Dodaj do ulubionych

Korona w praktyce w różnych krajach

10.08.20, 21:01
Emamy zza granicy, napiszcie jak wygląda u was sytuacja. Czy są czynne przychodnie lekarskie, czy będą otwarte szkoły, czy są koncerty, co z kinem, teatrem, czy trzeba nosić maseczki i gdzie?
Obserwuj wątek
    • xyxzza Re: Korona w praktyce w różnych krajach 10.08.20, 21:15
      Przychodnie otwarte. Kino i teatr też. Szkoły podobno od drugiego semestru (w praktyce nikt nic nie wie, nie mamy nawet terminarza egzaminów mających się zacząć pod koniec miesiąca). Imprezy masowe odwołane po ok miesięcznym poluzowaniu ograniczeń. Maseczki obowiązkowe w miejscach publicznych. Ogólny chaos, ale to dziki kraj jest 😁
    • arista80 Re: Korona w praktyce w różnych krajach 10.08.20, 21:37
      We Włoszech w ostatnich tygodniach nastąpil wzrost zakażeń, ale z reguły są one lekkie, nie ma dużego napływu na intynensywną terapię, więc epidemiolodzy uspokajają nas, że sytuacja jest pod kontrolą. Na dzień dzisiejszy właściwie prawie wszystko jest otwarte (bary, restauracje, zabytki, różne ośrodki kolonijne), nie jestem pewna na 100%, ale chyba jedynie nie wolno uprawiać sportu kontaktowego i który przewiduje skupiska (np. córka chodzi już na tenisa, ale nie może uczęszczać na tańce ze względu na to, że mają różne układy taneczne, gdzie jest kontakt między osobami). Na dzień dzisiejszy przewiduje się, że szkoły i uczelnie zaczną się normalnie we wrześniu i w trybie stacjonarnym, przewiduje się też zatrudnienie dodatkowego personelu, aby pilniował by uczniowie nie stali zbyt blisko siebie, natomiast praca w trybie zdalnym zostala przedłużona do połowy października.
      Aktualnie obowiązkowe jest noszenie maseczek w sklepach, zamkniętych pomieszczeniach i tam gdzie niemożliwe jest utrzymanie odległości bezpieczeństwa. Z reguły Włosi przestrzegają tych zasad chociażby dlatego, że w razie nieprzestrzegania trzeba płacić mandat około 400 euro. Na świeżym powietrzu masek nie trzeba nosić (choć tutaj zależy też od regionu). Generalnie widzę, że ludzie starają się żyć normalnie, bez paniki, ale z zachowaniem ostrożności. Nowe zakażenia wynikają najczęściej z importu (cudzoziemcy lub wczasowicze powracający z krajów gdzie nie przestrzega się zasad anty covid) oraz miejscowości nadmorskich, gdzie młodzież baluje bez umiaru.
    • aurinko Re: Korona w praktyce w różnych krajach 10.08.20, 22:00
      Jestem w Pradze na urlopie. Obowiązek zakładania maseczek dotyczy tylko pasażerów metra i obsługi w sklepach. Wszystko jest otwarte, nie ma żadnych nadzwyczajnych obostrzeń. Środki do dezynfekcji są wszędzie dostępne ale rzadko ktoś je używa. W komunikacji sporo ludzi, w restauracjach także, nikt nie zachowuje odległości.
    • mrs.solis Re: Korona w praktyce w różnych krajach 10.08.20, 22:13
      Przychodnie czynne , ale nie jest tak , ze sobie przyjdziesz i cos zalatwisz. Na mamografie i usg piersi czekalam ponad miesiac. Jak przyszlam, to na wejsciu byl robiony wywiad i mierzenie temperatury. W szpitalu na usg to samo. Wywiad przed wejsciem i mierzenie temperatury. Wszedzie w miejscach publicznych trzeba byc w maseczkach. Sprawdzilam kina i u nas sa zamkniete (sprawdzilam tylko te , do ktorych wczesniej chodzilam). Jesli chodzi o szkoly to jednego dnia kolezanka mi powiedziala , ze dzieci beda chodzic na zmiany (polowa klasy w szkole polowa na nauczaniu zdalnym) , ale po paru dniach okazalo sie, ze chyba jednak wszyscy beda uczyc sie zdalnie. Maz mial wrocic do biura w pazdzierniku, ale przedluzyli mu HO do stycznia. Koncertow chyba tez nigdzie nie organizuja ani innych masowych imprez. Baseny miejskie zamkniete, miejsca parkingowe na plazach ograniczone. W sklepach nadal odliczaja ilosc klientow zdarza sie, ze trzeba czekac w kolejce zeby wejsc do sklepu. Do kasy tez czeka sie dluzej, bo po kazdym kliencie kasjerki dezynfekuja lade i czytnik do kart. W miejscach publicznych musimy zachowywac od siebie odstep 6 feet na plazach miedzy kocykami 12 feet. Restauracje , ktore maja ogrodek sa otwarte. Bylam ostatnio w knajpie i jadlam w srodku, ale mozna bylo siadac w co drugim stoliku, reszta stolow byla zatasmowana. Kolezanka miala oplacony kepming w sasiednim stanie i powiedzieli jej, ze albo odbedzie w tym stanie 2 tyg. kwarantanne, albo ma pokazac negatywny test na korone. Koszt testu kiedy nie masz objawow to 160$ chciala jechac z 3 dzieci, ale koszty testow zdecydowanie przekroczylyby koszt kempingu. Pojechala do drugiego statnu gdzie nie bylo takich wymagan, ale dla odmiany zdziwila sie, ze nie mogla pojechac nad jezioro, bo byly zapisy. Trzeba z wyprzedzeniem zarezerwowac sobie dzien nad jeziorem, zeby tam wjechac. Moje wakacje wuj strzelil, bo mialam leciec do Polski malo tego moje miasto to teraz czerwona strefa. Siedze w domu i oprocz sklepow nigdzie nie bywam. Na szczescie nie mam problemow zeby dostac sie na plaze, bo mieszkam blisko i jako mieszkaniec miasta mam dostep do plaz do , ktorych nie maja dostepu przyjezdni z innych miast. Na mojej ulicy sasiedzi rozmawiajac miedzy soba maseczek nie maja, a nasze dzieci bawia sie razem i odwiedzaja w domach. Mieszkam w Massachusetts gdzie mielismy ponad 121 tys. zarazonych, zmarlo ponad 8.7 tys. ludzi , a wczoraj mielismy 329 nowych przypadkow.
      • myelegans Re: Korona w praktyce w różnych krajach 11.08.20, 03:50
        Tez jestem w MA, Aale od 2 tygodni zadekowalam sie na wyspie od wybrzeza Maine, I zostaje tu do konca sierpnia. przetestowalismy sie wszyscy PRZED wyjazdem. Cisza, spokoj, wladza sie nie wtraca, domek z bali w lesie, swieze ryby I homary prosto z morza. Rowery, kayaking, plaza, wieczorem ognisko, obok sasiedzi z kurami (swieze jajka) I kozami (becza).
        Ja na HO od marca, maz od zawsze, dziecko w prywatnej szkole zaczyna nauke hybrydowa 2 dni w szkole, obowiazkowe noszenia maseczek I social distancing, i 2 dni w domu zdalnie z kamera , w mundurku i lekcje sa na streaming z klasy, jak normalnie. KAZDA klasa zaopatrzona w sprzet audio-video, tablice projektowane, kazdy ucze ma tableta, I e-podreczniki, nauczyciele przeszli przedszkole nie w wakacje. Szkola zainstalowala dodatkowe HEPA filtry I oczyszczacze powietrz Szkola ma opracowane kilka wariantow nauczania w zaleznosci od sytuacjuepidemillogicznej stanu. Dostalismy 70 stron instrukcji w ktore musze sie wczytac: pelny etat w szkole, hybryda, zmodyfikowana hybryda I pelne zdalne. Beda ich testowac co tydzien. Sporty na razie do ustalenia. Syn plywak ma treningi w klubie od lipca. Ograniczeniczenia: na basen wchodza w maskach, 2 plywakow na linii, nie ma dostepu do szatni, ani toalet.
        , wpad do srodki, trening I do samochodu. Co mi akurat odpowida. Od wrzesnia ma miec treningi w szkole.

Jak sie sytuacja nie poprawi to wracam do tej gluszy jesienia na dluzej, z psem, bo mi sie bardzo nadaje. Szybki internet, moge pracowac, w miedzy czasie biegac po lesie, jezdzic na rowerze, obzerac sie rybami. Tu nawet restauracji nie ma, tylko 2 sklepy. Dobre dla Travolta, dobre I dla mnie malego zyczka. Zostawie chlopakow Samych, 😀😀😀

Towarzysko, spotykamy sie w ogrodkach restauracyjnych, albo prywatnych, na rowerach, biegamy po lesie, ale bardzo nie martini sytuacja w Stanach pld I ZIMA NADCHODZI...
        • redwineiswhatilike Re: Korona w praktyce w różnych krajach 11.08.20, 07:20
          myelegans napisała:

> Ja na HO od marca, maz od zawsze, dziecko w prywatnej szkole zaczyna nauke hybr
          > ydowa 2 dni w szkole, obowiazkowe noszenia maseczek I social distancing, i 2 dn
          > i w domu zdalnie z kamera , w mundurku i lekcje sa na streaming z klasy, jak no
          > rmalnie. KAZDA klasa zaopatrzona w sprzet audio-video, tablice projektowane, ka
          > zdy ucze ma tableta, I e-podreczniki, nauczyciele przeszli przedszkole nie w wa
          > kacje. Szkola zainstalowala dodatkowe HEPA filtry I oczyszczacze powietrz Szko
          > la ma opracowane kilka wariantow nauczania w zaleznosci od sytuacjuepidemillogi
          > cznej stanu. Dostalismy 70 stron instrukcji w ktore musze sie wczytac: pelny et
          > at w szkole, hybryda, zmodyfikowana hybryda I pelne zdalne. Beda ich testowac
          > co tydzien. Sporty na razie do ustalenia. Syn plywak ma treningi w klubie od l
          > ipca. Ograniczeniczenia: na basen wchodza w maskach, 2 plywakow na linii, nie m
          > a dostepu do szatni, ani toalet.
          > , wpad do srodki, trening I do samochodu. Co mi akurat odpowida. Od wrzesnia ma
          > miec treningi w szkole.

Fajnie, podoba mi się bardzo smile
    • mysiulek08 Re: Korona w praktyce w różnych krajach 10.08.20, 22:40
      stan na dzisiaj: 1988 nowych przypadkow w calym kraju, w tym regionie stolecznym 591, co jest sporym spadkiem, po duzych wrostach bodajze w czerwcu

ogolnie to co wynika z wiadomosci: w stolicy zniesiono kwarantanne w kilku dzielnicach (tych mniej zaludnionych), na probe otwieraja galerie handlowe, sklepy itp, co do kin to nie wiem, nie korzystamy tongue_out masowe imprezy zakazane, za organizowanie w domu moga byc spore kary, odwolano imprezy swiat narodowych we wrzesniu, mowi sie o powrocie do szkol, ale szczegolow nie znam (nie sa mi potrzebne)
      Maseczki obowiazuja, dystans, mierzenie temp, kontrole sanitarne przy wjazdach do miast i na drogach, w sklepach, aptekach okreslona ilosc osob moze byc, bez pomiaru temp i dezynfekcji rak nie wpuszcza, fryzjerzy niektorzy dzialaja jesli dostali glejt od sanepidu, przychodnie to zalezy od regionu, u nas histerycznie, zalecaja konsultacje online, nasz dentysta przyjmuje ale mowil, ze koledzy nie pracuja

otwieraja sie parki narodowe ale tylko na glebokim poludniu kraju, ze w ogole zachorowan bylo od poczatku epidemii 95 i w ogole sa regiony gdzie zachorowan bylo malo i jest malo
      u nas niestety byl maly wzrot i prawie dwa tygodnie zamknieta jest stolica regionu, w naszej Koziej Wolce(administracyjnie) 65 przypadkow aktywnych, wzroslo niestety, bylo 28 kilka dni temu

granice dla ruchu pasazerskiego zamkniete, lokalne loty ograniczone do miminum

w miastach i dzielniach objetych kwarantanna zeby wyjsc z domu, trzeba miec glejt z policji (da sie zalatwic online)

odnosze wrazenie, ze czesc dzialan jest pozorowana, bo tak chce narod, zeby bylo widac, ze cos sie robi, ale ogolnie od samego poczatku widac, ze rzad sie stara i chyba mamy calkiem niezla sytuacje na tle am pld (Urugwaj ma najlepsza)
      • evee1 Re: Korona w praktyce w różnych krajach 11.08.20, 06:28
        O Australii ja pisalam w watku o urlopach w domu. Sytuacja pod wzgledem obostrzen zalezy od stanu i aktualnie glowny front walki z corona jest w Melbourne, gdzie glownie mialy miejsce ogniska drugiej fali. Pierwsza fala byla glownie w Sydney.
        Obostrzenia sa sporo i dosc podobnie do tych w Chile opisanych przez mysiulka. U nas jeszcze jest zakaz oddalania sie od domu powyzej 5 km, chyba ze do pracy, do lekarza i z innych waznych powodow. Kto moze pracuje z domu juz od marca. Wiekszosc ludzi stara sie przestrzegac dystansu, obowiazku noszenia maseczek, bo jednak duch obywatelski w tetujszym spoleczenstwie jest dosc rozwiniety. Co pewnie owocuje tym, ze przypadkow od poczatku epidemii bylo okolo 25.5 tysiaca, w tym 331 zmarlych, oczywiscie wiekszosc w grupie powyzej 70+, ale ostatnio mamy i mlodszych. Nie weim czy mieli choroby wspolistniejace, ale jest tez sporo przypadkow mlodych chorych, ktorzy chorobe przechodzili ciezko (a nie mieli zadnych chorob wspoistniejacych) i rekonwalescencja wcale nie jest szybka i nadal problemy. Z tego co opowiadaja, to bardzo przypomina ona dochodzenie do siebie po zatorze pluc.
        Kraj ma 25 miliona mieszkancow, ale wiekszosc skupiona jest w miastach. Australia nalezy do krajow o jednym z najwyzszych wskaznikow przeprowadzonych testow (na przyklad w PL jest ich prawie 5 razy mniej na milion mieszkancow), co daje nieco lepsze rozeznanie o zakresie tej epidemii.
        • mysiulek08 Re: Korona w praktyce w różnych krajach 11.08.20, 06:56
          z maseczkami i dystansem u nas podobnie, wszyscy ale to wszyscy nosza maseczki i nikt nikomu w kark nie dyszy
          do czerwca krzywa byla wyplaszczona, potem byl gwaltowny wzrost, zgonow rowniez, teraz wraca powoli rownomiernego stanu, testow tez robimy wiecej na milion, spadlo znacznie oblozenie lozek krytycznych, wiecej miejsc w rezydencjach sanitarnych (jak ktos nie ma warunkow do kwarantanny to jest kierowany do hotelu)
          zakaz poruszania jest, ale tylko na terenach objetych kwarantanna ale realnie to praktycznie wszedzie mozna sie spodziewac kontroli sanitarnej z przymusowa kapiela auta srodkiem dezynfekcyjnym, wiec my unikamy podrozy dalszych niz 10km
    • rosapulchra-0 Re: Korona w praktyce w różnych krajach 11.08.20, 05:57
      Przychodnie otwarte, ale musisz mieć maseczkę, a i tak większość wizyt załatwia się telefonicznie. W naszej przychodni zarejestrowanych pacjentów jest ok. 8 tys, więc jest ciągłe obłożenie. Ośrodki kultury również, knajpy też. W tym miesiącu w poniedziałki, wtorki i środy można w knajpie zjeść za pół ceny, drugie pół dokłada rząd. Do sklepów można wejść tylko w masce. Nie wiem, jak szkoły, bo nie jestem w temacie. Teraz to są wakacje chyba. Mieszkam w UK.
      • 3-mamuska Re: Korona w praktyce w różnych krajach 11.08.20, 15:26
        Szkoły normalnie od września.
        Już mamy datę rozpoczęcia.

W taxi w autobusach metrach i sklepach maseczki. Kina otwarte siłownie ,ale trzeba się umawiać na godzinę na siłowni. (Pewnie ograniczona liczba na dna godzinę)
        Te otwarte 24/7 na kod są zamknięte.
        Kosmetyczki mogą robić paznokcie , ale nie zabiegi na twarzy. Fryzjerzy w maskach.
        W pubach 6 osób przy stoliku nie wolno chodzić po sali stać przy barze. Podają dane przy wejście adres telefon nazwisko gdyby ktoś z lokalu zachorował maja listy osób do kwarantanny.
        W przychodniach mierzą temperaturę jeden lekarz ma 2 gabinety w jednym bada w drugim wypisuje recepty ma komputer itp. Zabiegi są wykonywane z opóźnieniem. Leczenie raka się odbywa ,czy badania okresowe po zakończeniu chemioterapii.
        Dalej wiele osób pracuje zdalnie, są zalecenie jak najmniej używać transportu. Trzeba czekać pod sklepem w kolejce aż się wejdzie.
        Noe ma jeszcze muzyki w klubach i koncertów.
        Są zamykane lokalnie miasta gdzie odnotowują wzrost zachorowań. UK.
        • rosapulchra-0 Re: Korona w praktyce w różnych krajach 11.08.20, 16:09
          W autobusach może tak, ale w taksówkach nie ma takiego obowiązku, wystarczy, że kierowca ma maseczkę, poza taksiarze kupują takie specjalne płyty z przezroczystego plastiku i instalują je na tyłach przednich siedzeń, żeby mieć większą ochronę przed wirusem.
          Nie spotkałam się w mojej przychodni z takim zwyczajem, że jeden lekarz mierzy temperaturę, a dopiero po pozytywnej weryfikacji można się spotkać ze swoim. Od razu idzie się do swojego gp, który oczywiście, ma na sobie ubranie ochronne, rękawiczki, maseczki itp.
    • chococaffe Re: Korona w praktyce w różnych krajach 11.08.20, 07:30
      Z innej perspektywy: do końca września poodwoływano mi imprezy w UK, Francji i Niemczech, w tym na świeżym powietrzu. Impreza październikowa w UK (ok 30-50 osób) - do końca sierpnia mamy dać znać czy jesteśmy zainteresowani (zaliczka) - na razie małe zainteresowanie. Imprezy (około 500 osób) we Francji listopad, grudzień - nie odwołane na razie (odpukać).

p.s. wszystkie w pomieszczeniach zamkniętych.
      • snakelilith Re: Korona w praktyce w różnych krajach 11.08.20, 13:40
        Jakieś mniejsze imprezy na maksymalnie 100 osób w Niemczech się odbywają, bo w sobotę słyszałam gdzieś z daleka, chyba z centrum miasta, d-jaya i trochę muzyki, plus fajerwerki. Za diabła nie mogłam jednak online znaleźć co to było. Kluby i dyskoteki na pewno nie działają. Tak samo eventy sportowe. Teraz w czasie fali upałów pilnują trochę by ludzie masowo nie odwiedzali plaży na jeziorami i rzekami, kilka nawet ze względu na przepełnienie zamnkięto względnie ogrodzono, by nie było dostępu.
        Oprócz tego jednak wszystko inne funkcjonuje, czyli moża zrobić normalnie zakupy (w maseczce), urzędy i lekarze też normalnie funkcjonują. Nie ma żadnych porad online, całkiem normalnie dostaje się termin klasycznej wizty. Chyba tylko ciut lepiej pilnują organizacji, by w poczekani nie było wielu czekających i nie przyjmują nikogo spontanicznie z ulicy, jedynie umówionych telefonicznie.
        • esperantza Re: Korona w praktyce w różnych krajach 11.08.20, 15:57
          W temacie płazy i jezior to w niedziele nad Eibsee były tłumy. I zero maseczek czy dystansu .Natomiast w niektórych barach w górach zdarzało die ze trzeba bo wpisać się z adresu i telefonu. Maseczki bardzo skrupulatnie pilnowane przez ludzi poprostu.
          • aurinko Re: Korona w praktyce w różnych krajach 11.08.20, 23:36
            redwineiswhatilike napisał(a):

> W sumie to tak jak w Polsce.

No jednak nie, bo w Polsce chociaż na papierze jest nakaz zakładania maseczek w sklepach, środkach transportu itp. W Polsce widać że ludzie dezynfekują ręce wchodząc do sklepu. Są też miejsca gdzie ludzie starają się sobie nie siedzieć na plecach. W Pradze zarówno turyści jak i miejscowi maseczki zakładają tylko do metra. Nie zachowują odległości, nie używają płynów do dezynfekcji. W restauracyjnych ogródkach nie dezynfekują stolików, nie ma też tabliczek "zdezyfekowano" na stolikach. U nas bardziej tego pilnują. W Polsce stwarza się jakieś pozory, w Czechach każdy ma wywalone, może dlatego że przepisy covidowe są dość lajtowé.
            • redwineiswhatilike Re: Korona w praktyce w różnych krajach 12.08.20, 16:52
              A ok, to faktycznie inaczej.

Ja serio w Polsce w wielu miejscach widzę, że ludzie noszą maseczki. U mnie nie jeżdżę komunikacją miejską ale byłam w lipcu kilka dni we Wrocławiu i wszyscy w tramwaju mieli maseczki. To samo w pociągu intercity. A jak ktoś nie miał to konduktor kazał nałożyć i ludzie to robili.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka