Dodaj do ulubionych

Kiedy odwołają epidemię?

14.07.20, 00:24
Rok? Dwa? Wcześniej? Jak myślicie, co się zadzieje?
Obserwuj wątek
    • myelegans Re: Kiedy odwołają epidemię? 14.07.20, 00:54
      Pewnie za kilka lat, predzej nauczymy sie zyc z patogenem, niz go wykarczujemy z populacji, z pandemii zrobi sie endemia.....

www.scientificamerican.com/article/how-the-covid-19-pandemic-could-end1/Szczepionki
      lepsze terapie
      dystans
      lapanie ognisk zakazenia

do normalnosci nie wrocimy przez jakis czas. WHO dzisiaj mowilo, ze sytuacja globalna sie pogarsza, w Europie jest lepiej, ale jak puscimy noge z hamulca i wrocimy do przedpandemicznych zachowan, to sytuacja sie zaogni znowu. takze ten tego...
      • glanaber Re: Kiedy odwołają epidemię? 14.07.20, 11:37
        triss_merigold6 napisała:

> Jak ograniczenia praw i wolności obywatelskich oraz jeszcze bardziej ścisły mon
        > itoring i tracking obywateli zostaną ugruntowane, w dodatku przy aplauzie tychż
        > e obywateli.
        To jest święta racja. Nawet tu na forum pełno takich, co piszczą, że „za wcześnie zaczęli otwierać, ojoj, ojoj, teraz to się będzie działo, prosektoriów zabraknie, miejsc na cmentarzach zabraknie, lepiej niech wszystkich zaspawają w domach”.
      • triss_merigold6 Re: Kiedy odwołają epidemię? 14.07.20, 07:35
        To świetny bat na wszystkich.
        - uzasadnia represje, ogólne i punktowe
        - wyjaśnia niewydolność i niedostępność służby zdrowia
        - pozwala przerzucić koszty pracy na pracowników
        - zdejmuje osłony pracownicze
        - umożliwia radykalne oszczędzenie na kosztach edukacji i prowadzenia placówek opiekuńczych typu żłobki, przedszkola, świetlice
        - jest fantastycznym instrumentem do pozyskania armii dobrowolnych donosicieli, którzy chętnie odpowiedzą, co robi sąsiad, kuzyn, szwagierka, szef, współpracownik.
      • myelegans Re: Kiedy odwołają epidemię? 14.07.20, 15:54
        Twoja logika kupy sie nie trzyma.... ta tluszcza to tak na calym swiecie? i liderzy wszystkich panstw tak konspiracyjnie w jakims bunkrze ukladaja plany? Trump i Putin moze sie zgodze, taki G20 summit maja i sie koordynuja jak swiat trzymac za gebe? i pozniej zeby zmylic publike, we wlasnych krajach maja inne policies?
        • piesiedwa Re: Kiedy odwołają epidemię? 14.07.20, 19:06
          Swiatem rzadzi garstka. Ok 8500 osob na swiecie to elita. Oni kontroluja banki i instytucje to tymi bankami steruje. Banki to prywatne firmy, city of london to prywatna firma, watykan, fed ,who- prywatne firmy....I tak- trzymaja i robia co chca.
          Proces zrozumienia tego jest wieloetapowy, nie kazdy jest w stanie to przelknac. Nawet podstawy o pieniadzu, systemie monetarnym sa ciezkie. Nikt nigdy nas tego nie uczyl. Zgadnij czemu?
              • myelegans Re: Kiedy odwołają epidemię? 14.07.20, 19:57
                no w tym swiecie, ktory malujesz gdzie garstka kontroluje masy, to jestes taki Dawid przeciwko Goliat. oczywiscie, ze sa elity, ale przeskok myslowy z elit kontrolujacych swiat w wykorzystywaniu pandemii od ich prywatnych celow. w minute mogey wymyslic kilka teorii konspiracji i puscic w net, i kolekjonowac laiki i sharing.
                w backgroundzie masz jednak rozne podejscie do pandemii na poziomie rzadow: vide EU, Australia, NZ i Canada. podejscie oparte na nauce, faktach i opinii specjalistow epidemiologow vs USA (stany poludniowe), gdzie jest niska compliance, terorie konspiracji, nikt w wirusa nie ani pandemie nie wierzy, ludzie radosnie tlocza sie barach, Disney land, maski staly sie tematem zapalnym, i zamachem na wolnosc konstytucyjna. Ci sami obywatele wierza, ze ziemia jest plaska, i w wielu szkolach kreacjonizm jest podstawa nauki, o i wartosci chrzescijanskie, pro-life itd.

Na Florydzie wczoraj bylo ponad 16000 nowych przypadkow, za 2-3 tygodnie zobaczymy jak sie to przeklada na smiertelnosc, Ponad 11000 dzieci testowalo pozytywnie, wielu hospitalizowanych. I w tej sytuacji gubernator odmawia ograniczenia, zamykania, izolacji, i dzieci za 4 tygodnie rozpoczynaja rok szkolny bez ograniczen, masek, social dystancing, bo.... ekonomia upadnie. historia pokaze, ktory model jest lepszy, i to odwrotne podejscie do zamordyzms ktory tak rozkosznie wszyscy to promuja jako narzedzie kontroli nad tluszcza.

Ekonomia i going about the business as usual ponad wszytko. Trump juz o koronie nie wspomina, bo pandemii juz nie ma, wszystko opanowane, zycie moze powrocic do normalnosci
                • piesiedwa Re: Kiedy odwołają epidemię? 14.07.20, 20:10
                  piszesz to bazujac na info z mainstream. Od lat szukam info ze wszystkich zrodel- wiedzialam o kryzysie, przygotowalam sie do niego , nie boje sie, mam juz zaplecze na emeryture, ksztalce dzieci odpowiednio itd, i malo wazne jest czy ktos uwaza czy mohe zrodlasa ok czy nie- ja wiem cos ,ciagle sie douczam a moje podejscie sie sprawdza co mozna z boku ocenic wiec praktyka pokazuje ze wiem co robie- sa rezultaty
    • huexido Re: Kiedy odwołają epidemię? 14.07.20, 08:09
      Epidemia została już odwołana przez premiera, prezydenta, prezesa. Nie trzeba się bać. A to, że na świecie trend odwrotny? Tu jest Polska, nie trzeba się bac big_grin
      A na poważnie zgadzam się z triss. Epidemia będzie służyła w naszym bantustanie do doraźnych celów. A nie daj buk jakieś protesty, oj oj to wtedy będzie poważna sytuacja epidemiologiczna.
      • triss_merigold6 Re: Kiedy odwołają epidemię? 14.07.20, 08:28
        Nie tylko w naszym. Głównie będzie służyła, to fantastyczny instrument do uzyskania zgody parlamentów na wzmocnienie sfery tzw. bezpieczeństwa, czyli policji, służb, wojska, jednostek specjalnych różnego typu, zakup zabawek, podwyżki, premie za akord etc.
    • laura.palmer Re: Kiedy odwołają epidemię? 14.07.20, 08:37
      Mam nadzieję, że szybko, ale znając życie to nic z tego. A propos absurdów pandemii, niedawno na grupie ciążowej dziewczyna pisała, że pojechała do szpitala z krwawieniem w 11tc, a tam najpierw nie chcieli jej przyjąć bo covid, a jak w końcu raczyli, to położyli ją najpierw na izolatce celem przetestowania na covida. Na ginekologię trafiła prawie po dobie i dopiero wtedy zaczęto szukać przyczyny krwawienia. Koszmar. sad

A ja o czymś takim jak poród rodzinny albo obecność męża przy badaniu USG mogę sobie niestety pomarzyć. No ale powiedzmy, że to są drobne niedogodności w porównaniu z tym, co opisałam powyżej.
      • vodyanoi Re: Kiedy odwołają epidemię? 14.07.20, 08:42
        A absurd tego jest taki, że potem ta dziewczyna oraz lekarze mogą się spotkać: u fryzjera, na pobliskiej siłowni, w kościele brać opłatek z rąk tego samego gościa bezpośrednio do ust, mogą iść razem na wesele itp. Tylko jak chodzi o przychodnię czy szpital, to nagle COVID.
      • madami Re: Kiedy odwołają epidemię? 17.07.20, 18:15
        Moją sąsiadkę, starszą panią, na Sorze położyli na jakiejś leżance i na korytarzu czekała na wynik testu na covida, z duszonościami i drętwieniem połowy ciała....i tak leżała jakieś 12 godzin
    • nikki30 Re: Kiedy odwołają epidemię? 14.07.20, 11:55
      W kontekście najnowszych badań zadzieje się to:
      edition.cnn.com/2020/07/13/health/covid-immunity-antibody-response-uk-study-wellness/index.html

Te badania niestety też przekreślają myślenie nad szczepionką w postaci 1 dawki, która będzie stanowiła ochronę przez bardzo długi czas.
      • berber_rock Re: Kiedy odwołają epidemię? 14.07.20, 12:08
        nikki30 napisała:

> Te badania niestety też przekreślają myślenie nad szczepionką w postaci 1 dawki
        > , która będzie stanowiła ochronę przez bardzo długi czas.

Moze przetlumacze na jezyk mniej dyplomatyczny: mamy zamiar zrobic jeszcze wiekszy biznes na szczepionce niz dotychczas sadzono, ale w tym celu musimy was najpierw przekonac, ze szczepionka wymaga boostera raz na 12 mieisecy, aby yla skuteczna.
        • nikki30 Re: Kiedy odwołają epidemię? 14.07.20, 12:25
          >Moze przetlumacze na jezyk mniej dyplomatyczny: mamy zamiar zrobic jeszcze wiekszy biznes na >szczepionce niz dotychczas sadzono

Przetłumaczę Ci to lepiej - szczepionki nie będzie. Większy biznes robi się na leczeniu - dawka remdesiviru kosztuje 390 $ za fiolkę o innym leczeniu nie wspomnę, bo jest w cholerę drogie!
          Trzeba się przyzwyczaić do tego, że koronawirus z nami pozostanie i będzie chorobą tak powszechną jak przeziębienie i jedyne to co możesz zrobić to leczyć choroby współistniejące, odchudzić się (jeśli masz nadwagę lub otyłość), zmusić swoje dzieci, młodych ludzi do rzucenia palenia ( u młodych palenie powoduje ciężki przebieg Covid).
    • czekoladazkremem Re: Kiedy odwołają epidemię? 14.07.20, 18:18
      Byłam pod koniec czerwca przez dwa tygodnie na Mazurach. NIKT nie przestrzegał zasad - w ośrodku, w którym byliśmy odbywały się komunie, wesela przez cały czas naszego pobytu. Nikt nie nosił maseczek, wszystko było tak, jakby covid nie istniał. Ja byłam jedynym dziwadłem w masce, nie chciałam ryzykować, bo mam cukrzycę. Jedynie w zwiedzanych obiektach był nakaz zwiedzania z maską i po uprzednim dokładnym odkażeniu rąk - bardzo pilnowali, zwłaszcza w muzeum w Grunwaldzie. Najadłam się strachu, bo po przyjeździe przez kilka dni źle się czułam, miałam stany podgorączkowe i ogólne osłabienie, ale przeszło. Ludzie jakby już zapomnieli o pandemii.
        • myelegans Re: Kiedy odwołają epidemię? 15.07.20, 02:32
          bzdury gadasz.
          to nie one size fits all.

jezeli w Polsce rzeczywiscie jest staly poziom nowych przypadkow ok 300/dzien, to zdroworozsadkowo, ryzyko nie jest duze, mozna normalnie zyc, tylko nie pchac sie na procesje, wesela i tlumy pod zadaszeniem i tym podobne super spreader events szkoly takimi beda w jesieni, jezeli pojda na zywiol, sorry.....

U nas przy podobnym poziomie zyjemy normalnie z zachowaniem ostroznosci: maski w budynkach publicznych, i transporcie publicznym, social dystancing i jest cool. Basen miejski na zewnatrz otwarty, korty tenisowe, boiska sportowe, treningi, polkolonie, ale juz nie koncerty, czy stadiony sportowe.
              • myelegans Re: Kiedy odwołają epidemię? 16.07.20, 02:33
                Wszystkie dzieci? Mlodsze? Co z licalistami?

No nie wiemy....

Ten eksperyment na ludziach bedziemy miec jesienia jak sie szkoly w pd Stanach otworza na zywiol. Zobaczymy jak szybko....Jury is still out.. bo szkoly byly zamkniete albo otwarte na pol gwizdka, wiec teoria nie przetestowana na wyzszej probie statystycznej

www.mana.md/can-children-spread-covid-19/

Poslesz dziecko do szkoly wiedzac, ze np nauczycielka zachorowala, albo kolega z lawki ma rodzicow chorych?
                • triss_merigold6 Re: Kiedy odwołają epidemię? 16.07.20, 07:13
                  Bez problemu. Od końca maja młodsza chodziła do szkoły (zajęcia świetlicowe), od początku czerwca dzieci poszły na treningi sportu bardzo kontaktowego, potem córka na Lato w mieście, a teraz bombelki są na obozie.
                  Jak tylko "otworzyli" fryzjerów i kosmetyczki, poszłam doprowadzić się do stanu normalności.
                  Może w USA jest problem, w Polsce nie ma epidemii, uzasadniającej histerię i obostrzenia.
            • myelegans Re: Kiedy odwołają epidemię? 15.07.20, 14:41
              W stanach, a konkretnie w MA, gdzie zostalismy uderzeni pierwsza fala w tym czasie co NYC, 3 miejsce US zachorowan, Zostalo opanowane lockdown, etc. teraz mamy 3 faze otwarcia, na razie sytuacja dosyc stabilna, i chcemy zeby tak zostalo. Patrzac na sytuacje na Florydzie, czy Teksasie czy Arizonie, gdzie rep. gubernatorzy odmowili zamkniecia czegokolwiek, sytuacja jest .... zla.

Jezeli szkoly otworza na zywiol, to obawiam sie, ze szybko zamkna. Wystarczy, ze 25% nauczycieli czy personelu zachoruje.. jakie beda procedury np. gdy w klasie ktos zachoruje? klasa na kwarantanne? szkola? co jezeli nauczyciel zachoruje? cala klasa ma kwarantanne? cala szkola? Jak dlugo?
              Ja mam kilka kolezanek, naucielek, ktore nie chca wracac do klas jak nie bedzie odpowiednich srodkow ostroznosci. jedna bierze urlop bezplatny, druga na wczesniejsza emeryture idzie. Zwiazki nauczycieli walcza o.... bezpieczne miejsce pracy
              Jak puszcza za zywiol, to bedzie sytuacja jak na kopalniach....

ale zawsze mozna wierzyc w cuda... Trump wierzy.... wiec nic nie robi... oprocz rozwiazania corona task force i straszeniem, odcieta federalnych funduszy na edukacje jezeli ... szkoly sie nie otworza w pelnym wymiarze...
              • berber_rock Re: Kiedy odwołają epidemię? 15.07.20, 15:03
                myelegans napisała:

> Jezeli szkoly otworza na zywiol, to obawiam sie, ze szybko zamkna. Wystarczy, z
                > e 25% nauczycieli czy personelu zachoruje.. jakie beda procedury np. gdy w klas
                > ie ktos zachoruje? klasa na kwarantanne? szkola? co jezeli nauczyciel zachoruje
                > ? cala klasa ma kwarantanne? cala szkola? Jak dlugo?
                > Ja mam kilka kolezanek, naucielek, ktore nie chca wracac do klas jak nie bedzie
                > odpowiednich srodkow ostroznosci. jedna bierze urlop bezplatny, druga na wczes
                > niejsza emeryture idzie. Zwiazki nauczycieli walcza o.... bezpieczne miejsce pr
                > acy

W temacie szkol moge Ci powiedziec jak bedzie bo u nas otworzyli na zywiol 1 czerwca:
                - otoz 50% nauczycieli nie stawilo sie do pracy uzasadniajac to strachem przez zakazeniem i przedstawiajac zwolnienie lekarskie; jak sie pozniej okazalo - nie mogli sie stawic, bo zdazyli juz wyjechac do swoich krajow ojczystych (to jest szkola miedzynarodowa), a poniewaz granice byly zamkniete i nic nie latalo, to nie mieli za bardzo jak wrocic;

- za kazdym razem jak jakies dziecko kichnelo, nastepowala panika na pokladzie i cala klase wysylano do domu na tydzien - w ciagu miesiacaa mielismy takich przypadkow trzy - za kazdym razem w innej klasie;

- w miedzyczasie Holendrzy za miedza tez puscili szkoly na zywiol, ale poprzedzili to badaniami statystycznymi na temat propagacji wirusa wsrod dzieci. Szkoly dzialaly bez zadnych przeszkod, nie mieli ZADNYCH przypadkow zakazenia i gitara gra. Zamierzaja kontynuowac te polityke we wrzesniu.
    • str8.up Re: Kiedy odwołają epidemię? 15.07.20, 09:21
      Mam nadzieję, że wkrótce, bo to już nie ma żadnego sensu. Nie można żyć non stop w strachu - kryzys, pandemia, wybory, ile jeszcze tak? Coraz więcej osób macha na to ręką, bo skoro za chwilę ma nać coś zniszczyć, to przynajmniej teraz skorzystajmy z życia.
    • asfiksja Re: Kiedy odwołają epidemię? 15.07.20, 16:21
      Ja mam nadzieję, że nawyki higieniczne, dostęp do teleporad lekarskich, umawianie się na konkretną godzinę do pobrania krwi, niechodzenie do pracy z gorączką i gruźliczym charczeniem, mniejsze grupy na dziecięcych obozach, bardziej kameralne podejście do imprez, pilnowanie mycia rąk w placówkach, personel medyczny w maseczkach, niechuchanie na kark w kolejkach itd. itp. trochę jeszcze z nami zostaną. Ale pewnie to naiwność. Epidemię - mam wrażenie - odwołano już przed wyborami.
        • myelegans Re: Kiedy odwołają epidemię? 15.07.20, 17:27
          Ja nie widze pedu na masowki, jedyny masowka to byly BLM protesty, gdzie ludzie wyszli na ulice, u mnie w miescie byl protest, ludzie w maskach = nie bylo wzrostu zachorowan.

Trump wiec wyborczy = kilutysieczny tlum bez masek w arenie sportowej = wzrost zachorowan

koncert choru koscielnego = ponad 100 osob, starszych, chyba 2/3 zostalo zarazonych, wiekszosc z objawami, itd.

zdroworozsadkowo, nie pchac sie do niezamastkowanego tlumu pod dachem....

corka kuzyna ma wesele na ponad 100 osob pod koniec sierpnia i duzo gosci jej odmowilo...
            • myelegans Re: Kiedy odwołają epidemię? 15.07.20, 19:22
              Powiedz to rodzinom >135,000 zmarlych przez covid w ciagu ostatnich 4 miesiecy. Mieszkancy badzo pierwszego swiata. W Stanach, 40,000 ludzi zeszlo z tego swiata przez covid19 w ciagu 6 tygodni, tyle samo umiera na grype w ciagu 6 miesiecy sezonowych.

t
                • myelegans Re: Kiedy odwołają epidemię? 15.07.20, 19:51
                  alez mam bardzo szeroka perspektywe, Czy przez tych niecocidowych pacjentow miejsc na IOMACH brakuje, respiratorow nie ma i szpitale maja >100% oblozenia w Tekasie, Florydzie, Arizonie, stanach bardzo pierwszego swiata... bo nie bylo zadnych obostrzen, lock downow etc. bo ekonomie ratowali, i dalej ratuja... bo dzieci maja do szkoly za miesiac wrocic na full time, bez ograniczen....
                  Rodzice protestuja, nauczyciele protestuja,

ja mam nadzieje jeszcze kilka dekad pozyc, wiec glupio w ogien nie pojde, gdybym byla nauczycielem NA PEWNO nie wrocilabym do pracy jak szkoly beda otwierane na zywiol....
              • nikki30 Re: Kiedy odwołają epidemię? 16.07.20, 09:36
                Nie można porównywać Polski do USA. I nie rób tego. Wirus jest niestety rasistą, bo przede wszystkim rasa jest kluczowym czynnikiem zachorowania obok wieku i płci, dlatego w Brazylii, Usa jest tyle ofiar. Ciemnoskóry mężczyzna ma 4 razy większe szanse na śmierć z powodu Covid niż jego rówieśnik o jasnym kolorze skórysad Do tego dochodzą ogromne nierówności społeczne, które lockdown jeszcze pogłębił.
                • snajper55 Re: Kiedy odwołają epidemię? 17.07.20, 19:54
                  nikki30 napisała:

> Nie można porównywać Polski do USA. I nie rób tego. Wirus jest niestety rasistą
                  > , bo przede wszystkim rasa jest kluczowym czynnikiem zachorowania obok wieku i
                  > płci, dlatego w Brazylii, Usa jest tyle ofiar. Ciemnoskóry mężczyzna ma 4 razy
                  > większe szanse na śmierć z powodu Covid

Dlatego opaleni na skwarkę Włosi i Hiszpanie nie mieli szans.

S.
                    • snajper55 Re: Kiedy odwołają epidemię? 17.07.20, 23:52
                      nikki30 napisała:

> We Włoszech ponad 13 mln osób, ma 65 lat i więcej. Poza rasą kryterium jest wie
                      > k i płeć. Doczytaj, potem komentuj.

Większe ryzyko śmierci występuje u ludzi o ciemnym kolorze skóry czy u ludzi w gorszej sytuacji ekonomicznej? To rzeczywiście zaskakujące, że mniejszy wskaźnik śmiertelności jest wśród osób białych, bogatych i bez chorób towarzyszących niż wśród schorowanych, biednych kolorowych.

S.
                    • snajper55 Re: Kiedy odwołają epidemię? 20.07.20, 06:22
                      nikki30 napisała:

> We Włoszech ponad 13 mln osób, ma 65 lat i więcej. Poza rasą kryterium jest wie
                      > k i płeć. Doczytaj, potem komentuj.

We Włoszech ponad 65 lat ma 22,08% a w Polsce 18,72%. Chyba nie będziesz twierdzić, że to jest istotna różnica?

Istotną różnicę widać w liczbie zgonów na COVID: Włochy 580 /mln, Polska 43 /mln.

S.