Dodaj do ulubionych

Warmia (Olsztyn) co zobaczyć?

10.08.20, 19:14
Będę jechała od strony Elbląga, przez Ostródę na 2 noclegi do Olsztyna. Co polecacie w Olsztynie i okolicy na krótki wypad, niecałe 3 dni.
Obserwuj wątek
    • paola.brunetti Re: Warmia (Olsztyn) co zobaczyć? 10.08.20, 19:33
      Masa rzeczy. W Olsztynie Zamek, bardzo piękne tereny rekreacyjne nad Łyną, jezioro Ukiel z plażą i ośrodkiem sportów wodnych. Warto wypożyczyć rower i pojeździć po okolicy. Wszędzie pełno lasów i podobno są już grzyby. W bliższej lub dalszej okolicy wiele urokliwych miejscowości, np. Gietrzwałd, Lidzbark, Reszel. Koło Kętrzyna masz Gierłoż i Wilczy Szaniec. Uwielbiam ten region!
    • ga-ti Re: Warmia (Olsztyn) co zobaczyć? 10.08.20, 23:20
      Jak jedziesz od strony Elbląga to może zajedziesz do Buczyńca zobaczyć pochylnie na Kanale Elbląskim?
      Ostróda też jest ładnym miastem, z jeziorem w centrum, zamkiem krzyżackim, warto zajechać.
      Jeśli jesteś katoliczką to polecam Gietrzwałd, piękne miejsce, można się wyciszyć.
      Podobnie Święta Lipka, trochę dalej, ale jeśli będziecie jechać do Gierłoży to można po drodze. Bunkry w Gierłoży są kultowe, jeśli masz dzieci zainteresowane takimi tematami to polecam też bunkry w Mamerkach.
      Olsztyn to Starówka i zamek, muzeum warmińskie, tereny nad rzeką, planetarium. Ale chyba przede wszystkim jezioro i sporty wodne.

A jeszcze mi sie przypomniało, po drodze z Elbląga jest takie miejsce, park rozrywki Nowa Holandia. Nie wiem, jak w czasach wirusa, czy i co tam działa, ale jeśli masz dzieciaki to polecam, dmuchańce, skakańce, trampoliny, kulkolandia, rejsy łódkami, zwierzątka, jakieś potwory wodne...
    • szafireczek Re: Warmia (Olsztyn) co zobaczyć? 11.08.20, 09:13
      Jak będziesz jechała, to po drodze jest Grunwald - wprawdzie do zwiedzania nie ma tam za wiele, ale pole kultowe - warto zajrzeć. Fajny jest skansen w Olsztynku - oprócz ludowych zagród, mają zwierzęta - cudne koniki, kozy owce i ptactwosmile I pokazy na żywo: kowalstwo, tkactwo.
    • joaz Re: Warmia (Olsztyn) co zobaczyć? 11.08.20, 09:29
      W Elblągu koniecznie Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Fajnie zrobione. Dla miłośników serialu Wikingowie sporo wątków z tego tematu.
      Byłam 2 tygodnie temu- polecam. jechałam odwrotną trasą czyli Olsztyn - Elbląg, ale my jechaliśmy przez Pasłęk i Morąg. W obu miasteczkach warto się zatrzymać. W Pasłęku można zjeść smaczne lody i zwiedzić centrum z zamkiem krzyżackim, murami , ratuszem.
    • te_de_ka Re: Warmia (Olsztyn) co zobaczyć? 11.08.20, 10:47
      Olsztyn! Wybieram się tam od lat, niestety jak sójka za morzesad

Ale pospacerować mogęsmile No to na pierwszy rzut Stare Miasto i ławeczka Kopernika (nochalek dyskretnie potrzeć na szczęście), później wejście na zamek, gdzie jakiś czas przebywał, żeby zobaczyć ścianę, na której wyrysował coś tam (termin równonocy wiosennej i jesiennej chyba), no i dżęderowo - pruska baba na dziedzińcu zamku ( komu jak komu, ale tej babie tęczowy płaszcz się należy, bo to podobno chłop jest), plecami trzeba się o nią oprzeć, żeby sił witalnych nabrać - taki przesąd. Jak zamek to i Park Zamkowy, co by sprawdzić, czy fontanny z rybą i żurawiem są i czy Niagara płynie (tak sobie zwą spiętrzenie wody na Łynie, że niby wodospad).
      Ja bym chętnie zaliczyła Łynostradę, to jest nowość, ukończono ją w 2019:
      olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48726,25111667,lynostrada-wreszcie-wybudowana-wielkie-otwarcie.html?disableRedirects=true

co by oszczędzać nogi na dalsze zwiedzanie hulajnogi podobno można wynająć:
      tko.pl/49295,2020,07,08,to-juz-pewne-od-dzis-pojezdzimy-olsztynska-hulajnoga-miejska

z Łynostrady koniecznie odbiłabym do Parku Centralnego i do odrestaurowanego starego tartaku:
      zabytek.pl/pl/obiekty/olsztyn-tartak-obecnie-siedziba-centrum-techniki-i-rozwoju-regi

Ciekawa jestem, jak się trzyma mural na kamienicy przy 11 listopada i chętnie bym odkryła nowe (podobno powstały).

No i oczywiście jeziora: Ukiel z całym zapleczem rekreacyjnym (drewno na pomosty z Afryki sprowadzili, taka fantazja), następnie Długie na spacer dookoła a jeszcze lepiej pętelkę na rolkach (+ las miejski - chwalą się, że największy taki las w PL) albo nad jezioro Skanda z wielkimi górami piachu. Tak przy okazji maszt stamtąd dobrze widać taki wielki, jak go podświetlą, wygląda jak UFO na moje oko, podobno drugi co do wielkości w Pl, nie sposób nie zauważyć: pl.wikipedia.org/wiki/RTCN_Olsztyn_Pieczewo

MOżna też zobaczyć ciekawą elewację Galerii Warmińskiej (pogrobowiec śp Kuryłowicza), niektórzy widzą w niej plaster miodu, tu wyjaśnienie artysty:
      www.apaka.com.pl/pl/projekty/galeria-warminska
      Z parkingu na dachu fajne widoko na miasto.

A w okolicy polecam wypad na mały spacerek Aleją Biskupów przez Wrota Warmii we wsi Bałdy i nad jezioro Gim w pobliżu.

Gdyby padało - planetarium albo całkiem przyjemny aquapark.

Nie będziesz miała nudy przez te 3 dni.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka