Dodaj do ulubionych

jak przekonać koty do mokrej karmy?

13.07.20, 23:39
Na kanwie poprzednich wątków o karmieniu kotów, usiłuję przestawić moje kotki na karmę mokrą. Zakupiłam polecane przez forumowe kociary karmy bytowe i efekt jest taki, że moje kotki prawie nic teraz nie jedzą sad
Wykładam im rano 100 gram mokrej karmy, na dobę daję 40 gram suchej. Sucha znika błyskawicznie, a mokra stoi do następnego dnia w mniejszej lub większej ilości. Chyba nigdy jeszcze tych 100 gram nie zjadły w całości. Nie chcą jeść i już. Usiłuję sobie tłumaczyć, że jak będą głodne, to zjedzą, ale nie jestem pewna, czy tak to rzeczywiście działa. To są dwie kotki ponad 4,5-kg a zjadają razem mniej niż powinien jeść jeden kot. Wszystkie rady i sugestie chętnie przyjmę.

Obserwuj wątek
        • kebabbathehutt Re: jak przekonać koty do mokrej karmy? 14.07.20, 11:55
          Podobno... Ja na ten temat to słyszałam rożne opinie weterynarzy takze teraz mam to gdzieś i karmie kota po prostu jedzeniem dobrej jakości i takim jakie ona lubi. Teraz głównie karmie sucha karma, bo mam automatyczny dozownik jedzenia i tak jest wygodniej dla mnie i dla kota, bo ona sie przyzwyczaiła do regularnych posiłków.
          Jeden weterynarz mi tłumaczył, ze jesli kot pije wystarczajaco dużo wody i jedzenie jest dobre, to nie ma problemu zeby karmic tylko sucha. Jest to dobre dla kocich zębów. Im większe kawałki tym lepiej. Kot jest zdrowy, ma ładne i błyszczące futro, zdrowe zeby takze jesli twoje koty sa w dobrej formie to sie nie stresuj przestawianiem na mokra karme smile Polecilabym zakup kociej fontanny do picia wody. Ja ostatnio zamówiłam, kot sie schował pod lozko jak wlaczylam (chyba myślała, ze jej kąpiel przygotowuje!), ale jak w końcu podeszła i zaczęła pic, to widzę, ze teraz naprawdę pije znacznie więcej. Naprawdę jestem zadowolona z zakupu.
    • bialeem Re: jak przekonać koty do mokrej karmy? 13.07.20, 23:53
      Jak sucha ma wszystkie składniki, które trzeba i koty mają dużo wody, to niech jedzą co chcą.
      Mój poprzedni kot jadł tylko suche weterynaryjne (ile chciał, miał zawsze pełną miskę, anonsował jej pustość i się nie przejadał) Dostawał też mokre uzupełniające jako przysmak raz na kilka dni plus surowe mięso przy gotowaniu
      Teraz mam dwa 2 miesięczne i te z kolei jedzą głównie mokre. Jedne rodzaje chętniej inne mniej zależnie od firmy. Jeden uzupełnia sobie suchą, a drugi nie ruszy.
      Koty też mają swoje upodobania. Nie warto zmieniać na siłę. A ja odkryłam, że nie lubię royalcanina mokrego, bo tego cholerstwa nie da się wygrzebać z saszetki więc uwzględnię w ich jedzeniu też moje upodobaniatongue_out
    • mysiulek08 Re: jak przekonać koty do mokrej karmy? 13.07.20, 23:56
      przez kilka lat probowalam przekonac Kicia.Yode do mokrego i ponioslam porazke, poddalam sie

pierwsza proba niemal nie skonczyla sie zejsciem kota, zgodnie z poradami ugotowalam kurczaka bez przypraw, pokroilam na drobno i miala jesc, zjadla troche, po czym byla biegunka i wymioty, trzesawka, a to srodek nocy, przezyla

potem kolejna proba z surowym miesem, poledwica to byla, bo miekkie i delikatne, a kota nic, powachala i odeszla, bawilismy sie tak ze dwa dni, wymienialam mieso na swieze co godzine...

a moze puszeczki? saszetki? takie, smakie, owakie, nic, to samo, wech i obraza, ulubione chrupki dosypywalam, co raz to nowe smaki i nic, zabawa trwala, w koncu machnelam reka i tak nam schodzi 12rok z suchym

a takie miala zapedy, gerberki miesne lubila 🤨
      • aerra Re: jak przekonać koty do mokrej karmy? 14.07.20, 12:38
        Moje z surowego mięsa to tkną jedynie polędwicę wołową na steki. Aczkolwiek też się zdarza im potem dostać sraczki. A puszki jedzą całych trzech firm (cosma, miamor i schesir), ale też tylko niektóre i tylko i wyłącznie w formie mięsnych kawałków, i ja te kawałki muszę starannie rozgnieść widelcem i dodać wody (taka gęsta zupka ma być). Bo jak będą za duże kawałki albo za suche to nie zeżrą. A tym bardziej jakieś pasztety czy inne takie, fu, niezjadliwe, nie ma mowy, co ty mi człowieku dajesz.
    • alpepe Re: jak przekonać koty do mokrej karmy? 13.07.20, 23:57
      Moja suka z kolei nie lubi puszek ani pasztetów psich. Dostałam ostatnio od weta hillsa niby weterynaryjnego, suka nawet przemocą nie dała sobie tego wepchnąć do pyska, a ponoć wszystkie psy lubią. Otóż nie wszystkie. Jak chcesz, gotuj dla swoich kotów, idę o zakład, że takie mokre zjedzą. A jak nie, daj sobie spokój.
      • aguha Re: jak przekonać koty do mokrej karmy? 14.07.20, 07:51
        Kot grymasi? Dlaczego zabierać, to co kot lubi jeść? Pytałam weta o tą nową modę z podawaniem tylko mokrej karmy. Powiedziała, że najistotniejsze, żeby karma była dobrej jakości. Mniej ważna jest konsystencja. Poza tym w naturze kotek raczej papek nie konsumuje 😅
        Moje koty się podzieliły: kotka wcina tylko sucha karmę, a kocurek pożre wszystko.
          • nikki30 Re: jak przekonać koty do mokrej karmy? 14.07.20, 12:16
            >no co ty, wet sie przeciez nie zna 🤣

Może nie jest na bieżąco, bo badania pokazują, że sucha karma przyśpiesza rozwój chorób przyzębia (a przecież miało być odwrotnie).
            Nam wet powiedział wprost - zależy mi na tym, aby Pani koty były zdrowe a nie na tym, żeby Pani płaciła u mnie cały czas za wizyty lekarskie, dodatkowo stresując kota. Cudownie po zmianie karmy z suchej i weterynaryjnej na mokrą, bytową z dużą zawartością mięsa i podrobów przestaliśmy wizytować gabinety weterynaryjne ( a byliśmy w nich przynajmniej raz w miesiącu). Ataki padaczki pojawiają się raz na pół roku, problemy z pęcherzem zniknęły, IBD też, kamień na zębach przestał być gigantycznym problemem.
            Wystarczy poczytać o fizjologii kota, aby wiedzieć co wybrać. To jest wiedza powszechnie dostępna.
            Kot wybiera suchą karmę, gdyż są w niej dodatki uzależniające kota od jej jedzenia.
              • aguha Re: jak przekonać koty do mokrej karmy? 14.07.20, 13:41
                Suchą karmę porównujesz do słodyczy? Niezbyt trafione to porównanie.
                Suche karmy bywają dobre i złe. Podobnie jest z mokrymi. Najważniejsze, żeby karma była dobrze zbilansowana i wysokiej jakości. Nie wiem jaka jest teraz moda na karmienie kotów, ponieważ nie czytam żadnych kocich blogów - tam jest jeszcze więcej oszołomstwa niż na grupach związanych z tarczycą. Decydujące słowo ma wet, do którego chodzę z moją kociarnią. Wydaje mi się, że raczej się zna na żywieniu kotów 😂

Nie mam zamiaru dręczyć siebie i kotów. Stosuję karmienie mieszane. Na razie nie mają problemów ze zdrowiem, nie osadza im się kamień. Poza tym dla mnie też jest ważny inny aspekt: suche karmy są praktyczniejsze. Koty jedzą mało, ale często. W tygodniu nie ma mnie w domu ponad 10 godzin - nie wyobrażam sobie w takiej sytuacji żywienia kotów wyłącznie mokrą karmą. Mają czekać aż wrócę, czy mam zatrudnić kogoś do karmienia kotów?
                • thea19 Re: jak przekonać koty do mokrej karmy? 14.07.20, 14:13
                  właśnie wet się nie zna na karmieniu bo nie jest dietetykiem. Wet zna się na leczeniu a karmę poleca taką, z jakiej ma największy %. Podobnie jest z zaburzeniami w zachowaniu - zajmuje się tym behawiorysta, jeśli podłoże nie jest chorobowe. Psy szkoli trener, futrem zajmuje się groomer. Każdy ma swoją działkę. Na właścicieli pracoholików, co się uparli na kota zamiast chomika też jest sposób - są miski do mokrej karmy z chłodzeniem.
            • thea19 Re: jak przekonać koty do mokrej karmy? 14.07.20, 12:14
              nie chcą, nie jedzą. Do gardeł im wpychać nie będę. Koty ostatnio dostałam chude jak szczapy, ponoć niby mokre jadły. Po 2 tygodniach są dwa razy większe bo po paru dniach zaczęły jeść normalnie. Tylko na surowiznę się rzucały i warczały a puszki tak sobie. Dałam im chrupki dla porównania i zeżarły do zera - mokre leżało. Gdybym zostawiła te chrupy, to nigdy by mokrego nie ruszyły. W mokrym kapryszą - mają swoje smaki, najchętniej jedzą wild freedom (miks), feringę średnio, animonda, catz beee. Suche zjadły i wody nie tknęły.
                • thea19 Re: jak przekonać koty do mokrej karmy? 14.07.20, 13:02
                  nie siłowe, jadły mokre ale mało. Po paru dniach szło im znacznie lepiej. Pomijam już fakt, że śmierdziały choć brudne nie były. Dorosły kot to i z miesiąc potrafi się przestawiać ale trzeba być konsekwentnym i dostosować do zasad bo kot ma lepszy węch niż człowiek.
      • jagoda2 Re: jak przekonać koty do mokrej karmy? 14.07.20, 08:22
        thea19 napisała:

> przede wszystkim usunąć całkowicie z domu suche żarcie. Kot je czuje i grymasi.

Tak czuję, że grymaszą i drapią tam gdzie jest sucha karma schowana. Wyraźnie czekają/domagają się suchej spryciary wink
        Wczoraj przetrzymałam je przez cały dzień, wieczorem dałam świeżą puszkę, troszkę zjadły (głodne były?), w nagrodę trochę suchej im sypnęłam, rano nie było śladu po suchej i te olbrzymie 100 gram mokrej też prawie zjedzone. Rano dałam im kolejne 100 gram i zobaczymy, co będzie.
        Trochę nie mam sumienia ich głodzić, bo to chyba dla nich stres, a jak się kot uprze i podupadnie na zdrowiu, bo nie będzie jadł "bo nie"? Niby każdy jak jest głodny to się w końcu przełamie, ale nie wiem, czy ja tak chcę "tresować" moje kotki.

> Po drugie dosmaczać mokre - gęsim smalcem, sosami miamor, od biedy pokruszonym
        > i chrupkami, które do tej pory jadł.

A ten gęsi smalec, to taki jak zwykły, tylko gęsi? I po prostu wyłożyć trochę tego smalcu na wierzch karmy? Dlaczego akurat gęsi smalec?
    • taje Re: jak przekonać koty do mokrej karmy? 14.07.20, 00:31
      Nie dawaj w ogóle suchej karmy - najlepiej wynieś z domu. Jeśli cokolwiek jedzą z mokrej karmy to sukces. Musisz przetrzymać je bez jedzenia (=suchej karmy) co najmniej jeden dzień - jednodniowa głodówka jeszcze nie zaszkodzi a być może pomoże.
    • madame_edith Re: jak przekonać koty do mokrej karmy? 14.07.20, 09:41
      Moj kot by predzej padl z głodu niz zjadl mokre. Próbowalam niezliczonych opcji i smaków, porazka na calej linii. Co wiecej polecanych monobiałkowych karm suchych tez nie chce, dziennie mniej niz pół małej miseczki zjedzone z musu plus kot wpieniony. Jak jej dalam znowu purizon (wersje bez kurczaka) to je az w całym domu słychac chrupanie. Trudno - jeden zero dla kota.
      • jagoda2 Re: jak przekonać koty do mokrej karmy? 14.07.20, 10:52
        madame_edith napisała:

> Moj kot by predzej padl z głodu niz zjadl mokre. Próbowalam niezliczonych opcji
        > i smaków, porazka na calej linii.

Moje trochę podobnie, z tą różnicą, że mokrego spróbują, coś tam dziubną, pokręcą noskami i odchodzą, po czym drapią w szafkę z suchą karmą.

Jak jej dalam znowu purizon (wersje bez kurczaka) to je az w cały
        > m domu słychac chrupanie. Trudno - jeden zero dla kota.

Tak, moje też Purizon Sterilised oraz Nutrivet - dwa zero dla moich kotek wink
    • prawackie_trolliszcze Re: jak przekonać koty do mokrej karmy? 14.07.20, 09:43
      Zabawne. Ile starań włożyłem w przestawienie swojego kota na suchą karmę. A jeszcze żona i dzieci sabotowały moje wysiłki podtykając sierściuchowi jakieś pieprzone saszetki. Sucha karma jest dużo praktyczniejsza. Jeśli na przykład musisz wyjechać i zostawić kota samego w domu, to jeśli jest na suchej karmie, wystarczy, żeby osoba zaufana wpadała raz na dwa-trzy dni, a nie codziennie.
    • kebabbathehutt Re: jak przekonać koty do mokrej karmy? 14.07.20, 11:40
      Kup po kilka saszetek roznej mokrej karmy i probuj. Mój kot je mokra karme ale tylko rybna. Kurczaki, wołowina czy inne takie, ze nic jej nie podchodzą. No i w galaretce najlepiej albo z ryzem a nie w sosie. Tez szukałam dosc długo zanim sie księżniczka na cos zdecydowała... Koty raczej nie maja tak, ze jak zgłodnieja to w końcu zjedzą. Lepiej próbować rożne rodzaje karmy. Możesz tez spróbować zmieszać mokra karme z sucha, jak zjedzą to dodajesz mniej i mniej, az w końcu jest sama mokra karma.
      Moj kot w sumie to tylko je mokre rybne jedzenie tej firmy: applaws.net.pl/produkty/kot/
      Jest to bardzo naturalne jedzenie i sierściuch uwielbia smile
    • nikki30 Re: jak przekonać koty do mokrej karmy? 14.07.20, 12:04
      Koty są wrażliwe na zapachy i możesz spróbować podgrzać delikatnie jedzenie w piekarniku ( u nas pomagało).
      Pomaga też karmienie z ręki małymi kawałkami i ukrywanie jedzenia w papierowych torebkach poustawianych po całym domu ( kot wtedy ma wrażenie, że poluje).
      Nie wszystkim kotom smakują pasztetysmile
    • bo_jestem_jedna Re: jak przekonać koty do mokrej karmy? 14.07.20, 12:33
      Szczesciara, ja odwrotnie chec przekonas psa do jedzenia tylko suchej karmy, bo tak jest najwygodniej.

Niektore z was pisza o glodzeniu, zwierze sie nie zaglodzi, zglodnieje bardzo to zje. Nawet jesli zajmie to 2-3 dni, w koncu zje. Oczywiscie, jesli widzimy, ze ma biegunke, lub zle sie czuje, to nie ma sensu sie upierac.
      Moj pies to niejadek, bo chce zjesc to co my jemy. Czuje inne zapachy i wybrzydza nad miska. Omija posilki, ale jak dotad nie odmawil po calym dniu niejedzenia.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka