Dodaj do ulubionych

Kary za brak maseczki głos rozsądku z sądu

07.08.20, 15:10

Chciałabym podziękować za ten wyrok. Daje mi on wiarę, że w tym kraju sa ludzie myślący i działający zgodnia z prawem, a nie tylko bezmyślny owczy pęd.

"Kary za brak maseczki są niezgodne z konstytucją. Tak orzekł polski sąd

Kary za złamanie nakazu zakrywania ust i nosa i zakazu przemieszczania się są niezgodne z konstytucją. Tak orzekł Sąd Rejonowy w Kościanie, o czym donosi "Rzeczpospolita".

Sprawa dotyczy mieszkańca gminy Czempiń, który wybrał się z rodziną na wycieczkę i nie zasłonił ust ani nosa. Było to niecały miesiąc po wprowadzeniu rządowym rozporządzeniem stanu epidemii na terenie całego kraju w związku z COVID-19 i wielu surowych restrykcji dla obywateli i przedsiębiorców. Policja chciała ukarać mężczyznę mandatem, lecz ten go nie przyjął.

Rowerzystę wezwano na policję, gdzie dołożono mu kolejny zarzut - złamania zakazu przemieszczania się. Zdaniem funkcjonariuszy, jadąc na rowerze, nie zaspokajał niezbędnej potrzeby życiowej.

Jak donosi "RP", sędzia Agnieszka Olszewska odmówiła wszczęcia postępowania, powołując się na wolność poruszania z art. 52 konstytucji, a w kwestii maseczek - na wyrażoną w art. 31 zasadę proporcjonalności ograniczania praw i swobód. Rozporządzenie nie może być podstawą ograniczenia tej wolności, należy to uczynić ustawowo - stwierdził sąd, art. 54 kodeksu wykroczeń uznając w tym wypadku za blankietową normę, podano."
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka