Dodaj do ulubionych

Jak rozpoznać pseudohodowlę?

19.07.20, 09:00
Na etapie czytania ogłoszenie, skąd wiadomo, która to hodowla legalna, a która pseudo? Czy tylko szczeniaki z rodowodem to te „legalne”? Próbowałam o tym czytac, wiadomo też, że niektóre ogłoszenia jakoś tak podejrzanie lakoniczne. Podpowiedzcie, bo mnie to zaciekawiło
Obserwuj wątek
  • lodomeria Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 09:14
   Posłuchaj sobie kilku audycji "Wierzę w zwierzę" na Tok FM, są dostępne za darmo w formie podkastów.

   Ogólnie rzecz biorąc to jest tak: dopóki w schronisku jest choćby jeden pies, to płacenie komuś za sprowadzenie kolejnego na świat jest niemoralne. No i upieranie się przy jakiejś konkretnej rasie, to jest jednak, co tu dużo mówić, rasizm. I nawet jeśli akurat Ty znajdziesz super hodowcę, to i tak przykładasz rękę do tworzenia popytu także dla pseudohodowców. Podtrzymujesz modę, podtrzymujesz stereotypy.
   • berdebul Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 09:20
    Nie ma nic niemoralnego, jeżeli kupuje się psa ze sprawdzonej hodowli. Niemoralne jest rozmnażanie zwierząt bez papierów, czy dopuszczanie do rozmnażania. Niestety państwo z tektury nie umie ogarnąć tematu bezdomności, a wystarczyłaby obowiązkowa kastracja, jeżeli psy nie maja uprawnień hodowlanych.
    • lodomeria Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 09:35
     No ja jednak widzę niemoralność - gdyby emama wzięła jak człowiek kundelka ze schronischa, to może jakaś inna emama albo aspirująca do roli emamy nie sięgnęłaby po psa z pseudohodowli.

     No i podstawowe pytanie: po co się chce mieć psa. Czy to ma być zachcianka, symbol satusu, coś jak torebka, którą się chce przyszpanować? Czy chcesz mieć przyjaciela rodziny, wierzysz, że to dobrze wpłynie na rozwój dzieci, lubisz codzienne spacery i chcesz mieć do nich towarzysza? Jeśli raczej coś z tego drugiego zestawu pytań, to na serio nie wiem, jak można szukać psa po hodowlach wiedząc, że dokładnie takie same szczeniaki są skazywane na śmierć w schroniskach, tylko dlatego, że mają łatki, krótsze nóżki czy nie taki kształt głowy...
     • alpepe Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 09:46
      Nie, to nie są takie same szczeniaczki. Ja chciałam sukę taką, by nie mieć z nią problemów wychowawczych, czyli już z rasy nieagresywnej, towarzyskiej i jeszcze, by mnie się podobała. Moje córki nie znały psów, nie mieliśmy nikogo ze znajomych, a chciałam, by się psów nie bały. I wybór padł na rasową sukę z papierami, którą mogłabym nawet hodować, bo jest piękna. Nie rozmnażam jej, bo nie chciało i nie chce mi się chełpić ją na wystawach, a bez uprawnień nie zamierzam puszczać w obieg szczeniaków. Tak, to była też zachcianka, to jest moje trzecie dziecko, to moja towarzyszka życia, bo pracuję w domu, więc ona zostaje sama może raz na rok na dłużej niż 3-4 godziny. I sorry, ale mam w dupie moją funkcję wychowawczą, że jakaś ematka bez środków pozazdrości i kupi "podróbę". Miałam psy na tymczasie, kiedy nie mogłam mieć psa, raz była to suka Husky, dwa razy były to kundle, jeden bulowaty, drugi skundlony z dalmatyńczykiem. Gdybym wtedy miała warunki, te dwa ostatnie bym przygarnęła na stałe, ale po kilku latach, drugim dziecku i dwóch przeprowadzkach sytuacja była inna. A jeśli mnie stać, dlaczego nie mam mieć psa, którego pragnę i który u mnie będzie miał cudowne życie? Bo nieodpowiedzialni idioci wyrzucają psy jak śmieci? Ja mam cierpieć za ich grzechy?
     • berdebul Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 09:59
      Wystarczy, że ktoś chce psa do konkretnego sportu. Spójrz na najlepsze na świecie psy w obronie/obedience/agility/frisbee. Plus większe szanse na zrównoważony charakter i mniejsze ryzyko agresywnego i neurotycznego psa.

      Oczywiście, trzymanie psów latami w schronisku jest niemoralne. Zwłaszcza w w schroniskach tylu radysy. Wez pod uwagę, że nawet gdyby każdy adoptował psa ze schroniska, to wciąż schroniska byłyby pełne. Dopóki nie będzie obowiązkowego znakowania, kastracji i mandatów za rozmnażanie, to Polska nic z problemem bezdomnych zwierząt nie zrobi.
     • nowel1 Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 10:14
      Upraszczasz. Zwierzę ze schroniska może okazać się najlepszym przyjacielem, ale niestety bywa też, że przez swoją historię jest nieprzewidywalne, reaguje w sposób lękowy czy agresywny, i niestety może to uniemożliwić sielankową wizję, którą roztaczasz.
     • kornelia_sowa Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 21:40
      Jak człowiek obdzwaniałam schroniska nie raz i nie dwa (okoliczne,,rzecz jasna, nie w całej Polsce).
      Miałam następującą potrzebę- pies z włosem a nie sierścią, bo mam w domu alergiczkę.

      No i wyobraź sobie, ze widać nie jestem człowiek, bo ciągle słyszałam: przykro nam, ale nie ma

      W związku z tym mam psa z hodowli- za sporą kasę. Pies z włosem- my zakochani w nim, on kocha nas, rośnie jak pączek w maśle i lotto mi czy ktoś mnie uważa za lansiarę
     • karola2122 Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 23:02
      lodomeria napisała:

      > No ja jednak widzę niemoralność - gdyby emama wzięła jak człowiek kundelka ze s
      > chronischa, to może jakaś inna emama albo aspirująca do roli emamy nie sięgnęła
      > by po psa z pseudohodowli.
      >
      > No i podstawowe pytanie: po co się chce mieć psa. Czy to ma być zachcianka, sym
      > bol satusu, coś jak torebka, którą się chce przyszpanować? Czy chcesz mieć przy
      > jaciela rodziny, wierzysz, że to dobrze wpłynie na rozwój dzieci, lubisz codzie
      > nne spacery i chcesz mieć do nich towarzysza? Jeśli raczej coś z tego drugiego
      > zestawu pytań, to na serio nie wiem, jak można szukać psa po hodowlach wiedząc,
      > że dokładnie takie same szczeniaki są skazywane na śmierć w schroniskach, tylk
      > o dlatego, że mają łatki, krótsze nóżki czy nie taki kształt głowy...


      Nie nie nie, i jeszcze raz nie. Wiem, że wteraz jest jakaś dziwna moda na kundelki ze schroniska (ciekawe, kto to lansuje i kiedy to wreszcie minie), ale, jak już nie raz pisałam, znam trochę psów ze schronisk, i wszystkie są problemowe, wszystkie co do jednego. Koty zresztą też, ale mówimy o psach. Tak, chcę mieć pewną rasę, określony wygląd, charakter itd. Nie chcę mieć byle kogo (jak nie chcę mieć byle przyjaciół, byle męża, itd.). Poza tym nie czuję się, że mam kwalifikację do "pedagogiki specjalnej" psów - czy to jest złe? Ja tak nie uważam. I naprawdę mam już dość tego narzucania adopcji psów ze schronisk

      Nie twierdzę, że pseudohodowle są w porządku - nie. Ale wzięcie psa ze schroniska tym bardziej nie wchodzi w grę
      • karola2122 Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 23:09
       Na marginesie - jeżeli pies określonej rasy z uznanej hodowli kosztuje np. 3500 zł, a na OLX sprzedają szczeniaka tej rasy za 500 zł, a nawet oddają gratis, to jest pseudohodowla. Wyjątek: ktoś rozmnożył swoją suczkę, ponieważ uważa, że to jest dobre dla zdrowia (to naprawdę czasami się zdarza). Szczeniaki mogą być całkiem OK, ale papiery nie będą takie, jak hodowli z czegoś tam, nie pamiętam skrótu. Takie szczenię można wziąć, przynajmniej nie jest to nieetyczne. Ale kto wie, czy to jest taki właśnie pies, czy pseudohodowla? Więc wchodziłoby w grę wzięcie takiego szczeniaka od znajomych, ale jeżeli ktoś chce konkretną rasę, to rzadko się zdarza

       Może po prostu trzeba bardziej ścigać te pseudohodowle, przecież ich dane lub kontakty są nawet na OLX. Po prostu trzeba chcieć. No i nie wiem... zmienić prawo? Więc nic z tego
        • karola2122 Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 23:56
         Na ogół sprzedają, ale dużo taniej, niż w hodowlach zarejestrowanych w FCI. Cóż, mój pierwszy pies był właśnie od takiej suni. Znajomi mieli sunię i rozmnożyli ją. Jednego ze szczeniaków kupili dla mnie, kiedy byłam dzieckiem, bo bardzo chciałam psa, za symboliczną kwotę. Żyła u nas przez 14 lat. Nie miała rodowodu, ale była zdrowa i bezproblemowa, jeżeli chodzi o charakter. Jej matka była normalnym pieskiem domowym, nasza też. Poznałam tę naszą Lindę, kiedy miała 2-3 tygodnie, wzięliśmy do domu, kiedy podrosła. Czy zrobiliśmy źle? Naprawdę tak nie uważam
     • maly_fiolek Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 20.07.20, 07:25
      Dziewczyny z bloków, ogarnijcie że pies może być pracownikiem a nie 'towarzyszem' i mieć za zadanie pilnować posesji zarówno przed złodziejami, jak i nieproszonymi dzikimi zwierzętami np. kuna lub lis.
      PS. Alarm jest dość nieskuteczny.
    • sattwaguna Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 13:08
     Czyli w skrócie jedyne psy, które powinny mieć prawo do rozrodu to te które można drogo sprzedać.

     Jestem za obowiązkową kastracją. Ale jednocześnie potomkowie niewykastrowanych zwierząt powinny mieć zakaz sprzedaży za kasę. Oddawanie do adopcji -pewnie. Handel-nie.
     To by sprawiło, że zwierzęta przestalyby być towarem.
      • sattwaguna Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 13:38
       To gdzie jest ta rzekoma miłość hodowców do ich zwierząt? Przecież oni z miłości hodują zwierzaki i w życiu by swoich przyjaciół do schroniska nie oddali. Co innego sprzedać za kasę.

       A tak w ogóle - schroniska może by się i zapelnily, ale w dłuższej perspektywie by to oczyściło sytuację i skończyło by się handlowanie zwierzętami.
       • alpepe Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 15:38
        Czy ty w ogóle wiesz, o czym piszesz? Piszesz o tym, by psy od rozmnażaczy nie były sprzedawane, a dawane do adopcji. Natura ludzka jest, jaka jest, skoro możesz mieć psa w typie za darmo, to nie cenisz go, tylko sobie wymieniasz, jak ci się "rasa" znudzi. Możesz ubolewać, ale u bardzo wielu ludzi tak to działa. Dostępność za kasę już zawęża grupę potencjalnych właścicieli, za dużą kasę, daje niemalże gwarancję, że pies będzie miał dobre życie.
   • lodomeria Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 09:43
    Audycję Doroty Szumińskiej, weterynarki, która sama, choć przecież nie musi i o wiele wygodniej by było nie mieć, ale non-stop ma kilkanaście-kilkadziesiąt psów ze schroniska, bo czuje się odpowiedzialna za to, jak ludzie traktują tego niby naszego najlepszego przyjaciela, serdecznie polecam, bo ta kobieta ma niesamowity dar mówienia o relacji człowieka z przyrodą. I w bardzo prosty i obrazowy sposób pomaga sobie poukładać te kwestie. Jednocześnie bije od niej niesamowita wyrozumiałość i dobroć - dla mnie te jej audycje to takie spa/fitness dla duszy i sumienia.
    • bukietlisci Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 22:28
     Dorotę Szumińską szanuję.
     ale...
     mam dziadka. dziadek ma szesnaście lat. jest głuchy, przyślepy i tylko rozczulający. oraz wzbudzający poczucie natychmiastowej pomocy staruszkowi.
     ponad piętnaście lat temu to nie był dziadek. to był najgorszy pies na świecie. kojarzycie film./ksiązkę "Marley i ja"??? to był taki Marley razy sto. razy tysiąc. przygarnięty piętnaście lat temu jako niespełna roczny szczeniak , którego ktoś wyrzucił. wzieliśmy i męczyliśmy sie, tak : męczyliśmy się z nim kolejne kilkanaście lat. pies absolutnie nienauczalny, bywa - agresywny, próbujący uciekac. itp.
     mówili: weźcie, będziecie mieli pociechę....
     mówii: weźcie, odwdzięczy się za dom...
     mówili: weźcie: macie doświadczenie, pomożecie...
     akurat.
     z perspektywy lat: nie dziwię się, że poprzedni właściciele przywiązali go pod sklepem i zostawili. absolutnie nie popieram, absolutnie uważam że to było naganne. ale się nie dziwię. ten pies wykańczał nas i kilku behawiorystów. z perspektywy lat: nie przygarnęłabym go ponownie. bo wiem, ile zdrowia, czasu i pieniędzy nas kosztował. nie. po prostu nie. rezygnacja z pracy, z wakacji, z siebie. bo przecież będzie lepiej.
     nie było.
     teraz to staruszek, z bielmem na oczach. którego trzeba wynosić na siku, jak go reumatyzm połamie. za którego trzeba słyszeć, bo głuchy i zanim wyjadę z garażu to muszę się upewnić, że dziadek nie wyszedł. staruch nie słyszy samochodu i potrafi położyć się na podjeździe tuż przed wyjazdem. podjazd pusty a za chwilę .. pies leży. staruszek , który chce zagryźć inne psy i koty bo wydaje mu się, że te podchodzą do jego miski. i jakkolwiek koty jakoś rozumieją, i jakoś się na niego nie złoszczą - to psy trzeba temperowować. nikt nie lubi być zaczepiany bez powodu. staruszek ma milion chorób i robi mi się bardzo źle, gdy pomyślę że nadchodzi czas kiedy trzeba będzie podjąć decyzję za niego.
     ale mając piętnaście lat temu wiedzę - jaki to sukinkot - to ....nie. nie. nie. nikomu nie odważę się polecić przygarnięcie psa po przejściach.
     oddając cesarzowi co cesarskie: staruszek, kiedy był jeszcze kawałem sk...syna w kwiecie wieku miał zaszczyt powitać na świecie nasze dziecko. byliśmy pełni obaw.ja leżałam na porodowce, mąż latał z pieluchą dziecka do tego dziada. niech wącha i wie, że nowe przyjdzie. i wiecie co? ten s..syn, ten najgorszy pies na świecie , pies którego nigdy nie obchodziło nic i nikt , ten pies pokochał nasze dziecko. dziecko mogło wszystko. pies został. dziecko już duże a pies obija się o ściany, bo nie widzi.
     jest najstarszy w zwierzyńcu. nie, nie żałuję że go przygarnęłam. nie, nie zrobiłabym tego drugi raz.
   • majenkir Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 17:35
    lodomeria napisała:
    > to i tak przykładasz rękę do tworzenia popytu także dla pseudohodowców. Podtrzymujesz modę, podtrzymujesz stereotypy.


    A jak sie kupuje psy rasy, ktore nigdy nie byly (i raczej nie beda) modne ani rozmnazane przez pseudo, to tez? wink
   • dido_dido Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 20.07.20, 11:22
    No to ja czegoś nie rozumiem
    Dążymy do świata, w którym każdy pies ma swojego właściciela, jest zaopiekowany, trwale oznaczony a rozmnażanie jest pod kontrolą.
    I jest taki świat - hodowle psów rasowych, zrzeszone w ZKwP, działające według przepisów FCI. Wszystkie psy mają właściciela (te bez w schronisku to wyjątek wyjątka), mają chip lub tatuaż, są ewidencjonowane, rozmnażane pod ścisłą kontrolą.
    I co tu czytam - nie kupuj tam, to niemoralne! Nie wspieraj tego świata to rasizm! Podtrzymujesz modę i stereotypy!
    To chcemy takiego świata czy nie chcemy???

    Tak, kupując w hodowli FCI podtrzymujesz modę na właściwe i odpowiedzialne traktowanie psa!
    Tak, kupując w hodowli FCI podtrzymujesz stereotyp rozważnego i przemyślanego zakupu psa pod kątem jego cech fizycznych i psychicznych tak aby potem uniknąć rozczarowania!
    Wspierasz likwidację bezdomności i niekontrolowanego rozmnażania psów

    Tak mam dwa psy z hodowli FCI
    Nie, nie mam i nie planuję hodowli i rozmnażania tych psów
  • asfiksja Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 09:14
   Interesowałam się kiedyś psem konkretnej rasy, poznawczo, nie zamierzam kupować psa. Z mojego riserczu wynika, że w hodowli ceny są horrendalne (w tamtym przypadku 4 tys. za szczeniaka, choć pewnie są tańsze rasy), a i tak trzeba się zapisywać na miot, którego jeszcze nie ma na świecie. Oczywiście nie twierdzę, że każdy drogi szczeniak był wyhodowany etycznie i legalnie, ale jest to na pewno jakaś wskazówka.
  • berdebul Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 09:17
   Rasowy równa się rodowodowy.
   Bzdury „był ostatni w miocie, wiec nie ma rodowodu...” albo „ma nieprawidłowe umaszczenie, wiec nie ma rodowodu...” to bzdura. Jeżeli chcesz psa konkretnej rasy, to kupujesz z zarejestrowanej hodowli, gdzie wszystkie psy maja metryki (bo są miejsca, które sprzedają psy po rasowych rodzicach, ale bez uprawnień hodowlanych...).
   Jak nie chcesz rasowego, to ze schroniska/fundacji.
   Psy na olx to najczęściej pseudohodowle. Porządni hodowcy maja zabookowane szczenięta jeszcze przed kryciem.
   • nowel1 Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 10:16
    berdebul napisała:

    > Psy na olx to najczęściej pseudohodowle. Porządni hodowcy maja zabookowane szcz
    > enięta jeszcze przed kryciem.

    To akurat nieprawda. Ostatnio śledzę OLX i wiem, że wielu hodowców z legalnymi hodowlami wystawia oferty na OLX.
   • default Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 11:16
    Te bzdury o ostatnim z miotu czy z wadami mocno się trzymają.. . Daaawno temu faktycznie dawano metryki 5 czy 6 szczeniakom - ale jednocześnie nadmiar szczeniąt musiał być uspiony. Ale to było 50 lat temu.
    Natomiast żadna wada nie odbiera prawa do metryki i rodowodu, będzie to po prostu rodowód z adnotacją, ze pies jest nie do hodowli. Takie psy kosztują nieraz sporo mniej, a "wady" dla niehodowcy są bez znaczenia (inne niż we wzorcu umaszczenie, kolor oczu, kształt uszu, krzywe nogi, niezstąpione jądra itp.)
  • nikita1907 Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 09:18
   Legalne i pewne hodowle są zarejestrowane w Związku Kynologicznym. Pies otrzymuje metrykę a rodowód trzeba samodzielnie wyrobić na jej podstawie. Prawo jest dosyć chwiejne i ludzie sobie pozakładali jakieś związki typu” pies i kot” śle to nie są prawdziwe hodowle. Jeśli w ogłoszeniu jest wzmianka o Związku Kynologicznym to jest ok
  • alexis1121 Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 09:27
   Musi być napisane Zkwp/fci. Pseudohodowle mają swoją organizację i normalne wystawy. Wejdź na Facebooku na profil pana Piotr Kłosiński z Legionowa. On jest zdaje się sędzią na takich wystawach. Poza tym wybierając hodowlę musisz zrobić własny research, bo to że hodowla jest fci wcale nie oznacza, że jest dobra.
  • kryzys_wieku_sredniego Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 09:42
   Zazwyczaj są małe domowe hodowle, wszyscy moi znajomi po psy jeździli po x km, czekali na psa po kilka miesięcy, dostawali fotki jak się urodził, jak się rozwija.
   Odbierali z domu właścicieli, którzy mieli np. tylko 2 suczki. Czytali w internecie. Otrzymywali wszystkie papiery.
   Pieski zadbane i dorosłe i szczeniaki.
   Piesków dostępnych np 4-6, bo tyle w miocie.
  • thea19 Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 10:12
   bardzo prosto - hodowle psie zarejestrowane są w ZKwP podlegający pod FCI a kocie Polska Federacja Felinologiczna Felis Polonia czy Polski Związek Felinologiczny podlegające WCF lub FIFE (najogólniej WCC bo tych kocich to trochę jest)
  • slona78 Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 11:36
   Kilka miesięcy szukałam szczeniaka, więc z moich poszukiwań, wiem, że hodowla musi być zarejestrowana w ZwKP, w Polsce w ramach luki prawnej powstslo mnostwo stowarzyszen i klubów, ktore zrzeszają właśnie pseudohodowców. Później warto prześledzić jak wyglądają warunki w których żyją psy, ile jest psów w hodowli, jaki jest stosunek właścicieli do psów. I najważniejsze - socjalizacja, to jak przebiega ma ogromny wpływ na przyszłość psa.
   Za niecały miesiąc odbieram swojego hawańczyka, dostaję co drugi dzien zdjęcia i filmiki z życia mojej dziewczyny, jest już nazywana imieniem, które wybrałam, poznaje inne psy, ludzi, jest wypieszczona i kochana.
  • megwhite25 Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 11:42
   Na etapie ogłoszenia - ZKwP/Fci. Wszystkie pozostałe są pseudohodowlami jedynie lepszymi drugie gorszymi. W ZKwP/ Fci pies jest rasowy , w pseudohodowli to pies w typie rasy.
   Uwaga pseudohodowle też potrafią mieć wysokie ceny dla zmyłki .
   Psudohodowla śmierdzi z daleka jak chcą sami przywieźć szczeniaka do domu kupującego lub spotkać się po za miejscem pobytu psa.
   Jeżeli chcesz prawdziwego rasowego psa idziesz do hodowli gdzie czeka się na psy, zapisujesz się na miot . Żaden bardzo dobry hodowca nie musi się ogłaszać że szczeniakami to do niego się dzwoni i pyta o planowane mioty.
   • nikita1907 Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 13:55
    Dokładnie - ja mojego psa poznałam tuż po urodzeniu ( pojechałam do hodowcy) a odebrałam dopiero kiedy byłosdtawiony od matki. Obejrzałam matkę, inne szczenięta i warunki w jakich były hodowane. Otrzymałam metryczkę, porady co do karmienia itp. Wcześniej sprawdziłam czy hodowla jest wpisana do ZK w Polsce
  • rulsanka Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 14:49
   Legalność to jedno, a warunki, w jakich trzymane i rozmnażane są psy to drugie. Rejestracja w związku kynologicznym nie zapewnia jakości tego drugiego, a jedynie rodowód szczeniaków. Dlatego hodowcę trzeba odwiedzić, zobaczyć hodowlę osobiście.
  • kanna Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 14:52
   Mój pies jest wzięty z "hodowli"

   Specjalnie używam cudzysłowu - bo "hodowla" w tym przypadku, to suczka mieszkająca w domu z ogrodem ( w tym ogrodzie zbudowano park sensoryczny dla szczeniaczków). Suczka ma kochająca ją rodzinę a na czas odchowu szczeniaków pół salony wygrodzone zostało na kojec. Szczeniaki wygłaskane przez dzieci i ich kolegów, socjalizowane , neurostymulowane... Właściciela kompletnie zakręcona, w takim pozytywnym tego słowa znaczeniu, maniaczka rasy, a jednocześnie bardzo rzeczowa, konkretna kobieta. .

   Suczka ma szczeniaki raz na dwa lata, a chętni na maluchy zapisują się długo przed kryciem...

   Oczywiście, hodowla jest zarejestrowana, szczeniaki maja wszystkie badania, badania mają też rodzice.

   Ta "hodowla" nie jest prowadzona dla zysku, a powodu miłości do suczki i rasy. To widzać na kilometr. Jeśli zależy mi na konkretnym typie psa (córce zależało, szukała psa o określonych cechach) to taka "hodowla: jest jedynym, słusznym wyborem.
     • bukietlisci Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 20:20
      a jak już się trafi na hodowlę z ZKwP to trzeba ją sobie bradzo dobrze obejrzeć. nie słuchać oklasków od kolegów hodowcy ze związku. Panuje błędne przekonanie, że tylko ZKwP daje gwarancję na czystość rasy, zdrowie itd. tymczasem często gęsto to takie bagno, że aż serce boli. Słynna hodowla na T.... właściciel x lat temu dostał wyrok sądu za znęcanie się nad zwierzętami. trzymał w obrzydliwych warunkach, urągających wszystkiemu co dobre , psy modnej akurat rasy. pan musiał podpisać oświadczenie, że nigdy więcej hodować psów nie będzie. i cóż? ano hoduje. inne, modne teraz rasy. w kuluarach głośno mówi się, że psy są zastraszone, w kiepskim stanie, szczenięta sprzedawane bywają chore ( ostatnio kolejny przypadek). Oburzające jest to, że ci prawdziwi hodowcy, ci obrońcy "wszystkiego co dobre" stają z nim na ringu, polecają zakup szczeniąt od niego, a dobrze wiedzą kim ten człowiek jest. dla ZKwP to "kura znosząca złote jajka" . bardzo dużo miotów - bardzo dużo pieniązków dla związku. Wszyscy wiedzą i wszyscy "nie widzą" . chore szczenięta cudem przechodzą przegląd hodowlany. są sprzedawane. ostatnio znów była historia: pan sprzedał chore szczenię. na pretensje nowej właścicielki, która w dobrej wierze kupiłam zwierzę z "prawdziwym, jednym rodowodem" - a biegała z psiakiem po wetach - pan powiedział beztrosko, że może szczeniaka oddać i już.
      i to nie jedyna hodowla ZKwP w której dzieją się takie kwiatki. po wieloletniej obserwacji, kontakcie itp. twierdzę że ZKwP przypomina mi starą dzi..kę która chodzi w procesji w piewszej parze i głośno krzyczy o czystości...
      sto lat temu , nastolatką będąc miałam pierwszy kontakt ze związkiem .... potem dawałam kilka razy szansę. już nie daję.
      reasumując: nie doradzam tylko i wyłącznie hodowli z ZKwP. nie i jeszcze raz nie. natomiast polecam kilkarotną wizytę w hodowli przed nabyciem szczeniaka. polecam dowiedzieć się, od kogo naprawdę chcemy psa kupić ( podkładane mioty, a jakże). polecam kontakt z właścicielami szczniąt z poprzedniego miotu, jeśli był.. polecam bardzo dokładne sprawdzenie. wszystkiego, co się da.
       • alpepe Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 22:00
        A widzisz, ja sto lat temu tłumaczyłam sędziów, niech mi hodowcy wybaczą, bo jednak pewnych słówek nie znałam na początku, więc oceny i opisy mogły być dziwne. W Spodku. Był tam niejaki pan M. nie pamiętam, czy prezesem czy wice. W każdym razie pamiętam go, bo robił do mnie aluzje, że stary człowiek, a może. I dużo było widać na wystawach, można było dużo powiedzieć o kondycji psa i jego charakterze, tego nie wyćwiczysz, to po prostu summa tego, co pies przeżył. I sądzę, że nawet jeśli spotkałaś jakiegoś psychola w swoim życiu, nie znaczy, że to porównanie do dziwki kamienującej konkurencję jest słuszne.
      • lianis Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 22:44
       Oczywiscie ze w ZKwP zdarzaja sie kiepskie hodowle, ja sama jestem zdania ze tam powinno nastapic porzadne przetasowanie, moze FCI w koncu tupnie noga, ale jednak wiekszosc hodowcow zrzeszonych to hodowcy przed duze h i w przeciwienstwie do pseudo musza robic badania rodzicom szczeniat, oczywiscie nie wszystko da sie zbadac i przewidziec, ale z pseudo niestety duzo wieksze szanse na trafienie egzemplarza problematycznego, ktory potem albo bedzie kosztowal krocie u weta albo wyladuje gdzies porzucony.
  • lianis Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 22:29
   Dziewczyny juz wszystko napisaly powyzej, ja jeszcze dodam ze hodowle ZKwP FCI tez maja szczeniaki tansze, tzw PET, czyli na kolanka, to sa szczeniaki, ktore z powodu jakiejs niewielkiej wady (to moze byc zly zgryz, czy zalomek na ogonku, itp, ktore w niczym nigdy psu nie beda przeszkadzac) zostaly wykluczone przy okazji badania hodowlanego z dalszej hodowli.
   Warto zajrzec na grupy FCI poswiecone hodowli rasy ktora sie wybralo i tam pytac o dostepne mioty i o opinie na tamet hodowli.
  • yenna_m Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 19.07.20, 23:36
   Wszystko legalne, ale rodowody uznawane na calym swiecie to tylko w Zwiazku Kynologicznym w Polsce.

   W przypadku kotów: takie rodowody tylko w klubach zrzeszonych w Felis Polonia (na stronie jest wykaz klubów), w WCF (IBSCC, SHK, SKR, PZF), TICA (X-Treme lub rodowody brane przez hodowców z TICA bezpośrednio, z centrali w USA).
   • elf1977 Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 20.07.20, 11:02
    Chciałaby napisać, jaka jest roznica między psem z dobrej hodowli a psem od cioci Zosi, która dla zdrowia? rozmnożyła swoją suczkę, może choć częsć osób zastanowi się, zanim kupi psa ze stowarzyszenia burka i kocurka. Koszty założenia i prowadzenia hodowli:
    - zanim zacznie się hodować, trzeba zainwestować w psy/suki. Dobry hodowca kupuje psa z najlepszych hodowli, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo, ze szczeniąta po nich będą zdrowe i zrównoważone, Koszt takich psów jest ogromny, szczególnie jeśli kupuje się za granicą. Zazwyczaj pies przeznaczony do hodowli jest dwa lub trzy razy droższy niż normalne szczenię.
    - zanim suka urodzi musi mieć uprawnienia hodowlane, zaliczyć przynajmniej 3 wystawy na bardzo dobrych ocenach (reproduktor na doskonałych). Za wystawy się płaci, za noclegi też, większość hodowców bierze udzial w wielu wystawach, ponieważ one potwierdzają prestiż hodowli (najlepsze psy uzyskują miano czempionów , interczempionów). Suka nie może uzyskać uprawnień, dopóki nie skończy 18 miesięcy, więc najczęściej jest pierwszy raz pokryta, gdy ma dwa lata, przez dwa lata hodowca ponosi koszty,, ale nie ma z niej zysków (nie licząc emocjonalnychwink
    - hodowca, jeśli nie ma swojego reproduktora, płaci za krycie - jest to co najmniej koszt jednego szczeniecia. Nawet jak się ma swojego reproduktoa, często kryje się "na zewnątrz", żeby zwiększyć pulę genetyczną swoich szczeniąt.
    - ponosi się koszty związane z ciażą i porodem: badanie progesteronu (przed kryciem wyjazdowym), usg (ja robie minimum 2 razy), opieka okołoporodowa (nie zawsze poród przebiega bez komplikacji, zawsze trzeba się liczyć z kosztem cesarki)
    - specjalna karma dla karmiących i szczeniąt, mleko modyfikowane i buteleczki dla słabszych szczeniąt (czasem miot jest zbyt liczny, suka sama sobie nie radzi) , całodobowa opieka zaprzyjaźnionego weterynarza (problemy po cesarce, krwawienia po porodzie, nadmierna albo mizerna laktacja...)
    - odchów szczeniąt - dwa razy szczepienia dla maluchów (choroby zakaźne), czipy, ksiażeczki zdrowia, metryczki, wyprawki, nie liczę mat (na siusiu), miliona chusteczek dla niemowląt, zabawek dla szczeniąt itd.
    Koszty emocjonalne - dwa tygodnie całodobowej opieki nad szczeniakami: dostawianie, dokarmianie, czuwanie nad suką otumanioną po porodzie (mąż bierze urlop, żebyśmy jakoś dali sobie radę w tym okresie), poza tym przykrości związane ze stratą lub chorobami szczeniąt (uduszenie podczas porodu, syndrom słabego szczenięcia, zgniecenie szczeniaka przez matkę w razie niedopilnowania itp. Tak, nie kazdy hodowca będzie się chwalił takimi sprawami, ale taka jest codzienność i z tym trzeba się zawsze liczyć.
    Czasem jest tak, że płacę za krycie kilka tysiecy, a rodzi się jedno szczenię, wtedy dopłacam do miotu kilka tysięcy. Dlatego hodowla nigdy nie będzie biznesem, za dużo jest zmiennych...(nie piszę o fabrykach szczeniąt).
    Dlatego, zanim zacznie się narzekać na cenę szczenięcia, warto się zastanowić nad tym z czego się ona wzięła.
  • dido_dido Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 20.07.20, 12:07
   Hodowla powinna być z ZKwP
   www.zkwp.pl/1.tmp/index.html
   Wchodzisz na te stronę, szukasz oddziału blisko siebie
   Na stronie takiego oddziału przeważnie są informacje o hodowlach z ich rejonu.
   Są informacje o aktualnych miotach.
   Możesz zadzwonić i dopytać się o hodowle konkretnej rasy.
   Są informację o ludziach zajmujących się konkretnymi rasami/ grupami ras (o grupach, wzorcach ras przeczytasz na stronie ZKwP) - można do nich zadzwonić albo się z nimi spotkać. Oddziały powoli 'wracają do życia' i otwierają się.
   Możesz szukać na fb - są strony hodowli, są poszczególnych ras, są takie poświęcone tylko szczeniakom na sprzedaż. Pytasz, do którego oddziału hodowla należy i to sprawdzasz. Przeglądasz wpisy i wyrabiasz sobie opinię.
   Czytasz o swojej rasie - wzorzec, wady, choroby, obowiązkowe badania
   Przeglądasz strony wielu hodowli (nie tylko swojej upatrzonej rasy) aby wiedzieć jakie są standardy dla szczeniaków - kiedy mogą iść do nowego domu, jak ze szczepieniami, jakie dokumenty (przegląd miotu, metryka, książeczka zdrowia, informacje o dalszej opiece i karmieniu), jak starać się o rodowód (czy się starać).
   To tak na szybko, pewnie coś pominęłam

   I jeszcze jedno - ze względu na obowiązujące prawo praktycznie każda hodowla zrzeszona w jakimkolwiek klubie/związku jest legalna i może legalnie hodować i sprzedawać psy.
   Jednak to ZKwP jest najdłużej działającym w Polsce stowarzyszeniem hodowców psów, jedyną polską organizacją należącą do FCI. ma swoje szczegółowe regulacje dotyczące hodowli i rejestry psów.
   Oczywiście nikt nigdy nie zagwarantuje, że są tam tylko sami kryształowo uczciwi ludzie bo czarne owce są wszędzie. Kupując szczeniaka żaden rozsądny hodowca nie zagwarantuje Ci championa czy brak chorób w przyszłości. Hodowca określi rokowania wystawowe (brak wad widocznych od urodzenia) ale dużo zależy tez od późniejszego rozwoju i Twojej ciężkiej pracy włożonej w handling, ułożenie psa i dbanie o jego wygląd zależnie od sierści.
   Niezależnie od określenia czy pies wystawowy czy pet na kolanka każdy szczeniak z hodowli ZKwP z miotu zgodnego z regulacjami dostaje metrykę i każdy ma prawo do rodowodu! Każdy jest rasowy!
   Dopiero jego weryfikacja hodowlana (na wystawach lub przeglądzie) oraz spełnienie wymogów do rozmnożenia decydują czy jego potomstwo jest rasowe czy nie
   • elf1977 Re: Jak rozpoznać pseudohodowlę? 20.07.20, 12:43
    Dodam jeszcze, że porządny hodowca znajdzie czas na rozmowę o rasie, później, konkretnym szczeniaku. Kiedy już podpisze umowę rezerwacji, udostepni rodowody rodziców, w odpowiednim czasie pokaże matkę szczeniąt, a po szczepieniach i same szczenięta. Uczciwy hodowca omowi również ewentualnie problemy, poinformuje o najczęstszych schorzeniach, diecie itd. Dobry hodowca jest transparentny, nie ma nic do ukrycia.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka