinnam na siłę wcisnąć w plan dnia ten kwadrans tv, bo nie inaczej dziecko traci. A ja nie widzę powodu żeby to robić bo mamy inne zajęcia i nie mam kiedy.
                  • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 06.07.20, 08:50
                   "choć są badania o dużej szkodliwości."

                   Nie ma badań o szkodliwości 15 minut spokojnych bajek, wiec nie zmyslaj.

                   "Odpowiedziałam po prostu na pytania zadane przez autorkę wątku"

                   Nie odpowiedziałaś. Bo autorka zapytała co można puścić żeby mieć 20 minut oddechu a ty jej odpisałaś "ja nie puszczałam do 3 roku bo nie ma potrzeby". To nie jest odpowiedź na pytanie. Wiec w jakim celu to napisałaś, jesli nie w celu pokazania jaka to zajebista matka jesteś niepuszczajaca dziecku takiego chłamu...?
                    • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 06.07.20, 08:58
                     "Owszem, są badania o szkodliwości jakichkolwiek ekranów"

                     Nie, nie ma takich badań. Są badania o szkodliwości dłuższego oglądania treści na ekranie. Np. szybko migajacych w przypadku niemowląt. Ale na Boga nie chodzi o szkodliwości samego ekranu! Ekran to ekran. Szkodzi tak samo jak np. żarówka. Coś ci się uroilo, albo nie umiesz interpretować tego co czytasz.
                   • bywalczyni.hosteli Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 06.07.20, 08:58
                    brenya78 napisała:

                    > Bo autorka zapytała co można puścić żeby mieć 20 minut odde
                    > chu a ty jej odpisałaś "ja nie puszczałam do 3 roku bo nie ma potrzeby". To nie
                    > jest odpowiedź na pytanie. Wiec w jakim celu to napisałaś, jesli nie w celu po
                    > kazania jaka to zajebista matka jesteś niepuszczajaca dziecku takiego chłamu...
                    > ?


                    coś w tym pustym łbie ci się pomerdalo, nie pytałam co puszczac dziecku. puknij się w łeb brenja, jesteś obok bywalca i dramatiki największym pajacem na forum, twojego dziecka już mi szkoda, ale myślę że będzie glupiutkie jak ty a dodatkowo otumaniasz je telewizją
                  • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 06.07.20, 08:53
                   "zbrodnia.To Ty przekonujesz że brak tego odcina dziecko od czegoś ważnego"

                   Nie przekonuje że odcina. Pisze że nie wiem w imię czego nalezy odcinać skoro to TAKZE są mądre treści. Nie każe ci wciskać na siłę, tylko nie zgadzam się z twierdzeniem że to są jakieś szkodliwe treści, podczas gdy są to treści równie mądre jak i inne.
             • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 20:59
              "Zresztą zwykle robiłyśmy te rzeczy razem. Lubię spędzać czas z dziećmi i to nie jest dla mnie priorytet, żeby trenować niemowlę do jak najdłuższej samodzielnej zabawy."

              Dużo czytam na ten temat, bo na początku nie potrafiłam wyluzować i uważałam że muszę się bawić z dzieckiem non stop. Na szczęście mądre panie środowiskowe mi uzmysłowiły że dziecko potrzebuje alone time I jest on bardzo ważny dla samodzielnego rozwoju. Nie po to żeby "trenować" dziecko, tylko żeby mu pozwalać np. rozwiązywać problemy samodzielnie, żeby umiało polegać na sobie i... nie czuło się samotne. Jest sporo literatury na ten temat. Że ciągle zabawianie dziecka, organizowanie mu zabawy, wcale nie jest takie super dobre dla niego. Wiec jak czytam Ciebie że Twoje dziecko dopiero jak miało półtora roku zajęło się na dłużej niż chwila sobą, to luźno wnioskuje, że jesteś z matek które organizują dzieciom czas i ciągle z nimi sa. A to może opóźniać ich rozwój. Tyle.
               • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 21:15
                "Jestem matką która postępuje tak jak chce a nie tak jak innym się wydaje że powinna. Tak, mam straszliwie opoznioną trzylatkę..."

                A rób jak uważasz, ale nie dorabiaj do tego ideologii, jakoby nieogladanie tv miało jakiś dobroczynny wpływ na twoje dzieci. Bo jak widać, być może jest dokładnie odwrotnie....
                • gru_z_gru Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 22:42
                 A ja gdzieś dorabiam ideologię? Nikogo nie przekonuję przecież. Badań o szkodliwości ekranów dla małych dzieci jest sporo, kto chce może się zapoznać. Natomiast nie znam ani jednego badania z którego wynikałoby że brak ekranów dla małych dzieci jest szkodliwy dla ich rozwoju. Jak znasz to podrzuć. Natomiast oczywiście nie wiem, czy coś ma dobroczynny wpływ na moje dzieci bo przecież nie przetestowałam wersji odwrotnej. Wiem tylko że nie oglądają i tyle. I wiem, że wszystko jest z nimi ok.
                 • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 22:48
                  "Badań o szkodliwości ekranów dla małych dzieci jest sporo, kto chce może się zapoznać."

                  Owszem, dorabiasz ideologię do 10-20 minut spędzonych przed telewizorem. Nie ma badań że spokojna piosenka obejrzana NA EKRANIE szkodzi. Zachowujesz się jak Amisz uciekający przed elektrycznością.
                  • makurokurosek Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 06.07.20, 21:36
                   "Nie ma badań że spokojna piosenka obejrzana NA EKRANIE szkodzi. Zachowujesz się jak Amisz uciekający przed elektrycznością"

                   To, ze ty nie czujesz potrzeby poszukania i zapoznania się z badaniami o szkodliwym wpływie spędzania czasu przed tv małych dzieci nie oznacza, że takowych badań nie ma.
                   O tym jak dzieci spędzają z rodzicami wspólny czas widać już w przedszkolu, podczas gdy jednie ładnie rysują drugie nawet kredki trzymać nie potrafią
  • trampki-w-kwiatki Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 14:54
   Dałam radę chyba rok. Wtedy młoda po raz pierwszy trafiła do szpitala i trzeba było czymś ją zająć podczas zabiegów, i tym ratunkiem były filmiki z kotami z yt.
   Potem długo, długo nic i na drugie urodziny znów trafiła do szpitala, do izolatki. Żeby ją utrzymać w miejscu, pod kroplówką, musiałam użyć świnki peppy. Hospitalizacja trochę trwała, potem była cała jesień i zima chorowania, więc peppa została z nami na dłużej. Mieszkałam sama a dziecko nie ma rodzeństwa, więc nie było czym ją zająć podczas wykonywania czynności typu gotowanie.
   Znosiłam tylko tę peppę, bo mi odpowiada estetyka a i treść jest całkiem spoko dla dwulatka. Teraz ma 3,5 i lubi puffin rock, peppę, przygody lisa i borsuka. Ogląda, gdy ja muszę przygotować obiad. Latem to jest jakoś co drugi dzień.
    • kyrelime Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 16:27
     Ja w czasie gotowania sadzałam dziecko w foteliku czy starsze przy osobnym stole i pozwalalam na zabawy typu przesypywanie kaszy, wody, plastelina i tym podobne. Zajmujące a dziecko unieruchomione i krzywda mu się nie stanie. Co do bajek- też w szpitalu przy kroplówce młody mi się zacząć uzależniać, ale to był wtedy w sumie mus. Dużo też zależy od dziecka - mój starszak od zawsze miał wielkie ciągoty do ekranów, więc byłam czujna. Młodszy ma teraz trochę ponad 2lata- czasem popatrzy na peppe, ale ogólnie dla niego ekrany mogłyby nie istnieć, nie ciągnie go, więc i ja jestem bardziej wyluzowana.
     • trampki-w-kwiatki Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 21:56
      Właśnie, to uzależnienie szybko przychodzi i szybko odchodzi. Moja w szpitalach czy na inhalacjach uzależniała się w mig. Ale że w domu nie mamy tv i nikt nie ogląda niczego na tabletach w obecności dziecka, to szybko jej przechodziło. Zimą to bym z nią nawet coś edukacyjnego obejrzała, ale szczerze nie wiem co. No, domisie jeszcze lubi.
      • kyrelime Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 22:36
       U nas też na szczęście szybko po wprowadzeniu limitów i zasad syn się przysotoswuje. Ale muszę mieć limity, bo bardzo gorąco ciagnie. Ma teraz ponad 6 lat, ale taką tendencję miał już jako 2 latek w czasie pierwszej hospitalizacji. Teraz pozwalam mu pooglądać np.kanaly, które go interesują na YouTube, czy ulubioną bajkę, od czasu do czasu bywamy w kinie, uwielbia teatr. No lubi chłopak oglądać. Na komputerze lubi tworzyć w paincie, ale już np.do gier go na szczęście nie ciągnie.
  • dolcenera Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 16:48
   3 lata bez ekranu to minimum dla mnie, potem po 20 minut tylko w dni bez przedszkola ( jak już musi bo się udusi) i - sine qua non - tylko po polsku. Od 6 lat po godzinie dziennie idem.

   Fajna jest reguła 3-6-9-12.

   (Pomijam sytuacje wyjątkowe typu podróż, szpital, jelitówką, kiedy trzeba dziecko znieczulić oczna guma do żucia.)

  • maja0026 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 17:52
   Moja córka obecnie wczesna nastolatka oglądała bajki od chyba 9 miesiaca, teletubisie chyba na początek, w sumie to nigdy jakoś specjalnie nie ograniczałam, nie pozwalałam tylko oglądać bajek na kanałach typu cartoon net. Czyli takich bajek gdzie bardzo dużo i szybko się dzieje. Obecnie jest najlepsza uczennica w całej szkole, super mądra i inteligentna z niej dziewczynka. Jest wesoła, towarzyska i nie siedzi z nosem w telefonie (to akurat od początku monitorujemy) I jak ma się to do teorii żeby dziecku bajek nie pozwalać oglądać?
  • rb_111222333 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 19:16
   Córcia jest jedynaczką, bajki w tv zaczęliśmy jej pokazywać tuż przed 3 urodzinami. Na początku to było 10 min, potem doszliśmy do 20 min. Teraz ma 4.5 roku, w czasie pandemii było to nawet 40-60 min dziennie + 30 min zajęć online w przedszkolu. Teraz wracamy do 20 min, ale nie ogląda codziennie, jeśli dłużej bawi się na placu zabaw albo wyjeżdzamy na weekend, to nie ogląda.
  • danaide Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 19:27
   Moja córka miala 2 lata gdy zaczęła oglądać filmy. Gdy się kąpałam: bajki z sieci, jakaś francuska o kroliczku, peppa, dora; gdy wieczorem byłam w kuchni: tv Śląsk, popoludniowy blok z bolkiem i lolkiem czy reksiem oraz w ramach generalnego wsparcia samotnego macierzyństwa: filmy na dvd. Pierwsze dwa kanały odpadly, latami miala tylko dvd albo kino. Disney channel dopiero od 8 roku życia.

   Zastanawiam sie czy nie oglądając tych kanałów brak pewnego rodzaju formatowania wyszedł jej na dobre czy zle. Raczej skłaniam się ku pierwszej opcji.
   • bywalczyni.hosteli Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 19:33
    danaide napisała:
    > Zastanawiam sie czy nie oglądając tych kanałów brak pewnego rodzaju formatowani
    > a wyszedł jej na dobre czy zle. Raczej skłaniam się ku pierwszej opcji.

    Mogłabyś rozwinąć co masz na myśli?
    Oglądanie obcojęzycznych bajek miało jakiś dobry wpływ w Twojej ocenie? (Znam historię z ojcem mniej więcej).
    Tv Śląsk brzmi grubo, kojarzy mi się że śląskimi szlagierami, ale to chyba tv Silesia smile
    • danaide Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 19:54
     Oglądała krótko, mogły jej pomóc w komunikacji z ojcem, ale jak zrozumiała, ze moze oglądać bajki, które rozumie to już obcojęzycznych nie chciala. Tv może i Silesia miala jedną genialną rzecz: zero reklam dla dzieci, reklamowali tylko te swoje śląskie programy albo firmy. Lata zakupowego spokoju.

     Nie wiem czy oglądanie psiego patrolu, kucykow pony albo maszy i niedźwiedzia w czymś dzieciom szczególnie pomaga. Moja na dvd miala tez disneye wiec swoją część kulturowego formatowania i tak odrobila. Nie prowadziłam badań, tym bardziej porównawczych, czym różnią sie dzieci oglądające mini mini od pozostałych. O co chodzi w spongebob dalej nie wiem i nie wiem czy chcę wiedzieć.

     No i jestem ciekawa co wg Was jest takie śliczne, wyguglam sobie.
     • gru_z_gru Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 19:58
      No dokładnie, dlatego tak mnie rozbawiło, że moja biedna trzylatka taka ograniczona, bo tyyyyle rozwijających programów ją omija big_grin Większość znanych mi 2-3 latków rozwija się przy Psim Patrolu, Peppie, Maszy, Kucykach itp. Jakoś nie widzę tu szczególnej straty dla rozwoju, jak tego nie ogląda.
          • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 20:48
           "wygenerowanych przez brak kreskówek?"

           A gdzie ja piszę o kreskówkach? Jest mnóstwo cudownych programów dla maluszków, z prostymi zabawami, piosenkami, innymi dziećmi, które jak najbardziej rozwijają, wyciszają, czy po prostu bawią.
           Tutaj jest kompilacja piosenek z serii CBeebies która puszczam mojej córce.
           m.youtube.com/watch?v=7XLo6Byo-hQ

           Oprócz piosenek, czytają książeczki, puszczają bańki mydlane, omawiają przedmioty codziennego użytku. Dlaczego miałabym pozbawiać moje dziecko wartościowych zajęć w imię jakiejś ideologii antytv?
           • gru_z_gru Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 20:58
            Zamiast seksu tez preferujesz cudowne programy pokazujące, jak wspaniale inni ludzie to robią? big_grin

            Nie widzę żadnego sensu zastępowania puszczania baniek programem o puszczaniu baniek. Tak samo jak zastępowania czytania książeczek filmem z czytaniem książeczek. Z przedmiotami codziennego użytku też sobie radzę.
            • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 21:07
             "Nie widzę żadnego sensu zastępowania puszczania baniek programem o puszczaniu baniek. "

             Ok, czyli niewiele zrozumiałaś z tego co mówię. I nawet pewnie nie zajrzałas do linku... Idź napisz do BBC że bzdurne programy robią.
             No cóż, Twoje dziecko nawet się żadna książka nie zainteresowało przez półtora roku. Moje lubi oglądać ze mną i w TV i nie widzę powodu żeby jej pozbawiać mądrych treści przez jakąś chora wizję matki.
              • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 21:33
               "Jest kanał dla niemowląt to i treść się znajdzie.."

               To nie jest kanał dla niewomlat tylko seria BBC dla maluszków i ich rodzicow. Załączyłam link, można obejrzeć i wtedy komentować. W przeciwnym razie wystawiasz sobie świadectwo ignorantki.
                   • danaide Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 22:38
                    Einstein nie Einstein, to nie ja wpisuję się w wątek o kreskówkach z programem instruktażowym dla dorosłych, tylko dlatego, że moje dziecko się cieszy, że zobaczyło tam buźki innych dzieci, z których połowa ma minę "Co ja robię tu, o o, co ja tutaj robię?!"
                     • danaide Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 22:54
                      thebabyclub.tv

                      Ze strony:

                      The Baby Club is a ground-breaking show for CBeebies, aimed at the parents and carers of 6 to 18 month old babies.

                      Giovanna Fletcher or Nigel Clarke, who welcome six babies and their grown-ups and lead on-screen activities while encouraging viewers to join in at home.

                      The series is firmly rooted in academic research recognising how vital parent-baby attachment is to a child’s development.

                      To są programy - przepraszam za słowo filmiki!!! - instruktrażowe. Uczą ludzi bawić się z dziećmi, nawiązywać z nimi relację.

                      No, dzieci mają takie miny. Jedno czy drugie się śmieje, jedno coś cycka, jedno czymś macha, jedno się rozgląda, inne chce jeść. Norma. To nie trzecia klasa podstawówki, żeby Ci siedziały pod linijkę, to losowo wybrane 6 niemowlaków.
                       • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 23:08
                        "‘The Baby Club’ aims to support parents nationwide who need a trusted source of encouragement and advice."

                        No dokladnie. To nie jest FILMIK, ani KRESKOWKA, tylko klub malucha zachęcający do wspólnej zabawy dziecko i rodzica. No chyba że sugerujesz że rodzic ma to oglądać SAM??? 😄😄😄😄

                        I też nic się nie stanie jak dziecko 10 minut obejrzy to samo, a matka w tym czasie pójdzie zrobic obiad. A O TO PYTALA AUTORKA WATKU. Wiec z czym masz problem się pytam???
                      • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 23:03
                       No nareszcie załapałas o co chodzi w programie! Brawo. Ten program jest tak samo "aimed at parents" jak każdy baby club prowadzony przez tutejsze gminy. Jak nie było lock-downu, chodziłam z małą na baby club w okolicy. Jest dla dzieci i dla rodziców. Tak, jest wspólna zabawa, nawiązywanie relacji. Ale skąd ci się wziął film instruktażowy to za Boga nie wiem...

                       "lead on-screen activities while encouraging viewers to join in at home."

                       Brawo. Kumasz. Tak, to jest program także do zabawy razem z dziećmi. W domu. Przed telewizorem.Dokładnie tak jak dziecięce grupy na żywo. I nikt nie gwałci płatów czołowych migającym niebieskim światłem.

                       "The series is firmly rooted in academic research recognising how vital parent-baby attachment is to a child’s development."

                       No pacz Pani. Neurolodzy nie załamują już rąk? Doczytalas o co chodzi! Brawo! Czy dalej będziesz bredzic coś o szkodliwości tv na płaty czołowe?


                       "No, dzieci mają takie miny. Jedno czy drugie się śmieje, jedno coś cycka, jedno czymś macha, jedno się rozgląda, inne chce jeść. Norma. To nie trzecia klasa podstawówki, żeby Ci siedziały pod linijkę, to losowo wybrane 6 niemowlaków."

                       Ale to TY MIALAS PROBLEM Z TYM, że dzieci siedzą i mają miny "co ja robię tu". Zdradzę ci, dokładnie takie miny mają niemowlaki na grupach NA ZYWO na które chodziłam 😄😄😄
                       A moje dziecko uwielbia na nie patrzeć. No zgroza i gwałt na psychice normalnie!

                       Zaplątała się moja droga, opary Twojego absurdu cię oczadzily.
                       • danaide Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 23:13
                        Wiesz co brenya? Przed dzieckiem było z Tobą ciężko, po dziecku... zgadnij, co powinnam teraz napisać?

                        Unoszące się tu opary absurdu wieją od Ciebie - od Twojego pierwszego wpisu, gdy do wątku o kreskówkach dla dzieci wpisałaś program instruktażowy - bo za taki nadal go uważam - dla dorosłych. I zamiast uczciwie napisać co i jak człowiek sam musi robić research, żeby zobaczyć co próbujesz nam wcisnąć jako pozycję dla dzieci.

                        Pozycję skądinąd wartościową, ale, na Thora, nie dla dzieci per se!

                        PS.
                        Moje dziecko bardzo grzecznie spało w kinie na "Białej wstążce" Haneke. Równie dobrze mogłabym się wpisać do wątku: Na czym śpią Wasze dzieci?
                        Masz swoje opary...
                        • brenya78 Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 23:24
                         Piłaś coś???

                         "żeby zobaczyć co próbujesz nam wcisnąć jako pozycję dla dzieci."

                         Tak, z pewnością program puszczany na kanale CBeebies, z pania i panem trzymającym na kolanach Baby Bear, śpiewających o strachu na wróble w śmiesznej czapce, chorej lalce, i czytających bajeczki o tym że baby bear idzie do parku liczyc listki, albo spogląda za kamyk w poszukiwaniu marchewki to FILM INSTRUKTAZOWY DLA RODZICOW 😄😄😄😄😄😄 Boss. To takie Smerfy to chyba już uniwersytet dla rodziców??

                         Ufff. Dziecko położone spać, mogę zaczynac oglądanie 😄😄😄 na przykład to:

                         m.youtube.com/watch?v=mrj3X5Hsyl4

                         Lepsze od Netflix's 😄😄😄😄

                         Płaczę 😄

                         "Pozycję skądinąd wartościową, ale, na Thora, nie dla dzieci per se!"

                         Piłaś? Nie pisz. Pliz 😄


                         "gdy do wątku o kreskówkach dla dzieci wpisałaś program instruktażowy -"

                         To nie jest film instruktażowy TYLKO KLUB MALUCHA!!!!!!!! Doskonały, żeby posadzić dziecko na 15 minut (bo tyle trwa jeden odcinek) przed tv i iść pod prysznic - dokładnie tak jak autorka tego wątku chce. Mądry, wartościowy, spokojny.

                         Nie błaznuje się dalej pliz.
                         • danaide Re: Kreskówki dla dzieci - od kiedy, ile 05.07.20, 23:45
                          Nie, brenya, ja nie piję, prędzej Ty zważywszy jak się zapętliłaś...

                          Up:
                          "The series is firmly rooted in academic research recognising how vital parent-baby attachment is to a child’s development."

                          Twoje parent-baby attachment polega na tym, że Ty się kąpiesz, a Twoje dziecko patrzy jak inni rodzice bawią się ze swoimi dziećmi? A, ok.
                          "Per se" niejasne? A, ok.

                          Tak, kluby malucha pełnią funkcję instruktażową. Zastępują Ci wioskę, matki, babki i wszystkie te osoby, które kiedyś siedziały i spędzały czas z Twoimi dziećmi ucząc ich - Ciebie - zabaw paluszkowych, śpiewając im piosenki, opowiadając wierszyki i bajki, wymyślając zabawy. Nie wszyscy bowiem rodzice jako dzieci spędzili wartościowy czas ze swoimi rodzicami. Może też część rodziców dawno już zapomniała jak to było, gdy byli dziećmi.

                          Ja nie wiedziałam/nie pamiętałam. Kupiłam sobie kilka książek. Kluby malucha dopiero raczkowały, istniały wersje okrojone, płatne, często słono albo trudno dostępne.
                          Jak jest dziś, właściwie nie wiem.

                          Po co ja w ogóle z Tobą rozmawiam? Jestem już w innym miejscu i rozmowa z mamusią niepewną swojego macierzyństwa i agresywnie reagująca na innych to ostatnia rzecz, która jest mi do szczęścia potrzebna.