Dodaj do ulubionych

Ekstrakcja ósemek u nastolatka

11.07.20, 20:32
Jaki macie pogląd na temat ekstrakcji ósemek, które nie są jeszcze wyrżnięte ponad dziąsło? Mój nastolatek miał zdjęcie panoramiczne i dentystka twierdzi, że lepiej te ósemki wyrwać teraz, niż czekać aż urosną całkiem, bo to może spowodować różne problemy i być bardziej bolesne.
Obserwuj wątek
    • krwawy.lolo Re: Ekstrakcja ósemek u nastolatka 11.07.20, 20:38
      Pokazałbym zdjęcie jeszcze innemu dentyście. Wyrżnąć zawsze można. Wyhodować własne potem, nie bardzo.
      Aczkolwiek z "własnej autopsji" wiedzę posiadam, że wbrew złowrogim proroctwom pewnego cyrulika, po wyrwaniu trzech ósemek, pozostałe zęby mi się nie rozjechały.
      Ale ja byłem wtedy już po trzydziestce.
    • qwirkle Re: Ekstrakcja ósemek u nastolatka 11.07.20, 20:49
      Zostawić i obserwować! Reagować adekwatnie!
      Jeżeli to nie jest do przyjęcia, to może...
      To może niech nastolatek zamknie się w pokoju i położy na desce czekając na kostuchę, bo życie może być trudne i bolesne!
    • ela.dzi Re: Ekstrakcja ósemek u nastolatka 11.07.20, 22:28
      Ja bym zostawiła póki nie przeszkadza. Mam 2 w ogóle niewyrżnięte ( i w ogóle ich nie czuję), usunęłam najpierw jedną, która rosła bokiem i była nie do odratowania i potem jeszcze jedną połowicznie wyrżniętą w momencie, gdy zaczęła dawać mi bardzo w kość. Miałam 10 lat do zastanowienia się i nie żałuję, bo gdyby trzeba było usunąć inny ząb, to byłoby akurat miejsce na ósemkę. Jedynie trzeba patrzeć czy taka ósemka nie wpływa na zgryz.
    • mamtrzykotyidwa Re: Ekstrakcja ósemek u nastolatka 11.07.20, 22:59
      Jakie problemy miałyby sprawiać wyrośnięte zęby?
      Jak urosną całkiem, to w razie konieczności będzie je można wyrwać, jak każdy inny ząb, bez większego problemu.
      Teraz trzeba zrobić operację, ciąć dziąsła i wydłubywać zęby z kości, narażać się na uszkodzenie nerwu, niedowład języka i diabli wiedzą co jeszcze - brrr, na co to sobie robić??

Idź do innego dentysty na konsultację, może wcale nie trzeba ich wyrywać?

Nie wiem czemu, ale to dentystki przodują w chęci wyrywania ósemek.
      Poszłam kiedyś wyrwać siódemkę, która mnie bolała, dentystka zrobiła zdjęcie na którym wyszła też ósemka, która sobie spokojnie w dziąśle siedziała i nie miała zamiaru wyrastać na powierzchnię. No i siódemki mi wyrwać nie chciała, bo trzeba też ósemkę, a to tylko w klinice u chirurga szczękowego i dała mi skierowanie. Następnego dnia poszłam do jej kolegi w pokoju obok - siódemkę wyrwał, a o ósemce powiedział, że nie powinna nigdy sprawiać kłopotów. Siedzi w dziąśle nadal, już grubo ponad dziesięć lat.
      • mava Re: Ekstrakcja ósemek u nastolatka 12.07.20, 02:17
        >Jakie problemy miałyby sprawiać wyrośnięte zęby?

takie, że jeśli było leczenie orodontyczne to raczej na 8 miejsca juz nie ma.
        Oczywiscie wyrosniete 8 a nie potencjalne.
        Te, które potencjalnie wyrosna na razie problemow nie sprawiaja, raczej.
        Syn, 20+ wyrywał 8, wyrośniete i wszystkie, bo jednak sprawiały mu problemy pt. bolały.
        Syn sam zdecydował, że jednak "przeszkadza" mu ból, żadna dentystka go nie dopingowała.
        Acz oczywiscie, wszystkie konsultacje zaliczył.
        ps. 800zł sztuka (przed covidem, jakby co) ...
    • aerra Re: Ekstrakcja ósemek u nastolatka 11.07.20, 23:00
      Jesli masz zaufanego dentystę to co najwyżej skonsultowałabym z jakimś innym albo ortodontą. Osobiście żałuję, że mi nikt tego nie zaproponował (ani nawet nie sprawdził), bo ósemki wyrżnęly mi się późno (końcówka nastolęctwa i studia) i zmasakrowały równiuteńki wcześniej zgryz.
      • 35wcieniu Re: Ekstrakcja ósemek u nastolatka 11.07.20, 23:08
        A w temacie jak masz wątpliwości skonsultowałabym z innym stomatologiem. Jak ze zdjęcia już teraz widać że będą z nimi problemy (rosną poziomo, naciskają na korzenie innych zebów itd) to faktycznie czekać specjalnie nie ma na co.
    • mus_tang1 Re: Ekstrakcja ósemek u nastolatka 12.07.20, 00:05
      W tym roku 2 usunięte, po leczeniu ortodontycznym.Jedna na wierzchu, przeszkadzająca, druga dłutowana,zawiązek.

Została jeszcze jedna, ale na razie odpuszczamy. Po zwykłym wyrwaniu, po dwóch dniach zapomniał, po dłutowaniu - 2 tyg bólu.
      Zęby piękne, szkoda by było zniszczyć efekt leczenia, a szczęka mała.
      Trzecią będziemy obserwować. Jeśli będzie przeszkadzać, usunie.
      Nasza ortodontka kazała rwac wszystkie, stomatolog rodzinny- tylko to, co przeszkadza, krzywo rośnie.
      Więc różne podejście. Znam też przypadek, gdy przez ósemkę podważane są korzenie siódemki, i niewiadomo czy uda się uratować 7.., bo 8 musi być usunięta. Więc tracisz dwa zęby - Do tego stan zapalny, ból.. Więc czasem lepiej dłutowac zawczasu i uniknąć problemów. Ryzyk fizyk.
      Z trzecią ósemką czekamy, bo młodzieniec się nieco zraził smile i protestuje. Więc cieszę się, że udało się dwie, trzecia już łuku tak nie zepsuje, chyba, że wyjątkowo wredne wyrośnie. Liczymy na to, że nie wyrośnie w ogóle :p
    • kropkaa Re: Ekstrakcja ósemek u nastolatka 12.07.20, 00:21
      Nie rozumiem tego profilaktycznego usuwania ósemek. Większość znajomym ma cały komplet i nic się nie dzieje. Jedyny przypadek usunięcia to potrzeba miejsca do wyrównania zachodzących na siebie zębów przy aparacie ortodontycznym.
      Przecież jeśli szczęka mała, to i żeby odpowiednio małe.
      W życiu bym nie usunęła zębów, których nie ma, bo dentyst/k/a ma obsesję na punkcie ósemek.
          • mus_tang1 Re: Ekstrakcja ósemek u nastolatka 12.07.20, 20:45
            To raczej standard u ortodontów.
            Ósemki potrafią sprawić wiele problemów. Dłutowanie jest okropne, ale równie okropne może być wyrwanie wyrośniętej ósemki,ktora rośnie nie tak jak powinna. Pół biedy górne, ale dolne to już może być problem poważny. Nikt nie robi tego dla przyjemności, tylko aby nie stracić ciężko wypracowanego efektu. Nigdy też nie zaproponowałabym leczenia orto z błahego powodu. Moi leczą, bo muszą. Jak się zacznie, to trzeba skończyć..
      • 35wcieniu Re: Ekstrakcja ósemek u nastolatka 12.07.20, 00:43
        Jedyny przypadek usunięcia to potrzeba miejsca do wyrównania zachodzących na siebie zębów przy aparacie ortodontycznym.

Jest masa przypadków, w których trzeba ósemki usunąć.To że nie zdarzyło się wśród Twoich znajomych nie znaczy że nie istnieje. Sama mam usunięte wszystkie, aparatu nigdy nie nosiłam.

Przecież jeśli szczęka mała, to i żeby odpowiednio małe.

?! Skąd ten pomysł? Wielkość szczęki nie ma związku z wielkością zębów, stąd też zresztą wynika większość problemów z krzywymi zębami.
    • przepio Re: Ekstrakcja ósemek u nastolatka 12.07.20, 00:45
      Mój syn miał wyrywane wszystkie 4, wyrwane zostały na dwóch wizytach, w przeciągu 2vtygodni, bez powikłań. Walczyliśmy parę lat z poważną wadą zgryzu i nie chcielismy powtórki, zwłaszcza, że dwie rosły zagrażając siodemkom.
      • qwirkle Re: Ekstrakcja ósemek u nastolatka 12.07.20, 08:01
        przepio napisała:

Walczyliśmy parę lat z poważną wadą zgryzu i nie
        > chcielismy powtórki, zwłaszcza, że dwie rosły zagrażając siodemkom.

Tutaj bylo uzasadnienie, a nie, że 'na wszelki wypadek'.

Kilka lat temu pewna dentystka (gabinet prywarltny) stwierdziła, że moje ósemki, brzydkie od amalgamatiw należy wyrwać czym prędzej bo nic z nich nie będzie. Zdziwiła się, że w ogóle ktoś podjął się ich leczenia w przeszłości.
        Żeby było taniej, poszłam do Wojewódzkiego Centrum Stomatologii na ekstrakcje. Wiesz jaka była reakcja tamtych dentystów na sprawę, z którą przyszłam?

Najpierw obejrzeli zęby. Plomby szczelne, kolor zębów nienajpiekniejszy, no ale plomby mają wpływ. Ale pani chce je wyrwać? , a po co? Zgryz Pani się rozjedxie, jak Pani zęby posuwa, kto, co za konowal Pani powiedział, że Te zęby należy usunąć??!!
      • bominka Re: Ekstrakcja ósemek u nastolatka 12.07.20, 08:03
        Usunęłam wszystkie osemki mojej nastolatce jeszcze niewyrzniete . Bardzo dobrze to zniosła.
        Uniknęliśmy w ten sposób powikłań,które w przyszłości mogly wystąpić. Stomatolog od lat zajmuje się naszymi zębami i to co zalecił miało sens.
    • e-ness Re: Ekstrakcja ósemek u nastolatka 12.07.20, 08:06
      W wieku nastoletnim straciłam dwie szóstki, a dzięki ósemka, które pięknie przytuliły się do siódemek, brak zęba nawet przez nowego dentystę był niezauważony. Dopiero na zdjęciu zobaczył przechylone delikatnie korzenie.
      Gdybym nie straciła tych trzonowce, na ósemki nie byłoby miejsca, bądź dalej siedziałyby w dziąsłach.
      Dobry, zaufany ortodonta powinien wam doradzić a nie dentysta
    • paola.brunetti Re: Ekstrakcja ósemek u nastolatka 12.07.20, 12:10
      Dzięki za wszystkie opinie. Dentystce ufam, bo prowadzi nas od lat i nigdy nie mieliśmy żadnych problemów z jej leczeniem. Syn ma bardzo wąską szczękę, teraz zęby są ustawione idealnie i te rosnące ósemki mogłyby pomieszać mu w tych zębach. Mam nadzieję, że nie będzie musiał nigdy usuwać trzonowców, nie ma żadnych ubytków ani plomb i oby tak zostało.
    • ewa_2009 Re: Ekstrakcja ósemek u nastolatka 12.07.20, 12:21
      W wieku 25 lat miałam wyrywaną taką ledwie wyrżniętą. Najpierw bolało bardzo przy wyżynaniu i usunięto mi nad nią dziąsło (co miało przyspieszyć wyżynanie). Na końcu ząb nie chciał rosnąć, bo nie miał za bardzo miejsca, a wciąż miałam stany zapalne, bo pod dziąsło "wchodziło" jedzenie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka