Dodaj do ulubionych

R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytury.

08.07.20, 07:03
RT zaproponował 200 zł do emerytury dla kobiet za każde dziecko. Ręce mi opadły. Co się stało z tym rozsądnym gościem, który kiedyś startował na prezydenta Warszawy i któremu kibicowałam. PO wymyśla głupoty żeby tylko wygrać a RT to powtarza. Rozdawnictwo i jeszcze raz rozdawnictwo. Tacy ludzie jak RT zapewne mają b. dużo odłożonych pieniędzy i jak Polska "zbankrutuje" to sobie dadzą radę. Gorzej z szarakami, którzy często żyją z dnia na dzień za najniższą krajową. Szkoda, wielka szkoda, że RT przeszedł na złą stronę mocy (tą pisowską).
Obserwuj wątek
  • zazou1980 Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 07:11
   To imo glupi pomysl, ale nawet nie wiesz jakie sa oczekiwania w narodzie. Ludzie chca cos dostac, jak da to dobry, jak nie da to zly, pewnie sobie wszystko kradnie i sie nawet nie podzieli. Takie prymitywne podejscie, ale wiekszosc Polakow ma w sobie ten prymitywizm gleboko zakorzeniony...
  • matacznik Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 07:19
   inka754 napisał(a):

   > Ręce mi opadły.
   >
   Wolę taki program, niż Mama 4+, w którym próg dzietności jest wysoki, a dodatkowym warunkiem jest brak innego zabezpieczenia emerytalnego. 200 zł za każde dziecko (mam nadzieję, że będzie warunek wychowania dzieci i nie będzie dodatku za dzieci porzucone) w pewien sposób (bardzo uproszczony, co ma więcej wad niż zalet) kompensuje nieobecność kobiet na rynku pracy w okresie okołodzieciowym.
    • kub-ma Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 09:26
     Okazuje się, że jest z gumy, bo 2 miliardy się znalazły. Teraz premier rozdaje gminom pieniądze na wiecach wyborczych i stwierdził, że czerwiec dla naszego budżetu jest lepszy niż w roku ubiegłym (szkoda, że nie dodał, że to dzięki wpłatom z NBP, których w ubiegłym roku nie było).
     Zatem jest z gumy.
    • malia Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 09:36
     Zapomniałaś o emeryturze dla matek 4 dzieci, które dodatkowo nigdzie nie pracowały całe życie? to dopiero jest niewypał, bo budżet nie jest z gumy.
     To może jest i zbędne , ale znacznie uczciwsze - wychowałaś dziecko, poniosłaś koszty osobiste, zawodowe, materialne - masz te dwie stówki. Dziecko, czyli również jedno dziecko, albo dwoje - a nie rozmnażanie dla chwały ojczyzny i siedzienie w domu jako jedyny słuszny model rodziny wg pisu
    • just_shelly Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 10:50
     Nie zgodzę się. Rok macierzyńskiego potrafi kobiecie sprzątnąć okazje na awans, 3 lata wychowawczego są często bardziej opłacalne (koszty żłobka i opiekunek, dojazdów) a państwo specjalnie nie dba o dostępność opieki dla dzieci. Z jednej strony klaszcze z radością i zachęca do rozmnażania, z drugiej zostawia rodziców z wyborem między żłobkami krzakami, albo płatna niania.
     Decydując się na macierzyństwo wiedziałam, ze ominie mnie podwyżka, premie itd. Nie miałam pewności czy będę miała do czego wracać.
     Plus obciążenie psychiczne - stres związany z powyższym w połączeniu z poczuciem winy, ze zbyt mało czasu poświęcasz się dziecku (pierwszy urlop macierzyński trwał 16 tygodni).
     Wiec akurat pomysł wyrównania tego, co mogłam wypracować sobie przez te łącznie 6 lat bycia z przerwami z 3 dzieci (na zakładając prace do 65 roku życia czyli 45 lat pracy łącznie) jest dla mnie bardzo mądrym pomysłem.
     A już zdecydowanie mądrzejszym niż emerytura należąca się tak po prostu kobietom które urodziły określona ilość dzieci.
     • araceli Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 11:34
      just_shelly napisała:
      > Nie zgodzę się. Rok macierzyńskiego potrafi kobiecie sprzątnąć okazje na awans,
      > 3 lata wychowawczego są często bardziej opłacalne (koszty żłobka i opiekunek,
      > dojazdów) a państwo specjalnie nie dba o dostępność opieki dla dzieci. Z jednej
      > strony klaszcze z radością i zachęca do rozmnażania, z drugiej zostawia rodzic
      > ów z wyborem między żłobkami krzakami, albo płatna niania.
      > Decydując się na macierzyństwo wiedziałam, ze ominie mnie podwyżka, premie itd.
      > Nie miałam pewności czy będę miała do czego wracać.
      > Plus obciążenie psychiczne - stres związany z powyższym w połączeniu z poczucie
      > m winy, ze zbyt mało czasu poświęcasz się dziecku (pierwszy urlop macierzyński
      > trwał 16 tygodni).

      Czyli mamy betonować upupianie kobiet? Nie trzeba dawać kobietom równych szans, można pomijać bo przecież "i tak potem wyższą emeryturę dostaną".
      • grrrrw Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 09.07.20, 08:53
       gru, w 1981 wprowadzono urlopy wychowawcze (nie dla wszystkich, bo NALEŻAŁO POZOSTAWAĆ W STOSUNKU PRACY !!!) płatne 1/2 dotacji państwowej na miejsce w żłobku), patologia, Romki nie dostawały.
       Urlop trwał 3 lata, zasiłek 2 !
       Z zasiłku tego nie ściagano składki na ZUS do 1999 !
       Matki rodzące w latach 1980-1999, które korzystały z urlopu wychowawczego są bardzo stratne na składkach !!!
     • nalija Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 10.07.20, 08:28
      Urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Potem matka bądź ojciec może przejść na urlop rodzicielski. Tak, znam rodziny gdzie drugie pół roku z dzieckiem był w domu jego ojciec. Półroczna nieobecność kobiety (która jest dobrym pracownikiem) w pracy raczej nie spowoduje sprzątnięcia okazji do awansu, podwyżki itp.
     • nalija Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 10.07.20, 08:38
      A jeśli chodzi o ‚wyrownanie’, nie zgadzam się z tym. Podjęłas decyzje w co chcesz ‚zainwestowac’. Przez te 6 lat inne osoby pracowały i dokładały do budżetu podczas gdy Ty z niego czerpałas. Jeśli przez 6 lat poswieciłaś się wychowaniu dzieci zamiast pracy to te dzieci chyba wesprą Cię na starość?
    • mio-nuskropka Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 13:59
     > To, że kobiety mają dzieci (...) to ich wybór

     Zwłaszcza w kraju, w którym aborcja jest nielegalna a dostęp do antykoncepcji utrudniony.


     > i siedzą z nimi latami w domu

     Wiele z nich nie z własnej woli, po prostu pieniądze jakie mają oferowane minus koszty które by wyniosła opieka się czasem zupełnie nie kleją, do tego dochodzi logistyka i niechęć do zatrudniania matek.

     > to ich wybór.

     I co z tego? Praca zawodowa to też wybór. Czyli jedno i drugie to wybór, jedno i drugie jest potrzebne, żeby społeczeństwo funkcjonowało, ale jedno jest traktowane jako postawa godna pochwały i zapłaty a drugie jako fanaberia.     > I weź pod uwagę, że te dzieci często nie pracują lub całe życie pracują za granicą.

     No, tabuny całe.

     > Dokładanie do emerytur kobietom spowoduje, że inni będą mieć mniejsze emerytury. Budżet nie jest z gumy.

     Acha. A skąd myślisz wezmą się w tym budżecie jakiekolwiek pieniądze za te kilkadziesiąt lat, kiedy te obecne matki i niematki będą na emeryturze?
      • mio-nuskropka Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 10.07.20, 17:50
       > NIe kilkadziesiąt !! 17 LAT !

       No, ale matki, które miały dzieci przed 1999 wciąż żyją i jeszcze im do emerytury trochę brakuje.
       Wiele matek dostało wypowiedzenie zaraz po macierzyńskim, przynajmniej dostawało w tamtych czasach (likwidacja stanowiska etc) więc miały okrągłe goowno z tej składki odprowadzanej przez ZUS.
       I wiele kobiet ma więcej niż jedno dziecko, więc to się rozciąga w czasie.
       • grrrrw Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 10.07.20, 18:13
        Matki, które rodziły w 1980 miały 18 -35 lat, czyli urodziły się 1946-1962.
        Rocznik 1946, 1947, 1948 i 1949 dostał emeryturę na starych zasadach, sa do przodu.
        Pozostaja matki 1950-1962.
        Tylko część z nich poszła na wychowawczy , jedne nie chciały, inne nie pozostawały w stosunku pracy (studentki, uczennice, żony rolników) lub były zbyt bogate (miały dobrze zarabiajacego męża).

        ZUS ma dane o tych matkach, nie jest problemem policzyc, ile ich było.
  • woman_in_love Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 09:23
   System emerytalny działa tak, że młodzi bulą na starych. Zatem sens ma, by matki które mają dzieci, dostawały do emerytury dopłatę niejako ze składek swoich dzieci. Może to być np. 200 zł.
   Jednak tu powinno być szereg wykluczeń:
   - więźniowie nie zarabiają więc ich matki nic nie powinny dostać za nich (a nawet gdyby zarabiali, to koszt ich utrzymania niweluje ich zarobki)
   - bezrobotni nie zarabiają, więc ich matki nic nie powinny dostać za nich,
   - matki, którym odebrano dzieci, też nie powinny nic za nie dostać,
   - matki adopcyjne nie urodziły, ale jeżeli ich dzieci zarabiają, to powinny dostawać za nie
   - dramatisia się podle prowadziła i takie jak ona też nic nie powinny dostać, tym bardziej że tu można by też zastosować odebranie be...(rbeci)...a i przekazanie go do adopcji zagranicznej
  • 12gram Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 13:27
   Dobry pomysł. Mało to kobiet ktore poświęciły kilka lat pracy zawodowej a tym samym często możliwośc kariery, żeby urodzić i wychować dzieci, gdy w tym czasie ich mężowie robili kariery nez problemu z hasłem "bo ja kasę na rodzinę zarabiam"? - a przed 50tką panu palma odbija i się rozwodzi dla seksownej 20tki tym samym pozbawiając tę stara żonę prawa do korzystania z tej części jego emerytury która byłaby jej przynależna z racji wspólnoty małżenskiej za te lata ciąż i odpieluszkowywania.
   Jak najbardziej zmniejszyć 500+ a część z tej kasy przeznaczyć na emeryturę 200+ za dziecko.

   Inny pomysł jeszcze ewentualnie miałby sens - za czas trwania małżeństwa składki emerytalno/rentowe męża i żony zapisywać na jednym koncie małżenskim w zus i w razie rozwodu dzielić je na równe pół dla każdego. Wtedy nie będzie sytuacji, że jedno wymusza poświęcenie się drugiego dla dzieci i obsługi domu by samo robić karierę, a po latach go zostawia gołego i z brakiem skladek emerytalnych.
      • 12gram Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 13:53
       jak ktoś na ciebie zwalił odpowiedzialność to mi przykro że tak trafiłaś,
       tak czy siak chcąc mieć dziecko to kobieta wypada z rynku pracy każdorazowo przy każdym dziecku. I wielu pracodawców nie poczeka z projektami aż se urodzi i odpępowi. I jesli nie ma wspólnoty składek emerytalnych z mężem to kobieta jest poszkodowana. Nawet jeśli chodzi do pracy az do rozwiązania (o ile wątpliwa jest wydolność zawodowa w 9tym miesiącu) i wraca zaraz po macierzyńskim. W wielu zawodach nie da się zrobić przerwy i wrócić na swoje miejsce- bo ono nie bedzie czekać, ani praca nie poczeka . Potrzebna jest osoba wydolna a nie pani na ciążowym, macierzynskim albo opiekunczym. Dla wielu kobiet niemowlak i jego zaopiekowanie jest ważniejszy niż praca zawodowa (a prywatna opiekunka stosunkowo droga) a wszelkie badania dowodzą, ze bliskośc matki z dzieckiem do 2 r.ż. jest najistotniejsza w rozwoju dziecka. Jeśli dzieci będzie się kupować w sklepie na sztuki to można ten aspekt pominąć. Póki tak nie jest to nadal kobiety noszą ciąże, rodzą i przynajmniej kilka pierwszych miesiący sa z dzieckiem najbliżej.
       • gru_z_gru Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 13:58
        Ja na siebie nie pozwalam zwalić odpowiedzialności ale społeczne oczekiwanie jest takie ze za wszystko co związane z dzieckiem odpowiada matka. I nie chodzi o te kilka miesięcy czy nawet rok. Chodzi o ogromne zdumienie że na szczepienie z niemowlęciem przychodzi ojciec. O powszechne nawet na tym forum przekonanie że matka musi a ojciec ewentualnie może. O wieczne mówienie o macierzyństwie zamiast o rodzicielstwie które jest wspólna odpowiedzialnością. A co do składek - co z dziećmi które nie są w małżeństwie?
        • 12gram Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 14:17
         Rozumiem bo pełno takich przypadków wokoło cały czas, a już poprzednie pokolenie to w ogóle beton w temacie że za dzieci to matka tylko odpowiada, tak jak i żona za wyprasowane koszule męża. Niestety obecne niestare osoby też sporo z tych przekonań mają.
         Trzeba by przeanalizować kwestie emerytalne - ale jesli państwo tak krzyczy o wyższości małżenstwa nad nieformalnymi związkami to niech zabezpieczy małżonków przed skutkami rozwodu tym, że za czas małzenstwa składki obojga lądują na wspólnym koncie. Pani chce żyć z bezrobotnym pijakiem- to niech będzie świadoma że obniży jej emeryturę. Pan chce mieć żonę na etacie domowym która dba o jego rozwój - to jak po 20 latach chuć go poniesie gdzie indziej to połowa składek emerytalnych zostaje na zonę. itd

         Niestety szybka ścieżka kariery bardziej jest dostępna mężczyznom, przez to, że matki rodząc wypadają z obiegu zawodowego na kilka miesiący co najmniej - to zwyczajnie zarabiają mniej. Więc i później gdy dziecko choruje to prędzej na zasiłek idzie matka która i tak przerwała karierę rodząc , bo to się rodzinie opłaca bardziej finansowo niż przerywanie kariery dobrze zarabiającego męża..

         Ale wracając co do tego 200+ to myślę, że rozsądniejsze by było danie do emerytury nie sztywnej kwoty za dziecko ale np 3% podstawy emerytury, nie więcej niż 200zł.
         Wtedy byłaby motywacja,, żeby jednak o wysokość emerytury zadbac samemu.
         • gru_z_gru Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 14:28
          Robiłam tu kiedyś wyliczenia tych zwolnień. I generalnie to jest bzdura z argumentem finansowym, bo przy dobrze zarabiajajacych osobach to raczej nie są kwoty stanowiącej o być albo nie być domowego budżetu. To tylko kwestia nawyku i przekonań. Kobiety powinny myśleć o tym co im się opłaca i po prostu inwestować w siebie i domagać się żeby koszty rodzicielstwa ponosić wspólnie z ojcem dzieci
        • umi Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 14:22
         To, ze ojciec pojdzie z dzieckiem na szczepienie czy ze zmieni sie sposob mowienia o odpowiedzialnosci nie zmieni faktu, ze to na kobiete spada glowny ciezar decyzji o rozmnozeniu. To co proponujesz najwyzej zamiecie problem pod dywan. Nikt nie bedzie o nim mowil, ale on nadal bedzie i kobiety beda tracily. Tylko nie bedzie im wolno o tym powiedziec, bo przeciez facet moze pojsc na szczepinienie.
         No i co z tego? W ciazy nie bedzie, nie bedzie potrzebowal regeneracji po porodzie, piersia nie wykarmi (ewentualnie moze odgrzac z lodowki, ale i tak cyrk z odciaganiem spada na kobiete). Nie da sie zrownac zupelnie obowiazkow rodzicow wobec dzieci i jesli bedzie sie na sile probowac wciskac mezczyzn w ten uklad, to kobiety beda na coraz bardziej straconej pozycji. I skonczy sie tym, ze za jakies kilkanascie (albo mniej) lat jedyne osoby rozmnazajace sie to bedzie gleboka patologia. Normalne kobiety po prostu nie beda sobie mogly na to pozwolic.
         Zamiast zmieniac fasadowo slownictwo i udawac, ze da sie po rowno, jak sie nie da, powinno sie wprowadzic realne ulawtienia dla kobiet, zeby nawet te niepatologiczne mialy odwage sie rozmnozyc. Niektorzy mezczyzni maja o to bol tylka, ale przy takim podejsciu na starosc nikt im nawet nie poda szklanki wody - nie pisze o dzieciach, tylko pracownikach DPS-ow. Przy takiej nagonce na kobiety i policye pseudo-rownosciowej za chwile nedzny przyrost naturalny i tak zniknie i obecni psykacze po prostu wymra.
         • gru_z_gru Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 14:35
          Nie musi na nie spadać. Co do karmienia piersią to masa kobiet się na nie nie decyduje - nie ma żadnego odciągania wtedy. Zresztą nie chodzi o mleko... Chodzi o rodziny w których matka z niejaką dumą i smieszkami opowiada: ojej, jak mu nie przygotuję ubrań to dziecko w piżamie do żłobka zawiezie. I czeka na okładki bo to takie zabawne i ech ci nasi faceci to jak dzieci. Odpowiedzialność za dziecko to dużo więcej niż poród i karmienie. I ta odpowiedzialnością można się dzielić. Naprawdę nie ma tu niczego takiego co musi spadać w całości na kobietę.
       • araceli Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 14:06
        12gram napisała:
        > chcąc mieć dziecko to kobieta wypada z rynku pracy każdorazowo prz
        > y każdym dziecku.

        Nie dlatego, że rodzi ale dlatego, że spada na nią całość opieki. Lekarz? Idzie matka. Choroba - matka bierze L4. Odbieranie dziecka z placówki - matka musi mieć pracę od...do. Ile wątków na tym forum było "mam do wyboru dwie prace jaką doradzicie matce małego dziecka"... Czy facet zrezygnuje z dobrej pracy bo dziecko?

        > Dla wielu kobiet niemowlak i j
        > ego zaopiekowanie jest ważniejszy niż praca zawodowa (a prywatna opiekunka stos
        > unkowo droga) a wszelkie badania dowodzą, ze bliskośc matki z dzieckiem do 2 r
        > .ż. jest najistotniejsza w rozwoju dziecka.

        W takim razie nie ma ofiar.
        • umi Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 14:28
         Nie dlatego, że rodzi ale dlatego, że spada na nią całość opieki. Lekarz? Idzie matka. Choroba - matka bierze L4. - Prawda. Ale wciaz nawet bez tego juz dwojka dzieci to moze byc spory problem dla kariery. Na trzecie wiele kobiet po prostu nie moze sobie zawodowo pozwolic, nawet gdyby mialy do tego zdrowie i sily.

         A potem chodza wqvne i pelne zalu, bo patologia sie rozmnozyla nie patrzac na konsekwencje, a one sie staraly, chcialy i marzyly, ale nie mogly, bo ich nie bylo stac (i takich kobiet to sie nie wspiera w planach prokreacyjnych, za to kaze sie urodzic na sile takim, ktore tego nie chca suspicious).
         • araceli Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 14:37
          umi napisała:
          > Nie dlatego, że rodzi ale dlatego, że spada na nią całość opieki. Lekarz? Idzie
          > matka. Choroba - matka bierze L4. - Prawda. Ale wciaz nawet bez tego juz dwojk
          > a dzieci to moze byc spory problem dla kariery. Na trzecie wiele kobiet po pros
          > tu nie moze sobie zawodowo pozwolic, nawet gdyby mialy do tego zdrowie i sily.

          Trójka dzieci nie jest żadnym problemem dla kariery... mężczyzny wink
   • trampki-w-kwiatki Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 16:31
    12 gram, od lat mówię głośno o tym, żeby skutkiem małżeństwa były wspólne składki emerytalne.
    Trzeba to powtarzać do znudzenia. Niestety, brak tych rozwiązań to skutek zbyt małej liczby kobiet w parlamencie. Panom się to rozwiązanie nie opłaca. To oni zwykle, mając lat 50 plus, zostawiają swoje domowe żony dla pięknych dwudziestoketnich stażystek.
    • 12gram Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 17:44
     Też uważam, ze to by było uczciwe. Jest małżeństwo traktowane jako wspólnota to niech będzie tą wspólnotą naprawdę, z pełną świadomością uwspólnienia składek emerytalnych na czas małżeństwa, niechże te lata się liczą jako wspólny emerytalny staż dzielony na pół jesli tylko jedno decyduje się pracowac zawodowo. A nie sytuacja gdzie żona się poświęca dla męża wspierając jego karierę swoim kosztem a jak już opadnie z sił to zadbany mąż odchodzi z wypracowaną emeryturą, a żona zostaje na... naszym utrzymaniu jako zasiłkowiec... Zaś mąż wysoką emeryturę przehula z kochanką.
     Tak, prawo zdecydowanie stoi za mężczyznami. Bo najczęściej z powodu macierzyństwa to kobieta mniej emerytury wypracuje.
     Znam też taką która tyrała w domu cięzko (6 dzieci i małe gospodarstwo ze zwierzętami więc uwiązanie które skutecznie jej podcięło możliwośc pracy etatowej), maż tylko pracował w zakładzie pracy, kasę wydzielał , nie żyli w zgodzie i na emeryturze mimo że żyli razem to mąż miał swoją dobrą emeryturę a ona jakies nędzne ochłapy. Dopiero po śmierci męża miała realne pieniądze. A przeciez razem tę rodzinę tworzyli, razem dzieci wychowywali, głównie jej rękami bo była w domu, ale razem. Więc i ich dochody w zus powinny na jednym koncie wylądowac i być podzielone na pół, bo to by skutecznie zapobiegło podobnym sytuacjom przemocy ekonomicznej w domach emerytów, gdzie jest "jego" emerytura a "jej" to się nic nie należy bo "nie pracowała" .. pracowała, w domu, dla dobra tegoż męża. Gdyby męża i dzieci nie miała to by w domu nie siedziała tylko robiła karierę zawodową.
     I tak, panom się to nie opłaca, statystycznie częściej zarabiają więcej, a po uwspólnieniu sładek dostawali by niższą emeryturę. A oni wolą mieć wyższą i nie przeszkadza im, że żona za swoją by się nie utrzymała.. to dobry patent by taką żonę trzymac w posłuszeństwie mężowi.
     Jeszcze w mieście gdzie tej pracy dla kobiet ciut więcej i jest szansa na przyzwoicie płatne kobiety sobe radzą, ale w pomniejszych miejscowościach ta zaleznośc ekonomiczna od finansów męza się pogłębia.
    • riki_i Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 17:59
     trampki-w-kwiatki napisała:

     > 12 gram, od lat mówię głośno o tym, żeby skutkiem małżeństwa były wspólne skład
     > ki emerytalne.

     Częściowo są wspólne, piszę o tym poniżej w drzewku.

     > Trzeba to powtarzać do znudzenia. Niestety, brak tych rozwiązań to skutek zbyt
     > małej liczby kobiet w parlamencie. Panom się to rozwiązanie nie opłaca. To oni
     > zwykle, mając lat 50 plus, zostawiają swoje domowe żony dla pięknych dwudziesto
     > ketnich stażystek.

     Ale stażystka nie ogołaca z emerytury. Nie chce jej się tak długo czekać (musiałaby dociągnąć przy gościu do swojej 50-tki, żeby należała jej się "emerytura po mężu").
   • riki_i Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 17:56
    12gram napisała:

    > w tym czasi
    > e ich mężowie robili kariery nez problemu z hasłem "bo ja kasę na rodzinę zara
    > biam"? - a przed 50tką panu palma odbija i się rozwodzi dla seksownej 20tki ty
    > m samym pozbawiając tę stara żonę prawa do korzystania z tej części jego emeryt
    > ury która byłaby jej przynależna z racji wspólnoty małżenskiej za te lata ciąż
    > i odpieluszkowywania.

    Przy rozwodzie taki Pan musi podzielić się tym, co ma w OFE i na subkoncie w ZUS. A jeśli miał trzeci filar (IKE/IKZE/PPE), to również i nim.

    > Inny pomysł jeszcze ewentualnie miałby sens - za czas trwania małżeństwa składk
    > i emerytalno/rentowe męża i żony zapisywać na jednym koncie małżenskim w zus i
    > w razie rozwodu dzielić je na równe pół dla każdego.

    Tak radykalne postawienie kwestii spowodowałoby pracę mężczyzn na czarno. Poza tym, kobieta odchodzi na emeryturę 5 lat wcześniej.

    > Wtedy nie będzie sytuacji
    > , że jedno wymusza poświęcenie się drugiego dla dzieci i obsługi domu by samo
    > robić karierę, a po latach go zostawia gołego i z brakiem skladek emerytalnych.

    Różnie bywa. Ostatnio opowiadano mi o Panu, któremu nigdy nie pracująca ex zabrała absolutnie wszystko plus sąd zasądził jeszcze 3000 zł /m-cznie alimentów na jej rzecz. 64-letni Pan zgłosił się do mojej znajomej z prośbą o cyjanek potasu. Niestety, jest to prawdziwa opowieść.
    • ludzikmichelin4245 Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 18:12
     riki_i napisał:

     > Różnie bywa. Ostatnio opowiadano mi o Panu, któremu nigdy nie pracująca ex zabr
     > ała absolutnie wszystko plus sąd zasądził jeszcze 3000 zł /m-cznie alimentów na
     > jej rzecz. 64-letni Pan zgłosił się do mojej znajomej z prośbą o cyjanek potas
     > u. Niestety, jest to prawdziwa opowieść.

     W jaki sposób to niby nastąpiło? Majątek powstały w małżeństwie dzieli się po połowie, ew. jedna strona spłaca drugą z połowy (pozostając np. w dotychczasowo wspólnym domu). Przedślubny nie wchodzi do wspólnoty.
     • riki_i Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 21:35
      Nie wiem. Na pewno Pan nie był święty i mocno narozrabiał. Ponoć jego koledzy świadczyli na rozprawie rozwodowej przeciwko niemu. Był super duper menadżerem i dyrektorem, a teraz mieszka w wynajętym pokoju na peryferiach W-wy. Nie bronię go, zresztą w ogóle nie znam człowieka, historia jest usłyszana od osoby trzeciej. Ale facet naprawdę chce się zabić.
      • ludzikmichelin4245 Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 23:38
       No to obstawiam takie wersje: albo utopił forsę w jakiejś lipnej inwestycji i głupio mu się przyznać, więc na mieście opowiada, że to żona go puściła w skarpetkach, albo kręcił jakieś wałki skarbówkowe z rozdzielnością i przepisywaniem majątku na żonę, a że robił jej syf za plecami, to się wypięła. Opcja trzecia - żona miała dostęp do jakichś informacji, przez które mógł np. trafić za kratki, a że on jej robił świństwa, to zagrozila, że zrobi z informacji "użytek" i pan się bez gadania zgodził na jej warunki przy rozwodzie.

       Tak czy inaczej, opowieść zdecydowanie z dala od realiów zwykłych ludzi, co to po rozwodzie dzielą M3 i 40k oszczędności.
       • riki_i Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 09.07.20, 12:09
        ludzikmichelin4245 napisał(a):

        > Tak czy inaczej, opowieść zdecydowanie z dala od realiów zwykłych ludzi, co to
        > po rozwodzie dzielą M3 i 40k oszczędności.

        Przykro mi, ale tak się dziwnie złożyło, że historie które tutaj opowiadam nie dotyczą "zwykłych ludzi, co to po rozwodzie dzielą M3 i 40k oszczędności".

        Być może Ci "zwykli ludzie" mają ciekawsze życie od osobników w towarzystwie których się obracam.
        • gru_z_gru Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 09.07.20, 12:36
         To jest Twoja bańka, tylko ona się nijak nie przekłada na życie większości. Ja też mam specyficzną bańkę. Co sobie dobitnie uświadomiłam, jak moja trzyletnia córka zapytała matkę nowo poznanej koleżanki czy pisze książkę. No bo przecież wszyscy piszą książki. Twoi znajomi są podobnie reprezentatywni dla społeczeństwa jak moi smile
         • riki_i Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 09.07.20, 13:47
          Tak, żyję w bańce i nawet moje państwowe liceum w PRL-u było skrajnie niereprezentatywne. Mam tego świadomość od dawna, aczkolwiek dzisiejsze czasy i np. pełen dostęp do netu dla wszystkich grup społecznych dobitnie przypominają mi o tym. Również inne obszary życia, jak turystyka - kiedyś podróżowali nieliczni i prawie zawsze spotykało się ciekawych ludzi, którzy mieli coś do powiedzenia. Obecnie wygląda to zdecydowanie inaczej.

          Mimo wszystko, nie zgadzam się na dyskryminację i obalanie moich historii argumentem, że "u mnie w Pikutkowie o takich sytuacjach nikt nie słyszał". No ok, w Pikutkowie takich ludzi nie ma, ale wokół mnie są. Dlaczego w takim razie nie możemy o tym podyskutować?

          PS. To retoryczne pytanie oczywiście nie jest skierowane do Ciebie.
  • anorektycznazdzira Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 14:38
   Lepsze to jest o niebo, niż poroniony pseudo-program 4+, gdzie nie dość, że dzieci od 1. do 3. to nie dzieci, to jeszcze program jest chyba dla pań dyrektorowych, pań ordynatorowych i pań mecenasowych, bo normalne kobiety poza odchowaniem 4 dzieci pracowały. W zwykłych rodzinach i tak mają emeryturę wypracowaną, przez co z poronionego 4+ im nic nie przysługuje, bo "już mają".
  • lauren6 Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 15:40
   Myślę, że to uczciwa propozycja. Kobiety, które urodziły dzieci są przecież stratne finansowo i emerytalnie w stosunku do mężczyzn i kobiet, które dzieci nie rodziły i nie mają z tego tytułu dziur w ciągłości pracy.

   Przecież mówimy o kobietach, które wypracowały sobie emerytury.
  • saszanasza Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 18:01
   To podobno pomysł jego źony😂😂😂słyszałam jego wypowiedź w tej sprawie i tak jakby się od tego odcina, tzn, mówi o perspektywie wprowadzenia takiego rozwiązania ale tylko wtedy kiedy finanse państwa to pozwolą.
   Mnie też się ten pomysł nie podoba, myślę, że to jakaś kampanijna wpadka.
   • taniarada Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 18:10
    saszanasza napisała:

    > To podobno pomysł jego źony😂😂😂słyszałam jego wypowiedź w tej sprawie i tak j
    > akby się od tego odcina, tzn, mówi o perspektywie wprowadzenia takiego rozwiąza
    > nia ale tylko wtedy kiedy finanse państwa to pozwolą.
    > Mnie też się ten pomysł nie podoba, myślę, że to jakaś kampanijna wpadka.
    >
    > Pantoflarzy nam nie trzeba.Jak wybuchnie wojna to się żony będzie pytał .Kaczyński nie ma kobiety i żyje.
    • saszanasza Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 09.07.20, 11:05
     taniarada napisał(a):

     > saszanasza napisała:
     >
     > > To podobno pomysł jego źony😂😂😂słyszałam jego wypowiedź w tej sprawie i
     > tak j
     > > akby się od tego odcina, tzn, mówi o perspektywie wprowadzenia takiego ro
     > związa
     > > nia ale tylko wtedy kiedy finanse państwa to pozwolą.
     > > Mnie też się ten pomysł nie podoba, myślę, że to jakaś kampanijna wpadka.
     > >
     > > Pantoflarzy nam nie trzeba.Jak wybuchnie wojna to się żony będzie pytał
     > .Kaczyński nie ma kobiety i żyje.

     No dudy żoną jest kaczyński😂😂😂
  • lena.113 Re: R. Trzaskowski - 200 zł dla kobiet do emerytu 08.07.20, 20:36
   A mi się podoba propozycja
   W końcu coś dla pracujących,dodatek do emerytury, czyli trzeba ja wypracować
   Jedni daja emerytury za urodzenie bez pracy ,a czym rozni się matka ktora 30 lub 40 lat pracowała zawodowo i wychowała 2 lub 3 dzieci ,od matki ktora ani dnia nie pracowała i urodziła 4??
   To znacznie bardziej sprawiedliwie

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka