Dodaj do ulubionych

Zabawy dla malego dziecka

08.07.20, 10:02
Czytamy, ukladamy klocki, chowamy rzeczy w pudeleczkach, kubeczkach, spiewamy, ,,pomaga'' tez w kuchni. Bawi sie tez sam (niezbyt dlugo). Ale powoli brakuje mi inspiracji... Oboje jesteamy znudzeni tymi zabawami. Macie jakies pomysly na konkretne zabawy z poltorarocznym dzieckiem? Jest bardzo zywiolowy i wspolpracuje.
Obserwuj wątek
    • mona-taran Re: Zabawy dla malego dziecka 08.07.20, 10:17
      Wywalanie piasku z piaskownicy, wspinanie się na zakazane schody i skakanie po matce- to były ulubione zabawy mojej młodej w tym wieku ( moje jakby mniej:p)
      Lubiła i nadal lubi malowanie łapkami ( nietoksyczna farba+ wielką płachta papieru na podłodze a po fakcie dzidzi pod prysznic) , zabawy z wodą- miska+ kubeczki, piłeczki etc.
      Berek, " chowany" pod kocem, tańce-wygibańce w parach i solo, kredki ( takie grube)... wywalanie i wkładanie do koszyczka kolorowych spinaczy do bielizny też było zajmujące :p
      • shmu Re: Zabawy dla malego dziecka 08.07.20, 22:32
        Spacerki chetnie smile klocki nadal bardziej burzenie niz ukladanie, ale fakt jeszcze mu troche do poltora roku brakuje... Maly siedzi z nami glownie, ale fakt, ze od babci wraca zupelnie inny - duzo sie tam uczy. U nas ma wszystko obcykane i tylko interesuja go rzeczy zabronione. Dzisiaj spadl z drabiny sad
        • flo-bo Re: Zabawy dla malego dziecka 13.07.20, 08:55
          Moije dzieci też były najbardziej zainteresowane zabronionymi strefami, więc zabezpieczyłam dom (np. wszystkie ostre przyrządy, niebezpieczne płyny itp - wysoko, klamki na kluczyk w oknach) i przygotowałam szufladę i szafkę (takie, które były dla nich najbardziej interesujące): wyjęłam niebezpieczne przedmioty, dodałam plastikowe i drewniane godząc się świadomie z tym, że przed użyciem będę musiała je umyć. Bardzo lubili wyjmować z nich wszystkie rzeczy i np. urządzać koncert na garnkach (nie byłam zachwycona, ale oni - bardzo!). Wsypywanie do płąskich, dużych pojemników mąki, kaszy czy makaronu i dłubanie w tym (jeżdżenie koparkami, dodawanie brokatu) - też było super, sprzątania sporo, ale zajęcie dla dzieci na jakąś godzinkę i sensorycznie super sprawa. Wielkie kartki, albo papier do rysowania z rolki i rysowaliśmy wspólnie ulice, lotnisko z pasem startowym, sklepy , straż pożarną, szpital, domy, policję - to wszystko z koniecznie z parkingami, na których ustawialiśmy pojazdy. I plac budowy musiał być narysowany, czasem coś tam wysypywałam (piasek, kaszę) i była świetna zabawa koparkami i wywrotkami.
          Dużo pomysłów jest tutaj w lewej nawigacji na tej stronie i kilka w tym artykule: domownicy.com.pl/index.php/w-co-bawi-si-z-maym-dzieckiem-w-deszczowy-dzie
          przyjemnych zabaw wink
    • gru_z_gru Re: Zabawy dla malego dziecka 08.07.20, 11:24
      Malowanie palcami na dużych arkuszach jest fajne. Moje uwielbiają różne zabawy sensoryczne. Na przykład ratowanie zwierzątek zatopionych w kolorowych galaretkach. Długo zajmowały się też kolorowymi kostkami lodu.rozne masy plastyczne - dla malucha to lepiej naturalne, np z mąki kukurydzianej i oleju, masa solna też ok bo polisę, skrzywi się i zostawi. Tory przeszkód z tego co pod ręką. Zabawy figurkami zwierząt
    • trampki-w-kwiatki Re: Zabawy dla malego dziecka 08.07.20, 11:24
      Byłam dwa lata z dzieckiem w domu, więc też już umierałam z nudów.
      Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale w tym wieku lubiła :
      - namiot z prześcieradła
      - dmuchałam basen i do środka wrzucałam mnóstwo zabawek, które sobie przekładała z basenu na podłogę i z powrotem
      - lepiłam z ciastoliny serca, kółka, kwiatki. Zabawą było pomaganie mi, a potem gdy wyschły miała tysiące kolorowych kształtów do przesypywania z wiaderka do wiaderka
      - kupiłam drewnianą kuchnię, to od tamtej pory jej ulubiona zabawka. Wtedy to najbardziej lubiła wyrzucanie zawartości szafek na podłogę
      - zabawa klamerkami do bielizny i wiaderkami
      - masa z mąki ziemniaczanej i wody, poczytaj o masach nienewtonowskich
      - cymbałki. Kupiłam w sklepie muzycznym i sama miałam super zabawę
      - plastikowe łódki do wanny. Do dziś są super
      - farby do malowania palcami, pieczątki z ziemniaka albo gotowe, drewniane
      - najleki! Moja kochała naklejać naklejki na kartkę. Zamiawiałam hurtem tysiące sztuk
      - obrazki do układania na podłodze, są takie na przykład czuczu kółeczka czy trójkąty, gdzie obrazek składa się z takiego kwadratu i kółka, które należy dopasować do środka
      - kamyki, żołędzie, kasztany. Mogła to godzinami przesypywać, podobnie jak guziki i duże korale

Nie pamiętam teraz więcej. Uszy do góry, nie ty jedna się tym nudzisz. Na szczęście z czasem zabawy robią się coraz fajniejsze smile
    • nangaparbat3 Re: Zabawy dla malego dziecka 08.07.20, 12:01
      Turlanie się, podnoszenie, wspólne kręcenie się w kółko, wszystkie takie wspólne gimnastyczne fiku miku.
      Robienie min.
      Wydawanie różnych dziwacznych dźwięków i naśladowanie ich.
      Chodzenie do melodii śpiewanej przez opiekuna w różnych rytmach, raz wysokim, raz bardzo niskim głosem: teraz idziemy jak wróbelki, a teraz jak wielkie niedźwiedzie, a teraz jak kotki.
      Zabawa w naśladowanie wszelkich możliwych zwierżat.
      Takie pamiętam.
    • fil.lo Re: Zabawy dla malego dziecka 08.07.20, 12:44
      Może wyścigi autek? Budujesz zjeżdżalnię z dużej książki (i np. poduszki pod spodem), można dla urozmaicenia postawić przed nią jakiś "tunel" z pudełka albo klocków.
      Druga zabawa: mycie zabawek (np. w dużej misce - polewanie z kubeczka, konstrukcja na środku miski z klocków - tzw. myjnia, bo u nas to były autka).
      U nas w tym wieku rządziła też domowa huśtawka i śpiewanie w trakcie. I jeszcze "Rok w lesie".
    • berdebul Re: Zabawy dla malego dziecka 08.07.20, 23:04
      Malowanie rękami/stopami. Jak nie masz farb, ale masz barwniki spożywcze to mąka+woda+barwnik robią robotę.
      Zatapianie figurek w lodzie.
      Malowanie kolorowym lodem - barwisz wodę, dajesz kostki lodu i niech smaruje po jasnym chodniku/dużej kartce.
      Kredki do wanny. Musujące kule. Czy inne dodatki do kąpieli.
      Jadalne masy plastyczne, lub bardzo niesmaczne jak masa solna.
      Cymbałki. Wyklaskiwanie. Piosenki. Bębenek.
      Butelka sensoryczna z drobiazgami.
      Jeżeli masz lustro/szklane drzwi to markery suchościeralne. Ciężko narobić szkody. A duża powierzchnia do malowania.
      Znikopis.
      Jeżeli masz miejsce to huśtawka/drabinka. Są takie deski w ( lekko wygięte po których można się wspinać/na których można się bujać.
    • stare_haslo Re: Zabawy dla malego dziecka 09.07.20, 03:06
      Kolorowanki wodne - idealne w tym wieku, bo nie wymagają precyzji, kolory pojawiają się same, maluje się wodą, więc nie ma wiele bałaganu, najwyżej ciuchy do wysuszenia i woda do wytarcia.
      Pieczątki, puzzle, książeczki obrazkowe z dużą ilością szczegółów np. seria na ulicy Czereśniowej.
      Kolorowe nakrętki od butelek do układania, sortowania, chowania, rozrzucania. Warunek - dziecko ma już za sobą etap wkładania wszystkiego do buzi.
      Piaskownica - niestety trzeba się pogodzić z dyskomfortem własnym i przetrwać ten etap. Dla wielu dzieci to naprawdę bardzo rozwojowe doświadczenie. W warunkach domowych piasek kinetyczny (sprząta się łatwiej niż ten zwykły przyniesiony z piaskownicy i jest przyjemniejszy w dotyku).
      Proste zabawy "taneczne" np. powtarzanie sekwencji ruchów, kółko graniaste itd.
    • ruscello Re: Zabawy dla malego dziecka 09.07.20, 07:53
      Kolorowy hydrożel w misce jako jedyny zajmował córkę na dłużej. Ale to zależy, czy dziecko bierze wszystko do buzi. Trochę później lubiła też glibbi z zatopionymi żelowymi rybkami (były w zestawach z hydrożelem).
    • mia_mia Re: Zabawy dla malego dziecka 09.07.20, 08:18
      Nie wymyślaj zabaw, podążaj za dzieckiem, na zabawy, które wymyśli nigdy nie wpadniesz. Do zabawy włączaj się jak najpóźniej niech się ponudzi, to sprzyja kreatywności.
      Dostarczaj nietypowych „zabawek”, wiele z nich znajdziesz w domu, np. kostki lodu, papier ścierny, mąka, fasola (tu trzeba bardzo pilnować), wszelkiego typu „śmieci” pudełka, rolki po papierze i z papierem i koniecznie trzeba podnieść próg tolerancji na bałagan i bródwink
    • pani_marcelina Re: Zabawy dla malego dziecka 14.07.20, 20:54
      Mam 1,5 roczną córeczkę, też szybko się nudzi i jest ciekawa świata smile Często bawimy się kolorowymi tabliczkami Małe i Duże Zwierzątka z serii Sówka Mądra Główka, gdzie trzeba dopasować elementy z małym zwierzątkiem do tabliczki z jego mamą smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka